Gratis aardappelen gingen in Den Haag vlot en rustig van de hand Achttien Nederlanders op proefschip Biddle Herziening richtlijnen gemeenteclassificatie Melk, boter en kaas duurder door E.E.G.? Organisaties gaven toelichting op moeilijkheden waarin telers verkeren Nederlander winnaar op zangconcours Multilaterale strijdmacht Vader ontvoerd jongetje in Spanje opgelicht Mr. Bot opende de boekenweek PLAATSING VAN T.V,EILAND IN DE NOORDZEE ONRECHTMATIG ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „NIET OP Z'N FRANS, MAAR OP Z'N NEDERLANDS" Boeren uit Goeree-Overflakkee, Friesland, de Noordoostpolder, de Hoeksche Waard, Voorne-Putten en het Eiland van Dordrecht zijn gistermorgen in Den Haag gratis aardappelen komen uitdelen. Ze wilden daarmee de aandacht vestigen op de naar hun mening veel te lage prijzen die ze voor deze aardappelen krijgen. Ze halen er zelfs de kostprijs niet mee. In een briefje dat in de zakjes aardappelen van elk tweeëneenhalve kilogram zit, wordt een en ander aan de huisvrouwen uitgelegd. Er waren tot vijf ton aardappelen. Op de vrachtauto's en de perso nenauto's die voor deze actie wa ren ingeschakeld waren spreuken aangebracht als: „Het is bittere ernst", „Produktschap doe meer" en „het puik van Frieslands aarde, door overschot te geringe waar de". In de lucht vestigde een recla mevliegtuig de aandacht op de ac tie. Een kleine driehonderd boeren waren voor deze actie naar de re sidentie gekomen. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. De politie loodste de auto's van stand plaats naar standplaats, zodat ze het verkeer niet hoefden te hinderen. In een enkel geval werd van een rijdende vrachtauto een zakje aardappelen via het open dak van een langsrijdende per sonenauto naar binnen gegooid. De be stuurder was verrast. Het „initiatief tot de eerste, in Rotter dam gehouden actie was genomen door de gebroeders Struik uit Melissant op Goeree-Overflakkee, die nu, samen met de heren Stehouwer, Noordermeer, i vrachtauto's, ieder met vier voor deze actie vormden. Veel boeren uit de andere aardappelteeltgebieden die zij hadden benaderd, wilden alleen maar meedoen als de drie centrale landbouw organisaties er hun medewerking aan gaven. Deze verklaarden zich nu berei< in een persconferentie de actie toe te lichten. Voor de organisatoren was dat mede een reden om de actie rustig te houden. „Niet op zijn Frans, maar op zijn Nederlands", zoals een s een der auto's verkondigde. Persconferentie Ir. C. S. Knottnerus, de voorzitter van het K.N.L.C., herinnerde eraan, dat de moeilijkheid in feite ligt bij de te grote oogsten in vrijwel alle Westeuropese landen. Voor de Ne derlandse situatie leek hem de beste mijn wil afhankelijk (welke... dat gaat U eenvoudig niet aan...) heb ik, nu ik dit schrijf, ergens in de verte buiten de vaderlandse grenzen in de gelagkamer van een kleinestadscafè met één waard en één gast (ikke), in drie dagen geen Nederlandse krant ge lezen. Dit is een situatie die voor een fervent krantenlezer als ik ben, zéér uitzonderlijk is en al kan ik, over mijn huidige, tijde lijke omstandigheden, bepaald niet ontevreden zijn, dit verstoken-zijn van Nederlands nieuws is niet al leen een wonderlijke, doch ook wel een onaangename situatie. Er kan nu maar van alles in 't va derland geschied zijn en geschie den zonder dat ik er weet van heb en er mij mee bemoeien kan; iets waar ik moeilijk vrede mee kan hebben, ten eerste omdat ik nieuwsgierig van aard ben, doch vooral omdat hiermee duidelijk en overtuigend bewezen is, dat het zonder mij óók kan. Een pijnlijke bijna onterende, gedachte. Die situatie heeft zich wel eens meer voorgedaan en teruggekeerd merkte ik dan, tot mijn troost, dat er al die tijd niets gebeurd was en dut mijn af wezigheid geen nadeel had berokkend aan de va derlandse zaak. Het schielijk bij-lezen van deze krant leerde mij dan, dat in de Tweede Kamer iemand iets gezegd had wat van hem verwacht kon worden en dat een ander iets ge zegd had dat hij al eerder gezegd had en dat allen die nog meer iets gezegd hadden daardoor geen ver rassende wending aan de loop der vaderlandse geschiedenis hadden gegeven. Verder was er dan altijd ergens brand geweest en de gewone na righeden van verkeersongelukken, diefstallen, toebrengen van licha melijk letsel en dergelijke hadden zich vi vertrouwde regelmaat voortgezet. Een paar even ver dienstelijke als gelukkige mensen hadden een koninklijke onder scheiding gekregen. Toneelpre mières. Filmpremières. Dinsdag was de televisie niet zo goe-d. Woensdag had ze beter gekund. Donderdag was het bepaald hele maal mis, maar vrijdag was het énig. Er zijn boeken verschenen. Vergaderingen gehouden. Vonnis sen geveld. Enfin... er wordt enorm veel gedaan voor zo' 11 klein land, maar om nu te zeggen, dat ik er iets aan gemist heb dat ik het allemaal niet eerder geweten heb... néé... De waard zit zijn krantje te lezen en zijn wereld bij te houden. Tus sen ons bestaat niet de geringste communicatie. Als Carmiggelt hier zat. zou er zeker iemand bin nenkomen overlopend van kopij voor een geestrijk stukje. Maar hij zit er niet., En er komt nie mand binnen. En de straat is leeg onder een grauwe februarihemei. Een lelijke, sombere, lege kleine- stadsstraat in ecu onbekende plaats. Twee rijen gelijke, lage. grijze huizen. Natuurlijk óók een wereld waarin van alles gebeurt waar iedereen met s'n neus bovenop moet staan en waarvan niemand, die cr niet bij behoort het belang kan inzien. Ik ga maar eens opstaan. Mijn trein vertrekt over een half uur en dan loop ik maar langzaam door dit stadje naar het station. Dwars door de volstrekte onbe langrijkheid. Morgen hoop ik weer thuis te zijn. En overmorgen neem ik weer ten volle deel aan ons bruisende leven. oplossing wanneer buiten de 25.000 ton die het produktschap voor aard appelen reeds uit de markt heeft ge nomen er nog eens 75.000 ton uit gehaald zou worden. Hij becijferde, dat deze 100.000 ton in totaal een acht miljoen zou kosten. „Als het produktschap en de regering daarvan nu eens ieder de helft voor hun reke ning nemen?" Overschot innemen Een andere mogelijkheid werd geopperd door de heer R. Zijlstra, voorzitter van de C.B.T.B., die evenals mr. T. Brouwer, algemeen secretaris van de katholieke bond op de persbijeenkomst aanwezig was. De heer Zijlstra opperde, dat dé beste oplossing misschien zou zijn om tegen het eind van het seizoen het over schot van consumptiewaardige aardap pelen in te nemen. Uit de gesprekken van gisteren kwam duidelijk naar voren, dat men algemeen van opvatting is dat de tussenhandel veel te grote marges maakt, zodat de consument niet eens voldoende van de lage marktprijzen meeprofiteert. In dit verband meende de heer Zijlstra, dat uit de huidige noodsituatie weer eens dringende noodzakelijkheid blijkt van een betere marktordening, die in menwerking tussen producenten, werkers en handel opgezet zou kunnen worden. Te weinig kapitaal Het actiecomité dat ook op de bijeen komst aanwezig was, bracht nog naar voren dat vooral de jonge boeren onder de huidige en ander recente afzetmoet- lijkheden sterk te Ijjden hebben. Zi| be schikken meestal over te weinig kapi taal om zich staande te houden. Zowel de organisaties als het actiecomité oefenden kritiek uit op de overheid, die in 1961-1962 toen er een schaarste aan aardappelen was en de prijzen omhoog liepen wél ingreep door het afkondigen van prijsmaatregelen, maar die In het huidige tegengestelde geval niets van zich laat horen. Continu luister kijkonderzoek (Van onze radio- en t.v.-redactie) De besturen van de Ned. Radio Unie en van de Ned. Televisiestichtlng, waarin de vijf omroeporganisaties samenwerken, hebben besloten over te gaan tot con tinue registratie van de luister- en kijk dichtheid en van de programmawaarde ring. Waarschijnlijk zal dit continue luister- en kijkonderzoek in januari 1965 beginnen. In november van het vorig jaar zijn en quêtes gehouden voor een basisonderzoek naar de luister- en kijkgewoonten en naar de wensen die men t.a.v. de t.v. en radiopragramma's heeft. De vragen waren toegespitst op wat men tijdens het weekeinde van de radio en de tele visie verwacht. In totaal werden onge veer 2000 vraaggesprekken gevoerd. De uitkomsten worden op het ogenblik ver werkt door de centrale voor sociaal we tenschappelijk onderzoek. In maart zal nog een proefonderzoek worden gehou den ten einde te komen tot de beste en meest efifciënte onderzoekmethode voor het continue onderzoek. De Nederlandse tenor Willy Caron is donderdagavond een van de acht win naars van een internationaal concours voor operazangers in Venetië geworden. Hij krijgt van de Italiaanse radio en te levisie een beurs om drie maanden in Venetië te studeren. Het concours was georganiseerd door de Europese radio-unie ter gelegenheid van het feit dat Verdi 150 jaar geleden werd geboren. Er namen 17 zangers uit ne gen Europese landen aan deel. Geen justitieel onderzoek „Op hoop van zegen" De minister van justitie mr. Y. Scholten, „heeft de heer Ligthart doen weten geen aanleiding te vinden voor de justi tie een onderzoek als door hem bedoeld te doen instellen". Deze mededeling heeft mevrouw Hermine Heijermans de oudste dochter van de schrijver Herman Heijermans, van de bewindsman ontvan gen als antwoord op haar brief van 19 januari aan de koningin. In deze brief protesteert mevrouw Heij ermans tegen het schrijven van de heer Ligthart uit Vlaardingen aan de ko ningin, waarin hij de auteur beschuldigt an onoprechte weergaven van de v kelijkheid in diens toneelspel „Op hoop van zegen" en aandringt op een justitieel onderzoek naar die werkelijkheid. NAMEN NOC NIET, FUNCTIES WEL BEKEND Achttien man van de Nederlandse Marine gaan deel uitmaken van de gemengde bemanning waarmee de Amerikaanse jager „Biddle" gaat varen. Dat heeft de marinevoor lichtingsdienst gisteren in ant woord op vragen meegedeeld. Een deel van dit Nederlandse perso neel gaat in juni al naar de Ver enigde Staten voor het volgen van een cursus. De overigen vertrek ken in oktober van dit jaar naar de Verenigde Staten. Het gehele detachement zal eind 1965 in Nederland terugkeren. Er zijn nog geen namen bekend van de Nederlanders die op het proefschip „Biddle" gaan va- Wel is bekendgemaakt welke functies be kleed worden "door de Nederlandse ma rinemensen. Dat zijn de volgende: een luitenant ter zee der tweede klasse o.c., gespecialiseerd in de onderzeebootbe- strijding, een onderofficier van de ge vechtsinformatiedienst, 'n korporaal ge- schutskonstabel (specialist in de artille rie), een korporaal-vuurleidingkonsta bel (specialist m de vuurleidingappara- tuur), een korporaal-elektromonteur. een korporaal-kok, een radïo-afstandpeiler vuurleiding der eerste klasse of vuur leidingkonstabel, een magazijnbeheerder der eerste klasse, twee machinisten der eerste klasse, zes matrozen der tweede of derde klasse, twee machinisten der tweede of derde klasse. VOORZITTER C.B.T.B Het Wereldgebeuren Moskou - Peking D breuk in de c is nog lang i de-el. <le attuaJ rif» steeds en. Wat ,eid thans een Llsche aanvankelijl Rusland en China was. blij actueel probleem In alle co: landen te zijn. Ja. zelfs de sche partijen In niet-co: landen zijn bh het geschil betroKKen geraakt. De kloof tussen Moskou en Pe king hoeft zich Intussen niet alleen uit gediept. maar er zijn bovendien nieuwe scheuringen ontstaan, die de communis tische wereld niet ln twee, maar in vier en misschien zelfs wel meer groepcrin- gen verdelen. Het centraal comité van de Indonesische communstlsche partij heeft daarop on langs als eerste de aandacht gevestigd. De P K I. onderscheidt momenteel vier Vele handen reikten vrijdagochtend in de buitenwijken van Den Hang naar de zakjes aardappelen, die pro testerende boeren van Goeree- Overflakkee het publiek aanboden. 'listen he geen useen Moskou en Peking. Communisme wordt op deze manier een ingewikkeld begrip en zelfs communis- ten kunnen er vaak niet helemaal meer uitkomen. Het gevolg is, dat zij niet al leen het westen met wantrouwen t<-go- moet treden, maar ook elkaar. De Indo nesische communisten hebben getracht d<- verschillende stromingen nader te de finiëren. Maar het is hen niet gelukt een strakke scheidslijn tussen de vier ver schillende stromingen te trekken. Daar uit kan men afleiden, dat er ineer dan vier richtingen bestaan. Hl Richtprijs voor melkproducent wellicht hoger De kans bestaat dat melk, boter en kaas voor de Nederlandse consu ment aanzienlijk duurder worden, als het E.E.G.-zuivelreglement er toe zou leiden dat in ons land de richtprijs voor de melkproducent hoger wordt gesteld. De voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond, drs. R. Zijlstra, heeft hierop gistermorgen in de algemene vergadering van de Gelderse C.B.T.B. in Arnhem de aandacht ge vestigd. De minimum- en de maximum prijs, die de E.E.G.-ministerraad voor elk der zes landen zal moeten vaststellen, zullen waarschijnlijk liggen in de buurt van resp. 2!) cent (de Franse prijs) en 35 cent (de Luxemburgse prjjs) per kilogram. De Nederlandse prijs zal hier tussenin moeten terechtkomen. Zeven nationaliteiten Zoals bekend, gaat de „Biddle" proef varen met een gemengde bemanning om de onderzoeken wat de praktische mogelijkheden zijn van een multilate rale nucleaire strijdmacht van boven waterschepen met gemengde beman ningen. I De gemengde bemanning van het schip zal bestaan uit Amerikanen, Engelsen, Westduitsers. Italianen, Grieken. Turken en Nederlanders. Personeel dus van een zevental „NA-1 VO-marines". De groep van het Nederlandse detache ment die in juni al naar de V.S. ver trekt zal bestaan uit de officier, de on derofficier en de korporaals. Tijdens dej vaart zal de „Biddle" Westeuropese ha-1 vens aandoen, zodat de leden van de be-; manning in staat zullen zijn in eigen land enig verlof op te nemen. Raketwapens De vader van Timo Rinnelt, het ze venjarige Westduitse jongetje dat wordt vermist, is gisteren per vliegtuig uit Barcelona in Wiesba den aangekomen. De Spaanse po litie verklaarde dat de man, Joa chim Rinnelt, in Spanje was opge licht door twee mannen die zeiden dat zij zijn zoontje hadden ont voerd. Rinnelt heeft de mannen 7000 gulden losgeld betaald. De Spaanse politie verklaarde voorts dat een van de twee mannen was ge arresteerd. Maar de ander. Rudolf Mo- ser genaamd, is nog voortvluchtig. Rinnelt was naar Barcelona gevlogen nadat nij een telegram had ontvangen waarin stond dat zijn zoontje daar werd vastgehouden. Volgens de officier van justitie waren de twee mannen niet de ontvoerders van Timo. Hij zei dat zij net als andere oplichters probeerden pro fijt te trekken van de ontvoering van het jöngetje. Timo Rinnelt werd op 13 februari ontvoerd. Militair terrein Oostelijk Flevoland Op het ogenblik is 500 ha grond in Oos telijk Flevoland bestemd voor militair oefenterrein. Het is nog niet zeker or meer grond nodig zal zyn. Hel gebruik dezer gronden voor militai re doeleinden betekent zeer waarschijn lijk dat zij voor agrarisch gebruik in la ter jaren ongeschikt worden. Gebruik voor recreatieve doeleinden zal moge lijk blijven. Het aankopen en gereed ma ken van militair oefenterrein in de pol der wordt, zeer voorlopig, op 10.000 tot 15.000 per hectare geschat. Dit staat in de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer op de begroting van finan ciën 1964. De Amerikaanse jager „Biddle", die 18 juni van het vorig jaar in dienst is ge steld, heeft een waterverplaatsing van 4500 ton. Het schip is 133 meter lang. Het is uitgerust met artillerie, bestaan de uit twee kanons van rijf inch in zo genaamde enkelopstelling. De geleide wapens die het aan boord heeft, bestaan Prins Bernharó zal maandag 9 maart de uit een dubbele „sufface to air Tarter" I voor) aars beurs in Utrecht openen Deze ope- raketopsteUihg- De „Tarter" is een klei- mn« vindt plaats in de Irenehal. die daarbij nere uitgave van de ..Terrier", een raket tevens ofifcieel in gebruik zal worden ge- waarmee bijvoorbeeld „De Zeven Prorin- nomen ciën" is uitgerust. I maart De minister van o., k. en w., mr. Th. H. Bot, heeft gisteravond in het Concertgebouw te Amster dam de schrikkelboekenweek ge opend. Dat het de vooravond van schrikkeldag was, kwam overdui delijk tot uiting in de goeddeels op de vrouw en haar schoonheden afgestemde versiering. Deze traditionele gala-avond met bal ter opening van de 29ste boe kenweek, werd o.m. bijgewoond door de ministers Anariessen, Biesheuvel, Scholten, Toxopeus, en de staatssecretarissen Bartels, De Block, Diepenhorst, Grosheide en Van de Laar. De bewindsman releveerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek dat een derde deel van ons volk geen boek leest en dat een ander derde deel al een boek heeft. Mr. Bot zei de C.P.N.B. bij zonder dankbaar te zijn dat deze gemeend heeft door het houden van deze weken te moeten bevor deren dat het boek terechtkomt in die lagen waar het boek onbe kend en dus onbemind is. In de huidige maatschappij zijn mensen die lezen en mensen "die alleen naar de televisie kijken. Tegen deze cultuuranalfabeten dient jaarlijks een kruistocht te worden georganiseerd. Met de wens dat de 29ste expeditie een heilzaam en schrikkelijk effect mag hebben, verklaarde de bewindsman de boe kenweek voor geopend. Hier doet zich echter een moeilijkheid voor. De middelen waarmee in Neder land getracht wordt de richtprijs te be reiken zijn een toeslag van acht cent op de industrieel verwerkte melk. de ver- rekenprijs voor consumptiemelk en de inleveringsprijs voor zuivelprodukten. Nu staat, naar de heer Zijlstra meent, het E.E.G.-zuivelreglement niet toe de toeslag op de industriemelk te verho gen. Deze moet integendeel met 1/7 verminderd worden. En deze toeslag is op het ogenblik juist in zijn geheel nodig om tot de richtprijs, die thans 29,5 cent bedraagt, te komen. Wil men dus een hogere richtprijs, dan zal dat moeten via een hogere verrekenprijs voor consumptiemelk en een hogere inleveringsprijs voor zuivelprodukten. Dat betekent duur dere melk, boter en kaas voor de consument. ropet van de hogere voergraanprijzen, dan zal het duidelijk zijn, aldus de heer Zijlstra. dat de minister van economische zaken belangrijk minder enthousiast is voor het gemeenschappelijk landbouwbeleid dan de minister van landbouw. De heer Zijl stra wilde alle begrip hebben voor de noden en behoeften van de consument, maar meende toch dat de sterk geste gen kosten hun doorwerking moeten vinden in de prijzen die binnenkort zul len moeten worden vastgesteld. Dat zal ook moeten gelden voor de graanprijzen, waarvoor waarschijnlijk in 1964 weer een nationaal beleid moet worden ge voerd, doordat Nederland blijkbaar het enige E.E G.-land is dat het graanprijs- plan-Mansholt steunt. Tsjechische gasten bij Nationaal ballet De Tsjechen Vaclev Kaslik (componist/ regisseur), V. Yiliek (choreograaf). Jsvoboda (decorontwerperen J. Ska- licki (kostuumontwerper) hebben een begin gemaakt met de instudering van het ballet „Don Juan" met het Nationale Ballet. De prémière ls tijdens het Hol land Festival 1964. Dit Tsjechische kwartet heeft kort geleden meegewerkt aan de opvoering in de Scala te Milaan van de opera „CardiOac" van Hindemith. Twee militairen omgekomen bij verkeersongevallen Eén militair is gedood, één is er ernstig /-» gewond en vier zijn er Licht gewond bij Graan een ongeval dat zich gistermiddag heeft voorgedaan in Leusden op de kruising Doornse Grintweg-Kolonel Van Royen- weg. Een vrachtauto gaf daar geen voorrang aan een militaire drietons vrachtauto, die onderweg was van de schietbaan op de Leusderheide naar het depot geneeskundige troepen in Amers foort. De vrachtauto ramde de militaire wagen met zo'n kracht dat de laatste kantelde. Gistermorgen is op de weg van Olden- zaal naar Hengelo ce 19-jarige dienst plichtige soldaat W. V. van Dam veron gelukt. Soldaat Van Dam begeleidde als motorordonnans een colonne militaire auto's. Bij het passeren raakte hij één van de wagens van de colonne, waar door zijn motor naar links uitweek en een tegenligger raakte. Hij was op slag dood. ADVIES AAN RIJKSBEMIDDELAARS .T op de partijen, waarin de te genstellingen zich duidelijk afteke nen. Dat zijn de partijen van het Marxis tisch Leninisme, partijen waarvan de leiding wordt beheerst door revisionis ten. maar waarin een Marxlxtiache-L^- ninistische oppositie bestaat, partijen, die volkomen worden beheerst door re visionisten waarbij echter de uitgesto ten Marxistisch Leninisten een eigen partij hebben opgericht en partijen, waarvan de leiding revisionistisch is, maar waarnaast nieuwe communistische partijen zijn opgericht. Heei duidelijk Is het allemaal niet. Wel is het zo klaar als kristal, dat de eenheid van de communistische wereld een farce is. De verbrokkeling is in volle gang en er zijn aanwijzingen, welke er op wijzen dat de hole communistische beweging er door wordt aangetast. Er zijn verschei dene partijen, waarvan niet valt te zeg gen of zij nog een eensgezinde beweging vormen of dat ook zij op het punt staan in verschillende groeperingen uiteen te vallen. De Russen hebben kort geleden be weerd dat van de 90 nationale com munistische partijen er zeker 65 de Russische lijn volgen en achter Moskou staan in het geschil met Peking. Onder partij dient hLer waarschijnlijk partijlei ding te worden verstaan. Er Ls derhalve voldoende reden om te twijfelen aan het getal 65. Het verschil met vroegere conflicten in de communistische wereld, is dat de af gescheiden richtingen de steun hebben van machtige regimes, zoals het Chinese Vroeger viel het de partij gemakkelijker om met opj>osanten af te rekenen. Het communisme beperkte zich toen tot Oost-Europa en Moskou vertegenwoor digde in dfe tijd nog het enige gezag. De Trotskisten bijvoorbeeld hebben het nooit ver gebracht. De Titoïsten zijn echter niet meer klein te krijgen. Zij STICHTING VAN DEN ARBEID: HANDHAVING HEEFT GEEN ZIN MEER (Van onze Haagse redactie) De Stichting van den Arbeid heeft in een brief aan het College van Rijksbemiddelaars geadviseerd de richtlijnen van het college betref fende de gemeenteclassificatie te herzien. Handhaving van deze richtlijnen heeft naar de mening van de Stichting van den Arbeid geen zin meer. Volgens de stichting kunnen de partijen bij een collectieve arbeidsovereenkomst De voorjaarsbeurs duurt tot 17 |IPf bpst |»eoordeIen of voor hun bedrijfs- tak een verschil in loon tussen de ver schillende gemeenten moet bestaan. De in de collectieve arbeidsovereenkomsten neergelegde indelingen dienen dan ook naar de mening van de stichting te wor den goedgekeurd, tenzij loonpolitieke re denen zich daartegen verzetten. De stichting heeft in haar brief aan het college gesteld, dat in het huidige sys teem van loonpolitiek het bedrijfsleven in de eerste plaats verantwoordelijk is voor de indeling in gemeenteklassen, ook wat betreft voorstellen daartoe. Wel zal de huidige algemene richtlijn volgens de stichting voorlopig moeten worden ge handhaafd, omdat in tal van C.A.O.'s daarnaar wordt verwezen. In de loop van dit jaar zal echter moeten worden nagegaan of er een nieuwe algemene richtlijn moet komen. Aanvankelijk waren er na de oorlog vijf gemeenteklassen. De vijfde klasse werd vorig jaar afgeschaft als overgangs maatregel naar een indeling in" drie klassen De vakbeweging wenst reeds lang afschaffing van de gemeenteclassi ficatie. waarin zij een discriminatie ziet. Prof. A. J. P. Tammes: „Inbreuk op de vrijheid van de volle zee" Prof. A. J. P. Tammes, hoog leraar in het volkenrecht en de leer der internationale betrek kingen aan de universiteit van Amsterdam, heeft de recht matigheid onderzocht van het plaatsen en gebruiken van een televisie-eiland in volle zee. Hij is hierbij tot de conclusie ge komen, dat een televisie-eiland in de Noordzee onrechtmatig is en in de eerste plaats behoort te worden tegengegaan door die kuststaat, welke de nauwste aanknoping met een zodanige onderneming heeft door de na tionaliteit van de betrokkenen, door de exclusieeve rechten over het aangrenzende continentale plateau en door de werking op het territoir, zo schrijft hij in de ..Internationale Spectator". Prof. Tammes stelt o.a. het volgende: het plaatsen en gebruiken van een kunstmatig televisie-eiland ln de vol le zee kan niet worden beschouwd als de uitoefening van het algemeen erkende beginsel van de vrijheid van de zee. Het plaatsen en gebruiken van een televisie-eiland in een van de drukst bevaren zeegebieden, waar het een permanent obstakel vormt, moet bo yendien beschouwd worden als een inbreuk op de vrijheid \an de volle zee, nl. als in strijd met de „behoor lijke inachtneming van de belangen, die andere staten bij de uitoefening van de vrijheid van de volle zee heb ben". Ten aanzien van personen, die vanuit een vaste installatie in de vol le zee inwerken op het territoir, is een staat in het nemen van wettelij ke maatregelen niet beperkt tot on derdanen. internationale rechtsorde heeft zich met dergelijke installaties in volle zee ingelaten en zij zijn dan ook on der het rechtsgezag van de staat ge plaatst, hetzij de kuststaat, hetzij de staat die ze in het leven roept. Ongegrond ..Zou men menen dat men radio- en televisie-installaties zou uitzonderen? De regelingen te dezer zake reeds tot stand gekomen of in voorbereiding, tonen wel de ongegrondheid van die verwachting aan. Volkenrechtelijk staat volgens prof. Francois niets in de weg aan een staat, die benadeling van zijn belangen door een kunstma tig eiland wil voorkomen. Dergelijke t eilanden voeren geen vlag en er is Prof Frnnri)it dus £een staat. die hen krachtens het l l UII I UIILUIO volkenrecht in bescherming neemt. Doet de kuststaat niets, dan zouden andere staten kunnen ingrijpen op Volgens prof. dr. J. P. A. Francois is het duidelijk, dat met kunstmatige eilanden in zee volkomen onaan vaardbare rechtsvacua zouden wor den geschapen, wanneer zij zouden worden beschouwd als „niemands land", onttrokken aan elk staatsge zag. In het jongste nummer van de „Internationale Spectator" schrijft prof. Francois, dat dergelijke eilan den dan broedplaatsen voor wanda den en een asyl voor internationaal gespuis zouden kunnen worden, waartegen geen staat bij machte zou zijn op te treden. Prof. Francois herinnert eraan, dat er reed9 kunstmatige eilanden in zee bestaan, nl. de oceanografische sta tions, <1p radar-installaties, de visse rij-installaties en de boortorens. De grond van het feit, dat schepping van dusdanige rechtsvacua in de huidi ge statenwereld een bedreiging van hun belangen vormt en niet meer kan worden geduld. De „vrijheid der zee" eist het tolereren van deze „eilanden" allerminst. Zij is daarmede geenszins gediend. Geen machtiging Beziet men de kwestie, staatsrechte lijk, dan kan men zich op het stand punt stellen dat de landsoverheiil be voegd is, op te treden tegen installa ties in volle zee, die schade toebren gen aan de landsbelangen, en niet on der het rechtsgezag van enige andere staat vallen. Zo kan niet machtsmid delen worden opgetreden tegen sche pen in volle zee, die schade berokke nen aan Nederlandse belangen en niet onder de vlag van een andere staat varen. Een speciale machtiging is hiertoe niet vereist. De kuststaat kan haar gezag dan ook doen gelden op het „eilander. eisen, dat aldaar overeenkomstig de Neder landse voorschriften ter bescherming van de Nederlandse belangen zal worden gehandeld. Eventueel kan zij zelfs tot opruiming van de installaties overgaan. De staat kan zijn positie versterken, door zich tevoren van wettelijke be voegdheden ter zake te verzekeren. Een zeer eenvoudig middel, dat ook door andere staten reeds is toegepast, is het strafbaar stellen van medewer king. in welke vorm ook, aan activi teiten op deze eilanden, waardoor bijv. het. verstrekken van reclameop drachten onmogelijk wordt. Het optimisme \un de exploitanten, dat hun van overheidswege niets zal worden in de weg gelegd kan prof. Francois niet delen. Wellicht wordt dit optimisme gevoed door de zivyg- zame houding der Nederlandse rege ring. Het is mogelijk dat grotere me dedeelzaamheid ter zake nuttig zou zijn. Maar een ding vergete men niet: er is voor de regering in het alge meen geen reden om zich vooraf te gen de bouw van een kunstmatig ei land te verzetten, omdat zij ervan kan uitgnan dat activiteiten op dit eiland, eenmaal tot stand gekomen, ingeval van schade aan Nederlandse belangen onder het rechtsgezag van de oeverstaat vallen. hebben hun elgea» Mekka in de hoofd stad Belgrado en een staatshoofd al» hun leider. Met het Maoïsme is het pre cies zo. Moskou moet lijdzaam toezien, dat het Maoïsme zich een plaats heeft veroverd naast het officiële communisme en het heeft een vernederende gang naar de conferentictafel moeten afleggen. Op het ogenblik is weer een delegatie van het Kremlin ln Peking besprekingen begonnen. Officieel geldt "het hier over leg van deskundigen over de grenskwes ties. maar waarnemers menen, dat het ideologische conflict de gesprekken zeer sterk zal beïnvloeden, Intussen treft een Roemeense delegatie onder leiding van de Roemeense premier voorbereidingen voor een reis naar Peking, welke tot doel heeft tussen beide partijen in de ruziek te be middelen. Roemenië, dat officieel aan de kant van Moskou staat, heeft zich altijd een beet je op de vlakte gehouden- Of de afvaar diging in Peking succes zal hebben ls evenwel twijfelachtig. Het is namelijk opgevallen, dat de Chinese gespreks groep bestaat uit dezelfde functionaris sen. die eerder ln Moskou overleg pleeg den met de Russische regering. Dit overleg heeft toen geen enkel resultaat opgeleverd. Een tweede ontmoedigende aanwijzing dat de onderhandelingen vermoedelijk niet al te vlot zullen vérlopen vindt men in het feit, dat de voornaamste Chinese deelnemer aan de gesprekken de secre taris-generaal van de Chinese commu nistische partij. Teng Hsiao-Ping zal zijn. Teng is momenteel de zesde man in het zeven leden tellende politbureau. Hij is de laatste tijd echter nogal op de voorgrond getreden als plaatsvervan gend premier. Ook tijdens de reis van premier Tsjoe En La: naar Afrika ver ving hij deze. Teng is een weinig toeschietelijke figuur en hij behoort tot de kring van Chinese nolitici. die voorstanders zijn van een harde politiek tegenover het westen. Men beschouwt hem als de belangrijkste kandidaat voor de opvolging van de 70- iarige Mao Tse Toerg. Zijn opkomst gedurende de laatste tijd ls veen bemoedigend svmptoom voor de Russen, die bij Teng" waarschijnlijk niet veel zullen bereiken TSJOE EN LAI Hinder hard dan zijn vervanger™ Verloving Japanse prins op komst Een speciale raad heeft gisteren met al gemene stemmen toestemming gegeven voor de verloving van prins Josji van Japan, derde in de lijn voor de opvol ging van de Japanse troon en mej. Ha- nako T.voegaroe. de 23-jange dochter van een voormalige Japanse graaf. Naar Japanse traditie "zal een officiële bekendmaking van de verloving pas plaatsvinden nadat ..verlovingsgeschen ken" zijn uitgewisseld. Dit zal waar schijnlijk in april of mei gebeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3