Amsterdamse Beurs Voor het eerst alle 5 hoogovens in bedrijf Klanken uit de ether PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Aeoeniï beqzaocn Waar zijn onze schepen? DINSDAG 3 MAART 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE C O U 1 IN UMU1DEN 25 jaar fabricage van staal Gisterochtend heeft de heer P. Mulder, secretaris van de ondernemingsraad, het vuur in de gemoderniseerde hoogoven 1 van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken X.V. ontstoken. In 1924 werd deze over voor het eerst aangeblazen. De installatie kreeg dit maal een nieuwe top en werd voorzien van een centrale valleiding voor de af voer van hoogovengas. Voorts kan nu door de blaaspijpen aardgas als brand stof worden geïnjecteerd, hetgeen tot een belangrijke capaciteitsverhoging kan leiden. In 1924 bedroeg de produktiecapaciteit van hoogoven 1 nog geen 250 ton ruw- ijzer per etmaal, thans liggen dagpro- dukties van 900 ton binnen het bereik bare, een hoeveelheid die nog betrekke- Nillmij had een voorspoedig jaar 1963 is voor de N.V. Levensverzekering maatschappij Nillmg blijkens het ver slag een voorspoedig jaar geweest. De produktie heeft die van alle vorige jaren ruim overtroffen. Het winstsaldo ver toont volgens de directie een bevredi gende stijging. De produktie aan nieuwe verzekeringen bedroeg 388 miljoen (34 miljoen of rond 9.6 pet. hoger dan in 1962). De net to vooruitgang was 239 miljoen (vorig jaar 218 miljoen), waardoor het totaal verzekerde bedrag de 2>A miljard overschreed. (Ultimo 1963 2.504 mil joen). Het bedrag aan periodieke premiën steeg van 45.8 miljoen tot 48.4 mil joen. Er werd een koerswinst op aandelen ge realiseerd van 1.9 miljoen. Het bedrag, waarmede de beurswaarde de balans- waarde overtreft, was per einde boek jaar 17.2 miljoen. Dit is 5.8 miljoen hoger dan een jaar tevoren. Een totale vooruitgang dus aan gerealiseerde winst en boekwinst van 7.7 miljoen. Bij een gemiddeld rendement van alle beleggingen van 4.63 pet. (4.66 pet.) en een gemiddelde intrest voor de premie reserve van 3.13 pet. (3.08 pet.) bleef een marge van 1.50 pet. N.V. Electrologieadeze dochteronder neming blijft zich zeer snel ontwikke len. De orderportefeuille bedraagt op dit tijdstip 27.8 miljoen (vorig jaar 19.4 miljoen), waarvan een belangrijk deel betrekking heeft op bestellingen uit het buitenland. De N.V. Schadeverzekeringmaatschappij Nillmij heeft haar werkzaamheden op 25 maart 1963 aangevangen. Tot nu toe is de ontwikkeling gunstig geweest en het groeitempo wettigt de aanvankelijke verwachting, dat na één jaar bedrijfs uitoefening een premie-inkomen van 1 miljoen zal zijn behaald. Voorgesteld wordt de extra reserve na onder meer een dotatie uit de winst van 3.101.181 te brengen op 30.852.784. Voorgesteld wordt een onveranderd di vidend van 15 pet. over het gestorte en een eveneens onveranderd dividend van 2 pet. over het n iet-gestorte kapitaal. Vijf ovens Gedurende enkele maanden zal het hoogovenbedrijf voor het eerst in zijn geschiedenis met alle vijf ovens te gelijk produceren. De verwachting is, dat in 1965 het gehele jaar wederom alle vijf hoogovens in werking zullen zijn. waardoor de jaarproduktie 2 miljoen 150.000 ton ruwïjzer kan bedragen. Het grootste deel hiervan (ca 85 pro cent) is bestemd voor de staalverwer king. Uitbreidingen in deze sector tij dens de afgelopen jaren maken het mo gelijk in 1965 2 miljoen 450.000 ton ruw- staal te vervaardigen. 25 jaar Het is deze maand 25 jaar geleden, dat Hoogovens met de staalfabricage be gon. In 1924 werd de eerste hoogoven aangeblazen. Het zou toen echter nog 15 jaar duren, voordat ook de produk tie van staal ter hand kon worden ge nomen. Dit meldt „De Grijper", bedrijfs- courant van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken. Op 19 maart 1939 was het ogenblik gekomen dat t e eerste bak met schroot door de laadmachine in de eerste staaloven werd gebracht. Dit was een feestelijk mo ment met toespraken, een heildronk en foede wensen voor de toekomst. Inmid- el8 is er een nieuwe staalfabriek bijge komen, en door het nieuwe procédé heeft er bij het staalfabriceren een verschui ving plaatsgevonden van martinstaai naar oxystaal. Het bedrijf is gegroeid van nog geen 2000 man tot een concern met 16000 medewerkers. Was het be- drijf in maart 1939 blij met de eerste 55 ton staal, vorig jaar werd voor het eerst de 2 miljoen ton per jaar gepas seerd, neerkomend op een dagproduktie van ongeveer 550 ton staal. Opdrachten voor Stork-W erkspoor Voor gezamenlijke rekening met de af deling buitenalnd van de Verenigde Be drijven Bredero voert de montage afde ling van Werkspoor-Utrecht de opdracht uit van de Shell en British Petroleum tot de bouw van een complete olieraffi naderij in in de nabijheid van Port Su dan. De installatie krijgt, naar de Werkspoor-Courant meldt, een verwer- jsmogelijkheid van circa 1 miljoen ruwe olie per jaar. Werkspoor-Am sterdam heeft, volgens hetzelfde orgaan, opdracht gekregen voor een postsorteer- machine voor de Philippijnen. De op dracht zal waarschijnlijk worden uitge breid met eenzelfde tweede machine. De V.M.F.-Stork-Werkspoor heeft, de laatste opdrachten uit China en Noord- Korea inbegrepen, thans orders verwor ven voor de bouw van tien ureumfabrie- ken. De Storkapparatenfabriek in Am sterdam heeft van Ghana een order ont vangen voor de levering van een palm- oliefabriek, die normaal op handelskre diet zal worden verschaft. De Werk- Door-Courant merkt op, dat alleen reeds e 46 door Stork apparaten in Afrika gebouwde palmoliefabrieken jaarlijks circa 150.000 ton palmolie produceren. Dit is verreweg het grootste deel van de totale jaarproduktie der Afrikaanse lknden. Voor de levering van een palm- oliefabriek aan Indonesië kan de V.M.F. bij uitzondering beschikkingen over een exportkredietgarantie op middellange termijn. Meer kredieten van financierings maatschappijen In 1962 (cüfcrs over 1963 zyn nog niet beschikbaar) hebben, volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek, tie fi nancieringsmaatschappijen kredieten verleend tot een totaal bedrag van 471,6 miljoen, vergeleken niet 428,1 miljoen In 1961. Het uitstaand debltcu- rensaldo per ultimo 1962 was 453,1 miljoen of 96,1 procent van het verleen de krediet (1961 resp. 393,8 miljoen en 92,0 procent). Van het totaal was het grootste bedrag namelijk 144,5 miljoen of 30,6 procent bestemd voor personenauto's en 94,4 miljoen of 20,0 procent voor vracht auto's, bussen enz Daarop volgt het kre diet voor de aanschaf van televisietoe stellen met een bedrag van 36.4 mil joen of 7,7 procent van het totaal. Ook in 1961 stonden deze drie categorieën bovenaan bij de kredietverlening. In volgorde komen daarna verleende kre dieten voor machines, landbouwwerktui gen, meubelen en woninginrichting, be- drijfsinventarlssen, bromfietsen, koel kasten (consumptief krediet) enz. Winstuitkering van 9 procent voor personeel Verolme De bedrijfsresultaten bjj het Verolme- concern zijn in 1963 zodanig geweest, dat zal worden overgegaan tot een winstuitkering van 9 procent aan het personeel. Dollarlening voor Opplandskraft Binnenkort kan de uitgifte te Luxem burg worden verwacht van een lening groot U.S.A. dollar 7.000.000 ten laste van de Noorse elektriciteitsmaatschappij Opplandskraft. De lening wordt hoofde lijk gegarandeerd door de stad Oslo en door de provincie Akershus. De rente zal waarschijnlijk 5% procent bedragen en de emissiekoers 99 procent. Dividenden CINDL". In de vergadering van de raad van be stuur van Cindu, Chemische Industrie Uithoorn N.V., is besloten aan de verga dering van aandeelhouders voor te stel len het dividend te bepalen op 6 procent (v. j. 6 pet.). De raad van bestuur van de N.V. Utrechtsche Asphaltfabriek, welke houd ster is van 50 procent van de aandelen van Cindu, heeft besloten aan de verga dering van aandeelhouders voor te stel len het dividend op 8 procent (v. j. 8 pet.) te bepalen. LAXDRÊ EX GLINDERMAN. Het bestuur van Landré en Glinderman N.V. zal in de algemene vergadering van aandeelhouders over het boekjaar 1963 een dividend voorstellen van 10 procent, uit te keren in contanten, over het door emissie verhoogde aandelenka pitaal, waarvan desgewenst vijf procent in aandelen ten laste van de agioreserve. I.G.B. Het bestuur van de N.V. Internationale Gewapend Beton Bouw te Breda zal aan de algemene vergadering van aandeel houders een dividend van 17 procent (15 pet.) voorstellen. K.P.M. Aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Konink lijke Paketvaart-Maatschappij zal wor den voorgesteld over 1963 een ongewij zigd dividend van acht procent uit te keren. De uitkering op de winstbewij zen zal bedragen 149,60 minus 15 pro dividendbelasting. Vereenigde Trans heeft nog geen reorganisatieplannen In de nabije toekomst zal er van een fi nanciële reorganisatie b(j de X.V. Ver eenigde Transatlantische Hypotheek banken te Amsterdam nog geen sprake kunnen zyn, zo heeft de voorzitter, prof. dr. \V. L. G. Lemaire, tijdens de alge mene vergadering van aandeelhouders medegedeeld. Over de vooruitzichten valt, aldus het bestuur, weinig reëels te zeggen. Enig SerspecUef biedt dc stijgende tendens de Canadese prijzen van agrarische bezittingen. De eigen farm in de Red-i lands (Canada) heeft dit jaar een re- cordoogst binnengehaald. Venvacht; wordt, dat hier een winst van 22 000 Ca';, dollars zal worden behaald, (v.j. 2477 dollar). „Hoe spelen we het leder jaar klaar verlies te maken, en wat kan er aan ha peren?" zo vroegen verschillende aan deelhouders zich bezorgd af. Vooral over de hoge onkostencijfers zowel in Neder land als in Canada toonden zij zich on gerust. Het bestuur verzekerde, dat dit onderwerp de onverkorte aandacht van directie en commissarissen heeft. De beleggingen van de liquiditeiten stelt het bestuur voor vele problemen. Tot dusverre werden de middelen voor het grootste deel belegd in obligaties, maar prof. Lemaire toonde zich bereid beleg ging in aandelen te overwegen. Tegen over obligatiehouders bestaan echter vaste verplichtingen, die hun eisen stel len aan de beleggingsvorm. De nadelen van belegging in obligaties zijn dit jaar gebleken uit enig geleden koersverlies. Welk deel van het totaal verlies, dat op de reorganisatierekening paraissert, fis caal com pensabel is, kon het bestuur niet mededelen. A.K.U. neemt deel in nieuwe nylonfabriek in India Algemene Kunstzfjde Unie N.V. (A.K. U.), de met haar gelieerde Vereinigte Glanzstoff-fabriken A.G. en de Century Spinning and Manufacturing Company Ltd. te Bombay, hebben in principe be sloten gezamenlijk een nieuwe maat schappij onder de naam Century Enka Ltd. op te richten. A.K.U. en Glanzstoff nemen samen voor 45 procent deel in het kapitaal. B.P. en Gulf Oil werken samen in Waddengebied De British Petroleum Company (B.P.) en Gulf Oil Corporation hebben bekend gemaakt, dat zij gezamenlijk de olie- exploratiewerkzaamheden in het Neder landse Waddengebied zullen verrichten. De eerste proefboring van de Engelse en Amerikaanse onderneming zal binnen kort op het eiland Ameland worden be gonnen. Newyorkse beurs Bij grote omzet, is gisteren op de New yorkse effectenbeurs opnieuw het hoog terecord voor alle tijden gebroken. Het avans van gisteren werd gestimu leerd door een hogere autoproduktie voor februari, een produktierecord voor staal over een periode van acht maan den, recordfabrieksbestellingen voor de maand januari en de grootste ople ving wat de bestelling van machine gereedschappen betreft sedert medio de jaren vijftig. STILLE MARKT De prettige verrassing die het bcetuur van het A.K.U.-concern de aandeelhouder» vrij dag nabeurs heeft bezorgd door. naast een onveranderd dividend van zeventien procent, vijf procent extra in agioaandelen over 1903 uit te keren, werd gistermiddag op liet Dam rak bt) de opening gehonoreerd met een ze ven punten hogere koers op S25 Hieraan moet echter direct worden toegevoegd, dat er vrijdagavond als hoogBte koers 537 voor de rayonaandelen werd betaald. Voor maandag middag een meevaller dus ten opzichte van het voorgaande sloiniveau, maar een geduch te tegenvaller ten opzichte van het sterk verhoogde niveau van vrijdagavond De beurs Is van mening dat het gunstige A.K.U.- nieuw* op een tijdstip i:i de markt is geko men van grote lusteloosheid. De affaire in de A.K.U -hoek was gistermiddag minimaal. Hel publiek liet praktisch verstek gaan waardoor het geringe aanbod de koers om laag bracht tot 523'.a De stemming voor de overige hoofdfond!.en was aanvankelijk Ucht verdeeld, waarbij Unilever goed voor de dag kwam op 1 141.80 141.50). Philips daalde van 1 147,20 tot 146,80 147.30) Kon Olie zakte in van 155,10 tot 154.50 155.10). In de eerste zes tijdvakken was er nog niets Jn Hoogovens gedaan De koers werd praktisch .'randerd op 599 geadviseerd. Met het aanblazen van Hoogoven I werkte het Hoog- ovenceeccrn maandag voor het eerst met vijf Hoogovens tegelijk In mei wordt echter Hoogoven IV. voor reparatie gedoofd Ge durende de gehele middag bleef het zeer stil in de hoeken van de internationale waarden. Het dow-Joncsgemlddelde voor de Industrie- aandelen doorbrak vrijdag in Wallstreet de 800 barrière door te sluiten op 800.14. Hier aan waren gedurende de voorgaande beurs- dagen aanvallen op deze barrière voorafge gaan. die afgeslagen werden. Ook het gemid delde voor de spoorwegaandelen kwam er op een nieuw hoogterecord. De Nederlandse hoofdfoiuiren lieten het !n Wailstreet lelijk afweten door lager te «luiten. De vaste stem ming op de Westdult*c beurzen werd gister middag In Amsterdam alleen voor kennisge ving aangenomen. De scheepvaartsector had gistermiddag voor een paar enkele fondsen zoals Pnketvaart en Scheepvaart Unie de wind goed in de zei len. Aandelen Kon. Boot noteerden ex 8% procent dividend. Van de leidende culture» waren certificaten Deli aan de vaste kant op dc gunstige perspectieven De staatsfondsen- hoek gaf weinig verandering te zien bij zeer kalme handel. In de lokale afdelingen werd Heinekens' bier op SCO (467) geadviseerd op het uitkeren van Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam. 2 maart, bonden 1040',—10 09'New York 3.60».-36.014. Montreal 3i3%—3.X< Parijs 73 SJ'i73 60'/j Brussel 7.23%—7.24. Frankfort S>9.75—90 80. Stockholm 69.38%—<0.93%. Zurich 83 29—63 34. Milaan J7.93%—57.93=,. Kopenhagen 52.16—5221. Oslo 5038),—50.43'4. Wenen :3.9J%— J> 13 96',4. Lissabon 1253—12.59=',. VVWWvVVVVWWvVvV//VW d« aglo-rcserve groot 1 10.5 min. V M F. kreeg een hogere advlesprljB. De dividend- verhoging van Proost en Brandt tot tien '9> procent zette voor deze aandelen geen zoden aan de dijk. Zwancnberg-Orgar.or. lag beter :n de markt op het gunstige divtder.-dvoor- stel. Aan de koersdaling voor de aandelen Thomas-en Motoren kwam een einde. Hier schijnt de rust te zijn weergekeerd. A.N.P.-C.B.S. Intern. Industrie Sehcepvaai Banken Handel en; Algemeen 83% 83% 87% Verklaring: gedaan Staa talen Nea 59 4 97% Ned 'CO 4% 97f| Ned '47 3 86H Ned '51 3% 93'/, Ned '48 3V» Ned '50 3% Ned '55 3'/. Ned 37 3 Gr boek '46 Doll '47 Inv cert. 3 Ned '62-64 Ned Ind '37 6 W B Len '57 H.V.A. A KU Dell M. Hoo-jov. Philips Unilever Kon Olie Weden: I - gedaan en laten, b Weden: i 130.20* 132 593% 603 147.80 146.80 14140 141.60 HAL. K LM K N S M Kon Paketv St Mb Ned. Nlev Goud. v. Ommeren 7 Rott Ll. 1 Schv. Unie I Industrie e Alb HeiJn 5 Am droogd. 1 Berg Jurg. 2 Berk Pat 1 Blaauwh. Calve 5 Centr Sulk. 7 Fokker 4 v. Gelder 2 Gist up. v. d. Heem Heineken Internat i K.N Papier 2 K Zout Muller Ned Dok l Ned kab. 4 Netam N'ijverdal 2 Rott Dr Dok 3 Schelde N B Schokbet Scholten F. Stokvis Vergd Blik Vergd Mach. Vredest Wilton Zwanenb. Interunie Robeco A'd Bank N.H Mij R'd Bank Tw Bank 82% Amerik aand. Anaconda Beth St Cit Serv. IK Uit S INDICES. 27-2 28-2 end: e ex claim Curt Wr. Du Pont Gen Etectr. Gen Mot Int Nick- Kennecott Nat Can. Rep Steel Shell Oil Stud Pack Tide Water U S Steel PREMIEI- Alkmaar 3- A'dam '51 «1 A'darn '56 1 81 A'dam '5« II 91 A'dam '58 III 92 Breda '54 83 Dordr '56 80 Eindh '54 83 Ensch '54 D Haag 52 I - D Haag 52 U X R'dam '52 I R'dam "52 D R'dam 57 Utrecht *52 Z -Holl 57 - Z -Holl -59 81 38»; 2649. „Een ogenblik luisterde ik ge spannen en mijn hart sprong op van vreugde toen ik, tussen een paar zware ontploffingen door, die stem men opnieuw hoorde. Zij leken na derbij te komen en zij spraken En gels! Toen maakte ik dc stomste fout van mijn leven. In mijn opluchting eindelijk de eigen linie bereikt te hebben, verloor ik alle voorzichtig heid uit het oog en ging overeind staan om mijn kameraden toe te roe pen. Doch ik deed het zo onver wachts, dat de kerels zich lam schrokken en voor ik het wist, had ik een kogel te pakken. De slag te gen m'n schouder wierp mij op de grond. Het laatste wat ik zag was een Engelse soldaat, die met de bajonet op hel ge weer op mij toesprong Toen verloor ik het be wustzijn.... Ik kwam bij in een hospitaal vlak ach ter het front. De kogel was uit m'n schouder ver wijderd en na enkele dagen x naar het depot vervoerd te v middels november 1918 geworden en er was spra ke van een groot Duits tegenoffensief. In plaats daarvan werd de wapenstilstand gesloten. Het was afgelopen met die verwenste oorlog. Maar de vre de bracht voor mij tevens het einde van de vlie gerij!" Feuilleton door Arnold Bennett 44 Meneer Oxford glimlachte nog altijd; maar het was een glimlach van iemand, die zijn adem inhoudt bij een wedden schap. Men voelde, dat hij het niet lang meer zou volhouden. „U is Priam Farll, niet waar?" zei me neer Oxford heel zacht. „Waarom denkt U. dat ik Priam Farll ben?" „Ik denk, dal U Priam Farll bent, om dat U die schilderij gemaakt hebt, die ik vanmorgen van U gekocht heb, en ik er zeker van ben, dat niemand dan Priam Farll die kan geschilderd hebben". „Dan hebt U de hele morgen een spel met mij gespeeld" „O, vat het toch niet zó op, cher mai- tre", fluisterde meneer Oxford smekend. „Ik wilde alleen maar zekerheid hebben. Ik weet, dat Priam Farll verondersteld wordt, m Westminster Abbey begraven te zijn. Maar voor mij is die schilderij van de Hoogstraat te Putney, die blijk baar pas geschilderd is, een absoluut be wijs, dal hij nog leeft. Het is vreemd, dat er een vergissing zou plaatsgehad hebben bij de begrafenis, een hoogst ver wonderlijk geval, dat allerlei gevolgen na zich sleept! Maar dat gaat mij met aan. Er moeten natuurlijk redenen zijn voor hetgeen er gebeurd is Die zijn mij onverschillig tenminste als vakman. Ik redeneer alleen, als ik een bepaald schilderij zie, waarvan de verf nog voch tig is: „Die schilderij is door een bepaal de schilder gemaakt. Ik ben een vak kundige en mijn naam is er mee ge moeid". Het dient tot niets mij te zeg gen, dat de bedoelde schilder enige ja ren geleden gestorven is en op staats kosten in Westminster Abbey begraven is. Ik zeg, dat zulks niet mogelijk is. Ik ben een kenner. En als de feiten van zijn dood en begrafenis niet overeenstemmen met hetgeen ik als kenner zie. zeg ik, dat die feiten geen feiten zijn. Ik be weer. dat er een vergissing heeft plaats gehad met de de lijken. Welnu, cher maitre, wat zegt U van mijn stelling?" „Ik weet het niet", zei Priam en h(j loog weer. „U is Priam Farll, niet waar?" drong meneer Oxford aan. „Nu, als U het dan weten wilt", zei Priam woedend, „ja, die ben ik. Nu weet U het!" Meneer Oxford glimlachte niet meer. Hij had ongelooflijk lang zijn glimlach vol gehouden. Nu was het lang genoeg ge weest. hij zuchtte zacht van innige vol doening- Hij had over angstig dun ijs gelopen en had de oever bereikt onder vreselijk gekraak en nu begon hij te be seffen welk een groot gevaar hij getrot seerd had. Hij was volkomen zeker geweest van zijn vakkennis. Maar wanneer iemand met grote nadruk zegt „volkomen ze ker". bedoelt hij altijd „niet heel zeker". Zo was het ook met meneer Oxford. En werkelijk, om uit 't bestaan van een schilder^ af te leiden, dat er met succes een ontzaglijk bedrog gepleegd was te genover het geweldigste der volkeren, betekent meer dan onbezonnenheid van de zijde van de afleider. „Maar ik wil niet dat het bekend wordt", zei Priam, nog steeds woedend. „En ik wil er ook niet over spreken". En hii keek boos naar de dichtslbijzit- tende dwergen, die h(j er van verdacht, luistervinken te zijn. „Juist", zei meneer Oxford, maar op een toon. die alle overtuiging miste. „Het is iets. dat m{j alleen aangaat", zei Priam. „Juist", herhaalde meneer Oxford. „Ten- I minste, het behoorde U alleen aan te DINSDAG 3 MAART 1964. Hilversum I 402 m. 746 kcja. 12.00 Angelus. 12.04 Draaiorgelklanken (gr. I 12.20 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Wij van het land. 12.45 Pla- tennieuws. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Draaien maar!!, lichte gram rnofoonmuzlek met commentaar. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Rieleksen, licht programma (herh. van zaterdag jL) 15.10 Voordracht. 15.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.00 Voor de zieken. 16.30 U hebt voorrang, Godsdienstig programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.35 Voor de padvinders. 17.50 Regeringsuitzending; Nieuws uit de Ne derlandse Antillen, door Henk Dennert. 18.00 Tienersclub: Lichte grammofoon- muzlek voor de teenagers. 18.20 Uit zending van de Pacifistisch Socialisti sche Partij. 18.30 Radio-Volks-Universi- teit; Hedendaagse beeldende kunst: Theo Bitter, door George Lampe. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Op leven en dood, vastenmeditatie. 20.00 Harp en piano: klassieke muziek. 20.20 Reisoogst: zwerftochten door gedroom de werelden. 20.50 Klassieke en moderne kamermuziek. 21.20 Radio-Filharmo nisch orkest en zangsolist: oude muziek. 21.45 Moderne kamermuziek. 22.00 De zin ende kerk: bespreking over kerk muziek uit verschillende stijlperiodes. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Boekenweek-cabaret. 23.10 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 23-55- 24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. 1007 bc/s. 12.00 Licht ensemble met zangsolist. 12.20 Regeringsuitzending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Prome nade-orkest: Nederlands programma. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammof oonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dansorkest met zangsolisten. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Lichte grammo- foonmuziek. 15.30 Tenor en piano: klas sieke liederen. 16.00 Van mens tot mens, lezing. 16.15 Musette-orkest (gr.) 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling, praatje. 17.35 Lichte grammofoonmu ziek voor de jeugd. 18.00 Niews. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Koperorkest. Even puzzelen 4 I1 1* 15 ►?49 1 Uó ti it j si 21 H. 2S 24 27 iö 49 1 llsz si 34 w J 18.45 Licht instrumentaal kwintet. 19.00 Voor de kinderen 19 05 Paris vous parte, gesproken brief uit Parijs. 19.10 Opera- frag'menten (gr.) 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Revue. 21.00 Wat ons bezig houdt, radioforum. 21.30 Licht orkest en solist. 22.00 Altviool en piano: moderne mu ziek. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Modern toneel. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 11.00-11.25 Schooltelevisie: Bouw vakkers der naastenliefde. 19.30 Inter nationaal agrarisch nieuws. 20.00 Jour naal en w eeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.35 Ridder van Maison Rouge, tv-feuilieton. (dl. 12). NTS: 21.00 De be zetting, documentaire (dl. 16). NCRV: 22.00 Tellem, documentaire. 22.10 'n Liedje met Caroline. 22.30 Dagsluiting. NTS: 22.40-22.45 Journaal. VLAAMS BELGISCHE 14.05-15.15 Schooltelevisie. 19.00 Reli gieus programma. 19.30 Te voet door Vlaanderen. 19.55 Sport. 20.00 Nieuws. 20.20 Bonanza-tv-weste-rn. 21.10 Docu mentaire over het Kremlin. 22.00 Vergeet niet te lezen. 22.30 Nieuws. FRANS BELGISCHE 14.15 Schooltelevisie. 18.30 Berichten 18.33 De kunst en haar geheim. 19.00 Uitzending van filosofie en lekenmoraal 19.30 Janique Aimeé, filmfeuilieton. 20.00 Journaal. 20.30 Gevarieerd muzikaal WOENSDAG 4 MAART 1964 Hilversum I 402 m. 746 kc s. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Moderne orkest muziek igr.j 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte orkestmuziek (gr.) 8.30 Licht instrumentaal ensemble (gr.) 8.45 Tsjechische volksliederen (gr.) 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Moderne or kestmuziek (gr.) 10.30 Morgendienst. 11.00 Moderne orkestmuziek (gr.) 11.15 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (31 11.45 Lichte grammof oonmuziek. Hilversum U 298 m. 1007 bc/s. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. i Om ca. 7-30 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.18 Lichte gram mofoonmuziek (gr.) 8.55 Kookpraatje. 9.00 Ochtendgymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.35 Specialiteitentheater, maandelijkse radio-show. gaan. En ik kan U niet stellig genoeg verzekeren, dat ik de laatste persoon ter wereld ben die zou willen snuffelen; maar..." „Wees zo vriendelijk er aan te denken", viel Priam hem in de rede, „dat U van morgen dit schilderij alleen gekocht hebt als schilderij, om hare verdiensten. U hebt geen recht mijn naam er aan te verbinden en ik moet U verzoeken, dat I niet te doen". „Zeker", stemde meneer Oxford toe. ..Ik| kocht het omdat het een meesterstuk is, en ik ben volkomen tevreden met mijn koop. Ik vraag U niet, het te teke nen met uw naam". „Ik heb sinds twintig jaar mijn schil derijen niet ondertekend", zei Priam. „Vergeef me", zei meneer Oxford; elke vierkante centimeter van elk uwer stuk ken draagt een onmiskenbare onderte kening. Het zou U niet mogelijk zijn een kwast op het doek te zetten. zonder dat het uw naam droeg. Het is een voor recht, dat alleen de grootste schilders i te beurt valt, geen letters in de hoeken van hun schilderijen te zetten, opdat an- dere schilders ze later niet voor hun Werk uitgeven. Maar er zijn mensen, die meer zekerheid verlangen da neen kenner geven kan en dat is het lastige ellende groter worden. „Ja'', zei meneer Oxford. „Ik zal U alles vertellen, dan zult U mijn toestand be grijpen". Hij werd zeer plechtig. „Enige tijd geleden kwam een klein handelaar tje bij mij en bood me een stuk aan. dat ik dadelijk als een schilderij van U her kende. Ik kocht het". Horizontaal: 1 gelovig, 5 open stads ruimte, 9 hinderlijk insekt. 10 vod, 11 rijksdienst. 13 soort onderwijs. 14 klaar. 15 landbouwwerktuig, 16 tijdsdeel, 18 Eng. bier, 19 menselijk geluid, 21 oog glazen, 22 klam, 23 sikkepit, 26 traag, 30 bron, 33 kathedraal, 34 bw., 35 soort onderwijs, 36 en dergelijke, 38 familie lid. 39 bij, 40 meisjesnaam, 42 doodslag, 43 met elkaar overeenstemmend. Verticaal: 1 smetstof, 2 oud verbond. 3 boom, 4 schoon. 5 poel. 6 groente. 7 bw., 8 deel van vinger, 12 slaapje, 15 hogepriester (bijb.). 17 zangnoot. 18 vervoermiddel. 20 lust, 23 grote menig te, 24 bewoner van Europa. 25 oude lengtemaat, 27 ten bedrage van. 28 hoofd, 29 zintuig, 31 eetgerei,. 32 inwen dige van een bot, 35 buffet voor sterke drank, 37 aanwijzend vnw., 39 zang- noot, 41 reeds. G. VAN DER LEY NAM AFSCHEID VAN GELDERSE MIJ. VAN LANDBOUW De voorzitter van de Gelderse Maat schappij van Landbouw, de heer G. van der Ley, heeft gisteren In een zeer druk bezochte vergadering ln „Musis Sacrum" te Arnhem afscheid genomen van deze organisatie. Zijn verbinding met de Gel derse maatschappij la dertig jaar ge leden in 1934 begonnen, toen hij redac teur werd van het „Gelders Landbouw blad". In deze afscheidsvergadering hield on der meer de minister van landbouw, mr. B W. Biesheuvel, een rede. dat getiteld: „Landbouw nu en straks". Hij ze: daarin, dat het gemeengde bedrijf, ook op lan gere termijn, zeker nog toekomst heeft, mits de structuur van dat bedrijf wordt aangepast aan de eisen die onze tijd daaraan stelt: grotere bedrijfseenheden met een sterkere specialisatie en een ver doorgevoerde mechanisatie van de be drijfsvoering. Het perspectief voor onze pluimvee houderij geeft niet direct aanleiding tot veel optimisme. Gezien de ontwikkeling van de Duitse produktie moeten we er rekening mee houden, dat ons aandeel in de Duitse voorziening nog verder zal teruglopen. .Ais dit op basis van een eerlijke concurrentie geschiedt, kunnen we daar ook moeilijk bezwaar tegen maken. aldu9 mr. Biesheuvel. Na zijn rede overhandigde minister Bies heuvel de heer Van der Ley de legpen ning, die zijn ministerie toekent aan personen, die zich bfjzcnder verdienste lijk hebben gemaakt voor de Nederland se landbouw. Deze onderscheiding is on der meer ook toegekend aan dr. S. L. Mansholt. De heer Van der Ley. die zaterdag a.s. 70 jaar wordt, was reeds officier in de orde van Oranje Nassau. Tot opvolger van de heer G. van der Ley als voorzitter van de Gelderse Maatschappij van Landbou w is benoemd de heer W. J. Lokhorst uit Driel. die in de algemene vergadering zgn intree deed met een korte rede. Daarin zei hij, dat het zijn voornemen is te trachten de koers te blijven volgen, die de heer Van der Ley aan de organisatie heeft gege ven. De heer Van der Ley werd op voorstel van de ondervoorzitter, de" heer T. Boschioo. door de vergadering benoemd tot erelid der maatschappij. Het hoofd bestuur had hem al benoemd to: ad viserend bestuurslid. De commissaris der koningin in Gel derland. mr. H. W. Bloemers. over handigde hem de gouden erepenning van deze provincie met de daarbij behorende oorkonde. Verwarmd zeebad in Noordwijk Naar de E.M.S.-Monltor, uitgave der Exploitatie Mij. Scheveningen, meldt, zal men op het terrein van bet Rembrandt- hotel in Noordwijk. eigendom van de Zwolsmangroep, overgaan tot de aanleg van „een voor Nederland toeristïeke primeur": het eerste verwarmde zeewa terzwembad. Het word een bad van de volgende afme tingen: 33 Vi meter lang, 15 meter breed, grootste diepte 3 meter. Het wordt vol gens de E M S.-Monitor, het eerste in zijn soort in Nederland, waaraan het orgaan toevoegt, dat verwarmde buiten zwembaden in Amerika de gewoonste zaak van de wereld zijn. Alle benodigde goedkeuringen voor de bouw van het „Rembrandtbad" zijn verleend. Als niets tegenloopt, zal het nog in het komende seizoen worden geopend. (Wordt vervolgd) CA^ETnedt, SU., «"'so* HOOG EN LAAG WATER 4 maart nap nap nap nap Vlissingen 5.29 Z.88 17.52 1.81 12.05 1.97 - Hansweert 6.36 2.12 18.58 2.06 0.40 2.12 13.06 2.27 Wemeldinge 7.14 1.52 19.37 1.51 0.33 1.66 13.01 IJ6

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9