Ir. T. Bogerd te Roermond benoemd tot directeur van de P.Z.E.M. Tweehoeden afgekeurd voor Oosterscheldebrug Eerste steen voor Arnemuidens nieuw verenigingsgebouw „De Arne" :ïi Hoofdingenieur van Limburgs bedrijf Afscheidsreceptie P.Z.E.M.-directeur ALMANAK VLISSINGSE RAAD AKKOORD MET BEGROTING VOOR 1964 Vlissings stadhuis pas gereed in december aanstaande Zeeuwse landbouw niet achter aardappelactie MEER WATER AAN ZEEBOTEN EN HOGERE BELONING BOUWVAKKERS" S. J. G. van Leeuwen plaatste gedenksteen 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 BESLUIT VAN AANDEELHOUDERS DE VERGADERING van aan deelhouders van de Provinciale Zeeuwsche Electrieiteits-Maat- schappïjj heeft vrijdagmiddag eenstemmig besloten ir. T. Bo gerd te Roertnond aan te stel len tot directeur. De benoeming was enkele minuten na vijven een feit, nadat, de door het da gelijks bestuur gereedgemaakte voordracht door de raad van be stuur ongewijzigd was voorge legd aan de vergadering van aandeelhouders. De heer Bnperd (40) is momenteel als hoofdin genieur verbonden aan de N.V. Nederlandse Patent en Kristal- sodafabriek Dury pn Hammes te Heerl»*j bij Roermond. A's da tum vn indiensttreding is ge noemd de eerste augustus. Mo gelijk wordt dit nog 1 juli. De officiële benoeming is afge komen amper twee dagen nadat het personeel van de P.Z.E.M. te Middelburg afscheid had geno men van directeur ir. T. Michiel- sen, die, zoals bekend, per 1 maart is aangesteld tot hoofd directeur van het gemeentelijk energie- en vervoersbedrijf te Utrecht. De eerste hal van de provinciale griffie wach tende ir. Bogerd het resultaat van de besprekingen kwam meedelen, was gisteren de eerste, die hem met zijn benoeming feliciteerde. De andere kandidaat, die op de voordracht stond was ir. G. J. Schoppert, hoofd- De directeur van de P.Z.E.M., ir. T. Mi- chielsen, heeft gisteren in verband met zijn vertrek naar Utrecht, waar hij is benoemd tot hoofddirecteur van hel ge meentelijk energie- en vervoersbedrijf, tijdens een receptie in hotel „De Burg" te Middelburg afscheid genomen van de genen, met wie hij gedurende zijn Zeeuwse periode samenwerkte. Zeer ve le Zeeuwse autoriteiten, relaties en be kenden kwamen de heer en mevrouw Michielsen gedurende deze geanimeerde receptie de hand drukken en bedanken voor de prettige contacten, die de P.Z.E.M.-directeur steeds wist te onder houden. Wallenloop in Goes Zoals gemeld: vandaag zaterdag zal de Goese atletiekvereniging „A.V. '56" haar vijfde wallenloop houden. De wed strijd begint om half vier. Burgemeester mr. F. G, A. Huber van Goes zal dan het startschot lossen. Aeeuwse Passage „■Jaren geleden fietsten roe nog rond Walcheren" zo schrijft ons een Goese lezer en ofschoon dit op zichzelf reeds een aardige mededeling is, herneemt hij: ,JUén mijner vrienden teas zee vaartscholier en dientwege in zijn mooie uniform. Langs de duinen hadden toendertijd de bewoners ■pas elektriciteit gekregen. Daar we onderweg dorstig waren ge worden vroegen we bij een boerde rij om wat water. Dit werd ons verstrekt en de bewonerhet. uni form ziende en deswege beden kende dat er hier iemand met ver stand aan de deur stond vroeg mijn vriend om raad. vanwege het feit dat hij vorige week elektrisch licht had gekregenmaar thans in het. duister was gehuld omdat dit licht weigerde. Mijn vriend constateerde een doorgeslagen stop maar liep voor de grap van onder tot boven hef. huis door. lei dingen bekloppende en schake laars en stopcontacten betastende. Eerst toen verwisselde hij onge zien de kapotte stop voor een nieuwe en zei „probeer eens, het zal nü weer wel ga,an". Vanzelf sprekend, ging het en de man was opgetogen en vroeg wat of dit nu wel geweest kon zijn waarop mijn vriend antwoordde: dat wax nu enkel maar een kromme volt. De man vroeg hem wat de onkos ten waren en mijn vriend rekende zonder blikken of blozen een rijks daalder waar we in die lijd dus een heel genoeglijke middag van hadden." Wij danken de inzender zeer het is een alleraardigst geschie- denisje. Vooral de passage „en dientwege in zijn mooie uniform" heeft ons sterk aangegrepen. Het- zijn zon der meer mooie uniformen, dat is voldoende bekend, maar juist nu, in het. licht van deze charmante historie, krijgen zij opnieuw re liëf. Horen wij nog eens iets van onze inzender uit Goes Ingenieur bij de P.G.E.M. te Nijme gen. In Leerdam De heer Bogerd is op 8 juli 1923 in Leerdam geboren, waar hij ook de la gere school doorliep. Hij volgde in Gorinchem de rijks h.b.s. Daarna ver trok hij naar Delft om daar aan de technische hogeschool te gaan stude ren. In 1946 studeerde hij als werk tuigkundig ingenieur af. Twee jaar is ir. Bogerd ondergedoken geweest, vanwege zijn ondergronds werk, waarvoor hij ook enige tijd in Sche- ventngen gevangen heeft gezeten. Toen hij afgestudeerd was kwam de heer Bogerd als constructie-mgenïeur in dienst bij de Nederlandse Patent en Kristalsodafabriek te Herten, een naar de nieuw-benoemde P.Z.E.M.- directeur meedeelde, bijzonder kapi taalintensief bedrijf dat enkele hon derden werknemers telt. Zeventien jaar In de zeventien jaren, dat hij verbon den was aan het Limburgse bedrijf is hij geleidelijk aan opgeklommen tot de functie van hoofdingenieur van het bedrijf. Ir. Bogerd beheerst als zodanig de produktieafdeling van de fabriek. De eerste jaren na zijn aanstelling te Herten woonde hij vlak bij de fa briek in het dorp Merum. ,.ïk woon nu al meer dan tien jaar in Roer mond maar ik voel me nog beslist een beetje Merummer", zo zei hij gis teren tijdens een vraaggesprek. De nieuwe P.Z.E.M.-directeur die Nederlands hervormd is heeft bui ten zyn fabriek!«activiteiten veel in teresse voor liet werk van diverse protestantse instellingen. Zo bekleedt hy onder meer de functie van be stuurslid bij de plaatselijke „Pro Re- ge"-afdeling te Roermond. Voorts is hy bestuurslid van de protestantse la gere school ter plaatse en ook heeft liy zitting in het bestuur van de Ne derlandse jeugdherberg Centrale. Ir. T. Bogerd uit Roermond, de nieuw benoemde directeur van de Provinciale Zeeuwsche Elektriciteits Maatschappij, thans nog hoofdin genieur van de N.V. Nederlandse Patent en Kristalsodafabriek Dury en Hammes te Herten bij Roermond. slot van pagina 1 geen garen was te spinnen: het duidt op een sector, niet op een hoofdzaak. Hij voelde meer voor de naam Flush- ingharbour. Vlissingen-haven yoor het Zuid-Sloe en bijvoorbeeld Schel- de-haven voor de huidige buitenha ven. De heer Kolff wees er echter op, dat het gehele beheersgebied wellicht, de naam Havenschap Vlissingen zal krijgen en de Sloehaven de naam Vüssingen-Oost. Hij wilde overigens wel de suggestie van de aanhoudende heer Joustra in overweging nemen. Leeszaal Monopolie Met name de heren Joustra en W. I'. Hamerlinck (k.v.p.) hadden kritiek op het feit. dat de N.V. Haven van Vlissingen als cargadoorbedryf ook een monopoliepositie inneemt. „Be langrijke shipbrokers dreigen hun be langstelling voor de Vlissingse ha ven te verliezen", zo waarschuwde de heer Joustra. De heer Kolff meende, dat het cargadoorbedryf mede een onderdeel is van de taak van de N.V. Haven van Vlissingen. maar dat hier toch geen monopoliepositie mag ont staan. Hij zegde toe dit eens na te gaan. Ook de tarieven voor de Vlissingse haven vormden inzet van een dis cussie. Burgemeester Kolff stelde, dat „de tarieven van Rotterdam en Am sterdam op enige afstand gevolgd worden" om geen wanverhouding te doen ontstaan. De heer Joustra wees er echter op, dat ten aanzien van de stuwadoorstarieven wel een wanver houding dreigt te ontstaan. „Kleinere havens in de omgeving hebben veel lagere tarieven", zo stelde hij en hij doelde hier kennelijk met name op Middelburg. Burgemeester Kolff wees er echter op, dat in dit opzicht onge veer gelijke tred wordt gehouden met havens als Terneuzen en Dordrecht. „Een lijdensgeschiedenis", zo noemden de raadsleden H. B, J Knoop (v.v.d.), Van Rooijen en Adriaanse de situatie, die is ontstaan rond de openbare leeszaal en bibliotheek. Wethouder Poppe moest dat volkomen toegeven „Er hangen ons twee zwaarden boven het hoofd", zo bekende hij, eerste plaats dreigt de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen de rijkssubsidie in te trek ken en in de tweede plaats wordt het geduld van het leeszaalpersoneel zo eindeloos op de proef gesteld, dat zij misschien eens het bijltje er bij zul len neerleggen". De situatie is be kend: de leeszaal is momenteel erbar melijk geherbergd. Herhaaldelijk is er over deze toestand vergaderd: „Al 37 keer", zo wist. de heer Knoop. Een nieuwe huisvesting is dringend nodig en de staatssecretaris van o.k. en w. heeft gesteld, dat er nu een reëel plan moet komen en dat anders de rijkssubsidie wordt ingetrokken. Wethouder Poppe vertelde, dat het ryk 9800 aan subsidie geeft, de pro vincie 2000 en de gemeente 17.000. De subsidie van de gemeente moet echter op 35.000 gebracht worden. De staatssecretaris heeft gesuggereerd een barak te doen plaatsen als nood oplossing. „Maar waar het geld van daan moet komen is niet duidelijk", aldus burgemeester Kolff. Niettemin zyn er verschillende oplossingen mo gelijk. Deze oplossingen worden on derzocht. In afwachting daarvan is aan de staatssecretaris om een onder houd verzocht ten einde de rijkssub sidie te behouden. Boulevards Het op deltahoogte brengen van Boulevards Kankert en Evertsen werd met name bepleit door de he ren S. J. Adriaanse (k.v.p.) en H. van Rooijen (c.h.). „Deze zaak is al r tien jaar slepende. Het gevaar calamiteiten bestaat nog steeds. Plan nen moeten worden aangehouden tot schade van de belanghebbenden", zei de laatste en de heer Adriaanse drong er op aan de betreffende in stanties „wakker te schudden". Wet houder F. G. Smit kon echter mee delen. dat de proeven voor het op deltahoogte brengen van deze boule vards in het waterloopkundig labora torium te Delft bijna beëindigd zijn en dat men hoopt daarna een snelle ontwikkeling van de plannen te krij gen. De gedachte om insteekhavens ten westen van het kanaal door Walche ren op het Vlissingse grondgebied aan te brengen, is nu wel ter zijde ge schoven, zo meende de heer Adriaan se (k.v.p,). Om een betere entree voor Vlissingen te verkrijgen, bepleitte hij hier woningbouw. Burgemeester Kolff liet echter weten, dat het college b. en w. bepaald vasthoudt aan industriebestemming voor dit gebied, al gaf hij toe, dat de gedachte aan in steekhavens inderdaad wat ter zijde| is geschoven. Vele woordvoerders pleitten ook voor een zo spoedig mogelijk doortrekken van de President Rooseveltlaan naar de weg VlissingenMiddelburg. Wet houder Smit liet weten, dal hierover nog nadere mededelingen gedaan zul len worden en dal in overleg met waterstaat gezocht zal worden naar een oplossing voor een juiste aanslui ting op de provinciale weg. „Zolang de Paul Krugerstraat de enige invals weg voor Vlissingen is. moet deze weg eerst volledig veilig gemaakt worden", eisle de heer Filius namens- zijn fractie nog en hij wees daarbij met name op de gevaarlijke situatie Benoeming onderwijzer De heer H. A. Vlug, onderwijzer aan de School met de Bijbel te Sint-Annaland, met ingang van 1 september 1964 benoemd als onderwijzer aan de chris telijke school te Geldermalsen. Vaardig hanteerde de heer 8. J, G. van Leeuwen, hoofd van het bureau Zeeland van het ministerie van maatschappelijk werk de troffel bij het metselen van de eerste steen voor het nieuwe verenigingsgebouw in Arnemuiden. (Foto P.Z.C.) Arbeider ernstig gewond na val van zes meter hoogte De 64-jarige arbeider J. de Bel uit Sas van Gent is donderdagmiddag omstreeks vier uur van een pyriet- oven bij de N.V. Zuid-Chemie te Sas van Gent van zes meter hoog te gevallen. Hij werd met een ern stige rugfractuur en een shock op genomen in het St.-EIisabethzie- keuliuis te Sluiskil. Zijn toestand was vrijdag zorgwekkend. De oorzaak van het ongeval is onbekend. De heer De Bel, die gehuwd is en twee getrouwde kinderen heeft, was aan het werk op één der ovens in de ovenzaal van het Sasse bedrijf. De fabrieks- E.H.B.O. verleende de eerste hulp. De gewaarschuwde arts J. H. B. Puijlaert uit Sas van Gent liet het slachtoffer per ambulance overbrengen naar het ziekenhuis in Sluiskil. Over het gereedkomen van het Vlissing se stadhuis moest burgemeester mr. B. Kolff gistermiddag tydens de begrotings zitting van de Vlissingse raad een leurslellende mededeling doen naar aanleiding van vragen van verschillen de woordvoerders. „Pas in december zal het nieuwe stadhuis geopend kunnen worden", zo stelde de heer Kolff onom wonden. Zoals bekend was aanvankelijk gepland, dat het stadhuis reeds in juli geopend zou kunnen worden. „We vermoedden reeds enige tijd, dat dit niet haalbaar was", zo bekende de heer Kolff, „maar we dachten, dat het wellicht in septem ber mogelijk was". Ten slotte bleek ook dat uitgesloten: „Enige weken geleden vertelde de aannemer ons: het wordt wel december". Wel kunnen er voor die tijd verschillen de diensten overgeplaatst worden: in mei de tekenkamer en de dienst gemeente werken en in juni de dienst van sociale zaken en de B.B. Vele raadsleden spra ken over deze gang van zaken hun te leurstelling uit. De heer L Filius (a.r.) vroeg nog in ver band met de precaire financiële situatie van Vlissingen de afschrijving van het stadhuis over een langere termijn uit te smeren: „Laten we niet twee pro cent per jaar, maar bijvoorbeeld 1V2 pro cent per jaar afschrijven, dan gaat hei. niet over 50, maar over 75 iaar". zo stel de hij, B. en w. wezen er echter op, dal voor het stadhuis een bijzondere rijks bijdrage is aangevraagd en dat daarom de normale afschrijving gehandhaafd moet blijven. Ook wilde de heer Filius weten of de raadsleden in het nieuwe raadhuis tij dens de raadsvergaderingen zittende hel woord moeten voeren. „Daar lijkt wel aanleiding voor", vertelde burgemeester mr. B. Kolff, „omdat er in de tafel mi crofoons zijn aangebracht voor de ge luidsinstallatie". De heer Filius bepleit te bij begrotingen de algemene beschou wingen dan te laten horen vanaf een katheder Schadepost aannemer Onvolkomenheden bij de fabricage Twee „hoeden" voor de lange be- tonpoten, waarop straks de Oos terscheldebrug zal rusten, zijn op een zandplaat ten westen van het werk voor de kust van Noord-Be- veland neergegooid: ze zijn waar deloos en afgekeurd. Voor de aan nemerscombinatie „Oosterschelde brug" de N.V. van Hattum en Blankevoort en de Amsterdamsche Ballas tmaatschappij betekent dat een schadepost van verschil lende tienduizenden guldens. De beide „caissons" hadden enkele on volkomenheden en konden derhal ve niet voor de brugbouw worden gebruikt. „Het zyn overigens dingen, die by ieder werk voorkomen. We hebben hier ook nogal eens met het afkeu ren van een groter of kleiner werk stukje te maken. Dat het nu om een paar enorme elementen gaat, ja, dat springt in liet oog", verklaarde ons de heer H. P. Schouten, de dagelijkse leider van provinciale waterstaat bij het werk aan de Oosterscheldebrug, toen wij hem naar de afkeuring van de twee „caissons" vroegen. Volgens de heer Schouten zijn er bij het storten en het verder afwerken van de twee brugpoolhoeden een paar ongeluk jes gebeurd, waardoor mankementen zijn ontslaan, die het niet verantwoord maak ten de elementen nog te gebruiken. „Er zijn voor de aannemer plotseling flinke bedragen mee gemoeid", aldus de heer Schouten, die er overigens aan toevoeg- ide dat er over het afkeuren geen enkel verschil van mening is geweest. Ook de toezichthouders van de aannemerscombï- natle waren volkomen akkoord met de afkeuring. Over het algemeen genomen valt het bij het werk aan de Oostex-seheldebrug mee met het afkeuren van de onderdelen, die op het bouwterrein aan de Kal.se veer haven worden gefabriceerd. „De aanne mer heeft er alle belang bij, dat hij uit stekend materiaal levert", zei de heer Schouten. Het afkeuren van de beide caissons heeft geen vertraging opgeleverd in de brug bouw. De voorraad „hoeden" op het werkterrein is voldoende om het tem po van de plaatsing op de palen in hel water bij te houden. Het is nog niet zeker of dc twee rechthoekige blokken beton 22 meter lang, 4 meter breed en 5 me ter hoog op de zandplaat naast de brug-in-aanbouw kunnen blijven liggen. De Zeeuwse landbouw staat niert achter de aardappelactie, die enkele weken ge leden en vrijdag is gevoerd door boeren uit Goeree-Overflakkee en enkele ande re delen van Nederland: het uitreiken van zakjes aardappelen in de Haagse straten. Dit zei vrijdagavond voorzitter S. J. Dees van de Z.L.M.-kring Noord- Beveland. die in de Stadswijnkelder te Kortgene vergaderde, Hij noemde het nut twijfelachtig met deze actie be nadert men de consument, terwijl men een andere kant uitmoet om de zaak op te lossen. WESTERSCHELDEVEREN WEGENS MIST GESTAAKT Alle veerdiensten over de Westerechel- de zijn vrijdagmiddag- en avond kortere of langere tijd uitgevallen wegens de dikke mist. Omstreeks zeven uur was het zicht in Vlissingen driehonderd me ter. De veerdiensten Kats-Zierikzee- en Zijpe-Anna Jacobapolder zijn niet ge staakt. De veerdienst Kruiningen-Perkpolder moest men van ongeveer vijf tot zeven uur staken. De wachtende auto's kon den echter in korte tijd worden overge zet. Vooral vanaf Kruiningen, waar men vrijwel meteen „schoon schip" kon ma ken. Aan de Zeeuws-Vlaamse zijde duur de dit tot tien minuten voor tien. Het veer Terneuzen-Hoedekenskerke moest zijn diensten tussen drie en zeven uur staken, Het vervoersaanbod was hier echter niet van dien aard, dat het ern stige hinder voor het verkeer heeft op geleverd. De veerboot, die om tien voor twee uit Vlissingen vertrok kreeg als eerste te kampen met de mist. Deze arriveerde omstreeks veertig minuten te laat in de veerhaven van Breslcens. Hierdoor kwam de boot van tien voor half drie uit Breskens te vervallen. Ook om 18.20 en 19.20 uit Breskens en om 17.50 en 18.50 uit Vlissingen vertrok er geen veerboot. De overige diensten waren normaal, zij het met een kleine vertra- Pleidooi in raad Terneuzen Woningen „Java" opnieuw aan orde In de donderdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering te Terneuzen heeft de heer P. J. Huybrecht (p.v.d.a.) een lans gebroken voor de drinkwater voorziening aan zeeschepen. „In uw nieuwjaarsrede, zo zei hy tot burge meester Rijpstra, hebt U met enige trots meegedeeld, dat Terneuzen is gepromo veerd tot de derde zeehaven van Ne derland. Maar nu gaat de waterleiding maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen een bijzondere beperking instellen voor de leverantie van drinkwater aan zeesche pen. Namelijk tussen 08 en 20 uur geen waterleverantie, per etmaal niet meer dan 100 en per maand niet meer dan 1500 ton". Spreker noemde zulks een discriminatie ten opzichte van an dere zeehavens. „Laat ons niet vergeten, dat Terneuzen zijn ontstaan en ontwik keling geheel heeft te danken aan de scheepvaart", aldus de heer Huijbrecht, die er voorts op wees, dat geen enkele, zich respecterende zeehaven een derge lijke beperking kent. Ons is alleen bekend, dat. de waterlei dingmaatschappij een bevredigende re geling wil invoeren", zo zei burgemees ter Rijpstra, die toezegde deze zaak nog eens te zullen laten onderzoeken. Op een DANK VOOR ENORME MEDEWERKING De heer S. J. G. van Leeuwen, hoofd van het bureau Zeeland van het ministerie van maatschappe lijk werk, heeft gisteren officieel de eerste steen gemetseld voor liet nieuwe verenigingsgebouw van Arnemuiden. Tijdens de bijeen komst, die ter gelegenheid van dit verheugende feit in het, oude ver enigingsgebouw „De Arne" were1 gehouden, kwam nog eens duide lijk vast te staan, dat het nieuwe gebouw tot stand kon komen dank zij de enorme medewerking van verschillende instanties. A, Hack van Arnemuiden. sprekend als voorzitter van hel bestuur van het ver enigingsgebouw „De Arne", volop gele genheid óm deze medewerking nader te belichten. Want met de opbrengst van het te verkopen oude verenigingsge bouw alleen kwam het bestuur er van zelfsprekend niet. Er kwamen andere in stanties belangrijke bouwstenen aandra gen. De burgemeester noemde daarby de medewerking van de heer Van Leeu wen, die er zorg voor droeg, dat het ministerie van maatschappelijk werk een bijdrage verleende van 35.000. De heer Hack roemde daarbij de sa menwerking tussen de heer Van Leeuwen en het verenigingsbestuur. heer Hack het feit, dat de grote zaal plaats biedt aan 300 bezoekers, tenvijl er in het huidige gebouw amper 200 „ge stouwd" konden worden. Na de toespraak van de burgemeester trokken de genodigden naar het in r bouw zijnde nieuwe gebouw, waai heer Van Leeuwen, geassisteerd door aannemer Crucq, met vaardige hand de gedenksteen in één der muren metselde. 75.000 Denken en doen Na vele besprekingen met de commis saris der koningin In Zeeland, jhr. mr, A. F. C. de Casenibroot, in diens functie als bestuurslid van de stichting Zuid- West Nederland stelde deze stichting het kader van de hulp aan door de w tersnood in 1953 getroffen gemeenten een bijdrage van 75.000 beschikbaar. De commissaris kon deze dag niet aan wezig zyn. Burgemeester Hack deelde echter mee, dat dc heer De Casembroot bereid is gevonden om liet nieuwe vei enigingsgebouw te openen, hetgee waarschijnlijk in het aanstaande najaar zal geschieden. Namens het bestuur van de stichting Zuid-West Nederland was de heer W. Geleedst, oud-burgemcestcr van Oud dorp, Meerkerk, Leerbroek en Nieuw- land (bij Gorkum), aanwezig, Burge meester Hack verzocht aan de heer Ge leedst, secretaris-penningmeester var het bestuur, de dank van Arnemuiden aan de stichting over te brengen. Ook het gemeentebestuur hielp aan de financiering. Het garandeer de de rente en aflossing van een le ning van 30.000 en besloot voorts 0111 de rente en aflossing van 20.000 gulden daarvan in de vorm van een subsidie bij te dragen. Voor al deze medewerking toonde de heer Ilack zicli bijzonder verheugd. „Niet beter' Kite®! Eerder in zijn toespraak had de heer Hack voorts gewezen op het vertrouwen, waarmee het verenigingsbestuur samen werkt met de architect, de heer C. J, Klap, en de aannemer, de heer J. K. Crucq uit Arnemuiden. De burgemees ter vond het bijzonder prettig, dat de bouw van het nieuwe verenigingslokaal gegund kon worden aan een aannemer uit dc eigen gemeente. „Het kan zo niet beter", meende de heer Hack. Dc voorzitter van hot Arnebestuur vond de totstandkoming van het nieuwe gebouw niet alleen belangrijk voor de vereniging, maar tevens voor de gehele gemeente. In een dergelijk dorpshuls komt immers het gehele verenigingsleven tot zijn recht, me moreerde dc heer Hack, die er voorts op wees, dat van hel huidige bestuur de heer P. C. van Maelsaeke tevens meewerkte aan de plannen voor het oude verenigingsgebouw. De heer Hack verwelkomde verder nog dok ter P. de Haas uit Zandvoort, die ge durende zijn praktijk in Arnemuiden voorzitter van het bestuur was, ter wijl zijn zoon de eerste steen voor het huidige gebouw legde. De heer Van Leeuwen herinnerde in zijn toespraak aan een opmerking, die oud gedeputeerde A. Schout nraakte tijdens voorbesprekingen. De heer Schout had toen gezegd, dat het hier niet alleen gaat om een verenigingsgebouw, maar het bestuur moet trachten zo mogelijk „dieper te graven" en de Inwoners zo ver trachten te krijgen, dat ze zelf den ken en doen. De h.eer Van Leeuwen hoopte dan ook, dat het nieuwe gebouw zal mo gen bijdragen tot de bloei van het maatschappelijk-, geestelijk-, vereni- gings- en creatief leven in de gemeen te. „Maar het moet gedaan worden", merkte de heer Van Leeuwen op, daarbij denkend aa.n de woorden van de oud-gedeputeerde. „Het doel dat wij voor ogen hebben, moot ook tot ontplooiing kunnen komen", vervolg de hij, waarna de heer Van Leeuwen tot slot zei te hopen, dat dit nieu we gebouw het verenigingsleven in Arnemuiden ten goede zal komen. Burgemeester Hack overhandigde d< heer Van Leeuwen een blijvend"aandcn- ken aan dit moment: een zilveren trof fel en een boekebon. „Aartsbedelaar" De lieer Geleedst geen onbekende Zeeland, daar hy in Waarde geboi werd, en evenmin een onbekende in Ar nemuiden noemde de burgemeester daarop een „aartsbedelaar" „Als ei iemand is, die een ander ambt luid kun nen kiezen, dat is iiet wei de burgemees ter van Arnemuiden". merkte de lieei Geleedst op. waarna hij de verzekering "af, dat de eerste 15.000 van de stick Ne^( iing Zuid-West Nederland o i-eg zijn, Wethouder C. van Hemert, sprekend namens het: gemeentebestuur, wees er op, dat men er met de bouw van het verenigingsgebouw nog niet is. De verenigingen moeten bovendien trachten de jeugd aan te trekken en het verenigingsbestuur moet daarbij stimulerend, activerend en coördine rend optreden, meende de heer Van Hemert, die daarby de verzekering gaf. dal. ook het gemoen.tebesi.uur daadwerkelijk zal steunen. Woordvoerders van verschillende vereni gingen spraken vervolgens hun vreugde uit over het bereiken van deze belang- ryke mijlpaal, waarbij ze verzekerden met ongeduld op de totstandkoming van het nieuwe gebouw te wachten. Het wa ren de heren B Ventevogel namens de christelijke besturenbond, M, Siereveld namens de vissersvereniging Draagt El kanders Lasten eD namens liet Groene Kruis, A. Kodde namens de Oranjever eniging en C. Deilebeke namens speeltuinvereniging. Voorts werd nog gesproken door dokter De Haas, cn de heer C. Klap, de architect. Burgemeester Hack deelde tot «lol nog ree, dut hef bestuur van (le vereniging an vyf op negen leden gebracht zal 'ordende vier nieuwe leden worden gekozen uit de verenigingen. vraag van de heer A. Ramondt (a.-r.) zei mr. Rijpstra nog, dat rekening hou dend met de grote afname straks door Dow-chemical, de watervoorziening voor de komende 50 jaar geheel veilig is. De heer Huijbrecht had nog een vraag, namelijk over de gemeenbeolassificatie. Terneuzen is volgens hem, enige jaren geleden, gepromoveerd van klasse vier naar drie. Maar nu had hij verao: dat Goes is bevorderd van drie. twee en Souburg zelfs van vier naar twee. „Wat zijn de motieven daarvoor. Wilt U dit eens verifiëren en als het juist is. de nodige stappen nemen dat Terneuzen minstens in klasse twee te recht komt", aldus de heer Huijbrecht ln zijn vraag aan het college van b. en w. Wij willen hier graag hulzen bouwen, maar dan moeten we de bouwvakkers ook kunnen betalen, zo voegde hij er aan toe. Zijn fractiegenoot, wethouder M. de Vos, zei dat het hier alleen maar de c.a.o's bouwbedrijven betreft, maar liij achtte de tijd nu wel rijp om via de vakorganisaties de hoofdbesturen te alarmeren, die een en ander dan kun nen voorbrengen bij de Stichting van den Arbeid. Ook werd in deze vergadering de verbe tering van de woningwetwoningen we derom aan de orde gesteld. De heer J. Hamelink (p.v.d.a) had vernomen dat nu In Sluiskil een begin zal worden ge maakt met die verbeteringen. „Hoever staan de zaken nu in de wijk „Java" wilde hij weten. Wethouder De Vos zei, dat er voor die verbeteringen alleen nog maair een prijs opgave is ontvangen. Tot slot werd bij de behandeling van een begrotingswij ziging nog even van gedachten gewis seld óver een subsidieverhoging ten be hoeve van culturele uitvoeringen, ge organiseerd door de Z.V.U. Is dié verho ging door de Z.V.U. aangevraagd wil de de heer- J. A, de Feijter (c.h.) weten. Waarop door mr. Rijpstra bevestigend werd geantwoord. Daar de heer Huijbrecht er op wees, dat In Terneuzen nog andere verenigingen zijn, die culturele uitvoeringen organi seren, zegde burgemeester Rijpstra toe, de naam Z.V.U. uit het voorstel te lich ten. Collecten Bij de Nederlands hervormde gemeente- te Biezelinge werd in januari voor het hulpfonds kleine gemeenten 48.18. voor kerkvoogdij 224.76 en voor diaconie 186,11 ingezameld. Een collecte voor internationale hulpverlening bracht 101,91, en een inzameling voor het kerkeraadsfonds 88,51 op. „Laat trottoir geen losplaats zijn „Laat de hond uit aan de lijn en laat het trottoir geen losplaats zijnTot grote hilariteit gaf de heer S. J. Adriaanse (k.v.p.) vrijdagmorgen over de hoofden van de Vlissingse raadsleden heen deze welgemeende raad aan de hondebezitters in Vlissingen. Hij kwam tot deze dichterlijke ontboe zeming tijdens de behandeling van het voorstel een éénmalige sub sidie van 2000 toe te kennen aan de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, afdeling Zeeland-Zuid te Vlissingen. De heer Adriaanse wilde weten of b. en w, zouden kunnen bemiddelen en wel zó, dat er één asiel komt. „Er zijn al verschillende pogingen gedaan de beide asiels tot elkaar te brengen, maar tot nu toe is dit niet gelukl", verklaarde wethou der W. Poppe. „Er wordt echter nog altijd aan gewerkt.", zo zei hij verder. Dat geldt ook voor een nieuw asiel. Het tweede gedeelte van de opmerking van de heer Adriaanse vond de heer Poppe iets voor volksgezondheid. VERWACHT.. Bewolkt met plaatselijk mist en ook hier en daar wat regen. Zwakke tot matige, wind, overwegend tussen oost en noord. Kouder. ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2