Nederland wil zo snel mogelijk uitspraak over plan-Mansholt \atamol Waarschuwing tegen te veel prijsstoppen „Zo nodig verwezenlijking in twee etappes" Alleen Duitsland niet bereid dit jaar te beslissen Rudi Carellshow met geheimen KON. ROTTERDAMSCHE LLOYD VERKOOPT REPARATIEBEDRIJF A.V.R.O.-voorzitter voorstander van reclame in t.v. In mei nieuw proces tegen Nazi-misdadigers Over economie niet somber gestemd g, ït,H„ sAf-s*;s 9 ffisys srsstrss zvz DICK HOLTHAUS LANCEERDE „PRINTEMPS 1%4' WOENSDAG 4 MAART 1964 PROVINCIALE Z E E V W 8 B COURANT (Van onze radio- en t.v.-redactie) Rudi Carell komt na een heel jaar weg te zijn geweest weer terug voor de televisie. Dat gebuert op zaterdag 1 mei a.s. en wel in een spectaculaire éénmansshow die dan meteen antwoord geeft op de vraag: „waar is hij gebleven?" Hij blijkt trouwens al vier maan den met de voorbereidingen bezig te zijn, maar heeft ons dringend gevraagd daarover niets aan de kykers te verklappen. Het moet een geheim blijven: „daar is de hele uitzending op gebouwd". Zoals te doen gebruikelijk zal ook dit programma van te voren wor den opgenomen. Dat gebeurt zon dagavond 22 maart in het circus gebouw van Strassburger te Sche- veningen. Deze come-back van Rudi Carell is met opzet aan het eind van dit seizoen geplaatst; als inleiding nl. op een hele serie shows, die aan het einde van dit jaar gaat lopen vanuit Bellevue in Amsterdam. Daarin krijgen ook de Mounties weer een vast aandeel. Dit duo zal niet in de speciale show op de eer ste mei verschijnen, hoewel beide komieken toch voor de opname dag zijn geëngageerd: ze zullen dan namelijk alleen voor het daarbij aanwezige publiek optre den. dat gewoon toegangskaarten zal moeten kopen. Rudi Carell vertelde ook dat het circusgebouw voor deze unieke ge beurtenis moet worden uitgerust met kachels, want er is geen ver warming. Rudi Carell pleegt zijn shows te situeren in een bepaald milieu: hij heeft daarvoor in het verleden al eens een warenhuis gekozen, de boerderij en zelfs een ijsbaan. „Natuurlijk ga ik hier mee door. We hopen dat nu nie mand van de buitenwacht te weten Zal komen, wat dit keer mijn decor zal zijn dan zou de aar digheid er voor de kijkers en ook voor mij grotendeels af zijn. Ik doe een "beroep op de pers dit ge-, heim dan ook niet te verklappen"." De Nederlandse minister van land bouw, mr. Biesheuvel, heeft giste ren in de ministerraad van de Europese Economische Gemeen schap in Brussel aangedrongen op een zo snel mogelijke beslissing over het „plan-Mansholt" voor de vaststelling van een gemeenschap pelijke graanprijs in de E.E.G. Dit plan voorziet in een gemeenschap pelijk pryspeil voor granen per 1 juli van dit jaar. Uit het eerste voorbe reidende debat, dat de ministers van landbouw van de „zes" gisteren aan hel voorstel hebben gewjjd, is gebleken, dat volledige uitvoering van het plan dit jaar hoogst onwaarschijnlijk zal zjjn. Maar minister Biesheuvel, ge steund door zijn Belgische collega, He- ger, betoogde, dat uit politieke en prak tische overwegingen voor het nationale beleid in de zes E.E.G.-landen en voor de komende tariefonderhandelingen i: het G.A.T.T. in Genève de Kennedy ronde een spoedige verwezenlijking noodzakelijk is. Hij zei daarbjj de voor keur te geven aan het in één keer in stellen van het gemeenschappelijk prijs peil, maar de mogelijkheid van het be reiken van dit doel in twee étappes niet af te wijzen. Duitsland Alleen de Duitse bondsrepubliek v vooralsnog de mogelijkheid af voor de 15e april van dit jaar een beslissing over het plan-Mansholt te nemen. Bij Frankrijk, Italië en de Benelux bleek, hoewel met nuances, de bereidheid daartoe wel aanwezig te zijn. Dat neemt niet weg, dat er dan nog tal van kwesties moeten worden opgelost de hoogte van het gemeenschappelijke, prijspeil, de datum van invoering ervan, en de onderlinge verhouding tussen de verschillende graansoorten en de r vullende maatregelen. Zo zette minister Biesheuvel vraagteken bij het voorstel in plan-Mansholt om compensaties, door de gemeenschap te dragen, te verstrekken aan de producenten in de landen (Duitsland en Italië) waar de prijzen bij een gemeenschappelijk peil moeten dalen. Hij zei de rechts grond van een dergelijke maatregel onduidelijk te achten, herinnerend aan het feit dat melksubsidies op nationale basis moeten worden ge financierd. Voorts verklaarde hij over het niveau van het gemeenschappelijke prijspeil, dat dit de Invoer uit landen buiten de gemeenschap mogelijk moet blijven ma ken en aangepast moet kunnen worden, Indien de produkbie van granen in de E.E.G. sneller zou stijgen dan het ver bruik. Ook wenste hij de gemeenschap pelijke prijs voor gerst lager vast te stellen, dan door de Europese commis sie wordt voorgesteld. Standpunten De standpunten van de verschillende E.E.G.-landen, zoals die in de minister- AAN HAVENBEDRIJF VLAARD1NGEN-OOST exploitatie niet meer mogelijk De Koninklijke Rotterdanische Lloyd heeft zjjn reparatiebedrijf, dat in het ver leden bijna 600 personeelsleden telde en waarin thans nog 265 werknemers em plooi vinden, met ingang van 11 mei a.s. overgedragen aan het havenbedrijf „Vlaardingen-Oost", te Vlaardingen, dat, naast het stuwadoorsbedrijf, ook een scheepsreparatie- en constructiebedrijf uitoefent, waaraan men de nodige uit breiding wil geven. Het feit, dat steeds minder schepen op hun reizen Rotterdam als thuis haven hebben, terwijl straks ook een arbeidsintensief passagiersschip als de „Willem Ruys", dat immers on langs aan een Italiaanse rederij werd verkocht, niet meer aan de Lloyd- kade zal afmeren, heeft tot deze be slissing geleid, zo meldt de directie. Reeds in 195S, toen de moeilijkheden ten aanzien van de scheepvaart op Indonesië tot diverse reorganisaties in de lijn diensten van de Lloyd leidden, werd het aantal werknemers in het eigen repara tiebedrijf, dat de Lloyd in deze omvang als eerste rederij in Nederland in 1923 heeft gesticht, aanzienlijk beperkt. Sindsdien werd de inkrimping van hel reparatiebedrijf, dat een bankwerkerij, draaierij, plaatwerkerij, smederij, giete rij. elektro-lechnische afdeling, timmer- zolder, schilderswerkplaats, stoffeerde- rij, koperslagerij en pijpenmakcrij om vat, geleidelijk omgezet, tot de huidige omvang. leden, dat zij tot het uiterste getracht heeft dit ingrijpende besluit te vermijden, maar dat de steeds grotere leegloop, die allerlei maatregelen ten spijt op den duur niet meer zal kunnen worden opgevangen, een ook maar enigszins ver antwoorde exploitatie van het repara tiebedrijf met meer mogelijk maakt. Daar de directie beseft, dat één en ander ook voor de werknemers, van wie. velen een belangrijk deel van hun leven bij de Lloyd hebben doorgebracht, niet allee een teleurstelling, maar mogelijk ook een financieel nadeel betekent, heeft zjj zich bereid verklaard hierin tegemoet te komen door het toekennen van schadeloosstelling. De hoogte van bedrag van dit zg. „afstappersgeld" is afhankelijk van het aantal dienstjaren van de betrokken werknemers. Frankrijk: bereid om vóór 15 april een beslissing over een gemeenschap pelijk graanprijspeil te nemen. Invoe ring ervan echter niet meer dit jaar en in etappes, waarbij minister Pi- sani het Nederlandse voorstel van twee Jaar niet uitsloot. Duitse Bondsrepubliek: De regering in Bonn heeft nog geen definitieve, beslissing getroffen. Wel is er be reidheid de gemeenschappelijke graanprijs in één keer vast te stel len, maar vooralsnog niet vóór 1 januari 1970. De graanprijzen voor 1964/'65 in de E.E.G. zouden onaf hankelijk van het plan-Mansholt moeten worden vastgesteld. Italië; Nog geen definitief stand- Eu.nt. Wenst wel een uitspraak vóór et begin van de Kennedy-onderhan- delingen. zonder dat het gemeen schappelijk prijspeil onmiddellijk wordt toegepast. Noemde het Ne derlandse voorstel voor een periode van twee jaar „weinig realistisch". België: Akkoord met het Nederland se voorstel met een voorbehoud over de onderlinge verhouding tussen het prijspeil voor de verschillende graan soorten. Luxemburg: Sloot zich i Franse standpunt. bij het De nieuwe voorzitter van de A.V.R.O. mr. dr. L. H. Slotemaker. is een voor stander van reclame op de beeldbuis. „Ik geloor", zo zei hij gisteravond voor de radio en televisie, „dat zulk een recla me voor het Nederlandse bedrijfsleven noodzakelijk is. De reclame moet even wel op een voor de kijkers aanvaardbare wijze worden gebracht, dus niet, teveel, niet te opdringerig en op redelijke tijd stippen, waarbij de kijkers van tevoren moeten weten wanneer zij reclamebood schappen kunnen verwachten". De heer Slotemaker noemde verder als voorwaarde voor het toelaten van recla me ook dat er rekening zal worden ge houden met de belangen van de Neder landse dagbladpers". „De invoering van reclame in de televisie mag zeker met. zoals hier en daar in het buitenland het geval is geweest, ertoe leiden, dat som mige bladen ernstig in hun voornaamste bron van inkomsten worden getroffen, zelfs zo dat zij hun verschijning zouden moeten staken. Dit zou immers juist af breuk doen aan het zo goede beginsel van vrijheid van meningsuiting" Advertentie REUZENBLOEMSTUK VOOR PRINSES BEATRIX Er z^jn de laatste dagen twee grote bloemstukken bij prinses Beatrix op kasteel Drakesteyn bezorgd, maar noch de prinses, noch de bloemhandelaren, die de bloemen brachten, «eten, van «ie deze hulde afkomstig is. De R.V. D., die dit bevestigde, kon hieraan nog toevoegen, dat de prinses niet thuis was, toen de bloemen wer den bezorgd. Eén van de bloemstukken, zo verneemt het A.N.P. van andere zijde, is geleverd door een bloe menhandel in Soest, die per aan getekende brief een bedrag van f 500 had ontvangen met het ver zoek hiervoor de prinses haar lievelingsbloemen te sturen. Er moest dan een kaartje bijgevoegd worden, waarop vermeld; „Gree tings from the pirate". Zo is ook geschied. De bloemen handelaar is naar de veiling in Aalsmeer getogen om bloemen te kopen en heeft daarvan een bloemstuk vervaardigd, dat zelfs te groot was om met zijn eigen wagen te worden vervoerd. De bloemist heeft er de bestelwagen van zijn melkhandelaar voor moeten lenen. Bewaar\uw jeugdige charme! Vitamol-produkten rijn snel tot een wereldbegrip geworden. Dit succes is het beste bewijs voor de doelmatigheid van de vitamine huidverzorging. Het ontbreken van vitaminen leidt tot verslapping van de huid. Zij gaat schilferen en verwelkt. Daarom moet u uw huid de waardevolle, „leven" gevende vitaminen door middel van Vitamol toedienen. Vitamol-crèmes dringen snel en diep in de huid door, stimuleren de intensieve bloedcirculatie, vernieuwen en versterken de huidcellen, garanderen het natuurlijke vochtgehalte en houden de huid daardoor jong, strak en gezond. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING ■cn wonder van fijnheid, maakt uw huid jeugdig, 's nachts haar werk als een goede fee. Tube f 6.75 Prof. Zijlstra in Eerste Kamer enig winstbejag", aldus de voorzitter van de A.V.R.O. „Natuuriyk moet voor de reclame betaald worden, dat spreekt vanzelf. Maar de ons toevallende op brengst van de reclame dient, naar mijn mening, besteed te worden aan de ver betering van de voor U bestemde pro gramma's. Blijft er dan nog wat over, dan kan dit gebruikt worden bijvoor beeld voor een algemeen cultureel doel". Met ruim honderd getuigen uit Duits land, Oostenrijk, Israël en Amerika be gint 11 mei in Hannover een proces te gen zes voormalige ambtenaren en poli mannen van de Gestapo, die beschuldigd worden van medeplichtigheid aan moord op ruim zesduizend joden in het getto W'lodaxva bij de Poolse stad Lublin en in het vernietigingskamp Sobibor. Hoofdbeklaagde is de vroegere „Krimi- nalobersekretaer" en „SS-Unterschar- fiihrer" Richard Nitschke, 65 jaar, die van november 1939 tot eind 1942 aan het hoofd van de politie stond in Wloda- wa, een stad op de grens van Polen en Rusland. Nitschke heeft tot 1954 in Sleeswijk-Holstein onder een valse naam gewerkt als veld- en boswachter. Naast hem zullen in de beklaagdenbank zitten de rentenier Hubert Schóenborn (66). de arbeider Anton Muller (55), de onder wijzer Adolf Schaub (50), de voormalige luitenant der gendarmerie Luitpold Vor- mann (65) en de even oude gewezen commissaris van politie Josef Schmidt. In het eerste gedeelte van de aanklacht gaat het om de vergassing van ongeveer zesduizend joden in Sobidor en het dood schieten van driehonderd mensen in het getto Wlodawa. In het tweede gedeelte komt het doodschieten van negentien joden aan de orde en in een derde punt de terechtstelling van dertig tot veertig krijgsgevangenen van joodse afkomst. Verwacht wordt, dat het proces tot sep tember zal duren Prof. Zijlstra (a.r.), oud-minister van financiën, heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van economische zaken in de Eer ste Kamer gewaarschuwd tegen teveel prijsbeschikkingen. Volgens prof. Zijlstra is het duidelijk, dat het prijsbeleid dat de regering steeds heeft gevolgd, niet meer past op de loonontwikkeling van de laatste tijd. Hij zei te hopen dat een gedeelte van de prijsstoppen door de discipline van het bedrijfsleven weer kan worden ingetrokken. Met veel prijsstoppen komt men in de gevaarlijke sfeer, vond Zij ga ene pri hij op het ogenblik Onafhankelijk daarvan zou prof. Zijl stra aan de S.E.R. de vraag voorgelegd willen zien in welke mate er van de overheid leiding dient uit te gaan op het economisch leven. HJj wilde voor de toekomst namelijk geen vrjje beweging van lonen en pryzen accepteren. Er zal een bewuste loon- en prijspolitiek nodig zijn. Wel zal moeten worden uit- gemaakt welke criteria daarbij behoren te worden aangelegd. Verwijt Niet somber Prof. Zijlstra was niet somber gestemd over de Nederlandse economie na de loonexplosie en daarop gevolgde prijs stijgingen en regeringsmaatregelen. De Nederlandse economie is gezond en sterk en we komen er doorheen, zo zei hij. De voornaamste vraag voor de rege ring is thans, hoe de nadelige gevol gen van wat gebeurd is. te verzach ten, betoogde hij. Dat die nadelige ge volgen komen zullen, stond voor hem vast. Hij had ze al zien aankomen, toen de in 1963 bedongen loonsverhogingen sterk uitstegen boven wat aanvankelijk als mogelijk werd beschouwd. Men heeft de opwaartse loon- en prijsbewe ging wel heilzaam genoemd met het oog op een verdere benadering van het evenwicht met het buitenland. Prof. Zijlstra deelde deze opvatting niet. Met het Centraal Planbureau voorzag hij, dat er een aantal moei lijkheden zal rijzen, die bovendien nog onverwachte elementen kunnen inhouden, waaraan we het hoofd zuilen moeten bieden. Hij dacht ech ter, dat we er wel overheen zullen komen. Binnenkort zal de S.E.R. een advies gevraagd worden over het verder te volgen economisch beleid, voornamelijk in verhand met tie loon- en prijspolitiek. De Nederlandse regering zal zoals bekend deelnemen aan het onder zoek voor de vorming van een multilaterale nucleaire strijd macht. Op de foto de onderzee bootjager „Uss Biddledie door de Amerikaanse regering beschik baar is gesteld voor een proefne ming van het varen met een ge mengde bemanning. Het personeel zal geleverd worden door marines uit een zevental landen, te ireten Amerika. Engeland. West-Duits- land, Italië. Griekenland. Turkije en Nederland Ook andere afgevaardigden gemene economische vraagstukken aan de orde. Men concludeerde, dat de re cente ontwikkelingen allerminst in overeenstemming zijn met wat de re- gering-Marijnen bij haar optreden heeft aangekondigd. Hoewel ook de heer Vos van de P.v.d.A. begreep, dat dit voorna- molijk het gevolg is van de loonont wikkeling. maakte hij de regering toch min of meer een verwijt bepaalde zaken met voldoende in de hand gehouden te hebben. Zij heeft een te liberale po litiek gevolgd, zei hij. Dat zal haar no pen later veel verder in te grijpen dan zij ooit van plan geweest is. Het beste dingsprogram van de regering achtte hij onvoldoende om in 1965 het even wicht te herstellen. Een te grote bete kenis wordt toegekend aan de financiële maatregelen. Kosten levensonderhoud Ir. Vos informeerde, hoeveel de kos ten van het levensonderhoud van 15 januari tot 15 maart zijn gestegen en of de regering bereid is, als de prijzen blijven oplopen, budgettaire maatregelen te treffen en de huur verhoging niet te laten doorgaan. Volgens prof. Thurltags van de K.V.P. moet het zwaartepunt bij het stabilisa tiebeleid van de regering gelegd worden op haar maatregelen ter beteugeling van de overmatige vraag. Benieuwd bleken verschillende afge vaardigden naar de maatregelen, die de regering tegen de collectieve en de in dividuele verticale prijsbinding denkt te nemen. Men was wel voor een optre den. maar men voorzag toch moeilijk heden. Ir. Vos van de P.v.d.A. vreesde, dat niet alle artikelen door een verbod van verticale prijsbinding worden ge troffen. Aan prof. Thurlings van de K.V.P. ontging het, waarom ongenuan ceerd tegen de collectieve verticale prijs binding moet worden opgetreden en prof. Zijlstra informeerde hoe de mi nister de lastige zaak van de onthef fingen denkt op te lossen. Geen rolstoel voor 100.000 sigarettenpakjes (Van onze correspondent.) Jettie Boetzkens (13) in Maas tricht heeft een vreselijke teleur stelling te verwerken. Maanden lang hebben Maastrichtenaren de omslagen van een bepaald siga rettenmerk bij haar gebracht, maandenlang heeft ze daar de merkjes uitgeknipt, ze geteld, in zakken gestopt, gewogen al les met één doel: een invalide padvinder uit de groep van aal moezenier Frans Meadens. een rolstoel te bezorgen. Want het ge rucht wilde, dat de fabrikant van dit merk, als er maar genoeg van die merkjes werden ingeleverd, voor die rolstoel zou zorgen. Toen Jettie de honderdduizend vol had iets meer zelfs werd met de fabrikant contact opgeno men. En die zei: „Hoe komen jullie erbij? Zoiets doen wij hele maal niet, het mag zelfs niet eens". Groot was de teleurstelling. Va der Boetzkens zei; „Ik zou we! eens willen weten, wie dan toch een dergelijk verhaal in de wereld brengt Het is een enorme teleur stelling voor de jongen, die de rolstoel zou krijgen. En voor al die honderden mensen, die de si- garettenomslagen hebben verza meld. Als U volgende week hier zou komen, dan zou ik U het kwart miljoen vol kunnen laten zienJettie gaat gewoon door. Ze zegt: „Ais ik dan pech heb, zal het een flinke pech zijn ook. We hebben nog hoop. maar als er niets van komt, zullen we zor gen, dat er op een andere manier voor een rolstoel wordt gezorgd. Dat kan ik U verzekeren Het Wereldgebeuren Via foto-boek naar Witte Huis? In het kantoor van Barry Morris Gold* water, de 54-jarige republikeinse se* nator van Arizona, hangt een foto. wel ke hij een aantal laren geleden maakte van willen president Kennedy. „Voor Barry Goldwater, die Ik kan aanbevelen e*-n carrière te maken ln de kunst die hij zo voortreffelijk verstaat: fotogra fie", luidt de tekst door Kennedy er aan toegevoegd- De opdracht klinkt een beetje ironisch. Zag Kennedy In Gold water toen reeds «én rivaal? In leder geval besloot Goldwater nog tijden» hot leven van president Kennedy dc strijd met de democratische leider in het Wit te Huis aan binden. Nu is Johnson do leider geworden, maar het gevecht gaat door. Afgezien van Gold waters slech ter wordende kansen de prognose» reede pro bleem de senator en zijn vrienden wak ker: waar halen wc Int geld vandaan. s verslinden dul- lOewel Goldwater als eigenaar van een paar goedrenderendc warenhuizen ln zHn woonplaats Phoenix, Arizona, niet te klagen heeft, is hij blijk baar toch niet ln staat of van zins deze kosten zelf te dragen. Een vriend van hem is nu op een Idee I gekomen, misschien wel toen hij het portret-met-opdracht van Kennedy zag. Frank P. Middleton, een vencekerings- I man uit Arizona en voorzitter van net „Goldwater for Prcsi'ienf-comité, op perde tijdens een partijtje golf met do senator het plan om de foto s van ama teurfotograaf Goldwater ln een bock to bundelen, dat te verkopen en van de op brengst de grote campagne te financie ren. Dit originele plan is uitgevoerd. En hoe. Er is een fotoboekje versche nen met een gewicht van ca. 15 kilo, gebonden in beige linnen band en met als inhoud vijftig foto's van landschap pen en indianen in Arizona. prljB. mins tens 1500 dollar. Het is de bedoeling, dat hot comité- Goldwatcr 1000 van deze bijzonder© boe ken aan de man brengt. De kas van het campagnecomité zal dan 1.492.500 dollar rijker zlln geworden. De kostprijs van het fotoboek dat als titel hoeft ..Het go- zicht van Arizona" bedraagt namelijk ca. 100 dollar per exemplaar Mochten ech ter alle boeken inderdaad worden ver kocht. dan zal de opbrengst waarschijn lijk de anderhalf miljoen ver overschrij den. want een aantal republikeinen heert reeds meer dan de minimumprijs er voor neergeteld. Honderd boeken zijn al weg en 14 brachten een hoger bedrag op dan als minimum was vastgesteld, terwijl één koper al zeer royaal in de beurs i tastte door voor één enkel exemplaar 25.000 dollar te betalen. Saneringsfonds Laatstgenoemde afgevaardigde herin nerde er verder aan, dat in de landbouw een saneringsfonds is opgericht, waar uit in moeilijke tyden aan fle boeren uitkeringen onder bepaalde voorwaar den kunnen worden verstrekt. Als men bereid is de boeren te helpen, waarom besluit men dan niet tot de instelling van een algemeen saneringsfonds, waaruit zo nodig alle bevolkingsgroe pen gesteund kunnen worden? Het was hem niet duidelijk, waarom de boeren bevoorrecht moeten worden. Wat het boek voor rjjke (republikein se Amerikanen aantrekkelijk maakt is de handtekening van Goldwa ter. Elk verkocht exemplaar signeert da senator persoonlijk met ..Barry". De heer John S. Fleming, een bekende Newyorkse handelaar in zeldzame boe ken, hecht nochtans weinig waarde aan het fotoboek. „Vanuit verzamelaars standpunt bezien is het niets waard, ten zij Goldwater president wordt", meen de deze deskundige, maar het lijdt geen twijfel of veie Amerikanen, die met hun geld geen raad weten en die altijd be reid zijn hun dollars in iets vreemd soortigs te beleggen, popelen om met „het gezicht van Arizona" kennis te maken. Wat dit laatste oogmerk betreft komen zij bij Goldwater niet bedrogen uit. „Mr. Conservative", zoals de bijnaam van Goldwater luidt, is een kenner bij uit stek van de woestijnstaat, die zijn ge boorteland is. „Mijn foto's", zo schrijft hij ln zijn boek, „zijn het resultaat van dertig jaar lang zwerven door het hartje van Arizona", en de onlangs overleden schrijver en vriend van Gold- 1 water, Clarence Budington Kelland. zegt in het voorwoord een waar woord wan neer hij constateert, dat de fotografe rende senator „de indianen beter kent dan welke blanke dan ook". Goldwater heeft namelijk van het bestuderen der Indiaanse leefgewoonten een hobby ge maakt. Beroepsfotografen hebben zich prij zend over het boek van Goldwater uitgelaten. „Een buitengewoon goede amateurfotograaf" heeft" een van de vooraanstaande tijdschriftfotografen ge zegd. Zoals het een serieuze" amateur De officier van justitie bij de leehttank I £*252!;..a"9 in Den Haag heeft levenslange gevange- i hoofdstukken m het boek zelf heef. ge- nisstraf geëist tegen de twintigjarige ^nisehe gegevens wel- los werkman W. J. J. H. en de twintig- ke v°?r <*>"ega 3 interessant kunnen januari 1968 de nachtwaker G. P^vi„ J Levenslang geëist voor dubbele moord in Den Haag Prijzenwet Werknemers Nieuwe collectie van Nederlandse couturier De nieuwe eigenaar, die liet fabrieks complex aan de Lloydkade nog geduren de enige tijd op beperkte schaal zal ex ploiteren, heelt zich bereid verklaard de betrokken werknemers van de Lloyd, indien dezen dit wensen, over le nemen en hun in ieder geval tenminste één jaar arbeid te garanderen. Ruim 50 perso- neelsleden krijgen echter vervroegd pen-1 sioen en 23 zullen in dienst van de Lloyd blijven. Anderzijds heelt de Lloyd toegezegd alle voorkomende onderhoudswerk- zaamheden, zoals deze tot dusver! normaliter aan de Lloydkade plaats-1 vinden, onder bepaalde voorwaarden! ten opzichte van tijdstip en duur der uitvoering, nu door „Vlaardingen-1 Oost" te laten verrichten Schadeloosstelling In een huis aan de Amsterdam se Van Baerlestraat heeft Dick Holthaus voor enkele gasten en de hele Nederlandse modepers gisteren zijn collectie „Priu temps 1964" gelanceerd. We zagen allereerst de „beatles' 'ente-tailleurs in blauw-witte en kersensap-witte geruite tweed. Kor te soepele jasjes met kraag zonder mouw, of zonder kraag met niouw De. rokken zjjn onveranderd van lengte, recht, uitlopend of losge plooid. De jasjes waarvan kran: en revers dikwijls ontbreken heb ben één of twee rijen knopen in de kleur van het materiaal. (Hemels blauw, pervanche, gebroken wit en rose). En er worden blouses in ge dragen van rompnsé's, als zgden jersey. Een soort militaire uniform- zak geeft een geestig speels aceent. Zowel op pakjes als op mantels en japonnen. Tuniekmodellen Er zijn mantels die op japonnen lij ken en er zijn tuniekmodeilen die men voor tailleurs zou houden. De robe-manteau is in verschillende va riaties aanwezig en soms gaat een nouwloze wollen jas of een lang ■est over een zijden jark heen. Over het algemeen zijn de mantels rustig. :e vallen recht of lopen even uiteen 7/8 van de lengte, hebben plooien •>n ceintuurs en dikwijls de verhoogde aille-lijn. Holthaus gebruikt veel bouclé's voor zijn jassen, in licht rood, marine en pervanche. De even van de hals afliggende merendeels ronde meisjesachtige kragen vinder, een tegenwicht in fijn gerimpelde schuifce ntuurs eindigend in een soe pele strik of een brede hoog in de rug geplaatste martingale. De japon is, of beter gezegd, schynt de eenvoud zelf, met enkele platte plooien, door wat ruimte of een ceintuur wordt het accent van de taille verhoogd. Dikwijls geeft een uit het armsgat ontspringende lyn een ronding naar voren, hetzij vlak onder de borst of dieper, in alle va rianten een bijzonder vrolijke lijn. een bijzondere vrouwelijke lijn. Er zijn veel mouwloze japonnen, ook met ingezette lange mouwen en al tijd zijn de schouders smal. Veel voorjaarscreaties zijn gemaakt van pastel kleurig Shetland: lila, bleu en roomtinten en worden gedragen met kleine getailleerde jasjes in dezelfde kleur bouclé. Later in de tijd echte zomerjaponnen van gedessineerde linnen-structuur weefsels en glim mend met het effect van zijde. Grove tweed, losge we ven wollen stof en wollen composé's zijn met deze lin nens favoriet. De heer Delprat van de V.V.D, opperde sterke bezwaren tegen de ingediende prijzenwet. Het oplopen van de prijzen is het gevolg van de vele plotselinge loonsslijgingen. Wel wilde hij de loon -en prijsspiraal zoveel mogelijk voorkomen, maar bij het geven van bevoegdheden aan de minister ten aanzien van de prij zen wilde hij niet verder gaan dan het mogelijk maken van een optreden tegen exorbitante prijzen. De Christel ijk-nistorische heer Geuze pleitte o.a. voor het wegnemen van de belemmeringen voor de industrievesti ging in verschillende streken van Ne derland. Ook de EEG., zijn verhouding tot derde landen en de positie van de E E G. kwam herhaaldelijk ter sprake. De heer Van der Maden van de K.V.P. sprak zijn waardering uit voor het in dustrialisatiebeleid van de vorige rege ring. Geruststellend voor hem was dat dit beleid wordt voortgezet- De heer Van der Spek van de P.S.P.. die o.a. middenstandskwesties besprak, pleit- oor verruiming van de openstellings- tyden van winkels. Zo nodig moet daar voor maar een wet worden ingediend. Hy wilde echter de beperkte arbeids tijden van het winkelpersoneel volledig handhaven. De minister en de staatssecretaris ant woorden vandaag. januari der Lugt in de suikerwerkfabriek Schapelaanen op 30 januari 1963 de weduwe A. C. Lugtigheid uit de Hugo Verrieststraat te hebben vermoord. Tegen de 28-jarige musicus H. C. S. S. uit Den Haag werd wegens medeplichtig heid twaalf jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van voorarrest en terbeschik kingstelling van de regering. De eis te gen de 27-jarige caféhouder H. E. L„ eveneens uit Den Haag luidde: zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest en ter beschikkingstelling van de regering wegens heling en het verlenen van hulp aan de beide twintigjarige Ha genaars. Toestand koning Paul slechter De gezondheidstoestand van koning Paul van Griekenland is slechter geworden, nadat zich, buiten de gemelde bloed- stollingen jn een been en een long. nog een complicatie heeft x-oorgedaan. Een Grieks marineschip is onderweg naar het eiland Tinos om een ikoon op te halen, waaraan wonderdoende kracht wordt toegeschreven. Het is de bedoe ling dat de ikoon in het slaapvertrek van de koning wordt geplaatst. Vernomen wordt dat er geen onmiddel lijk levensgex-aar x-oor de koning be staat. De koninklijke familie bex-ond zich dins dag aan het ziekbed van de koning in het paleis. Uit West-Duitsland is een speciaal ge neesmiddel ter bestrijding van trombose per vliegtuig naar Athene aangebracht. Het werd onmiddellijk naar de dokter van de koning gebracht. van filters, omdat de zon in de woes tijn zeer fel is. Bij de samenstelling van het boek paste Goldwater een strenge selectie toe. Hij koos vijftig negatieven uit een voorraad van 3000 De overge- blex-en negatieven zullen bij zijn dood worden toegevoegd aan de collecties van het Historisch Instituut van Arizona, want „zij zijn voornamelijk gemaakt om een indruk te geven van het beeld dat Arizona tijdens mijn leven bood". Deze laatste opmerking x-erklaart te vens de weemoedig-pathetlsche toon der bijschriften, waarin Goldwater het heeft over „de xvanden van Glen Canvon, voorgoed verdwenen sinds het gereedko men van de Glen-Canyondam en „De Eenzame Boom" onder een romantisch getinte opname van een boom. die op rijst uit een kale woestenij in het hartje x-an Arizona. Een door de natuur ge vormde boog van rotsgesteente noemt Goldwater ..Margaret Arch" naar zijn vrouw Margaret. De boog werd door zijn zoon Barry jr. „ontdekt", hoewel t „de rotsformatie moet reeds x'oordien door mensenogen ztjn aanschouwd". „Maar ik heb haar ter ere van mijn vrouw Margaret genoemd". Senator Goldwater weet behalve xvat fo tograferen ook wat reclame maken Is. Staking in Engelse auto-industrie Ongeveer 15.000 arbeiders In zes auto mobielfabrieken in midden-Engeland xvaren gisteren werkeloos tengevolge x-an «11de stakingen. In een fabriek gingen x-orige week 478 arbeiders in staking om een geschil tus sen de x-akbonden. in een tweede fabriek staakten 300 man om hun eis van een nieuw schema voor extra-toelagen te steunen. Vermiste vissers gevonden Een vliegtuig van de Nederlandse marine een Grumman S2a Tracker, heeft omstreeks twaalf uur gister middag de vermiste vissersboot de Harlingen 51 waargenomen op een wad op twee of drie mijl ten oos ten van het Duitse eiland Borkum. De twee bemanningsleden van de vissersboot zwaaiden naar het toe stel. Vanuit de lucht meende men te begrijpen dat de Harlingen 51 mo torstoring heeft. De piloot van het toestel heeft de positie van het schip doorgegeven aan radio-Sche- veningen. Deze zal er voor zorg dragen dat Ha. 51 hulp krijgt. De reddingsactie geschiedde in nauwe samenwerking met West- duitse opsporings- en reddings instanties BARRY MORRIS GOLDWATER gezicht van Arizona" Zes doden door een lawine bij Innsbruck Vijf toeristen en een Oostenrijkse ski leraar kwamen om het leven en vier skiërs werden ernstig gewond toen een groep van xijftien Westduitsers op de Mittelberggletsjer in de buurt van Inns bruck maandag door een laxxlne bedol ven werd. zo deelde de politie gisteren mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3