PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE GAULLE BEREID TE BEMIDDELEN IN KWESTIE-CYPRUS Nog geen beslissing over plan Enorm stuk „gereedschap" Oosterscheldebrug Poolse kustvaarder in brand - bemanning gered Als de kleine man geld uil lenen OVERLEG MET PROF. ERHARD VERLIEP IN HARTELIJKE SFEER krijgt SPECTACULAIRE VLUCHT VAN EEN over Maleif VLIEGENDE VERHUISWAGEN 207e jaargang - no. 54 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A. de Kolt Abonnementsprijs 75 cent per week. ƒ9.75 per kw.. franco per poet ƒ10.— p. kw. I/vu* nummert e*. Bureaut: Vi'.Mlngen: WalstTaat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647'3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 «b.g.g. red. 20783169. adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel «140 <b g.g. red. 7853. adv. 5213)Oostburg: 2595; rer: Ars.r:iai«traai z. -. 2911; Zierltaee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4.80. Inge», med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 33 cL p. regel (min. 1,60). ..Brieven bur. van d» blad' 25 ct. meer. Otro 35- F.z Woensdag 4 maart 1964 Rudi Carell heeft geheimen Pagina 3 Juiste ogenblik nog niet aangebroken, maar... President de Gaulle is bereid in de kwestie-Cyprus te bemidde len, als hij daartoe door alle be trokken mogendheden wordt uit genodigd, zo is gisteren te Parijs vernomen. Op een bijeenkomst van het kabinet zei het staats hoofd dat het ogenblik voor Franse tussenkomst nog niet is aangebroken. De toestand zou echter „te zijner tijd" wellicht veranderen. Enkele dagen tevoren had een Frans blad, „Le Monde", gemeld, dat aartsbisschop Makarios graag zou zien, dat de Gaulle als bemid delaar zou optreden. De Franse minister van voorlichting Peyre- fitte. maakte het gisteren duide lijk. dat de president het huidige statuut voor Cyprus dat aan de Turkse minderheid een aandeel van veertig procent in de regering van het eiland heeft, op den duur onhoudbaar acht. having van de huidige grondwet kan worden opgelost. In de komende paar weken was geen initiatief van Parijs te verwachten. In een verdere toekomst moest een dergelijke stap evenwel niet worden uitgesloten. Zoals gemeld heeft Frankrijk in het begin van het conflict op Cyprus ge weigerd deel te nemen aan een inter nationale strijdmacht op het eiland, om dat Parijs niet de hand heeft gehad in de totstandkoming van de overeenkoms ten waarbij de onafhankelijkheid van Cyprus werd geregeld en ook niet de naleving van deze akkoorden heeft ge garandeerd. De Veiligheidsraad heeft gisteren op een bijeenkomst van slechts enkele minuten besloten, de behandeling van een ontwerp-resolutie inzake de op richting van een V.N.-vredesmacht voor Cyprus één etmaal uit te stellen. Voorzitter Lioe Tsjieh van nationa- listtsch-China deelde mee, dat nie mand zich had gemeld om het woord te voeren. In doorgaans welingelichte kringen werd vernomen, dat enige van de elf Veilig heidsraadsleden in het bijzonder ae Sowjet-Unïe meer tijd wensten hun standpunt te formuleren. Met n zouden de Russen niet gelukkig zijn over het voorstel om de vredesmacht onder secretaris-generaal Thant te laten ressorteren en niet rechtstreeks onder de Veiligheidsraad. Gemenebest Volgens de ontvveip-resolutie, welke maandag door Eolivia, Brazilië, Ivoor kust, Marokko en Noorwegen werd in gediend. zal Thant de vredesmacht sa menstellen na overleg met Cyprus. En geland. Griekenland en Turkije. Hij zou voorts een bemiddelaar moeten aan wijzen wiens taak het zal zijn, een ver zoening tussen het Griekse en het Turk se volksdeel te bewerkstelligen. Intussen heeft Thant meegedeeld, dat de vredesmacht, als de Veiligheidsraad zich met de ontwerp-resolutie verenigt, zal bestaan uit eenheden uit landen van het Britse Gemenebest met inbegrip van Engeland en uit niet-verbonden staten. De montageligger voor het samen stellen van de brugbogen tussen de pijlers van de O o ster schelde- brug is gisteren op zijn eerste plaats gebracht. (Foto P.Z.C.) Vals brandalarm door oorwurm „Het Frans Halsmuseum staat in brand". Dit maakte gistermor gen de Haarlemse brandweer op uit het alarm, dat werd gegeven. Twintig man spoedde zich der waarts. maar ontdekte geen brand. Een onderzoek bracht aan het licht dat een oorwurm, ook wel Forficula Auricularia ge noemd. in een van de brandmel ders was gekropen en de instal latie in werking had gesteld. Een beetje beetgenomen voelden de brandweerlieden zich wel. Met gezichten als oorwurmen, maar blij omdat er geen brand was, gingen zij terug naar de kazerne Maart zet winters in In tegenstelling met de laatste week van februari hebben wij nu de winterjas weer nodig bii tem peraturen, die overdag maar nau welijks boven het vriespunt ko men. Een kleine storing, die van Zuid-Noorwegen naar Duitsland trekt, kan hier en daar een sneeuwbuitje brengen. Tussen IJsland en de Oostzee blijft de luchtdruk hoog met bij ons win den tussen noord en oost. Dit zal tot gevolg hebben, dat deze hele eerste week van maart een be langrijk te koud en winters ka rakter zal houden. Als een reusachtige brandende fakkel werd gisteravond de Poolse kustvaarder „Drawa" (480 brt.) door de sleepboot „Holland" van de redcrjj Doeksen op Terschelling naar het zeegat tussen Ter schelling en Vlieland gesleept om daar op een zandbank aan de grond te w orden gezet. Het met fosfor en benzol geladen schip brandde zo fel. dat men geen kans zag de brand te blussen. De bemanning is er. afgezien van wat brandwonden aan gezicht en handen, goed afgekomen. Zij is. behalve de kapi tein. aan boord genomen door een ander Pools schip, dat in de nabijheid was, de „Monte Cassino" (3724 brt De kapitein is meegevaren met de „Holland". Om half zes ontving radio-Scheven in- gen van de „Drawa" bericht, dat er in het Vuim een felle brand woedde. Onmid dellijk zijn twee sleepboten, een red dingboot en het hospitaalkerkschip „De Hoop" assistentie gaan verlenen. Te za- men met de „Monte Cassino" heeft men nog getracht de brand le blussen. BELGIË DOET NIET MEE AAN N.A.V.0.-PR0EF België heelt besloten niet deel te nemen aan de proefvaart voor een multilaterale N.A.V.O.-kernmacht. zo heeft een woordvoerder van het Belgische ministe rie van buitenlandse zaken verklaard. Hij zei dat dit niet betekent dat de Bel gische regering formeel besloten heeft af te zien van deelneming aan de ko mende multilaterale N.A.V.O.-kern macht zelf. FRANKRIJK WIL PEKING IN VERENIGDE NATIES Frankryk zal pogen conununïstisch- China een zetel te bezorgen in de Ver enigde Naties en haar orgunisaties, zo heeft een Franse regeringswoordvoer der gisteren bekend gemaakt. De woordvoerder zei dat de Franse po ging van gisteren 0111 communistiseh- China in de wereldgezondheidsorgani satie. de W.H.O., te doen opnemen, een „logisch gevolg" was van de Franse erkenning van de regering in Peking op 27 januari. Indien communistisch-China als lid van de V.N. zou worden toegelaten, zou dit tot gevolg hebben dat nationalistisch- China zou worden uitgestoten, omdat China volgens het handvest niet door t.\vee verschillende delegaties kan wor den vertegenwoordigd. Er is in Nederland de laatste maanden vrij veel bezwaar gemaakt tegen allerlei prijsstijgingen In de huishoude lijke sfeer en aat gebeurde in tal van gevallen door het nadrukkelijk signa leren van prijsstijgingen voor bepaalde artikelen. Maar er hebben zich ook andere prijs stijgingen voorgedaan, die zich geluid loos voltrokken en waartegen niet of nauwelijks werd geprotesteerd. Over een van die geluidloze prijsstijgingen zouden we hier iets willen opmerken. Het gaat om de rentevoet. Zoals bekend is de rentevoet in Neder land altijd betrekkelijk laag geweest. Het is nog maar kort geleden dat de staat der Nederlanden geld kon lenen tegen 3V4 of 3*4 procent en dat kleine spaarders, die een eigen huisje kochten voor 4 procent terecht konden bij een hypotheekgever om zich een gouden dak op dat huisje aan te schaffen. De Nederlandse rentevoet stak gunstig af bij die in het omringende buitenland en dat stemde bepaald wel tot tevreden- 1 held. Helaas 18 de rentevoet thans nogal in beweging en nu zijn we zover, dat I in Nederland weer een hogere rente voor I leningen enz. wordt gevraagd en ge boden. Gebeurt dat omdat er schaarste aan kapi taal zou zijn 7 Neen. volstrekt niet. want er is kapitaal in overvloed. Die rentestijging is kunstmatig. Zij ls een begeleidend verschijnsel van bepaal de overheidsmaatregelen en juist aaar- 1 hebben wli ernstig bezwaar tegen de van de rentevoet. stijging In het Fi HOGE MATE VAN OVEREENSTEMMING Streven naar fusie Europese organen per I januari (Van onze Haagse redactie) De gesprekken, die de Westduitse bondskanselier Erhard niet de Nederlandse regering heeft ge voerd, zijn in een opvallend harte lijke sfeer verlopen. bezoek werd opgesteld is een hoge inate van overeenstemming gebleken tussen de opvattingen van beide regeringen ten aanzien van essentiële politieke kwes ties. Prof. Erhard heeft met name zyn es ontvouwd over de impasse waarin de Europese eenwording is geraakt. In beide delegaties heerste de indruk dat de bondskanselier zich op voorzichtige wijze wilde oriënteren over de opvat tingen van Nederland ten aanzien van het politieke overleg binnen de E.E.G. H.M. de Koningin heeft dinsdag ochtend de Westduitse bondskan selier prof. dr. Ludvng Erhard op paleis Soestdijk ontirangen. Op de foto doet prins Bemhard zijn gasten uitgeleide. V.l.n.r. prins Bemhaid de Westduitse ambassadeur dr. H. Berger, kanse lier Ludtcig Erhard en de West duitse minister van buitenlandse zaken, Gerhard Schroder. Compromis Uit het overleg is voorts gebleken, dat de Duitsers bereid zijn tot een compro mis over de invoering van een uniforme graanprijs. Hoewel men niet bereid is de Brusselse voorstellen op korte ter mijn te aanvaarden wil Erhard wel de toezegging doen. dat hij er zich later in 1966 of 1967 mee akkoord zal verklaren. Over het bezoek dat prof. Erhard en zijn minister van buitenlandse zaken dr. Schroder gisterochtend aan de koningin hebben gebracht, was de bondskanselier bijzonder verheugd. Bij zijn vertrek uit Den Haag her haalde prof. Erhard zijn uitnodiging aan minister-president Marijnen en minister Luns voor een tegenbezoek aan Bonn. De Nederlandse ministers, die de invitatie hebben aanvaard, zullen waarschijnlijk in het najaar naar West-Duitsland reizen. Fusie Tijdens de Nederlands-Duitse besprekin gen heeft vooral de Europese situatie op de voorgrond gestaan. Beide rege ringen zullen er naar streven dat de fusie tussen de uitvoerende Europese organen op 1 januari 1965 tot stand komt. Ook wenst men te komen tot een uit breiding der bevoegdheden van het Euro pese parlement „als uiteindelijk doel", zo stellen de regeringen in hun gemeen schappelijk communiqué, „beschouwen wij de totstandkoming van een op demo cratische basis verenigd Europa, waar in zowel de landen die thans reeds lid zijn van de E.E.G. als Groot-Brittannië en andere Europese landen een plaats zullen vinden Beide landen zijn er van doordrongen, dat de tariefonderhandelingen in Genève de zg. Kennedy-ronde. alle kans van sla gen dienen te hebben. Tot de overige punten waarover over eenstemming bleek te zyn behoorden o.m. de multilaterale strijdmacht en de oost-west verhoudingen. Langdurig i* gisteren ook gesproken over de speci fieke Nederlands-Duitse betrekkingen, waarbij de voldoening werd uitgespro ken over het wederzijdse economische verkeer dat de laatste jaren nog sterker dan voorheen is toegenomen. Jury voor proces- Ruby compleet De jury voor het proces tegen Jack Ru by. de moordenaar van Lee Oswald, is gisteren gecompleteerd. Het twaalfde jurylid is de 58-jarige mevrouw Louise Malone. Zij is weduwe en werkzaam als accountant bjj een oliemaatschappij. 'inanciële Dagblad van dinsdag 3 maart wordt opgemerkt, dat men op dit ogenblik voor hypotheken een rente van 5?* procent hooft noemen. In makelaars kringen verwacht men zelfs een stijging tot 6 a 6 Va procent. Nu hebben wij veel respect voor zulke instituten als banken, verzekeringsmaatschappijen enz. die le ningen uitgeven, maar wij hebben ook de overtuiging, dat deze instituten vol komen welvarend kunnen zijn bij ©en veel lager© hypotheekrente aan 5Ai of 6 procent en wij vinden het uitermate zuur voor de kleine spaarder, die een eigen huisje wil bouwen, dat zijn hypo theek hem thans vijftig procent duurder uitkomt dan een paar jaar geleden! Het bezit van een eigen huisje in Ne derland is helaas niet wijd verbreid. Er zijn landen zoals bijvoorbeeld Frankrijk waar 40 procent van de bevolking in een eigen huisje woont. Nederland slaat wat dat betreft een slecht figuur en nu wordt dat nog weer verergerd door de duurte van de hypo- theken. Daaraan zou iets gedaan moeten wor den en dat zou dan dienen te gebeuren i 11 n 1 door ibinfater Andriessen, die door be- A IhPIT V3T1 F JsM^llVTl paalde overheidsmaatregelen waar- niucl 1 al1 A-/aiOUIlI van Wij overigens de noodzaak niet wll- j-v len ontkennen de gelegenheid tot het jlljfcp opschroeven van de rente heeft uitge- 1 1 1 ï_Iet ga*1 hier niet alleen om de hypo- onderscneiampr ntheekrente maar ook om de rente U1IUCI op andere ieningen. In het zoeven reeds De Joost-van-den-Vondelprijs voor 19631 geciteerde artikel van het Financiële van da Hambnrgse Stichling r.v.s.| Dafblad wordt opgemsrkt. dat de vra»8 naar hypothecaire leningen in de toe- (Freiherr vom Stem) is dinsdag toege-|komst hoog za) blijven en nog wel zal kend aan de Nederlandse toneelspeler toenemen. Het is daardoor niet onmoge- Albert van Dalsum. Deze prijs bestaat'lijk. dat de hypotheekmarkt in de toe- uit tienduizend mark. In de oorkonde komst gTote rem zal zijn op een da- ling van de rente voor allerlei andere wordt gezegd dat Van Dalsum als «<»- lenineen. neelspeler, regisseur en leider van een Dat is een ernstige zaak. De welvaart in eigen toneelgezelschap voor het Neder-;Nederland is altijd gediend geweest door landse theater grote prestaties heeft v richt. Igeld lenen. r,„ •- in_. Van zulke rentepercentages als 6*4 pro- De prijs voor 1B64 >s toeEeweren aoo de:,ent u, England -n 7H procent In in Rostock (Oost-Duitsland) wonende!Duitsland, had men in Nederland een emeritus-professor Hermann TeuchertJ^'A® e^flteer'. I Nu beweegt ons land zich „kunstmatig' die „de nestor en onbetwiste meester var. naar een te hoge rentevoet, waarom de het Nederduitse en Nederlandse dialect-beleggers niet gevraagd hebben en die onderzoek" word. genoemd j brijever- De prijs van de Stichting G.V.S wordt hoging ook eens betrekken in zijn prij- de betrekkelijk lage rentevoet. Men kon sinds 1960 jaarlijks uitgereikt beeldige culturele prestaties in Neder land, Vlaanderen en Neder-Duitsland, Op 29 mei zullen de prijzen in de universi teit van Münster worden uitgereikt. zenstudie Nieuw overleg in Bangkok Toen dinsdag boven de Amerikaanse „Great Smoky Mountains" een deur van een grote Amerikaanse „vliegende verhuiswagen" van het type C-130 werd afgerukt, werd een bemanningslid naar buiten gezogen en stortte 6000 meter naar beneden. Een tweede lid van de bemanning kon zich nog net bij tijds aan een ket ting vastgrijpen. Zijn lichaam hing een ogenblik in de luchtstroom buiten de C-130, maar men wist de man weer naar binnen te trekken. De losgeslagen deur vernielde een van de vier propellors, zodat de piloot e-en noodlanding moest maken. Toen hij het landingsgestel liet zakker, bleek het hydraulische systeem van het neuswiel eveneens beschadigd te zijn. Het toestel maakte ten slotte luid knarsend op zijn achterwielen een lan ding van 1500 meter lengte waarna het op zijn neus omsloeg. Vice-premier Toen Abdoel Razak van Maleisië en de Indonesische eerste vice- premier. tevens minister van buitenland se zaken, Soebandrio. zün gisteren in Bangkok aangekomen voor besprekin gen over de kwestie-Maleisië. Salvador P. Lopez, de minister van bui tenlandse zaken van de Filippijnen het derde land dat is betrokken bij het geschil over de onlangs opgerichte Ma leisische federatie zal zich later bij hen voegen. De in Bangkok te houden ministeriële beraadslagingen zullen de tweede poging in één maand tijds zijn om de crisis inzake Maleisië uit de we reld te helpen. Eerste helft montageligger op de pijlers EEN paar momenten hebben de mannen uit Colijnsplaat, dage lijkse „supporters" als ze zijn op de dijk bij het werk aan de Hijskoker voor constructie van de brugbogen Oosterscheldebrug, elkaar dins dag verwonderd aangekeken. ..Wordt die brug naar Schou wen nu toch van staal en niet van beton? Of zien we het niet goed?" Toen ze de kruin van de dijk beklommen ontwaarden ze namelijk een gemeniede, stalen traliekoker van 125 meter leng te in de takels van de reuzen- bok „Ir. J. G. Snip" boven het landhoofd aan Noordbevelandse kant en de eerste pijler uit de kant. Een miniatuur als het ware van de stalen overspan ning, zoals de.Moerdijkbrug die heeft. Maar even later werd het de bedaagde lieden uit Colijns plaat duidelijk: de Oosterschei debrug zal echt helemaal uit be ton bestaan! Wat hier dinsdag middag op de pijlers werd gezet is een „stuk gereedschap". Een motageligger in afmetingen zo robuust als bij dit grote Zeeuw se werk nu eenmaal mode is ge worden. hoven het water dinsdagmiddag een belangrijke volgende toegevoegd. Een stalen raam. dat in twee delen U aangevoerd en om precies te zijn 252 meter lang moet worden. Het totale gewicht: 350 ton. Maar dat mag in de samenwerking tussen provinciale waterstaat en de Combinatie Brug OosterscJielde geen naam hebben Men heeft al zwaarder getild De montageligger overspant dri< pijlers en zal worden gebruikt om d' verschillende, tevoren klaar gestort betonnen elementen, die tussen d< pijlers een boog van beton moeten maken, op hun plaats te hangen. Zijn zo drie pijlers 6p een rij aan elkaar gekoppeld, dan wordt de montage- ligger doorgeschoven in de richting Schouwen. Boven de volgende drie brugdragers! Op pagina 2 vindt men een tekening, waarin dit systeem van overbruggen met enkele lijnen is aan gegeven. Nog een dag of tien cn het spel met de voorgespannen bpjgkokers er zijn drie verschillende soorten in vorm en gewicht kan beginnen. De brugkokers. stukjes van de grote blokkendoos, zijn in de „openlucht- fabriek" voor de bouw van de Ooster scheldebrug aan de Katse veerhaven kant en klaar gemaakt. Met een „vlot" van zes aan elkaar gekoppelde bakken zullen ze naar „buiten", naar 1e bouwplaats in het water worden gebracht In die tussentijd zal de •nontageligger voor gebruik gereed ,'emaakt worden. Maandagavond vertrok het stalen ge- aart e. in twee delen gesplitst, uit Zie slot pag. 2 kol. 3)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1