PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VREDESMACHT VAN V.N. NAAR CYPRUS Bemiddeling tussen de 2 partijen Onderhandelingen over Maleisië zijn mislukt Scandinavië vormt een V. N.-politiereserve Niet haalbare curveprijs betekende alleen maar verschuiving in tijd VEILIGHEIDSRAAD - Unaniem akkoord met ontiverp-resolutie van 5 landen TWEEDE KAMER VERDEELD OVER WIJZIGING VAN PRIJZENWET Aanvaring in het Noordzeekanaal Toestand koning Paul verergerd Controverse binnen de Duitse coalitie voorkomen EILAND VOOR T.V.-NOORDZEE EIND VAN DEZE MAAND GEREED Gei*» eenstemmig mlvies Vliegtuig stortte neer in India - 22 doden Moeilijkheden nu praktisch opgelost Smokkel van Deense boter naar België? 207e jaargang - no. 55 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSING SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie- P. van de Velde. P B de Walstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. r 2911; Zierikzeered tel. 2425. adm W de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. a.1v 3647'3643>. Middelburg: Markt 51, tel 3841 (b.g.g. k Aav pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,80. Ingez. med. 3 i tarief. Kleine adv. Abonnementsprijs 75 cent per week. 9,75 per kw.franco per post 10.— p. kw Losm 3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. tel 6140 'b g.g. red 7853. adv 5213i. Oostburg t»l re?e|„ 32 ct p rege| <mjn ijk». ..Brieven bur. van dit blad" 26 c Donderdag 5 maart 1964 David en Goliath op Westerschelde Pagina 2 GROTERE BEVOEGDHEID VOOR MINISTER Amendementen van K.V.P. en A.R.P. De Veiligheidsraad heeft gisteren besloten een vredesmacht van de V.N. voor Cyprus te vormen en een bemiddelaar te benoemen die moet pogen aan het geschil tussen de Griekse en Turkse Cy prioten een einde te maken. De ontwerp-resolutie waarover gestemd werd, was ingediend door de vijf niet-permanente le den van de Veiligheidsraad, Bra zilië, Bolivia, Ivoorkust, Marok ko en Noorwegen. De paragraaf, waarin de „vor ming" met toestemming van de Cyprische regering, van een strijdmacht van de V.N., belast met het handhaven van de vrede op Cyprus, werd aanbevolen", werd met acht stemmen voor en drie onthoudingen (Rusland, Frankrijk en Tsjecho-Sowakije) aangenomen. De resolutie in haar geheel werd met algemene stemmen aange nomen. De vertegenwoordiger van de Sowjet- Unie, Nikolai Fedorenko, zei voor de resolutie in stemming werd gebracht., dat zijn land voor de resolutie zou stemmen. Hjj wilde echter een afzonder lijke stemming over de paragraaf, die betrekking heeft op de vorming van een vredesmacht. Hij gaf te kennen dat hij zich dan zou onthouden van stemming, omdat de bepaling dat de bevelhebber van deze strijdmacht verantwoordelijk dient te zijn aan secretaris-generaal Thant, onvoldoende is. En elke poging om de operatie van de ze vredesmacht langer dan de in de resolutie vastgestelde drie maanden te laten duren, zou aanvaarding van een nieuwe resolutie in de Veiligheidsraad nodig maken. Fedorenko behield zich voorts het recht voor om de Veiligheidsraad opnieuw te laten bijeenroepen als de naar Cyprus gezonden troepen gebruik mochten wor den voor doeleinden, die indruisten te gen de handhaving van de onschend baarheid en onafhankelijkheid van Cyprus. Fedorenko verklaarde voorts nog dat Eigenlijk was het wetsontwerp daardoor voor de A.R.P. moeilük aanvaardbaar. De heer Roolvink toonde zich bereid: voor te stemmen, zij het dat hij een amendement indiende om de wet een tij delijk karakter te geven, een levensduur namelijk van één jaar. De heer Van der Mei Ic.h.u.) zegde zijn (Van onze parlementaire redacteur) De socialisten waren gisteren in de Stem aan d' :ngediende amendementen Tweede Kamer zonder veel beden- Yf I kingen vóór het wetsontwerp tot wijziging van de prijzenwet, dat aan de minister van economische zaken de bevoegdheid verschaft om maatregelen te treffen tegen individuele ondernemingen, die te hoge prijzen berekenen. 5.E.R. Mevrouw Brautigam. die namens de P. v.d.A. haar instemming met het wets ontwerp betuigde, vond het jammer dat de S.E.i:. niet om advies gevraagd was. Ook enkele andere afgevaardigden oefenden kritiek op het passeren van de S.E.R. als adviesinstantie. Mevrouw Brautigam informeerde verder op wie aieuwe bevoegdheid van de minister zo al zal worden toegepast en zij vroeg hoe het staat met de tijdelijkheid van de bevoegdheid. Amendementen CONFERENTIE VOOR ONBEPAALDE TIJD VERDAAGD Geschil over de guerrillatroepen op Borneo De vredesonderhandelingen in Bangkok tussen Maleisië, Indone sië en de Filippijnen zijn mislukt doordat geen overeenstemming kon worden bereikt over de voor waarden van een wapenstilstand in Maleisisch-Borneo. Dit heeft de Filippijnse minister van buiten- In zijkanaal F. van het Noordzeekanaal ter hoogte van Westzaan z|jn gister avond het Nederlandse vrachtschip ..Averdjjk" en het Panamese stoomschip ..Alexandra K" met elkaar in aanvaring zijn land bij het besluit om voor de re- gekomen. De met pek geladen Panameesj solutie te stemmen, er rekening mee liep hierbij ernstige schade onder de had gehouden dat de Cyprische rege- waterlijn op zodat enkele pompboten tel ring deze resolutie nuttig acht en dat hulp moesten snellen. Voor zover bekend er geen financiële verplichtingen uit hebben zich bü de aanvaring geen per soonlijke ongevallen voorgedaan. De „Averdijk" van de Holland-Afrikalijn geladen met stukgoederen, heeft de „Alexandra K" midscheeps geraakl. waardoor een gat van enkele vierkante meters ontstond. Het Nederlandse schip was op weg naar zee, de Panamees voer richting Amsterdam, toen in de donkere avond de aanvaring door nog niet opge helderde oorzaak gebeurde. Men heeft de ..Alexandra K" later met de steven op de kant van het kanaal afgemeerd. De rijkspolitiegroepen van Amsterdam en Zaandam hebben een onderzoek inge steld. Iandse zaken, Salvador Lopez, gis teren bekendgemaakt. Het voornaamste geschilpunt is dc aan wezigheid van Indonesische guerrilla strijders in Maleisisch-Bnrneo. Maleisië zegt, dat deze eruit moeten en dat In donesië ze desondanks versterkt. Indo nesïë is daarentegen van mening, dat de guerrillatroepen in Maleisisch-Borneo moeten blijven totdat een politieke rege ling van de kwestie-Maleisië tot stand is gekomen. De Filippijnen, die eveneens bij het ge schil betrokken zijn omdat zij de soeve reiniteit over een deel van Maleisisch- Borneo opeisen, hebben pogingen gedaan Indonesië en Maleisië dichter bij elkaar te brengen. Maar na twee uur confereren gistermorgen heeft dc Filippijnse minis ter van buitenlandse zaken. Salvador Lopez de pers meegedeeld, dat de con ferentie voor onbepaalde tijd is ver daagd. „Wij hebben ons best gedaan. maar de standpunten zijn ongewijzigd i bedrijfslef en gebleven", aldus de Filippijnse minister. De regering van Maleisië heeft in ver hand met het mislukken van de confe rentie verklaard dat zij zich niet langer gebonden kan achten door het bestand met Indonesië. Gisteren werd in verschillende ste- den de .JSuropadag" gevierd. Op de Grote Markt te Haarlem hielden scholieren een vlaggenparade. De foto geeft daarvan een overzicht. Bondskanselier Erhard is er gistera\ond drie uur durende kabinetsver gadering in geslaagd de vijf liberale mi nisters voor het door de Christen-De mocraten gehuldigde standpunt inzake de omstreden verhoging van de kinder bijslag te winnen. In het parlement hadden de liberalen gisteren hun coalitiegenoten van de C.D.U. in de steek gelaten en zich ach ter de zienswijze van de sociaal-demo craten geschaard. Het kabinet besloot echter zich te houden aan zijn stand punt van de verhoging van de kinder bijslag van 1 januari 1964 af in werking treedt doch dat de schatkist pas vanaf 1 juli de lasten ervan voor haar reke ning neemt. In plaats van hun C.D.U.-partners te steunen, zoals werd verwacht, stemden de liberalen voor een socialistisch amen dement. inhoudend dat de staat reeds op 1 april de kinderbijslag voor zijn rekening moest nemen en daarmee het an deze last bevrijden. Tegenover het socialistische kamerlid stond de liberale heer Portheine, die niets voor het wetsontwerp voelde. Ook de heer Koekoek moest er niets van hebben. De overige afgevaardigden, die het woord voerden, stonden er genuan ceerder tegenover. De heer Van Son van de K V P had bezwaren tegen formule ringen in het wetsontwerp, die het doel voorbij schieten en gevaar voor de rechtszekerheid inhouden. Hij diende een amendement in dat de rechtspositie van her. tegen wie het wetsontwerp zich richt beoogt te versterken. Tegelijkertijd werd een amendement van zijn partijgenoot de heer Nelis- sen ingediend, dat bedoelt te voor komen dat een individuele prijsaan- wijzing wordt opgelegd in het geval dal het afwijkend prijsgedrag voort vloeit uit een dringende, aan de gel delijke omstandigheden van de be trokkene ontleende reden. ink toe. Met in acht nemen van de drie amendementen kon de C.H.L'.-fracti* hel wetsontwerp steunen. Minister Andriessen zal vanmiddag ant woorden. Eén jaar In de antirevolutionaire fractie leven vrij grote bezwaren tegen het wetsont werp, zo deelde de heer Roolvink mee. In de eerste plaats betreurde hij dat het advies van de SER. niet gevraagd is en in de tweede plaats speet het hem, dat het Koninklijk Besluit, dat uitge vaardigd moet worden niet aan de Sta- ten-Generaal ter goedkeuring wordt voorgelegd. In Tubingen (Weei-Duitsland) is op 75- Jarige leeftijd overleden prof. Ernst Kret- scchmer, neuroloog en psychiater van we reldfaam Hij heeft grote invloed uitgeoefend op de geheel psychotherapie en criminologie. voortvloeien voor de landenleden de volkerenorganisatie, die geen troe pen afstaan voor de vredesmacht. Secretaris-generaal Thant verklaar de dat de kosten van de vredesmacht niet voor rekening van de volkeren organisatie zouden komen. Hij ver zocht in dit verband om vrijwillige bijdragen, omdat er landen waren, die wel contingenten voor de vredes macht wilden leveren, maar hiervoor terugdeinsden, wegens de hieraan verbonden kosten. Toen de resolutie was aanvaard, ver klaarde de Amerikaanse president Johnson, dat er nu „een belangrijke stap naar de vrede" was gedaan. Hij hoopte dat de vredesmacht nu spoedig tevormd zou worden, ecretaris-generaal Thant heeft in middels Brazilië, Canada. Finland. Ier land en Zweden verzocht contingenten te leveren voor de vredesmacht op De algemene toestand van koning Paul Cyprus.^ Ivan Griekenland is gisteren duidelijk slechter geworden. Dit werd gemeld Spiros Kyprianoe. de Cyprische minister van buitenlandse zaken, interpreteerde de resolutie als een uitspraak die de verdeling van het eiland uitsluit. Zijn regering zal alle mogelijke moeite doen om de verdragen van 1960 ten aanzien van Cyprus, waardoor de hui dige situatie was geschapen, afgeschaft te krijgen. Het aannemen van de resolutie is in Athene en Ankara een positief besluit genoemd dat de weg naar een politieke oplossing van het vraagstuk-Cyprus Ni.— kan effenen. I men, medisch bulletin dat gisteravond om 18.30 uur werd bekendgemaakt. In de door de drie behandelende genees heren ondertekende verklaring werd ge zegd: „ondanks de toegepaste behande ling schijnt de algemene toestand de vorst vanavond ernstig verergerd te zijn". an welingelichte zijde is verno- de vorst in een coma. Een woordvoerder van de Verolmescheepswerf te Cork in Ierland heeft be vestigd dat het kunstmatig eiland voor de R.E.M. op die werf gebouwd wordt en eraan toegevoegd, dat het eiland tegen het eind van deze maand wordt afgeleverd. Het eiland zal 250.000 gulden kosten. De accommodatie op het kunstmatig eiland is ingesteld op dertien mannen en twee vrouwen. Het eiland meet ruim 24 meter in het vierkant en weegt 200 ton. Het eiland is gebouwd in opdracht van de „Global Offshore Structures Corporation", een Amerikaanse onderneming welke in Nederland wordt vertegenwoordigd door de Haagse ingenieursfirma Heerema. De t.v.-zender, en de ruim 80 meter hoge zendermast, zullen worden ge leverd door de Radio Corporation of America, zo werd ook meegedeeld. De geestelijke vaders van de popu laire televisieserie „Stiefbeen en Zoon", de Engelse schrijvers Allan Simpson, en Rag Halton flinks op de foto), zijn woensdag i» Neder land aangekomen. Bij hun aan komst op Schiphol werden zij uiter aard verwelkomd door de Neder landse vader en zoon Stiefbeen', de acteurs Rien van Nunen en Piet Romer rechts op de foto). Duits zakenman stuurde prinses bloemen (Van een onzer verslaggevers) De identiteit van de geheimzin nige „piraat", die prinses Beatrix heeft laten verrassen met enkele kostbare bloemstukken, is nu be kend geworden. Het is een 38- iarige «efortuneerde zakenman uit Frankfort, die een bijzondere sym pathie koestert voor onze kroon prinses- Vorige week verbleef hij in Ne derland, omdat hij in een Duits weekblad een reportage had ge lezen over prinses Beatrix en haar kasteel Drakesteyn. Daarin stond geschreven, dat de prinse3 teleurgesteld zou zijn omdat van jhr. Bosch van Drakesteyn niet voldoende grond had kunnen kopen om haar landgoed aan dat van paleis Soestdijk te laten gren zen. De Frankforter stuurde een telegram naar jhr. Bosch van Drakesteyn, dat hij hem voor zeer dringende zaken wilde spreken. „En inderdaad", zo vertelde de jonkheer ons gisteravond, „vorige week donderdag belde bij mij in Lage Vuursche een lange, magere man aan, die mij vroeg of het stuk grond waarvan in het be wuste weekblad werd gesproken, niet te koop was. Hij wilde het ko pen en het de prinses als geschenk aanbieden. Ik heb hem toen ge zegd dat het verhaal op een mis verstand berustte en dat de prin- kennelijk geen behoefte had. Ik zei hem bovendien, dat prinses Bea trix zo veel zij wil via dat stuk grond naar Soestdijk kan rijden". De Sociaal Economische Raad Is weer niet In staat geweest tot het uit brengen van een eenstemmig adviw aan de regering. Ditmaal ging net over het optrekken van de A.O.W -uitkerin gen tot het sociale minimum. Men moet de aanduiding „sociale minimum" ln dit verband wel met een korreltje zout ne men. want het betrof met alle waar dering voor minister Veidkamps plan nen - toch eigenlijk nog maar een minimum, waarvan men uiterst moeilijk en dus stellig niet „sociaal" zou kunnen leven. Welnu, het app«.u-aat van de Sociaal Eco nomisch e Raad en de loden bestudeerden dus het vraagstuk van dc A.O W.-ultke- ringen. ZIJ overwogen alle sociale en eco nomische kanten van de zaak. maar hun ovcr.vcgingen werkten niet zo verhelde rend. dat zij de politieke meningsver schillen deden verbleken. Integendeel, die meningsverschillen verdeelden de raad nagenoeg zuiver In twee kampen namelijk eer. werkgevers- en werkne merskamp. Zentien werkgevers plus vijf kroonleden (de laatsten door de regering aangewezen) waren tegen verhoging tot het sociale minimum omdat naar hun mening slechts een vierde deel van de A.O.W.-trekkers die verhoging op dit ogenblik dringend nodig zou hebben. Vijftien werkne mersleden plus een kroon lid stonden aan de kant van Een transportvliegtuig van de Indiase luchtmacht van het type Fairchild, Packet is gisteren bü Calcutta neerge stort. Alle 22 inzittenden, militairen van dc Indiase luchtmacht, zyn om het leven gekomen. Het toestel kwam neer in de rivier de Hugli in de buurt van de luchtmacht basis Barrackpore, 32 kilometer ten zui den van Calcutta. Ir. Huisman„Viel best mee" De Deense minister van buitenlandse zaken Per Haekkerup heeft te Londen meegedeeld dat de regeringen van Noorwegen, Zweden en Denemarken over eengekomen zyn een gezamenlijke militaire, reserve van 3200 man met vol ledige uitrusting en bewapening te vormen. De Verenigde Naties kunnen voor politiedoeleinden uit. deze reserve putten, doch de drie landen, die over een tijdperk van vijf jaar een bedrag ter waarde van 28 miljoen dollar aan de reserve zullen uitgeven, zullen voor elk geval afzonderlijk toestemming moeten geven. Finland zal, in een later stadium, een bataljon infanterie bijdragen. De reserve zal over ongeveer twee jaar geheel uitgerust gereed staan. Minister Haekkerup deelde mee. dat verscheidene andere regeringen belang stelling aan de dag hebben gelegd voor de reserve. Met name Nederland en Canada zijn belangstellend, aldus Haekkerup. In de afgelopen maanden is er enige ongerustheid geweest over het feit, dat. verschillende Zeeuwse gemeenten het hun in het afgelopen jaar toegewezen woningcontingent niet konden realiseren, omdat de curveprijs voor de woningen niet haalbaar was. De voornaamste reden voor die ongerustheid was, dat aannemers niet bereid waren, of in enkele gevallen liet, zelfs niet konden, om het risico te nemen van hogere lonen en prijzen, in dien deze niet doorberekend mochten worden. De moeilijk heden zijn echter wat Zeeland Vtreff n "t van bijzonder ern- \<r aard "-weet'. zo verklaar de ons de hoofdingenieur-direc teur van de directie Zeeland van volkshuisvesting en bouwnijver heid, ir. L. D. Huisman. „Zo op het eerste gezicht had het heel wat te betekenen, maar in wer kelijkheid viel het allemaal best mee. Het is meer een kwestie van een kleine verschuiving in bouwtijd geworden", aldus ver klaarde de heer Huisman. De moeilijkheden voor de betreffende gemeenten in Zeeland volgens ir Huisman ging het maar om een heel klein percentage begonnen om streeks september-oktober 1963, na de explosieverschijnselen in de lonen- en prijzensector. Er konden bij de on derhandelingen tussen de gemeente besturen en de aannemers toen niet direct mogelijkheden worden ge vonden om de verhogingen on der te brengen, zonder dat men bo ven de curveprijs uitkwam. De prij zen van de woningen waren daarbij verschillend: in sommige gevallen ging het om curveprijzen van 1^.000 tot 13 000. in andere ge vallen om prijzen van 14.000 tot gemeenten deden zich dergelijke moeiliikhedf tal echter v Zowel van de zjjde der gemeenten ais van de bouwers wenste men. zeker in de vier gevallen, de toepassing van een risicoclausule in de bestekken, zoals die ook voor 1960 bestond. In dat jaar is de betreffende clausule echter afgeschaft. Omdat deze moeilijkheden buiten Zeeland in nog sterkere mate speel den. bepleitte de vereniging van Ne derlandse gemeenten de clausule weer in de bestekken te mogen op nemen. Zij wees de minister var. volkshuisvesting en bouwnijverheid op de ongerustheid in de gemeentelij ke kring over het uitblijven van een dergelijke risicoregeling. Doordat de aannemers niet bereid waren, of door dat het hen zelfs niet mogelijk was, om tengevolge van de onzekerheid ten aanzien van het prijsbeleid in sa menhang met het loonakkoord in d< Stichting van den Arbeid risico te aanvaarden, dreigde volgens de vere niging van Nederlandse gemeenten een impasse te ontstaan Daardoor dreigde ook de zorgvuldige bouwca paciteit. alsmede de zo gewenste con tinuïteit in de uitvoering van de plannen op dit gebied te worden ver stoord. nu allemaal wel meegevallen te zijn. De heer Huisman verzekerde ons. dat voor het belangrijkste deel de moeilijkheden praktisch opgelost zijn en dat de contingen ten voor het merendeel gegund zijn in de loop van januari en fe bruari. Temeer omdat, nu de loonsverhogingen definitief zijn geworden, toeslagen doorberekend mochten worden. Het is dus voor de betreffende Zeeuwse gemeenten een verschuiving in tijd geworden, hetgeen overigens voor de bouwwereld zelf praktisch weinig uitmaakt, omdat het hier om kleine aantallen ging. Niettemin zijn de risiconarigheden ook gevoeld in Zeeuwse gemeenten, die uit enkele kernen bestaan. In veel gevallen konden de gemeentebesturen met' de huidige toegestane curveprijs de woningwetwoningen nauwelijks bij de aannemers onderbrengen, voor al wanneer het toch al kleine contin gent over de verschillende kernen verdeeld zou moeten worden. In vele gevallen moest men daarom noodgedwongen zijn toevlucht ne men tot de maatregel om het con tingent in één van de kernen van de gemeente te laten bouwen, waardoor men op grond van kostenverlagende factoren wél ln staat was het gehele contingent voor de curveprijs te gun nen. Daarbij hoopten de gemeente besturen. dat met de toewijzing van volgend jaar wel een spreiding van het contingent over de verschillende kernen mogelijk zou zjjn. van mening dat de kosten (500 miljoen gulden) uit de schatkist (lees: de betaa- tingpot) moestem komen. Er was ook nog een tussengroep je, dat wel wilde meegaan met de verhoging tot het sociale minimum, maar de koeten zouden dan grotendeels betaald moeten worden door een verhoging van de A O. W.-premie. Deze groep wilde 9iecht* een beroep op de schatkist toestaan voor do genen. die deze premieverhoging niet konden dragen. Naar onze mening zou dit tussenvoor stel nu juist een voortreffelijk uit gangspunt zijn geweest om tot een compromis te komen. En daarom betreu ren wij het, dat in de Sociaal Economi sche Raad blijkbaar niet lang genoeg en nadrukkelijk genoeg naar zo n compro mis is gestreefd. Men heeft rustig de te gengestelde adviezen doorgegeven aan de regering en nu vragen wijwat heeft een regering aan adviezen van een college als de S.E.R wanneer de leden niet tot eenstemmigheid kunnen komen en geen .,kant-en-kTaar"-oplossing aan de rege ring kunnen aanbevelen De drie oplos singen, welke thans vermeld worden ln het S.E.R -advies, waren ook zonder dat eerbiedwaardige college reeds lang be kend bij de regering, de politieke par tijen, de vakorganisatk-s enz. De politieke ..neuzen" in de Tweede Ka mer waren bovendien al geteld en de re gering wist en weet wel zo ongeveer wat in die Kamer politiek haalbaar is op het stuk van de A.O.W. Voor dat ailes had ztj geen S.E.R.-advies nodig. Het kan daarom alleen maar ernstig betreurd worden, dat dit college meende te moe ten volstaan met de mededeling dat geen behoorlijk meerderheid sad vlea uit de bus kon komen. En zonder nu direct een blaam te wil len leggen op de zestien werkgevers leden plus vijf kroonleden. die op trekking tot het sociale minimum zon der meer verwierpen, moeten we toch zeggen, dat deze groep een onlogisch spel speelt. Die groep weet namelijk, dat een „afwijzing zonder meer" politiek niet haalbaar is in de Tweede Kamer. Zij weet. dat een kamermeerderheid voor dat sociale minimum geporteerd is en dat de moeilijkheid slechts schuilt in de vraag: wie betaalt voor wie en hoe veel? Bij de kabinetsformatie Is reeds vastge steld. dat er een stevige verhoging van de A.O.W.-uitkeringen zal komen en dat het toelaatbaar is voor de hogere kos ten geheel of gedeeltelijk een beroep op Ie schatkist te doen. Het aannemen van een afwijzende hou ding had en heeft dus geen enkele zin. Veel meer zin zou het gehad hebben, wanneer hardnekkig naar een compro mis was gestreefd en wanneer men vooral gelet op de politieke situatie een oplossing nad gevonden, die de zaak wat beter verteerbaar maakte voor hen. die oorspronkelijk afwijzend stonden te- legen het optrekken van de uitkeringen. TITïj zijn overigens niet bevreesd, dat VV het compromis niet uit de bus dat is dan de bus van het kabinet - zal komen. De A.O.W.-*rekkers kun nen er zeker van zijn, dat ze hun verho ging tot het sociale minimum krijgen. Alleen zal minister Veldkamp niet die to tale kosten ran die verhoging uit de schatkist putten. Hij zal ook elders een deel van de kosten moeten vinden. De heer Witte veen onze minister van financiën zal stellig op dat laatste staan. Deze minister zal niet alle ,,fi- gen. Hij zal enige ..financiële ruimte" willen bewaren voor het geval hij zijn bclastingverlagingsplan uit de Ijskast wil halen. Maar bijzonder veel hoop op het opengaan van de ijskast zal hij zelf niet hebben, vermoedelijk zelfs minder dan de zestien werkgeversleden en vijf kroonleden van de Sociaal Econo mische Raad. Vergissen we ons sterk, we de mening neerschrijven, dat de- de belastingverlaging I De Belgische douane vraagt zich mo menteel af of Denemarken de plaats l van Nederland gaat innemen in de flo rerende smokkelhandel van Nederland op België. 2100 kilo boter, waarschijnlijk v se afkomst, die bij Turnhout is aange- troffen in een Belgische smokkelauto. Op de wagen was gevuurd nadat de i chauffeur had geweigerd op stopsigna len in te gaan. Met behulp van de rijks wacht werd een klopjacht ingesteld die i tot de vinding van de auto "leidde. Bloedvlekken op de voorbank wezen er op dat de chauffeur gewond was. Zijn spoor leidde naar een café in de buurt, waarvan de eigenaar zei dat een man met een beenwond binnen was geweest die was weggegaan bij de nadering van de gendarmes. De boter was verpakt ln Deense wikkels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1