WACHTEN MET EUROPESE POLITIEKE UNIE Geen overlevenden bij vliegramp in de V. S. Weer SPANNING op de Grevelingendam Nederlands-Duits overleg in Den Haag TWEE KLEUTERS SPEELDEN MET VUURGESTIKT IN DE ROOK \ieuw couplet Eerst verkiezingen in Engeland afwachten Gevluchte verdachte euthanasie-proces gearresteerd Plan voor Cyprus ingediend Met ski's over de noordpool 207e jaargang - no. 53 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURG SE, VLISSINGSE, GOES E, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde. F B. den Boer en W de Panter Hoofdredactie W, Leertouwer en G A de Kok Abonnementsprijs 75 cent per werk. - 75 oer kw franco per pc*: f 10 - k» Walstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508 a;tv 3647 3643). Middelburg: Markt 51. tel. 3841 Ibtr red. 2078 3169. adv 2375». C..-•> Or Markt 2. tel 6140 <b g g red 7853. adv 5213 Oc«* .urg: tel 237 2311; Zlerikzee red. tel. 2425. adm tel. 2094 Aov pr 32 cl p. mm. Min p. adv /4.80. Ineez med 3 x tanef. Kleine adv. (mu. 8 regels» 32 cl- p. regel <mir Dinsdag 3 maart 1964 FIGARO'S IN ACTIE Pagina 2 MINISTER LUNS BLIJFT BIJ ZIJN STANDPUNT maar kon als gevolg Vi ontwikkeling de kamci Zij waarschuwde er haar man was al naar erin slaagde ile kleuti te halen. I)e kinderen rijn nl hadden verloren t* redden te /.ijn. Zij i ■mar Iret ziekenhuis n de dichte rook- nlet binnengaan. DRAMA IN 'SHERTOGENBOSCH „Spelletje" op slaapkamer werd noodlottig Twee kleuters, de driejarige Hen drikus H. van der Lee en zijn i^eSS- broertje van bijna twee jaar. Hu- aar, liertus, zijn gistermorgen in '■,nn vermoedt da 's-Hertogenbosch bij een begin van j j. aj brand door rookverstikking om het --et spelen n-.e* leveD gekomen. JM. Hun moeder rook gistermorgen om- '.'ter kinderen, strecks acht uur. toen zij wakker werd, i brandlucht. Zij zag rook komen uit een jaar nadien begin decc •ruber 1963 kwam de vaste communie voor bin- Inenlandse zaken uit de Twee •de Kamer naar Walcheren om overleg in ei dc Wal- chcrse gemeentebesturen tc j»! einde een goed gefundeerd vooi lopig verslag naar aanleiding van het wets- ontwerp in te kunnen dienen. December 1963 dus Het is nu begin i naaihet echtpaar W; copci t dit wi et Wie de slaapknm i de twee Jongetjes, (Van onze Haagse redactie) In zijn toespraak tot de Westduitse bondskanselier prof. Erhard heeft minister-president Marijnen gisteravond tijdens het regeringsdiner zijn vreugde uitgesproken over het eerste officiële bezoek van een Duitse bondskanselier aan Nederland. „Wij beschouwen dit bezoek als een bewijs van de tussen onze beide landen gegroeide vriendschap en samenwerking". Het galadiner, waaraan onder meer werd deelge nomen door de ministers Luns, Biesheuvel, Van Aartsen en De Jong, besloot de eerste dag van het Duitse bezoek. Tijdens het gesprek met de Nederlandse regering zijn enkele ..nuance verschillen" naar voren gekomen tussen beide landen. Bondskanselier Erhard wil zo spoedig mogelijk beginnen met een vorm van politieke samenwerking tussen de zes E.E.G.-landen, terwijl minister Luns er de voorkeur aangeeft eerst te wachten op een omlijnd standpunt van Groot-Brittannië. Beide delegaties waren het er over eens dat de toetreding van Engeland tot de Euromarkt bijzonder gewenst is. Minister Bot opent tweede t.ü.-net De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Bot. zal morgen avond over de heide tv-netten een korte toespraak houden ter gelegenheid van de experimentele ingebruikneming van het tweede tv-net. De toespraak begint om vijf voor acht en duurt vijf minuten. Op net 1 begint direct daarna de re portage van de voetbalwedstrijd PSV Zurich. Op net 2 f kanaal 27) speelt om acht uur het orkest van Edinundo Ross. Behalve over Europese kwesties is gis teren ook gesproken over de NAVO en de multi-laterale strijdmacht. Na liet bezoek dat Erhard en Schroder van ochtend aan paleis Soestdijk brengen, worden de besprekingen in Den Haag voortgezel. Vanavond reist Erhard te rug naar Duitsland. Het eerste gesprek lussen Erhard en de Nederlandse regering ochtend plaats i van de minister-president. „Catshuis". Na een gedachlenwisseling tussen mr. Marijnen en de bondskanse lier werd in kleine kring gesproken over de agenda van de te houden con ferentie. Van drie tot vier uur sprak de Duitse delegatie op het ministerie van buitenlandse zaken mei minister president Marijnen. minister Luns. staatssecretaris De Block en de Neder landse ambassadeur in Bonn. baron Van Ittersum. Daarna namen ook hoge ambtenaren deel aan het gesprek, dat tot half zes werd voortgezet. Op verschillende punten bleken de ge dachten gisteren niet geheel parallel te lopen, maar over het geheel genomen viel in het gesprek een grote mate van overeenstemming te beluisteren. Ten aanzien van de' Oost-West. verhoudin gen neemt minister Luns het standpunt oin. dat het Westen de regering 'n Mos- e ambtswo-1 kou "een langlopende kredieten moet Politieke unie Hoewel na afloop slechts schaarse commentaren te verkrygen waren, bleek wel, dat de politieke unie een voornaam deel van het gesprek had uitgemaakt. De bondskanselier bleef ook nu weer hij zijn herhaal delijk kenbaar gemaakt verlangen om spoedig tot een geregeld politiek overleg tussen de zes Euromarkt- landen te komen. Minister Luns Dr. Bohnc. een der verdachten in liet eiiilianasie-proees, dat op het ogenblik in West-Duitsland wordt gevoerd. is In Buenos Aires gearresteerd. Dit heeft d Messisehe procureur-generaal dr. Fritz Bauer in Frankfort bekendge maakt. Bohne i« uit Diisseldorf i vlucht. •erlenen Tijdens het overleg van van daag zullen een aantal specifieke Ne derlands-Duitse kwesties ter sprake komen. Aan Westduitse zijde bestaat onder meer hel verlangen de culturele betrekkingen verder uit te breiden. Contactreis Aangenomen wonlt, dat de bondskanse lier over twee maanden ook een derge lijke contactreis naar Brussel en Lu xemburg zal maken, waarmee hy dan alle hoofdsteden van de zes Europese landen heeft bezocht. Voorstellen van 5 landen aan de Veiligheidsraad Vijf niet-permanente leden van de Veiligheidsraad hebben gisteren in een ontwerpresolutie voorgesteld een vredebewarende troepen macht voor een periode van drie maanden naar Cyprus te zenden om recht en orde op het eiland te herstellen. Zij bevalen verder aan door secretaris generaal Thant een bemiddelaar te la ten aanwyzcn die een vreedzame oplos sing van het geschil moet trachten l( bereiken. De samenstelling en de groot te van de troepenmacht zouden door Thant moeten worden vastgesteld ii overleg met Engeland. Cyprus. Grieken land en Turkije. Hij zou voorts de bevelvoerder moeten benoemen, die hem en de regeringen, welke militairen voor het vredeskorpsj leveren, volledig op de hoogte houden De kosten zouden voor rekening komen van de leverende landen en landen die vrijwillig bijdragen. De ontwerp-resolutie kwam lot stand nadat Thant twee weken vergeefs had bemiddeld. Zij is voor een groot gedeelte hel werk van de Braziliaan se voorzitter van de Veiligheidsraad. Carlos Bernardes en de Noorse dele gatieleider. Silvert Meilsen. Intussen heeft secretaris-generaal Thant besloten het verblijf van zijn speciale af gezant op Cyprus, de Indische generaal Giani. met een maand Ie verlengen, tot! eind maart. i de zomer van lft(ï3 De vijf indieners van 't plan zijn Bolivia. Zuid-Amerika ge- Brazilië, Ivoorkust. Marokko en Noor wegen. V.l.n.r. minister-president Marij nen, kanselier Erhard. minister Schroder en minister Luns voor .de ingang van het Catshuis in Den minister-president Marijnen gister avond onder meer, dat op hel gebied van de bilaterale verhoudingen tussen beide landen een groot deel van de uit de tweede wereldoorlog ontstane hinder nissen zijn weggenomen. Mr. Marijnen verzekerde, dat de bondsregering bij haar streven naar het doen verdwijnen van de Berlijnse muur en naar de her eniging van Duitsland op basis van vrije verkiezingen, kan rekenen op de steun van de Nederlandse regering. Aan het einde van zijn tafelrede brachten alle aanwezigen staande een dronk uit op de president van de bondsrepubliek. Nieuwe boring van de Caltex op Ameland .American Overseas Petroleum Ltd", de •xploiratie-maatsohappy van de Caltex- groep, heeft medegedeeld dat zij op Ameland een tweede boring zal doen in het duingebied in de omgeving van paal 17 op liet noord-oostelijk-deel van het eiland. De boortoren die daarbij gebruikt zal worden is dezelfde die bij de eerste boring is gebruikt. Met de bo ring op het vasteland van Friesland, bij Bildtdïjk, lioopt Caltex binnen twee we ken te beginnen. WRAKSTUKKEN VERMIST TOESTEL GEVONDEN Vliegtuig is tegen berg gevlogen Een hef schroef vliegtuig heeft gis-j teren de wrakstukken waargeno men van een viermoto. tel- lation van de Amerikaanse maat schappij „Paradise Airlines" die zondag in een sneeuwstorm boven Lake Tahoe Californië) verdween. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft niemand van de 85 inzittenden het ongeluk overleefd. De wrakstuk ken lagen op 2700 meter hoogte van het rotsachtige Sierra-Nevada- gebergte waartegen het vliegtuig te pletter is gevlogen. I)e constellation verdween, nadat de piloot via de radio had meegedeeld, dat zijn toestel zich boven Lake Tahoe be vond en het vliegveld van Tahoe Valley van 't zuiden uit naderde. Aan boord be vonden zich 81 passagiers uit Salina <-n San .lose. C'alifornië, die hun vakan tie zouden gaan doorbrengen in de win tersportplaatsen bij het meer. Kapitein Leroy Marx. de piloot van het hef schroef vliegtuig. die de wrak stukken ontdekte, was van mening, dat als het toestel 7 tot 10 meter hoger zou hebben gevlogen het over de 2700 meter bergrug waartegen het te pletter sloeg zou zijn gevlogen en een veilige landing in Nevada had kunnen maken. Volgens function.-11 issen van het vlieg veld heeft de piloot van de constellation blijkbaar gepoogd over de bergrug te vliegen en eventueel te landen op het Douglas-Tahoevliegveld in Nevada. Gistermiddag is een begin gemaakt met de overbrenging van de 83 Britse vlieg tuigpassagiers die zaterdagavond om- Oslo vertrokken voor een skitocht van 2500 km van Noord-Amerika over de noordpool naar Azië en Europa. De expeditie beslaat uit militairen, pelsjagers, navigators en een tandarts, onder leiding van de 25-jarige Hjm-rn Staib, die vo rig jaar per ski in het voetspoor van de Noorse ontdekkingsreizi ger Nansen over de ijskap van Groenland is getrokken. De Noren wier gemiddelde leef tijd 23 jaar is. reizen per vlieg tuig via Thule op Groenland naar het eiland Ellesmere ten noorden van het vasteland van Canada. Daar willen zij hun tocht de eerste in deze richting omstreeks 20 maart beginnen Voor het oversteken van open water nemen zij speciale boot sleden mee Volgens Staib is het bepaald niet uitgesloten dat de groep naar open zee zal afdrijven. De Noren hebben echter van de Sowjet-Unie, de Ver Staten, Ca nada ein Noorwegen de toezegging gekregen, dat zij in geval van nood óp hulp kunnen rekenen. Zij hopen per dag ongeveer 25 kr.i af te leggen, zodat zij omstreeks 100 dagen onderweg zullen zijn. Afhankelijk van de weersomstan digheden en de richting waarin het poolijs drijft, verwachten zij op het Russische eiland Sovernaja Zemlya of in de archipel van Spitsbergen aan te komen. kwamen bij Innsbruck. Een hefschroef- vliegtuïg bracht twee en later vier stof- felijke resten over naar Innsbruck voor de identificatie. De wentelwiek bracht ook het instru mentenbord van het vliegtuig mee. De Oostenrijkse en Britse functionarissen die niet het onderzoek van de ramp be last zijn constateerden met verbazing, dat de klok ervan stil was blijven staan op 13.04 uur. terwijl de verkeerstoren van 'nel vliegveld van Innsbruck om 15.13 uur nog inet het toestel in contact stond. makkelij: ren legt in Haagse parlementaire kringen merkt, dat in de Kamer nogal wat vraag tekens worden gezet rond dit wetsont werp. Zijn de voorstellen van de minis ter wel helemaal reëel, zo vraagt men zich hier en daar af. Men hoort kriti sche opmerkingen over hel handhaven van Souburg, er wordt gefluisterd over twijfels rond de nieuw te creëren mid dengemeente Mariekerke. er zijn vragen over de handhaving van Nieuwland en Arnemuiden. kortom, met belangstelling moet worden uitgekeken naar het voor lopig verslag, waarin alle bedenkingen bijeen worden gebracht. In dat stuk eind deze maand of begin volgende maand zal het vermoedelijk wel ter tafel I liggen zullen dus de opvattingen van de f""-T^^™- t.„„ vastgelegd, die minis- 1 J t ter Toxopcus zal moe- I— i '.en bestrijden, als ze althans niet kloppen met zijn opinies. De grote vraag is dar.: hoeveel tijd heeft de bewindsman voor dit „bestrijdende" ant woord nodig? Nu men :n de Haagse wan delgangen nogal kritische geluiden hoort over het wetsontwerp, mag men niet verwachten, dat zijn memorie van ant woord hup-lwee-drie klaar zal zijn. Hij zal overleg willen plegen met Gedepu teerde Stalen, misschien vindt hij zelfs aanleiding gemeentebesturen te horen, enfin: de heer Toxopeus zal nogal wat tijd nodig hebben. Tijd nodig: tussen de te verwachten verschijning van het voorlopig ver slag en het zomerreces van de Kamer ligt een periode van twee-en-half tot drie maanden. Dat houdi in. dat de Tweede Kamer vermoedelijk niet meer I vóór het zomerreces toekomt aan de .openbare behandeling van het wetsont werp. Zelfs al zou de bewindsman bin nen een tijd van twee maanden een slui tende memorie van antwoord kunnen componeren, dan nog is het twijfelach- 1 tig of een onmiddellijke openbare behan- Ideling kan volgen Dus: uitstel! Uitstel i tot na de derde dinsdag in september. En wat dat betekent, begrijpt een ieder, die wel eens met de Tweede Kamer heeft te maken, namelijk uitstel van de behandeling tot na het kerstreces, tot begin 1965. Want na de derde dinsdag 'begint de begrotingsmachine te draaien I en voorzitter Van Thiel zorgt er wel voor dat deze machine niet hapert. Een wets ontwerp Walcheren zou hij wel eens als een haper kunnen beschouwen en daar om zal het wel moeten wachten tot be gin 1965 En dat nu betekent weer. dat de herindeling niet vóór 1 januari 1966 in werking kan treden. Nieuw begin' bij kabelbaan-experiment DE „SPANNING" komt er weer in op de landhoofden aan weers kanten van het laatste sluitgat in de Grevelingendam. Letter lijk en figuurlijk. Binnen enke le weken zal liet sein worden ge geven voor een „nieuw begin" bij de montage van de kabel baan: het overtrekken van de nieuwe, vuistdikke kabel, die met zijn 92 ton in gewicht, staat te wachten in een haspel én het spannen tot 300 ton! van de beide lijnen, waarover in de komende zomer de rode motor gondels heen en weer zullen glijden. Zomermaanden in vol bedrijf Sinds vorig jaar augustus de draad tussen Bruinisse en Flakkee met een forse knal knapte, was er een groot deel van de activiteiten verstomd. Er moest worden gezocht naar de oor zaak van het overigens goed af gelopen ongeluk bij het aanspan nen van de kabel. Er werd gecon stateerd, dat het systeem van span nen had gemankeerd. Er werden proeven genomen met de geknapte kabel, (1e langste van dit formaat ter wereld toen hij nog hoven het stroom- gat hing. Een nieuwe methode van aanspannen werd uitgedokterd. Die is er nu. En die zal over enkele we ken in praktijk worden gebracht. Al les is er klaar voor. Zonder zich aan een bepaalde datum te willen binden, verwachten de man nen van de Deltadienst aan het be gin van de zomer hun kabeibaan- èxperiment ui vol bedrijf te hebben. Twee tot drie maanden lang volgens een dienstrooster dat bijkans con tinu zal zijn, zullen de tien rode, autobusachtige gondels met hun ma- terialenlast onder de buik dan van de Schouwse kant vertrekken om leeg de overkant te bereiken. In dio tussenpozen zal dan telkens tien ton stortsteen of ander experimenteel materiaal in het water zijn verdwe nen. En dat geplons zal zolang voort duren, totdat een stevige dam boven water zal zijn gekomen. Totdat deze wal met volspuiten van zand en be kleden zijn volle Delta-omvang ge geven zal kunnen worden. Nadat vorig jaar dus plotseling alk tijdschema's óp de kalender van 1963 moesten worden geschrapt, alle plan nen in duigen waren gevallen is ieder een, bekomen van de schrik, weer recht op zijn stoel gaan zitten. Er moest een half jaar voorbijgaan, eer men weer even ver was Intussen arriveerden, langzamerhand met de regelmaat van de klok, de i'Ode motorgondels met hun wielstel- len in het haventje aan de oostkop vn.n de dam. Daar werden ze voor gebruik gereed gemonteerd en stuk voor stuk aan de vaste monorail bij het zogenaamde laadstation gehan gen. Specialist Ken Belgische technicus, de .'17-jari Lueicn Meersman. in dienst bij e an de partners van de aanneme: combinatie begon zich te specia liseren op liet inwendige van de mo- torgondels. .Met zijn kennis van het Frans zal hij de instructie verzorgen aan de toekomstige gondeliers. leden- gondel er komen er tien in bedrijf en er blijven twee in reserve zal een bemanning van twee personen krijgen, een bestuurder en een helper. Twee ploegen voor tien gondels verg. dus veertig man. Men heeft al een aantal gegadigden. Lucien Meersman zal ze instrueren. Hij heeft over de vaste railbaan al heel wat proef tochtjes gemaakt. Straks zal hij de technische leiding van het ..rollend zwevend materieel" krijgen De zomermaanden zulten dus nu v<v het dichten van het sluitgat worden benut. Berichten als zou de Deltadienst pas in oktober met de sluitings werkzaamheden kunnen beginnen noemt de Deltadienst verzinsels „We hopen de dijk op de plaats van het huidige sluitgat in okto ber klaar te hebben", is de reac tie. iïij het aanspannen van de kabel straks, zal men het grote, scharnie rende contragewicht aan dc zuidkant van het sluitgat, geleidelijk vullen met veertig kilo zware blokken. Tot een totaal gewicht van 230 ton. De vorige maal wilde men het contrage wicht in één keer aan de kabel laten sjorren. Op de foto ziet men de man nen bezig met de .ijzeren stenen' aan het contragewicht jFoto P.Z.C.) Burgemeester Kolff van Vhssingen heeft er onlangs in zijn nieuwjaars- rode op gewezen, dat hij vorig jaar de wens uit.'prak dat de herindeling op 1 januari 1964 in werking zou treden. Maar deze wens zo voegde hij er som ber aan toe is niet in vervulling ge gaan. Waarop hij uiteenzette, dat Vlissin- gen nu al (o.a. ten aanzien van Pau wenburg) in een geforceerde positie is gekomen, zodat het voor zijn gemeente van groot belang zou zijn, dat het ont werp zo spoedig mogelijk verder zou worden behandeld, opdat de herindeling op 1 januari 1965 in werking kan treden. Overigens niet een belang van Vlissingen alleen. Het ziet er echter naar uit, dat ook ditmaal de wens van burgemeester Kolff niet in vervulling zal gaan. Walcheren wacht af. Gelaten. Zoals het al vijftien jaar lang afwacht. Zo langzamerhand raakt men hier immuun voor herindelingsplannen en herinde- lingsnieuws: er komt toch niets van. Maar een lijdensgeschiedenis is het wel. Het is te hopen dat minister en kamers zich dat in ieder geval bewust zijn en de zaak niet langer rekken dan strikt no dig is. Er zijn nu wel al genoeg couplet ten voor deze treurzang. Zoveel zelfs dat het op de lachspieren gaat werken. „Beginseldebat" over het plan- Mansholt De ministerraad van de Europese Eco nomische Gemeenschap heeft gister avond in Brussel besloten vandaag een beginseldebat" te wijden aan het ..plan-Mansholt" over het vast stellen van een gemeenschappelijke graanprijs in de E.E.G. Op de korte vergadering op de eerste dag van de driedaagse bijeenkomst van de ministerraad, die speciaal aan land bouwvraagstukken is gewijd, waren nog slechts twee ministeriële vertegen woordigers van de zes S EG.-landen aanwezig: de Belgische minister van landbouw Heger, die het voorzitterschap bekleedt en 'de Duitse staatssecretaris van landbouw, Höttebrauker. Er werd van gedachten gewisseld over een aantal technische kwesties, waarbij een verdere bespreking werd uitgesteld tot vandaag. Herten overleden aan vergiftiging In de afgelopen dagen zijn in de herten kamp van het wandelbos „Groenendaal" in Heemstede dertien van de zestien herten aan de gevolgen van vergiftiging I overleden. Voor het leven van een der overgebleven herten wordt gevreesd. Twee herten zijn nog volkomen gezond, evenals een aan tal edelherten. De politie van Heemstede vermoedt dat er opzet in het spel is De veeartsenijkundige dienst in Utrecht 'is bij hot onderzoek betrokken en moet nog vaststellen aan welk soort vergif- I tigmg de dieren zijn overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1