Afscheid in Kapelle van „opper" P. Klap Onderwijzer Meerholz vierde gouden jubileum V erbeteringsplan voor de Vierwegen Teeli kwaliteitsfruit is een levensbelang J. DE REGT NIEUWE DIRECTEUR ZEEUWSE V.V.V. A. Mets overleden Muzikale show in Middelburg ALMANAK POSTZEGELPRONKSTUKKEN OP TENTOONSTELLING IN GOES RAAD SAS VAN GENT STELT EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK IN Veel scholen na pensionering Zeeuwse veilingen lagere omzetten PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 2 MAART 1964 Tijdens een buitengewone verga dering heeft het algemeen bestuur van de provinciale Zeeuwse vereni ging voor vreemdelingenverkeer de heer J. P. de Regt benoemd tot directeur van de Zeeuwse V.V.V. De vergadering werd gehouden in hotel ..De Korenbeurs" te Goes. Met algemene stemmen ging de vergadering akkoord met het voorstel van het dagelijks be stuur om de heer De Regt te benoemen. De nieuwe V.V.V.-directeur van Zeeland is met zijn 30 jaar de jongste directeur van de provinciale V.V.V. s. Sinds 1956 was de heer De Regt administrateur en in voorkomende gevallen waarnemend directeur van de Zeeuwse V.V..V. NA 35-JARIGE AMBTSPERIODE Veel waardering voor sympathiek politieman Opperwachtmeester P. Klap te Kapelle- Biezelinge heeft zaterdagmorgen we gens het bereiken van do pensioenge rechtigde leeftyd op hartelijke wy/.e afscheid genomen van het rijkspolitie korps. Bij dit afscheid werden de ver diensten van de heer Klap, die bijna vijfendertig jaar in politiedienst is ge weest, nog eens duidelijk naar voren ge haald. Het bleef daarbij niet alleen bij woorden; de dank werd ook onderstreept met het aanbieden van diverse geschen ken. De commandant van de rijkspolitie in Zeeland, de dirigerend officier tweede klas A. J. van Thiel, wees er in zijn toespraak op, dat de heer Klap juist in een tijd (1930) tot de dienst toetrad, toen velen bij de politie wilden komen en er maar weinig plaatsen open waren. Na het behalen van het politiediploma was de heer Klap acht jaar long agent te Rotterdam, om in 1938 aangesteld te worden ais gemeenteveldwachter te Schore. In 1943 ging de heer Klap over naar de marechaussee en daarna weer naar de rijkspolitie, bij welk korps hij op 1 december 1950 werd bevorderd tot opperwachtmeester. In juli 1959 werd hij tevens aangesteld als waarne mend groepscommandant van de groep Kapelle. De heer Klap, die in april 1961 koninklijk werd onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, is vanaf au gustus 1938 ononderbroken gestatio neerd geweest in de gemeente Kapelle- Biezellnge, waartoe ook Schore behoort. „Al deze jaren", aldus overste Van Thiel, „hebt U zich doen leren kennen als een rustige, evenwichtige en ijverige kracht. Voor alles dat U hebt gedaan is de Nederlandse politie U dank ver schuldigd", aldus spreker. Voorbeeld Adjudant G. Overbeeke, die als groepscommandant het woord voer de, prees de heer Klap om zijn spon taniteit en kameraadschap. „In de korte tijd dat ik U heb leren kennen was I" een voorbeeld voor jong en oud". Namens de groep, die bijna voltallig byeen was, overhandigde adjudant Overbeeke de scheidende functionaris twee opvouwbare tuin stoeltjes. Mevrouw Klap, die ook in de dank werd betrokken, kreeg een fraai bloemstuk aangeboden. Opperwachtmeester W. Louisse uit Kloetingc sprak namens de bond van christelijke politieambtenaren, waar van de heer Klap lid was en enige ja ren deel uitmaakte van het bestuur. Namens deze bond overhandigde hij de „opper" een auto-pechlamp en mevrouw Klap een bloemetje. Burgemeester H. G. van Suijlekom, die namens 't gemeen tebestuur, het secretariepersoneel en de burgerij het woord voerde, bood nog twee planten en een elektrisch scheer- apparaat aan. Opperwachtmeester Klap dankte ten slotte voor de gesproken woorden en geschenken. In de ouderdom van 68 jaar is zaterdag morgen in het ziekenhuis „Betliesda" tt Viissingen overleden de heer A. Mets, een in de kringen van het onderwijs en vreemdelingenverkeer vooraanstaande figuur. De heer Mets heeft zeer veel jaren het openbaar onderwijs in Viissingen ge diend. Eerst was hij enkele jaren als onderwijzer aan een lagere school werk zaam, waarna hij vervolgens tot aan zijn pensionering als leerkracht aan de open bare ulo verbonden was. Grote verdiensten heeft de heer Mets voorts gehad voor de middelbare han delsavondschool in Viissingen. Na var. 1923 aan deze instelling als leraar werkzaam te zijn geweest, heeft hij ver volgens van 1943-1961 als directeur lei ding aan deze school gegeven. De liefde voor zijn geboortestad Viis singen heeft de heer Mjets ook tot uiting gebracht in zijn vele belangeloze werk ter bevordering van het vreemdelingen verkeer in de Scheldestad. Vele jaren was hij als secretaris van de plaatselijke Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer een stuwende kracht voor dit werk. In deze functie heeft hij steeds geijverd voor het doortrekken van de boulevard De Ruyter in de richting van het Eiland. Als voorzitter van de Propaganda Cen trale Walcheren heeft hij ook tal van jaren leiding gegeven aan het werk van het vreemdelingenverkeer in wijder ver- Meer dan vijfhonderd Zeeuwse teenagers hebben zich zaterdagavond in de Mid delburgse Concert- en Gehoorzaal uit stekend geamuseerd met een muzikale show, die was georganiseerd door het maandblad Muziek Expres in samen werking met de grammofoonplaten maatschappij Phonogram. De grote „trekpleister" van deze voorstelling vormde ongetwijfeld Neerlands huidige teenageridool Rob de Nijs, die vaak enorme orkanen van geestdrift wist te ontlokken. Maar ook de andere mede werkenden: „The Lords" van Rob de Nijs, „The Telstars", „The Ricochets", Thea van der Schoot en Ritchie Clark droegen belangrijke stenen bij om er een echte teenageravond van te maken. Ve le jongelui werden zo enthousiast, dat ze midden in de zijpaden van de grote zaal hun twistspröngen moesten bot vieren. De organisatoren hadden soms de grootste moeite om ze op hun plaat sen te houden. 's Middags was er een talentenjacht gehouden. Zeventien Zeeuwse zangeres sen, zangers en muzikale groepjes en bands probeerden de organisatoren Tony Dime, Raymond Dobbe en technisch- muzikaal adviseur Freek Dirne van hun gaven te overtuigen en uiteindelijk wa ren er vijf, die het tot de provinciale talentenjachtfinale brachten en het avondprogramma vóór de pauze moch ten vullen. Het waren „Johnny and the blue jeans", uit Viissingen, „The Anly- sisters" uit Middelburg, Anneke Lee- meijer uit Goes. Ria Luyks, eveneens uit Goes, en „The Skybolts", weer uit Viis singen. Met name de twee bands had den veel succes bij hun jeugdige toe hoorders en toehoorsters. Anneke Lee- mejjer won uiteindelijk de Zeeuwse fina le en met „Johnny and the blue jeans", die als tweede gekozen werden, mag ze uitkomen in de landelijke finale, die in het Kurhaus in Schevéningen gehouden wordt. Ze kregen allemaal een mooie prijs met misschien straks de kans voor een platencontractje. z.ee uwse Exces Mevrouw Van Weert-van Marlon, gastvrouw „Gezinscontact Zeeva renden" te Viissingen heeft gerea geerd; ,Jn de Zeeuwse almanak wordt verondersteld dat ik met weet dat het standbeeld van Michiel de Ruyter 's zaterdags gewassen en verschoond" wordt. Natuurlijk ben ik op de hoogte van deze traditie, omdat ik een geboren en getogen Vlissingse ben. Ik begrijp ook bes' dat een groot man als Michiel de Ruyter goed verzorgd dient, te worden, en als eerbare zeemans vrouwen respecteren wij deze- goe de gewoonte en vertonen wij ons vrijdagsavonds niet op de Boule vard De Ruyter. Het baden van Michiel is inderdaad van de zater dag naar de vrijdag verschoven, dit in verband met de vijfdaagse werkweek. Deze verandering kan niet naar de sin zijn van onze held. der zee, want hij is immers voor alles zeeman, en een zeeman kent geen vijfdaagse werkweek bootjes moeten varen, 's zondags en door de week!" Wij kunnen de zienswijze van me vrouw Van Weert volkomen delen, Die vijfdaagse werkweek leidt maar tot allerlei excessen, die de volkskracht ondergraven. Neem nu de wandelsportvereniging ,J5mma" in Axel, Een eerbied waardig gezelschap, dat langs beemd en veld gezonde verstrooi ing zoekt. Maar wat zien we nu Met al die vrije tijd is het hek van de dam, getuige de volgende berichtgeving: ,J)e Axelse wan delsportvereniging Emma maakte haar jaarlijkse uitspat je". MELKWAGEN VERLEENDE GEEN VOORRANG Op het kruispunt Veerseweg-Prinses Margrietstraat te Middelburg verleende P. W. uit Middelburg zaterdag met zijn gemotoriseerde driewielige melkwagen geen voorrang aan de bromfietser H. K. V. uit Middelburg. Beide voertuigen bot sten, waarbij enige lichte materiële schade ontstond. W, reed over de Veer- seweg richting Veere en wilde linksaf slaan. De bromfietser kwam uit tegen overgestelde richting. Verkoping huis Onder zeer grote belangstelling werd vrijdagmiddag in hotel café „De Tol" te Oostburg, ten overstaan van notaris G. L. de Kok uit IJzendijke in het open baar verkocht het woonhuis Callenfels- straat 58 te Oostburg. Hoogste insteller was de heer E. Ghijsels te Aardenburg met een bod van 18.500. Koopster werd mevrouw wed. D, M. Kunst-de Nood te Oostburg voor 21.400, Ds. J. G. Nieuwöhner nam afscheid van Wemeldinge Zondagavond nam ds, ,1. G. Nievvöhner afscheid van de vrye evangelische ge meente te Wemeldinge. Zoals bekend heeft ds. M. Niewöhner een beroep aan genomen naar Apeldoorn. Als tekst voor zijn afscheidspreek had hij gekozen Hebr. 13 20 en 21, waarbij hij zijn gemeente het goede toewenste, zoals dit goede m ae tekstwoorden wordt gesteld: de dienstknecht gaat, maar de Heer blijft. Ouderling G. Veerhoek sprak na de dienst namens kerkeraad en gemeente tot de scheidende predikant naar aan leiding van de gelijkenis van de zaaier. Hij liet de gemeente de predikant toe zingen vers 4 uit psalm 121. Verder werd het woord gevoerd door ds. J. Karelse uit Goes namens het comité van de Bond van Vrije Evangelische Ge meenten in Nederland. Ds. L. van der Molen uit Cadzand sprak namens de Zeeuwse gemeenten. Vervolgens voerde het woord ds. A. J. Hoogkamer namens de gereformeerde kerk in Wemeldinge en namens de hervormde gemeente as. B. Zoodsma. Wethouder J. Veerhoek bracht de scheidende predikant dank na mens de burgerlijke gemeente en de heer Hommers uit Apeldoorn sprak namens de nieuwe gemeente van ds. Niewöhner. Ds. D. de Jonge uit Yerseke, die in de vacaturetïjd het consulentschap zal waarnemen, voerde als laatste het woord, waarna ds. Niewöhner een dank woord sprak. Na afloop was er gelegen heid persoonlijk afscheid te nemen van ds. en mevrouw Niewöhner. Verkeersexamens kleuterleidsters de aan de gemeentelijke opleidings- iool voor kleuterleidsters te Middel burg gehouden verkeersexamens slaag den de volgende leerlingen: Sarine Brakman, Terneuzen; Hanneke Dingemanse, Terneuzen; Linda Eiff, Kortgene; Ina Gabriëlse, Westkapelle; Carla van Hensbergen, Goes; Marijke van der Hout, Viissingen; Annie Jan- sens, Groede; Nelleke de Jonge, Goes; Magda Kamermans, Viissingen; Jannie Kievit, Goes; Corrie Kik, Wolphaarts- dijk; Addy de Leeuw, Biezelinge; Ma rijke Lellaert, Aardenburg; Conny Lip pens, Aardenburg; Milja Lybaart, Bier vliet; Maatje Meerman. Arnemuiden; Marianne de Meurichy, Viissingen; Wil ly Nijssen, Viissingen; Janiki Moham mad Sjah, Viissingen; Elly Plasschaert, Sluis; Annemarie Priemis, Noordwelle; Nel Romeyn, Goes: Elly Scherpenlsse, Koudekerke; Elly Versloot, Terneuzen; Ella de Vos, Middelburg; Mieke Wol- thers, Middelburg; Jeanette van Wijck- huijse, Kloetinge. 6 leerlingen werden afgewezen. Op hartelijke wijze is zaterdag af scheid genomen van opperwacht meester P. Klap van de groep- Kapelle van de rijkspolitie. Na mens de groep sprak adjudant G. Overbeeke (rechts) woorden van afscheid tot de heer en mevrouw Klap. Foto P.Z.C.) Groene-Kruisgebouw Zoutelande aanbesteed De christelijke vereniging voor zieken verpleging omvattende de dorpen Kou dekerke, Meliskerke, Biggekerke en Zoutelande heeft vrijdagmiddag in Kou dekerke de bouw aanbesteed van een wljkgebouw te Zoutelande. Dé inschrijvingen luiden als volgt: Din gemanse te Zoutelande, 84.900; J. Ga briëlse te Zoutelande, 84.300; Janse en Zoon te Zoutelande, 80.250; Christi- aanse te Koudekerke, 79.705; P. Flipse en Zoon te Koudekerke, 77.894. Het plan is ontworpen door architect J. Job- se te Viissingen. Spanningen bij gemeentepersoneel Medewerking aan ie ratiobouw VANAF 1914 IN VLISSINGEN ,Ik dank het bestuur van de Graaf .Jan ran Nassau school, dat mij in de gele genheid heeft gesteld om de vijftig jaar ol te maken". Dit zei zaterdagmiddag de heer P. H. Meerholz in het verenigingsgebouw „Het Anker" te Viissingen, waar een bijeenkomst werd gehouden om het feit te vieren, dat de heer Meerholz vyftig jaar aan het onderwijs verbonden is ge- 'eest. „Eigendijk zestig jaar", verklaarde de heer P. van Dijk, hoofd van de Jan van Nassausehool in een van de toespraken, die door vele collega's en vrienden tot de heer Meerholz werden gericht. „U stond op uw twaalfde jaar al voor de klas en U hebt ook in uw diensttijd les gege ven. Maar het is vijftig jaar, als we de zuivere dienstjaren tellen". Voor de heer Van Dijk had de heer L. J. Lucasse, voorzitter van het bestuur de Jan van Nassausehool gespro ken. Hij memoreerde in zijn toespraak de lange loopbaan van de nu 71-jarige onderwijzer. „U bent begonnen in Gene- muiden", vertelde de heer Lucasse. ..maar in 1914 ging U naar de Prins Willemschool te Viissingen, die U pas in 1957 bij uw pensionering heeft verlaten". Daarna heeft U op allerlei scholen ge il als tijdelijk onderwijzer of hoofd onderwijzer. Scholen van verschillende godsdienstige gezindten". De heer Meer holz heeft vanaf 1957 gewerkt in Dom burg, Veere, Viissingen, Sint.-Laurens, Hoek en Meliskerke. De heer Lucasse •erhandigde de jubilaris namens het schoolbestuur een enveloppe met inhoud en een weekendtas. Vriendschap De heer C. Castelcin, vroeger hoofd van de christelijke lagere school in Veere en nu woonachtig in Driesum (Friesland) bracht de grote vriend schap tussen hem en de heer Meer holz in herinnering. Hij gaf hem een boekebon. De heer J. van Soelen, hoofd van de Prins Willemschool zei onder grote hilariteit, dat de heer Meerholz na zijn pensionering op veel meer scholen heeft gewerkt dan voor zijn pensionering. „De hedendaagse kwekelingen doen het juist anders om", aldus de heer \V. van Soelen, die de heer Meerholz een loep schonk. De heer J. v. d. Bosse, voorzitter van de christelijke lagere school te Slnt- Laurens, overhandigde de jubilaris een grote doos sigaren. Mej. G. de Koning, onderwijzeres aan de gereformeerde school te Meliskerke vertelde, dat zij en de heer Meerholz in het begin van hun samenwerking nogal eens wat verschil van mening hebben gehad, maar dat die verschillen later niet meer voorkwamen. De heer W. de Buck, voorzitter van het schoolbestuur te Meliskerke bedankte de heer Meerholz voor de prettige sa menwerking. Mej. M. S. Kamermans, onderwijzeres aan de Vlissingse Oranje- school en oud-leerlinge van de jubilaris haalde herinneringen op. Ook zij over handigde de heer Meerholz een envelop pe met inhoud. De jubilaris bedankte en korte toespraak. In Sas van Gent is een commissie van onderzoek ingesteld naar aan leiding van bepaalde spanningen bij het gemeentepersoneel. De P.v.d.A.-vertegenwoordiger M. de Groff stelde de instelling van een dergelijke commissie voor bij de aanstelling van enkele gemeente arbeiders in vaste dienst tijdens de vrijdagavond gehouden raads vergadering. Aangezien bij een on derzoek bepaalde personen in het geding zouden komen, achtte hij het wenselijk, dat een commissie van onderzoek zou worden inge steld. Blijkbaar hadden ook meer dere raadsleden over de spannin gen gehoord, want zij betuigden hun instemming met het voorstel. K.V.P.-woordvoerder J. do Rijk vroeg schorsing va,n de vergadering om met zijn fractie overleg te kunnen plegen. Na heropening werd een commissie van drie personen ingesteld, bestaande uit de heren M. P. de Groff (p.v.d.a.), L. F. S. de Meijer (g^b.) en J. J. de Rijk (k.v. p.). Deze commissie krijgt de bevoegd heid in de ruimste zin een onderzoek in te stellen. Mevrouw E. P. J. F. Vcrvaet- Dierickx (k.v.p.) prees de gemeente ge lukkig, dat men voor een sollicitatie voor gemeentewerkman twee aanmel dingen had ontvangen. Zij stelde voor beide personen te benoemen: „De plant soenendienst heeft dit zeker nodig",. De raad ging akkoord met dit voorstel en behoudens goedkeuring van G.S. naast de heer Vernimmen ook de hi P. M. de Vriend benoemd met ingang van een nader te bepalen datum. Ratiobouw De raad was unaniem bereid mee te •erken aan de ratiobouw in Oost- Zeeuwseh-Vlaandcren. Sas van Gent komt hierbij in 1965 aan de beurt voor (Vervolg van pag 1 zuiver streekbelang ziet, terwijl de Vierwegen in verschillende andere ra den nog aan de orde moet komen. Dit is in ieder geval duidelijk: de ver betering van de Vierwegen en de aanleg van een weg naar de nieuwe Zuidsloeweg vormen de beide laatste schakels, die een economische verbin ding moeten completeren. De provin ciale wegketen is vanaf EMewoutsdyk via Driewegen en Ovezande naar 's-Gravenpolder rond. Van Ovezande naar 's-Heerenhoek is ook een deel van de weg gereed. De kop en de staart in de verbinding door „de Zak" ontbreken nog. Het hangijzer is op het ogenblik de Vierwegen. Van daaruit wil men de verbindingskwestie door de Zak van Zuid-Beveiand oplossen. Daarvoor is net nu de tijd, gelet op de ontwikke lingen die in het Sloegebied voor de deur staan en de te verwachten re creatieve „stormloop" op Zeeland, waarvan ook de Zak van Zuid-Beve iand met zijn landelijke weggetjes en zijn dijkrecreatie mee kan profiteren. Maar vóór alles Is er een goede hoofdverbinding nodig, overigensae gemeenteraad van 's-Gravenpolder hamert al jaren op de verbetering van de Vierwegen. Er ls herhaaldelijk op aangedrongen. Bij het waterschap, Bij Gedeputeerde Staten. Het resulteerde in 1961 in de toezegging dat de provincie een ver betering van dit weggedeelte finan cieel zou steunen. Maar bij het water schap de „Brede Watering van Zuid- Beveland" lag de situatie moeilijker De financiën vormden een knelpunt om de weg op korte termijn te ver- hoteren. Het waterschap wilde ook liever wachten tot de wet uitkeringen wegen „uit" was. Een ander motief, dat werd aangevoerd was in eerste instantie het feit, dat nog niet bekend was, waar de nieuwe rijksweg gelegd zou worden. Daarnaast meende hel waterschap dat het belang van de Vierwegen boven het wetenschapsbe- lang uitging: de streek moest bij de verbetering' van de weg er ook aan meebetalen. Dat gebeurt nu: het feit, dat de Zak van Zuid-Beveland via de verbeterde Vierwegen kan uitmonden op de nieuwe rijksweg is voor meeste gemeenten aanleiding om bijdrage te verlenen. „De brede Wa tering van Zuid-Beveland" wacht thans af, hoe het definitieve resultaat zal zijn van de stappen, die G.S. heb ben gedaan om ook de streek voor deze ontsluiting te animeren. de bouw van 120 woningwetwoningen. De zogenaamde industriecontingenten zijn hierby niet inbegrepen. Praktisch alle raadsleden hadden kri tiek op het beleid van burgemeester en wethouders, omdat deze genoegen heb ben genomen met een aantal van 120 woningen, „Dit is voor een industriege meente a.ls Sas van Gent onaanvaard baar. Het zouden er minstens evenveel moeten zijn als Axel heeft toebedeeld gekregen, namelijk 120 plus later nog eens 96", aldus de raad. De heer De Rijk zei te hebben gezien, dat gemeenten als Vogelwaarde en Westdorpe hun contin genten splitsen voor zogenaamde wyk- bouw. „Waarom heeft Sas van Gent dat niet gedaan en de wijk Zandstraat ook 24 woningen toebedeeld. Enkele kilo meters verder op Stroodorpe doet de ge meente Westdorpe dit wel en loopt nog de kans bij een gemeentelijke herindeling deze aan Terneuzen kwijt te raken", al dus de heer De Rijk. De heren J. J. Bockstael (k.v.p.) en De, Meijer (g.b.) zagen nog een heleboel on zekere factoren, waarop b. en w. geen antwoord konden geven. De heer De Groff meende, dat b. en w. bij de verde ling van de woningen zich in de hoek hebben laten drukken. Indien van ho gerhand een verdeling is gedaan, dan kon hij zich er nog bij neerleggen. „Maar indien de gemeenten onderling 't kwantum hebben verdeeld, dan hééft Sas van Gent zich lelijk in de hoek la ten drukken", aldus de heer De Groff. De heer Bockstael zei van mening te zijn, dat men zeker het huidige kwan tum met 24 woningen moet opvoeren voor de wijk Zandstraat. Woonwagenkamp De lieer De Meijer had met grote ver wondering geconstateerd, dat vorige week voor het zwembad een woonwa genkamp was gecreëerd, terwijl het kamp aan de Vrystraat, is uitge breid zonder toestemming van de raad. Burgemeester R. A. J. den Boer deelde dat men met de rug tegen de stond eu dat men iets moest doen. Dit weerhield de heer De Meyer er niet van om b. en w. te verwijten, dat men reeds jaren met het probleem zit en dat men er niets tegen doet. „Waarom geen verordening met een maximum verblijfs duur, Waarom vraagt men niet aan G.S. wat voor Sas van Gent het maximum is zoals bijvoorbeeld 10 a 11 woonwagens, waarop het terrein is berekend", aldus de heer De Meijer. „Enige tijd geleden liet de gemeente Den Haag per circulaire weten, dat haar terrein vol stond en dat men geen wa.gens meer kon plaatsen. Waarom heeft Sas van Gent dat ook niet gedaan, al was het alleen maar in Zeeuwsch-Vlaanderen Hoe komt het toch dat Sas van Gent bij deze mensen zo in trek is? Doet men bepaalde belof ten?" vroeg hij zich af. „Misschien speelt hier wel wat een paar jaar gele den gebeurd is. Voor het staangeld van 1,50 per week ontvangen zij ook nog water en elektriciteit.. Waarom geen elektriciteitsmeters geplaatst?" Dit wa ren zijn vragen. „Grote huisgezinnen in de gemeente ontvangen toch ook geen bijdrage in de kosten van water en elek triciteit". De heer De Rijk voelde er veel oip iels te doen, wat de elektrici teit betreft. Het is volgens hem gemak kelijk te verwezenlijken. In het. buiten land op kampeerterreinen moet men voor een aansluiting van zijn kampeer wagen ook via een meter stroom betrek ken. Die hangen .soms in de bomen. De heer De Rijk meende, dat de insinuaties van de heer De Meijer over beloften, kant nog wal raakten. De heer De Meijer antwoordde- er moet toch iets zyn, dat het voor de woonwagenbewo ners aantrekkelijk maakt in Sas van Gent te vertoeven?" „Misschien dat het de grens is", opperde burgemeester Den Boer, Waarop de heer De Meijer aan vulde: „in andore grensgemeenten ziet men geen woonwagens staan" De Zeeuwse postzegelverzamelaars heb ben zaterdag de pronkstukken uit hun collecties in het publiek gebracht. Dat gebeurde op een provinciale tentoon stelling van de zeven Zeeuwse afdelingen van „Philatelica" de eerste in de Goese ambachtsschool aan de Bergweg. Het bleek een succesvol evenement, dat bijzonder in trek was: meer dan duizend bezoekers namen een kijkje op de ex positie om do 14.000 postzegels en post stukken, die vyftig Zeeuwse verzame laars hadden ingezonden, te bezichtigen. Die belangstelling was er 's middags al bij het begin. Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes, die de tentoonstelling met een kort speechje opende, zag er een symptoom in, dat postzegels verza melen meer is dan „zo maar een aardig heid", Hij complimenteerde de Zeeuwse Raadsleden C.H.U. vóór concentratie energiebedrijven komst een concentratie moet plaats vinden van de energiebedrijven in Zee land. Zy kwamen tot deze conclusie aan het einde van een vergadering, waarin ien en ander te horen kregen over het aardgas en in het bijzonder de komst van het aardgas in Zeeland. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. J. Kaland gaf de c.-h.-raadsleden er een uiteenzetting over. Dat gebeurde in „De Prins van Oranje" te Goes. Da heer Kaland schetste zijn gehoor eerst een algemeen beleid van le aardgasvondsten en de wijze, waar op het gas „aan de man" zal worden "ebracht. Daarna stelde hij een aantal leeuwse aspecten aan de orde. Ten slotte was dit het doel van de vergade ring: de Zeeuwse raadsleden een beeld te geven van de mogelijkheden die r zijn, zodat zij weten hoe de vork in de steel zit, als de gemeenten er vanaf 1966 mee te maken krijgen. De leiding van ne vergadering was in handen van burgemeester J. D. Jansen van 's-Gra venpolder. afdelingen van „Philatelica" met het re sultaat van de tentoonstelling en het enthousiasme, waarmee ze was opge bouwd. Na deze openingswoorden was de weg vrij voor de bezoekers en konden Zij de verzameling waarde 35.000 bezichtigen: series over ruimtevaart, landen, dieren, land- en tuinbouw, de post, de bijbel, Christus en zijn kerk, vliegbrieven, poststukken van diligence en trekschuit. Kortom een weelde van interessante zegels. Succes met zijn in zendingen had met name de heer B. C. Tienhoven uit Goes (oude poststukken). Zijn inzending was naar het oordeel van de jury de beste van de expositie. Uit handen van P.Z.C.-directiesecretaris W. F. de Pagter, ontving hij de door de P.Z.C. beschikbaar gestelde wisselbeker. De andere eerste-prijswinnaars op deze eerste provinciale tentoonstelling waren de heren F. Murk te Zierikzee (eerste en tweede emissie Nederland); M, Moer land te Verseke (Indonesia); C. J. Bal te Goes (land- en tuinbouw); B. C. van Tienhoven te Goes (stempels poststuk ken). De voorzitter van het werkcomité, dat de tentoonstelling heeft voorbereid, sprak een woord van dank voor de medewerking. (Foto P.Z.C.), BONDSMUZIEKCONCOURS ZEEUWSCH-VLAANDEREN IS IN BRESKENS Het bondsmuziekconcours 1964 van de Bond van muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen is op Hemel vaartsdag (7 mei) in Breskens ter ge legenheid van het 65-jarig bestaan van de Breskense muziekvereniging „Uit het volk, voor het volk". Dit is zaterdag be sloten op de algemene vergadering van de bond in Oostburg. Het wordt een zaalconcours in de Breskense vismijn hal. De sluitingsdatum voor aanmelding is 1 april. Collecte De collecte ten bate van het fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft te Zoutelande 205 opgebracht. P. J. J. DEKKER IN WEMELDINGE DS. BLOK VERTREKT UIT ELLEWOUTSDIJK L. W. Blok, hervormd predikant te Ellewoutsdijk heeft een beroep aange nomen naar de hervormde gemeente van Dinxperlo. „De ervaringen van het afgelopen jaar hebben ons opnieuw geleerd, dat het voor de Nederlandse fruit teelt een levensbelang is, kwali teitsproducten te telen". Tot. deze conclusie kwam veilingvoorzitter P. J. J. Dekker in zijn zaterdag middag gehouden openingsrede tot de algemeen vergadering van de veilingsvereniging „Kapelle-Bieze- linge en Omgeving". De heer Dek ker concludeerde, dat 1963 niet heeft gebracht, wat men er van heeft verwacht. De veilingomzetten gaven in Zeeland lagere omzetten te zien, waarbij de tegenvallers in de zachtfruitsector het talrijkst waren. De opbrengsten van aardbeien en rode bessen waren beslist teleurstellend. Het. risico in deze sector zal beperkt kunnen wor den door spreiding van teelten, aldus dc heer Dekker. Het lagere prijspeil van hardfruit in West-Europa vond zijn oorzaak in de grote fruitoogsten in West-Duit.sland, Italië en Frank rijk. Een lichtpunt was volgens de veilingvoorzitter. dat de import van fruit uit Italië is meegevallen. Het door het produktschap van groente en fruit verplicht gesteld gebruik van eenmalig fust bij export van fruit naar West-Duitsland en België, betekende vooral ten aanzien van West.-Duit.sland een belangrijke verbetering in de pre sentatie. Over het verplicht gebruik van eenmalig fust naar België heeft men van handelszijde ook uit Zeeland klach ten vernomen. Men vraagt zich af waar om België, dat in Beneluxverband zo nauw met ons is verhonden niel als „binnenland" wordt beschouwd De re den hiervan ls, aldus de heer Dekker, dal in België geen voldoende controle uil geoefend kan worden op dc kwaliteit, export en doorvoer vanuit dat land naar West-Duitsland en Frankrijk Men neemt aan, dat b(j export in meermallge veilingskisten naar België spoedig door voer in dit fust naar andere landen het gevolg zal zijn. Dit zou afbreuk doen aan de presentatie van het fruit, terwijl het lang wegblijven van het fust een groot nadeel zou kunnen betekenen voor veiling cn teler Op dit ogenblik kan worden vastgesteld, dat de nieuwe rege ling voor België tot gevolg heeft, dat het eenmalig fust, waaruit het fruit on middellijk bij grensoverschrijding wordt overgelegd in Belgisch meermalig fust. feitelijk ook meermalig fust. is gewor den. Dit leidt: er toe, dat het eenmalig fust op deze wijze gebruikt, wel goed koper in gebruik is geworden, maar dat het ten slotte niet de present atie van het Nederlandse fruit bevordert. Ten slotte klaagt men in kringen van de handel, dat door deze maatregel een verschui ving in de handel op België heeft plaats gevonden. Naar deze klachten wordt door een hiervoor speciaal belaste com missie, een onderzoek ingesteld. De heer Dekker deelde nog mede, dat er nagegaan wordt of er wijzigingen op het veilingbedrijf aangebracht moeten worden in het interne transpor!.. In de mei-vergadering zal hij hierover nadere mededelingen doen. Wat de financiële positie van de veiling betreft kon de heer Dekker mededelen, dat deze zeer gezond is. Ondanks de lagere omzet hebben af schrijvingen volledig plaats kunnen vinden, terwijl zelfs nog ruimte ge vonden is tot restitutie van provisie, Het bestuursvoorstel tot terugbeta ling van deze provisie, zijnde 0,75 procent voor kleine veiling, 0,45 pro cent voor grote veiling en 0,30 pro eent voor boomgaarden, werd zonder stemming aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren P. J. J. Dekker en J. Burger Fzn. uit Wemeldinge, Joh. v. Leeuwen uit KattendQke en Chr. Smallegange uit Biezelinge herkozen. De heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge zit thans 34 jaar in het bestuur, waarvan vele jaren als voorzitter. Aan het begin van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat krachtens vol macht van de vorige vergadering, de vereniging kort geleden wéér een pand aan de Stationsstraat heeft aangekocht. Verder zal er het komende jaar geen fust aangekocht worden, daar de voor raden toereikend zijn. Wat de verbouwing en uitbreidingsplan nen betreft, kon hij ten slotte mede delen, dat hiervoor nog geen vergun ning is afgekomen. De heer Dekker hoopte evenwel, dat deze spoedig ver kregen zal worden. By voorkomende zaken werden bedrijfseconomische pun ten, alsmede vraagstukken rond de be waring ep sortering aan de orde gesteld. «WAAR BE WOLK! jar bewolkt met enkele plaatselijke opklaringen, droog weer. In de ochtend temperaturen om het vriespunt, in de middag temperaturen van twee tot zes graden. Zwakke tot matige wind tussen oost eu noord. ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2