Raad Terneuzen debatteerde lang over aansluiting op P.Z.E.M.-net SKODA Schelde-Rijnakkoord nu in Tweede Kamer Waterleiding-„kunstjes" op Beveland Musical „Kiss me Kate" op 6 maart naar Goes BILT DELTAVERBINDINGEN KRIJGEN TIJDIG AANSLUITENDE WEGEN Antwoord op vragen de heer Posthumus Zeeuwse ALMANAK Nieuwland akkoord met uitbreidingsplan f. 4990 Chr. gemengd koor „Laudamus' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 Miljoenenza\en vergen minder lijd Grond voor 241 woningen verkocht De gemeenteraad van Terneuzen gaat de laatste jaren kennelijk ge makkelijker om met bedragen van zes nullen dan met die van slechts enkele duizenden guldens. Dat is donderdagavond duidelijk geble ken, toen het exploitatieplan, w aarmee een bedrag van zeseneen half miljoen gulden is gemoeid, zonder enige discussie en zonder hoofdelijke stemming werd vast gesteld, terwijl over een bijdrage voor aansluiting van onrendabele percelen op het elektriciteitsnet ruim een uur werd gediscussieerd, met inbegrip van twee vergade ringschorsingen en twee stemmin gen. B. en w, stellen namelijk voor om 18 percelen een bijdrage toe te kennen van 20 procent van de gemiddelde aan- Iegkosten ad maximum 6000 per per ceel, zodat zulks de gemeente op hoog uit 21.600 zou komen. De discussie begon met enige „voorpostengevechten" van de heer A. Ramondt (a.r.), die zich bezorgd maakte over de zwaarte van de aan te leggen kabel. „Als die door een grote afname van stroom moet worden versterkt, komen de kosten dan weer ge deeltelijk voor de aangeslotenen", wilde hij welen. Namens het college van b. en w. zei wethouder M. de Vo.s daarnaar nog eens te zullen informeren. Maar de eigenlijke knuppel werd in het hoenderhok geworpen door de K.V.P.-afgevaardigde J. C. Bleyen- berg, die pleitte voor een premie ten behoeve van hen, die zich voor 1 januari 1965 zouden verbinden op liet. P.Z.E.M.-net aan te sluiten. Ter stimulering van de nog 15 of 20 niet- aangeslotenen, die zouden overblij ven na aanvaarding van liet besluit. Hy werd daarby van enkele zyden gesteund. Burgemeester mr. H. Rijp9tra raadde een amendering van het voorstel af. Zijns inziens gaat het in de raad om de al dan niet aanvaarding van het ter ta fel gebrachte voostel. Van de zijde de Party van de Arbeid was men van mening, dat het fout zou zijn nu een zogenaamde premie te gaan toekennen "e hr' 11 tract.. Maar volgens hem is Terneuzen nog te klein om het gehele contract op te vangen met de algemene middelen. Daarom zyn de verplichtingen in ju ridische zin overgenomen door Dow Che mical. Maar als er In het gebied andere geïnteresseerden zouden komen, kan daarmee uiteraard nog overleg worden gepleegd. Over de toe te passen tarieven kon mr. Rijpstra nog niet veel meedelen. Dat is volgens hem een zaak tussen de Nederlandse en Belgische spoorwegen, waarover zo dacht hij in principe al overeenstemming is bereikt. Op ver zoek van de P.v.d.A.-leden H. A. Brak man en P. J. Huijbrecht zei burgemees ter Rijpstra over deze aangelegenheid nog nadere inlichtingen te zullen in winnen. Wel had hij de indruk dat met name Dow Chemical niet ontevreden was ovor de gevolgde gang van zaken. Het exploitatieplan Zuidlandpolder, waarvan de uitgaven en Inkomsten zijn geraamd op ruim 6,387.000 werd dus zonder hoofdelijke stemming vastge steld. Woningbouw Voorts werden daarna reeds gronden in het plan verkocht voor de bouw van 241 woningen, 30 garages en 2 andere ver huurbare ruimten. Dat zulks in een raadsvergadering tegelijk kan gebeuren, noemde ac heer Huijbrecht een gelukki ge omstandigheid. Uit vragen diem gaande bleek, dat de meeste aanvragers al voorzien zjjn van bouwvergunningen. Een toch wel grappige opmerking maak te de heer R. Hol (p.v.d.a.): „Wat zou er nu eigenlijk gebeuren als dc raad het met deze voorstellen niet eens was?", vroeg hij, daarbij doelend op het feit, dat de voorbereidingen tot de bouw van verscheidene woningen al volop bezig zyn. De raad besloot voorts tot ontbinding van enkele pachtovereenkomsten op gronden op het industrieterrein oostelij ke kanaaloever, tot verkoop van 2500 vierkante meter industrieterrein aan de heer J. D. Hamelink te Hoek voor de bouw van een bedrijf voor machinale houtbewerking en tot het verlenen van optie aan voornoemde koper op een on geveer even groot deel perceel. De raad oordeelde het nodig, dat hel dagleerplan van de lagere technische school te Terneuzen wordt uitgebreid met een opleiding „bedieningsvakman in de proces-industrie". MINISTER VAN AARTSEN: aan hen, die ting hebben andere zaken ook wel eens","interrum- let langst met de aanslui- hebbert gewacht. „Dat gebeurt Vos vroeg zich verder af of Gedeputeer de Staten het geamendeerde voorstel wel zouden aanvaarden. Daarna werd de vergadering tot tweemaal toe ge schorst om de voorstanders hun amen dement te doen formuleren. Uiteindelijk kwam de heer Bleijenberg met het voor stel de bedoelde gemeentelijke bijdrage per perceel met 250 te verhogen ten behoeve van hen, die voor 1 januari 1965 een bindende aanvraag tot aan sluiting zouden hebben ingediend. Voor stemden de heren J. C. Bleijenberg (k.v.p.), C. J. Complet (k.v.p.), W. J. Weterings (k.v.p.), J. A. de Feijter c.-h.u.) en A. Ramondt (a.r.). Tegen stemden de fractie van de Partij van de Arbeid (zes leden), de heren D. M. Ol- lebek (c.h.), D. Waverijn (c.h.) en de heer P. Fijn van Draa.t (v.v.d.). Het b. en w.-voorstel werd daarna zonder hoof delijke stemming aangenomen. Stamlijn Geruime tyd werd ook van gedachten gewisseld over het voorstel met de Ne- derlandsehe Spoorwegen een overeen komst aan te gaan over 't. hebben en ge bruiken van een stamlijn (spoorverbin ding) van Sluiskil naar het industrie terrein Nieuw-Neuzenpolder en Dow Chemical toestemming te verlenen tot het medegebruik daarvan tegen een ver goeding van 20.000 per jaar. Het P.v. d.A.-raadslid H. A. Brakman wilde daar over wat nadere inlichtingen en met name over de toepassing van Neder landse of Belgische zeehaventarieven op de te vervoeren goederen. Burgemeester Rijpstra zei. dat hierover zorgvuldig overleg is gepleegd en dat dergelijke stamlijnen ook in Amsterdam en Rotterdam worden gebruikt volgens een al jarenlang, uitgebalanceerd con- Advertentie) Tobben Die Oostburger heef t het idee toch maar losgelaten. Mentaal aange slagen na een dag vol complica ties en teleurstellingen bereikte hij met een hoofd vol overspannen gedachten en een lege maag z'n stamcafé, waar hij na twee ver teringen' al ■mededeelzaam werd, ten slotte een gevaarlijke intentie aan de openbaarheid prijs gaf: hij overwoog een kraak. Hij gaf een nauwkeurige schilde ring van de toestand in een hem. bekende boerenleenbank, waarbij hij als vergelijkend materiaal voor de kluisdeur zachtboard noemde. ,,'Ic Heb er genoeg van", motiveer de hij z'n plannen, „iedere dag het zelfde getob en 's zaterdags hand je op voor een grijpstuiver." Hij zaagde nog wat door over de slecht verdeelde schatten der aar de en zag de persoonlijke ingreep als enig middel om hierin een zeker evenwicht te brengen. „Als het lukt xoerk ik nooit meer" zei hij op een toon. waarin zorge loze dagen aan de Costa Erava en Cadzand om de voorrang streden. Hij wachtte even. keek de ver wachtingloos zwijgende kring rond. „En als het niet lukt, hoef ik ook niet meer te werken. Tenminste, dan zijn m'n werkzaamheden vrij eenvoudig geworden." De plannen voor de afsluitdammen en bruggen in het Deltagebied zijn en worden zodanig opgezet, dat al deze werken op het moment, dat deze voor het verkeer gebruikt kunnen worden, door verbindings wegen zullen zijn aangesloten aan het bestaande wegennet. Dit heeft de minister van verkeer en water staat, mr. Van Aartsen, geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Posthumus (p.v.d.a.). Deze had gevraagd of de liier en daar gewekte indruk juist is, dat de aanvoer- wegen naar de in aanbouw zijnde af sluitdammen of bruggen niet gereed zou den zyn op het moment, dat de bruggen voor het verkeer gebruikt kunnen wor den. Naarmate het verkeer drukker wordt, aldus de ministers, zullen deze verbin- thans reeds gevoelen voor de noordelijke verbinding van de in aanbouw zijnde brug bij Numansdorp, waar het bestaan de wegennet niet geschikt geacht moet worden om het ten gevolge van de brug te verwachte extra verkeer te verwer ken, zonder dat hierdoor verkeersbezwa- ren optreden. Sedert aan de N.V. Brugverbinding Ha ringvliet toestemming is verleend tot de bouw van de brug bij Numansdorp, is het verkeer op het bestaande wegennet in sterkere mate toegenomen dan mocht worden verwacht. Bovendien zal de brugverbinding nog meer verkeer aan trekken dan destijds kon worden voor zien, doordat inmiddels door de provincie Zeeland de bouw van de brug over de Oosterschelde ter hand is genomen, zo dat één doorgaande verbinding Rotter dam-brug Numansdorp-Goere-Overflak- kee-Grevelingendam-Schouwen-Duive- la.nd-Oosterscheldebrug-Noord-Beve- land-Zuid-Beveland en Walcheren tot stand komt. De voorbereiding van een dergelijke verbinding kost belangrijk meer tijd dan de voorbereiding van de bouw van de brug. Niettemin zal, wanneer de brug bij Numansdorp in juli door het verkeer in gebruik zal kunnen worden genomen, in noordelijke rich- ting kannen worden beschikt over één rijbaan op de nieuwe verbindings weg (rijksweg 19) tot Klaaswaal, De gemeenteraad van Nieuwland heeft donderdag in een spoedeisende vergade ring onder voorzitterschap van burge meester mr. F. S. K. J. graaf van Rand wijk zyn goedkeuring gehecht aan het ontwerp-uitbreidingsplan zuidoost n. Het spoedeisende karakter van deze vergadering was noodzakelijk, omdat de beslissing over het plan in december drie maanden uitgesteld moest worden en deze termijn thans verstreken was. In december kon namelijk nog niet worden beslist over de schattingen, die nodig waren om tot een exploitatieopzet te komen. In dit verband had de burge meester weinig waardering voor de schattingscommissarissen, die verzekerd hadden in januari gereed te zullen zijn. „Maar ik heb de papieren kort geleden haast uit de handen van de schatters moeten trekken, waarna de directeur van bouw- en woningtoezicht maar heel weinig tijd overhad om tot een exploita tieopzet te komen". Teleurgesteld was mr. Van Randwijk ook over de houding van de commissie uitbreidingsplannen, die zich niet kon verenigen met het grote uitbreidings plan, dat b. en w. aanvankelijk In ex ploitatie wilden brengen. De commissie meende, dat gezien het agrarische karakter van Nieuwland dit plan het „niet zou halen". „Maar de commissie heeft geen begrip kunnen opbrengen voor het feit, dat we hier 60 Schelde- wonlngen bouwen", betoogde de heer Van Ran dwrjk. B. en w. hebben nu besloten om een kleiner plan in exploitatie te brengen en hoewel de raadsleden de voorgestelde grondprijs van 32,75 naast die van 25,70 per vierkante meter wel wat aan de hoge kant vonden, zat er voor hen niets anders op dan het plan te aanvaarden. Ze pleitten echter voor zo mogelijk een gemiddelde prijs. De beide wethouders, de heren J. Kwekkeboom (a.r.) en A. de Jager (c.-h.) wezen er op, dat men met het grote plan zeker niet zo ver zou zijn geweest als met het huidige. waar dan vooralsnog de bestaande verbinding naar en over de Baren- drechtse brug moet worden gevolgd. Een overeenkomstige verbinding zal zich aan de zuidzyde van de brug uit strekken over de dam op de Hellegat- platen tot de regionale verbinding Den Bommel-Oude Tonge, waar kan worden overgegaan op de nieuwe toegangsweg naar de Grevelingendam, zodra de weg verbinding over deze dam gereed zal zyn. Op de brug zal op het tijdstip van Ingebruikstelling ook nog slechts over één rijbaan kunnen worden beschikt. Er wordt naar gestreefd, aldus de minister, dat de gehele ontworpen verbinding brug Numansdoxp-Rotter- dam binnen zo kort mogelijke tijd te voltooien. Hoewel aan deze verbin ding een zeer hoge prioriteit wordt gegeven, dient in aanmerking te worden genomen, dat de kosten van deze nieuwe verbinding, waarin ook een nieuwe brug over de Oude Maas bij Heinenoord moet worden opgeno men, een veelvoud bedragen van die voor de eigenlijke brug bij Numans dorp. Gezien de samenhang van het werk me: de totaliteit van taken op wegenbouw- gebied, zaJ het tijdstip va.n volledige vol tooiing uiteraard móle afhankelijk zijn van do mogelijkheid van inpassing in de binnen het raam der toekomstige fi nanciële mogelykheden te realiseren uit voeringsprogramma's. WACHTMEESTERS CADZAND EN RETRANCHEMENT ONDERSCHEIDEN Donderdagmiddag heeft de districtscom mandant Zeeland van dc rijkspolitie, overste A. J. van Tlüel, ten gemeen tehulze van Cadzand, namens dc al gemeen inspecteur de tevredenbeids- bewyzen uitgereikt aan wachtmees ter eerste klas II. W. van den Berg uit Cad/,and en wachtmeester eerste klas H. Karstanje uit Retranchemeht. Dit gebeurde in verband met hun moedig optreden by dc arrestatie van de twee uit de gevangenis van Bou logne ontsnapte Franse misdadigers. Na eên welkomstwoord van burgemees ter J. A. Leenhouts gaf de distri ets- commandant een overzicht van het verloop van deze arrestatie en bracht aan genoemde wachtmeesters de dank over va.n het internationale bu reau Interpol, Burgrneecster Leen houts verklaarde trots te zijn, dal beide wachtmeesters in zyn gemeen te werkzaam zyn en wenste ook de echtgenoten geluk met deze onder scheidingen. De groepscommandant, adjudant A. J Punt uit Aardenburg, prees even eens de moed van beide wachtmees- sters en meende, dat zij de gemeen schap een belangrijke dienst hebben bewezen. De districtscommandant overhandigde aan de dames, waaron der de echtgenote van de postcom- mandant van Cadzand, wachtmeester A. de Koster, een bloemetje. Deze byeenkomst werd voorts bijge woond door adjudant C. den Otter, chef van het districtsbureau te Mid delburg, opperwachtmeester A. Zel- denrust. plaatsvervangend groeps commandant te Aardenburg en op perwachtmeester G. J. Utee, post- commandant der rijkspolitie te Sluis. Plan nieuw lyceum en aula Terneuzen in mei bestekklaar Het plan voor de gecombineerde bouw van een openbaar lyceum en een ge meentelijke aula (schouwburg) te Ter neuzen zal in bet, begin van mei 1964 bestekklaar zyn. Dit deelde burgemees ter mr H. Rijpstra donderdagavond ty- dens de openbare raadsvergadering me de naar aanleiding van een vraag van de heer P. Fyn (v.v.d.). Burgemeester Ry'pstra zei verder, dat de goedkeuring voor deze gecombineer de rijks- en gemeentelijke bouw zal lo pen via de rijksgebouwendienst. Het aantal zitplaatsen in de gemeenteiyke aula is opgevoerd van 450 tot 495. Aan vankelijk was er enige problematiek gerezen ten opzichte van de akoestiek, maar deze Is uit de weg geruimd door 'n verandering van de gebouwenindeling, aldus Terneuzens burgemeester, die goe de hoop zei te hebben over het project in een paar maanden concreet voor stellen te kunnen lanceren. AUTOMOBILIST VAN DE WEG GERAAKT EN GEWOND Door tot dusver onopgehelderde oorzaak is donderdagavond de heer S. uit Mid delburg, komend uit de richting Katse- veer bij de brug over de Zandkreek met zijn personenauto van de weg af ge raakt, enkele malen over de kop gesla gen en via de Parallelweg in een"sloot langs de weg terechtgekomen, Tijdens deze manoeuvre sleurde de wagen de bromfietser B. uit Kamperland mee. Deze kwam met. een nat pak en de schrik vrij. De heer S., die vrij ernstig werd gewond en een hersenschudding opliep, is na eerst verzorgd te zijn door dokter H. Janssen uit Kortgene, naar het ziekenhuis Oostwal in Goes ver voerd, vanwaar hij later op de avond is overgebracht naar Middelburg. De auto werd totaal vernield en de brom fiets beschadigd. een veilige keuze geheel compleet H. ENGLEBERT N.V. - VOORSCHOTEN - TEL (01717-2010) I OEALERS: Garage I. J. ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Garage C. M. G. CAPPENDIJK, Axelsestraai 174, Terneuzen, tel 2030 DUET NYLOINS 1.85/1.98/2.95 met GRATIS spaarzegels van I5en 25 ct slot van pagina 1 In verband met de stromingen, die in de zuidelyke uitmonding van de Een dracht te verwachten zijn, zolang de Oosterschelde nog niet is afgesloten, zal deze uitmonding aan een water loopkundig detailonderzoek moeten worden onderworpen. Blijkens bere keningen zal het in ieder geval aan beveling verdienen de benedenloop van dc Eendracht een ruim profiel te geven. De situatie, die hierdoor by Tbolen zal ontstaan, zal in samenhang met de haven en de brugverbinding ter plaatse nog nader met zorg wor den onderzocht. Doorsteek Eendracht Ook in de doorgraving door de Slaak- dam en Prins Hendrikpolder, alsmede in de daarop aansluitende Krabben- streek zullen, zolang de Oosterschelde niet is afgesloten, stroomsnelheden optreden, die het nodig maken de doorsteek reeds aanstonds een betrek kelijk ruim profiel te geven. De uit mondingen ter weerszijden van de doorsteek, in de Krabbenkreek en in de Krammer, zullen uit nautische overwegingen als ook uit een oog punt. van een goed waterstaatkundig beheer van deze voor uitschuring en aanzanding zo gevoelige wateren, aan een uitgebreid detailonderzoek moe ten worden onderworpen. Bij het bepalen van de breedte van de over de vaarweg aan te leggen brug gen en de daarop aansluitende we gen, werd de capaciteit in aanmer king genomen, die deze wegverbin dingen in de toekomst zullen moeten bezitten. De juiste ligging van de bruggen en de daarop aansluitende wegen, voorzover gelegen in het Kreekrakgebied, nabij Tholen en bij' Oud- en Nieuw-Vossemeer, vergt nog nader onderzoek. dc krachtens dc Deltawet vereiste versterking van de tamelijk grillig verlopende bestaande hoofdwaterkc- ring over dit traject achterwege bly- ven. Verzilting Er moeten ook voorzieningen komen ten behoeve van de waterhuishou ding. Enerzijds is dit nodig om de afwatering van de polders langs de vaarroute aan de nieuwe situatie aan te passen en anderzijds om vervui ling en verzilting van het; Zeeuwse Meer t,e bestrijden. De vaarweg ten zuiden van de Oosterschelde staat na melijk in open verbinding met het Antwerpse haven- en industriegebied, waar het water sterk aan vervuiling onderhevig is en als gevolg van het vele schutten goeddeels is verzilt. In het verdrag werden de werken ter bestrijding van de verzilting en de waterverontreiniging van het Veerse Meer niet nader omschreven. Ook hiervoor is namelijk eerst een uitge breid detailonderzoek nodig, waar mee tenminste nog enige jaren zijn gemoeid. Wel is vastgesteld, dat deze bestrijding op bevredigende wijze zal kunnen geschieden. Bij het bepalen der afmetingen van het kanaal van de haven van Ant werpen naar de Oosterschelde werd vanzelfsprekend reeds rekening ge houden met een druk scheepvaart verkeer, waaronder eenheden als duwkonvooien en slepen. Bovendien werd rekening gehouden met sterk variërende snelheden en afmetingen. Niettemin wordt nu reeds rekening gehouden met een eventuele verrui ming van het kanaal in de toekomst. Daartoe wordt tussen de kanaaldijken een extra stuk grond gereserveerd ter breedte van 40 meter. Deltahoogte De Belgische hoofdwaterkeringen langs dc Schelde tot en met de dok ken van Antwerpen zullen verhoogd en versterkt worden op basis van het zogenaamde deltapeil. Dit gebeurt om de kans, dat het Kreekrakgebied by een hoge stormvloed via het zuidelij ke gedeelte van de vaarweg van Bel gisch gebied uit overstroomt, tot voor Nederland aanvaardbare proporties terug te brengen. In aansluiting daar op zal een nieuwe hoofdvvatcrkcring op Nederlands gebied over de buiten gronden langs de Westcrschelde tot Bath worden aangelegd. Hierdoor kan ONDER DE VEERWEG by Kruinin- gen is donderdag een gat geboord en een buis geperst met een diameter van 1.25 m. zonder dat het verkeer van en voor de veerboot naar Perk- poldcr daarvan ook maar een mi nuutje hinder lieel't ondervonden. En kele honderden meters verderop zak te een zinker in een afwateringska naal van de polder tussen Kruinlngen en Waarde. Het was een spannend dagje voor de N.V. Waterleiding maatschappij „Zuid-Bevcland": het hoogtepunt van twee byzondcrc kunstwerken, die straks niet een transportbuis van 70 cm. doorsnee inet elkaar zullen zyn verbonden. De nieuwe leiding daar dwars door de Bevelandse polder is een onderdeel van een veel ruimere „verbinding" voor het leidingwater tussen de pompstations in Ossendrccht en Huy- bergen en dc verbruikers in het dis- tributiegebied. De waterleidingmaatschappij is al ge ruime tijd bezig met de aanleg van die nieuwe transportleiding. Sinds eind vorig jaar is het traject Waarde- Kanaal door Zuid-Beveland in „be handeling". Do transportleiding moest daarin twee niet eenvoudige „obsta kels" passeren: de afvoerleiding naar het gemaal en de Veerweg bij Krui- ningen. In het eerste geval maakte men gebruik van een zinker in de bodem van de afvoerleiding en bij het passeren van de Veerweg werd een speciale persmethode toegepast. Een. zogenaamde „mantelbuis" van 1.25 m. diameter werd achter een boorkop aan een wormas enkele me ters onder het wegdek van de ene kant naar de andere geperst, Over een afstand van 32 meter. De boor kop wroetie zich een weg door de- grijze modder, terwijl de weggebrui kers nauwelyk3 bemerkten wat fer aan de hand was. Of ze moesten daar even beneden de berm van de weg dc mannen van het. aannemingsbedrijf N.V. Visser Smit uit Papendrecht hebben bezig gezien aan het „pre- cisiekarwei". Want dat was het be slist. Meer dan twee maanden heeft men nodig gehad om de nieuwe tran- sportleiding voor het moment van doorperscn te stellen en in de juiste positie te brengen. De enorme stalen buis met een wanddikte van 1 cm werd In een diepe sleuf op een kor te lorriebaan gelegd. En gisteren was het zover, dat op de katrollen, die de buis achter de boorkop moesten per sen een spanning van 70 tot 80 ton kon worden gezet. Het vlotte goed. In de morgenuren kroop de mantelbuis met een „snel heid" van 4% meter per uur onder fietspad en wegdek door. Naarmate men vorderde en de weerstand toe nam liep het tempo terug, maar 's avonds was het „hoogtepunt" van hel. bijzondere kunstwerk achter de rug. Men kon als het ware gebukt door de buis onder de weg doorlo pen Binnenkort zal de 70 cm. diameter buis, die het water moet toevoei-en in deze „mantelleiding" woi-den ge hangen. Een moeilijk obstakel is ge passeerd. Ook by het leggen van dc zinker liep het allemaal gesmeerd. Tegen de mid dag lag de met eternit beklede trans portleiding in dc stellage over de pol- derafvoer al byna op zyn plaats. On geveer 1.20 m. beneden de slootbodem in een met een damwand uitgediepte sleuf. Langzaam zakte dc zinker aan de draden op een fluitsignaal. Er werd gepast en gemeten cn tegen het eind van dc middag had men het voor elkaar. Het was een voorproefje van dc zinker, die straks nog door het kanaal van Zuid-Beveland moet worden gelegd. (Foto P.Z.C.) Benoeming secretarieambtenaar De heer H. C. Mulder t.e Lewedorp is met ingang van 1 mei 1964 benoemd lot ambtenaar ter gemeentesecretarie van 's- Heer-Arendskerke in de rang van ad junct-commies 2e klas. KUNST Gereformeerde Kerk, Terneuzen Met een bijzonder aantrekkelijk samen gesteld programma gaf hel christelijk ge mengd koor „Laudamus" gisteravond zijn jaarlijks concert in de gereformeerde kerk te Terneuzen. Medewerking van enkele solisten, orgel en het strijkorkest van de Terneuzense muziekschool zorgde voor veel afwisseling. Het optreden van „Laudamus" begon met een koraal-cantate voor koor en strijkorkest van Buxtehude, die, zonder dat bepaald van grote technische of mu zikale problematiek kon worden gespro ken, goed voldeed. De twee motetten voor koor èt capella van Reda en van Distier, die hierna werden gezongen, bo den een betere beoordelingsmogelijkheid van hel. koor. Om te beginnen moet wor den opgemerkt, dat het aantal mannen stemmen zo weinig in gelal is, dat van een goede stemmenverhouding, afgezien dus van de kwaliteit der stommen, geen sprake kan zijn. Aan het totale klank beeld van hel. gemengd koor wordt hier door natuurlijk afbreuk gedaan. Bij de ze omstandigheden was het gelukkig, dat het orgel de koorzang nogal eens na drukkelijk ondersteunde. Bij de a capel- lazang werd men met deze ongunstige bezetting van het koor helaas al te zeer geconfronteerd. Voorts eisen de motetten van Reda en Distier een kamerkoor, waarvan de individuele capaciteiten van ieder koorlid technisch dusdanig op ver gevorderd niveau zijn gebracht, dat de samenklanken volkomen transparant blijven en dat door een volstrekte be heersing in iedere melodielijn met een groot aantal kleine, geraffineerde effec ten, een suggestieve expressie geboden wordt. Nu moesten de lijnen van de mannenstemmen in de polyfone struc tuur te dun getekend blijven. Vervolgens werd de cantate nummer 150 van J. S. Bach uitgevoerd. In het algemeen boden de verschillende delen weinig afwisseling in het tempo. De aria uit deze cantate werd gezongen door mevrouw M. Riemens-de Fouw, die over een prachtige lichte sopraanstem beschikt. De koren uit de cantate leken enigszins ongelijk van kwaliteit. Viel het tweede koor op door een goede rit miek, onmiddellijk daarna kwamen in het derde koor ernstige tempoverschil len ook met het orgel voor. Waarschijn lijk hierdoor waren er hier, en ook in de ciaconna, meer onzuiverheden van toon dan het zeer lofwaardige minimum, dat voor dit koor mogelijk was geweest. „Laudamus" gaf er namelijk op tal van plaatsen blijk van, op dit gebied door dirigent Jan Dekker, bijzonder muzikaal geschoold te zijn. De jeugdige hoboïst Tony van de Vrede leverde een opmerkelijke prestatie met zijn beheerst, geconcentreerd geblazen solopartij in een concertje voor hobo en strijkorkest van Corelli. Jan Wisse sr. heeft zijn schoolorkest weer merkbaar op hoger plan gebracht. Zijn greep op het ensemble is vast: dat bleek wel, toen een kleine onzekerheid in de begelei ding op een gegeven moment dreigde. Ook de enthousiaste jonge musici, die bewonderenswaardig vorderen, komt veel lof toe. Op deze avond vond de eerste uitvoering plaats van de cantate naar teksten uil; de Lofzang van Maria door Jan Dekker. Dit werk bleek, hoe kan het ook anders, juist voor de samenstelling van dit koor zeer geschikt. Het terugkomen in een cyclisch verband van het thema uit het eerste deel en van enkele andere mar kante motieven, behoedde de uit vijf delen opgebouwde cantate voor een te kort aan eenheid. Het werk bezit een sterke uitbeeldende kracht en is met veel stijlbegrip door het koor en diens solósopraan zowel als door het orkest uitgevoerd. Daan Manneke verleende xxaast zijn be- geleidingswerk goede medewerking in twee korte orgelsolï van Buxtehude en Flor Peeters. Het concert werd met een stralend gezongen, maar in fortissimo fragmenten te weinig massaal klinkende psalm 150 van Franck besloten. Het programma wordt morgen zater dag 's avonds half acht in de gere formeerde kerk t.e Zaamslag herhaald. v. d. Br. SCHIPPERSZOONTJE (8) NA ONGEVAL OVERLEDEN IN TERNEUZEN Het achtjarig schipperszoontje L. H. van Overeem, dat zoals gemeld woensdag middag in de Kerkhoflaan te Terneu zen werd aangereden en in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis werd overgebracht, is in de loop van donder dag aan zyn verwondingen overleden. Zoals reeds gisteren gemeld stak het ventje, dat verbleef in het Koningin Julianainternaat voor schipperskinderen, met zijn fiets plotseling de weg over. Hij werd daarbij aangereden door een juist passerende bestelauto. Nieuw Rotterdams Toneel met Enige opvoering voor Zeeland In Goes zul volgende week vrijdag 6 maart. voor de eerste maal in Zeeland een musical te zien zijn: „Kiss me Kate", door het Nieuw Rotterdams Toneel twee maanden geleden te Rotterdam in première gegeven. „Kiss me Kate", de be roemde Amerikaanse musical van Samuel en Bella Spewack met mu ziek van Cole Porter en in een Ne derlandse bewerking van Seth Gaai- kema. Het is de Z.V.U, gelukt, zich van één opvoering in Zeeland te ver zekeren. Bij voldoende belangstelling zullen daarom van Vlissingen en Middelburg uit een extra bus naar de „Prins van Oranje" te Goes wor den ingelegd. De musical „Kiss me Kale", geba seerd op „De Getemde Feeks" van Shakespeare heeft in het buitenland a.l grote successen geboekt en heeft zich In de afgelopen maanden ook in Nederland van een grote populariteit bij het publiek verzekerd, Het idee var de directie van hel Nieuw Rot terdams Toneel om regisseur Leo nard Steckel uit te nodigen „Kiss me Kate" te regisseren in Nederland is aangeslagen. Het Rotterdamse gezel schap heeft Lia Dorana als „Kate" Lilly Vanessi/Katherina heet zij in de officiële rol naar voren kun nen schuiven. Verder kon de directie beschikken over een groot aantal ac teurs en actrices met goede zang stemmen voor de hoofdrollen: Do nald Jones, Annet Nieuwenhuyzen, John Lanting, Peter Lutz, Jo Vischer jr.. om er enkele te noemen. Het is nog niet zeker of de rol van Fred Graham/Petruccio door Robert de Vries dan wel door Wim Hoddes za.1 worden gespeeld. Aan de opvoering door het Nieuw Rotterdams Toneel in de Goese „Prins van Oranje" werkt een com bo mee, gevormd door Henk van Dyk, piano, Tom Disselveld, bas, Peter Niewerf, gitaar, Ado Brood boom, trompet en Toon van Vliet, klarinet/saxofoon. Décors en kostunms zyn van Fritz Butz, de muzikale leiding berust by de pianist van het combo, Henk van Dijk en de zogenaamde „musical- numbers" zyn geregisseerd door Philip Nasta. VERWACHT.. RUSTIG WEER. Aanvankelijk hier of daar mist. Overi gens opklaringen en weinig of geen regen. Overwegend zwakke zuidelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. ZON EN MAAN 29 februari Zon op 07.29 onder 18 .18 Maan op 20.37 onder 08.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2