CHINEES-RUSSISCH OVERLEG Roemeense delegatie in maart naar Peking Wetsontwerp Schelde-Rijnverbinding nu in Tweede Kamer IDEOLOGISCHE KWESTIE WEER ACTUEEL REGELING GRENSGESCHILLEN GEZOCHT CUTTERZUIGER OVER DE DIJK PROF. ANDRIESSEN KONDIGT DRIE PRIJSMAATREGELEN AF Crisis in Genève Afgeremd Tijd is nog niet rijp voor politieke unie BIJENKORF-BOEKENMARKTPRIJS 1964 VOOR JAAP TER HAAR „Verdreven vloot" in voorselectie BIJ VLIEGRAMP IN JAPAN 21 DODEN Geen industrie tussen route in Oosterschelde en Brabantse kust 207e jaargang - no. 50 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde. F Walstraat 58-60. tel 2355 <b„ 2911, Zierikzee: red. tel. 2425. aam. tel l. den Boer en W. de Paster. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A. de Kok Abonnementsprijs 75 cent per ïc. g. red. 3508. adv. 3647'3643): Middelburg: Markt 51. tel. 3341 (b g.g. red. 2078 '31'9. adv. 23751; Gr-v Gr. Markt 2. tel. - !<f' Adv pr 32 ct. p. mm. Min. p. adv. 4.80. Inger. med. 3 x tanef. Kleine adv. (max. 8 regels» 32 c:. p. regel per k*.: franco per pott 10.— p. kw Lo**e nu K -. rmtr* V»«.V A«01*» rvn** h'l TC - O'r» irr.ere 15 ct. Bureau*- VtiMlnger. Terneuren Ar»ena»l«.*.raat 2. tel. eer. Giro 357300 P.Z.C.. Middelburg. Vrijdag 28 februari 1964 Volgens Russische zegslieden zijn in Peking inleidende besprekin gen tussen de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek begonnen over de 8000 km lange grens tussen beide landen. De besprekingen die gevoerd worden tussen de Russische ambas sadeur Stepan Tsjerwonenko en functionarissen van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken, hebben uitsluitend betrekking op de vaststelling van de grens in bepaalde gebieden, speciaal in het stroomgebied van de Amoer en de Oessoeri. Deze rivieren vormen de grens tussen Siberië en Mandsjoerije en vol gen vaak een andere bedding waardoor grensconflicten en misver standen ontstaan. De Russen hebben de Chinezen al meer dan 5000 maal beschuldigd van grensschending, voornamelijk gepleegd door vissers op de Amoer en de Oessoeri. Diplomatieke waarnemers in Pe king hebben gezegd, dat China zeer veel belang hecht aan het be zoek dat de Roemeense premier, Ion Gheorghe Maurer, komende maand aan China zal brengen. In Boekarest en Peking waren giste ren communiqués gepubliceerd waarin gezegd wordt dat de Roe meense delegatie begin maart met communistisch-China van gedach ten zal wisselen over de „eenheid van het socialistische kamp" andere vraagstukken. Gespreksgroep De Chinese gespreksgroep zal be staan uit onder meer de secretaris generaal van de Communistische Partij, Teng Hsiao-Ping, de burge meester van Peking. Pen Tsjen. er Kang Sjen, die de tweede machtige man van de partij is. Allen hebben vorig jaar juli deelgenomen aan de mislukte ideologische besprekingen in Moskou. De besprekingen winnen aan belang door het feit, dat Roemenië, dat be paalde voorname punten van de Sow- jetrussische politiek steunt, de Chinese zaak meer op de voorgrond heeft ge- Slaatst en een scherp oordeel over de hinese partij steeds heeft vermeden. De Chinezen hebben dit beantwoord met een opmerkelijk hartelijker houding te gen Roemenië in het afgelopen jaar dan zij tegen de andere Oosteuropese bond genoten of de Sowjet-Unie innamen. Bemiddeling In Oosteuropese diplomatieke kringen doen berichten de ronde dat de Chinese leiding gezegd zou hebben dat verdere bijeenkomsten met de Russen geen zin Werknemers op wachtgeld bij „Hembrug" De directie van dc artillerie-inrichtingen aan de Hembrug heeft besloten 67 werk nemers van zestig jaar en ouder op wachtgeld te stellen. Na overleg tussen de minister van defensie en het bestuur van de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug heeft de minister voor dit staatsbedrijf een richtlijn voor de be drijfsomvang gegeven, zo heeft de direc tie meegedeeld. „In de militaire sector is hierbij gelet op de behoeften aan wapens en munitie van de strijdkrachten. waarin door het staatsbedrijf kan worden voorzien. In de civiele sector wordt een verdere ontwik keling van deze tak van het bedrijf na gestreefd. Daarbij is echter gebleken, dat om bedrijfseconomische redenen eni ge beperking van personeel noodzakelijk is. Met de vertegenwoordigers van liet personeel is ten aanzien hiervan overleg geploegd, waarbij in het bijzonder aan dacht is besteed aan sociale overwegin gen. De directie heeft daarop besloten om niet gebruikmaking van dc bij het bedrijf bestaande wachtgeldregeling 67 werknemers van zestig jaar en ouder op wachtgeld te stellen. De betrokkenen zijn inmiddels persoonlijk ingelicht", aldus de directie van de artillerie-inrichtingen. zouden hebben wanneer Kroesjtsjew j J niet bereid is drastisch concessies te doen aan het Chinese standpunt. Ver wacht wordt echter in Peking dat pre mier Maurer zal trachten de Chinezen over te halen opnieuw met de Russen te gaan praten, of tenminste de geschillen onder de dekmantel te houden. Luchtverontreiniging SCHOORSTEEN VAN ELF MILJOEN GULDEN De Shell olieraffinaderij in Pernis zal binnen een jaar 25 schoorste nen, variërende van een hoogte van 25 tot 105 meter, buiten ge bruik stellen en vervangen door een schoorsteen, die 200 meter hoog wordt en duizend kubieke meter hinderlijke gassen per se- '•onde in de hogere luchtlagen zal blazen. Met de bouw van deze schoorsteen en de aansluiting op de diverse ovens is een bedrag van elf miljoen gulden gemoeid. De Shell hoopt door deze maat regel de hoeveelheid zwaveldioxy- de die boven het Botlek-Euro- pöortgebied wordt geproduceerd en neerslaat, met minstens vijftig procent te verminedren. De grote hoogte maakt het namelijk waar schijnlijk. dat de uitgestoten gas sen boven de temperatuurinversie worden gebracht en dus nimmer meer de* aarde bereiken. Maar zelfs als dat niet het geval is, zal de spreiding door die grote hoogte zo zijn, dat de dampen als zij de aarde bereiken dusdanig zijn ver dund, dat zij niet meer te ruiken zijn. Zwaveldioxyde wordt veroorzaakt door de brandstof, die in de raf finaderij wordt gebruikt. PRIJSVERHOGINGEN TE GROOT: De Verenigde Staten en de Sow jet-Unie zijn het gisteren als voor zitters van de ontwapeningsconfe rentie in Genève niet eens gewor den over de agenda voor de be handeling van een aantal ontwa- j peningsmaatregelen. De Ameri- ikaanse gedelegeerde. Foster, die dezelfde dag naar zijn land terug keerde om president Johnson ver slag uit te brengen, zei voor zijn vertrek tot persvertegenwoordi gers: „Wij zijn niet ontmoedigd, doch het zou prettiger zijn geweest als er wat meer voortgang had ge zeten in de besprekingen, die op 21 januari werden hervat". De ontwapeningsconferentie zal nu vol gende week woensdag in plenaire beslo ten vergadering bijeenkomen om te trachten" zelf haar agenda vast te stel len. Foster zei dat president Johnson enkele „zeer belangrijke" vooratellen had gedaan, waaronder een gecontroleer de beperking van strategische kernra ketten en een beëindiging van de pro- du k tie van splijtbaar materiaal voor kernwapens. De Sowjet-Unie heeft op deze plannen nog niet gereageerd, zei Foster, die hoopte dat deze stilte een bewijs van interesse betekende. In conferentiekringen verklaarde men dat de Sowjet-Unie vasthoudt aan haar standpunt volgens hetwelk voorrang dient te worden gegeven aan het Rus sische voorstel dat de militaire begro tingen met tien tot vijftien pet. moeten worden verlaagd en aan haar denkbeel den over voorkoming van het versprei den van kernwapens Op hun beurt wil len de Verenigde Staten eerst een be spreking van president Johnsons voor stel. Drie jonge Belginche speleologen hebben in een ondergrondse grot in de omgeving van I Vervier» meer dan 100.000 jaar oude beende- I ren van dieren gevonden, waaronder mam moettanden met een gewicht van vier kilo. Minister Y. Scholten heeft wel hec-1 lang gewacht met het aankondigen van maatregelen legen het gebruik van een kunstmatig eiland voor de Neder landse kust als basi« voor de commercië le televisiemaatschappij „Rem" Maan denlang heeft hij dc organisatoren en geldschieters van de „Rem" in de illusie gelaten, dat het zon vaart niet zou lo pen met die maatregelen. Hij hief*, de ze mensen bepaald niet „afgeremd" en met het voorbeeld van radio Veronica voor ogen moesten ze wel denken, dat ze evenals dat commerciële radiostation door de mazen van de wet konden glip pen. Waarom heeft de minister zo lang I gewacht en waarom is hij pa* actief I «of actiever?) geworden nadat de pacifi- catiecommis-MO, die zich bezighoudt met de kwestie van het tweede televisienet in Nederland haar arbeid had gestaakt met dc mededeling, dat zij eerst uit- Reparatie motor voertuigen, tarieven van rijlessen Lc minister van economische za ken, prof. Andriessen, heeft prijs maatregelen afgekondigd, met be trekking tot de prijzen van onder houd en reparatie van auto's en andere motorvoertuigen, de tarie ven van autorijscholen en de prij zen van in Nederland vervaardigde doodkisten. Deze maatregelen moesten worden ge nomen omdat in een groot aantal geval len in de betrokken sectoren prijsverho gingen zyn doorgevoerd die niet in over eenstemming zijn met de spelregels van het prijsbeleid. Overleg met de desbetreffende organi saties neeft er niet toe kunnen leiden dat de prijsverhogingen op korte ter mijn tot een aanvaardbaar niveau zullen worden teruggebracht, zo vernemen wij van het ministerie van economische za ken. De prijsmaatregelen zijn afgekon digd in de staatscourant van gisteren. Reparatie Volgens de prijzenbeschikking onder houd en reparatie van motorvoertui gen 1964 mogen voor onderhoud en reparaties van auto's en andere mo torvoertuigen de prijzen niet meer dan drie procent boven het niveau van 1 oktober 1963 liggen. Dc prijzenbeschikking autorijscholen '64 schrijft voor dat de tarieven niet meer dan twee en een half procent boven het niveau van 1 oktober 1963 mogen liggen. In de prijzenbeschikking doodkisten 1964 is bepaald dat fabrikanten deze kisten slechts mogen verkopen tegen de prijs die hiervoor op 1 oktober 1963 gold vermeerderd met een toeslag van res pectievelijk ten hoogste negen procent voor massief eikenhouten kisten en zes procent voor andere kisten. Dit percen tage is vastgesteld mede op grond van de verhoogde houtprijzen. De geldmarge van handelaren in doodkisten mag ten hoogste vijf procent meer bedraden dan die welke op 1 oktober 1963 werd toege- T wee -i ''u/v drijvende bukken donderdag een cutterzuiger uit lie. sterdam-Rijnkanaal in een polder Weesp. waar de zuiper znt worden bruikt bij de voorbereidende werk ra heden van het uitbreidingsplan-We Op de Joto: de zuiper hangt boi n de dijk. Turkse vloot met troepen op weg naar Cyprus Een Turkse vloot met troepen aan boord is in Mersin, 120 km ten noorden van Cyprus aangekomen, terwijl de Turkse senaat aan het beraadslagen is over de mogelijkheid van „interventie om de vrede op Cyprus te handhaven". Een officiële woordvoerder deelde mede dat 24 schepen van de marine met een onbekend aantal troepen aan boord uit Iskenderun in Mersin waren aangeko men. De woordvoerder zei dal de schepen op manoeuvre waren. Twee weken geleden hielden Turkse marineschepen eveneens manoeuvres en vreesde men voor een op handen zijnde invasie van Turken op Cyprus. Prinses Irene en don Carlos in Lech Prinses Irene en haar verloofde, don Carlos, zijn gisteren uit Kitzbühel, waar vakantie hielden, in IajcU aangeko- MINISTER LUNS IN LONDEN: Het paar werd daar begroet door ko ningin Juliana en prins Bernhard. Het gezelschap verblijft in een hotel in deze i plaats en kringen die in nauwe betrek king staan met de koninklijke familie, zeiden dat. gesproken zal worden over de huwelijksplannen van Irene en don Carlos, die vandaag weer uit Lech ver trekt. Naar verwachting zullen koningin juliana en prins Bernhard in het week einde naar Nederland terugkeren Vanuit Brussel zijn donderdagmor gen ex-koning Leopold van België en zijn echtgenote prinses de Rhety op Schiphol gearriveerd op doorreis naar Mexico. Wrakken opgeruimd in Wesermonding De wrakken bü hel lichtschip VVeser, die vorig jaar ook het Nederlandse passa giersschip „Maasdam" noodlottig zyn ge worden, zyn nu opgeruimd. Er lagen vijf wrakken als laatste daarvan is dat van het kabelschip ..Nordenham" nu met springstof vernietigd. Woensdag is vast gesteld dat het vaarwater boven de res ten van de wrakken nu minstens 16 me ter diep is. Aan de 42-jarige schryver Jaap ter Haar uit Hilversum is op grond van zyn bijzondere verdiensten voor dc Nederlandse jeugdliteratuur in de af gelopen vier jaar de Byenkorfboekenmarktprys 1964 toegekend. De jury „gekozen door het bestuur der Vereniging van Letterkundigen bestond uit: Marie Schniitz. Maryke van Raepliorst en Jean Dulicu. Na een voorselectie kwamen met Ter Haar voor bekroning in aanmerking Annet van Battum met haar boek „Marij" en Gertie Evenhuis met ..Ver dreven Vloot" Na rijp beraad besloót de jury met algemene stemmen de prijs aan Jaap te Haar toe te kennen. Uit zijn steeds groeiende oeuvre voor jonge en bijna volwassen kinderen blijkt: vakmanschap, grote activi teit. kennis van en warme liefde voor de jeugd en de natuur, werkelijk heidszin en de gave bekende stof (bijv. uit de geschiedenis) zo te bewerken dat de atmosfeer uit vroeger tijden bewaard bleef, maar de jonge lezer te gelijkertijd contact krijgt met de mens van alle tijden. Aldus het juryrap port. Daarbij levert, hij het bewijs dat de radio een stimulans kan beteke nen voor hel lezen van boeken. Jaap ter Haar is een veelzijdige schrijver. Geliefd door duizenden kinderen sinds het eerste boekje (en hoorspel) ver scheen in de serie over zijn tweeling ..Saskia en Jeroen". Van de overige series noemt de jury die over „Ernst-Jan en Snabbeltje", het televisie: nctie ..Tuffie". 7.es Valkenen het Amsterdamse jongetje ..Eelke" Meningsverschillen zijn nog te groot De minister van buitenlandse za ken, mr. Luns, heeft gisteren in Londen verklaard, dat de tijd niet rijp is voor het ontwerpen van een Europese politieke unie. De me ningsverschillen zijn nog te groot, zo zei hij, zowel ten aanzien van de supranationale basis ervan als ten aanzien van de positie der unie in de N.A.V.O., en bovendien is er nog geen bevredigende band tus sen de „zes" en Engeland. De Nederlandse bewindsman zei dit in een rede op een bijeenkomst van de Engelse afdeling der Europese beweging in het Britse parlementsgebouw. Hij merkte op. dat de groeiende economi sche belangengemeenschap van de ..zes" kennelijk op zichzelf niet voldoende, is om een gemeenschap van ideeën te doen ontstaan. De „zes" hebben nog nooit sedert de oorlog zo verschillend ge dacht over de grote politieke vraagstuk ken waarvoor ze staan, terwijl hun eco nomie toch nauwer dan ooit verweven Is. Volledige toetreding Volledige toetreding blijft voor minister Luns de enige oplossing voor de betrek kingen tussen de E.E.G. en Engeland. Sedert januari vorig jaar schijnt de deur van de gemeenschap weliswaar dichtge smeten te zijn, maar de houding van het merendeel der E.E.G.-landen is reden om het denkbeeld van een uitbreiding niet als alleen maar een hersenschim te beschouwen. Engeland is niet alleen een deel van Europa, zo zei hij, maar een stabiel, levenskrachtig verenigd Europa is zonder Engeland niet mogelijk. duits r het nd? ft Ant lijn Geprofiteerd De minister verklaarde voorts, dat on danks klachten van bepaalde zijde en de zorg der Nederlandse regering over zekere protectionistische neigingen in de E.E G. gezegd moet worden, dat Ne derland aanzienlijk van de gemeenschap heeft geprofiteerd. Het is waar dat ons aandeel In de groei van de interne handel der gemeenschap achterblijft vergeleken met de andere E.E.G.-landen. doeh dat is waarschijnlijk toe te schrijven aan factoren van tijde lijke aard. Niet afwachten Minister Luns meende overigens niet, dat men een afwachtende houding moet aannemen. Al is de tijd niet rijp voor een formele unie. het wordt wel hoog lijd voor doeltreffende politieke actie in vervolge op de vorderingen die op eco nomisch gebied worden gemaakt. Doch dan zonder organisatie op juist dat ge bied waarop de grootste meningsver schillen bestaan. De Europese landen moeten hun ge meenschappelijke problemen met gro tere intensiteit bespreken, en er be staan voldoende onderwerpen huiten de eeon.omische sfeer die de Europese landen samenbinden en nauw overleg rechtvaardigen. Het zou ondenkbaar zijn als Engeland daaraan niet zou deelnemen, aldus de Nederlandse be windsman. Een „Convair 240" van de Japanse „Foedji Airlines", die te Oita, op het zuidelijkste Japanse eiland Kioesjoe, wilde dalen is in brand gevlogen. In totaal 42 personen, namelijk 37 pas sagiers, drie vliegers en twee hofmees teressen, bevonden zich aan boord van het toestel. Van hen zijn er 21 om het le ven gekomen, terwijl de andere 21 wer den gewond. Het toestel heeft bij het dalen de rol- baan gemist. Het schoot door en kwam toen in botsing met een helling. Hier door spleet het in tweeën en vloog hei vervolgens in brand. Deed de minister dat uitsluitend omdat hij moest wachten op de rapporten van zijn juridische adviseurs of had de minister het plan voorlopig bij voorbeeld om politie ke redenen legen dat televisie-eiland niet op te treden? Wilde hij analoog met zijn houding tegenover radio Veronica de eiland-exploitanten aanvankelijk maar wat laten aanrommelen om te wachten op een internationale regeling? Zoals hij nu dus wacht op een interna tionale regeling, welke aan de activitei ten van radio Veronica een eind moet maken. En waarom komt de minister niet met een wetsvoorstel, dat hem straks evenzeer het recht zal geven te gen ..kunstmatige eilanden" als tegen de Veronica-zender op te treden? Dat zijn vele vragen en wij zijn wel be nieuwd naar het antwoord op die vra gen. Hoewel het wetsontwerp er nog niet ligt en er dus nog verrassingen mo gelijk zijn blijkt uit de mededelingen van de minister in de Eerste Kamer, dat hij gezag wenst uit te oefenen over kunstmatige eilanden, die voor de Neder landse kust worden geplaatst op het on derzees plateau, voorzover dat plateau binnen de Nederlandse ..belangensfeer" valt. Zoals men weet is dat plateau in de Noordzee verdeeld tussen de oever- staten en er kan dus slechts weinig ver schil van mening bestaan over de vraag of een eiland binnen de Nederlandse be langensfeer ligt. Wel zou verschil van mening kunnen bestaan over de vraag of een eiland, dat zowel kan drijven als op poten (op de zeebodem) kan staan, een eiland of een schip is. Naar onze smaak blijft het een schip, ook als het tijdelijk op poten staat. Als het een schip is, dan zou het de vlag moeten voeren van een of ander land en als het die vlag voert dan is het precies even ongrijpbaar voor de minister als thans radio Veroni- Nu willen we graag aannemen, dat de minister uitgebreid juridisch advies heeft ontvangen en dat zijn adviseurs „waterdichte" bepalingen willen .ontwer pen. welke alle kunstmatige eilanden oor onze kust onder het Nederlandse gezag plaatsen. Maar waarom zich op juridische kronkelpaden begeven en waarom allerlei risico's te lopen als er een veel eenvoudiger weg is' Een weg, waarbij men zich niet behoeft te verdie pen in de vraag of het schip van radio Veronica wel een vlag voert en of een te levisie-eiland een schip of een eiland is? Er is al in tal van bladen op gewezen en prof. J. P. A. Francois dééd het nog deze week in de Internationale Spectator waarin hij schreef: „een zeer eenvoudig middel, dat ook door andere staten reeds is toegepast is het strafbaar stellen van medewerking, in welke vorm ook, aan activiteiten op deze eilanden, waardoor bijvoorbeeld het verstrekken van recla me-opdrachten onmogelijk wordt". Tot zover dit citaat uit een beschouwing van prof. Francois, die overigens van me ning is. dat de Nederlandse staat volko men gerechtigd is op te treden tegen installaties in volle zee, welke schade toebrengen aan de landsbelangen en die niet onder het rechtsgezag van enige an dere staat vallen Naar de mening van prof. Francois kan de minister dus zijn gang gaan als hij wil optreden tegen eilanden, waarop televisiezenders staan gemonteerd, nachtclubs, speelbanken enz. worden georganiscerd. De minister heeft inderdaad in de Eer ste Kamer het „eiland-vraagstuk" heel ruim gesteld. Hij had het zelfs over installaties, waarop ernstige misdaden gepleegd en waarop gestolen zou kunnen worden, zonder dat een land zou kunnen ingrijpen. Men moet var. zo'n beloog wel onder de indruk raken. Maar de minis- :er benadruk: toch het gevaar van de ïilanden juist iets te sterk om niet een zekere argwaan te wekken. Hij had im mers met een wettelijk verbod van me dewerking zowel het televisie-eiland als radio Veronica kunnen uitschakelen. Hij heeft dat niet gewild. Blijkbaar wil hij dus radio Veronica voorlopig laten oortbestaan cn daarbij dringt zich de raag op: zijn er politieke redenen raarom hij op zij gaat voor de zo fra giele populariteit van een radiostationne tje als Veronica? NA DE BELGISCHE regering hebben nu ook de Nederlandse ministers bij bet parlement het wetsontwerp ingediend over de verbetering van Schelde-Rijn- verbinding. Zoals bekend werd over deze verbinding op 13 mei van het vorige jaar een akkoord tussen Nederland en België on dertekend, waarmee een eind werd gemaakt aan een geschil (lat ruim een eeuw beeft be slaan tussen beide landen. Over deze oplossing, „waarbij aan de belangen van weerszijden volle dig recht wordt gedaan", spre ken de ministers dan ook hun voldoening uit. In de memorie van toelichting releveren zij nog eens de uitvoerige, vaak boeien de voorgeschiedenis en lichten daarna vele van dc uit te voe ren werken nader toe. Daarbij komen vele Zeeuwse aspecten naar voren. Door Oosterschelde Zoals bekend is ten behoeve van dc navigatie in het gedeelte van de vaai - weg door de open Oosterschelde een ruimer profiel gekozen dan voor do andere gedeelten van de vaarweg bodembreedte 150 meter tegen 90 meter elders. Na de afsluiting van de Oosterschelde ze! do gelcid-ris vor>' de scheepvaart H worder door de aanleg var. oen zogenaamd- leidam aan de westelijke kani van de vaarroute in de Oosterschelde. Deze leidam dient tevens, ter afscher ming van de golfslag bij westelijke wind en zal bij een strenge vorst periode bovendien bescherming geven tegen opgestuwd drijiijs. Ter hoogte van het Bergse Diep zal in de leidam een ruime opening worden gelaten voor de scheepvaart op Bergen op Zoom. Tevens wordt daarmee een goede wateruitwisseling mogelijk ge maakt tussen het Zeeuwse Meer en het oostelijk van de vaarweg gelege" water. De ministers hebben er geen be zwaar tegen, dat de watervlakte (en oosten van de vaarroute door de Oosterschelde „hoogwatervry" ge maakt worden. Een gedeelte van dit gebied zou bestemd kunnen worden voor stadsuitbreiding van Bergen op Zoom, zoals bijvoorbeeld werd voor zien in de studie van de provincie Noord-Brabant „Noord-Brabant cn het nieuwe westen". Aan sommige ndere gedeelten r»:i wellicht een rc- bestemming kunnen worden gegeven. Geen industrie Mede om voor dit soort plannen voldoende ruimte ter beschik king te houden, werd de vaar weg door de Oosterschelde zo ver mogelijk westwaarts getra ceerd. Voor de aanleg van een havenindustriegebied van grote omvang is de aan de oostzijde beschikbare ruimte echter niet voldoende. Mocht men op grond van technische en economische onderzoekingen te zijner tijd tot de uitvoering van een zee- en binnenhavenindustriecom plex in de Oosterschelde beslui ten, dan zou een dergelijk com plex in zijn geheel ten westen van de vaargeul door de Oos- tersrhcld" moeten worden gesi tueerd. Met het oog op ener zijds de doorgaande vaart en anderzijds de structuur van het havengebied, zou het niet toe laatbaar zijn dit gebied door de Schelde-Rijnverbinding te laten doorsnijden. Eendracht De verruiming van de Eendracht ?al plaatsvinden tn twee etappes. Zolang de Oosterschelde nog open is en ook de Eendracht nog onderhevig is aan getijstromingen, zal men de vaargeul door dit water flauwe onderwaterta luds moeten geven. Daarom moet in eerste aanleg genoegen worden geno men met een kleinere bodembreedte. Eerst wanneer de getijstroming in de Oosterschelde van geen wezenlijke betekenis meer is, zal het profiel van de Eendracht meer in overeenstem ming worden gebracht met dat van het overige gedeelte van de vaarweg. (Zie slot pag. 2 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1