Meer optimisme rond afzet van kleinfruit Ontwikkelingsdag kleinfruitteelt in Kapelle (rt^fltieuuccLt Lezing over protestantisme KYN0L0GENCLUB „ZEELAND" HIELD MATCH TE VLISSINGEN VEILINGOMZET IN KAPELLF GESCHAT OP ƒ9,4 MILJOEN Kunstgebitten INTEGRALE GENEESKUNDE" VOOR HET ZEEUWSCH GENOOTSCHAP BRUINISSE WIL PLANNEN VOOR UITBREIDING OP DE HELLING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LUCHT IS OPGEKLAARD De vrij sombere geluiden die er en kele jaren geleden nog waren te horen over de toekomstverwach- tingen rond de teelt en afzet van kleinfruit 'zijn verstomd. Integen deel, de positie van de kleinfruitte- Ier kan voor wat de afzet van zijn produkten betreft, weer met wat meer optimisme tegemoet worden gezien. De heer L. Gijsberts van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland, die vrijdagmiddag te Kapelle op de ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse kleinfruitteelt, de vraag aan de or de stelde, of er toekomst is voor kasaardbeien en zachtfruit van de volle grond, kwam tot de conclu sie, dat de lucht weer wat is opge klaard, hoewel er voor bepaalde produkten nog wel wolkenvelden drijven. Het slotbetoog van de heer Gijsberts was dan ook, niet te kijken naar wat vorig- jaar gebeurd is, maar bij het opmaken van plannen het oog te richten naar de toekomst, die door structurele wijzigingen, voor diverse produkten wat gunstiger perspectie ven heeft geopend. De heer Gijsberts die aan de hand van cijfermateriaal, areaal, vraag, afzet en verwerking nader toelichtte, wijdde uit voerig aandacht aan de toekomstver wachtingen van glasaardbeien. De stij gende Nederlandse produktie kon door flinke vraag van het binnenland vlot worden afgezet. Er is een kans op voort zetting van de expansie, terwijl de export met België als voornaamste afnemer minder belangrijk zal blijven. Bedrijfs economisch zijn er voor de kasaardbeien- teelten betere perspectieven dan voor platglasteelten van aardbeien, waarbij het niet uitgesloten is dat de platglas- teelt geleidelijk aan zal verdwijnen. Dat het binnenlands verbruik van glasaard beien steeds toeneemt, moet volgens de heer Gijsbert worden toegeschreven aan het gunstige effect van welvaartstijging. Voor de glasaardbeiencultuur zag spre ker dan ook gunstige vooruitzichten. Optimistisch kon de heer Gijsberts ook zijn over de verwachtingen van de aard- beienafzet van de volle grond. Het aan bod van de Westeuropese aardbeien stijgt niet meer, wat wel het geval is met de vraag. Dit zal dan ook leiden tot geleidelijk stijgende prijzen. De grootste afzetkansen liggen vooral in die van de verse binnenlandse markt en blikverwer- king. Knelpunten De vraag naar pulp zal verder afnemen. Knelpunten zijn het arbeidsvraagstuk en de toenemende concurrentie voor pulp en diepvries van Oosteuropese zijde. Vol gens de heer Gijsberts is er voor volle- grondsaardbeien toekomst, met uitzon dering van pulpprodukten van matige kwaliteit. De sterkste troef op lange duur zal zijn de afzet voor verse con sumptie. Ook voor frambozen voorzag de heer Gijsberts de eerste jaren geen narigheid. Op langere termijn zal de po- ZEEUWSE MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS IN GOES OVER BONDSZAKEN Tientallen Zeeuwse leden van dc Bond van Nederlandse Oorlogsslachtoffers hebben zich zaterdag weer in de bonds- belangen verdiept. In aanwezigheid van de erevoorzitter van de afdeling, Zee- lands commissaris der koningin ihr. mr. A. F. C. de Casembroot hielden zij in liet „Slot Ostende" te Goes hun jaarvergade ring. De heer H. O. Sliep, hoofdbestuurslid had in een toespraak tot de vergade- mig kritiek op de tendens, die waar te nemen is, dat bij de. pensioenen ie dere invalide op zijn invaliditeit he- oordeeld wordt „gelijke monniken, gelijke kappen" en niet naar de oorzaak daarvan. De bond is er van „geschrokken". zo verklaarde dit hoofdbestuurslid. Want deze stelling geldt in beginsel ook voor de mililai- re oorlogsslachtoffers. Wel wees hij erop, dat de verkregen rechten geldig blijven, In dit verband benadrukte hrj, dat de invalide moet vasthouden aan de thans geldende pen- sioensbepalingen en de nieuwe moet af wijzen. De bond streeft ten aanzien van dit punt naar welvaartsvastheid, zo be toogde hij. De heer Sliep benadrukte in zijn praatje voorts, dat de oorlogsinva- sitic van de frambozenteelt structureel zwakker zijn dan die van aardbeienteelt. Wat minder optimistisch zijn dc ver wachtingen voor rode en zwarte bessen. Dc komende paar jaren moet voor deze1 produkten nog op lage tot matige prij zen worden gerekend. Indien het mecha nisch oogsten van zwarte bessen mocht gelukken, dan is voor dit produkt zeker een goede toekomst omdat er 'n stijgen de vraag is naar sap. De prijsvorming- voor rode bessen heeft een langjarige cyclus en het zwaartepunt voor de toe komst is voor dit produkt gericht op vers gebruik en sapverwerking. Na 3 965 of 1066 mag een prijsherstel ver wacht worden. De vraag naar kruisbes sen loopt sterk terug. Deze teelt biedt dan ook weinig perspectieven meer. De heer J. Buissen, assistent A van het rijkstuinbouwconsulentschap te Goes be handelde vervolgens de teelt van bra- Deze is landelijk met een areaal 100 ha. van weinig betekenis. Voor Zeeland past ze echter wel in het klein- fruitteeltbedrijf. De laatste jaren heeft deze teelt echter moeilijkheden gegeven, zodat velen me nen met de teelt te moeten gaan stoppen. Dit is echter niet de oplossing, aldus de heer Ruissen. Om, het risico van oogst- mislukkingen te voorkomen zal men niet te vroeg stroobedekking toe moeten passen, zorgen voor een goede structuur en grondwaterstand en zorgen voor een juiste ziektebestrijding en goede orga nische bemesting. Als men er deze zorg aan zal willen besteden, zal ook deze teelt met optimisme tegemoet mogen worden gezien, temeer omdat ze voor Zeeland van belang is. De heer L. Goedegebure die als chef van de proeftuin voor de kleinfruitteelt te Kapelle de botrytisbestvyding aan een beschouwing onderwierp, wees er op, dat met de bestrijding- van deze schimmel zo vroeg mogelijk begonnen moet wor den. Zodra de bloemknoppen zich strek ken, zal er een aanvang mee gemaakt dienen te worden. Belangrijk is ook op welke manier er gespoten' wordt. NEDERLANDSCHE R.K. VEREENIGING VAN SIGARENFABRIKANTEN B1LDERD1JKLAAN 23 - EINDHOVEN VERBOND VAN SIGARENFABRIKANTEN IN NEDERLAND BILTSTRAAT 101 c - UTRECHT Bestrijding De chemische onkruidbestrijding het laatste onderwerp van deze wikkelingsmiddag. Het werd ingeleid door de heer P. Goddrie van het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp. Volgens spreker is de onkruidbestrij ding, zoals tot nog toe uitgevoerd een van de factoren die in sterke mate de hoge kostprijzen veroorzaken. Zo be draagt volgens de gegevens voor Zuid- Beveland de onkruidbestrijding bij zwar te bessen 20 cent van de kostprijs van 1,tegen 5 cent voor ziektebestrij ding. Voor rode bessen is dat 10 en 3 cent op een kostprijs van 75 cent en voor frambozen 16 en 5 cent op een kostprijs van 1,28. Door chemische onkruidbe strijding met herbiciden worden deze te ruggebracht tot 9 cent voor zwarte bes sen, 4,5 cent voor rode bessen en 8 cent voor frambozen. Tegen de voordelen staan ook nadelen. De heer Goddrie vroeg de landbouwkundige maatregelen niet te verwaarlozen en voorts te zor gen voor een goede bemesting en water huishouding.. Met herbiciden kan ar beidsbesparend worden gewerkt, terwijl de mogelijkheid ontstaat tot overgang- naar meer intensievere teelten. Rijkstuinbouwconsulent L. Vellekoop wees er in zijn nabeschouwing op, dat de kleinfruitteelt nog de enige mogelijkheid is voor kleine grondgebruikers. De glas teelt opent vooral in Zeeland nieuwe perspectieven. Een sterke versnippering van grond moet echter worden tegenge gaan en in dit verband zei hij het ver heugend te vinden, dat voor Kapelle en omgeving inmiddels de eerste stappen zijn gezet in de richting van een betere bedrijfsstructuur. De kleinfruitteler zal voorts niet alleen economisch moeten le ren denken, maar ook zal ze rekening moeten houden met het verlanglijstje van de consument. Het oog zai tevens gericht zijn op het telen van produkten voor veredelde conservering. Wat de teelttechnische zijde betreft, raadde hij aan niets aan toeval over te laten, om dat misoogsten voor de kleinfruitteelt niet te dragen zijn. Dc heer J. Burger Fzn. uit Wemeldinge sprak een openingswoord en stond voor al stil bij de resultaten van het afgelo pen jaar. In het veilinggebouw was ook een tuinbomvbeurs ingericht, die ook dit jaar de nodige aandacht en belangstel ling had. Een eenvoudig advies AAN ALLE MANNEN (en vrouwen....), DIE 00K AAN DE SIGAAR GAAN U gaat dus óók aan de sigaar? Fijn! De sigaar, goed behandeld en rerstandig gerookt, zal u veel genot en plezier verschaffen. Maar mogen wij beginners even wegwijs maken? Er zijn allerlei soorten van sigaren: sprietjes, senoritas, bolknakken, corona's, enz. Vergis u niet: Een grote sigaar is vaak lichter dan een kleine. Uw sigarenwinkelier heeft verstand van zijn vak. Hij zal u graag met deskundige raad op weg helpen. Kies direct de sigaar, die past bij uw beurs en die u kunt b 1 ij v e n roken. Onze Nederlandse sigaren zijn in alle prijsklassen goed. Verwijder het sigarenbandje voorzichtig, ook al staan de kinderen om u heen te springen. Puf niet als een vulkaan en trek niet nerveus, maar laat uw sigaar nooit uitgaan. Tip de as niet voortdurend van uw sigaar, maar laat hem zo lang mogelijk zitten, dat houdt de rook koel en geurig. (Maar denk thuis wel om het vloerkleed...) Respecteer het eigen karakter van een sigaar, ontspannen. rook bedaard en Als u deze eenvoudige regels opvolgt, zal de sigaar u steeds beter gaan smaken. En weldra ontdekt u hoeveel goeds in een sigaar is verborgen, hoeveel rust en onbekommerd plezier een sigaar u "schenkt. Vraag het maar aan andere sigarenrokers Eindhoven 2 maart 196A. DINSDAG 3 MAART 1964 De protestantse predikant ds. Th. Sog gin uit het Italiaanse Como sprak zon dagmorgen voor de. Waalse Gemeente te Middelburg over de tegenwoordige si tuatie van het protestantisme in Italië. Ds. Soggin, die het, Nederlands voor treffelijk beheerst (zijn moeder was Ne derlandse), gaf een uitstekend beeld van liet huidig protestantisme in Italië, daarbij met name de verhouding tot Rome behandelend en vervolgens dieper ingaand op het praktische werk van de Waldensen. Met grote nadruk stelde ds. Soggin, dat de Waldensen in het huidige Italië een duidelijke plaats en opdracht hebben. Velen in Italië zijn wel gedoopt in de r.-k. kerk, maar kennen slechts een oppervlakkig godsdienstig leven. Voor deze grote massa, levend tussen kerk en saecularisatie zag ds. Soggin voor de Waldenzen een grote taak. In enkele lij nen schetste de predikant de verhouding tot Rome, waarbij hij enkele nuances aangaf, die naar zijn mening' zijn ont staan tussen de periode na de eerste zit ting van het concilie en die na de twee de zitting, In dit verband citeerde hij enkele uitspraken van paus Paulus, die de kerk van Rome ziet als de schaaps kooi, waarheen de afgedwaalde schapen terug kunnen keren. In het laatste deel van zijn boeiende re de ging ds. Soggin in op het praktische werk van de Waldenzen. Daarbij noem de hij het oecumenische jongerenwerk in het centrum Agape in Pralli di Perrero, de sociaal-gerichte arbeid in het verarm de Zuid-Ilalië (Sicilië) en de plaats en functie van de theologische faculteit in Rome. Deze laatste instelling (die op universitair niveau werkt) blijkt een belangrijke functie te vervullen in de dialoog met de R.-K. Kerk in Italië, het- feen duidelijk tot uiting kwam tijdens et concilie. De protestantse waarne mers bezochten regelmatig de faculteit en kwamen er samen. Ten slotte wees ds. Soggi op de moeilijke financiële toestand van de Waldenzen, hetgeen allerlei activiteiten onmogelijk maakt of vertraagt: de uitgave van hoe ken moet wachten, men beschikt niet over een behoorlijk weekblad enz. Na de lezing werden nog diverse vra gen gesteld en beantwoord, waarna de iljeenkomst door mr. W. H. Vermaas werd gesloten. Philatelica Walcheren hield contactavond De afdeling Walcheren van de I.V. Phi latelica hield onlangs haar maandelijkse ruil- en contactavond in restaurant Wöhler te Middelburg. De voorzitter, de heer K. Otte, deelde mee, dat het ledental sedert 1 januari met zeven is toegenomen. Daarin kan een afspiegeling worden gezien der ac tiviteiten van de eigen afdeling en van het gezamenlijk optreden van alle Zeeuwse afdelingen van Philatelica. De tentoonstelling te Goes is eveneens het resultaat van deze gewestelijke sa menwerking. Over de tentoonstelling werden ver schillende mededelingen gedaan door de voorzitter van het betreffende comi té, de heer A. Rorije. De Nièuwtjesdienst had wederom vele ~as verschenen zegelseries beschikbaar, ie belangstelling voor de service, die door deze dienst wordt verricht, neemt nog steeds toe. Geblaf in het Concertgebouw Pinocchio won erekeur ing Het was zondag in Vlissingen met recht een hondenbvian om in het Concertgebouw uit de vele honden de prijswinnaars te kiezen. De die ren waren daar voor de clubmatch van de kynologenclub „Zeeland" bijeen. Van 's-morgens tien uur tot, 's-mïddags half vijf was het een doorlopend geblaf en gekef van de vele honden en hondjes, met daar tussen door het lopen en op stellen van de honden, die onder- Daling Van ,5 miljoen gulden Kassencultuur in opkomst Dc omzet van de veilingvereniging „Ka- pclle-Biezelinge en Omgeving" wordt voor het per 31 maart aanstaande slui tende boekjaar geschat op 9,4 miljoen gulden. I)at zal 1,5 miljoen gulden lager liden een speciaal soort invaliden zijn zijn dan in het boekjaar 1963-1963. Deze en vond het van belang dat men de daling is het gevolg van een kleinere krachten in de bond kan bundelen. Hij aanvoer en lagere prijs, aldus het jaar- stend ook nog stil bij een vrijstelling verslag, dat secretaris A. Nysseii uit van belasting voor de oorlogsinvaliden, Kapelle zaterdagmiddag uitbracht ty- maar was van mening, dat dit niet te dens de in de kantine van de veiling ge- halen is. De B.N.M.O. zal een tussenop- houden algemene vergadering. lossing propageren. Bij de huishoudelijke agendapunten kre gen de talrijke bezoekers een beeld van de gang van zaken in de afdeling via de verschillende jaarverslagen. Daaruit in 1962, 154 in 1963. Voorzitter P. Pa ree uit Axel, die in zijn welkomstwoord in het bijzonder jhr. mr. De Casembroot begroette, attendeerde verder op de huls- vltjttentoonstelling, die de Bond van Oorlogsslachtoffers in Kapelle op 7 april aanslaande ten bate van de B.N.M.O. afdeling Zeeland organiseert en die de commissaris der kóningin zal openen. De beide aftredende bestuursleden, voor zitter M. de Dreu en de heer J. Boste laar werden herkozen. Jhr. De Casem broot richtte als erevoorzitter van de afdeling nog het woord tot de vergade ring. Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niel meer los, wanneer U 's morgens een weinig Dentofix op de plaat strooit. U heeft don de gehele dag een heerlijk gevoel von zekerheid en welbeha gen, wanl Dentofix doet zijn plicht! Dit moderne, antiseptische poeaer werkt als een beschermend kussen en houdt boven dien de odem fris. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Het jaar had al een slechte start door dat het opgeslagen fruit van de oogst 1962 tengevolge van de import van bui tenlandse appelen minder opbracht dan verwacht. Ook in de zachtfruitsector een van de weinige produkten bij zaeht- en hardl'ruit in omzet steeg. De terug gang van de aanvoer van zachtfruit is mede een gevolg van het inkrimpen van het areaal in Kapelle en omgeving, dat ongeveer 30 ha, moet bedragen, ofwel 11 procent van de totale oppervlakte. Hier tegenover staat weer de nieuwe aan plant in 1962-1963 van plm. 60 ha. hard iruit alsmede de opkomst van de glas- teelt. De meeste zomen-assen van het hardfruit werden slecht betaald, terwijl bovendien verschillende bedrijven door hagel werden getroffen. De herfstrassen en goede kwaliteiten winterrassen lagen iels beter in de markt. De enorme doordraai van sperziebonen toonde duidelijk de afhankelijkheid van liandeJspoIitieKe maatregelen. De con- tracteelt van tuinbonen en knolselderij verliep bevredigend. De kassencultuur breidde zich in de loop van het jaar weer uit en er is een goede hoop, dat de glas- teelt zich nog verder zai ontwikkelen. Kassencultuur Het ledental van de vereniging nam met één lid af tot 1470. De vereniging zal trachten de ontwikkeling in haar gebied te steunen door onder meer medewer king te geven aan voorlichting voor kassencultuur en contractteelt en door sanering van bedrijven in en rond Ka pelle te helpen bevorderen, Opnieuw werd een perceel aangekocht, zodat het terrein van de veiling met 422 vierkan te meter is uitgebreid tot een totaalop pervlakte van 3.7 ha. waarvan 1.2 ha. is bebouwd. Het aantal personeelsleden bedraagt per heden 90, onder wie 18 meisjes van het pakstation. Voor ge wone koeling was er 200 ton plaats over, welke gebruikt ,werd voor meeropgave voor bewaarplaats. Voor de gasbewaring was er een overschot van 220 ton, dat gedeeltelijk aan kopers kon worden ver huurd, Per 18 januari was er 537 ton minder in het koelhuis aanwezig dan vo rig jaar. Er was het afgelopen jaar geen tekort aan emballage. Van het kïein- fruitfust zijn 80.000 aardbeien en 30.000 frambozenbakjes niet in roulatie ge bracht. In de periode van 1 april tot en met 22 februari heeft het pakstation 5.297 ton produkten verwerkt, ofwel 1 miljoen kilogram meer dan het vorig jaar over hetzelfde tijdvak. Voor het eerst na vele jaren werkt het pakstation met winst. De aanvoer van hardl'ruit is dit jaar ge stegen tot 17 miljoen kilogram, met een maximale- dagaanvoer op 4 november van 21.584 kisten. Per 15 februari be droeg de omzet 9.079.110,62. Hiervan neemt het hardl'ruit 4,9 miljoen en het zachtfruit 3,4 miljoen voor zijn rekening. Geconstateerd werd, dat de totale, aan voer van appelen regelmatig stijgt en met de 11,7 miljoen kg. als schatting, de aanvoer over tien voorafgaande jaren zal overtreffen. De geschatte aanvoer van peren be draagt ongeveer 5 miljoen kg., in uit komst vrijwel stabiel met de voorgaande zes jaren. De middenprijs van peren is ongeveer gelijk aan die van vorig jaar. die van appelen daarentegen ligt lager. De oogst van pruimen (1069 ton) was zeer goed, maar de opbrengst wat lager, De oppervlakte glascultuur nam met ongeveer 8Q00 vierkante meter toe. Voor het eerst kreeg de veiling een ruim aan bod van tomaten. De kwaliteit kon wed ijveren met die van het Westland. Van de aanvoer (138 ton) werd ongeveer 70 procent geëxporteerd. De aanvoer van kasaardbeien nam met 10 ton toe. De contractteelt van augurken slaagde het afgelopen jaar niel, hetgeen wel het ge val was met knolselderij. De omzet hier van bedroeg 1054 ton. Het jaarverslag besluit ten slotte met de conclusie, dat de opbrengsten over het algemeen zeer laag waren. En hoewel de uitkomsten van bedrijf tot bedrijf anders zullen zijn, zal het voor vele telers toch minder zijn dan hei vorig jaar, wat de totale worpen werden aan het keurend oog van de jury. Inderdaad een zware taak. Want niet alleen werden keuringen per ras gehou den, maar ook moest de jury nog beslis sen, wie de crelteuring van alle rassen had gewonnen. Dit werd ten slotte dc draadharige foxterrier Foolish Pinocchio, een reus van de heer J. Kropveld uit Goes. Fokker van dit bijzonder fraaie dier was T. J. v. d. Veen. De verdere uitslagen waren als volgt: Erèfceuring: 2. Stip, Ierse setier eig. J, M. v. d. Plasse, Yerseke; 3. Jimmie of Flandria, pekinees, eig. mevr. A. Plas- schaert-Verminck, Oostburg, De overige uitslagen waren: dogachtigen: boxers: 1. Aliso van Barbestein (beste van hel ras), eig. N. W. Eisen, Heinkenszand. ranse bulldog: 1. Fiona van 's-Graven- ade, eig. W. P. C. Arts, Vlissingen. Rottweiler: 1. Anitah, eig. B. W. Alink, Wemeldinge. Pinchers: Dobberman Pin cher: Andinel, eig. mej. D. Herinck, Kruining'en. Herdershonden: Belgische herdershonden (Groenendaler): 1, Lisette du Mont Kessel, eig. dames J. Ganseman M. C. P. Lokerse. Mechelaar: 1. Rudy, eig. K. J. Hofkamp, West-Souburg. Bou vier: 1. Dinky van de Sheriff, eig. J. A. Lenards, Vlissingen. Schotse herdershon den: 1 Castorry (beste herder) eig. Post, Kruiningen en Hertada, eig. J. Leys, Kapelle. Franse herdershonden. Laculou van hel dinkel- en reggeland (beste van het ras) eig. I. J. Risseeuw, Kapelle en Lord van het dinkel- en reg geland. eig. H. L. Schot, Middelburg. En gelse herdershonden: 1. Reeuwijks's love ly memory, eig. E. Popelier, Terneuzen. Shetland sheepdog, I. Lucielle's Inekê's excellent boy, eig. C. J. M. Hackenberg, Middelburg. Duitse herdershonden Brigant, eig. B, v, d. Ketterij, Arnemui- den en Anjado, eig. C. de Bruijn, Sint- Laurens. Windhonden: Greyhound: 1, Patricia, eig. mevr. N. Leupen-van Oekel, Goes. Whippet: 1. Lilla St. Jarna's My- lene Mishahn, eig. mevr, J. B. Sissingh- Eerland,, Koudekerke. Saluki: 1. Cleopa tra van de Emelemberg (beste wind hond) eig. mevr. A. C. de Bruine-van dei Jagt, Krimpen a.d. I.Jsel. Afgaanse wind hond: 1. Manitou askhit van de Zilver strand, eig. mej. C. C. M. M. Barends, Middelburg. Kampioensklasse: 1. Belgische herder: hond (Groenendaler) Chien de Brie, Ixia Hoogh Eemiandt, eig. I. J. Risseeuw, Kapelle. Jachthonden: lei-se setter. Stip, (beste jachthond) eig. J. M. van de Plasse, Yerseke en Nouska, eig, A. M. Maas, Goes. Poedel: 1. Astradina, eig. C. de Bruyn, Sint-Laurens. Langharige dashond: 1. Goliath, eig. N. W. Eisen, Heinkenszand. Cocker spaniel; 1. Beauty van Gosaha (beste van het. ras) eig. ir. A. E. Bruyning, Goes en Bonny Boy van Cockerstein, eig, mej. A. J. Stein, Baarland en Bianca van Cockerstein, eig. mej. A. J. Stein, Baarland. Terriers: Ier- terrier: 1. Mascha, eig. drs. H. J, Va der, Goes. Draadharige foxterrier Foolish Pinocchio, eig. J. Kropveld,1 Goes. Bed- lington terrier: 1. Silverrancks argós (beste terrier) eig. mevr. S. R. Heeres- Witstein, Vlissingen. Boston terrier: l. Toyke van 't Twenthoes, eig. T. Beek, Hansweert. Keeshonden: Dwergkees: 1. Lucky van de Goesenaars (beste Kees hond), eig. F. J. Baarends, Eindhoven. Chow Chow: 1. Doma's Adila, eig. mevr. C. Schregel-Hoek, Goes. Eland hond: 1. Björn van de Keyerhof, eig. J. F. Blank- sma, Koudekerke. Dameshondjes: Pe kinezen: 1. Jimmie of Flandria (beste dameshond), eig, mevr. A. Plasschaert- Verminck, Oostburg, Li of Flandria, eig. veilingomzet, die 1,5 miljoen lager ligt., mevr. M. E, Messink, Middelburg duidelijk demonstreert. 'Maminka of Flandria, eig. mevr. M. BELASTINGAMBTENAREN IN ZEELAND BIJEEN De afdeling Zeeland van de bond van personeel by 's rijks belastingen in Ne derland hield zaterdagmorgen in res taurant Kivict te Vlissingen baar jaar vergadering. De voorzitter van de afdeling, de heer L. Pieterse te Goes memoreerde in zijn openingswoord het overlijden van het erelid van de bond en de afdeling, de heer Willemsen uit Domburg. Staande werd ter zijner nagedachtenis enige ogenblikken stilte in acht genomen. Over de jongste salarismaatregelen zei hij over het algemeen niet ontevreden te zijn, speciaal het bereikte voor de loon- groepers stemde tot voldoening. Het jaarverslag van de secretaris maak te gewag van een grote ledenwinst-, Niet minder dan 23 nieuwe leden (netto winst) traden tot de gelederen toe en droegen er toe bij, dat het ledental per 1 januari 1964 was gestegen tol 132. Een groeiende belangstelling was vooral merkbaar van de zijde van de actieve dienst. Het vergaderbezoek was bevre digend lot goed. De afdeling Zeeland streeft er naar dit jaar de 150 leden te halen, een waardig geschenk voor het 75-jarig bestaan van de bond op 2 en 3 oktober a.s. Ook de penningmeester zorgde vooi op timistische geluiden. Hij had de boeken met een batig saldo kunnen afsluiten. De aftredende bestuursleden, de heren F. G. M. Hopmans te Goes en C. Hol te Ter- neuzen werden bij enkele kandidaatstel ling herkozen. Voorts was er gelegenheid vragen te stellen aan de bondssecreiaris, de heer J. van de Velde uit 's Gravenha- ge. Hiervan werd druk gebruik ge maakt. Lezing professor janse de jonge Geneeskunde kan niet in vacuum worden uitgeoefend Vorige week sprak prof. dr. A. L. Janse de Jonge tydens een bijeenkomst van het Zeeuvvseh Genootschap in het Zeeuws Museum te Middelburg over het onder werp „Integrale geneeskunde". Anders dan bij de overige faculteiten ;mt de filosofie bij de opleiding van de medici slechts een zeer ondergeschik te plaats in, aldus spreker. Vooral in de laatste, honderd jaar heeft de. geneeskun de zich door nieuwe natuurwetenschap pelijke ontdekkingen zo snel ontwikkeld, dat de achtergrondproblematiek hier bijna geheel is" verdrongen. Geleidelijk komt men echter tot de erkenning, men de geneeskunde niet in een va- n kan uitoefenen, maar dat men by de behandeling van de zieke mens on herroepelijk betrokken wordt by vraag stukken van maatschappelijke, ethische en psychologische aard. Het is onder meer professor Querido ge weest, die in zijn boek „Integrale Ge neeskunde" hierop heeft gewezen en ook heeft aangetoond, dat hier een taak lag voor de huisarts, „the general practi tioner", zoals hy in het Engels heet, die zich dan ook behoort te specialiseren in de integrale geneeskunde, d,w,z, in het beschouwen van de mens als een eenheid, en de patiënt als een persoon. Voorstel aan de raad Aanpassen aan de nieuwe ontwikkeling „Bruinïssc heeft zich in verhand met de ontwikkelingen in liet kader van het Deltaplan en cle aan dit plan verhouden terugslag in het economisch leven het igvallen van dc oester- en mossolcul- res nu reeds in te stellen op het daarmee verhand houdende toekomst beeld. „Dit schrijven 1». en vv. aan de raad. Het college vindt naar aanleiding van een economisch-technologisch rap port, dat de beleidslijn van de gemeente in zekere zin zal moeten worden omge bogen. Daarom stelt het college de raad voor om in zijn vergadering van vrijdag 13 maart de stodebouwkundige plannen op de helling te zetten. tiet gaat om het wederopbouwplan, hel. uitbreidingsplan in hoofdzaak en de beide partiële uitbreidingsplannen „Oost" en „West". Deze plannen konden nog geen rekening houden met de nieuwe ontwikkeling, zo beto gen b. en w. Het is daarom zaak, dat zij erop worden afgestemd. Messink. Middelburg. Japanse spaniel: 1. Sinko of Dympha van Delta, eig. mej. J. P. Reynhout, Vlissingen. Dwergpoe dels: 1. Dusky, eig. P. Sinke, 's-I-Ieer Abtskerke en Lanalc Silver Enjoy, eig. v. A, Plasschaert.-Verminck, Oost burg. Shih Tzu: 1. Cln Ssu of Chasmu, eig. mevr. S. G. Van Dongen-Krijnen, Oostburg. In hun toelichting ge punten, die veranueru moeien woraen in het huidige wederopbouwplan is bij voorbeeld geen ruimte voor winkels in de bebouwde kom en het stratenplan in het uitbreidingsplan West sluit, niet aan op het wederopbouwplan, dat naar de mening van b. en w. ook te beperkte moge! ijk heden biedt om de sanering van de dorpskern voort te zetten. Wat de recreatiekansen in de plannen betreft merken b. en w. op: ,,in het uitbrei dingsplan in hoofdzaak moet ruimte ko men voor kampeerterreinen en kamp huisjes en er is een regeling nodig voor de bouw van bungalows, hetgeen op het ogenblik niet kan. Verder hoort het industrieterrein veel weidser te zijn dan in liet tljms betrekkelijk eng begrensde uitbreidingsplan in hoofdzaak Met de ze wijzigingen in de stedebouwkundige plannen van Bruinisse is een bedrag van 9000 gemoeid, B. en w. stellen de'raad voor dit uit te trekken De raad krijgt verder een suggestie on der ogen van de vereniging van burge meesters. wethouders en secretarissen op het eiland om over te gaan tot de ge zamenlijke aanschaf van" twee poeder- bluswagens. Deze zouden gestationeerd moeten worden in Bruinisse en Zlerik- zee. Het jaarlijkse aandeel van Bruinis se bedraagt 139. B. en w. zijn van me ning, dat de aanschaffing van deze wa gens bijzonder rationeel is en stellen voor deze medewerking te geven. Een (In Engeland spreekt men ook wel over de personal doctor en personal medici ne). Het erkennen van het specifieke karakter van de mens leidt niet alleen tot het ontstaan van een specifieke, anthropologische psychiatrie, zo zei pro fessor Janse de Jonge, maar ook tot ccn anthropologische fysiologie: ook de chemische en biologische processen bij de mens worden beïnvloed door het so ciaal en cultureel milieu waarin hij leeft. De integrale geneeskunde ziet verder de ziekte niet alleen als een zich vol trekken van het ziekteproces, maar be studeert ook het ziekzijn zelf, waarbij de hele mens als psychisch en sociaal wezen betrokken is. Het ontstaan en verloop van een ziekte is iets. dat wordt bepaald door de specifieke persoonlijkheidsstruc tuur van de mens, door zijn psychische instelling, door zijn eigen specifieke le vensgeschiedenis ook. "Vooral met het oog op dit laatste aspect, op de z.g. his- Loriologische kant van het ziekzijn, is de persoon van de huisarts en zijn ver houding tot de patiënt van zo eminent belang bij de behandeling van de ziekte. De huisarts behoort de centrale figuur ie zijn, die tot taak heeft in continue relalie zijn „patiënt" in gezonde zowel als in zieke perioden te begeleiden, en hij behoort de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de persoonlijke en inte grale, lichamelijke en geestelijke gezond heid van het individu. In gecompliceer de gevailen, zo concludeerde spreker, zal de huisarts hierbij moeten samenwerken met een team van medewerkers: een so ciaal werkster, een jurist, een psycho loog, Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen va-n vragen, waaruit zich een levendige discussie ontspon. Tot slot sprak de voorzitter van het Zeeuwscli Genootschap, mr. J. Moolenburgh een dankwoord. Geslaagden „De Ruyterschool" Aan de „De Ruyterschool" slaagden in de maand februari de volgende personen: S.W.T.K. diploma A: J, S, A. de Laat, W. J. Engels, J. Kommers, H. A. van Egeraat, E. P. D. R'. de Graaff, M. van Maanen. S.W.T.K. diploma B-I: S. E, A. I-Iaaze, W. G. J. Spierens. S.W.T.K, diplo ma B-I.TA. J v. cl Beek, C. H. H. Wisse, C. A, de Bruine. S.W.T.K. diploma C-I: P. Winkeler, A. M. l'Hermlnez, H. Naklcen. S.W.TK. diploma C-II: P. M. de Waal. A. I-I. Koelma, J. J. Lous. 3e stuurman G.H.V.: G. S. Geenen, P, A. Sonke. A. de Jager. J. B. van Oosten, N. J. M. Sluijtei", A P. Wetzel. 2e stuur man G.H.V J. B. Schreur (theorie). J. Gecnscn (théorie). Radarcursus: radar- i'iiarnemer: H. F. Adney, Ch. W. Ver pest, J. J. v. d. Ende, J. Pepplinkhuizcn, H. Quanjer, A. P. Risseeuw, W. G. Spalburg, P. F. dc Bakker. G. J. v. d. Berg. A. J. M v d. Eern. I-I. M. Nijland, L. Risseeuw, W. H. Rijkscn, J. A. Taze- laar. Radarnavigator L. J. de Graaff, O, Ch. Verheije. (Advertentie/ Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT ander voorstel, dat alleen dc°brandweer Migraine TOGAL HELPT van Bruinisse aangaat, betreft, de aan- Menstniatieniin T O CAT II F T P T koop von persluchlapparatuur. B cn w M™struaüepjjn t! L L li L wijzen erop, dat; dergelijke branden nog- Verkouden TOGAL HELPT voorkomen "vinden b. en w. dit Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 6