RENTE TOT 4°/, Stomdronken Bredanaar voor twee weken cel in Varkenshouderij in met min- en pluspunten Aantal K.I.-dieren m Zeeland sterk gedaald Haastige spoed is (ook op veerboot) niet goed Sport Nieuwe situatie kreeg aandacht Geitenfokkers bepaalden in Goes keuringsdata Bij de PIlwlD is het goed sparen! VLISSINGSE NUTSSPAARBANK TEGOED MEER DAN 31 MILJOEN GROND-, PACHT- EN TAXATIE BUREAU BEGON WERKZAAMHEDEN ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 POLITIERECHTER MIDDELBURG Droevig resultaat gezellig avondje De Bredanaar A. J. J. F. had in de nacht van 9 op 10 januari een kleine kroegentocht achter de rug, toen hij door een hoofdagent van de Terneuzense gemeentepolitie „in de olie" achter zijn stuur werd aangetroffen. „Hij was in kenne lijke staat" verklaarde op de zit ting de politiefunctionaris W. P., die na 25 dienstjaren wel kon w ten wat men hier precies onder verstaat. En hij verklaarde zich nog even nader: „Er viel niet mee te praten. Aggressief was ie' „Ik had absoluut te veel op", bekende de man. die in grote Iynen de gang vai ken op de bewuste avond en nacht de geest trachtte te halen. „Als je nou eens een keertje vrolyk wilt zijn, nou vooruit. Maar om zo achter het stuur te zitten, nee", de Middelburgse politie rechter mr. B. S. Sieperde die de zaak donderdag behandelde had er geen goed woord voor over. Verdachte was stomdronken, stelde de officier van justitie mr. A. L. Andreae vast. „Dal is zonder meer bewezen' zijn requisitor wees hij vervolgens op de drie gevallen van dronkenschap waarin de Bredanaar een rol had ge speeld. „Deze drie waarschuwingen zijn kennelijk niet voldoende geweest. Dus zijn er andere maatregelen nodig", zo betoogde de officier die twee weken on voorwaardelijke celstraf met zes maan den ontzegging van de rijbevoegdheid eiste. op 3 december te Kloetinge. toen hij met een even van papa geleende wa gen een ongeval veroorzaakte. S. zelf kwam de wagen later ophalen, zonder zich te bekommeren om de schade, die zijn zoontje had aangericht. „Ik heb meer gedacht aan de schade van mijn auto", gaf hij eerlijk toe. „Kon al rijden" „Mijn zoontje kon al rijden toen hy ne gen jaar was" merkte S. op alsof dat Is verzachtende omstandigheid kon •orden aangerekend. „Op drie december kon hij het anders niet", sprak mr. Andreae droog. „Ja r dat kwam omdat hij een ongeval had gezien. Daar was hy zo overstuur van dat hij sneller ging rijden om zo doende vlug thuis te zijn". Mr. Andreae eiste 60 subs. 12 dagen, het vonnis was conform de vordering. „Als U wilt kunt U het dadelijk beta len", sprak mr. Sieperda. De man trok daarop onmiddellijk zijn portefeuille. „Nee niet hier, maar op de griffie", ver beterde de politierechter snel. Vlaamse schrijvers jaarverslag Zeeuws Varkensstamboek komen naar Oostburg \r i f 1 i oen Zaterdag 14 maart zullen de schrijvers! van de „Literaire Tafelstonden" in hotel I Du Commerce te Oostburg optreden. De-1 ze Vlaamse letterkundige kring gaf reeds een literaire avond te Sluis in hotel „De Korenbeurs". De volgende auteurs wor den verwacht: Raf Declercq. Marcel van dc Velde, Klaus Evers, Lieve van Dam me, Jack Verstappen, Lucien Dendooven, alsmede een pianiste, die klassieke mu ziek ten gehore zal brengen. Aanleiding tot deze avond is het verschijnen van de eerste dichtbundel van de jonge, Oost- burgse dichteres Marja de Smet Vercau- teren, die uit eigen werk zal voordragen. Werkman maakte ongelukkige val Bij het verrichten van werkzaamheden in de werkplaats van zijn baas, de aan nemer v. K., maakte de timmerman de W. te Kloosterzande, een ongelukkige val. Bij het bukken stootte hij hel stuitbeentje tegen de punt van een me talen schaafbank. De man kromp ineen van de pijn en viel met zijn hoofd op de betonnen vloer, waar hij bewusteloos bleef liggen. Een dokter, die eerste hulp I verleende, vermoedde een hersenschud ding en achtte overbrenging van het slachtoffer naar het ziekenhuis niet ge wenst. Na bijgekomen te zijn werd de W. naar zijn woning overgebracht. Bevorderingen bij belastingen De heer R. Hamers, assistent le klas bij 's rijks belastingen ter inspectie Oost- burg is bevorderd tot assistent A. Voorlichting DUET Wl .O VS 1.85/1.98/2.95 met GRATIS spaarzegels van 15en 25ct type en uniformiteit is verbeterd. Die verbetering geldt met name voor de landvarkensfokkerij, aldus het overzicht secretaris J. H. ter Keurs, die er op wijst, dat ook de Plétrainvarkens van goede kwaliteit waren. Het ledental liep met 25 terug tot 256. De secretaris meent dat het ledental te gering is in vergelijking tot het totale aantal var kenshouders in Zeeland (mei 1963 3319 bedrijven). Wat de resultaten in de se- lectiémesterii aangaat, meent de heer Ter Keurs dat het noodzakelijk is alle aandacht te schenken aan de hoedanig heid van de biggen en de kwaliteit en afstamming van de ouderdieren. Gevaren Raadsman mr. Tichelman wees op de gevaren van het havenstadje Terneu- zen met zijn metropolistisch karakter en zijn vele kroegen. „Het is er al- j tijd oppassen geblazen" zo hield hij de heren achter de tafel voor. Bij zijn verdediging vestigde hij voorts de aandacht op 't schande-element en de economische gevolgen bij een veroor deling in de zin van de eis van d« officier. „Ik hoop aai U de uiterste clementie wilt betrachten", zo zei hij ten slotte. Maar mr. Sieperda vond het feit der mate ernstig dat hij de celstraf op twee weken bepaalde. De ontzegging van de rijbevoegdheid stelde hij op 12 maanden, waarvan acht voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij had er nog al op los geslingerd, die E. C. van H. uit Sas van Gent. Politie agenten zagen hem op de zevende no vember tegen negenen 's avonds door de straten „laveren". Duidelijk onder in vloed, vonden zij. „Ik weet, wel hoe of dat gekomen is", zet te verdachte uiteen. „Ze hebben alcohol in mijn bier gedaan". „Dus geen as", vroeg mr. Sieperda. Der gelijke verhalen worden hier ook wel eens voorgedragen. „Nee 't was alcohol", volhardde de man, Dan moet je beter op je bier passen", stelde de politierechter. De officier van justitie vond hel maar bedenkelijk, dat van H. bij de politie bekend staat als iemand die veel en vaak drinkt. „Ik zal dit keer nog een geldboete eisen maar de volgende keer gaat uw bromfiets achter slot en grendel", waarschuwde hij'. Con form de eis werd van H. een geldboete van 75 subs. 15 dagen opgelegd. Vader S. uit Goes moest gisteren boe ten voor wat zijn zoontje Jan misdeed Jaarverslag „Stierenstation" KERKNIEUWS Ds. F. J, Sinke 25 jaar predikant Donderdag 5 maart a.s. zal het vijfen twintig jaar zijn geleden, dat ds. F. J. Sinke uit Bolnes in de burgerlijke ge meente Ridderkerk werd bevestigd als predikant in de Nederlands Hervormde Kerk. Ds. Sinke was van 1947-"48 predi kant te Stavenisse. Ds. J. A. van Selms 55 jaar predikant Zaterdag 7 maart a.s. zal het vijfen- Kerkelijke mutaties NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Blokzijl, toezegging, F. Gerbrandy te Vrouwenparochie; te Hoo- gersmilde E. Gijsbers. voorheen predi kant in Nieuw-Guinea. woonachtig te Emmen; te Goedereede G. Voordijk, kandidaat te Oud-Beijerland; te Heeg (Fr.) D. Barten te Appelsga. Aangeno men naar Creil-Espel (N.Ó.P.) P. van Dijk, kandidaat te Kampen, die bedank-, te voor Lichtenvoorde. Beetsterzwaag. Sellingor. Pieterbuuren en Schouwerzij en Terzooi. GEREF GEMEENTEN Bedankt voor Hendrik Ido Ambacht H. RHksen te Gouda. UNIE VAN BAPTISTEN GEM. Beroepen te Alblasserdam W. Veenstra te Musselkanaal. Vooral op Schouwen en de Bevelanden Voor het eerst sinds de oprichting var de K.I.-vercnigingen in Zeeland moet het bestuur van de „Centraal Stierensta tion Zeeland" G.A.. te 's Heer Hendriks kinderen in het jaarverstag over 1962-1963 melding maken van een vrij sterke daling van het aantal ge- insemineerde dieren. Een daling van 700 stuks vee. Waren het er bij de zes a gesloten verenigingen in 1961-1962 nog 13.032, in het nu afgesloten jaar kwam het getal niet hoger dan 12.236. Aan staande dinsdagmiddag zal dit jaarver slag op de algemene vergadering var het „Stierenstation" in de „Prins var Oranje" te Goes aan dc orde komen. Dan zullen ook ongetwijfeld de kant tekeningen van de samenstellers bij de gesignaleerde achteruitgang in dis cussie komen. Immers zij schrijven: „Het laat zich gemakkelijk verstaan, dat deze daling van het aantal gein- semineerde dieren voor Zeeland dui delijk merkbare gevolgen zal hebben, vooral op financieel terrein. Wan neer de kosten in het algemeen nog steeds stijgen en het aantal dieren daalt worden de kosten per dier door twee factoren verhoogd". De sterkste achteruitgang gaven de vere nigingen op Schouwen-Duiveland (258) en op de Bevelanden (286) te zien. In tegenstelling tot. alle andere gewesten steeg het aantal dieren op Tholen en Sint-Philipsland met 62 stuks. Als mogelijke oorzaak voor deze daling meent het bestuur van de coöperatieve vereniging te moeten zoeken de zeer slechte toestand in de veehouderij in de winter 1962-1963. Het vetvee gaf een slechte prijs. Hierdoor was ook het ma ger jongvee niet te plaatsen op de mest- bedrijven. Ook de afzet van de kalfvaar-, zen verliep erg stroef. Daardoor liep het aantal geinsemineerde dieren in de wi~ tertijd vooral terug. Wintergevolgen De zeer strenge winter van het verslag jaar heeft ook gevolgen gehad op de uitvoering van de inseminaties. Moeilijk of niet te berijden wegen waren er de oorzaak van dat de inseminatoren soms de auto in de steek moesten laten. Vijf weken lang was de normale verbinding met Schouwen-Duiveland via Kats ver broken en moest het sperma naar het veer Zijpe worden gebracht. Het is al tijd nog gelukt het sperma op dezelfde dag van aflevering ook op de plaats r*"» bestemming te krijgen. Zal gas nu toch voordeliger worden? Nu Nederland de kat de (gas)bel heeft aan bonden en er in ons land veel meer aard gas aanwezig blijkt te zijn dan men oor spronkelijk dacht, wordt het een actuele kwestie of do gaaprijs inderdaad naar be neden kan. Voorlopig is dit echter nog een wang waarop de naaste toekomst hot antwoord zal geven. Er is echter een andere „vindplaats van overvloed" waar die lage prijs in het geheel geen vraag, maar oen feit is: de markt- en straathan del. De prijzen zijn daar altijd laag ge weest en zij zullen het blijven, dankzij het feit dat de marktkoopman en de straathandelaar voordeliger werken. Zij alleen zl)n in staat tegen de laagste prijs kwaliteitsartikelen te leveren. Zij bie den do meeste keus en laten hun klanten viij en ongedwongen uitzoeken en ver gelijken. Aan dit alles dankt de markt zijn reputatie van „het voordeligste en gezelligste koopoentrum", waar het publiek voor zijn plezier kijkt en koopt. Do markt is één grote openlucht etalage, één grote, gezellige toonbank, waar geld te verdienen valt, want. OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD De vereniging voor verbetering van het I geitenras in Zeeland houdt dit jaar weer een provinciale fokveedag. Dat zal ge beuren op 4 september aanstaande op de Goese Grote Markt, op dezelfde da tum, die ook het Schapenstamboek en liet Varkensstamboek in Zeeland voor hun fokveedag hebben uitgekozen. De afgevaardigden van de Zeeuwse afde lingen besloten daartoe donderdagmid dag op de jaarvergadering in het Land bouwcentrum te Goes. Er worden vijftig tot zestig inschrijvin gen verwacht. Er werden tijdens deze vergadering ook verschillende data voor de kringkeuringen vastgesteld: op 20 juli voor Zuid-Bcvcland In Goes, op 18 juli voor Walcheren in Middelburg of Koudekerke, op 26 juli te Zierikzee en op 15 september voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Secretaris K. Klcinepier uit Zoutelande maakte in zijn jaarverslag melding van een vrij sterke teruggang van het leden tal: van 250 tot ongeveer 200. In totaal zijn er nog ongeveer 750 geiten. In zijn overzicht passéerden ook ae verschillen de keuringen van het afgelopen jaar met name ook de provinciale keuring op de Z.L.M.-expositie te Kruiningen de revue. De heer C. den Engelsen hield op de vergadering een praatje over de voe ding en de melkproduktie bij de geiten, waarbij hij in het bijzonder de opfok van geitlammeren behandelde. De lei ding van de vergadering was in handen van voorzitter A. J. Provoost. Bij de in- Sekomen stukken was een toezegging, at het rijk de provinciale vereniging in 1964 met een bedrag van ruim 1000 zal subsidiëren. In het verslagjaar werd gewerkt met dertien stieren uit het Zeeuwse gebied, ongeveer gelijkelijk verdeeld over de verschillende gewestelijke verenigingen Hiernaast werd nog sperma betrokken van 21 stieren van andere K.I.-stations. Het drachtigheidspercentage na één in seminatie steeg in het verslagjaar van 58,4 pet tot 59,9 pet ten opzichte van iaar ervoor. In het verslag doet het bestuur nog beroep op een goede medewerking aan de geboorteregistratie. De aangiften perj vereniging verschillen sterk. In Wal cheren loopt het goed, maar uit Oost- en| West- Zeeuwsch-Vlaanderen acht het bcsturn de aangiften beslist onvoldoen- dc. Op de algemene vergadering zal de heer C. M. Willens, directeur van het, K.I.-station te Engelen een inleiding; houden. Evenals dat vorig jaar het geval was, werd de algemene vergadering donder dagmiddag gevolgd door een voorllch- tingsmiddag over de varkenshouderij. waarin de verschillende nieuwe ontwlk- TW EE negatieve resultaten constateer- kelingen onder de loep „erden genomen, de het V arkensstamboek voor Zeeland i 1963 lu de Zeeuwse georganiseerde var- De rijksveeteeltconsulent )n Zeeland, Ir. kenshoudcrij: een terugloop van het le- W. L Harmsen. stelde de stand van za- dental en mindere resultaten bij de se- ken; hij wees er op. dat het in dc var- lectierncstery. Daar staan echter een kenshouderlj ook de richting uitgaat van paar aanzienlijke pluspunten tegenover, grotere eenheden, bracht de arbeids- zo blijkt uit het jaarverslag, dat don- schaarste in herinnering en benadrukte derdagniorgen op de algemene verga- j ook dat in deze nieuwe situatie het ka- dcring in het Goese Landbouwcentrum pitaal een grotere rol gaat spelen. De aan de orde kwam: de provinciale fok- ontwikkeling naar grotere eenheden dag in september 1963 bewees, dat met heeft tot gevolg, dat het aantal varkens de fokzeugenstapel sinds 1961 in weer wat is gestegen: 25.000 sluks, 4000 Prijzen Het prijsverloop van biggen en slachtvarkens is een andere zaak, die in het verslag de aandacht krijgt. De heer Ter Keurs laat een waar schuwing horen om niet te ver zwakken in het streven naar kwali teitsverbetering, nu het goed gaat in de varkenshouderij. zeugen. Wat de fokkerij betreft meende de neer Harmsen, dat men met zo'n 20 stuks goed kan werken; voor de mest- varkens noemde hij een aantal van 150. Hij stond ten slotte stil bij het „klimaat" waarin de varkens verblijven: de inrich ting van de stallen, de voeding en der gelijke en meende, dat de Zeeuwse var kenshouderij op de goede weg is wat de kwaliteitsverbetering betreft. Wel is het naar zijn mening zaak om nog meer gebruik te maken van prima fok mate riaal „de K.I. biedt mogelijkheden" en voorzag hij. dat het Varkensstam boek een steeds belangrijker plaats zal innemen. De heer J. H. Holbrlnk, hoofdinspecteur van het Varkensstamboek voor Over- Ijsel gaf de bezoekers ten slotte z(jn zienswijze over de fokrichting en de me thoden voor de opvoering van het kwa liteitspeil van de varkensstapel. Naar zij mening moet men de tijd. die vrijkomt door een betere huisvesting, besteden om meer aandacht aan de ge zondheid van de varkensstapel te geven. Wat de fokkerij betreft pleitte hij voor I een meer uniforme opfok „via de varkenshouderijkernen bij voorbeeld" van de jonge beren. Bij de huishoud den de heren J. (Advertentie) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! landvarkens iets gunstiger ligt, ten op zichte van voorgaande jarenDij de Plé trainvarkens is het aan de lage kant. Verder wijst de samensteller op de werkzaamheden van de zes varkenshou derijkernen in Zeeland, waar aandacht werd geschonken aan de voeding en de verzorging van de varkensstapel Als belangrijke data voor de varkensfokke rij in Zeeland staan voor 1964 genoteerd: 23 aoril de varkensfokdag voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en te St.-Jan- steen. 6 juli voor West-Zeeuwsch-Vlaan- deren te Heille. 18 juli voor Walcheren, terwijl op 4 september in Goes de pro vinciale varkensfokdag zijn beslag in de plaats van d heer W. Moelker uit Kerkwerve plaats van de niet herkiesbare LtUKer oldei heer L. v. d. Sluis ge zen werd de heer W. de Buck uit Co- lgnsplaat. De leiding van de vergadering was in handen van voorzitter P. Dlnge- manse uit Zoutelande. Jaarverslag over 1963 si IJ r toe met f 2.435.591,50 plus f 874.229.23 yjTO&l ULC6T ivanië 0 zning van 11,625 procent in 1962: 7/7 713.771 procent). De omzet steeg met ctcïitCY uii die van en het aantal verwerkte posten met hoi llririrfo irtnr >62: 10403). De /tut JUUI bedroeg 4.352 procent. Dc inleggers- De groei van het inleggerskapitaal by rente bleef ongewijzigd o;> 3 pro: ent de Vllssingse Nutsspaarbank is in 1963 voor gewone en 3'. pro- slechts weinig achtergebleven bij die van het vorige jaar. terwijl het aantal verwerkte posten opliep met 8 procent. Er werden 2949 (in 1962: 3378) nieuwe rekeningen geopend. Het spaarover schot bedroeg 2.435.591,50 (in 1962: t 2.662.365,47). Met de beschrijving van de aan de inleggers verschuldigde rente bereikte het inleggerskapitaal de som van 1 31.792.426,07. Aldus meldt het jaarverslag over 1963 van de stichting „Vlissiogsche Nutsspaarbank". 1,03 hoger terugbetaling Het inleggerskapitaal nam POTTERS iËfBM LIN|A"«2£ "7 MCNTHOLPEILKTS Te den hoest en Keelpu ^Uitwerking frappant 55ct. KANTONGERECHT OOSTBURG Belgische madam: „Wees een beetje goed voor me" Het mag als bekend worden ver ondersteld dat de aankomst van veerboten over de Westerschelde dikwijls met een oorverdovend la waai gepaard gaat. Machines slaan volaan achteruit, auto's, motoren en bromfietsen worden gestart en iedereen maakt zich klaar om zo vlug mogelijk de boot te verlaten. Is het mogelijk, dat in die conster natie iemand een aanrijding ver oorzaakt. zonder dat hij er zelf iets van hoort of voelt? Dat was Ce vraag, waarvoor Ce officier van justitie, mr. K. Doedens, en de kan tonrechter mr. J. Moolenburgh, zieh donderdag te Oostburg gesteld zagen in de zaak tegen de verzekeringsinspecteur J. van B. uit Goes. Hem werd namelijk ten laste gelegd, dat hij op 9 augustus 1963 bij het afrijden van de boot te Breskens een voor hem staand voertuig zou hebben aangereden en beschadigd. Verdachte ontkende zulks. Hij zei. zioh van geen aanrijding bewust te zijn. Hy had er trouwens eerst vier weken later iets van gehoord. De bestuurder van de aangereden auto. de technisch ambtenaar bij de rijksdienst voor het wegverkeer H. J. uit Groningen, wist er wel alles van. Hij had het onge luk zelfs zien aankomen en tevoren tegen zijn vrouw gezegd: „Dat gaat nooit goed als de auto's achter ons straks eraf moeten". Het was inderdaad niet goed gegaan. Duidelijk had hij de botsing gevoeld en het kenteken opgenomen van de auto die langs hem de boot afreed. „Het is me opgevallen, dat iedereen verschrik kelijk veel haast heeft, als hij de boot af wil", aldus de Groningse getuige. Verdachte had niets gezien, gehoord of gevoeld. „Ik had ook geen schade", voegde hy eraan toe. „Maar toch hebt U tegen de verbaliserend politieman ge zegd, dat U rechts aan uw auto een klein deukje had en niet wist. hoe dat erin is gekomen", zei mr. Moolenburgh. Verdachte kon zich dat niet meer her inneren. Zowel de officier als de kantonrechter kwamen tot een boete van eif gulden subs, twee dagen (om verdachte in de gelegenheid te stellen, hoger beroep aan te tekenen) en vergoeding van de schade a 42,50. Hinderwet Voorts stond terecht de Amsterdam se fabrikant J. C. B., in wiens con fectiebedrijf te Breskens in de jaren 1962 en 1963 werd geconstateerd, dat er elektromotoren werkten, terwijl daarvoor geen vergunning ingevolge de hinderwet, aanwezig was. s ge- tebe- stuur van Breskens, dat nooit iemand bezwaar tegen deze gang van zaken had ingebracht en dat hij verder niemand schade had toegebracht. „Maar het feit blijft, dat U geen vergunning had", al dus de kantonrechter, die verdachte verweet, nooit persoonlijk contact met het Breskense gemeentebestuur te heb ben opgenomen. De officier eiste een boete van honderd gulden subs, twintig dagen, maar aan gezien verdachte beloofde, alsnog een vergunning te zullen aanvragen, bepaal de de kantonrechter de boete op zestig gulden subs, twaalf dagen. Weinig meewerkend tijdens de rechtzit ting toonde zich de landbouwer J. B. S. uit Hoofdplaat. Hem werd ten laste ge legd. dat hij op 1 september 1963 met een auto zonder brandende koplichten door Hoofdplaat had gereden. Later had hij tegen de verbaliserende politie man bekend, dat te hebben gedaan, maar donderdag tijdens de kantonge rechtszitting ontkende hij weer alles. „Ik zat wel in die auto. maar die is van mijn broer, die trouwens achter het stuur zat", aldus verdachte. „Dan maken wij maar meteen korte metten en laten uw broer ophalen", zei mr. Moolenburgh, „misschien wilt U die nog meineed laten plegen ook". Dat leek verdachte een nogal radicale stap. „Zoveel poppenkast wil ik niet over dat geval. Trouwens, mijn broer Is nu niet te bereiken en daarom neem ik de schuld wel op me", zo bond hy in. Toch besloot de kantonrechter de zaak aan te houden tot 26 maart aanstaande, om verdachtes broer A. S. eens aan de tand te voelen. Twintig gulden subs, vier dagen hechte nis luidden eis en uitspraak tegen de vlasser G. M. L. uit Eede-Aardenburg, die zijn zoon op 29 augustus had laten rjjden met een trekker met aanhang wagen. waarvan de totale lengte met inbegrip van de lading 20.40 meter be droeg. De maximum toegestane lengte is 18 meter, ,,'t Was slecht weer en we wilden een beetje opschieten", aldus de verdachte. Grazen De landbouwer J. P. L. uit Sluis, die terechtstond omdat zijn vaarzen hadden lopen grazen op weiland van een andere pachter, had zich doen machtigen door mr. W. le Mair. Hij verklaarde, dat hr" vee van anderen ook wel eens op de w van verdachte graasde. Daarom vond hij het overdreven, dat nu plotseling schadevergoeding werd geëist. Mr. Doedens was van mening, dat dachte het met dit soort dingen niet zo nauw neemt, omdat hij al eerder daar voor terecht heeft gestaan. Hij eiste een boete van 25 gulden subs. 5 dagen, die de kantonrechter terugbracht tot 15 gul den subs. 3 dagen. Beetje goed Samenwerking Z.L.M. en N.B. Mij. van Landbouw Bureau werkt met eigen budget Het enkele maanden geleden opgerichte gemeenschappelijke grond-, pacht- er taxatiebureau van de Zeeuwse land- bouwmaatschappij en de Noordbrabant- se maatschappij van landbouw is dezer dagen voor het eerst bijeen geweest. De instelling van het bureau geschiedde, omdat er bij de leden een behoefte bleek te bestaan om op deskundige wijze ge adviseerd te worden inzake aan- en ver koop van gronden, pacht en onteigening. In de loop van de jaren was daartoe bij de Z.L.M. een geheel eigen afdeling ont staan, die adviezen en bijstand op dit terrein aan de leden verleende. Uitgaande van de gelijke belangen die het gehele Deltagebied heeft bij de toekomstige ontwikkelingen ten gevolge van de ontsluiting van zuid west Nederland, heeft men besprekin gen gevoerd om te komen tot een nauwere samenwerking. Enkele maanden geleden resulteerde dit in de oprichting van het genoemde bu- Dempen kanaalarm te Terneuzen In verband met het dempen van de mid- denkanaalarm van het kanaal van Ter- neuzen te Sas van Gent zal het door gaande scheepvaartverkeer met ingang van 2 maart niet meer mogelijk zijn door deze kanaalarm. Wegomlegging door verbeteringswerken aan rijksweg 60 In verband met uitvoering van verbete ringswerkzaamheden is rijksweg 60 in öe traverse door Kloosterzande nabij ae Cloosterstraat voor het tijdvak dat ligt tussen twee maart en zes maart voor het doorgaand verkeer gestremd. Het ver keer Hulst-veerhaven Perkpolder en om gekeerd zal daarom bij de driesprong te Terhole worden omgeleid over de pro vinciale weg via Rapenburg Tol en de tertiaire weg over Stoppeldijk en Groe nendijk tot het kruispunt met de rijks weg 60. „Ik heb het niet opzettelijk gedaan en ik hoop, dat ge een beetje goed voor me zult zyn", zei de Belgische huis houdster M. L. B. uit Kort rijk tegen de kantonrechter. Zij was met haar volge laden personenautootje op 6 augustus het parkeerterrein te Sluis afgereden en botste achteruit tegen een andere auto. I de echtgenote van verdachte als getuige décharge te horen, hetgeen |nM| I kantonrechter werd toegestaan. af en toe ook wel eens aan het woord kon komen. Voor madames raadsman, mr. P. J. Peeck, bleef weinig meer over dan het eigenlijke hinderen van zjjn cliënt niet bewezen te achten. De weg was volgens hem vrij geweest. „Nou, nou", interrumpeerde mr. Moo lenburgh. „Op het moment dat ze ach teruit ging rijden", vervolgde de raads man zijn pleidooi. „Het wast evenwel al het water van onze gemeenschappelijke Schelde niet af, dat U fout bent ge weest". aldus de kantonrechter, die de eis van de officier ad veertig gulden subs, acht dagen terugbracht tot. 25 gul den subs, vijf dagen. „Gaat U in hoger beroep?" wilde hij nog van madame weten. „Ga ik dat dan ook verliezen?" repliceerde zij. Maar daar wilde de. kantonrechter geen antwoord op geven. Weifelachtig Een zaak die er niet helemaal uitkwam, was die tegen de rolluikenmaker D. van de E. uit nel Belgische Maldegem. die op 3 november te Sluis bij het achteruit rijden van het Walplein een personen auto zou hebben beschadigd. Mr. J. van Noort. die als gemachtigde voor verdachte optrad, zei dat zijn cliënt ontkende een aanrijding te hebben ver oorzaakt. Getuige J. W., parkeerwach ter te Sluis; verklaarde eerst, dat de Belg de andere auto vermoedelijk had geraakt. Later wist hij het zelfs zeker. De officier eiste een boete van twintig gulden subs, vier dagen. Mr. Van Noort vond de verklaringen van de getuige weinig positief en nogal weifelachtig. Hij vroeg aanhouding van de zaak reau. In de ruimste zin van het woord stelt dit bureau zich ten doel de belan gen van land- en tuinbouw te beharti gen, in zoverre die liggen op het terrein van grond- en pachtzaken. W erkwijze Een uitvoerende commissie is belast met het bestuur van het bureau. De le den hiervan zijn aangewezen door het dagelijks bestuur van de Z.L.M. en hoofdbestuur van de Noordbrabantse Mij. van Landbouw in een verhouding van 12 5. Respectievelijk 3 en 1 leden vertegenwoordigen de tuinbouw. Uit de uitvoerende commissie is een da gelijks bestuur benoemd, bestaande uit een voorzitter (apart benoemd) en 6 le den, te weten 4 leden van de Z.L.M. en 2 leden van de N.B.M.v.L. De dagelijkse leiding is opgedragen aan een directeur. Het bureau zal een eigen budget hebben, waarbij men er van uit gaat dat voo gespecialiseerde hulp van dit bureau, waarbij vaak grote financiële belangen op het spel staan, zal moeten worden betaald. Voor het verrichten van taxa ties wil men contacten tot stand bren gen met een aantal taxateurs, verspreid over het gehele gebied. Het bureau is gevestigd in het land- bouwhuis op de Grote Markt te Goes. Zege voor M.M.H.C. niet onmogelijk Daar afgelopen zondag alle hockeywed strijden zijn afgelast is er geen verande ring in de standenlijst gekomen van de 2e klasse A. Het eerste herenteam van Middelburg bezet thans de vierde plaats (9 punten uit 10 wedstrijden). Zondag moet dit elftal de strijd aanbinden tegen Warande te Oosterhout. De Oosterhou- ters bezetten de vijfde plaats (8 punten uit 10 wedstrijden). De thuiswedstrijd voor M.M.H.C. is gelijk geëindigd (0-0). Willen öe Zeeuwen beide punten mee naar huis nemen dan zullen zij alle zeilen moeten bijzetten. Te Tilburg wordt een plaatselijke derby gespeeld tussen Forward Ü-Were Dï. Were Di zal wel niet veel moeite hebben om tegen Forward met een overwinning uit de bus te komen. Push m, dat onderaan staat, krijgt het tweede team van Tilburg op bezoek. Thuis wonnen de Tilburgers met 5-1 en ook nu zullen de gasten wel een over winning behalen. Zwart Wit II is te gast bij Hoco. De Bredanaars wonnen op eigen veld met 3-2 van de Oisterwijkers. Ook nu zullen zij trachten beide punten te behalen. Of zij hier in zullen slagen valt nog te bezien. De stand in de 4e klasse luidt: Forward m 8 8 0 0 16 27-7 Waalwijk II 9 6 1 2 13 28-11 Tilburg VI 9 5 0 4 10 20-11 Push V 8 4 0 4 8 15-20 Warande II 9 2 1 6 5 12-18 M.M.H.C. II 8 2 0 6 4 13-28 Tempo II 9 2 0 7 4 11-31 Push V had 16 februari moeten spelen tegen Tempo II en is niet opgekomen. Hierdoor heeft Tempo er twee punten bijgekregen (reglementair) en het de gradatie gevaar voor Middelburg is hierdoor toegenomen. Beide verenigin gen zullen hun uiterste best doen om er nog enige punten bij te krijgen, en het eindoffensief belooft zeer spannend te worden. Zondag trekt ook het tweede elftal van Middelburg naar Oosterhout. Op eigen veld verloren de Zeeuwen met 3-0 van Warande. Ook nu ziet het er voor de Middelburgse reserves donker uit. Tem po II komt in het veld tegen Forward. De Tilburgers hebben tot heden toe alle wedstrijden gewonnen en zullen ook dit keer geen steek laten vallen. Tilburg VI gaat op bezoek bij Push V. Voor deze wedstrijd is een voorspelling moeilijk te geven omdat de Tilburgers hun eerste wedstrijd met 1-0 verloren. De kans is dan ook groot dat dit keer de punten verdeeld worden. Voor de jeugd zijn de volgende wed strijden vastgesteld: Jongens: M.M.H.C. a-Push b. M.MF.C. b-Breda b. Meisjes M.M.H.C -Push r. gekweekte rente van dc beleggingen, inclusief verschillende boten bedroeg f 1.388 621,85 (in 1962: f 1.217.134,14). Aan inleggers werd vergoed f 897.449.77 (in 1962: f 799.05f.50). Aan de algemene reserve v. -rd een bedrag van f 267.690.10 toegevoegd. Op 31 december bedroegen de re serves, uitgedrukt in procenten van het inleggerskapitaal 6.021. De al- (31 de- lepartement Wolphaartadijk 300 en het departement Noo land f 100. Aan het hoofdkantoor te Vlissingen werd in 1963 Ingelegd f 12.252.718.13 en te rugbetaald i 10.635.233.27 Het tegoed steeg van t 18.408.585,78 tot f 20.590.583.59 (inclusief i 564.512.95 aan rente). .Aan de afhaaldionst werd ingelegd f 146.700.67 en terugbetaald t 140.533,85. Het tegoed steeg van f 73.980,69 tot f 81.310,25 (inclusief f 1.162.74 Aan het kantoor tc Souburg werd inge legd f 1.248.722.79 en terugbetaald f 1.107.964.83. Het tegoed steeg van f 1.794.510.91 tot f 1.990.291,54 (Inclu sief f 55.022,87 aan rente). Aan het kantoor te Goes werd ingelegd f 3.947.109.92 en terugbetaald i 3.494 958,25. Het tegoed steeg van t 5.382.471,05 tot f 6.001.771.42 (inclu sief f 167.148.70 aan rente). Aan het kantoor te Wolphaartsdijk werd ingelegd f 506.964,52 en terugbe taald f 425.880.08. Het tegoed steeg van f 1.035.818.34 tot f 1.149.302,94 (inclusief f 32.400,16 aan rente). Aan het kantoor te Terneuzen werd in gelegd f 700-546,21 en terugbetaald f 623.171,05. Het tegoed steeg van f 781.625.75 tot f 883.187,55 (inclusief f 24.186.64 aan rente). Aan het kantoor te Zaamslag werd in gelegd f 88.009.46 en terugbetaald f 120.722,76. Het tegoed daalde van f 186.953,03 tot f 159.038,67 (bijgeschre ven rente f 4.798,94). Aan het kantoor te Axel werd ingelegd f 182.661,44 en terugbetaald f 180.632,94. Het tegoed steeg van f 197.884.72 tot f 205.948.08 (inclusief f 6034,86 aan rente). Aan hel kantoor te Kortgene werd in gelegd f 138.940,13 en terugbetaald f 119.633.45. Het tegoed steeg van f 288.073,54 tot f 316.281.41 (inclusief f 8901,19 aan rente). Aan het kantoor te Kapelle werd inge legd f 188.945.79 en terugbetaald f 128457.91. Het tegoed steeg van f 300.672,07 tot f 371.280,95 (inclusief f 10.121,09 aan rente). Aan het kantoor te HeSnkenszand werd ingelegd f 34.518.28 en terugbetaald f 23.057,36. Het tegoed steeg van f 30.866.72 tot f 43.429.67 (inclusief f 1102.03 aan rente). Het aantal inggers bedroeg op 1 janua ri 1963 in totaal 29 866 en or> 31 decem ber 1963 in totaal 31.066. Het ledigen van 3250 spaarbusjes bracht een bedrag van f 117.556.40 op. Advertentie LEZERS SCHRIJVEN GEEN RASSEN DISCRIMINATIE Als men reageert op een gerechte straf die de K.N.V.B. oplegt op de wijze zoals de heer L. dat deed en er dan gemaks halve b(j verzwijgt dat het feit gepleegd was bij herhaling, dan is deze heer er volkomen naast. Verder bewijst hij z'n eigen mensen een zeer slechte dienst door over rassendiscriminatie te gaan schrijven en gebruikt het „Door de eeu wen trouw" volkomen verkeerd door te eisen dal men hen als het ware straf feloos laat of ten minste met zachtheid moet behandelen als dank voor de dien sten die de voorouders van deze jeug dige voetballers aan de Nederlandse staat bewezen hebber.. Neen heer L., U moet het anders stellen. Vechten en slaan hoort niet in de sportwereld thuis en zij die er zich aan schuldig maken is doet er niet ter zake. Speculeert U dus niet meer op dingen die niets met sport te maken hebben en steek een volgende keer. wat hopenlijk niet meer voorkomt, liever de hand in eigen boe zem. Vlissingen B. P.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7