Bezwaren in de Kamer tegen hogere belasting sigaretten en benzine Prof. Andriessen: „problemen zijn thans groter dan ooit" KLANKBORD AUT0-00RL0GIN HAARLEM - GARAGEBEDRIJF GING FAILLIET NIEUWE PROGRAMMA'S OP HET TWEEDE T.V.-NET DONDERDAG 5 MAART 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t Begroting economische zaken door senaat aanvaard KOSTEN LEVENSONDERHOUD KUNNEN IN APRIL STERK STIJGEN (Van onze parlementaire redacteur.) In de gisteren gehouden vergade ring van de Eerste Kamer heeft de minister van economische zaken prof. Andriessen, antwoordende op de opmerkingen die bij de be handeling van zijn begroting voor 1964 waren gemaakt en op de vra gen die daarbij waren gesteld, er de aandacht op gevestigd, dat in ie laatste jaren de spanning in de Nederlandse economie niet is af genomen, zoals verwacht was, maar nog is toegenomen. In de E.E.G. was een inflatoire ontwik keling te constateren. 7\j had een dui delijke invloed op Nederland. De uitvoer naar Frankrijk en Italië steeg in 1963 met ruim 30 procent. Van de totale uit breiding van de uitvoer kwam niet min der dan 40 procent voor rekening van deze beide landen. Er viel voorts een sterke toeloop van arbeidskrachten naar de bouwnijver heid te constateren. By een groei van de beroepsbevolking van anderhalf pro cent nam de werkgelegenheid in de bouw in 1963 met 6 procent toe. In de nieuwbouw was de styging zelfs 15 procent. Vergeleken met januari 1963 stegen de cijfers van de in- en uitvoer in januari 1964 met resp. 20 en 30 procent. De problemen zijn groter dan ooit. al dus de minister. Er komen thans muta ties voor in de economische grootheden die tot voor kort ondenkbaar waren: de lonen gingen 16 procent omhoog, de prijzen 7 procent, de betalingsbalans verslechterde met anderhalf miljard gulden. Stabilisatiepolitiek Het constateren van deze verschijnselen is uiteraard niet voldoende. De minister vroeg zich dan ook af: hoe komen we hier uit? Enkele afgevaardigden, zoals ir. Vos van de P.v.d.A., en prof. Thur- lings van de K.V.P., waren als heel meesters opgetreden en hadden een re medie aangegeven. De bewindsman had daar echter geen vertrouwen in. Hij vond dat men er op rekenen moet dat de arbeidsmarkt weer in even wicht zal komen mede door het op treden van het tekort op de beta lingsbalans met automatische, cor rigerende werking van het monetaire mechanisme. We zullen vooalsnog de uitwerking van de forse loonstij ging en van het regeringsprogram dat daarop is gebaseerd, dienen af te wachten. H(j achtte verder noodzakelijk een ge- cobrdineeerde stabilisatiepolitiek in Eu ropees verband. Hy beloofde daaraan harte te zullen meewerken. Als de binnenlandse conjunctuur in 1965 weer evenwichtig wordt, dan zullen we ons beleid weer ten principale afstem men op het inderdaad fraaie instrumen tarium dat wij in de afgelopen jaren ter beheersing van de conjunctuur heb ben opgebouwd, misschien aangevuld met verfijningen in loon- en prijsbeleid, aldus de minister. Als daarnaast in ternationaal een instrumentarium kan worden opgebouwd, waarbij Nederland een goede inbreng kan hebben, dan moeten we vertrouwen in verdere con- junctuurbeheersing. Daarnaast, zo betoogde prof. Andries sen. zullen we ook op de striicturele positie moeten blijven letten, op een blij vende werkgelegenheid en toeneming van de welvaart per hoofd van de be volking. Nodig daarvoor is. dat de ex port blijft toenemen en de investerin- ren op een hoog peil gehouden worden, iat wil zeggen de industrie zal zich moeten outilleren voor de levering van kwaliteitsprodukten en de aandacht zal vooral gericht behoren te worden op diepte-Investeringen. PRINSES Margaretha van Zweden gaat trouwen met de gewone nou ja.... gewóne...; zó gewoon zal-ie nou óók wel weer niet zijn....) Britse zakenman John Ambler en alle kranten van de wereld hebben plaatjes van het gelukkige paar op hun voorpagi na's gezet. U kunt er zeker van zijn, dat U daar bovendien in uw weekblad ,flot Viooltje" of „Het Vlindertje" nog wel een en ander over te zien en te lezen krijgt: foto's in zeventienkleurendruk en machtige relazen over „de roman ce ener prinses", of „hoe een dood gewone jongen een koninklijk hartje kwam stelen". Wij bij ons hebben daar onlangs ook wel een en ander van onder gaan en ook dadrover zijn wij nog niet uitgebabbeld. Ik heb daar geen bezwaar tegen. Al deze uitvoerige publiciteit ge schiedt met mijn volledige toe stemming, maar ik vraag mij, bij gelegenheden als deze, toch wel af, of al die honderden miljoenen democraten die de wereld bevol ken, teel zo democratisch zijn als zij zelf van zichzelf veronderstel len. Want ik geloof dat een hele maal was- en kleurechte, schok- en waterproefe democraat een prinses behoort te beschouwen als een „doodgewoon" meisje, net pre cies zo'n meisje als Miesje van de bakker en Pnmmetje van de groenteboer. „Ten slotte stammen wij allemaal af van Adam en Eva" U kent dat soort hoog-demo- cratische zinnetjes toei. Als U nu alle mensen die die foto's ixm zo'n aardig paartje maken en die er zulke fijne stukjes bij schrijven en alle redacties die dan op de voorpagina van hun krant zetten en alle mensen die daarvan, smullen, zoudt vragen: Waarom doen jullie dat eigen lijkEen prinses is toch óók een meisje van vlees en bloed, precies zoals Miesje en Pummetje", dan zouden zij Umet meelij om uw domheid, aankijken, maar of zij een enigermate redelijk antwoord op uw vraag zouden kunnen ge ven dat valt. nog te bezien. Het ietwat wonderlijke hierbij i.s bovendien nog dat „de" democra tie de meeste vorstenhuizen gron dig heeft afgebroken. Ik herinner mij nog de tijd dat wij een Duitse keizer en een Russische tsaar hadden, een keizer-koning van Oostenrijk-Hongarije en konin gen van Portugal en Spanje, van 'Roemenië. Servië, Bulgarije, van Saksen en Beieren en Wurtem- berg, ran Italic en Egypte en ik zal er nog wel een paar vergeten. Die zijn allemaal wég en op en kele zeer weinige, door de tand des tijds ferm-aangeknaagdc royalisten na heeft de hele wereld daar volle vrede mee, want de hele wereld is zo „democratisch'' als de weerlicht, kameraad Kroesjtsjew en alle andere kame raden incluis Maar dan zien wij dat die heh zelfde wereld te hoop loopt wan neer er een „gewoon meisje" al.' Margaretha van Zweden zich gaa< verlieven in eer nóg gewonere ■John: dat zij zich vartedere schaart om het wiegje van een borelingskc in het Britse konings huis en dat. zij met grage ogen de kleurenplaatjes van F ar ah en So- raya bekijkt. Nogmaals: het heeft allemaal mijn hoge goedkeuring, maar dat wil nog niet zeggen dat ik het goed begrijp. ELIAS Prijzen Uitvoerig verdedigde de minister de prysstijgingen, zij het dat hierin matiging moet worden betracht, omdat by teveel en te grote prijs stijgingen nieuwe loonsverhogingen er het gevolg van zullen zijn. Geen prijsstijging betekent onvoorstel bare tekorten op de betalingsbalans, enorme aantasting van de winsten en sterke liquiditeitsbeperking. Het tekort op de handelsbalans bedroeg in januari reeds 500 miljoen, dat is circa 100 mil joen hoger dan liet normale jaunari-peil, nodig om het structureel gewenste overschot op de betalingsbalans te re aliseren. Dit is een teken aan de wand, zei de minister. Zonder prysstijgingen zouden de investeringen en daarmee de economische groei fundamenteel wor den aangetast. Conjunctureel en struc tureel achtte hy dat niet verantwoord. De prognose van het Centraal Planbu- i Is dat de prijzen 7 procent zullen stijgen. De minister noemde dit een hoog cijfer. Daarom zullen alle krach ten moeten worden ingespannen om deze raming niet te overschrijden. Voor waarde hiertoe is, dat de arbeidskos tenstijging niet uitkomt boven 11,5 pro cent. Controle Het beeld over januari achtte hij niet ongunstig. Er is thans volop controle op naleving van de prljsvoorschrlften. Prof. Andriessen had de indruk dat ze goed worden nageleefd. Waar dit in derdaad het geval is, zal worden on derzocht of de prijsbeschikking kan worden ingetrokken. De minister waar schuwde hieraan geen verkeerde con clusies te verbinden. April In april verwachtte de minister dat de kosten van het levensonderhoud met de twee punten van januari met 4 punten gestegen zullen zUn. Hy moest echter rekening houden met prijssty- gingen voor aardappelen, groenten en fruit, vlees en melk, die gewoonlijk in het voorjaar optreden en berekende, dat de stijging daardoor in april kan zyn 6 tot 7 punten. In totaal dacht hij, zal de stijging in geheel 1964 8 punten kunnen bedragen. Dit betekent, dat het prijsbeleid krach tig moet worden voortgezet. De aanvul ling van de prijzenwet achtte de be windsman daartoe gewenst. Hij hield eraan vast, dat de eventueel derde 5 procent loonsverhoging niet in de prij zen mag worden doorberekend. Wat de positie van de consument aan gaat, betoogde de minister, dat de be langstelling voor hun positie een blij vende behoort te zijn. Hij zag een grote taak voor de consumentenorganisaties. De overheid kan de consument helpen, zo meende hij, door voorschriften in het kader van de warenwet, voorschriften onder andere omtrent aanduidingen in de prijzenwet en door financiële steun aan verantwoorde projecten van consu mentenorganisaties. De Eerste Kamer heeft de begroting van economische zaken gisteravond zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Lastenverzwaring Beroepsgoederenvervoer V.V.D. wanneer verlaging loon- en inkomstenbelasting (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gisteren be gonnen met de behandeling van het wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine van 24,25 op 28 per 100 liter gepaard met een dien overeenkomstige verhoging van de motorrijtuigenbelasting voor niet- benzineauto's en een wetsontwerp tot verhoging van de omzetbelas ting voor sigaretten van 5 procent op 7 procent/. De regering acht deze verhogingen noodzakelijk om een te grote stijging van de bestedin gen te voorkomen. Er viel een merkwaardig: parallel te constateren tussen de beoordeling: van deze wetsontwerpen door de heren Lucas van de K.V.P. en Joekes van de V.V.D. Alleen was de heer Lucas nog wat som border dan zyn liberale collega. Beiden stonden met grote reserve tegenover het middel van verzwaring van belastingen om de bestedingen te beperken. Ihmneer? De heer Lucas vreesde, dat de regering door de hogere inkomsten geneigd zal zijn meer te gaan uitgeven. De heer Joekes was daar echter niet bang voor. De heer Lucas drong aan op een spoe dige indiening van het wetsontwerp tot verlaging van de loon- en inkomsten belasting neutralisering van de pro gressiefactor en de heer Joekes volg de hem hierin. Laatstgenoemde wilde zelfs weten, wanneer dit wetsontwerp te verwach ten is. Van een duidelijke toezegging van de minister maakte hij zijn defi nitieve houding tegenover de aan hangige wetsontwerpen afhankelijk. De twee afgevaardigden hadden geen bezwaren tegen de verhoging van de omzetbelasting op sigaretten, al oefen de de heer Joekes kritiek uit op de wyze, waarop de regering deze zaak heeft be handeld, er is ongerustheid door ont staan onder de winkeliers. De verhoging het byzonder invoerrecht op benzine lag geen van beiden. Zij zagen een zware belasting van het wegvervoer erin. Niet temin zag de heer Joekes nog het licht puntje dat dp fiscale pariteit tussen de benzinegebruikers op de weg en de niet- benzinegebruikers gehanhaafd wordt. ACTIE TOCH GESLAAGD: 7 INVALIDENWAGENTJES (Van een onzer redacteuren) Zeven invalidenwagentjes en 2100 gulden zijn bet ongedachte resul taat van de actie, die de dertien jarige Jetteke Boetzkens uit Maas tricht ontketend heeft om een in valide padvinder uit de groep van aalmoezenier Meddens aan een rolstoel te helpen. Een actie, die eigenlijk op niets uit moest lopen omdat zij werd ge voerd door het verzamelen van wikkeltjes van 'n sigarettenmerk, die in feite niets waard zijn. De wagentjes werden geschonken door mensen uit Ermelo en Rot terdam en door enkele fabrieken, die van de teleurstelling van de dappere verzamelaarster hadden gehoord. De fabrikant van het betrokken si garettenmerk, die aanvankelijk had laten weten, dat er nooit ac ties aan zijn merk zijn verbonden, omdat de wet dat verbiedt, streek zijn hand over zijn hart en liet een bedrag van f 500 overhandigen. Verschillende anderen volgden dit voorbeeld en schonken NEDERLAND NOG ZEER GERESERVEERD TEGENOVER KERNVLOOT (Van onze parlementaire redactie.) De Nederlandse regering heeft nog steeds geen definitieve beslissing ge nomen over het al dan niet daadwer kelijk deelnemen aan de multilaterale kernvloot. Minister Luns, die dit gis teren tijdens de interpellatie van het communistische kamerlid Bakker mee deelde, zei uitdrukkelijk dat by de re gering een zekere gereserveerdheid be staat ten aanzien van een eventuele deelname aan een dergelyke vloot met atoomraketten. Zoals bekend, zal Nederland wel mee doen met het proefschip „Biddle", dat Amerika ter beschikking heeft gesteld. „Wij hebben onze deelneming aan het overleg en het experimentele schip ech ter uitdrukkelijk verbonden aan het voorbehoud, dat wij pas te zijner tijd zullen beslissen of we al dan niet aan de M.L.F., de multilaterale kernmacht, zullen deelnemen", aldus de minister. De bevelvoering van de onderzeeboot jager „Biddle" zal berusten bij een Amerikaanse commandant. De man schappen worden geleverd door de Ver. Staten, Engeland. W.-Duitsland, Italië, Griekenland. Turkije en Nederland. Tijdens de proefneming vaart het schip onder Amerikaanse vlag. Het schip zal opereren met de tweede vloot in de At lantische oceaan en de zesde vloot in de Middellandse Zee. Het experiment vraagt van Nederland slechts een gering bedrag aan kosten, omdat slechts de eigen personeelslasten gedragen moeten worden. In de Kamer ontmoette de minister niet alleen bij de C.P.N. de vrees dat het ex periment toch tot volledige deelneming zal leiden. Ook de socialist Van der Stoel toonde zich ongerust en voorzag dat deze voorlopige deelneming zou lei den tot „een verder afglijden" in de richting van een M L.F De P.v.d.A. blijft gekant tegen deelneming aan deze kernvloot. De liberaal Couzy achtte de proefne ming wel nuttig, „maar ook wij zijn te gen volledige deelneming". De heer Mommersteeg (k.v.p.) zag de vorming van de kernvloot wel als een nuttig instrument om het groeiend nationalis me in Europa de wind uit de zeilen te nemen. Hij stelde echter nadrukkelijk, dat willen wij aan de vloot meedoen het voor ons in ieder geval financieel rea liseerbaar moet zijn. Tegen Afscheid van prof. mr. Drion „Nederland heeft in prof. een van zyn grootste zonen verloren", aldus de minister van justitie mr. Y. Scholten gistermiddag by het laatste af scheid van deze Nederlandse rechtsge leerde op Driehuis-Westerveld. „De re gering, de volksvertegenwoordiging, zyn universiteit, het Nederlandse rechts leven, zijn vrienden hoe wj| hier ook zyn wy hadden hem nog zo nodig", aldns mr. Scholten. HM noemde prof. J. Drion een van 's lands grootste zonen in verband met zijn werk voor het nieuwe burgerlijk wetboek en ook door zijn rol in het ver zet. „In die tijd en ook bij zijn werk voor het nieuwe B.W. richtte hij zich te gen juridische verwarring en tegen een te gemakkelijke zucht naar vernieuwing. Als wij thans op zijn loopbaan terugzien, dan was hij als het ware er voor be stemd om de zo gewichtige taak te ver vullen die hH heert vervuld". De heren Van Dis (s.g.p.) en Koekoek (b.p.) lieten een duidelijk „neen" horen ten aanzien van belde wetsontwerpen. Het voorstel tot verhoging van de omzet belasting op benzine kwam er bij de meeste sprekers het beste af. De heer Kieft (a.r.en de heer Scholten (c.h.) vroegen zich af, of niet beter de belas- ting'op alcohol had kunnen worden ver hoogd. maar zij maakten daar geen hals zaak van De heer Kieft pleitte voor een uitzondering in de sector motorrijtuigen belasting voor auto's die op olie of gas rijden. De heer Schollen en met hem anderen roerden het probleem van siga rettenautomaten aan. De middenstand zal door de noodzaak van ombouw voor zware lasten komen te staan. De heer Joekes lanceerde het denkbeeld van pak jes van zestien sigaretten, waardoor de automaten niet veranderd behoeven te worden, De heer Scholten (a.r.) opperde vrij sterke bezwaren tegen de verhoging van het recht op benzine, omdat de prijzen van goederen erdoor stUgen, als niet mag worden doorberekend of een zware last gelegd wordt op het beroepsgoede renvervoer. De socialistische drs. Peschflr noemde de tijdelijkheid van de voorgestelde be lastingverhogingen een schimmige zaak, Hy vond het byzonder moeilijk de ver zwaringen, die onverbrekelijk met toe komstige maatregelen zoals belasting verlaging en optrekking van de A.O.W. zyn verbonden, te aanvaarden. Een tekening van het „wij komen"- schip, dat de stichting „Wij komen" ia samenwerking met Verolme hoopt te bouwen. Het schip zal 20.000 brt. meten en plaatsbieden aan 850 passagiers. Er zullen ver schillende liften in icorden aange bracht, speciaal met het oog op de oudere passagiers. De bedoeling is dat het schip over de gehele wereld zal gaan varen en alle emigratie- landen zal aandoen. Er worden thans onderhandelingen gevoerd om een goed financieringsplan op te setten. Het Wereldgebeuren 130 MAN PERSONEEL ONTSLAGEN V.W. contra G.M. met dealer als inzet (Van een onzer verslaggevers) De Haarlemse rechtbank heeft maandag het faillissement uit gesproken van het automobiel bedrijf N.V. Koks en De Jong te Haarlem, tot voor kort Volks wagendealer. Het uit 130 man bestaande personeel is ontsla gen maar heeft voor een deel reeds elders werk gevonden. De directeuren zijn afgetreden. Het Is geen alledaags failissement want het vloeit voort uit een machtsstrijd, die over de hoofden van de direc teuren heen werd gevoerd tussen twee groten in de automobielhandel, namelijk de gebroeders Pon te Amersfoort. Importeurs van Volks wagen en de heer H. A. Hendriks, General Motors-dealer te Helmond, fabrikant van autobussen, financier, een zakenman, die men wel de Zuolsman van het zuiden" noemt. Koks en De Jong werd in 1946 opf richt. Het bedrijf groeide zeer sr. kreeg het VAV.-aealerschap voor Haarlem en beschikte tot voor kort over zee moderne werkplaatsen in verschillende delen van de stad. De snelle groei maakte financiering noodzakelijk. Deze werd verstrekt door de Nederlandse Credletbank te Amsterdam. Ongeveer twee jaar ge leden werd de firma omgezet in een N.V., de aandelen kwamen als onder pand in het bezit van de Credlet bank. De schulden van het bedrijf namen in de laatste tijd echter zozeer toe, dat de Credietbank een koper zocht voor het aandelenpakket, in clusief de preferente aandelen, die de directie regelen. Koper nomen, dat Pon zich b(J de directie wisseling bij een dealer het recht voorbehoudt, het dealerschap op te zeggen. De heer Dekkers, bedrijfs directeur van de gebroeders Pon. heeft nog wel een gesprek gehad met de heer Hendriks, maar tot een resul taat is men niet gekomen. De volgen de morgen is net agentschap per aangetekende brief opgezegd en heb ben de gebroeders Pon vier garagebe drijven te Haarlem en omgeving tot V.W.-dealer benoemd. Op 20 februari kwamen de voorlopige cjjfers tevoorschijn over de financiële positie van het bedrijf te Haarlem. Zij waren bepaald veel ongunstiger dan verwacht. Na een gesprek tussen Hendriks en de Credietbank werd de laatste ueer eigenaar van het aan delenpakket van Koks en De Jong. De Credietbank benoemde drs. S. C. van Diest uit Muiden tot bedrijfs adviseur. De bedrijven z.yn gesloten. Op de telefoons van hoofdgebouw en filialen staat de informatietoon. Hiermee is de strijd niet ten einde. Want tegelijk met het teruggeven van de aandelen door de heer Hendriks kocht deze één der gebouwen, alsmede alle magazijnvoorraden, machines en ge reedschap. Geheel duidelijk Ls deze transactie niet. Het kan de bedoe ling van de heer Hendriks zijn in dit pand Vondel weg een reparatie bedrijf te openen en Volkswagens te gaan repareren. Dat kan hij zonder meer, ook al is hy geen dealer. Maar fabriek en Importeur kunnen dan nooit achter hem staan. Denkbaar ls echter ook, dat de heer Hendriks dit voornamelijk heeft ge daan om de gebroeders Pon dwars te zitten. Want de nieuwe dealers, wier bedrijven ineens ongeveer 10.000 VAV.-eigenaren uit Haarlem en om geving tot klant krygen. hebben ze ker belangstelling voor de werkplaat sen van Koks en De Jong maar dan met de benodigde werktuigen Don Carlos met zijn ouders op Soestdijk Als koper meldde zich de heer Hendriks uit Helmond, die echter bepaalde waarden stelde. Hy werd op bruari directeur van het bedrijf. De directeuren Th. J Koks en De Jong Don Carlos de Bourbon Panna en zHn namen de volgende dag hun ontslag.ouders zy„ om half één per auto op Toen greep Pon in. In de dealerscon- Soestdük aangekomen, zo heeft de R.V.D. tracten is namelijk de clausule opge- gistermiddag meegedeeld. Kernproblemen De vader van de Amerikaanse atoom duikboot, admiraal Hyman George Rickover, het zwarte acnaap van ue marine heeft hot in de ogen van zyn on dergeschikte officieren weer gedaan. Rickover. die gedurende zijn carrière van de ene controverse in de andere ver zeild raakte, maar ondanks dat toch kans zag zijn plannen voor een atoom- strijdmacht ter zee door te drijven, on dervindt thans opnieuw de tegenwer king van het conservatieve otficicrs- korps, dat blijkbaar In de persoonlijke wervingscampagne van de admiraal een mooie gelegenheid ziet om mm nu eens naar hartelust tegen te werken. Het ge schil zit diep. ook al stamt het nog maar uit een vry nabij verleden. De kern van de zaak ligt verborgen in de kernpoliuek van het Amerikaanse ministerie van de fensie. Minister Robert McNamara van defensie ls een vooruitstrevend num. die geen zier geeft om tradities en conven ties. Daarmee heeft hy het by de marine elgeniyk al verbruid. NcNamara luistert elgeniyk alleen naar zijn persooniyke adviseurs, een groep Intellectuelen, met wie de praktykmen- sen der drie strijdmachten weinig op hebben. Bovendien wil het toeval, dat McNamara een voorstander van een vergaande centralisatie tv Hot is zijn streven de leiders van leger, vloot <-« luchtmacht zoveel mogeiyk bevoegdheid uit handen te nemen, een streven dat Jo- gischqgwys weerstanden wekt ln militai re kringen Eon van de zaken waarop de marineetaf daardoor geen vat hoert Is het beleid inzake de toepassing van kernenergie op de vloot. De man die hterover de scepter zwaait is admiraal Rickover cn deze ls alleen verantwoording schuldig aan minister McNamara. Rickover ta daarbij een figuur, die al evenmin als de minister van defensie Iets moet hebben van ambteiyke rompslomp, bureaucra tisch gedoe en loze tradities, zoals door de marine nog in stand worden gehou den. Hy troont achter zijn bureau m Washington als een modem zakenman en niet als een pralerige admiraal, die aan zijn memoires toe is De marine neemt hem dat zeer kwaiyk. De nieuwe moeiiykheden tussen admi raal Rickover en de marine houden verband met de werving van officie ren voor de vloot van atoomduikboten, welke door Rickover ls opgebouwd. Als chef van de marine-kernreactorafdeling van de Commissie voor Atoomenergie heeft Rickover het recht zijn veto uit te spreken over een benoeming by de kern vloot. In de praktijk is het zo, dat de ad miraal zelfs persoonlijk de kandidaten aan de tand voelt voor zll tot de kern- strijdmacht worden toegelaten Deze gang van zaken heeft geleid tot pro testen van marine-officieren. Zelfs heeft een door Rickover ondervraagde officier zich bij het Congres beklaagd over het feit, dat de admiraal hem afsnauwde en te persooniyke vragen stelde De admi raal zou na dit voorval zyn ondervra gingstactiek enigszins hebben gewijzigd, terwijl hy er bovendien voor gezorgd heeft, dat bij ieder interview een derde aanwezig is. De grootste moeiiykheid waarvoor ad miraal Rickover en zijn bureau zich geplaatst zien. ls dat dienstneming bjj de onderzeedienst der Amerikaanse marine per traditie een zaak van vrij willigheid ls. De admiraal heeft dus vrij willigers moeten vragen, maar omdat h(J en zijn dienst niet zo gezien zij bij de ma rine was het tot dusver met de aanmel dingen droevig gesteld. Hoewel reeds by de start van het kern- vlootprogramma ln 1960 het gehele ma rinekorps ls uitgekamd op zoek naar geschikte officieren voor de atoomvloot, had men aan het eind van 1963 nog maar 365 van de 400 man die nodig waren kunnen „overhalen". Van deze uitgezochte officieren zijn er slechts 102 afkomstig van de onderzee- dienst, de overige zijn van de opper.lak- tevlooi. De cursusleiding hoopt nu dat ongeveer de helft van deze laatste cate gorie zich tegen de tijd dat zy hun op leiding zal voltooid hebben, voor ae atoomduikboten zal aanmelden. Of dat echter zal gebeuren is de vraag, want een aantal vah de officieren van de oppervlaktevloot. die tegen t in wil voor de cursus zijn geselecteerd, hebben om ontslag uit de dienst gevraagd. Als reden voor de ontevredenheid wordt de selectiemethode van admiraal Ricko ver opgegeven. De officieren worden eerst door de personeelsdienst van de marine uitgezocht, worden daarna ge test door enkele assistenten van de ad miraal en vervolgens nog eens door hem zelf uitgehoord. Die persoonlijke be moeienis van de admiraal nu vinden de meesten wat te veel van het goede, voor al omdat velen niet begrijpen wat de vragen van de admiraal te maken heb ben met hun vakkennis. Rickover houdt echter vol. dat hy de eindbeslissing over de benoemingen dient te hebben uit oog punt van efficiency en veiligheid. Het Congres is wel de laatste instantie, die zich tegen zulke argumenten zal ver zetten. Minister Bot voert overleg over: Twee jaar vullen die hy „Bij zijn werk kon hy steunen op zijn brede kennis en diep begrip, zowel van het bestaande Nederlandse recht als van de belangrykste buitenlandse rechts stelsels. Prof. Drion bezat de beschei denheid van de zeer groten", zo vervolg de minister Scholten. „De wederpartij werd niet verslagen, maar overtuigd. Als men het echter begrepen had op zijn B.W. dan reageerde hij scherp, om dat hy de totstandkoming van het nieu we B.W. zag als een grote en goede zaak. zowel voor het rechtsleven als voor de rechtswetenschap". „Opbouwende kritiek was hem welkom, afbrekende kritiek was hem onverdraag lijk". Wellicht populair wetenschappelijke uitzendingen Minister Bot is bezig na te gaan of en in hoeverre het mogelijk is om op basis van de be staande regelingen in overleg met de N.T.S. en de omroep verenigingen reeds tijdens de experimentele periode van het tweede t.v.-net het programma uit te breiden met nieuwe mo gelijkheden. Hy denkt hierbij aan populair weten schappelijke uitzendingen en derge lijke. De minister heeft dit gister avond verklaard in een toespraak via de beeldbuis bü gelegenheid van de uitzending van het eerste programma over het tweede net. Hy wees erop. dat de mogelykheden voor deze pro gramma's nog beperkt zijn, onidat de studioruimte nog onvoldoende^ is en omdat men bovendien nog niet be schikt over voldoende programma medewerkers en technisch personeel Keuze Men heeft niet gewacht met de uit zendingen over het tweede net. omdat de regering van oordeel is, dat de kijkers zo spoedig mogelyk een keuze zouden moeten kunnen maken. Ook toen zy de zekerheid had, dat voor lopig alleen op de tweede zender te Lopik een programma zou kunnen worden uitgezonden, heeft de rege ring er by de omroepen op aange drongen, dat er toch een dergeiyk zy het nog beperkt tweede programma zou komen. Gelukkig heeft de rege ring de omroepen bereid gevonden om aan de begrijpelijke wensen van de kijkers tegemoet te komen, aldus de minister. Hij verklaarde voorts: „Zy, die de uitzendingen op dit tweede net kun nen zien, behoren voorlopig tot de bevoorrechten, omdat zij wonen bin nen de reikwy'dte van de in kracht nog beperkte tweede zender te Loplk Het is echter de bedoeling, dat bin nen twee jaar heel Nederland het tweede televisieprogramma zal kun nen volgen. Inmiddels zal dan hel experimentele programma van nu zyn uitgegroeid tot een volledig er volwaardig tweede programma' „Hop dat er dan precies uit zal zien en door wie het gemaakt zal worden: daarop is, zoals I" weet, op het ogen blik de pacificatiecommissie bezig te studeren, daarover beraadt zich ook de regering". Hier en daar in Zeeland hebben ver schillende t.v.-bezitters gisteravond nog wel pogingen in het werk gesteld het tweede net te ontvangen, maar zij kregen, zoals trouwens te ver wachten was, geen beeld. Marjolin E.E.G. is niet protectionistisch De E.E.G. is niet protectionistisch en ls ook niet van plan dat te worden, zo heeft Robert Marjolin, vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie, verklaard op een byeenkomst van de Kamers van Koophandel der zes lidstaten in New York. Marjolin betoogde, dat iedereen slechter af zou zijn als de E.E.G. niet was opge richt. De feiten bewijzen, zei hij. dat de gemeenschap liberaal is. Allereerst is het gemeenschappelijk buiter.tarief over het algemeen lager dan de vroege re nationale douanetarieven. En voorts toont een analyse van de handel aan, dat de invoer in de E.E.G., als grootste im porteur ter wereld (24,6 miljard dollar in 1963 tegen de Verenigde Staten 17 miljard) sneller stijgt dan elders: 40 1 procent tussen 1958 en 1962, tegen 27 procent in de Verenigde Staten en 20 procent in Groot-Brittannië. In 1963 is |de E E G-invoer met elf procent geste gen. tegen een stijging van 5 procent in 'de Verenigde Staten. Een ander bezwaar ln marinekringen tegen het atoomclubje van Rickover is. dat door de aarzelende aanmeld'isren een tekort aan gekwalificeerde officie ren is ontstaan. Zy die zijn ..afgestu deerd" moeten daardoor langer dieast doen dan by een normale bezetting der posten het geval zou zija Bij net begin van dit jaar -A-aren 34 atoomduikboten in dienst, 51 waren Juist gereed of in aanbouw Daartegenover staat een aantal van 109 conventionele duikboten. Van de 34 atoomd khoten. die reeds in dienst zijn gesteld zijn er 16 van het type. dat bewapend ls met Polarisraketten. Deze schepen vergen een dubbele bemanning, ornaat zij regel matig onderzeese patrouilles uitvoeren die 56 dagen duren, zodat een aflosbe- manning noodzakelijk is. In totaal zal de Polaris vloot 41 schepen tellen. Iedere maand van dit jaar en van 1965 zal er een Polarisduikboot van stapel gaan. Deze uitbreiding bezorgt de marinelei ding heel wat hoofdbrekens, vooral ad miraal Rickover die er verantwoorde lijk voor Is, maar die van zyn collega's blijkbaar weinig medewerking verkrijgt. ROBERT MCNAMARA „.ruzie met de marine, het leger en de luchtmacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3