Sjoukje Dijkstra werd uitbundig gehuldigd N.A.V.O. conferentie brengt in mei 29 ministers naar Nederland Generale staf moet plaats maken - dus op oefening „VOLKSSTEM" MET SOLISTEN EN INSTRUMENTALE MEDEWERKING Haest en Wouters in ploeg Pellenaars Toestand Griekse koning iets beter BOERENPARTIJTOURNEE DOOR ZUID-BEVELAND GESTART VOOR PLUIMVEEHOUDERS WAS 1963 EEN REDELIJK JAAR Felle gevechten in Kongolese provincie 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 3 MAART 1964 Op 12 mei opening in de Ridderzaal (Van onze Haagse redactie) In de week voor Pinksteren beleeft Nederland de grootste internatio nale politieke conferentie uit zijn geschiedenis. Als op 12 mei in de Haagse Ridderzaal de ceremoniële openingsplechtigheid begint van de N.A.V.O.-voorjaarsconferentie, zullen in ons land negenentwintig ministers uit vijftien landen aan wezig zijn. Zij brengen 300 delega tieleden mee plus een aanhang van enkele honderden journalisten, die drie dagen lang hun kranten tele visiestations en persagentschappen over de gehele wereld moeten voor zien van het laatste N.A.V.O.- nieuws. Wanneer secretaris-generaal Stikker op maandag 11 mei zijn eerste persconfe rentie heeft gegeven, volgt dinsdags- ochtends de plechtige opening van do conferentie in de de Ridderzaal waar de deelnemers toegesproken worden door mr. Stikker, de Amerikaanse minister van defensie McNamara en minister Luns. In de middag begint dan in de hermetisch afgesloten Prinses Juiiana- kazerne de conferentie waarop alle be langrijke politieke kwesties aan de orde zullen komen. De driehonderd deelnemers zullen op de avond van de 13e mei aanzitten aan een regeringsdiner in het Scheveningse Kurhaus waar minister-president Marij- nen als gastheer optreedt. In Den Haag wordt bovendien met de mogelijkheid re kening gehouden, dat de "koningin en prins de ministers voor een diner in het paleis Huis Ten Bosch zullen uitnodigen. Veel belangstelling voor interland in Middelburg Wanneer de voortekenen niet bedriegen zal er grote belangstelling bestaan voor de internationale jeugdvoetbalwedstrijd, die op 30 maart a.s. (tweede paasdag) in het gemeentelijk sportpark te Middel burg wordt gespeeld tussen het elftal van Ierse Vrijstaat en de winnaar van de wedstrijd Engeland-Polen, want reeds nu komen talrijke aanvragen om toe gangsbewijzen bij de organisatoren bin nen. Zoals reeds eerder gemeld, wordt deze wedstrijd gespeeld in het kader van het internationaal U.E.F.A. jeugdtoernooi, waaraan 24 landen zullen deelnemen en dat, in verband met het 75-jarig jubi leum van de K.N.V.B., dit jaar in Neder land wordt gehouden. Verwacht mag worden, dat deze wed strijden van bijzonder goed gehalte zul len zijn, omdat talentvolle, veelal be roeps- en semi-beroepsspelers van 18-21 in staat zijn voetbal van klasse te laten zien. Op zaterdag 29 maart zal van 3-5 uur voorverkoop van kaarten plaatsvinden op het terrein. De mogelijkheid is echter geopend om zich vooraf in het bezit van plaatsbewijzen te s.ellen. Na voorafgaan de telefonische informatie (01180-2818) of de gewenste toegangsbewijzen nog voorradig zijn, kan men kaarten per postwissel bestellen. in ons land wordt gehouden, staat de ambassaderaad, mr. L. J. Goedhart, de vroegere vertegenwoordiger op Nieuw-Guinea, die door minister Luns tot ..N.A.V.O.-coördinator" is benoemd. Hij is de man. die de orga nisatie al vorig jaar begon voor te bereiden en sindsdien honderd-en-één problemen heeft opgelost. Het begon reeds met het Kurhaus, dat eerst wél toen niet door Zwolsman be schikbaar werd gesteld. Daarna kwam de vraag: Wat nu? In Den Haag was verder geen ruimte beschikbaar, maar suggesties om een schip van de Holland- Am erik al ijn te charteren en drie dagen op de Noordzee te gaan confereren, stuitten op technische en protocollaire bezwaren. Met het ministerie van defen sie werd toen als de oplossing de Julia- nakazerne gevonden. Generale staf De chef van de generale staf, generaal Van der Veen. zal dus in mei twee we ken zijn hoofdkwartier moeten verlaten om plaats te maken voor de confereren de ministers. Een deel van de staf gaat daarom maar op oefening en de chef-staf zélf trekt zich terug in de achter de ka zerne gelegen (door Seyss Inquart ge bouwde) commandobunker. Maar omdat de Nederlandse regering er liever niet voor wil uitkomen, dat zij haar buitenlandse gasten in een eenvou dige kazerne ontvangt, zal de naam tij dens het bewuste weekje gewijzigd wor den in „Julianagebouw"", De conferentie vindt plaats in de toneelzaal, terwijl de stafbureaus door de delegaties worden gebruikt. De kazerne, die op dat ogen blik de zwaarste militaire geheimen van de N.A.V.O. herbergt, staat dag en nacht onder zware bewaking van mare chaussee en B.V.D. Paviljoen In de tuin naast de kazerne wordt een groot paviljoen opgetrokken waarin een restaurant en bar komen. In dit pavil joen bevinden zich verder de informatie diensten van buitenlandse zaken van de N.A.V.O., en stands die worden verzorgd door: een ba.nk (geld wisselen), een reis bureau, een souvenirwinkel en de V.V. V. De accommodatie voor de pers omvat schrijfkamers, dertig telefooncellen, te lexverbindingen, televisiestudio met rechtstreekse lijnen, radio en telefoto- verbindingen, een foto-ontwikkelkamer en een postkantoor. Het paviljoen bezit bovendien een amfitheater voor perscon ferenties (350 plaatsen) en kleine confe rentiezalen. Voor een concert van de gemengde zangvereniging „De Volksstem" te Vlis- singen geldt altijd: „daer ist ghenoech- lic sijn", zoals het staat in het bekende oud-Nederlandse lied „Die winter is ver- ganghen". Het is verblijdend te weten te zien, dat ondanks de vele ande- mogelykheden tot recreatieve bezig heid, waarvan er overigens vele door gaans slechts statisch zijn denk aan de t.v. voor het samen musiceren, het creatief bezig zijn in koorverband nog een plaats is by een groep mannen, vrouwen en jongeren. de „Volksstem" is dit het geval. Men beleeft onder de stimulerende leiding van Thon de Vries veel genoegen aan het samen zingen, doet dit met overtui ging en meermalen doorleefd, waardoor het een plezier wordt een uitvoering van dit koor mee te maken. Dirigent De Vries van zijn ka.nt stelt alles in het werk om die muziek te kiezen, die zijn koor boeit. Tevens zorgt hij voor een gevarieerde keuze, waarbij hij ook niet die stukken vergeet, die het koorreper- heid om een uitvoering van zijn koor door medewerking van instrumentalis ten van niveau een extra aantrekkings kracht te geven, dan zal hij van die mo gelijkheid Deslist gebruik maken, lén en ander bleek zaterdagavond op het concert, dat „De Volksstem" gaf in het Concertgebouw te Vlissingen voor een flink aantal belangstellenden. Me dewerking verleenden hierbij pianist Ab Lichtendahl, die ook het koor bij ver schillende stukken begeleidde en Phi lip Fey op hobo. Uit de koorgemeen schap zelf traden als solisten naar voren de sopraan mevrouw J. J. Vertregt Schipper, en de heren A. Wolf (tenor) en C. Romijn (bas). Het is nu definitief, dat Kees Pellenaars voor de Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk 1964 de beschikking krijgt over twee talentvolle jonge wielrenners: Kees Haest, winnaar van de Ronde van Canada 1963 en winnaar van de Ronde van Midden-Zeeland, en de ontdekking van vorig jaar, de Baarlenaar Rik Wou ters. Voorts stelt de Fransman Louviot pogingen in hef werk om Bas Malïe- paard"vrij te maken om in de Ronde van Frankrijk te starten voor de ploeg van Pellenaars. Gisteravond werd in Athene gemeld dat de toestand van koning Paul van Griekenland iets was verbeterd, maar dat het gevaar nog niet was geweken. De 62-jarige vorst heeft trombose in het rechterbeen en een embolie in de linkerlong. Twee weken geleden werd hij aan een maagzweer geopereerd. In het medisch bulletin van gisteravond werd gezegd dat de behandeling enig effect heeft gesorteerd. De temperatuur van de patiënt is normaal, maar de hartslag is wat snel. Het verluidt dat de artsen thans weer wat meer hoop hebben op levens behoud voor de koning, maar men is zich tevens bewust dat. het hoogtepunt van de crisis nog niet is bereikt. Het is voor een koor, dat uit meren deels niet-geschoolde stemmen bestaat, een waagstuk om delen van Haydns ora torium „Die Schöpfung" uit te voeren. Het vergt zowel van de solisten als het koor bijzonder veel op technisch en mu zikaal terrein. Toch waagde dirigent De Vries het. En hy liet daarbij drie van zijn koorleden de in „Die Schöpfung" bij de koordelen behorende solopartijen zin gen. Mevrouw VertregtSchipper toon de zich van de drie stemmen wel de meest „stemhebbende": z(j beschikt over een goedgeschoolde, zij het niet zo ster ke stem, die in het bijzonder waar zij zoals in het vierde koor „Und laut er- tönt aus ihren Kehlen" „tegen het koor" moest zingen niet geheel tot zijn recht kwam. Verdienstelijk werk verrichtten de heren Wolf en Romijn. De heer Wolf bleek over een goede voordracht te be schikken en vooral sa.men met de heer Romijn en mevrouw Vertregt kwam zijn zang goed tot zijn recht. Van de uit ..Die Schöpfung" gezongen delen was daarom „Die Himmel erzahlen die Ehre Gottes", waar de drie solisten te zamen met het koor optreden bijzonder aardig om aan te horen. Het koor zong met overgave. Soms wel eens té veel over gave, vooral waar het de sopranen be seft, waardoor de koorzang soms wei nig genuanceerd, niet beheerst en dus te hard werd. Deze enigszins te weinige nuancering was trouwens ook in andere uitgevoerde werken te beluisteren, zoals in enige Deutsche Tanze van Schubert.. Overi gens waren deze dansen, op beheerste, muzikale wijze door Ab Lichtendahl op de piano begeleid, een aantrekkelijk fris slot van een opgewekt concert van dit koor. Een concert, waarbij in het bijzon- der ook het beluisteren waard was een interessante, in het moderne dioom ge stelde bewerking van „Die winter is verganghen" van Jan Nieland, dat, evenals de door Anton Krelage gearran geerde negrospiritual „Fisherman Pe ter" een te waarderen interpretatie kreeg. Hoboïst Philip Fey is een muzikaal ta lent. Ook zaterdagavond liet hij de toe hoorders weer genieten van beheerst, muzikaal technisch uitstekend spel on der meer in een werkje van J. B. Loeii- let en in een concerto van Telemann. Zijn optreden samen met pianist Ab Lichtendahl was een verzorgd muzikaal Intermezzo, dat een geheel eigen, voor aanstaande plaats innam in het geheel. Fey beschikt over een mooie toon. die tegen de achtergrond van het rustige, goed aangevoelde begeleidingsspel van Lichtendahl goed tot zyn recht kwam. In het tweede deel van Telemanns con certo, technisch en muzikaal een moei lijk stukje, was vooral Feys spel een hoogtepunt. Het tweetal liet de aanwezigen ook nog genieten van werkjes uit de Italiaanse en Engelse muziekliteratuur. Hun gehe le optreden vormde een pleidooi voor de klassieke muziek en kreeg er daardoor nog een dimensie bij. Voorzitter J. van Beveren van „DeVolks- stcm" had bij de aanvang van de avond twee koorleden gehuldigd, die 25 jaa het koor zingen, mevrouw J. Sluis Scheltens en de heer J. den Hollander. Hij feliciteerde hen ook als hoofdbe stuurslid van de Bond van Arbeiders- zangverenigingen in Nederland. Hij me moreerde daarbij, dat het koor dertien leden minder telt dan vorig jaar. W. J. V. In Haarlem zijn maandag de Haarlemse bloemenmeisjes aan de pers voorgesteld. V.l.n.r. Alberti- ne, Hetty, Beamca, Lows, Inneke en Ria in hun door William v. d. Poel ontworpen Ucht-rose, met bloemmotieven bedrukte linnen jurkjes, waarover een rose vilten mantel wordt gedragen. Het ge heel wordt gecompleteerd, door rose strohoedjes. E.E.G. verlaagt invoerheffing op eieren De heffing van de E.E.G. op de lm van eieren uit derde landen zal weer worden verlaagd. In Brussel is bekend gemaakt dat de commissie voor eieren en gevogelte van de E.E.G. heeft inge stemd met een verlaging van de aanvul lende heffing van zestig tot vyftïg pfen nig per kilo. De Europese commissie zal waarschynlyk woensdag een definitieve beslissing nemen. De aanvullende heffing werd op 10 fe bruari jl. van dertig tot zestig pfen nig verhoogd. Tegelijk droeg de Euro pese commissie de Westduitse regering op het verbod tot invoer van eieren uit de E.E.G.-landen in te trekken. Inmid dels is de spanning op de eiermarkt afgenomen ZIGEUNERKONING FERNANDO BEGRAVEN Een plechtig Wilhelmus, gespeeld door tien blazers van het harmoniegezelschap Crescendo uit Sliedrecht, besloot gister morgen de begrafenisplechtigheid van het zigeunerstamhoofd Fernando West- hiner. Het is een uitvaart geworden zo als het dorp Sliedrecht nog nooit heeft meegemaakt. Tientallen camera's volg den van minuut tot minuut het verloop, nadat om uegen uur de kist van het stoffelyk overschot uit de wagen was gedragen. Naast de brandende kaarsen hielden drie vrouwen de dodenwacht rond de doodskist van blank eikehout, die met zwaar koperbeslag was versierd. Kostbare kransen van familieleden be dekten de baar. Dicht bij de wagen van wijlen Fernando lagen de gedoofde resten van het kamp vuur, dat drie nachten heeft gebrand. Honderden Sliedrechters zijn zaterdag en zondagavond naar het terrein in het uitbreidingsplan gestroomd om de zigeu ners daar gade te slaan, terwijl zij hun dodenwacht hielden. De dorpsgemeen schap is nauw betrokken geweest bij de teraardebestelling. Heel de Slledrechtse gemeentepolitie was op de been. De lijkauto en een aantal volgwagens maakten eerst een rondrit door de ge meente. waarbij vrijwel uitsluitend marsmuziek werd gespeeld. Een hon derdtal zigeuners ging achter de muziek te voet door het dorp, waar het zwart zag van de mensen. Het eerste doel van de stoet was de klei ne rooms-katholieke kerk aan de Sta tionsweg, die slechts een honderdtal zit plaatsen heeft. Dc plechtige uitvaartmis werd opgedragen door kapelaan Groot uit Papendrecht. De inleidende plechtig heden werden geleid door rector Keet uit Amsterdam, die de familie Westhiner al jarenlang kent en wier vertrouwens man hij min of meer is. Toen de kist met het stoffelijk overschot naar buiten werd gedragen zette de mu ziek weer een mars in en vertrok de stoet naar de begraafplaats, HET STAAT DEZE WEEK IN Nederlands dagblad publiceerde stinkruiker van bedenkelijke gissin gen in verband met Irene's verlo ving. Panorama reproduceert tekening uit Japans concentratiekamp welke dr. de Jong niet durft vertonen in televisieprogramma. Waarom willen alle vrouwen manne quinfiguur, maar géén lijn die hen 't mooist maakt Het verborgen leven van Bert Haanstra: Panorama presteerde het ongelooflijke door Bert Haanstra van „Alleman" gedu rende drie weken (500 foto's!) te fotograferen ZONDER DAT HIJ HET WIST! en verder bevat Panorama met z'n kleurige, humoristische voor- en achterplaat deze week onder meer het spannendste minuut-voor-mi nuut-voetbalverslag van A.C. Mi lan in de Europa Cup dat ooit werd gepubliceerd; plus nog tientallen andere grote en actuele verrassin gen; vele kleurenplaten; boeiende verhalen en een nieuw feuilleton („Man aan een nylon draad")... en het wordt nóg boeiender: vol gende week brengt Panorama een schokkende publicatie: De Waar heid over het betaalde Voetbal. Zorg dat u deze sensationele num mers van Nederlands grootste ge- illustreerde gezinsblad niet mis loopt. Abonneer u nog heden. Zend onderstaande bon in een envelop met een postzegel van vijf cent aan ,,Panorama"-Haarlem. Het zal u niet spijten! Naam: Adres: Plaats: Provincie: abonneert zich met ingang van heden op Panorama f0.40 per week a f 5.20 per kwartaal (door halen wat niet verlangd wordt). Spreekbeurt kamerlid Harmsen 's-Heerenhoek, Kapelle, Goes en Heinkenszand .,ïk weet niet uit welke motieven U hierheen bent gekomen, uit nieuwsgierig heid, uit lust naar sensatie, uit mede lijden of als medestrijder. In het laatste geval een hartelijk welkom". Dat zei maandagmiddag de heer G. Rïemens uit Scboondyke, toen hjj in 's-IIcerenhoek in café Verhoeven voor ongeveer veertig belangstellenden het Tweede- Kamerlid voor dc Boerenpartij, de heer Harmsen als spreker introduceer de. „We zyn nu in de tweede fase van ons streven gekomen: onze in het parle ment gekozenen met U in contact te brengen. En U zult het merken, ze staan midden tussen U. Hun taal is onze taal en andersom", aldus de heer Riemens. De Boerenpartij is na Zeeuwsch-Vlaan- deren gisteren begonnen met een tournee door Zuid-Beveland. Op vier plaatsen zet de heer Harmsen de belangen van de Boerenpartij uiteen. Maandag gebeurde dat in 's-Heerenhoek en Heinkenszand, vandaag (dinsdag) in Goes en Kapelle. De heer Harmsen ging aan het begin van zijn toespraak in 's-Heerenhoek te- i-ug naar de periode, toen het verzet van de kant van de „vrije boeren" nog maar een zwakke stem had. „We werden te leurgesteld in de politieke partijen. Daar om richtten die Vrije Boeren in 1958 een eigen politieke partij op. De reactie in de andere gelederen op 't succes van de Boerenpartij bij de verkiezingen van vo rig jaar omschreef het kamerlid als volgt: „Er is na 15 mei de verkie zingsdag dadelijk in allerlei kringen gesteld, dat het met de landbouw zeer, zeer moeilijk gesteld was. De landbouw had tevoren nooit zoveel aandacht ge kregen bij troonrede en kabinetsformatie als toen". Het was een aanloop van de heer Harm sen voordat hij met allerhande voorbeel den de instanties, de regeringspolitiek de dreigende „overbevoogding" van de landbouw in een lange adem begon te hekelen. Een paar citaten: „Het ont- wikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw er wordt vijftig miljoen in eerste instantie aan besteed streeft naar bedrijfsvergroting. Als zou alleen het heel grote bedrijf nog rendabel zijn. Maar het is de nekslag voor de land bouw. De minister van landbouw hij heeft altijd verkondigd, dat de agrari sche bevolking over enkele jaren een veel lager percentage zal hebben heeft vijftien beheerders van dit fonds voorge steld. Op zich een aardig idee, maar hij behoudt zich het recht voor hen ten alle tijde te onslaan. Dus is het fonds in één hand". Eerst ontnomen „Men zegt altijd dat de landbouw af hankelijk is van subsidies en toeslagen, maar men vergeet, dat de landbouw het geld daarvoor eerst is ontnomen. Kredietverlening op gemakkelijke voor waarden is geen hulp aan de landbouw. De overheid krijgt er alleen een nog grotere vinger mee in de pap van het eigen bedrijf". De heer Harmsen had geen goed woord over voor de produktschappen en voor het landbouwschap. „Als er moeilijk heden in de landbouw z\jn, komen zij niet voor de argrarische bevolking op. Ze keren zich ertegen. Ze plegen ver raad tegen de groepen, waarvoor ze be horen te staan". Maar volgens de heer Harmsen is het landbouwschap al aan het afsterven. „En om het leven ervan te rekken, om het nog wat aanzien te geven, heeft men nu de dlorenziektebe- strljding bij het landbouwschap onder gebracht". Het Landbouw Economisch Instituut werd in deze bijeenkomst van de Boerenpartij ook nog even een hak gezet: „Het heeft uitgerekend hoeveel verlies de boer straks leidt bij een melk prijs van 29 cent per liter voor de pro ducent. Het durft niet uit te rekenen, hoeveel de boer moét hebben voor de melk". De aanwezigen kregen een bijzonder zwart beeld van de situatie van lonen prijzen. „Voor de werknemers levert de hele loonsverhoging geen cent winst op. En het gTootste kwaad is dat we aan de vooravond van werkloosheid staan. Er zal inflatie komen. De over heid moet bezuinigen waar ze kan. Ze moet zorgen dat het bestaande bedrijfs leven bljjft bestaan. We moeten afstap pen van het denkbeeld van Nederland een zo groot mogelyk industrieland te maken. De landbouw mag daarvoor niet wijken. Er wordt altijd gesproken over welvaart en hoogconjunctuur. Maar Nederland staat zonder een gezonde landbouw erg zwak. Als er een crisis komt gaat het te gronde aan overbodige ambtenarij". Na een half uurtje pauze werden er nog vragen gesteld. Uit jaaroverzicht blijkt Strenge winter met zeer hoge prijzen De Zeeuwse pluimveehouders hebben in 1963 een redelijk jaar achter de rug. Dat constateert de assistent van het rijkspluimveeconsulentschap in Zeeland, de heer F. Edzers. in zyn jaaroverzicht. Hij wijst er op, dat het afgelopen jaar de financieel slechte resultaten van 3962 goed heeft gemaakt. Deze resul taten zijn voor een deel het gevolg van de strenge winter, waarin door de ge ringe aanvoer „ongekend hoge" prijzen werden gemaakt, zo blykt uit het ver slag. In het overzicht spreekt de heer Ed zers er zijn teleurstelling over uit, MILITAIRE VOETBALLERS TEGEN NOORWEGEN Het Nederlands militaire elftal dat don derdagavond in Den Haag in een wed strijd voor de voorronden van het inter- geallieerde kampioenschap tegen Noor wegen speelt, is als volgt samengesteld: doel: Doesburg (Sparta), achter: Somer (Go Ahead) en Ter Horst .Sparta); mid den: Jacobs (Feïjenoord), Warnas (Feijenoord) en Vermeulen (N.A.C.); voor: Lefering (Go Ahead). Nuninga (G.V.A.V.), Geurtsen (D.W.S.). Vrauw- deunt (Feïjenoord) en Saris (N.A.C.) Sjoulcje Dijkstra is maandag uitbundig in haar woonplaats Amstelveen gehul digd. Na een glorieuze intocht in de gemeente werd zy op het Plein I960, omringd door duizenden belangstellenden, hartelijk toegesproken. Nadat Sjoukje en vele belangstellenden naar het Casimirlyceum waren gegaan, maakte loco-burgemeester van Amstelveen, ir. W. H. J. Hol, bekend dat Sjoukje de gouden erepenning van de gemeente is toegekend. Daar ook werd zy namens de directie van de K.L.M. door de heer R. Vogels benoemd tot „Skipper of the Flying Dutchman". GLORIEUZE INTOCHT IN AMSTELVEEN Bij deze huldiging waren o.m. aanwezig wereldkampioen judo Anton Geesink, de oud-olympische zwemkampioene Nida. Senff en vertegenwoordigers van talrijke sportorganisaties. Op het Plein 1960 maakte de gouden kampioene haar opwachting temidden van een groot aantal miniatuur kunst- rijdsters en jonge ijshockeyspelers. Hoog boven het winderige en kille plein flak kerde een „olympische vlam'rond de muziektent, waann Sjoukje, geflankeerd door trainer Arnold Gerschwiler, haar ouders en het. Nederlandse jurylid mevr. Benedict de hulde in ontvangst nam, brachten delegaties van alle sport- en jeugdverenigingen van Amstelveen een eerbiedige groet aan hun grote ka.rn- pioené. Tijdens de huldiging in het lyceum zei ir, Hol onder meer het treurig te vinden, dat de centrale overheid niet verder komt dan een platonische liefdesverkla ring aan de sport. „Er zou ten aanzien van de bouw van sportaccommodaties en de uitzending van sportlieden naar grote evenementen nog veel gedaan kunnen worden. Meer sportbeoefening zou wel licht tot gevolg hebben dat wij minder sanatoria en krankzinnigengestichten behoeven te bouwen", aldus ir. Hol. Nameus het N.O.C. en de N.S.F. sprak <lrs. C. E. van der Ploeg waarderende woorden aan het adres van Sjoukje Dyk stra: „Je hebt iets groots verricht voor de sport en de naam van ons land, je bent een grote sportvrouw". Na de officiële huldiging volgde een ge zellige receptie, waarop een leder de kans kreeg de kampioene de hand te drukken. dat de streek verbeteringscommissie Walcheren die in 1963 met haar werkzaamheden is gestart, tot nu toe zo weinig belangstelling aan de dag heeft gelegd voor de pluimveehou derij. „Dit is des te meer te betreuren, omdat speciaal in Walcheren de be langstelling voor de pluimveehouderij toeneemt", zo wordt opgemerkt. Ove rigens vindt de heer Edzers het gelukkig verschijnsel, dat de c missie dit jaar iets meer aandacht aan deze bedrijfstak wil schenken. Het overzicht memoreert ook nog grote prijsverschillen, die in april mei voorkwamen in Zeeland met het overige deel van Nederland. Enkele pluimveehouders uit Zuid-Beveland had den als gevolg daarvan het voornemen om een eigen afzetgebied op te bouwen door het vormen van een eierring en de eieren aan een verzamelaar te leveren of rechtstreeks af te zetten of plaatse lijk te veilen. Het is niet zover gekomen, aldu3 het verslag, omdat de prijzen weer „bijtrokken". Wel bleek, dat er voor der gelijke afzet belangstelling bestaat. De heer Edzers maakt er voorts melding van, dat de belangstelling voor de ver koop van eieren aan particulieren in Zeeland begint te stijgen. Mestkuikens Het. aantal mestkuikens In Zeeland is in 1963 niet veel gestegen, zo meldt de heer Edzers. Deze teelt is tot nu toe van ondergesohikt belang. Niettemin staan er voor 1964 enkele grotere projecten op stapel. De geringe belangstelling voor de meslkuikenfokkerij wijt de assistent van de rijkspluimveevoorlichtingsdienst aan het feit. dat er in Zeeland of de naaste omgeving geen kuikenslachterij aan wezig is. Hfj wijst, er echter op, da.t dit punt niet zo'n groot bezwaar hoeft t.e zijn. De heer Edzers merkt verder op, dat dc winter het bewijs heeft geleverd, dat dc pluimveehouders grote risico's nemen als zij onvoldoende aandacht schenken aan de isolatie van de leghokken. De huisvesting moet zodanig "zijn, dat de kippen een hoge produktie kunnen leve ren, zo betoogt hij. Hij vindt het gelukkig feit, dat vele pluimveehout hun hokken verbeteren of nieuwe bou- Weerbericht per telefoon voortaan niet via P.T.T. De ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Th. H. Bot, en van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aart- sen, hebben in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Ver- mooten (p.v.d.a.) geschreven, dat nog in de loop van dit halfjaar het telefo nisch weerbericht rechtstreeks door het K.N.M.I. zal worden verzorgd. Thans geschiedt dit. nog door bemidde ling van de P.T.T., waardoor tijdens het weekeinde niet hetzelfde schema van in spreken kan worden gevolgd als tijdens de werkdagen. Het ligt in de bedoeling tussen C en 24 uur gemiddeld een vernieuwimgsperlode van het telefonisch weerbericht, aan te houden van 3 uren, tenzij de weersont wikkelingen een versnelde wijziging zou den vereisen. Gekke majoor" mag niet meer vliegen noemt, mag niet meer vliegen. Het mi nisterie van luchtvaart heeft om medi sche redenen geweigerd zyn vliegver gunning te verlengen. De man die onder meer opzien baarde door in 1953 achtereenvolgens onder vijftien bruggen van de Theems door te vliegen, is nog het meest gebelgd over het feit dat het betrokken stuk is onder tekend door een ambtenaar van het vrouwelijk geslacht. „Dit is de eerste keer in mijn leven dat een vrouw decre teert dat ik niet in staat ben te vlie gen", aldus de majoor die. sedert 1913, meer dan 17.000 vlieguren in 73 ver schillende typen vliegtuigen op zijn naam heeft staan. In Leopoldstad is vernomen, dat afde lingen van het Kongolese leger gisteren in het provincie Kwiloe op fel verzet van rebellen zyn gestuit. Een compagnie paracommando's, die op rukte naar de missiepost Kikandji, die jL. zaterdag de rebellen in handen was ge vallen, is in een hinderlaag van een bende rebellen gelopen, die met pijl-en- boog, speer en strijdbijl was gewapend en zich als dol gedroeg door het gebruik van opwekkende middelen. Er zijn geen gegevens wat de verliezen betreft be kend. Ook de afloop van de strijd is uit de t.e Leopoldstad ontvangen berichten niet duidelijk. Kerkelijke mutaties NED. HERV. KERK. Beroepen te Bovenhardingsveld: J. Smit te Lopik. Aangenomen naar Tholen: E. M. Bak ker, kandidaat te Randwijk. Bedankt voor Woudenberg: W. R. Tuk ker te Katwijk aan Zee; voor Ederveen: toezegging: J. Vos te Rijssen. Beroepen te Treebeek C. van Ooijen vicaris aldaar. Aangenomen naar Mas tenbroek G. Voordijk, kandidaat te Oud Beijerland, die bedankte voor 4 andere beroepen. Kandidaat E. M. Bakker te Randwijk bedankte voor vier beroepen. GER. KERKEN. Bedankt voor Amsterdam-West: P. Rie- mersma te Leeuwarden-West. Aan de V.U. te Amsterdam slaagden voor het doctoraal examen theologie, de heer J. G. Klomps te Aalten en voor prop. examen A. V. de Nooij te Utrecht. CHRIST. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Tholen: D. Slagboom te BAPT. GEMEENTE. Beroepen te Veendam: M. G. Boelscho- ten te Amsterdam. GEREF. GEM. Tweetal te Yersckc A. F. Honkoop te Goes en A. Vergunst ie Rotterdam-C. Beroepen te Dordrecht K. de Gier te Den Haag. Bedankt voor Vlissingen J. van Haaren te Rijssen. Nagekomen advertenties De begrafenis van wij len de lieer J. A. BOUTKNS te Goes, heeft niet plaats om 2 uur, doch om 3 uur a.s. woens dag 4 februari. Fam. Boutens, Goes. Heden overleed te Noordschoote (B.), on ze geliefde broeder, zwager, oom en neef, de heer ANTHONIE JOHANNIS RIJCKBORST, H. Verbanck, op de leeftijd van 51 jaar. De diepbedroefde familie Rijckborst. Heden nam de Here tot Zich onze geliefde zwager IZAAC SINKE in de ouderdom van 71 jaar. Namens de fa.m,, A. Ludikhuize Ermelo, 1. maart 1964.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4