Vietcongrebellen in Zuid-Vietnam laatste 2 jaar sterker geworden KLANKBORD Aantal leden op ongeveer 100.000 geschat LOSLATEN VAN PRIJSBEHEERS1NG FATAAL VOOR RUILVERKAVELING GEVECHT OP POLDERWEG OM AUTO R.E.M. wil doorgaan met het t.v.-eiland Weer lepeltje voor „schrikkeljarigen' Worsf van gesmokkeld kangoeroevlees in België en Nederland BELGISCH DORPJE LILLO IS BEZORGD OVER DE AANLEG VAN NIEUWE SCHELDE-RIJNVERBINDING S.G.P.-telegram aan de koningin VRIJDAG 28 FEBRUARI 1904 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister aan defensie in Washington Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft verklaard dat de guerrillastrijdmacht van de com munistische Vietcongrebellen In de afgelopen twee jaar, dus sinds de Amerikanen de militaire en eco nomische hulp aan Zuid-Vietnam aanzienlijk vergrootten, niets afgenomen. In materieel opzicht is de Vietcong zelfs sterker gewor den. Het aantal leden van de Vietcong dat- op liet ogenblik in Zuid-Vietnam actief is, wordt voorzichtig geschat op 100.000 hiervan zouden ongeveer 25.000 man deel uitmalten van de „actieve kern" en 60.000 tot 80.000 man tot de ongeregelde eenheden, die een deel van hun tyd i boer of ambachtsman werkzaam z|jn. Deze aantallen komen overeen met die welke de Amerikaanse minister van de fensie, McNamara, een jaar geleden liet publiceren, maar ze zijn hoger dan de cijfers van 1961, toen werd besloten om 16.500 Amerikanen als „adviseurs" bij de gevechten tegen de communisten in Vietnam in te schakelen. Ondanks het verlies aan doden, gewon den en gevangenen gemiddeld 1500 man per week aan communistische zijde, is de Vietcong toch minstens even sterk gebleven. Het hoofdprobleem van de commu nisten is dan ook niet het gebrek aan Zwolsmangroep verwerft meerderheid in A.R.M. en Euromast De olsmangroep heeft thans de meer derheid van de aandelen van de Am sterdamse Rytulgmaatschappij cn van de Euromast in Rotterdam verworven. Dit heeft de lieer R. Zwolsman gister avond meegedeeld in een t.v.-interview. Voorts zei hij dat de taxatiewaarde van het totale bezit aan onroerend goed van de E.M.S. in 1963 is uitgegroeid tot ruim 300 miljoen gulden. Eind 1962 was het bezit nog slechts 135 miljoen. De E.M.S. heeft op het ogenblik 160 miljoen aan nieuwbouwprojecten onder handen, daaronder bevinden zich 3000 woningen die voor de verhuur of verkoop bestemd zijn. Bovendien kondigde de heer Zwolsman via de televisie aan, dat de E.M.S. bin nenkort financiële steun gaat verlenen aan jonge Nederlandse kunstenaars, t.w. een muziekprijs, een architectuurprijs, een schilderpr|js en een beeldhouwprijs. Mededinging naar deze prijzen zal open gesteld worden voor kunstenaars tot der tig jaar. Aan elk van de winnaars, die voor vakkundige jury's zullen worden aangewezen, wordt 10.000 voor een studieverblijf van een jaar te Parijs aangeboden. De twee eerstgenoemde zullen jaarlijks ter beschikking worden gesteld, de laatstgenoemde twee bij afwisseling om het jaar. Het ligt in de bedoeling de jaarlijkse prijsuitreiking le doen plaatsvinden in hel Kurhaus te Scheveningen tijdens aldaar te organiseren galafeest authentieke Franse allure met mede werking van vooraanstaande Franse kunstenaars. Zeg het met bloemen en bestel tijdig! MET DRANK MINDER INBREKER. Wie rekening moet houden met inbre kers zet enkele flessen jenever klaar. Dit zal de eigenaar van een zaak in Hildesheim Wesl-Duitsland) hebben gedacht toen hij 's morgens in zijn zaak kwam en daar vier stomdronken in brekers op de grond zag liggen. Hij hoef de de dieven, die zich ook nog meester hadden gemaakt van zestig dozen siga retten en een kist sigaren, slechts te laten inrekenen door de politie, die hen niet alleen opsloot voor het uitslapen van hun roes, „BEATLE-BEHANG". Het vrachtschip „Saxonia" van de Cunard maatschappij vertrekt vandaag voor haar eerste reis naar New York met 2800 rollen „Beatle- behang" aan boord. GEWOONTEGEBAAR. Een Italiaanse gevangene in Cremona, Giovanni Battis- ta Tottoli heeft onlangs een knap staal tje zakkenrollechniek ten beste gegeven. Hij haalde een gevangenisbewaker de portemonnee uit de zak. nam er duizend lire uit, en stak de portemonnee terug op zijn plaats De diefstal werd slechts ontdekt, omdat: Tottoli het geld dadelijk uitgaf in de recreatiezaal. Dinsdag ver scheen hij voor de rechter die hem schul dig vermaarde en kwalificeerde als e"" „gewoonte-misdadiger". mankracht maar een tekort aan wa pens. De hele tactiek van de commu nistische guerrillastrijders is afge stemd op de verovering van wapens. Gedurende de laatste 'drie maanden van 1963 veroverde, volgens gegevens van het Pentagon, de Vietcong ge middeld 234 wapens per week op het Zuid Vietnamese leger, tegen het ver lies van 97 wapens per week. De door de communisten veroverde wapens waren in de meeste gevallen moderner dan de wapens die op hen veroverd werden. Actie Woensdag is in het gebied ten westen van Mytho. ongeveer zeventig kilometer ten zuidwesten van de Zuid-Vietnamesf hoofdstad Saigon, een actie Ingezet te- fen de communistische guerrillastrtj- ers. Daaraan nemen enkele Zuidvietna- mese bataljons deel. Uit gezaghebbende Amerikaanse bron is vernomen, dat vol gens de tot gistermiddag ontvangen be richten aan Vietcongzijde 26 doden zijn gevallen en een onbekend aantal gewon den, terwijl drie rebellen gevangen wer den genomen. Onder de regeringstroepen zijn drie doden en 76 gewonden gevallen. De operatie duurt voort. Enkele dagen geleden was in het betrokken gebied een militair konvooi in een hinderlaag ge vallen, waarbij acht militairen sneuvel den. Vietcongrebellen saboteerden woensdag in midden-Vietnam een spoorlijn, waar door een trein uit de rails liep. Er waren geen slachtoffers te betreuren, maar de materiële schade was aanzienlijk. Dat was de elfde aanslag op een trein Zuid-Vietnam sinds 1 februari. AGRARISCH CONGRES P.v.d.A. i Kritiek op het stuctuurbeleid (Van een onzer verslaggevers). Het agrarisch congres van de Par tij van de Arbeid, dat gisteren te Utrecht is gehouden, heeft hoe wel zonder resolutie duidelijk aangetoond, dat de socialistische agrariërs de landbouwgrond weer onder de prijsbeheersing willen zien gebracht. Nadat in de och tendvergadering bijna alle woord voerders aan deze wens uiting had den gegeven, kwam dr. Vondeling, de voorzitter van de Tweede-Ka merfractie van de P.v.d.A., in zijn slotwoord hierop nog eens terug. Hij noemde het ..een krankzinnige wereld'', dat hoewel de resultaten in de landbouw slecht zijn, de grondprijzen sterk stijgen. Dr. Vondeling, die van deze ontwikke ling ook een stijging van de pachtprij zen verwachtte, deelde mede, dat de ini tiatief-wetsontwerpen tot prijsbeheer- die hij onlangs heeft aangekondigd, volgende week of aan het begin van de week daarop, bij de Kamer zul len worden ingediend. Met verschillende argumenten pleitte het congres voor de herinvoering van de prijsbeheersing van de landbouwgron den. Boeren, die van hun bedrijf in het westen als gevolg van de stadsuitbrei ding zijn verdreven, kopen dikwijls deze grond, deels met het geld. dat zij voor hun bedrijf hebben ontvangen, deels met gèleend geld. Hierdoor moeten zij een grote rentelast dragen en een der afge vaardigden meende, dat dit op den duur zou leiden tot een verarming van de boerenstand. Ook jonge boeren, die deze dure grond kopen, dreigen „kapot" te gaan aan de zware rentelast, die zij op zich hebben genomen. De ruilverkave ling kwam in dit verband eveneens ter sprake. Opgemerkt werd, dat het los laten van de prijsbeheersing van de landbouwgrond „fataal" is geweest voor de ruilverkaveling. Nu goed verkavelde boerderijen vrij kunnen worden ver kocht. dreigen ze weer door versnip pering uit elkaar te vallen. Wantrouwen Het lid van de Tweede Kamer, de heer C. Bgas, sprak over het ver band tussen prys- en structuurbeleid. Naar zijn mening was op dit con- 6res terecht het onderwerp „de land ouw in overgangstijd", aan de orde gesteld. De technische ontwikkeling dwingt de boeren en tuinders tot een rationele bedrijfsvoering. De aan dacht van de landbouw zal primair gericht moeten zijn op het structuur beleid. De heer Egas betoogde, dat hem uit de discussies was gebleken, dat de boeren en tuinders nogal wantrouwend staan tegenover het structuurbeleid. Meer be langstelling hebben zij echter voor het prijsbeleid. De heer Egas verweet de vorige minister van landbouw, mr. Ma- rijnen, geen krachtig structureel beleid te hebben gevoerd. Daardoor is onrust ontstaan en heeft Koekoek een paar ze tels in de Tweede Kamer kunnen ver overen. Wat het criterium betreft voor een sociaal-economisch verantwoord be drijf, merkte de heer Egas op, dat de bedrijven meer moeten worden aange past aan de moderne stand van de tech niek. Ir. H. Vredeling, eveneens lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., schonk aandacht aan de aspecten van het structuurbeleid. „De boer als koning op zijn bedrijf is een volko men verouderd en reactionair en is ook een egoïstisch ideaal", aldus ir. Vredeling. Ruilverkaveling Het hele ruilverkavelingsprogram was naar de mening van de heer Vredeling verouderd. In de toekomst kan wel eens bl|jken, dat het geld wat er in gestoken is. weggegooid zal zijn. Volgens ir. Vre deling zou het goed zijn als in het in stellingsbesluit van het landbouwschap werd bepaald, dat de helft van de be stuurders jonger dan 40 jaar zou moeten zijn. „Er zouden dan wat meer progres siever besluiten worden genomen". Na het overlijden van de heer H. D. Lou- wes, heeft het de Nederlandse landbouw aan een leidersfiguur ontbroken, aldus ir. Vredeling. Saneringsfonds De heer S. van der Ploeg, een der ge spreksleiders, zei er wel niet al te zeer naast te zijn, wanneer het sanerings schema, dat minister Biesheuvel straks bekend zal maken, de volgende uitke ringen bij bedrijfsbeëindiging zal in houden: bij beëindiging op 55-jarige leef tijd een uitkering van 240 gulden per maand; op 56-jarige leeftijd 250 gulden; op 57-jarige leeftijd 270 gulden: op 58- jarige leeftijd 300 gulden; op 59-jarige leeftijd 340 gulden en na 60-jarige en voor de 65-jarige leeftjjd380 gulden per maand. GARAGEHOUDER GAF BELAGERS GOED PARTIJ Met handen en voeten heeft de ga ragehouder Suppers uit Oss gis-, termiddag gevoehten tegen twee overvallers, die het op zijn nieuwe Mercedes hadden voorzien. Tot 'tweemaal toe heeft hij een van de aanvallers bewusteloos geslagen en eveneens tot tweemaal toe heeft, hij de andere onverlaat in de sloot langs de weg getrapt. Het respijt, dat hij na de tweede knock out resp. tewaterlating van zijn tegen standers verkreeg, stelde de heer Sup pers in staat te ontsnappen. Hij reed, na een eind verder te zijn gekeerd, naar Oss terug en ontmoette op zijn weg we derom de beide overvallers, die weer klaar sonden om hem te lijf te gaan voor het geval hij hen hiertoe de gele genheid mocht geven. Hij deed dit niet. maar reed met verhoogde snelheid door. waardoor de overvallers opzij moesten springen om het vege lijf te redden. Nadat acht politiemannen met drie auto's in actie waren gekomen zijn de beide overvallers daarna al spoedig ge vat. Het waren de 20-jarige opperman H. G, van O. uit Oss en de 19-jarige fabrieksarbeider F. v. d. H. uit het kerkdorp Maren, gemeente Lith. De jon gelui hadden de garage opgebeld met het verzoek hen van een café in Oss, waar zij zich bevonden, naar VIaardingen te brengen. Ergens in de polder onder Oss. op een plek, waar niemand meer op de weg was. en waar geen huizen stonden, begonnen de jongens hun overval. Na het gevecht met de gespierde garage houder hebben de onverlaten nog een lift gekregen van de echtgenote van een dierenarts uit Oss. Zij-was begaan met de jongens, die met bebloede hoof den langs de weg stonden en haar een verhaal over een ongeluk met een brom fiets opdisten. Argwanend geworden door een gefluisterd gesprek van de jon gens en door hun plotseling wegduiken bij het naderen van een politie-auto heeft zij hen onderweg toch uit haar wa gen gezet. Enige minuten daarop wer den de jongelui gearresteerd. T.v.-reportage over Cartisme Het t.v.-programma van de N.C.R.V. van vandaag bevat o.a. een filmreporta ge over het Carlisme. Henk Mochel Ls met cameraman Jan Huyskens vorige week in Navarra, het hart van de Car- listische beweging, geweest. De journa list Joost de Ruiter, Spaans correspon dent voor enkele Nederlandse week- en dagbladen, stelde voor de N.C.R.V. vra gen aan verschillende Carlisten. Hij sprak ook enkele ogenblikken met don Carlos, die de N.C.R.V.-equipe op zijn flat in Madrid ontving. De filmrepor tage wordt uitgezonden in de rubriek .Attentie". Het Wereldgebeuren REACTIE OP AANKONDIGING MR. SCHOLTEN: (Advertentie) Op Schiphol arriveerde donderdag middag de Nederlandse schaats ploeg, die met zo'n succes heeft deelgenomen aan de wereldkam pioenschappen hardrijden op de schaats in Helsinki, De foto toont: v.l.n.r. coach Jan Charisius. Ard Schenk, Cees -Verkerk, winnaar van de bronzen medaille Rudie Lie- brechts en trainer Henk Lamberts. uit de zuiverste tabakken Onenigheid onder financiers echter toegenomen (Van onze Haagse redactie) In reactie op de aankondiging van minister Scholten, dat de regering binnenkort een wetsontwerp zal indienen om maatregelen te kun nen nemen tegen het t.v.-eiland in de Noordzee, heeft de R.E.M. laten eten dat zij geen aanleiding ziet de voorbereidende stappen voor de bouw van het eiland stop te zetten, De R.E.M., aldus een woordvoerder in Den Haag, heeft nimmer de mogelijk heid van een regeringsingrypen uitgeslo ten geacht en de juristen van de maat schappij hebben zich al lang tevoren be zonnen op de wettelijke aspecten rond het eiland. Ongerust lende uitlatingen dat de financiers zich al enige tijd ongerust maken over een mogelijk ingrijpen van de overheid. Voor de eerste opzet van het eiland zal toch zeker een bedrag van 15 miljoen tenminste één van de financiers van plan zich terug te trekken, omdat het financiële risico thans te groot is gewor den. Gezien de heersende onenigheid in eigen kring heeft de R.E.M. vorige week inderhaast een Haags public relations- bureau aangetrokken om voortaan de verwarrende commentaren door de ver schillende betrokkenen te kanaliseren. Om de gunst van de kiezers Dt .temmen ven Amerikaan- burger, van Europese. Zuldarncrikaanse «1 Aziatische afkomst zouden bij de komende presidentsverkiezingen in no vember en b|j sommige voorverkiezin gen wel eens i-en beslissende rol kunnen spelen. Politici in zowel het democrati sche als republikeinse kamp zijn zich be wust van het belang van de zogenaamde futionalc minderheidsgroepen, maar zij kunnen de kiezers niet bespelen totdat ln juli in San Francisco de republikeinse presidentiële kandidaat zal worden aan gewezen. Verondersteld wordt, dat pre- I xident Johnson in augustus in Atlantic I City, New York. door de democraten zal worden kandidaat gesteld. Volgens politieke expert.a zijn enige min derheidsgroepen sinds de dood van pre sident Kennedy op hol geslagen. Kenne dy stond in hoog aanzien bij de Amen- kanen van Ierse en Italiaanse afkomst die bijzonder veel invloed uitoefenden op de verkiezingsuitslagen Sn vele grote sleden. Het is nog te vroeg om te schat- I ten hoe de stemmenverhouding zal lig gen bij de Amerikanen van Poolse, Hon gaars en Scandinavische afkomst. De Amerikanen van Mexicaanse af komst ln Texas zullen voornamelijk hun I voorkeur laten uitgaan naar president Johnson, maar indien het republikeinse convent senator Goldwatér uit Arizona als kandidaat naar voren schuift, zal er in California en Arizona een hevige I strijd ontbranden orn de stemmen van I deze bevolkingsgroep, j Op het ogenblik wonen er op Hawaii en J in California een half miljoen Amerika nen van Japanse origine die eveneens een aanzienlijke invloed op de verkie zingsuitslag kunnen uitoefenen. In 1960 woonden er in de Verenigde Sta ten 33.078.000 miljoen personen van buitenlandse blanke afkomst. Van ruim 9 miljoen stond de wieg ln het buitenland, terwijl de rest in de Verenig de Staten werd geboren uit ouders van wie hetzij de moeder hetzij de vader of beiden van buitenlandse afkomst waren. In 1960 deden zowel de Democratische als Republikeinse Partij stelselmatig een beroep op deze bevolkingsgroepen van wie er ruim 20 miljoen stemgerechtigd waren. Betrekkelijk grote nationale groepen zijn de Italianen, Duitsers, Ca nadezen, Britten, Polen, Russen, Ieren en Mexicanen. De presidentsverkiezingen worden niet beslist door het totaal aantal voorkeurs stemmen van alle staten bij elkaar gere kend. maar door de som van de presi dentiële kiesmannen die in elke staat worden gekozen. De ommezwaai van en kele stemmen kan soms beslissend zijn voor de verkiezingsuitslag in een be paalde staat. Daarom vinden de presi dentiële kandidaten en de spreekbuizen van beide partijen het noodzakelijk r Man omgekomen na vrouw te hebben verwond In Leerdam is gisteravond een man, na dat hij zijn vrouw met een bijl levens gevaarlijke verwondingen had toege bracht, na een val van het dak zo ern stig gewond, dat hij bij aankomst in het ziekenhuis reeds was overleden. De man, de 30-jarige Ambonees J, R., die onder behandeling van een psychia ter was, bracht zijn 28-jarige Neder landse echtgenote ernstig letsel toe aan het hoofd en de armen. Daarna klom hij op het. dak, waar hij zich vasthield aan de televisieantenne. Verzoeken van buren om naar beneden te komen ne geerde hij. Terwijl men voor de ernstig gewonde vrouw zorgde, sloeg de man plotseling tegen de straat. Het is niet de sinds drie maanden in Leerdam. Me vrouw R. is afkomstig uit een dorp in de buurt van het Ambonezenkamp t.e Vught. Het echtpaar had vijf kinderen. De "man had zijn echtgenote gistermor gen voorspeld:' „Vanavond om half twaalf wordt ik vermoord". Bij bankoverval in Londen half miljoen buit Zes gemaskerde en gewapende lieden hebben gistermorgen bjj een overval op een bijkantoor van een bank in Londen 51.000 pond sterling (ruim 510.000 gul den) buitgemaakt, na het personeel overmeesterd te hebben. De overval werd tien minuten voordat het kantoor zou worden geopend gepleegd. De ir nen verdwenen met een bestelauto, portier van het bijkantoor werd b|j de overval gewond. EUROPESE BEZORGDHEID OVER INFLATIEGEVAAR De Europese commissie zal aan de minis terraad van de Europese Economische Gemeenschap voorstellen doen ter be strijding van het inflatiegevaar in de zes landen van de E.E.G. De voorstellen zullen z|jn vergezeld van een uitvoerig rapport over de economische ontwikke ling in de „zes", dat de volgende maand aan de raad zal worden voorgelegd. De Europese commissie zal de minister raad voorstellen de reeds voor 13 en 14 april vastgestelde vergadering met een dag te verlengen om de voorstellen te. bespreken. Aan de ministers, die voor' de economische ontwikkeling verant woordelijk zijn en de gouverneurs van de nationale banken van de zes E.E.G. Iedere baby, die morgen, schrik keldag, in Nederland wordt gebo ren, kan weer rekenen op een le peltje met inscriptie uit Purme rend. Het schrikkel jarigen comité, dat in Purmerend is gevestigd, zet hiermee zijn actie voort, welke vier jaar geleden ontstond. De enige tegenprestatie, welke wordt verwacht, is het zenden van een geboortekaartje van de sehrikkelbaby naar het stadhuis van Purmerend. Iedere dag wor den ongeveer 550 kinderen in ons land geboren. De 29ste februari zal daarop ongetwijfeld geen uit zondering maken. In 1960 ont ving het schrikkel jarigencomité meer dan 500 geboortekaartjes. De baby's van toen, die nu zater dag voor de eerste keer in hun vierjarig leven hun verjaardag op hun geboortedag vieren, krijgen allemaal een verjaardagsgroet thuis gezonden. Ook de andere 3500 schrikkeljarigen die in Pur merend geboekt staan, krijgen een dergelijke groet. Men schat dat het aantal schrikkeljarigen in Ne derland ruim 5000 bedraagt. Zowel in België ais in Nederland zijn de afgelopen maanden grote hoeveelheden na.ionate „anten van „e zes e..e.„.-| SfSffSL 'En Sel.raeht, terra "d Brus- heids-inspectiedienst heeft een onder- de E.E.G.-ministerraad sprake gebracht door de Duitse minister van economische zaken, Schmu- cker. Hij stelde voor de Europese com- missie voorstellen te laten indienen voor een gemeenschappelijke conjunctuurpoli- tiek om tot een harmonisatie en coördi natie in de „zes" te komen. De Duitse minister betoogde, dat een dergelijke samenwerking noodzakelijk is omdat in de gemeenschap inflatoire ontwikkelin gen in een van de lidstaten gevolgen heeft voor alle partnerlanden. Van een gecoördineerde actie (nog) geen sprake „Vergoedingen voor onteigend land zijn te laag" van Lillo is echter (nog) geen sprake, zo voegt hij er aan toe. „De onteigeningen stellen echter wel een menselijk en sociaal probleem, een probleem dat me al heel wat sla peloze nachten heeft bezorgd aldus Lamprechts. De plannen voor de aanleg van de nieuwe Schelde-Rijnverbin- ding hebben grote zorg en onte vredenheid verwekt bij de inwo ners van het Belgische dorpje Lillo dat net in het traject van de ontworpen vaarweg ligt. Het grootste deel van Lillo zal ont eigend moeten worden, maar de vergoeding die de eigenaars ont vangen is onvoldoende om hen in staat te stellen een gelijk aardig eigendom te verwerven. Aldus de uitleg van Jos Lam- brechts, inwoner van Lillo, en tevens lid van de Antwerpse ge meenteraad. Van een groot scheeps protest of een gecoördi neerde actie door de inwoners Onvoldoende De talrijke arbeiders, klerken, mid denstanders en gepensioneerden, die door de onteigeningen getroffen wor den, achten de vergoeding onvoldoen de,, rekening houdend met wat ze zul len moeten betalen om in een naburi ge gemeente een nieuwe eigendom te verwerven. „Er is geen sprake van een algemene protestactie", zegt Lambrechts. „Maar we willen toch de aandacht vestigen op de zware problemen die deze onteigeningen voor die kleine eigenaars scheppen". „De onteigenden zijn aangewezen op hun eigen initiatief om een nieuwe woongelegenheid te vinden. Maar de vergoeding is het hoofdprobleem. De onteigeningen te Lillo en de plannen voor de vérbinding hebben in de buurt de prjjzen omhoog gedreven. Daarvan z|jn de onteigenden nu het slachtoffer". Waar ze voor hun grond 45 tot 50 frank per vierkante meter ontvangen zullen ze in een naburige gemeente wellicht 150 tot 200 frank per vier kante meter moeten betalen. Lam brechts voert aan, dat ook me tde huidige bouwkosten rekening zou moeten worden gehouden, die heel wat hoger liggen dan de prijzen in 1956. '57 of '58, die tot basis van de schattingen der eigendommen dienen. Nationaal belang „Wij zijn niet tegen de havenuitbrei ding. Die uitbreiding is een nationaal belang, daar gaan negen miljoen Bel gen mee van profiteren. Anderzijds zijn een duizendtal Bèlgen er het slachtoffer van. Onder hen z|jn heel wat bejaarde mensen, die gewerkt en gespaard hebben en zich heel wat opofferingen getroost hebben om een eigendom te verwerven. We zouden de aandacht van de negen miljoen andere Belgen op die toestand willen vestigen". Een aantal gezinnen is reeds uit Lillo vertrokken. Sommige eigenaars zijn een proces begonnen om een hogere vergoeding le krijgen. Er zijn reeds enkele vonnissen geveld die. in zekere gevallen wel een enigszins hogere vergoeding toekenden, maar niet vol doende. zoek ingesteld. Het kangoeroevlees werd illegaal uit Australië via Nederland en Antwerpen aangevoerd. Het vlees werd in bevroren toestand vervoerd en vermoed wordt, dat het niet altijd vrij was van ziekte kiemen. De verwerking van het vlees zou in augustus van het vorige jaar zijn begonnen. De worstproduktie in de fa briek, waarin dit vlees was verwerkt, bedroeg meer dan 6000 kg per dag en kon tegen belangrijk lagere prijs dan normaal worden verkocht. De eigenaar van de fabriek heeft bekend het kangoeroevlees te hebben verwerkt. Vijf Russen ter dood veroordeeld Vijf leiders en organisatoren van een 1 bende die de Sowjetrusslsche staat heeft benadeeld voor ongeveer twee en een half miljoen roebel (ongeveer tien mil- 1 joen gulden) zijn veroordeeld tot (le dood door de kogel, zo heeft het Sowjetrussi- sche persbureau Tass bekendgemaakt. Op de gisteren in Utrecht gehouden al gemene vergadering van de Staatkun dig Gereformeerde Partij is een tele- gram aan de koningin gezonden, waar- in uiting wordt gegeven aan de veront rusting en bezorgdheid over de stap van prinses Irene, „welke" zo wordt ge zegd, „zo zeer indruist tegen de histo- rie van ons land, toen. ónder de lei- ding van uwe doorluchte voorvaderen, ons volk werd verlost van de machten van Rome en Spanje". De partijvoorzitter ds. H. G. Abma gaf een politieke beschouwing onder de titel „Zonen van hetzelfde huis". Het aantal kiesverenigingen is het voorbije jaar met vier toegenomen tot ruim 300. Als bijzonderheid werd in het verslag van de partijsecretaris, ir. C. N. van Dis, vermeld dat na de gebeurtenissen van de laatste weken velen, die nooit hadden getoond met de S.G.P. mee te leven, hun waardering en instemming hebben betuigd met liet standpunt der S.G.P.-Tweede-Kamerfractie en de rede van ir Van Dis bij de behandeling van de brief van de minister-president' over de verloving van prinses Irene. natio- Na de eerste wereldoorlog werd er ln de presidentiële campagnes vooral aandacht geschonken aan deze min derheidsgroepen, omdat de nationale im- migratiewet op strenge wijze de hand hield aan het aantal immigranten dat verhoudingsgewijs werd vastgesteld naar de verschillende nationaliteiten van de bevolking. Omdat vele groepen niet veel op hadden met een grotere immigratie uit nun moe derland werd hun keuze dikwijls direct beïnvloed door de houding van de presi dentiële kandidaat ten opzichte van een vrijere of strengere interpretatie van de immigratiewet. President Johnson heeft aangedrongen op een verzachting van de wetsbepalingen. Tijdens de grote economische terugslag in het begin van de dertiger jaren was de werkloosheid onder de minderheids groepen groot. Franklin D. Roosevelt werd hun grote leider, hetgeen hem in vier presidentsverkiezingen de overwin ning bezorgde. rpoen na de tweede wereldoorlog de 1 koude oorlog tussen Oost en West zich steeds verder uitbreidde, ge loofden politieke strategen, dat veie van de grotere groepen zeer verontrust wa ren over het lot van de centraal Europe se satellieten van Rusland. Vandaar ook, dat het Amerikaanse beleid ten opzichte van Poten, Joego-Slavië en Hongarije enigermate in de presidentiële campag nes tot uitdrukking werd gebracht, maar aangezien deze kwesties nimmer scherp omlijnd werden, was het niet mo gelijk de doeltreffendheid van een der gelijk partijbeleid te meten. Waarnemers geloven, dat dit jaar de wet op de burgerrechten voor de negers de grote strijdvraag van de verkiezingen zal worden. Volgens hen kan dit som mige minderheidsgroepen in verwarring brengen. De minderheidsgroepen zijn het grootst in de industriële centra waarheen ook vele negers zijn getrok ken. Het spreekt vanzelf, dat deze ..ne gerimmigratie" zijn weerslag vond in het zoeken naar werkgelegenheid door de buitenlanders. Sommige waarnemers gissen, dat pre sident Johnson het eerste schot in de de campagne voor de steun van de nationale minderheden al heeft af gevuurd. toen hij in zijn state of union boodschap voorstelde de immigratie-wet ten ze verlichten. „Uit onze wetgeving moeten wij de discriminerende bepalin gen lichten tegen hen die ons land pogen binnen te komen en in het bijzonaer te gen diegenen die over de noodzakelijke capaciteiten beschikken of zich bij hun gezinnen of verwanten willen voegen", aldus Johnson. In 1960 waren zowel de Democratische als Republikeinse Partij voorstander van een verlichting van de immigratiewet- ten. maar in het Congres werd het enthousiasme voor een fundamentele herziening aanzienlijk getemperd, toen duidelijk werd dat het werkloosheidscij fer voor onbepaalde tijd nog hoog zou Wijven. Jan de Cler tot arts bevorderd Tot degenen die woensdag aan de uni versiteit van Amsterdam tot arts zijn bevorderd behoort Jan de Cler. de be kende zanger, componist, tekstdichter, beeldhouwer, schilder en illustrator, die van 1947 tot 1952 belast was met de lei ding der amusementsprogramma's van de K.R.O. Nadien werkte Jan de Cler nog regelmatig mee aan radio- en t v.- programma's. ook gedurende de bijna negen jaar waarin hij zijn in 1955 op 39- jarige leeftijd begonnen medische studie voltooide.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3