P.S.V. GAAT VOORSPRONG MET MAGERE NAAR ZURICH Brabanders openden de grendel één keer: 1-0 MELKVERKOPER/KRUIDENIER IS VEEL VOORKOMENDE COMBINATIE BISSCHOPPELIJKE LOF VOOR SPEL VAN EINDHOVEN AREN Inter-Milaan in halve finale Europa Cup Nog deze maand een verbod verticale prijsbinding INSTALLATIE MIDDELBURGS COMITÉ EUROPA 1, 2, 3 Door mr. J. Drijber DONDERDAG 5 MAART 1964 PROVINCIALS Z B B V W 8 B COURANT T Nylonkousen hielpen Zwitsers niet, maar: (Van onze sportredacteur) DE SUPPORTERS van de Eindhovense voetbalclub PSV vormen een optimistisch volkje. Nog voor hun club gisteravond in het Philips- stadion voor de Europacup aantrad tegen FC Zurich zeulden ze met enorme spandoeken rond het veld, waarop onder meer te lezen stond: „Over de Zwitserse Alpen naar Madrid". Kennelijk rekenden die sup porters er vast op, dat PSV tenminste de halve finale zou bereiken en ze gokten dan op een ontmoeting met. Real Madrid, dat zich zoals bekend al geplaatst heeft voor die halve finale. Ongetwijfeld is het rotsvaste vertrouwen van die supporters in de eerste tachtig minuten van de wedstrijd wel diep geschokt. Zelfverzekerd had de Zürichleiding eerder namelijk verklaard in deze uitwedstrijd te Eind hoven volkomen tevreden te zijn met een gelijk spel. Op de eigen grasmat zouden de Zwitsers dan wel afrekenen met de Nederlandse kampioenen. En tachtig minuten lang leek de voorspelling van de Zwitsers uit te komen: een gelijk spel op Nederlands grondgebied. Deels door eigen onmacht, deels door de defensieve kracht van de FC Ziirich liepen de Brabanders keer op keer tevergeefs storm. Maar 35 minuten na de rust kwam dan eindelijk toch dat begeerde doelpunt, dat het vertrouwen van de PSV-aanhang weer volkomen herstelde. Zo werd het ten slotte nog een 1O-zege voor PSV. De inleiding tot dit doelpunt leek zo onschuldig. Het alarmeerde de Zwit sers nauwelijks. Rechtshalf Leim- grüber, die eerder zijn eigen keeper had gered door de bal van de doellijn te trappen, zorgde voor die inleiding. Heel simpel stopte hij de doorge broken Hoenen af door hem bij de arm vast te houden. Hoe de PSV-er ook sjorde, hij kwam niet los. Een vrije trap dus. Maar het was ruim schoots buiten het strafschopgebied en veel zorgen maakten de Zwitsers zich dus niet. Ze bouwden het bekende muurtje op en keken toen belangstellend toe, hoe Toon Brusselers zich achter de bal plaatste. Helaas voor de Zwitsers: Toon kan niet alleen hard, maar ook vry zuiver schie ten. Hfi mikte precies langs de muur en de bal knalde juist, niet in het doel, maar tegen de paal. Midvoor Theunissen had er kennelijk op gerekend, want hij stormde toe en kopte de bal simpel over de gevallen keeper in de netten: 10. Hoofdbrekens Met een voorsprong mag de Eindhovense ploeg dus volgende week aan de tweede wedstrijd tegen FC Ziirich beginnen. Maar om nu te zeggen, dat de Braban ders al met één been in de halve finale staan, neen, dat nu ook weer niet. De Zwitsers hebben namelijk een bijzonder hardnekkige defensie, die de Neder landse aanvalslinie kennelijk te veel hoofdbrekens kost. En hoewel PSV ge durende de gehele wedstryd een duide lijke vcldmeerderheid heeft gehad, toon den de Zwitsers by vlagen toch ook. dal zjj tot gevaarlijke aanvallen kunnen ko men. Waarschijnlijk zullen ze dat laatste voor eigen publiek vaker laten zien En al hebben de lichtstadbewoners de befaamde Zwitserse grendel dan ten slotte toch opengebroken, toch moet gezegd worden dat hun aanvalslinie gefaald heeft. Dit stugge Zwitserse verdedigingssysteem bleek namelijk wel terdege kwetsbaar. De P.S.V.-ers wisten zich tenminste drie schitte rende kansen en nog een tiental rede lijke kansen te scheppen, maar er kwam slechts één doelpunt uit voort. Het hadden er drie of vier kunnen zijn.... Kortom: het ontbrak de Bra banders aan het vermogen de kansen af te ronden. Er is wel een verklaring te vinden: de Eindhovense goalgetter. Pierre Kerkhoffs, in het vorig seizoen nog Nederlands topscorer, beleeft een inzinking en was dan ook niet op gesteld. Wél cupsfeer een boeiende cupsfeer. Voor de wed strijd was de stemming wat lauw ge weest in Eindhoven, maar voor de wed strijd barstte het plotseling los en al snel werd een succesvolle Rotterdamse ge woonte overgenomen: „Geen woorden, maar daden Leve P.S.V." En ook tijdens de wedstrijd loeiden voortdurend toeters en juichten en zongen altijd de mensen. Aan spanning op het veld en sfeer op de tribune ontbrak het dus niet, maar aan goed voetbal zo veel te meer Te vaak werd er rommelig gespeeld, te vaak werd er maar lukraak en bal weggetrapt, te weinig combinaties werden er gecreëerd en met te weinig raffinement en verrassing werden de aanvallen opgezet. We geloven dan ook, dat de andere clubs, die in de halve finale komen, gemakkelijke wedstrijden tegemoet gaan als ze te gen één van deze strijders van gis teravond loten Nylonkousen Voor de Eindhovense spelers en de foto grafen langs het veld begon de strijd met een lichte verbazing. De wat verder verwijderde toeschouwers op de tribu nes hebben wellicht gedacht, dat de vele Zwitserse voetballers op prachtig ge bruinde onderdanen rondliepen. Maar de spelers en de fotografen wisten wel be ter: vele Zwitserse voetballers droegen nylonkousen....! Tegen de kou, verklaar den ze. ,,'t Zal niet veel geholpen heb ben". reageerde een fotograaf later „want de ladders zater. er ten slotte bij Al spoedig bleek, dat de Zwitsers het accent bewust op de defensie gingen leggen. Daarom overheersten Brusse lers, Fons van Wissen en Hoenen dan ook op het middenveld. De Brabantse aanvallers konden hun weg echter in de veelheid van spelers niet al te best vinden. Wel forceerde Allemann na een eenzame doorbraak al gauw een cor ner. maar te snel grepen de Eindhove- naren naar een wanhoopswapen: verre, maar bijna kansloze afstandschoten. De voortreffelijke Zwitserse doelman Schley had er niet de minste moeite De inleiding tot het enige doelpunt van P.S.V.tevergeefs probeert de Zwitserse keeper de door Brusselers uit een vrije trap ingeschoten bal te bereiken. Het leer zal tegen de paal stuiten en Theunissen sal daarna raak koppen. (Foto P.Z.C.) Tiende seconde Niettemin kwam dan toch al na een tientallen minuten het moment, dat de duizendkoppige PSV-aanhang jui chend opsprong. Van Wissen had de bal naar rechtsbuiten Giesen ge jaagd, die Ineens lang spil Brodman wervelde en vervolgens met een rus tig, maar zuiver schot in de hoek de doelman versloeg. Heel Eindhoven juichte al, maar ih de allerlaatste tiende seconde haalde Leimgrüber een streep door het Eindhovense succes door de bal nog van de doel lijn te trappen. Dezelfde speler redde even later su bliem. toen midvoor Theunissen dreig de door te breken op een hoge voor zet van rechtsback Donners. Vele kansen kwamen er daarna nog v PSV en vooral voor Theunissen, m meestal rakelings gingen alle schoten naast. Pas enkele minuten voor rust kregen de Zwitsers een reële kans. toen midvoor Von Burg plotseling alleen voor Bals kwam, maar deze doelman redde ten koste van een corner met een schitterende save. Overdonderend was het offensief, waar mee PSV na rust startte. En al spoe dig kwam er weer een schitterende kans: Donners priemde de bal naar Theunissen, die eerst een tegenstander passeerde en vervolgens de bal plaat ste naar de vrijgelaten Allemann. Deze Zwitserse PSV-er stond op dat moment alleen op luttele meters van het doel. maar kopte toch huizenhoog over. Een kwartier"later beleefde de PSV-defensie het enige moment van verwarring uit de gehele wedstrijd. Drie Zwitsers kre gen tijdens één aanval allen een uit stekende scoringskans, maar Feller, Von Burg en Kuhn faalden evenals hun collega's aan het andere eind van het veld. Niettemin kwam dan In de 25e minuut eindelijk dat PSV-doelpant. Even leken de Zwitser» aangeslagen, de Braban ders gingen fel door, Giesen knalde van dichtbij in de handen van de doelman, de cornerverhouding liep op tot 115 in het voordeel van PSV, maar de Zwit serse grendel bleef voor de rest ge sloten. Het wachten Is nu op de stryd in Ziirich! Keuringsdienst voor waren Veelvuldig natriumfulfiet in rauw gehakt „Overigen» Is ook dit jaar weer een concentratie te bespeuren geweest bij de bakkersbedrijven, vooral hij de bruod- k.i.i.nfii_.i..i Mjun.. bakkerijen. Allerlei redenen, waarbij de personeelsvoorziening een belangrijke rol «peelt, maken dat de eigenaren van „Een aantal meikverkopen» «taakte In een aantal kleinere bedrijven samen een 1962 de verkoop van losse melk ln ver- grote bakkcry gaan exploiteren Ook band met een steeds afnemende vraag wordt door eenmansbedrijfjes brood be llaar deze waar. De betrokken melkver- trokken van een reed» bestaande gro lt o pers behoeven In dat geval niet meer tere bakkerij", aldus bet verslag, te beschikken over een speellokaal. De H dan meestal Hel xijkomende ruimte verder, dat de slachtplaatsen lenei eei- voor wild «gevogelte regelmatig wer- i ?h„jj™,; meestal drinc'-nde bchoefl* bestaat. D« dl ondewnlelt k, loastatid ver- tembinatte melkvcrkop», krnMtaW keentat EIJ „j, éro-jntthandelkr.n 71°. voorkomend, In dll tpin^ „J;,,,,,,...,., welk.: u .'„toont met lurven, te aanwees, vnorra- uitbreiding, tob JÉMHjfp|H j^ü».?eivIf8t»8l'l8?WS.«V?0r ,let iklclnl!~L rrieer dan 0,6 procent natrium-nltrir-t driif". Dit staat in het jaarverslag over gi-vallea w.-rd do kettEngtdlrnet voor tr.ro. kr^vSetiÉng ïfÈLtian voor het gebied Goes, dat alle gemeen- r - t!<- 1 ten in de provincie Zeeland en ?6 in de Tegen een slager en n cic i provincie Noord-Brabant bestrijkt. namelijk keuringsgelduJÊ IR combinatie» vertoont eeni tendenstot den werden aan de varkoop onttrokken tiding, mogelyk mede Jtengevolge door middel van vernietiging, de wijziging vr de gesteld B|J enkele glagers werd kleurzout mei Ie vestigingswet voor het Wetabe- mJeer dan 0<f pr( straf- cier van het kleurzout vervolging uitgelokt. Volgens het verslag werden by de con- ..Ook m dit verslagjaar werd weer veel- trole van de melk, zoals deze wordt af- vuldig natrlumsulfiet preserve i aan geleverd door de veehouders aan de fa- getroffen ln al of niet toebereid rauw briek, 17 partijen bestemd als veevoeder gehakt en ln verse worst Blijkbaar teruggestuurd in verband met het worden de toegestane middelen om rauw gehakt op de gewenste kleur te houden, nog steeds niet geaccepteerd door de slagers en worden deze slechts be schouwd als een surrogaat. Voortdurend ptreden tegen deze overtreding blijft laardoor noodzakeiyk", aldus het ver slag feit, dat er vuil in aanwezig was „Ook de houdbaarheid van deze melk liet vaak te wensen over, hetgeen overigens in vele gevallen geen verwondering be- hoeft te wekken, immers op de veêhou- dersbedrijven treft men. gezien uit hy- giënisch oogpunt, nog maar al te vaak weinig rooskleurige toestanden aan. Bo vendien ontbreekt meestal elke moge- en bereidplaatsen 20.127 Inspecties lijkheid om te koelen", aldus het jaar- houden, waarbij ln totaal 1177 waar- verslag. schuwingen werden uitgedeeld. In to- taal werden er 78 processen-verbaal op- „De controle op de melk, welke door gemaakt. In het laboratorium werden veehouders wordt afgeleverd, vergt &271 monsters onderzocht Hiervan wer- i toestanden aan. Bo- In totaal werden op verkoop-, bewaar- ontbreekt meestal elke moge- en bereidplaatsen zO. buitengewoon veel tijd van de keur- Midvoor Theunissen (links) van P.S.V., die voor zijn club het win nende doelpunt scoorde, springt hier tevergeefs naar de bal. Opnieuw zijn er teveel Zwitsers, die succes in de weg staan. (Foto P.Z.C. Uit de kleedkamers Zwitsers bepaald niet gedrukt Monseigneur W. M. Beckers was lof. De gemoedeiyke bisschop van Den Bosch was persooniyk de kleed kamer van PSV binnengekomen om de spelers stuk voor stuk te felici teren en hy stak daarby zyn bewon dering niet onder stoelen of banken. „Goed gespeeld jongen", zo prees hy Van Wissen, die Ineen dook onder de joviale schouderklop van de spor tieve bisschop. „En jij hebt een prachtig doelpunt gemaakt". Dit laatste was bestemd voor de vermoeide Bert Theunissen, die voor de duels met de harde stop per Brodmann al zyn energie nodig had gehad. Terwyi hij vertelde hoe het doelpunt tot stand was gekomen, beleefde Theunissen dit voor hem zo glorieuze moment nog eens. „De keeper miste en ik zag de bal hoog kon. Maar man, wat heb ik verder een pech gehad met mijn schoten". „Ik moet eerst eens even denken wie dat was", antwoordde Roel Wiersma tot ieders verbazing toen hem ge vraagd werd of hij Klaus Stürmer, de Duitse linksbinnen van Ziirich, erg gevaarlijk had gevonden. „Ik let er nooit zo op op wie wie is", verduide lijkte Wiersma, „maar als Stürmer die blonde knaap was vond ik hem inderdaad wel gevaariyk". Erg onder de indruk scheen de robuuste PSV- stopper echter niet. Bang voor de returnwedstrijd was Wiersma evenmin als zijn ploegge noten. „We zullen moeten oppassen, zoals we dat ook vanavond moesten. Borussia verslaat Dukla met 4-0 In de eerste wedstrijd voor de kwart finales van het toernooi om de Euroepese beker voor landskampioenen heeft de Duitse kampioen Borussia Dortmund •oensdag in Praag een 0-4 zege behaald op Dukla. By de rust stonden de Duit sers reeds met 1-0 voor. Internazionale Milaan heeft zich, na Real Madrid, als tweede club geplaatst de halve finales van bet Europees be kertoernooi (landskampioenen). De Ita liaanse kampioen won woensdag in Mi laan met 2-1 van Partizan Belgrado, de rust was de stand reeds 2-0. De eerste edstryd tussen beide clubs was in ee 2-0 zege voor de Italianen geëindigd. Niemand met alles goed in sporttoto Van de 558.973 Nederlanders die in de sporttoto van de afgelopen week speel den. heeft niemand alle uitslagen goed voorspeld. De 118.868.20 die beschik baar was voor de eerste prijs, werd daar om by de 64.837,20 van de tweede ge voegd. Voor het totaalbedrag van 183.705,40 komen vier gelukkigen, die twaalf wed strijden goed voorspelden in aanmerking Zij' ontvangen elk f 45.926.40. De spoeling voor de extra-prijs is aan merkelijk dunner. De f 32 481,60 moet door 208 personen gedeeld worden, die ieder f 157,ontvangen. Maar dat weet je nu eenmaal". Trai ner Bram Appel „tevreden, maar we hadden meer verdiend dan één doelpunt" was ook al niet pessi mistisch gestemd. „We hebben een kans, al zul(e«i we in Ziirich wel an ders moeten spelen dan vanavond". Welke strijdwijze PSV echter in Ziirich zal toepassen, wilde Appel echter niet onthullen. Fris en monter Opvallend fris en monter regelden de Zwitsers hun verkleedpartij in de ruimte achter de deur met het bordje „bezoekers". De stemming was be paald niet gedrukt en dat laconieke in de houding werd nog benadrukt door het optreden van trainer Mau- rer. die met veel autoriteit de trai ningsbroeken inzamelde. Tussen het tellen van de kledingsstukken door zag hq kans vragen van journalisten te beantwoorden met laconieke te genvragen: „Welk systeem speelde Ztirich?". Maurer: „Dat heeft U zelf op het veld kunnen zien". Journalist: „Was U niet teleurgesteld door het doelpunt van Theunissen?" Maurer: „Heeft U ooit een trainer gezien die tevreden was met een nederlaag?" Kortom, het werd een interview, waarbij de vragenstellers meer over zichzelf aan de weet kwamen dan over de ondervraagde. Maar één ding werd wel duidelijk. Verslagen voelen de Zwitsers zich nog allerminst. Getuigen aan het woord in proces tegen Jack Ruby Uit de tot dusver afgelegde getuigen verklaringen in het proces-Ruby dat gis teren, eindeiyk op gang is gekomen, i: gebleken dat Jack Ruby normaal op de moord op president Kennedy heeft ge reageerd, maar vervolgens „ontzet" wal en zich voortdurend ophield l>U de ge vangenis waar Lee Harvey Oswald wai opgesloten. De openbare aanklager Henry Wade las de akte van beschuldiging voor volgens welke Ruby „opzettelijk", met voorbe dachten rade en op onwettige wijze' Harvey Oswald met een schietwapen had gedood. De 52-jarige nachtclubeigenaar trok zijn schouder recht toen hij antwoordde op de vraag van rechter Brown wat hy op deze aanklacht te zeggen had. „Niet schuldig", vvas zyn antwoord. Vervolgens werden vier, door de staat gedagvaarde getuigen gehoord. Ruby maakte haastig notities toen de getuigen verklaarden dat er „niets ongewoons' was in zijn reactie toen hy voor het eerst hoorde van de moord op president Ken nedy op 22 november; hij later „staar de" en in gedachten verzonken scheen; er een dag later tranen in zyn ogen kwamen toen hy hoorde wat er in de „trade mart" waar Kennedy zou lunchen en spreken, geschenken voor Caroline en John jr. Kennedy lagen te wachten; hij trachtte de bij de stedelijke gevangenis op wacht staande politiemannen sandwiches te voorzien en op een pere conferentie worden bezocht. Talryke van deze melkveehouders hebben een gemengd bedrijf, waarin het melkvee de minst belangrijke rol «peelt, zodat slechts enkele koeien worden gehou- „In dit overwegend agrarische gebied komen daardoor nog ongeveer 6000 melkveehouders voor, zodat het vrijwel ondoeniyk is met het beschikbare aan tal keurmeesters een grote regelmaat Sn controle te realiseren Dit te meer om dat de ongeveer 7500 andere bedrijven en bedrijfjes, die eveneens sterk zijn verspreid over een groot aantal overwe gend kleine gemeenten en woonkernen, den 1142 monsters afgekeurd. Er i den 856 waarschuwingen uitgedeeld en 237 processen-verbaal opgemaakt. (Van onze parlementaire redacteur) Deze maand verschynt in het staatsblad een algemene maatregel van bestuur, ook de nodige aandacht vergen. Het zou «aarby een verbod van collectieve vertl- zeker nuttig zijn de frequentie van de caje pry8blnding wordt Ingevoerd. Iki inspecties in tal van deze andere be- staatssecretaris van economische zaken, drijven op te voeren, waarvoor het vrH drs. Bakker, heeft dit gisteren in de grote aantal processen-verbaal, dat werd Eerste Kamer tydens de Behandeling van opgemaakt ingevolge overtredingen van de begroting van economische zaken «.«telH f964 mee„edeeid. Iiy duchtte van ïl ge* Amerika zet hulp aan Spanje voort De V.S. zullen Spanje militaire hulp blijven geven ondanks de Spaanse han del met Cuba. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, die dit meedeelde, zei dat de V.S. na over leg met de Spaanse regering tot de over tuiging waren gekomen dat Spanje pas sende maatregelen had genomen in over eenstemming met de Amerikaanse wet op de buitenlandse hulp welke beperking n de handel met Cuba eist. de algemene hygiënische eisen, gesteld aan de bereiding, de behandeling en het dwe maatregel vervoer van levensmiddelen een aanwij zing kan inhouden", aldus het jaarver slag. In de broodbakkerijen, die met deegver- werkingsmachines zijn uitgerust, werd ln 1962 een onderzoek ingesteld naar de in deze machines te gebruiken smeer middelen. Het bleek, dat de kwantiteit van het gebruikte smeermiddel, te weten minerale olie. we! binnen de perken bleef. Op de kwaliteit moest echter ln vele gevallen aanmerking worden ge maakt. De aanwezige voorraden werden in die gevallen retour gezonden aan de leverancier. Overnameprijs voor aardappelen blijft acht cent geen prijsverhogingen, eerder verwachtte hjj het tegendeel. Ten aanzien van de Individuele verticale prijsbinding stelde hij zich een genuan ceerd beleid voor. De staatssecretaris kon nog niet exact artikelen en bedrijven noemen, die zullen vallen onder een ver bod van individuele verticale prijsbin ding. Wel had hy het oog op drie groe pen. nameiyk 1. artikelen en bedrijfstak ken, waarvoor overwegend verticale prijsbinding bestaat; 2. die artikelen en branches, waarvoor ln het algemeen ruime marges bestaan en 3. de artikelen en branches waarvoor service-elementen van veel betekenis zyn. De uitschakeling van de verticale prijs binding kan nadelen met zich meebren gen voor de middenstand. Daarom zal ae staatssecretaris, zo zei hij, ernstig met de belangen van de middenstand rekening houden. Hy dacht dat aan de naleving van het verbod van verticale prijsbinding goed de hand gehouden kan worden. aanwezig was; (Van onze Haagse redactie) De aardappeltelers krygen - met de wens van het landbouwschap gebieden wat de werkloosheid betreft niet meer dan 8 cent vergoed voor elke niet ongunstig afsteken tegen de niet- kilo aardappelen, die door het produkt- probleemgebieden. De probleemgebieden schap aardappelen zullen worden over- in "et "oorden zijn weer niet ongunstig genomen ter verbetering van de markt- «en opzichte van de andere probleemge- situatie. Het betreft hier in totaal 25.000 fL "V* V» hot r Masas tn -i a k zullen worden ge- aanzien van de probleemgebieden ge- bruikt. Het bestuur van het produkt- handhaafd worden, aangezien de regio- schap wilde gistermiddag over een even- nale aanpak nog niet overal op gang is tueel uit de markt te nemen grotere hoe- gekomen, erecheen waarop Oswaldveelheid niet in openbare vergadering Ten aanzien Ook Zürich-PSV op de televisie Ook de voetbalwedstrijd Zürich- P.S V om een plaats in de halve finale van het toernooi om de Europa-cup, komt op de televisie. De uitzending is volgende week over net 1. Over net 2 zendt de K.R.O.-t.v. dan een show uit van_ het Zweites Deutsches Fernsehen' met o.a. onze eigen landgenoten Johnny Kraaykamp en Anneke Gronloh. Aansluitend herhaalt de K.R.O. een eerder op net 1 uitge zonden programma van Israëlische volksmuziek en -dansen, uitge voerd door de groep „Hapaamo- beslissen. Hierover zou nog in een be sloten vergadering worden beslist. Het bestuur van het landbouwschap had de overnameprijs liever op 10 cent per kg bepaald willen zien en wilde de rege ling zien uitgestrekt tot een onbeperkte hoeveelheid van alle soorten consumptie waardige aardappelen. Het hoofdbestuur van de Kath. Land- en Tuinbouwbond te Haarlem en het bestuur van d< Zeeuwse Landbouw-Maatschappij t< Goes hadden eveneens aangedrongen Of een groter quantum en een hogere over nameprijs Vandaag (donderdag) zal het bestuur van het landbouwschap een onderhoud heb ben met de minister van landbouw en visserij. Daarbij zal de minister worden medegedeeld, dat het landbouwschap verdere maatregelen nodig acht ter ver betering van de situatie voor de aard appeltelers. De overheid zal volgens het landbouwschap een deel van ce kosten van de overname van aardappelen voor haar rekening moeten nemen. De voor zitter van het landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, deelde dit in de gister mogen gehouden vergadering van het bestuur mede. Buiten eigen kringetje zien Op „de dag van Europa" de Europavlag wapperde de gehele dag van de stadhuistoren heeft burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg het plaatselijk comité van de actie „Europa 1, 2, 3" ge ïnstalleerd. Dat gebeurde 's avonds in de statige omgeving van de trouwzaal, waar talrijke Middel burgse jongeren aanwezig waren. „Het getuigt van jullie enthousias me", zei mr. Drijber, „dat jullie ondanks de t.v.-voetbalwedstrijd tussen PSV en Ziirich toch hier allemaal naar toe bent gekomen". Mr. Drijber herinnerde er aan, dat hij nu reeds drie acties heeft helpen starten: eerst die van 10 maal 10 (een succes geworden), en daarna de Dousadj-actie (die een beetje moeizaam ging), „terwijl we nu weer vroiyk verder gaan met Europa 1, 2, 3". „Is dat niet te veel?" vroeg de burgemeester zich af. Mr. Drijber meende van niet. want hij vond het noodzakelijk, dat steeds weer andere jongeren vertrouwd raken niet de idee om buiten het eigen kringetje te leren zien. En dat is toch het doel van „Europa 1, 2. 3", zoals comité-voorzitter Rinze zyistra dat na een welkomstwoord in zijn opening had toegelicht. Pro beren de jeugd tot activiteiten te bren gen, waarmee ze nader de gedachten kan bepalen over de toekomstige één wording van Europa. Dat kan gebeu ren via discussies en lezingen en voorts door acties, waarvan de financiële ba ten ten goede komen aan projecten in onderontwikkelde gebieden van Europa. Voor die éénwordingsgedachte is, zo betoogde burgemeester Drijber in zyn toespraak verder, een speciale instelling nodig, een bereidheid on der meer om medeverantwoordelijk heid te dragen voor de andere mén sen. „Om te slagen is er zoiets nodig als jezelf wegcyferen", betoogde hij. De burgemeester vond het In dit op zicht juist, dat niet de aandacht wordt gericht op de gehele wereld, maar op Europa, waar immers ook nog werk te doen is, dat te vergelijken is met dat in de onderontwikkelde gebieden. „We moeten die mensen helpen alleen om ons zelf te helpen. Hen helpen om een menswaardig bestaan op te bouwen, opdat we ons eigen menswaardig be staan behouden". Ook Kennedy Mr. Drijber maakte van de gelegen heid gebruik om te herinneren aan de prachtige eigenschappen op dit gebied van president John Kennedy, die juist in de harten van de ge wone mensen zo'n grote plaats in nam. „Kennedy werd steeds ge ïnspireerd tot daden, die jullie nu ook willen doen", aldus de burge meester. Mr. Drijber wees tot slot op de extra verantwoordelijkheid, die de heden daagse jongeren hebben. In een paar jaar is er immers nog nooit zoveel ge beurd als nu Mr. Drijber noemde het boeiend om dit alles te volgen. Het comité, waarvan het dagelijks bestuur bestaat uit: Rinze Zijlstra (voorzitter), Ko Vermeulen (secre taris). Peter van Loon (penning meester) en Lia Jellema en Wim Imanse (leden), heeft reeds een r de komende TWEE „ZWARE JONGENS" ONTSNAPT militairen zijn Politiepatrouilles woensdagavond ln het Mastbos te Breda begonnen met een grootscheepse jacht op twee jeugdige arrestanten, die om streeks kwart voor acht 's avonds by de tuchtschool aan de Bredase Bouvig- nelaan zijn ontsnapt en te middernacht nog niet waren opgespoord. Het tweetal, de 17-jarige Rotterdam mer W. H. en de 18-jarige Hagenaar W. F., is negen maanden geleden uit het Bredasche opvoedingsgesticht ont snapt en heeft sindsdien stelend zijn weg gezocht naar Italië, Zwitserland en Oostenrijk. Met een gestolen auto vluchtten de twee destijds de Neder lands grens over. Ten slotte werden zij in Zwitserland aangehouden. Vanda&ruit werden zy per vliegtuig op transport gesteld naar ons land. Woensdagmorgen werden zij af gehaald op Schiphol en onder bewaking van een parketwacht per celwagen naar Breda gereden. Op het moment dat zy de tuchtschool zouden binnengaan, zagen zij de kans schoon en glipten ln de duisternis het bos in. De verbouwereerde parketwacht kon ze niet meer inhalen. De ontsnapten staan volgens de Bredase politie bekend als „zware jongens", die al heel wat diefstallen en inbraken op hun naam hebben staan en zich bovendien herhaal- deiyk aan joyriding hebben schuldig gemaakt Sinds hun ontsnapping uit de Bredase tuchtschool tot hun arresta tie in Zwitserland hebben zij praktisch de ene na de andere auto gestolen Zodra de ontsnapping bekend was gin gen twintig man politie en zeven militai re patrouilles van drie kadetten van de militaire academie met een speurhond het bos in. De hond raakte op het spoor van de vluchtelingen, maar kon zich ter hoogte van de schietbanen in het .Mast bos niet meer concentreren. Inspecteur Jacobs van de Bredase gemeentepolitie zei omstreeks middernacht, dat er weinig hoop was de ontsnapten nog in het bos te vinden. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat het tweetal toen het bos nog niet had verlaten. De invalswegen zijn de hele avond bewaakt. Bovendien zijn er steek proeven genomen in het rydend verkeer. Frans-Russisch handelsakkoord Het vermeldt onder meer: 14 maart een Podgorny, die zitting heeft in het tienerfestival, waaraan medewerking Presidium van de opperste Sowjet, en wordt verleend door enkele bands: 25 mel parlementaire delegatie naar maart een modeshow; 28 maart een Frankryk kwam, hoopt dat in de na- sportdag met wandelconcoursen voor de bye toekomst tussen Frankryk en de „kleine Europeaantjes", met basketbal jSowjet-Unie een handelsakkoord tot en handbal, waarna er 's avonds een stand zal komen. Op een door de Rus- truienbal gehouden wordt; 4 april sische ambassade georganiseerde byeen- een discussieavond met cabaret onder komst zei Podgorny dat, wanneer de leiding van wika A. Jansen; op 11 april economische en culturele betrekkingen een cabaretavond, die verzorgd wordt gedijen, er geen hinderpalen zyn voor door de rijkskweekschool en op 25 april een soortgelijke ontwikkeling van de het ..Europabal" met oj. volksdansen politieke betrekkingen tussen beide lan- uit diverse Europese landen. den. Plannen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7