Klanken uit de ether /Levê&u) WIJZIGING KAMPEERVERORDENING AANLEIDING VOOR OPMERKINGEN Met tw/aalf jaar voor de klas PILOOT STOOM onlvnerri in (ie stratosfeer Waar zijn onze schepen MAANDAG 2 MAART 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Feuilleton door Arnold Bennett het hoofd van de school. Je krygi een verschrikkelijke klas. zei hij te gen me. Het beste, wat je kan doen, is een knuppel meenemen Het bleek namelijk dat de vorige hoofdonderwij zer een klungel zijn zoon voor die klas had gezet. Dat was een nog grotere klungel. Die leerde voor zijn akte Frans ih schooltijd. Het is be grijpelijk. dat het een beestenbende was. De eerste dag zal ik nooit ver geten. Ik kwam binnën en begon een verhaal te vertellen. Dat boeit de kinderen altijd. Maar toen wilde ik met de rekenles beginnen en daar be gon de ellende. Alles liep door elkaar. Het was gewoon onbeschrijfelijk. Ik begon er wat van te zeggen en toen kwam er een van die knulletjes, am per zes jaar, met een klomp in zijn hand op me toelopen. Kom, zei ik, sla me maar. Toen heb ik het ge wonnen. want dat hadden ze nooit beleefd. Ik ben twee jaar in Genemuiden ge bleven maar al gauw had ik er genoeg van. Het was zo'n nare plaats Het was ook nog zo'n achterlijke be doening. Moet voorstellen. Ik heb nog in een trekschuit gezeten, tus sen Zwolle en Genemuiden. En van Meppel naar Vollenhoven reed nog een diligence. Daar heb ik ook nog in gezeten. En nu praat ik van 1911 tot 1913. Daarom ben ik gaan sol liciteren naar een betrekking als onderwijzer op de hervormde school in Vlissingen. Ik werd aangenomen. Maar het heeft niet lang geduurd. Ik moest toen weer in dienst, want de wereldoorlog was aangebroken. Ik faf in dienst les aan analfabeten, ermislui en marktkooplieden. Ook moest ik les geven aan soldaten, korporaals en onderofficieren. Ik zelf bleef soldaat, hoewel je in die tijd makkelijk kon opklimmen tot of ficier, maar ik was anti-militarist. Ik wei eerde een rang. Van dat anti- militarisme ben ik in de meidagen van '40 wel teruggekomen. Maar goed, toen was ik het nog. Dat sol daat zijn schiep natuurlijk wel pro- demen. Als een onderofficier lastig was, moest ik hem er uit kunnen schop- oen. Daarom werd ik binnengeleid ioor een sergeant, die. als ik binnen wam, ,,Orde" brulde. Vanaf dat noment was ik tweede luitenant. Als !e les afgelopen was en ik stond bui en het lokaal, werd ik weer gewoon ■oldaat. Maar gelukkig was dit in 918 afgelopen en keerde ik naar Vlissingen terug. Eerst was de school in de I Palingstraat, la/ J later in Wage- KfijfnAlYjf naarstraat. jvrvTyWL» Toen we in de va.hizwin tot ZsRü Wagenaar- straat kwamen, was ik voor vier maanden tijdelijk hoofd. Dat was een leuke tijd. ik heb toen, en daar ben ik echt wel een beetje trots op, de lei afgeschaft en een nieuwe rekenmethode ingevoerd. Maar naast het onderwijzersschap jaeeft de heer Meerholz nog veel meer gedaan. „Ik heb een paar zangkoren gehad", vertelt hij, „en voorts ben ik 23 jaar organist van de Nederlands hervormde kerk in Souburg geweest. Ik heb in die tijd ook veel stukken voor koren ge schreven, waarvan er sommige uit gegeven z(jn en nog worden uitge geven." De heer Meerholz pakt een catalogus en wijst de stukken aan. „Kijk maar", zegt hij, „deze is zelfs uitverkocht. Ik heb daarnaast ook voor de oorlog in de Vlissingse Cou rant geschreven. Voornamelijk mu ziekrecensies. maar ook gedichten ter gelegenheid van heuglijke feiten die betrekking hadden op ons vor stenhuis. Ja, toen gaf de Vlissingse Courant daar extra nummers voor uit". Ten bewijze hiervan haalt de heer Meerholz een oranjekleurig nummer uit een map, gewijd aan de verjaardag van koningin-moeder Em ma. „Ik was de Oranjedichter". zegt de heer Meerholz lachend. „Maar aan dit alles kwam een eind door de tweede wereldoorlog. Toen heb ik in Kloetinge les gegeven op een open bare school. Dat mocht ik eigenlijk niet, maar ik heb het toch gedaan, want ze zaten zonder onderwijzers Maar ik heb er wel Bijbelse ge schiedenis verteld en daar ben ik nog trots op" In 1957 werd de heer Meerholz ge pensioneerd. Maar hij hield er niet mee op. Hij viel overal voor een tijdje in. Tijdelijk onderwijzer hier. tijdelijk hoofd daar. Teveel plaatsen om op te noemen. „Alleen van Veere wil ik wel vertellen", zegt de heer Meerholz. „Ik had net niets te doen en daarom ging ik met de brommer een tochtje maken naar Veere. Ik liep daar en toen zeiden een paar meisjes. Dag meester. Ik zei, ik ben jullie meester niet. Oh, nee. zeiden die meisjes, maar U lijkt er zo op. Ja. zei ik toen, maar ik ben toeval lig wel onderwijzer. Gepensioneerd onderwijzer. Dat treft, zeiden die meisjes opgetogen, want we zitten net zonder meester Ze troonden me daarop mee naar het huis van de hoofdonderwijzer. Ze belden aan en liepen toen weg. Daar stond ik. De hoofdonderwijzer deed open en ik zei in arren moede Ik ben onderwijzer en.... Maar ik hoefde niets meer te zeggen. Hij trok me meteen het huis in en riep: „Man, je bent welkom. Ik heb al maanden gezocht naar een plaatsvervanger voor mijn ziek ge worden onderwijzer. Je bent als geroepen. „Ja, dat is een leuke tijd geweest in Vee re. Ik ben daar eigenlijk om zo te zeggen, van de straat opgeraapt." Nu zit de heer Meerholz tot juli 1964 op de Jan van Nassauschool In Vlis singen. Op deze school heeft hij zijn vijftig dienstjaren volgemaakt. Of hij na juli nog verder gaat. Hij zegt el ke keer weer, dat net nu voor de laatste maal geweest is. Tot er weer iemand komt. Want als je op je twaalfde jaar al voor de klas hebt gestaan, is het wel moeilijk om het onderwijzersschap op te geven. MAANDAG 2 .MAAKT, i HILVERSUM 1. 402 in. 746 kc/s. J 12.20 Zeven keer de boer op: reportage over veranderingen in het agrarisch le ven. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- cn tuinbouw. 12.33 Populair orgelspel. 12.53 Grammofoonmuzlek, eventueel actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instru mentaal ensemble en zangsolisten. 13.40 Amusementsmuziek (gr 14.05 School radio. 14 30 Klassieke orkestmuziek (gr.). 15.05 Herhaling wedstrijd: Opspo ring verzocht (van donderdag 20-2- 1964). 15.45 Omroep dubbelkwartet klassieke liederen. 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Viool en piano: moderne mu ziek. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmu- ziek voor de teenagers. 17.50 Regerings uitzending: Sociale veranderingen in Su riname. door drs. J. D. Speekman. 18.00 Marinierskapel der Koninklijke Marine. 18.20 Uitzending van het Gereformeerd Politiek Verbond: Rond Cultuur - Taak en Doel. Tot U spreekt de heer B. Ham ming, lid van de Provinciale Staten. 18.30 Klassieke grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws. 19 10 Op de man af. praatje. 19.15 Licht instrumentaal kwartet i stereofonische uitzending). 19.30 Radiokrant. 19.50 Amusements muziek (opn.). 20.20 De Brug, hoorspel. 21.30 Utrechts Stedelijk orkest: moder ne muziek. 22.05 Wereldpanorama, poli tiek commentaar. 22.15 Pianorecital: Spaanse muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Avomdoverdenking. 22.55 Boekbespre king. 23.05 Klank Collage Resonans II (1963). 23.30 Klassieke grammofoonmu ziek 23.40 Het Evangelie in Esperanto. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc/s. 12.00 Dansorkest met zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Licht ensemble. 13 00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Elektronisch orgel: amusementsmuziek. 13.45 Wikken en wegen, uitzending over consumentenbe langen. 14.00 Grepen uit de muziekge schiedenis. muzikale lezing. 14 25 De in gebeelde zieke, blijspel. 16.00 Zestig ml- Advertentie f Kampioenen die niet over een nacht ijs gaan Met alle respect voor de schaatspresta- ties in Dortmund (die nu nog vers in het geheugen liggen) - het ls nu toch wel het goede moment om ook de aandacht te vestigen op andere kampioenen - die (een uniek verschijnsel) hun toeschouwers in de prijzen laten delen. Wij bedoelen de marktkooplieden en straathandelaren, kampioenen ln het handhaven van lage prijzen voor kwaliteitsartikelen. Zij sla gen hierin door een jarenlange training in het massaal inkopen. Eên lauwerkrans lijkt ons op zijn plaats voor deze, altijd in de beste vorm zijnde recordhouders der gezelligheid, die het kopen op de markt voor iedereen tot de prettigste bezigheid en die het leven goedkoop maken. OP DE MAR KT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Even puzzelen nuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Mensen en meningen. 17.40 Lichte grammofoonmuziek. iï.50 Mili tair commentaar. 18 00 Nieuws 18.15 Licht instrumentaal trio. 18-35 Parle mentair overzicht. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Onder de afwas. 19.30 Pianospel: lichte muziek- 19.45 Rege- rlngsuitzendL-, gDe Radiozil vervloot, gepresenteerd door Elisabeth Mooy en Herman Stok. 20.00 Nieuws. 20.05 Wals- orkest. 20-35 Onbewoond: interview en grammofoonmuziek. 2115 Licht ensem ble met zangsolisten. 21.40 Terug in de tijd, lezing. 21.55 Jazzmagazine. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: hoofd- cn bijza ken uit het dagelijks gebeuren. 22.55 Ka merorkest: moderne en klassieke mu ziek. 23.30 Oude muziek. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S- CVK/IKOR'RKK: 19.30 Logboek, het jeugdprogramma over de bijbel. 10.45 Kenmerk, het veertiendaags magazine van de kerken. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht 20.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij. 20.30' Popeye, tekenfilm. 20 40 Bouwen in staal, docu mentaire film. 21.00 Dltte een mensen kind, speelfilm. 22.4022.45 Journaal. VLAAMS-BELGISCHE 19.00 Voor de teenagers. 19.25 Zoeklicht op de culturele actualiteit 19 45 De weerman 19.50 Sport. 20.00 Nieuws. 20.20 De Picknick, eenakter. 20 50 Pa norama. 21.35 Harprecital. 22.00 Me dium - Triomf van de <J DINSDAG S MAART. HILVERSUM I- 402 m. 746 kc/s. KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture.... radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8 15 Strip voor de Jeugd 8.20 Lichte grammofoonmuziek 8.50 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken. lezing. 10.25 Klassieke grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmu ziek. 11.50 Volaanvooruit, praatje. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuz'iek. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Programmaoverzicht, aan sluitend lichte grammofoonmuziek 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groente man. 9.15 Moderne gewijde muziek (gr.). 9.40 Morgenwijding 9.55 Een boek voor het geestelijk leven: boekbe spreking 10 00 Lichte grammofoonmu ziek. 10 50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken- Raad Biggekcrkc christelijke school. „De bestoren moeten maar eens met elkaar gaan praten. Een i leerkracht voor drie klassen kan teveel zijn. Bovendien zal deze nieuwe oplos sing uit financieel oogpunt hekeken gunstige resultaten geven." „Daar hen ik het volkomen mee eens", I zei de burgemeester. Aan de heer C. Jacobse werd per 1 april I eervol ontslag verleend. De burgemees- „Je mag op de duur op eigen terrein niks meer doen" Het C.H.-raadslid M. Koets heeft vrij dagmorgen tydens de onder voorzitter schap van burgemeester J. L. Dregmans gehouden vergadering van de Bigge- kerkse gemeenteraad enkele kritische opmerkingen gemaakt by en wijziging van de kam peerverordening. Het betrof hier de verordening, welke is gemaakt om snipperverkaveling van recreatie gebieden tegen te gaan. ,4e mag op den duur op je eigen terrein niks meer doen", betoogde hij, waarop de burge meester antwoordde: „Met de grote toe name van het aantal bezoekers aan de kust kunnen we hier niet streng genoeg mee zijn. Ais er overal kampeerterreintjes ko men, valt er niks meer te controleren en wordt het platweg een bende. Dat moeten we zien te voorkomen." „Het wordt anders allemaal nogal tot het uiterste opgevoerd", sputterde het raadslid nog tegen. En met deze laat ste opmerking ging het agendapunt onder de hamer door. Over de even later ter sprake gebrachte fluoridering van het drinkwater had het S.G.P.-raaaslid M. van Helleman een eigen mening. „Wij zijn er tegen", zei hij. „Teveel kan schadelijk zijn voor de ge zondheid." „Teveel nicotine ook", vond de burgemeester. Het kon er bij de heer van Helleman toch niet in dat de mensen zulk drinkwater toegediend krijgen bui ten hun wil. „We zullen er van moeten uitgaan, dat het water vroeg of laat toch gefluori deerd wordt", meende de burgemeester, die de raad voorstelde met dit oriënte- ringsvoorstel akkoord te gaan. Het voor-1 stel met werd met de stem van de heer van Helleman tegen aangenomen. Een voorstel tot toekenning van voor schotten op de gemeentelijke vergoeding voor 1964 aan de bijzondere lagere school en de christelijke kleuterschool werd gehandhaafd. Wel deelde de voor zitter mee. dat deze voorschotten nader worden bekeken om ze te kunnen aan passen aan de gewijzigde omstandig- i i heden. Gemengde school Bij do behandeling van dit agendapunt i brak de heer I'. Lamport (c.h.) een lans voor de stichting van een gemengde gemeentewerkman- Hij sprak de hoop uit binnenkort officieel afscheid te kun nen nemen. Bij de aanvang van de ver gadering liet de voorzitter, de heer C. Clarisse de beste wensen toe komen. Dit A.R.-raadslid moest wegens ziekte verstek laten gaan Kerkelijke mutaties NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Exmorra-Allingawier: G. Kalsbeek, kand. te Krommenie; te Pa- pendrecht: J van den Heuvel te Ede; te Ethen en Drongelen: G. Voordijk, kand. te Oud-Beijerlandte Zonnema.re: R. G. J. Timmers te Hulst: te Vriezenveen: K. J. Jansen te Scheiluinen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Oldekerk: A. J. Aaftink te Hellendoom. Bedankt voor Oud-Vossemeer en aange nomen naar St. Pancras (N.-H kand. P. Kooij te Heemstede. GEREF KERKEN VRIJGEMAAKT. Examens. Aan de theologische hoge school te Kampen slaagde voor het kand. examen de heer B. Meijer te Kam pen. Veroverend fris... shave lotion |7en 12-jarige onderwijzer komt niet iedere dag voor. Het is haast niet voor te stel len, dat een knaap van pak weg anderhalve meter hoog, voor een stel woelige kleuters staat. Toch is er iemand, die prat kan gaan op zo'n erva ring. De heer P. H. Meerholz uit Vlissingen, die vijftig jaar aan het onderwijs is verbon den. Vijftig dienstjaren'ver duidelijkt de nu 71-jarige heer Meerholz. Maar rest de vraag. Hoe was het mogelijk, dat de heer Meerholz op zijn twaalfde jaar voor de klas stond. Was de Nederlandse onderwijswe reld in 1904 want toen had deze gebeurtenis plaats zo onvolwassen Het antwoord moet ontkennend zijn. Ik wilde graag onderwijzer worden", vertelt de heer Meerholz. ,,Toen ik van de lage re school in Winterswijk daar ben ik geboren afkwam, was ik nog te jong om naar de kweekschool te gaan. Daarom kreeg ik normaallessen in Aal ten. Ik moest er twee middagen per week heen. Mijn huiswerk, en dat was veel, moest ik thuis maken. Maar zodra mijn vader weg was, stopte ik er ook mee. Daarom vroeg mijn vader aan de hoofdonderwijzer, of ik on der zijn toezicht op school mijn huiswerk mocht maken. Dat mocht, maar al snel vroeg die hoofdonderwijzer aan mij, of ik geen zin had om voor een onder wijzeres van de eerste klas, die veel handwerkles in de hogere klassen moest geven, in te val len. Nou, dat was me wat. Ik probeer de het en het ging goed. In het begin kwam de hoofdonderwijzer nog vaak kijken, of het wel goed ging. maar later deed hr dat niet meer. „Maar het was logisch, dat deze wat vreemde situatie niet kon blijven doorgaan. Toen de jeugdige meester veertien jaar was. ging hij naar de Groen van Pnnsterer Kweekschool in Doetinchem. Vier jaar later aanvaardde hij zijn eerste officiële aanstelling. Op de her vormde school in Genemuiden. „Dat was een toestand", vertelde de heer Meerholz. „Ik werd afgehaald door n een wijde boog terug in westelijke richting. Het was eigenlijk onbegrijpelijk dat ik niet reeds lang door 70'n mitrailleurpost onder schot was geko men. Maar wellicht had de sluier van rook en stof mij voor ontdekking behoed Hoe lang ik mii7e'' Het prachtige nest Golden Retrievers van Mevrouw J. Neimeyer uit Doetinchem vaarvan ook Prinses Beatrix een pup heeft uitgekozen, eet ook Puppy-Bonzo. CAROL DAY voortsleepte, weet ik niet. Het artilleriegeweld duurde nog steeds voort, toen ik, dwars door een korenveld kruipend opeens menselijke stemmen hoorde „Ik herinner me niet, dat ik U iets aan geraden heb. Ik ben geen handelaar, me neer Oxford". Hij sprak op zulk een vijandige toon. dat meneer Oxford er door uit het veld moest geslagen zijn, maar dat was hij niet. Meneer Oxford zwierde weg in een wijde boog, evenals een schaatsenrijder, die een nieuwe figuur rijden gaat en be gon uitvoerig uit te wijden over de schoonheden van de Valterra schilderij. Hy' besprak haar tot in zulke kleine on derdelen. en prees haar zo terecht, alsof het stuk voor hen gestaan had. Priam was verbaasd over zoveel nauwkeurig heid. „Zo'n schavuit! Hij weet wel het een en ander!" overpeinsde Priam grimmig. „U vindt toch niet, dat ik overdrijf, wel, cher maltre?" eindigde Oxford, met een glimlach. „Een beetje wel." zei Priam. „O. dat verwachtte ik wel, dat U dat zeggen zou". Wilt U mij niet zeggen, wanneer U 't geschilderd hebt?" vroeg meneer Ox ford vriendelijk, hoewel hij zijn handen zó stijf in elkaar geknepen had, dat het bloed uit de knokkels was weggedrukt. Dit was de crisis, die meneer Oxford voorbereid had'. Al d'e tijd had meneer Oxfords glimlach verborgen, dat hij wist, wie Priam was „Wat bedoelt U?" vroeg Priam Farll. Maar zijn vraag klonk flauwtjes, zonder j overtuiging, en hij had even goed kun- 1 nen zeggen: „Ik weet, wat U bedoelt, en ik zou wel een miljoen pond willen ge ven, als ik in de grond kon zinken". En kele minuten te voren had hij er maar vijfhonderd pond voor over gehad, om te kunnen weglopen Het heelal scheen in een te storten en Priam Farll te bedek ken. (Wordt vervolgd) 2648. „Verdoofd en half gestikt krab belde ik overeind uit de berg moddei en aardkluiten, die na de ontploffing van de granaat op mij was neerge daald. Mijn oren suisden en ik kon nauwelijks ademhalen door alle rond dwarrelende rook en stof Op een of andere miraculeuze wijze was ik vrij wel ongedeerd gebleven Zonder goed te weten wat ik deed, strompelde ik voorwaarts langs verlaten loopgra ven, prikkeldraadversperringen, ver nielde gevechtswagens en stukken ge schut. tot ik op zeker moment vlak achter een mitrailleursnest opdook, waarin zich twee vijandelijke schut ters bevonden. Hoe was dat mogelijk? Had ik misschien in een grote kring rondgelopen9 Ik dook schielijk nee achter een aardhoop Wat moest ik doen? Ik was ongewa pend en voelde mij allesbehalve in staat om een vechtpartij aan te gaan De kerels hadden mij niet gezien, dus kroop ik voorzichtig achteruit en sloop 43 Meneer Oxford dronk zijn Koffie enigs zins schielijk uit. toen leunde hij wat voorover, bracht zijn vollemaansgezicht dicht bij Priams gelaat, schikte zijn be nen in een gemakkelijke houding onder de tafel, en blies een zware rookwolk Dat waren blijkbaar de voorbereidende maatregelen voor een vertrouwelijk on derhoud, de nadering van de crisis, waarvoor hij de laatste uren de toebe reidselen getroffen had. Priams hart bonsde. „Wat is uw mening, maltre," vroeg hij, „omtrent de waarde van Farll's schilde rijen?" Priam voelde zich e.iendig. Meneer Oxfords houding was eerbiedig, bemin nelijk, vol gespannen verwachting Maar Priam wist met. wat hfi zeggen moest. Hij wist alleen, wat hij doen zou, als hij er de moed toe had kunnen samenra pen: weglopen, van die club! „Ik ik weet het niet," zei Priam. „Omdat ik indertijd heel wat Farrls gekocht heb." vervolgde meneer Oxford, „en ik moet zeggen, "dat ik ze goed ver kocht heb. Ik heb alleen dat ene stuk over, dat ik U heb laten zien, en ik heb me afgevraagd, of ik het nog houden zou en wachten op een mogelijke prijsstij ging. of ik het nu maar dadelijk ver kopen zou." „Voor hoeveel kunt U het verkopen?" prevelde Priam. „Ik heb er niets op tegen U te zeggen", antwoordde meneer Oxford, „dat ik geloof, het voor een paar duizend pond van de hand te kunnen doen. —et is wel een klein doek,, maar het is er een van de allermooiste „Ik zou het verkopen", zei Priam bijna onhoorbaar „Zoudt U dat? Ja. misschien hebt U gelijk. Het kwam zo bij my op, of er binnenkort niet een andere schilder zou kunnen opduiken, die dergelijke stuk ken nog beter maakte dan Farll. Ik zou mij de mogelijkheid kunnen indenken, dat er een knappe man was. die Farll zó goed nadeed, dat alleen mensen als U zelf, maltre. en misschien ik, het ver schil zouden zien Het is juist een soort van werk. dat schitterend nagebootst lean worden, als de nnhnntwr or lrnnn genoeg voor is, vindt U dat niet?" „Wat bedoelt U toch?" vroeg Priam, wien het angstzweet uitbrak. „Och", zei Oxford vaag. „men kan het nooit weten. De stijl van schilderen kan iemand nabootsen en zo schilderijen aan de markt brengen, die even goed zijn als die van Farll. Het zou een hele tijd kunnen duren, eer iemand het ontdek te, en dan zou de publieke opinie in ver warring kunnen raken en daardoor een scherpe prijsdaling volgen. En het mooi ste zou nog zijn, dat de publieke opinie het nog zo mis niet had. Omdat een imi tatie, die niemand onderscheiden kan van het origineel, natuurlijk even goed is. als het origineel. Vat U mij Degeen. die zo iets namaken kan, is natuurlijk een ware geluksvogel, daarom zal ik uw raad opvolgen en mijn Farll verkopen." Hij glimlachte hoe langer hoe vertrou welijker. Zijn blikken duidden op een geheime bedoeling. Hij scheen Priam aan te willen zetten tot dingen, die hij niet wilde uitspreken. Zijn schrander gezicht vertoonde een uitdrukking, zo als dergelijke gezichten bij zulke gele- fenheden plegen te vertonen een uit rukking, die luchtig insinueert, dat er ten slotte geen „kwaad" of „goed" be staat of dat tenminste hun, die sla ven der conventie zijn, vele dingen slecht toeschijnen, die eigenlijk goed zijn. Dat las Priam uit zijn gelaat. „De gemene schoft wil dat ik mijn eigen schilderijen voor hem namaak!" dacht Priam, vol plotseling oplaaiende, ver borgen woede. „Hij heeft dadelijk geweten, dat er geen verschil was. tussen de schilderij, die hij had en de stukken die ik hem verkocht heb. Hij bedoelt, dat wij het op een akkoordje konden gooien. Hij heeft eenvoudig een spel met mij ge- Mid" En hardop zei hij: De oplossing van de vorige puzzel luidt: 3 maart Vlissingen Terneuzen Hansweert Zienkzee I Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER Horizontaal1 zee-innam, 5 dulden, 91 vervoermiddel. 10 vogel, 12 reeks. 131 ton, 14 vw., 16 babyverzorgster. 18 afge-1 studeerde in Delft, 19 kweken. 21 wieg voor auto's, 23 pikzwart steen, 24 medi cijn. 25 opnieuw, 27 soort cypergras, 29 .CMAt. M slede, 30 bevatten honing, 32 meisjes- alhena aa u naam, 33 plechtige afkondiging, 34 deel van mast, 36 misprijzen, 38 landbouw- *1"" werktuig. 39 stad in België, 40 volk. i" Verticaal: 1 vlak van edelsteen, 2 jong- ste (Lat.), 3 Républïque Franqaise, 4 CA-JT^,"t,"LAI' bank, 5 inhoudsmaat, 6 wintervermaak, f.*'« nedeoland 7 bw, S zeer boos, 11 deel van herten- - gewei. 15 bewoner van Afrika. 16 ge- «i""»2"7ïooè nezen, 17 volle wasdom bereiken, 18 Belgisch geldstuk, 20 deelgenoot. 22 spie, 25 kastelein, 26 korting, 27 pezen, I 28 enkele. 31 als 11 vert., 35 drietenige 1 luiaard. 36 aanhef brief. 37 achteraan. 38 eet men aan het ontbijt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7