Sjoukje Dijkstra rijdt sterker dan ooit PFAFF Financiële berichten Werktijdverkorting voor chauffeurs KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND BEHOUDT FUNCTIE IN TOEKOMST in Yerseke dringende eis Nihil speelde „Om Nausikaa' Zonder klemmen lijmt u snel met bceI"r SNELFIX KLEINE GEMEENTEN (MET MINDER DAN 1000 INWONERS) OPHEFFEN Schouw rechtbank in haven werd lange excursie HUISEIGENAREN WONNEN' G0ESE BQUWKWESTIE PZC. PROVINOIALB Z B B U W B B O O U R A N T ZATERDAG 29 FEBRUARI 1B64 W ereldkampioenschappen Voorsprong van 73,7 pnt. op Regine Heitzer Vraag het de Duitsers, vraag het de Engelsen, de Canadezen, de Amerikanen, vraag het zelfs trai ner Arnold Gerschwiler, de man, die liever tien slagen om de arm houdt dan één, zij allen zijn het er over eens: Sjoukje Dijkstra heeft nog nooit zo sterk gereden als in deze Dortinundse strijd om de wereldtitel. Toen vrijdagmiddag in de namiddag de laatste van de 7,es verplichte figuren was gereden, wisten de rivalen van onze 22-jarige olympische kampioene dan ook zeker, dat zy zaterdagavond geen schijn van kans zullen hebben om Sjoukje van haar derde wereldkampioenschap af te houden. Het puntentotaal, dat Sjoukje in de schoolfiguren verzamelde, 1312.7 is het hoogste, dat zij ooit in haar loop baan behaalde. Het verschil met nummer twee, Regine Heitzer (73,7) en dat met nummer drie, Petra Burka (138,7) zijn de grootste voorsprongen, waarmee zij ooit aan de Kür heeft mogen beginnen. Het spreekt vanzelf, dat het plaatscijfer daarbij een solide 9 is. Sjoukje zelf had een heel nuchtere ver klaring voor haar topvorm. Zij vertelde het ons. alsof het eigenlijk geheel van zelfsprekend is. „In Grenoble was ik gespannen. Het was de eerste grote wedstrijd van het belangrijke olympische seizoen en die olympische spelen spookten ons maar door het hoofd. Bovendien was de kracht van de niet-Ameri- kaanse tegenstandsters toen nauwe lijks bekend. En vergeet ook niet, we hebben in die weken tussen Grenoble en nu weer een heleboel kunnen oefe nen. Ik leer nog elke dag". Antwoord De stand luid nu: 1. Sjoukje Dij lest ra (Ned.) plaatscijfer 9 1312,7 punten; 2. Regine Heitzer (Oostenrylc) 18 1239,0; 3. Petra Bur ka (Canada) 32 1174,0; 4. Christine Haigler (V.S.) 36 1166,7; 5. Peggy Fleming (V.S.) 53 1130,7; 6. Nicole Hassler (Fr.) 59 1127,4; 7. Miwa Fu- kuhara (Japan) 68 1115,5; 8. Sally- Ann Stapleford (G.B.) 72,5 1113,3; 9. Shirra Kenworth (Canada) 84,5 1087,7; 10. Albertina Noyes (V.S.) 94 1078,4; 11. Wendy Griner (Canada) 97,5 1075,9. De 18-jarige Tsjechische Eva Romano- va en haar 20-jarige broer Pavel Roman, zijn tijdens de wereldkampioenschappen ijsdansen voor paren naar hun derde wereldtitel „gerock en rolled". Het Tsjechische paar dat reeds de Europese titel in zijn bezit had, gaf in het ijssta dion van Dortmund een prachtig staal tje perfekt ijsdansen weg. Het werd hiervoor beloond met 249,2 punten en rangcijfer 8.0. Reeds na de verplichte fi guren stonden de Tsjechen op de eerste plaats. Het Canadese paar Paulette Doan en Kenneth Ormsby, dat na de verplichte figuren de derde plaats bezette, wist het Engelse paar Janet Sawbridge en David Hickinbottom hun tweede plaats te ontnemen. Met ingang van 1 maart zal de werktijd van chauffeurs op autobussen, vracht wagens en huurauto's worden verkort. Een wijziging in het rijtijdenbesluit opent voor autobus- en vrachtwagenbestuur ders de weg naar een gemiddelde weke lijkse werktijd van 48 uren, terwijl dit gemiddelde voor huurautobestuurders 51 uren zal gaan bedragen. Voor een bemanningslid, dat zowel op een autobus als op een vrachtwagen dienst doet, zal de werktijd gemiddeld 49 uren per week worden. Het ligt ech ter in de bedoeling deze werktijden ge leidelijk in te voeren, zo deelt het minis terie van sociale zaken en volksgezond heid mee. Een algemene ontheffing zal het voor autobus- en vrachtwagenbestuurders mogelijk maken dit jaar nog 50 uren te werken en in 1965 49 uren. In 1966 zal dus definitief de 48-urige werkweek voor deze groep ingevoerd zijn. Ook voor hen die zowel een autobus als een vrachtwagen besturen, zal op ge lijke wijze de 49-urige werkweek worden bereikt. In het huurautobedrijf zal de werktijd verkorting zich over vier jaren uitstrek ken met dien verstande, dat telkens ne twee jaar een uur per week korter za! worden gewerkt. De werktijden voor het grensoverschrij dend vervoer zullen voorshands ongewij zigd blijven. Hierbij spelen de internatio nale bepalingen een rol, ten aanzien waarvan een verdrag is gesloten, dat evenwel nog niet in werking is getreden. Voorts behelst de wijziging verheldering in de tekst van een aantal artikelen, waardoor twijfel omtrent de interpreatie is weggenomen. „Schuttevaer" in Goes: Sjoukje gaf daarmee tegelijkertijd ant woord op de vraag, die velen zich had den gesteld toen de 21 meisjes hun fi- furen reden; de vraag namelijk, oi joukje weer verder vooruit was ge gaan, of dat de anderen wat waren te ruggevallen, vergeleken bij vorige wed strijden. Het eerste in inderdaad het ge val. De andere meisjes, vooral die uit de Verenigde Staten en Canada, hebben hard gewerkt aan hun verplichte figu ren en niet zonder succes. Maar bij Sjoukje Dijkstra is het harder gegaan. In het bijzonder in de dubbel-drie en de tegen-drie is het maatgevoel nog ster ker geworden en wanneer de hoofd- scheidsrechter, nadat Sjoukje uit haar figuur was gereden, de paaltjes neer zette, vormden deze steeds mathema tisch correcte rechthoeken. Zestien maal In totaal ook een re cord hebben zeven van de negen ju ryleden het stijlvolle en beheerste pre cisiewerk van onze landgenote met een 5 of hoger beloond. Slechts de Tsjech Hasenoerhrl en de Japanner Hasegawa konden zo ver niet gaan. Bij Regine Heitzer, Petra Burka en Christine Haig ler viel te zamen viermaal het cijfer 5.0. 1 wee jaar Nog voor Sjoukje en haar mededing sters zaterdagavond aan de Kür be ginnen, kan worden vastgesteld, dat het ten minste nog twee jaar zal du ren, eer een van die mededingsters Sjoukje Dykstra naar de kroon zal kunnen steken. Zo zal de sehrikkel- dagavond Sjoukje Dijkstra een groot se slotapotheose van het officiële in ternationale seizoen brengen. Vijfduizend Nederlanders worden met extratremen en bussen verwacht. Zij zul len 's werelds sterkste kunstrijdster, die voor het eerst sedert de dagen van Sonja Henie en Barbara Ann Scott voor het „groot slam" in de yssport het winnen van het Europese, het olympische en het wereldkampioenschap in één seizoen zal zorgen, nu eens niet op het televisie scherm of in de pers behoeven te vol gen, maar In levende lijve kunnen toe juichen. Zij zullen daarvoor moeten wachten op de laatste minuten van deze wereldkampioenschappen, want de lo ting van vrijdagavond heeft uitgemaakt, dat Sjoukje als 21e en dus als laatste zal rijden. Petra. Burka lootte nummer 13 en Regine Heitzer nummer 18. Zweedse prinses Margaretha verloofd Prinses Margaretha van Zweden heeft zich verloofd met een nïet-adellyke En gelsman, John Ambler uit Londen, zo maakte het Zweedse hof gisteren be kend. De 40-jarige Ambler woont aan het def tige Belgrave Square in Londen en is eigenaar-directeur van een vervoeron- derneming, aldus een woordvoerder van het hof. Hij bevindt zich momenteel in Stockholm. Prinses Margaretha, een lange, slanke brunette, is de 30-jarige dochter van prinses Sibylla en wijlen kroonprins Gu.staaf Adolf, die in 1947 bij een vlieg tuigongeluk het leven verloor Enkele jaren geleden was er sprake van een ro mance tussen haar en de pianist Robin Douglas-Home, een neef van de Britse premier Margaretha is de oudste van prinses Sibylla's vier dochters Zij is ge diplomeerd arbeidstherapeule. opgeleid in het Carolineziekenhuis te Stockholm en in Londen Zij heeft ook ceramiek gestudeerd. Bij vele gelegenheden ver tegenwoordigde zij haar land in het bui tenland. Het Kanaal door Zuid-Beveland zal ook in de toekomst als de nieu we Schelde-Rijnverbinding tot stand is gekomen zijn functie be houden als vaarweg voor de bin nenscheepvaart. Deze uitspraak deden de leden van de onlangs op gerichte afdeling „De Bevelanden' van de Koninklijke Schippersver eniging „Schuttevaer" in de vrij dagavond in „De Landbouw" te Goes gehouden vergadering onder voorzitterschap van mr. F. G. H. Huber. Maar de technische uitrusting van het kanaal verouderde sluizen en te klei ne loswalien Is nu en voor de toe komst onvoldoende, zo luidde verder de conclusie- Dit zal voor het afdelings bestuur aanleiding zjjn om eens te gaan praten met de bevoegde instanties. Juisi omdat het kanaal altijd van belang zal zyn voor de binnenscheepvaart de vaart op Gent en Brussel, eenderde van het totaal was de vergadering voor stander van verbetering van de outïlla ge. Met name de heer V. de Grooff uk Hansweert drong aan op vergroting va; de loswalien en verdieping van het wa terpeil ervoor. Dit is van groot belan voor de kustvaarders, die een druk ge bruik maken van het kanaal. Maar oo de binnenvaart zal de loswalien kunne; benutten als ligplaats. Omdat er nu we' nig water staat voor de loswalien knap er bij het passeren van andere schepe nog wel eens een kabel af, waarmee d: schepen zijn gemeerd. Over een ander punt werd de vergade ring het eveneens eens. De Vlakebru. over het Kanaal door Zuid-Bevelant moet op gezette tijden open ten behoe ve van passerende jachten. Met rijks waterstaat zal contact worden opgeno men ten einde te bereiken, dat de brug een paar maal per dag open gaat vooi passerende jachten. De mededelingen van het bestuurslid C. Pekaar over de haven van Yerse ke waren in mineur. Hij verklaarde, dat vergroting van de vissershaven niet uitgevoerd zal kunnen worden. Hoewel de aanleg van de haven eind 1963 is aanbesteed is er door allerlei oorzaken thans wederom een onren dabele top te voorschijn gekomen, waardoor de plannen schipbreuk dreigen te lijden. „Het lijkt, wel of het noodlot drukt op de haven van Yer seke", zo stelde het de heer De afdeling „De Bevelanden" van „Schuttevaer" sprak als haar mening uit, dat er momenteel in de haven van Yerseke zowel voor de binnenscheep vaart als voor de visserij sprake is var een noodtoestand. „De binnenscheep vaart mijdt de haven", zo zei het een van de schippers. De vergadering achtte de urgentie van een nieuwe haven groot. Tijdens de bij eenkomst deelde de heer G. J. van Zee uit Goes nog mee, dat ook de water sport grote belangstelling heeft voor de haven van Yerseke met het oog op de watersportrecreatie op de Ooster- schelde. Haven Goes Over de haven van Goes merkte de af delingsvoorzitter, burgemeester Huber op, dat, uit een oogpunt van binnenschip- persbelangen er veel aan de haven man keert, terwyl de sluizen een steeds gro tere bron van zorg zijn. Ook de brug by Wllhelminadorp is een handicap voor de scheepvaart. Voor 1850-tons schepen -•oldoet het kanaal niet. De heer Huber deelde voorts nog mede, dat de gemeente Goes plannen in studie heeft om de gelden voor verbeteringen van kanaal en sluizen te verkrijgen uit bijdragen van de infrastructuur, uitke ringen krachtens de Deltawet en via een omslag op de havenindustrieterreinen. In de rondvraag werd nog in het kort gesproken over het Sloe. De voorzitter zei de indruk te hebben, dat er van re- OVER PRIJZEN GESPROKEN De meeste van onze PFAFF NAAIMACHINES zijn thans nog GOEDKOPER dan in 1958 Koop dus nu een PFAFF naaimachine en U koopt tevens kwaliteit, dus plezier PFAFF, een kostbaar bezit, daarmee voelt U zich rijk. PFAFF NAAIMACHINES W. RIKKEN N.V. BERGEN OP ZOOM: Kortemeestraat 17 TERNEUZEN Nieuwe Diepstraat 23 en verder VLISSINGEN G. Hemelaar, Nleuwendijk 29 HULST H. A. de Breuck, Burg. F. van Waesberghestraat 16 GOES A. C. Bastiaanse, Papegaaistraat 4. geringswege wel weinig spoed wordt betracht ten aanzien van de ontwikke ling van deze haven. De heer J. H. Roose was van oordeel, dat er van een beleid ten aanzien van het Sloe geen sprake is. „Gezien de huidige wijze van aan pak, geloof ik niet in een ontwikkeling van het Sloe", zo zei hij. Tijdens deze vergadering werd er een definitief bestuur gekozen. De voorzit ter is mr. F. G. H. Huber. Bestuurslid zijn voor het Kanaal door Zuid-Beveland de heren B. W. Alink uit Wemeldinge, J. Griep uit Hansweert, voor Yerseke de heer C. Pekaar, voor recreatie en wa tersport de heer J. G. van Zee uit Goss en voor Goes de heer J. Jansen uit Goes. Voor Noord-Beveland zal nog een be stuurslid worden aangewezen. De heren De Grooff en Griep werden benoemd tot afgevaardigde naar de algemene ver gadering. ivond" De befaamde jaarlijkse „grote van de Middelburgse gymnastiastenver- i-niging „Nihil sine labore" was vrijdag gewijd aan „Om Nausikaa" van Louisa Treves. Een gedurfde zaak, een opvoe ding van dit nogal ironische stuk, maar Nihil is geen vereniging, die men gebrek -an moed kan verwijten. Onder leiding •an mevrouw C. A. M. Borst-Aernout vas een groep dapperen aan de studie an dit stuk begonnen en gisteren kon >en vaststellen, dat zij de victorie wist 3 behalen. Louisa Treves heeft met dit werk een 'ijspel van een geheel eigen karakter eschreven: het speelt in een oud-Griek- e entourage, namelijk op het eiland der 'haeaken na het vertrek van de Home- ische held Odysseus, maar de situaties \-aarin de sujetten terechtkomen en de aal die zij spreken, kunnen zonder veel moeite voor actueel doorgaan. Dat houdt nede in, dat het spel vooral dan grote adruk maakt, wanneer het met speels affinement wordt opgevoerd, raffine ment dat in zulk een geval bovendien sa men behoort te gaan met een flitsend 'empo. Aan deze laatste eisen het zij open hartig als feit geconstateerd voldeed de opvoering van gisteravond niet, maar daarvoor was iets anders in de plaats gekomen, dat even waardevol was: een ontwapenende eerlijkheid, waarmee elke rol op de planken werd gezet. Daardoor kreeg het stuk een ander karakter dan wellicht de schrijfster voor ogen heeft gestaan, maar dat wil niet zeggen dat het daardoor aan charme verloor. Geens zins: met velen hebben wij gisteren in City genoten van de leuke opvoering van dit stuk. Er waren enkele fraaie rollen. Ma rian Bellaart met name zorgde als de feekserige Eurymedousa voor een mooi type, alsook Ineke de Hondt als de leidelijke Aphroditè. L. Bouwense precies de onbenullige Alkinoos, die men hier mocht verwachten en B. van Dijk zorgde voor een heel mooie major domus a la Jeeves. M Kolkman was een sprin gerige kwajongensachtige Nausithos, ter wijl C. van Dullemen (Laodamas) en A. J. Roskam (Euryalos) eveneens opvielen door goed aangepast spel. Jet Rothuizen was een blauwkouserige Pallas Athéne, Piet van Bennekom een theologiserende Telemachus, Anne-Jet Brokmeier een wijze koningin Arètè en ten slotte gaf Nil Spanjer een rustige, beheerste en uitgebalanceerde vertolking van hoofdrol, het meisje waar het alles gaat, Nausikaa. as een verzorgd decor, er waren fraaie kostuums, terwijl als vanouds gri meur Lorier goed werk leverde. De avond begon met een toelichtend wel komstwoord van praeses R. H. G. Meiji Er was aan het slot veel applaus. Regis seuse mevrouw Borst mocht als dank haar uitstekende werk een aantal geschenken in ontvangst nemen. ARM 15 beschadigd na botsing met Duitse „Undine" De Arnemuidense kotter ARM 15 is vrij dagmiddag in dichte mist op de rede van Vlïssingen in aanvaring gekomen met het Duitse motorschip „Undine" (4840 brt) uit Bremen. Dc ARM 15 raakde de „Un dine" steven op steven en kreeg een flinke scheur in de boeg boven de terlyn. Het schip is doorgevaren naar de Vlissingse vissershaven. Maandag vaart de ARM 15 voor reparatie naar de werf gebrs. P. en A. de Klerk in Kruis polderhaven, waar de kotter ook ge bouwd is. Het Duitse motorschip, dat van Antwerpen geladen op weg was naar zee en als thuishaven Bremen heeft ging voor anker op de rede en is later doorgevaren. De botsing gebeurde omstreeks kwart voor drie. De ARM 15 van schipper- eigenaar Joost Meulmeester (42) was uit de Breskense vissershaven uitgevaren naar Vlissingen samen met de ARM 2 van zijn vader P. Meulmeester en de ARM van Jac. Siereveld. De ARM 15 is ongeveer twee jaar oud. R.A.I.-TENT00NSTELLING TWEEWIELERS GEOPEND De voorzitter van dc Tweede Kamer mr. F. J. F. M. van Thiel, heeft gisterochtend de 48ste R.A.I.-tentoonstelling van twee- wielers, die tot en met 7 maart in het R.A.I.-gcbouw wordt gehouden, officieel geopend. In een geestige toespraak trok mr. Van Thiel vergelijkingen tussen de „tweevvieler" en dc „Tweede Kamer". Hy zei onder meer „wij hebben evenals U koplopers, gangmakers, doortrappers en frceweelcrs", naar aanleiding van het verschijnen van vouwfietsen: „ook in de politiek dient men plooibaar te zyn" en ten slotte „ook wij moeten goed kunnen afremmen." Voor hem had de algemeen voorzitter van de R.A.I., de heer S. Schootstra, ge wezen op de belangrijke plaats die de tweewieler in ons land inneemt, de groeiende interesse voor dit vervoermid del met het oog op de recreatie en de vrijetijdsbesteding en de steeds knellen- der wordende verkeers- en parkeerpro blemen in de binnensteden. Bovendien, zo zei hij, worden steeds meer mensen zich ervan bewust dat fietsen een goed tegenwicht is tegenover het overwegend zittende leven. Dividenden HOTEL L'EUROPE De N.V. maatschappij Hotel l'Europe stelt over 1963 een onveranderd dividend van acht procent voor. JAN DE POORTER De directie van de N.V, Internationale Handel- en Scheepvaart Maatschappij Jan de Poorter deelt mede, dat de uit breidingen en de verbeteringen van de gebouwen en installaties van haar in dustrieel bedrijf te Geertruidenberg, waarvoor in mei 1963 een onderhandse lening van 2.500.000 gld werd aange gaan, sedertdien met kracht zijn ter hand genomen. De verbouwingen die o.m. noodzaakten tot een hergroepering van de voor naamste installaties hebben in de loop zomer 1963 genoopt tot gedeel telijke stillegging van het bedrijf, had tot gevolg, dat de produlctie van de N.V. Industriële Maatschappij „Geer truidenberg" in 1963 slechts de helft heeft bedragen van de produlctie in 1962. Hierdoor is een aanmerkelijk verlies ontstaan. Dientengevolge zal over 1963 geen dividend worden voorgesteld (v.j. zes procent, waarvan 2 procent in con tanten en 4 procent in aandelen). PROOST EN BRANDT Commissarissen en directeuren van Proost en Brandt N.V. hebben besloten, de algemene vergadering voor te stellen, het dividend op de gewone aan delen over het boekjaar 1963 te bepa len op 10 pet (v.j. 9 pet). VAN MIERLO Van Mierlo en Zoon N.V. (onder direc- de Twentsche Bank N.V.), heeft over 1963, blijkens de winst- en verlies rekening, aan provisie ontvangen 1.87 min (v.j. f 1.46 min). De winst op effec ten steeg tot 661.293 620.056). Ren- wissels brachten op 5.29 min i 5.31 min). De onkosten stegen tot 1.21 min 1.14 min). Salarissen en tantièmes vergden 3.53 min. 3.28 min). Voorgesteld wordt een onveran derd dividend van twaalf procent, waar- K.V.P.-WERKGROEPEN „Gemeenten zouden meer leefbaar Worden" Werkgroepen van de Katholieke Volkspartij (K.V.P.) hebben zich zeer positief uitgesproken tegen het laten voortbestaan van (te) kleine gemeenten. Naar het oor deel van deze werkgroepen zijn de kleine gemeenten niet in staat om noodzakelijke voorzieningen voor de bevolking te realiseren. „Daar bij speelt gebrek aan financiën en de (on) deskundigheid van het ambtelijk apparaat een rol". De rapporten van deze werkgroepen zul- vermomd als toeristen (compleet met fototoestellen) hebben de le den van de Amsterdamse recht bank, twee officieren van justitie, twee griffiers, twee verdachten, een raadsman, de commandant van de waterpolitie en andere po litiemensen gisterochtend en een deel van de middag doorgebracht aan boord van een snel in do Amsterdamse haven rondvarende rykspolitieboot. De rechtbankleden namen een kijkje op een Frans zeeschip, op dekschuiten, in vemen en op ka den allemaal om te weten te ko men wat or gebeurt met spil (ge morste lading) en veegsel (een mengsel van lading en vuil) van cacaobonen dat al sinds jaren een aantrekkelijke bijverdienste blijkt te zijn voor schuitevoerders en andere employés in de haven. Kortgeleden ontdekte de recher- chegToep van de rijkspolitie te water dat sinds 1961 50 ton cacao bonen (waarde 100,000) uit een opslagplaats in de Amsterdamse haven is gestolen. Deze zaak komt nog voor de rechtbank, maar als „voorlopers" stonden veertien dagen geleden twee schuitevoer ders terecht, die ook wel eens een cacaoboontje meepikten, omdat zoals zij zeiden niemand be langstelling had voor het spil en veegsel. De rechtbank wilde we ten of dit juist Is en gelastte een schouw. WAARDELOOS Het ging tydens de schouw met name om de vraag of het spil of veegsel dat achterblijft in zee schepen en op dekschuiten als waardeloos kan worden be schouwd en of niemand er meer prys op stelt. Het bleek nu dat de rechthebbende ontvangers de cacaofabrieken het graag willen hebben, maar dat de controlebedrijven het nooit aanbieden, omdat ze zich er lie ver niet mee bemoeien. Als het aantal balen maar klopter wordt van elke baal cacaobonen een monster genomen, hetgeen flinke gaten in de zakken ople vert. Daaruit stromen dan de ca caobonen en ook via de kapotte zakken valt veel op de grond. Om welke enorme hoeveelheden het gaat, ontdekte de rechtbank tij dens de schouw. Dat het beslist liet waardeloos is, bleek bij een bezoek aan het veem, waar veeg sel Ln loondienst voor rederijen vordt „geschoond". Op 19 maart wordt de rechtbank zitting met het horen van een ge- uige-deskundige en het requisitoir voortgezet. Gistermiddag hoorde de rechtbank nog een getuige, die bevestigde dat bij het controle- bedrijf op het spil of veegsel geen prijs wordt gesteld. gemeenten, te houden op 21 maart ln „Bouvïgne" naby Breda. Minder dan 1000 Tot de kleine gemeenten worden, vol gens de rapporten gerekend de gemeen ten met minder dan 1000 inwoners (dat zijn er ongeveer 100 van 1000 Neder landse gemeenten) en volgens sommige werkgroepen zelfs gemeenten met min der dan 5000 inwoners. Opheffing en sa menvoeging van deze gemeenten zou, volgens de werkgroepen, kostenverla gend werken. De gemeenten zouden meer leefbaar worden. Nu moet men vaak constateren dat in kleine dorpen elementaire voorzieningen als renigings- dienst, straatverlichting, rioolwateraf voer. wegenonderhoud, brandweer, G.G. D. etc ontbreken. De werkgroepen noemen het noodza kelijk dat ook op bestuurlijk terrein schaalvergroting wordt toegepast. Een bestuursgebied moet samenval len met een grondgebied, waar men een structurele samenhang vindt. Volgens verscheiden werkgroepen die nen gevoelsargumenten (historie, tradi tie, saamhorigheid) te wijken voor eco nomische, al moet men geen gemeente opheffen om het opheffen zelf en kun nen kleine gemeenten met een cultureel- historische waarde, zeker indien zij ook nog afgelegen liggen, blijven bestaan. De weinige tegenstanders onder de K.V. P.-werkgroepen van opheffing van klei ne gemeenten vrezen evenwel een ver lies van gemeenschapsleven en een ver groting van de afstand kiezer-gekozene, waarvan de democratie schade zou kun nen ondervinden. mede 'n bedrag is gemoeid van 483.000 Ondanks de gestegen kosten en daling van het disconlo van de Nederlandsche Bank begin 1963, zijn de resultaten vol gens het verslag gunstiger geweest dan in 1962. A.K.U. De directie en raad van commissarissen van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. hebben in de vergadering van 28 fe bruari 1964 besloten uit de agioreserve een bonus in aandelen van vijf procent uit te keren. Nader zal worden bekendgemaakt welk dividendbewijs op het verkrijgen van de bonus recht geeft en wanneer de ver wisseling in aandelen zal kunnen plaats vinden. Voorts is besloten om aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het jaar 1963 op de gewone aandelen een slotdivldend uit te keren van dertien procent in contanten, zamen met het reeds gedeclareerde in terimdividend wordt het dividend over 1963 zeventien procent. De algemene vergadering van aandeelhouders zal plaatsvinden op woensdag 13 met 1964 in Amsterdam, (v.j. zeventien procent in contanten uitgekeerd). ZWANENBERG-ORGANON De raad van bestuur der N.V. Konink lijke Zwanenberg-Organon deelt mede dat op de vergadering van commissaris sen is besloten aan de op 27 april te houden algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over het boekjaar 1963 een onveranderd dividend van 17 procent Ln contanten uit te ke ren. Daarnaast is besloten voor te stel len aan de houders van de thans uit staande gewone aandelen een agiobonus van 5 procent in gewone aandelen te geven, volledig delende in de winst over 1964 en volgende jaren (v.j. drie pro cent agiostock). Gereformeerde synode spreekt dinsdag over oecumenische roeping Op „De Blije Wereld" in Lunteren begint 2 maart de laatste synodeweek van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Het onderwerp is de oecumenische roe ping, speciaal de vraag of de Wereld raad van Kerken voor ae Gereformeerde Kerken een aanvaardbare organisatie is. De protesterende eigenaren van een reeks huizen aan de Jacob Rogge veenstraat in Goes zyn by uitspraak van de Kroon in het gelfjk gesteld met hun bezwaren tegen „industriële bouw vlak voor dc deur". Daarmee is alsnog de goedkeuring van Gede puteerde Staten aan een partiële wij ziging van het uitbreidingsplan-west in Goes, door dc raad op 13 juni 1960 vastgesteld, onthouden. De eigenaren hadden tegen deze wijziging een be zwaarschrift ingediend, maar deze werd eerder ontvankelijk verklaard. Zij lieten het er niet bij zitten en gin gen in beroep bij de Kroon liegen de goedkeuring van G.S. aan de uilbrei- dinsplanwijziging van Goes. Uit het uit 1954 daterende uitbreidingsplan- west was hun inziens duidelijk op te maken, dat de grond ten noorden van Zuidvlietstraat en de Jacob Rogge veenstraat voor plantsoen behoorde te worden bestemd en niet voor in dustriële bouw. De raad had evenwel min of meer ge dwongen de wijziging van het uit breidingsplan moeten vaststellen om dat b. en w. ondanks de oorspron kelijke bestemming van de grond vergunning aan de firma Westdorp hadden verleend voor de bouw van een fabriek. Ook het college van G.S. zag zich genoodzaakt goedkeuring aan de wijziging te geven. De huiseigenaren achtten de waarde van hun panden sterk verminderd nu daar, op een eerder als groenstrook te boek staand stuk grond, een fa briek verrees. De Kroon heeft nu voorgeschreven, dat een strook van 7,5 meter van het betrokken terrein een bestemming moet krygen, die geen bebouwing toelaat. Die strook is er op het ogen blik aan de smalle Jacob Roggeveen straat niet. Dus zou de fabriek van Westdorp moeten verdwijnen. Het realiseren van de aan de gemeente Goes voorgeschreven maatregelen zal nog wel de nodige moeilijkheden op leveren. Prinses Irene en don Carlos in de stoeltjeslift in Lech met de ski- j latten ondergebonden. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon Pieter Jacobus Cornells C. A. van der Oord. J. E. G. van der Oord- Versteegh. Goes, 28 februari 1964. Valckeslotlaan 111. 1924 1964 Donderdag 5 maart zullen onze ouders en grootouders L. ADRIAANSE en 40 jaar getrouwd zijn. J D.V. Wij zijn dankbaar voor wat God aan hen en ons hierin geschon ken heeft. Een hartelijke geluk- j wens van de kinderen kleinkinderen. I Middelburg, Seissingel 24. I Gelegenheid tot felici teren van 35.30 uur Seissingel 24. Op woensdag 4 maart a.s. hoopt vader, groot- j vader en overgrootva- I der, J. SCHREIJENBERG zijn 80ste geboortedag te gedenken. Zijn dankbare kinderen en kleinkinderen. Gelegenheid tot felici- teren op woensdag 4 maart van 1718 uur j in café „Juliana" te j Biggekerke. ANNA CATHARINA BREETVELT, op de leeftijd van bijna 82 jaren. Namens de familie, Apeldoorn M. C. Breetvelt Rfjswijk G. Ph. v. d. Berge-Breetvelt Leidschendam Mr. dr. L. Sweelincklaan 14. d. Berge De crematie zal plaatsvinden te Dieren op maan dag 2 maart 1964, des namiddags 2 uur. Heden behaagde het de Heere van onze zijde weg te nemen mijn ge liefde vrouw, onze moeder en grootmoe der JOHANNA DE VISSER- MOENS, op de Ieefty'd van 65 jaar. Wolphaartsdijk: L. de Visser St.-Laurens: M. de Nooyer- de Visser J. C. de Nooyer Wolphaartsdijk: Jac. de Visser, M. J. de Visser- Branderhorst En kleinkinderen. Wolphaartsdijk, 28 febr. 1964. Pr. Bernhardstr. 31. Deze drie letters vormen een bekende klank Ln Zeeiano ZIJ betekenen snelle berichtgeving, betrouwbaarheid, actualiteit, grote lezerskring, ruim spreldlngsgebled eD ZEER GROTE PUBLiClTEiTSWAARDE, Na een geduldig gedra gen lijden is nog plot seling van ons heenge- gaan onze lieve vader, behuwd- en grootvader GERARD VERRIJZER, weduwnaar van Neeltje de Graaff, in de ouderdom van 71 jaar. Goes: E. Verrijzer J. Verrijzer-Maat Kloetinge: J. Verrijzer P. Verrijzer- Huisma.. A. C. Verrijzer M. E. Verrijzer- Visser Nisse; M, S. Slabbekoorn- Verrijzer J, Slabbekoorn En kleinkinderen. Goes, 28 febr 1964. Piccardtstraat 61. De begrafenis zal plaatsvinden op dins dag 3 maart a.s. op de algemenp begraaf plaats te Goes. Ver trek van Beestenmarkt 2 te 14.00 uur. Gelegenheid tot condo- leren na de begrafenis Plccardtstr. 61, Goes. Heden overleed, na een langdurig, doch moe dig gedragen lijden, in volle vrede, onze lieve vrouw, moeder, dochter, zuster, be huwdzuster en tante ELIZABETH BARBKRA HOLTKAMP, geb. Lokerse, op de leeftijd van 42 jaar. Vlissingen: H. Holtkamp Doede Loes J. Lokerse Ij. J. Lokerse en verloofde J, D. Holtkamp- Heuseveldt Haarlem J. Hoogslag- Holtkamp J. Hoogslag Vlissingen: G. Holtkamp C. Holtkamp- Simonse J. Holtkamp P. Holtkamp- E1 sticker B. den Beslen- Holtkamp A. A. den Besten Neven en nichten. Vlissingen, 27 febr. '64 Joost de Moorstr. 44. De teraardebestelling zal plaatsvinden op maandag 2 maart a..s., des nam, 2 uur vanaf het sterfhuis. Namens het bestuur van Z,L.M„ afd. Grljps- kerke, geven wij met verslagenheid kennis van het overlijden van ons medebestuurslid, de heer IZAAK DE BUCK, God zij de nabestaan den nabij. K. Poppe Kz„ voorz. J. Francke Jz., secr, Grypskerke, 27 februari 1964.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4