Heer in teken van welvaart MAAR GLANS IS ER AF KRASLOOS KIJKGLAS VAN SAFFIER Prettige bij zaken MET BEATLES IN HET HAAR iiiiiinniniiiiiinnininiiiiniiinnniiiiiiiniiniinniiiniiiiiiininiiiiiiiiiin imimniiin! VOOR VRIJE TIJD PUNT UIT De herenmode mag zich in een groeiende belangstelling verheugen. Was het zon jaar of tien geleden nauwelijks denkbaar, dat de man in zijn kleding vaak genoegen nam met de middelmaat, nu, in het jaar 1964 denkt men daar heel anders over. Misschien wel een welvaartsteken. Het is in de geschiedenis vaak voorgekomen, dal men in tijden van bloei wat behaagzieker in de kleding werd. Dus ook au. MAYFAIR KOSTUUMS Het belangrijkste model blijft de 1-rij 3 knoopscolbert. Maar daarnaast vinden we ook nog het 1-rij 2 knoops hooggesloten model met het 1-rij 2 knoops laaggesloten model. De kno- penstand is evenwel nu hoger dan vroeger, waardoor men toch een slankmakende indruk krijgt. De pan talon blijft vrijwel ongewijzigd. Slank, een kort bovenlijf, maar wel een tendens naar een iets gTOtere voetwijdte. Het onderste gedeelte van de broek zal recht aflopen, als een soort kachelpijp dus. De voet wijdte zal 21 k 22 cm zijn. De om slagen blijven uit den boze. Er is bij de pantalons een grotere variatie van zakken. Rond ingezette zakken bij voorbeeld. Verder hebben de meeste pantalons een ceintuur. Dat is ook wel nodig, omdat de pantalon lager op de heupen komt te hangen. Opvallend is de steeds grotere vraag naar kostuums met vest. Dit onge twijfeld onder invloed van de Engel se mode. Dit kon de heer Lavooy uit Middelburg, kleermaker, beamen. Hp bemerkt in de stoffen al meer de nei ging de Engelse kant op te gaan met vooral de grove ruit, de Glen- checkruit en tweed. Maar niet alleen het dessin van de stof verandert, ook de voering, vroeger een onderont wikkeld gebied, komt steeds meer Foto: twee onbewogen mannen koppen koesteren zich in de be langstelling van Lonneke. Zij heeft onder de elegante licht grijs gemêleerde mantel een chic zwart japonnetje aan dat aan weerszijden tot aan'de hals geraffineerd-simpel is gegar neerd met wit zigzag-band. De linkse pop draagt een kraagloos jasje d la Cardin van tweed. De rechtse heer toont een modél van het wat gekleder kostuum. Dit colbert heeft een rond weggesneden voorpandeen 1-rij tweeknoops- sluiting en brede, lage revers. lang er mensen zijn, die door hun fi guur niet in de confectiekledlng pas sen, is zijn mening, vervallen ze toch altijd weer in de maatkleding. Ook de heer Lavooy bemerkte in de stoffen een overgang van de helle kleuren naar de natuurkleuren. in de belangstelling te staan. Wij gen voeringen, die vaak nog moe van tint en tekening waren dan de stof zelf. Vaak zoeken de fabrikan ten het in de bloemmotieven. Als men over de fabrikanten en dus ook over confectie spreekt, rijst al gauw de vraag, hoe het met de maatkleding is gesteld. De heer La vooy ziet het allemaal zonnig in. Zo- Vooral h^t blauw heeft afgedaan, hoewel dit nu niet gaat betekenen, dat nu iedereen zijn blauwe pak in de mottenballen kan hangen. Het materiaal van de stof is ook al gewijzigd. Er is al naar voren ge bracht, dat de zogenaamde lichtge- wichtpakken steeds populairder gaan worden. Maar veel minder po pulair wordt de kleding met de zijde draad, het zogenaamde glanseffect. Deze glansrage is dus maar tijdelijk geweest, dit tot grote opluchting van de winkeliers, die steeds meer klach ten kregen over deze ..glimmers", omdat deze pakken de heel dure uitgezonderd de neiging hadden te gaan kreuken. Het is duidelijk. De glans is er af. maar de kos tuums zijn prettig zittende kos tuums van goede stevige stof en wat rustiger kleuren. Het gezonde verstand en de goede smaak hebben, voor wat de-voorjaarsmode 1964 be treft, overwonnen. Een groot plus punt dus. De herenmode kent de zogenaamde bijarfikelen. Daar wordt niet mee bedoeld, dat deze artikelen bijzaak zouden zijn. Allereerst de regenjassen. Hier hetzelfde als bij de kostuums en de vrijetijds besteding. Hoog gesloten kragen. Het is de wat sportieve regenjas, die in zwang gaat komen. De favoriete kleuren zijn zwart en de zandkleur. Vreemd genoeg laat het blauw zich bij dit ar tikel niet verdringen. De blauwe regenjas, met of zonder koperen gespen blijft in trek. Wel opvallend is het verdwijnen van de ceintuur. Daarentegen ziet men wat meer epauletten op de schouders. Voor de rest ook hier weer brede, rond aflopende schouders. Men kan ook een paraplu meenemen. En daar heb ben die pluliefhebbers groot gelijk in. De paraplu wordt een echt modeartikel, ook al onder invloed van de Engelsen. De zwarte paraplu gaat er wat meer uit en daarvoor treedt in de plaats de grijze gedis tingeerde paraplu. Het handvat is veelal met leer bekleed. Verder vinden we in dit uitgebreide assor timent paraplu's opvouwbare, inschuifbare en op klapbare exemplaren. Bij de overhemden is een te rugkeer tot vroeger tijden duidelijk merkbaar. De hoger boord komt weer in de handel. Dit soort boord hoort natuurlijk vooral bjj de Cardinkleding. De boord steekt boven het jasje uit. En eindelijk raakt de man van de witte overhemden af. De heer Vèntevo- gel, verkoper te Vlissingen, is er blij om. Er komt nu wat meer variatie in de overhemden. Vooral de streepjesoverhemden zijn erg in zwang, maar heren die (lachten vooruitstrevend te zijn en overhemden kochten met die enorme dikke streep, vergissen zich. want de strepen blijven smal. Daarnaast vinden we ook veel ruit- en andere motieven. De zogenaamde tricotnylonoverhemden gaan er weer uit. De meeste mannen konden er niet zo goed tegen. Maar de zelf- strijkende overhemden blijven natuurlijk we! popu lair, vooral met steun van de huisvrouwen, die dan van dat strijken van de overhemden afraken De stropdas: ook daarin is een verandering ingetre den. De brede stropdassen, die decennia lang 's mans borst hebben getooid worden zo langzamer hand vervangen door de smalle flesmodellen. Ook het motief wordt anders. De zo vertrouwde schuine streepjes zijn tot verleden tijd verklaard en zijn vervangen door effen stropdassen met hier en daar een ornamentje. De Windsorknoop. het paradepaardje van vele heren is oud. Hij moet vervangen worden door een enkele smalle knoop. Een ander bijartikel: de s.«.ken. Ook hier wordt ge streefd naar een vermindering van de uitbundigheid, die vele voeten sierde. Effen sokken, met hier en daar een werkje in gematigde tinten Het ondergoed ondergaat niet veel wijzigingen. Alleen zij opgemerkt dat het opengehaakte ondergoed wat meer in zwang gaat komen, maar daar blijft het dan ook bij, Als laatste bijartikel de hoed. Het is opmerkelijk, hoeveel mannen, ook jonge, overgaan tot de hoed. Niet een brede eerbiedwaardige hoed, maar een klein sportief model met smalle rand. Dit in navolging van een paar bekende Nederlandse artiesten, die een paar jaar geleden met tweed hoedjes hebben gepo seerd. Alleen is het tweed nu vervangen door grof vilt. Het is duidelijk, dat de man in het voorjaar '64 op mode is ingesteld. Als straks de voorjaarszon weer volop schijnt, zal naar de modekoningen hopen en ook ver wachten de man naar buiten treden in flatteu ze, praktische kledij. De zogenaamde vrijetijdskle- ding viert wel hoogtij. Was het in vroeger tijden zo, dot de wat gemakkelijker kleding alleen voor de badplaatsen bewaard kon worden, nu kon men zelfs met de huidige vrijetijdskleding op zijn werk verschijnen. Als voorbeeld diene de Cardinkleding, die het ko mend voorjaar niet alleen rnecr in zwart ribfluweel zal verschijnen, maar ook in tweed en andere stoffen. De eigenschappen van deze jasjes zijn: kort, meest 4-knoops en kraagloos ln die zin, dat de revers ont breken en de jasje» hoog gesloten kunnen worden. Op deze stijl zijn nu allerlei variaties verschenen. Het kenmerkende van deze vrijetijdskleding ls vol gens de heer Gerritsen, ve- koper te Goes, dat veel van deze kleding zowel door mannen als vrouwen kunnen worden gedragen. De Cardinjasjes bijvoor beeld worden ook door vrouwen gekocht. Als tege moetkoming aan de smaak der vrouwen zijn de jas jes afgebiesd met zijde of nappalcer. Het ls oor spronkelijk natuurlijk niet de bedoeling geweest, dat deze dames ook van deze kledij gebruik zouden ma ken. Toch gaat het wat vrouwelijker element over heersen in de vrijetijdskleding. Eleganter althans. Ook bjj de Jasjes cn sportcclberta één rij knopen. Vaak zijsplitsing of geen split. Het voordeel van de splitloze jasjes is, dat zij nauwer aansluiten. Het ceintuurtje achter Sn de rug gaat er ook helemaal uit. Het is gebleken, dat deze dingen vaak gingen hangen of losraakten en van enig praktisch nut zijn zc ook niet. En ook hier gaat het praktische over heersen. De tinten zijn evenals bij de kostuums de natuurkleuren met ook hier de grote ruit. De voe ring is vaak zeer apart van kleur. De kleur van de voering is vaak het tegengestelde van de kleur van het jasje of vest zelf, zodat men als het jasje open geslagen wordt vaak zeer fraaie dessins ziet. De lo- denstoffen, waterafstotend komen al meer in trek. Het voordeel van dit soort kleding ls. dat men op een warme voorjaars- of zomerdag, als het opeens gaat regenen, in deze lodenjasjes kan blijven lopen. De jasjes van suède blijven in trek, maar daarnaast kornen de jasjes en vesten van antfcaleer met aan gebreide mouwen opzetten. Dit anticaleer is geken merkt door een wat grove cracelétekening in het over het algemeen wat donkere leer. Veel van de jasjes en vesten hebben knoopslulting die bedekt wordt door de stof. Als men toch een jasje wil heb ben met duidelijk zichtbare knopen is er een groot assortiment in de zogenaamde Maria Thereslënkno- pen, hetgeen bijvoorbeeld bQ de blazers het geval is. Hel is voorbij. Het is eindelijk voorbij. Onze tenen krijgen weer wat meer speling. De punten gaan er uit. Ook hier, het gezonde verstand heeft gezege- vierd. De schoenen worden wat ronder van neus, dus niet, zoals velen gevreesd hadden vierkant. Dit is wel het belangrijkste nieuws van het heren- schoenenfront. De schoenen hebben toch, in vergelijking met de andere herenmodeartikelen, de meeste verande- ringen ondergaan. Naast de dus minder puntige mo- dellen, veranderen ook de kleuren. Het zwart, dat zolang een dominerende kleur is geweest, moet die positie verlaten. Het bruin en dan vooral het wat lichtere bruin komt opzetten. Dit is ln niet geringe mate te danken aan de invloed van de kledingin dustrie. die overgegaan is tot de natuurkleuren. De heer Rovers, verkoper te Goes, kon ons dan ook ver tellen. dat de schoenenindustrie een nauw contact onderhoudt met de kledingindustrie. Dit verhoogt de omzet, want was de schoen een paar jaar geleden een noodzakelijk kwaad, die men zo één keer per jaar ging kopen, nu ls de schoen een van de hoofd zaken geworden. Vooral de jongeren, en als we het over de nieuwe mode hebben, ls die toch voortdurend gericht op hen, zijn er zo langzamerhand toe over gegaan om meermalen per jaar schoenen te gaan kopen. Modieuze schoenen, die bij de rest van hun kleding passen. Het zwart gaat er dus wat meer uit. Verdwijnen gaat deze kleur natuurlijk nooit, omdat men bij gelegenheidskleding toch nog altijd zwarte schoenen blijft dragen en deze kleur ook heel goed slaat bij grijze kostuums. De Italiaanse schoenenindustrie heeft plaats moeten Beige ook, vooral bij lichtgewichtpakken. Het leer Biege ook. vooral bij lichtgewichtpaken. Het leer sluit vaak geheel over de wreef. De zogenaamde in stappers ziet men het komende voorjaar wat minder. Men gaat toch weer wat minder over tot de veter schoenen. Wij zagen heel flatteuze Joegoslavische mocassins, die in de verte deden denken aan de zo beroemde, of beruchte Zweedse muilen. Deze mo- casins hebben echter een kleine hiel en zijn aan rand gevlochten. Dit ziet men al meer bij de heren schoenen. Maar dit is dan ook bijna de enige versie ring. Het Engelse, wat bij de kleding wat meer gaat overheersen, zet nog niet bij de schoenen door. De Engelse schoenen kenmerken zich veel door gaatjes versiering. Dat nu schrijft de schoenenmode voor 1964 niet voor. Wel de gecrispelde schoenen, schoenen dus met het wat bewerkte leer. De suède schoenen zullen verdwijnen. Ook hier heeft de praktische geest overwonnen, want bij wat slech ter weer zal niemand het gewaagd hebben met die suède schoenen over straat te gaan lopen met het gevaar zijn zo dure schoenen te zien veranderen in keiharde met kringen overdekte klompen. Het accent gaat dus vallen op de sportschoenen met wat dik kere zolen en voetfcedden Degelijkheid en eenvoud zijn de kenmerken van deze schoenen. Maar wel wordt steeds meer een onderscheid gemaakt tussen gebruiksschoeisel en gelegenheidsschoeisel. Het vo< deel voor de winkelier is, dat onder invloed van de huidige mode, vooral de gelegenheidsschoenen wat meer worden gekocht. Het publiek zal wat minder letten op de kwaliteit van het materiaal, maar meer op het model. Provinciale Zeeuwse Courant - voorjaarsnummer 1964 - pag. 9 Een verhandeling over de herenmode zou niet compleet zijn zonder een wat nadere beschouwing over het hoofd. Na tuurlijk, xve hebben het uitvoerig over de hoedenmode, maar ook datgene wat daaronder zit, verdient de aandacht. Daar gaat dit jaar nogal wat in veranderen, niet in het minst door de invloed van dat jolige troepje jongens uit Liverpool „The Beatles". Het naar voren gekamde kapsel zal niet nalaten enige indruk te maken op de jongeren. De heer Bruggeman kapper te Oostburg (foto), merkt er al iest van, „maai-", zegt hij, „de mensen boven de twintig jaar doen daar toch niet aan mee". Voor hen is er wat anders. De coupes „Slalom" en „Club". Het model „Slalom is een model zonder scheiding. De scheiding gaat er komend jaar toch weer wat meer uit. Het zal zeker niet verdwijnen, vooral niet door de invloed van de Engelse mode, die wel een scheiding, soms zelfs in het midden voorstaat, maar de mode uit Parijs distantieert zich hiervan. Het model „Slalom" is een coupe met aan de zij kanten naar achteren gekamd haar, terwijl het haar boven op het hoofd naar voren wordt gekamd. Zodoende ontstaat er toch een soort scheiding, maar zonder rechte lijn, alleen als een vage afscheiding tussen twee partijen. De tendens blijft liggen op de ronde gedekte modellen. Wel frappant is het feit, dat het haar steeds korter wordt Vaak niet langer dan een centimeter of vijf. Bij het model „Club" ziet men wel een scheiding. Hier is de korte haardracht bijzonder op vallend. Al meer bemerkt men, dat de man meer aandacht gaat besteden aan andere zakendan alleen zijn kleding en het kapsel Er zijn allerlei lotions in de handel voor heren. Maar niet alleen lotions, ook anti-transpiratiestiften worden al meer door de man gebruikt. En natuurlijk ook de after shave en pre-shave. Zij hebben zo langzamerhand een vaste plaats verworven op de toilettafel. Wat niet zo'n vaste plaats heeft zijn de diverse crèmes voor heren. Er zijn al, hoe vreemd het nog mag klinken, nachtcrèmes in de handel. Voorts handcrèmes, maar dat is natuurlijk niet zo verwon derlijk. Ook niet zo verwonderlijk is het gebruik van talk poeder voor heren. Het is duidelijk, dat de make-up industrie zich nu op de leden van het sterke geslacht heeft geworpen. Of zij allen bestand blijven tegen deze, voor sommigen wat vreemde gewoonten, zal de tijd leren. In de grote steden staat men er niet zo vreemd meer tegenover. KJ De man van nu gaat wel met overleg te werk, als hij een kos tuum gaat kopen. Hij zoekt dan bijpassende overhemden en zorgt, dat hij niet weer vervalt in de huis-tuin-en-keuken- streepjesstropdassen. Natuurlijk, er zijn van die mannen, die strak en stijf blijven volhouden, dat dit allemaal vrouwenwerk is, dat een normale gezonde man zich daar niet mee ophoudt, maar werd hij en kele decennia geleden nog toegejuicht, nu ziet hij overal een smalende glimlach, niet in het minst bij de leden van de an dere sekse. Nu moet gezegd, de herenmodezaken maken het deze laatsten der Mohikanen wel bijzonder moeilijk nog stevig ln de niet zo modieuze schoenen te blijven staan. Het is een verheugend verschijnsel, dat de winkeliers tegenwoordig eendrachtig z(jn gaan samenwerken. De schoen-, zowel als de kledingindustrie pleegt overleg met elkaar. Men gaat naar eikaars vakbeurzen. Zo kan men constateren, dat de mode in het bijzonder de voor jaarsmode 1964 een evenwichtige mode is, evenwichtig in die zin, dat het de man al gemakkelijker gemaakt wordt om goed gekleed te gaan. De kleuren van de diverse onderdelen corre sponderen met elkaar. De man hoeft er zelf niet veel meer aan te doen. Of zoals een winkelier zei: „De hedendaagse man heeft niet zoveel fantasie meer. De fabrikant fantaseert wel voor hem". Wat is nu de algemene tendens van de voorjaarsmode 1964 Allereerst het uitbannen van schreeuwerige kleuren. De modekleuren zijn honing, bruin, beige, groen en grijs of combi naties van die kleuren. Voorts slankmakende kleding. Enigszins getailleerd met hoog gesloten kragen. Dit voornamelijk geïnspi reerd op de Franse ontwerper Cardin, die de afgelopen maanden met zijn zogenaamde „Cardinjasjes" veel succes heeft gehad. Men ziet over het algemeen weinig extreme modellen. Extreem in die zin, dat die modellen echt uit de toon vallen en ook vaak lastig zijn om te dragen. Want dit is wel een van de kenmerken van de komende herenmode. Alle kleding draagt prettig. Ook de schoenen. De punten, de griezelig lange tenenknellende punten gaan er uit. Maar er is nog meer. In de volgende artikelen zul len wij wat uitvoeriger op elk onderdeel van de herenmode in gaan. Het is niet de bedoeling, dat men nu de modewet voor het voorjaar 1964 leest, maar het is meer bedoeld als leidraad, opdat een ieder aangepast aan zijn smaak er een keuze uit make. in pryzen vanaf 159, HERENMODEHUIS Enkele voorbeelden van juwelen: een een voudig gouden kettinkje met een echte turkoois en een sierlijk gezet ringetje (rechts). Op de foto links wat gekleder sieraden waaronder de korte halsketting, die shokei wordt genoemd en een „gouden toekomst" tegemoet gaat. Ook op het gebied van de juwelen spreekt de mode een woordje mee. De moderne vormgeving van de bijous is zo mooi dat elke vrouw er wel een oogje aan zal wagen. Het is niet alles goud wat er blinkt, maar dit edele metaal is wel het meest populaire gebleken. Er zal dit voorjaar vooral veel vraag zijn naar ringen en broches, zo verwacht mevrouw Van de Ree, juwelierster te Middelburg. Men brengt hierin, ook voor de kleine beurs, talrijke fijne dingen. De prijzen zijn niet zo hoog als nog vaak wordt verondersteld: een verlovingsring met een klein bril jantje is al verkrijgbaar voor 80.Om nog een voorbeeld te noe men, de zogenaamde cultivé parelsnoertjes die bestaan uit echte pareltjes met een „schoonheidsfoutje" (een klein onef fenheid je) worden verkocht voor prijzen variërend van veertig tot vijfhonderd gulden, per snoer. De imitatiejuwelen worden, door de welvaart én door eer. smaakverbeterlng die allerwegen optreedt, hoe langer hoe meer verdrongen door de edele metalen. Ook doublé, dat nog vrij duur is en gauw lelijk wordt, verliest het van de gouden artikelen. Gouden horloges zijn al gemeengoed geworden, en de onuitputtelijke fantasie van de ontwerpers heeft hier ge zorgd voor een nieuwigheidje: het kijkglas van de polshorlo ges wordt soms vervangen door een echte saffier. Wel duurder natuurlijk, maar krasjes zijn dan verleden tijd. Enkele vinding rijke ontwerpers vinden dat nog niet apart genoeg en brengen op de saffier versieringen in de vorm van facetjes aan. Voor wie het zich kan permitteren een aardig grapje. Het is uiteraard zaak bij de aanschaf te letten op de eisen van de persoonlijkheid van de vrouw. Elke vrouw is meer gebaat bij een sieraad dat qua model en kleur bij haar past dan met een verschrikkelijk duur exemplaar dat haar schoonheid niet accentueert en. kan of durft men niet op de eigen smaak af te gaan dan zal elke goede juwelier graag uitgebreide voorlichting verschaffen Het lange collier en een korter model doen thans een nek-aan- nek-race. Deze laatste, ce zogenaamde shoker, is uitgevoerd zonder .hanger en bijzonder geschikt voor het „opvullen" van een niet te diep decolleté. Er zijn diverse, bijzonder mooie, modellen in de handel, zowel met als zonder stenen. Goud is ook hier het metaal dat het meest verwerkt is en de resulta ten zijn artistiek verantwoord. Veel gevraagd en veel gedragen zijn de armbanden. Drie- soorten strijden om dc eerste plaats. .De gladde slavenband, de fantasie- of schakelband, cn dc „closed for ever"-band. met munten of gouden bedels. Deze laatste soort heeft tegen woordig een wat bedrieglijke naam. want deze „voor eeuwïr gesloten" armband is niet moer herai -cisch dicht. En dat j-s dan de schuld van de vrouw, die het ;dee. iets aan te hebben dat nooit meer af kon. eng vond. De tegenwoordige vrouw wil niet meer het ictec hebben „aan de ketting te liggen" en de fabrikanten hebben hierin beril*:. „Closed for ever", kar dus tegenwoordig open wanneer men wil. De fantasie-armband is, de naam gourmet (fijnproever! zegt het al, rustig bewerk; - en vaak van een grote verfijning. Manchetknopen voor zowel dames als heren, zijn ook al niet zo duur als men zou denken. De prijzen liggen zelfs vrij laag: zeven en een halve gulden kosten do goedkoopste en zij klim men op tot zo'n rijf en twintig gulden Bijzonder interessant vonden wij de prijs van een turkooise steen, een echte edelsteen dus, die slechts twee en dertig gul den bedraagt en deze steen zal bijvoorbeeld op een sportief truitje een fraai effect geven. VOOR wat de kostuums be treft, en hiermee bedoelen we de uitgaanskleding, is er een al gemene tendens naar een gewij zigde opvatting van de stijl. Over het algemeen zullen de kostuums lichter zijn, zowel qua kleur als gewicht. Vooral de zogenaamde, honing- en zand kleuren, alsmede grijs, vanaf zeer licht tot midden en donker, zullen, vermengd met diverse andere tinten een nieuw facet zijn in het modebeeld '64. Dit alles volgens mededelingen van de heer Van Westen te Goes, die verder nog kon vertellen, dat het lichtgewicht populairder gaat wor den. Maar ook het model zelf gaat veranderen. De colberts worden kor ter, van voren een weinig aangege ven taillering en slank over de heu pen. De voorpanden worden iets ron der weggesneden, de revers iets smaller, maar de schouders toch weer iets breder met een wat ronder verloop. De splitten, het accent komt te liggen op de zijsplitten in plaats van de ene achtersplit, zijn langer dan voorheen. Advertentie iRMininnni

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 27