AFSTOTEND BIJ REGENWEER Voor lenteweer: honing en leer LV PANEL OF EFFEN SCHOEN OP DE HAK EINDE VAN WIKKELROK LANG SUÈDE WINT VELD GROOT, STRAK EN BREED Provinciale Zeeuwse Courant - voorjaarsnummer 1964 - pag. II Voorwaar, voor vaardige vingers van vindingrijke vrouwen volop va riatie voorhanden. In de japonstot- branche, het dorado voor de doe-het- zei f-naaisters is zeer veel fraais te ontdekken. Het meest in het oog (van de naald) springende nieuwtje is hier de „panel" stof, die over ongeveer 1,20 meter bedrukt U met één groot motief. De slanke Eva kan voor elk achter- en voorpand met één dessin volstaan en de aldus ontstane tube- lijn werkt ver- en onthullend, dat hangt van haar charmes atHet is duidelijk dat dit nieuwe idee alleen in een strak model voor een goed fi guur gestalte zal kunnen krijgen. Wij zagen bij de heer Meeuwsen in Goes enkele voorbeelden van het panel. Sommige exemplaren stellen eer gro te tak met bloemen voor, smal van boven en geleidelijk uitlopend over de gehele breedte van de rok. De breed tes wijken hier en daar wat a) en op letten is dus tcel zaak. Gelukkig voor de nict-slanken is het panel maar eén aspect van de mode Evenals bij de kindermode is het mo dern met op effen stoffen geapph- ceerde marinemotiefjes te werken. Het mag van alles zijn, een bootje ankertje of zeepaardje, desnoods een matroosje. Effen stof met een zilver glanseffect, is et in zachte pasteltinten Uiterma te geschikt voor het japonnetje voor een uitje. Dat wordt dan een zilver uitje... Hef, meest populaire doelmatige materiaal kan de tricel worden, een stof die soepel valt, niet behoeft te worden gestreken en geplisseerd. kan worden. Liefhebsters van „liet katoentje" komen oolc aan hun trek ken: de motieven zijn „les fleures plattes", hetgeen men zou kunnen vertalen met het platte bloemdessin, de fantasiebloem, de gemoderniseerde of gestyleerde bloem Voor de blouses zijn er de wat druk ker bewerkte stoffen zoals pied de poule (het kippenruitje)cashmir en andere oosters getinte werkjes. Voor de kleuren gaan de verwachtingen uit naar bruin (hier hazelnoot ge noemd) en rood of oranje. Boven: een simpele tuniek van Car- din. DE regenmode brengt voor de wat sportievere vrouw een assortiment aantrekkelijke, waterafstotende mantels die dusdanig modieus zijn dat zij zonder bezwaar dienst kun nen doen als voorjaarsmantel, in dien Pluvius verstek laat gaan. Zij worden in alle kleuren van de regenboog op de mark gebracht, in opvallend veel pasteltinten en in ivoorwit. De stof. glanzend soms, soe pel en toch stevig is verwerkt in aparte, elegante modellen. Opvallend is dat vele mantels tot in de kniehol te vallen. Zij zijn vaak voorzien van knopen die twee aan twee boven elk aar geplaatst zijn en „verliezers" dus een dubbele beveiliging schenken. De knapen zijn vaak gebaseerd op de Maria Theresia daalder, en deze muntknopen zijn ook aan vele an dere kledingstukken te ontdekken dit seizoen. Maartse buien en de zachte meiregen kunnen dus op een elegante manier getrotseerd worden. Erg flatterende tulbandjes en hoofddoekjes horen er bij. Voor de jongere sportieve eva is ont worpen een hesje, dat uit grof ma teriaal of uit poplin is gemaakt. Dit tasje is geïnspireerd op het mannen- colbert en vaak gevoerd met een geslyleerd bloemenstofje (printed voering) of met een heldere, afste kende kleur, want vooral de voering staat sterk in de belangstelling. Deze stof herhaalt zich in de biesjes rond zakken en kraag Deze kleding is ge ïmporteerd uit Innsbruck, zo vertel de de heer Gerritsen uit Goes ons Zowel de vlotte voorjaarsmantel als het hesje hebben een laag ingezette mouw die doet denken aan het „vleer muismodel" en erg aardig ook zijn de korte jasjes met een grofgebreide kraag en manchetten welke laatste in de mouw verdwijnen Lonneke zit hier hoog en droog op de leuning van de brug van het slot Westhove met een helderrood wol len iasie dat tegen een buitje kan Foto rechts: „Tuileries" van Fal con, een regenjas van magna- terlenka waarvan de mouwen aan de voorkant ingezet, aan de- ach terkant raglan zijn. Het opstaan de kraagje wordt „col cadet" ge noemd, de mouwen kunnen zowel lang als driekwart worden gedra gen. Ook bij deze regenmantel een tulbandje als regenhoed. Het manteltje is halflang en aan zoom en voorzijde zwart afgebiesd. De sluiting die een beetje aan een grendel doet denken is grappig. De jas is verder voorzien van een frisse zwart-rode voering met gestyleerde bloemetjes. De zwarte pantalon sluit goed bij de rest aan. Een nieuwtje voor de teener is een flessegroene, bijna „militaire" jas met een wijde openvallende rug. voor op de fiets, en hoewel het niet te hopen is dat zij dienst zullen moe ten doen, voor kille regenachtige da gen zijn op sommige modellen ca- ouchons aangebracht De mode neemt ook de schoen op de hak, letterlijk zelfs. Dit hulp- hielstuk namelijk is bij de nieuwste modellen drastisch gewij zigd. Misschien een tegcnslagje voor de kleine vrouwen die zich met behulp van de naaldhakken wat centimeter!fes groter konden doen schijnen, maar wat zullen de mishandelde vloerbedekkingen opfleuren De hak krijgt een blokmodel, wat lager en breder dus. Het idee is afkomstig van Franse ontwerpers, die de strijd tussen dc Italianen, waarvan één groep lange puntneuzen en naaldhakken propageerde en een andere meer geporteerd was voor een sportiever, maar wat plomp model, genoeglijk aanzagen en uiteindelijk met een gulden middenweg aankwamen. Het wordt dus een schoenmode met een Franse fin)slag U mag het aan uw laars lappen, maar lakschoenen zijn taboe, evenals dus de spitse puntneus, de bandjes en voor de kleuren vooral tomaat- rood, 't Mag nog viel rood zijn, maar dan donker, tegen bordeauxrood aan. Want ook hier verwacht de middenstand veel van de kleur die zovele omschrijvingen kent: licht- tot middelbruin. Van de hakken tot en met 4 cm) wordt dus de spits afgebeten het geen bij de hogere hakken, met het oog op het flatteuze effect, wel niet zo'n vaart zal lopen. Daarnaast is er voor de dansgrage tiener weer de platte schoen, het flatje dus, hetgeen zeer zeker door de dans partners zal worden toegejuicht en ook Cleopatra zit nog stevig in het zadel: op haar geïnspireerde sandalen met riempjes met of zonder hakje zijn nog niet uit de tijd. Die goeie ouwe Cleo... Vele modellen zijn semi-sportief met een brede leest, hooggesloten voorzijde en, misschien uit een bezuinigingsoogpunt, hoewel het viel lekker fris w, de open hiel mag weer. U bent ook niet gebonden aan die ene bruine kleur. Van de heer Rovers uit Goes, die ons deze tips verstrekte, kregen wij te horen dat ook blauw, zwart, het al eerder genoemde bordeauxrood en verdere- nict- felle kleuren verwerkt zijn in de nieuwste modellen. Witte schoenen zijn, met het oog op de overige mode-element en, niet erg kansrijk, en met ons klimaat trouwens erg onpraktisch. Voor de modieuze vrouw van boven de veertig jaar verwacht men vi l van schoeisel dat uit gevlochten materiaal is gemaakt. Het vroegen knelpunt, de spitse voorkant, is ook hier vervangen door een wal bre der front. De lijn wordt degelijk en eenvoudigvoor de categorie tie ners en twens vlot, niet-conservatiefpraktischer. Er is natuurlijk een verschil tussen sportief en gekleed. Voor speciale gelegenheden zijn er de satijnen schoentjes, die zwaar in prijs gedaald, hier en daar opengewerkt en mooi zijn. De heren modekoningen zijn wat de pantoffels betreft niet erg uit hun slof geschoten. Ze zijn fleu rig, met bloemmotieven en het muiltje met of zonder hakje maakt wet de meeste kans veel te worden gekocht. Het de eerste maanden met tPots gedragen jakje van de aanslaande moeder dat met het verstrijken van haar viachttijd soms wrokkig voor „uniform" wordt uitgekreten mag zich eveneens in de belang stelling van de mode-ontwerpers verheugen. Hoewel het zonneklaar is dat het model vAjd moet zijn is er tegenwoordig toch enige variatie mogelijk. Er is het hemdjurkje, dat aanvankelijk met en daarna zon der ceintuur kan worden gedragen, het geplisseerde model en de weer in zwang zijnde overgooier. Gecombineerd met diverse truitjes en bloesjes levert ook dat weer diverse mogelijkheden op. De aandacht van de industrie richt zich echter meer op de praktische zijde, zo hoorden wij van mevrouw Wisse, verkoopster in Goes, die er op wees dat vele modellen later gemakkelijk te vermaken zijn. Er zijn in de handel japonnen waarvan de hele wijdte is aangepast aan dc. noodzaak tot wijziging van de lijn. Het model kan later, doordat de hele zijnaad kan worden ingenomen, als normaal jurkje dienst doen. Nieuw ook is de verschijning van de rok in kangoeroemodel. De ver trouwde wikkelrok die de nare eigenschap had uit te hangen zal ge ruisloos plaats maken voor deze rok waarvan de sluiting zowel in de breedte als in de lengte kan worden aangepast. De gebruikte stoffen zijn fleurig: naast het veelgewaagde lichtblauw is er een collectie in rood tot. oranje en rose. Erg mooi is een positie pakje van structuurlinnen met Italiaans broderiedessin. Voor het overige is de positiekleding luchtig, flatteus en er op gericht het gemak van de aanstaande moeder te dienen. Hoewel de suède mantel tegenwoordig wat concurrentie ondervindt van de nappa en imitatieleren exemplaren moet de produktie toch moeite doen om de mode bij te houden. Het korte suède jasje is niet meer zo'n fel begeerd artikel: de lange versie wint steeds meer veld. Zowel in de maatkledingbranche als bij de kledingzaken voor sportieve en modieuze kleding werd ons verzekerd dat de zachte velletjes nog steeds zeer geliefd zijn bij de dames. Het is ook niet bij mantels alleen gebleven: het suède vest is al een hele tijd ingeburgerd en Engelse ontwerpers verwerken dit materiaal al in overgooiers en jurken. Be slist noodzakelijk is in dit geval wel dat mouwen en hals gevoerd zijn omdat suède het huidvet snel aantrekt en het zelf reinigen van suède kledingstukken behoort nog steeds niet tot de mogelijkheden. Gekleurd suède is, zo hoorden wij, voor regelmatig gebruik in Zeeland, niet aan te bevelen. Het klimaat is hiervoor te vochtig en doet de kleuren snel „verschieten". Natuurlijk hangt dit wel af van de kwaliteit van de velletjes maar de winkelier prijst bij voorkeur de bruine tinten aan, die trouwens door hun elegante eenvoud zowel de sportieve als de modieuze vrouw uiter mate blijken aan te trekken. De pompeuze en wat overdadig versierde damestassen zoals men die de laatste tijd zag, worden eenvoudiger. Groot, strak en breed het hoofdmotief en vooral op doelmatigheid is sterk het accent gelegd. De soufflé, de opening aan de bovenzijde, wordt wijder. Dit is vooral bij de boodschappentas uitermate plezierig omdat de beschikbare ruim te helemaal benut kan worden. Gekrulde, Italiaanse drukknoop-sluitin gen en plooi- zakmodellen, alsmede de Marokkaanse tas zijn dus gedoemd de vergetelheid in te gaan. Hun plaats zal, aldus de heer Roovers, verkoper in Vltssmgen, dit voorjaar worden ingenomen door het vierkante, koffervormige damestasje met nikkelen en koperen beugels. De tieners hebben de keus uit een tas met eenvoudige drukknoopsluiting, lange hengsels over de schouder te dragen, dus) van schape- en buffelleer, welke grondstof de eigenschap heeft „oud" te schijnen. Het leer ziet er enigszins gemarmerd uit en staat in Zee land bekend als „kreukelleer", of „olifantshuid" Voor de wat oudere scholier is er de linnen of leren schoudertas. Deze „pukkel" is in een geruit motief zeer geliefd gebleken bij de opgroei ende knapen. Dames die op zalcenreis voorheen waren gedwongen een boodschap pentas mee te nemen ztjn thans bedacht met een zogenaamde dames clipper. Ook deze „diplomatentas" is voorzien van een breed soufflé en van boven, aan de kant van de ritssluiting, zijn twee hengsels be vestigd. Leder is in prijs gedaald en daardoor voor de wat beschei dener beurs bereikbaar. De grote boodschappentas is veelal in rutfmo- tief en ook wel van skai-dur vervaardigd. Een eenvoudige tassenmode dus, met wat sterker generfd leer en in de kleuren: wit en crème, als nevenkleuren lindegroen en tomaatrood en voor de sportieve tas beige en havanabruin IT en nieuwe lente zonder nieuw voorjaarspakje is voor de vrouw even ondenk baar als een voorjaar zonder krokusjes. Zij kan dit seizoen een keus doen uit ruime mo gelijkheden. De vrouw bij voorbeeld die door een kleine of afwijkende maat niet kan slagen in de confectiezaken is door de modekoningen be dacht met een rijk gescha keerde collectie kleuren en stoffen die elke vrouw zal kunnen bekoren. Zij krijgt Dit is een tailleur van witte gabardine uit de collectie voor lente en zomer 1964 van Pierre Cardin De ruimte in de rechte rok is bij de taille i»i plooien opgenomen. Het jasje is even eens recht van snit, de mouwen reiken tot de ellebogen. De re vers lopen uit in terugvallende voorpanden, die een blouse van kastanjebruine crêpe laten zien. De baretvormige hoed is van wit vilt. een verzameling uiterst zachtgetinte stoffen voorge schoteld die soms enigszins in contrasterende maar harmo nieuze kleurcombinaties is uitgevoerd. 7o is er in het veelom va t- tende stalenboek voor dit voorjaar te ontdekken azuur blauw, rose en crèème diolen, tweed in de tinten mauve, lichtgroen, geel en een teer rood, uitermate geschikt voor een elegante mantel, mohair in diverse pasteltinten en zeer fraaie structuur- en ka meelharen stoffen. Ook in sportieve voorjaarsjassen zijn goede stoffen te vinden. De nieuwe kleur, hier om schreven als honingkleur en cognackleur is er eveneens in te vinden. Wat de japonstof- fen betreft: er zijn vele mo gelijkheden, of U nu voor naam als een tulp of fleurig als een veldboeket gekleed wilt gaan. Als nouveauté op leergebied wint het door een Frans ont werper naar ons land ge ïmporteerd idee veld, nappa te verwerken in voorjaars- deux-pièces. Dit nappa, dat plezierig draagt en soepel valt kan een bedreiging gaan vormen voor het veelgevraag de suède dat niet zo eenvou dig is te reinigen. Het is enigszins dof en verkrijgbaar in vrij veel kleuren. Er kleeft echter één bezwaar aan: de prijs is nogal aan de hoge kant. Een andere mooie, maar kostbare leersoort is het geprente leer dat bekend is onder de naam ..antica" en eveneens in opkomst is. zo hoorden wij van de heer La- vooij in Middelburg. Midden in Zeeland Zuiver zijden imprimés in zeer aparte dessins, 90 cm breed, 12,90 - 16,90 p. m. Zuiver zijden shantung Vogueknippatronen uit Parijs, met de nseuwe voorjaarsmodellen 1964. van alle beroemde couturiers. luulelijk roont dit model de lijn van de nieuwe voorjaars- le. Cardin maakte dit pakje t-an ker- illen natté icaar het losse rtje de taille accentueert en ik met vier banen van uitwaaieren- dooien de levendigheid verhoogt. Midden, dit ensemble in tumekstijl var. u an grove wollen tweed. De tel met klein kraagje is voor een V-inzet, die uitloopt ir. ki- ooral in de avondkleding wordt r-gebruik gemaakt tan borduur sel4 en andere garneringen. Balmain borduurde di-.c korte straph - avond japon met turkooizen en paarlen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 29