PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAATREGELEN IN DE MAAK TEGEN T.V.-EILAND IN DE NOORDZEE Radio-Veronica is voorlopig nog veilig Makarios zou hulp van de Gaulle accepteren A.N.W.B. „Drie-eilandenroute" in de maak MR. SCHOLTEN IN SENAAT „Wetsontwerp zal spoedig bij Tweede Kamer worden ingediend" Provinciale Bibliotheek Derde arrestatie in ontvoeringszaak S0EKARN0 STEMT TOE IN NIEUWE CONFERENTIE OVER MALEISIË „Man met juiste oplossingen" TWEEDE TOERiSTISCHE RONDRIT IN ZEELAND Zeskantige borden en vouwbladen druk „gevolgd" Eieropbrengst in januari gehalveerd 207t jaargang no. 49 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN DirectieP. van de Velde. P. B. den Boer en W. de Pagter Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A. de Kok. AbonnemenUprIJ» 78 cent per week. 9.73 per kw.: franco per poet 10.— p kw Lo&ie nummer. 16 tuï"*1i Walstraat 68-60. tel. 2356 'b.g.g. red. 3508, adv. 3047/3843Mlddelburc Markt 51. 3841 'bgg. red. 2078/3184. adv. 237Si; Ooe» Gr. Markt 2. tel 6140 (b g red 7M3. adv S2131. Ooitburr tel. 2M5Te roeuren Aner aaU tra» 11 2911; Zlerikzee: red. tel. 2435. adm. tel. 2094. Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. ad v. 4AO. Inge*, med. J tarief. Kleine adv. (ma*. 8 regeUl 22 ct. p. regel (min. 1*0). ..Brieven bur Donderdag 27 februari '64 Geen olie maar zoal water Pagina 3 n dit blad" 26 c*. meer Giro JS'/300 P Z C.. Middelburg. Het televisie-eiland, dat op de Noordzee zal worden aangelegd ook wel genoemd het R.E.M.-eiland, dat commerciële televisie programma's naar Nederland wil gaan uitzenden hangt aan een zijden draad. Met misnoegen heeft de regering de activiteiten van de initiatiefnemers gevolgd. Inmiddels heeft zij zich tevens afgevraagd wat zij tegen de plannen zou kunnen ondernemen. Gis teren heeft de minister van justitie, mr. Scholten, tijdens de ver dediging van zijn begroting voor 1964 in de Eerste Kamer mee gedeeld, dat op het ogenblik bij de ministerraad in behandeling is een wetsontwerp, dat het mogelijk maakt kunstmatige installaties buiten de territoriale wateren als Nederlands grondgebied te be schouwen. Er zal dan wettelijk komen vast te staan, dat daar kan worden opgetreden. Bij algemene maatregel van bestuur zal worden vastgesteld, welke Neder landse wetten op dit exterritoriale ge bied van kracht zullen zijn. Aangeno men moet worden, dat boven aan het lijstje staat de telegraaf- en telefoon- wet, die het uitzenden van radio- en televisieprorgrams aan een speciale zendvergunning bindt. Een dergelijke wet kan alleen gemaakt worden op grond van liet volkenrecht, zo deelde de minister verder mee. Bin nenkort hoopte hii het desbetreffende wetsontwerp aan de Tweede Kamer te kunnen aanbieden. voor een onderzoek en voor een proel irocedure. 'rof. Samkalden was dit niet met hem ens. Het schip kan namelijk van een land zijn,, dat partij is bij de internatio nale overeenkomst, waarbij de deelne mende landen zich verbinden onderling de golflengten te verdelen. Zou dat in derdaad het geval zijn, dan zou het de internationale overeenkomst schenden. Radio Veronica Wat het optreden tegen Radio Vero nica betreft, wil de minister afwach ten wat de Raad van Europa besluit ten aanzien van een Europese con ventie op dit gebied. Enkele afgevaardigden hadden de uit zendingen voor Nederland van plaatsen J"- i buiten de Nederlandse terri- kalden van de P.v.d.A. welke nationali teit het schip heeft met de zendinstalla- tie van Radio Veronica aan boord, als dit schip geen Nederlands schip is. Mi nister Scholten gaf daarop geen recht streeks antwoord. Hij was namelijk van oordeel, dat de nationaliteit van het schip niets uitmaakt voor de mogelijk heid van een strafrechtelijk optreden. Als het geen Nederlands schip is. is dat onmogelijk, onverschillig welke vlag het schip voert. Er moet namelijk een straf baar feit zijn in de zin van de Neder landse wet. Dat zou zijn het uitzenden zonder machtiging op grond van de te legraaf- en telefoonwet. Deze wet is niet van toepassing op schepen van Afluisteren Minister Luns opent Keukenhof op 25 maart De minister van buitenlandse za ken, mr. IDuns, opent op 25 maart officieel de vijftiende natio nale bloemententoonstelling „Keu kenhor' In Lisse. Vanaf 26 maart zal „Keukenhof" voor het publiek toegankelijk zijn. Gezien de vroege lente is het stichtingsbestuur optimistisch over een vroege bloei In het bjjna 30 ha grote park, waar ook dit jaar een authentieke Hollandse korenmolen de wieken zal laten wentelen. Dertig Italiaanse en zestien Ne derlandse beeldhouwwerken zul len dit jaar de tuinen sieren. De Italiaanse werken komen uit het Mekka van de Italiaanse plastiek; Milaan. Tot de Nederlandse inzenders van plastieken behoren J Groeman. C. Rogge. J. van Munster. Th. Nier- meijer. J. van Leeuwen en H. H. Ydo. In het pas verschenen jaarverslag van de provinciale bibliotheek komt een verzuchting voor over de huisvesting van dit instituut. De tegenwoordige be huizing belemmert niet alleen «en ver dere ontplooiing van het bibliotheek werk. aldus de bibliothecaris, maar zelf* de taken, die deze instelling al op zich heeft genomen, hebben er onder te lij den Eén zin uit het verslag willen we letterlijk citeren; „Zo roepen de middelbare «cholleren. die ronder enige aanmoediging of propagan da van de rijde der bibliotheek, dere in toenemende mate ontdekken, problemen van ruimtelijke aard op. d»e met de tegenwoordige outillage en behuizing eigenlijk reed» niet meer zijn op te loa- Dat is een typerende zin Het komt er op neer, dat de studerende jeugd de provin ciale bibliotheek heeft ontdekt en er (ge lukkig) onbeschroomd gebruik van maakt. We behoeven niet uit te weiden over de oorzaak van deze belangstelling (meer onderwijsmogelijkheden, een bre dere „laag" die voortgezet onderwijs volgt), hoofdzaak is dat de bibliotheek voor de schooljeugd een duidelijke func tie heeft gekregen Meer dan de helft <51*/«) van het aantal uitgeleende boeken ging naar scholieren, een cijfer dat even eens aangeeft welk een belang de pro- De 45-jarige chauffeur J. F. Brand uit ..ïnciale bibliotheek voor studerenden in Schiedam kreeg gisteren de schrik van Zeeland uitmaakt. Met auto in 10 meter diepe put zijn leven toen hij met zijn bestelwagen vol bloemen en planten \A7' op de tramrails van de Lage Erfbrug in VV Rotterdam slipte, door een hek schoof en in de tien meter diepe bouwput van de keersluis aan de Havenstraat stortte. De auto sloeg in de diepte met de mo tor tegen de stalen damwand. maakte een aantal salto's, maar kwam toch weer op de vier wielen terecht. De chauffeur hield van het avontuur, behalve de schrik, slechts een microscopisch klein schrammetje aan het voorhoofd over. De auto moest later, totaal vernield, uit de put worden getakeld. De bloemen en planten werden onverkoopbaar. Elicht in principe aanwezig is, maar dat epaalde gegevens zich wel eens niet lenen voor openbare behandeling. Dat moet van geval tot geval worden uitge maakt. De vier Duitse oorlogsmisdadi- gers bevinden zich nog goea bewaakt in Breda. Met prof. Samkalden sprak de bewinds man liever niet van een prerogatief van De minister heeft in zijn rede ook ge- de Kroon maar van een recht of be antwoord op vragen over het afluis teren van telefoongesprekken. Hij deelde mee, dat de mogelijkheid van sprekken onderzocht wordt. Vooraf dient echter te gaan een onderzoek naar de technische mogelijkheden tot afluisteren, nu zich op net gebied van de elektronica zoveel nieuwe snufjes hebben ontwikkeld. Dit onderzoek wordt thans ingesteld. Pas als het voltooid is. komt de legislatieve kwestie aan de orde. Gratieverlening Bevestigend antwoordde de minister op de vraag, of er een verantwoordings plicht voor de minister jegens de volks vertegenwoordiging bestaat, als hij in een voorkomend geval geen gebruik van het gratierecht wil maken. Hij voegde eraan toe, dat deze verantwoordings- H.K.H. Prinses Beat ra heeft woensdag een bezoek gebracht aan de Nederlandse Heidemaatschappij in Arnhem. Op de foto een beeld van dit bezoek. De prinses bekijkt een maquette van een recreatieplan. Haar uerd uitleg gegeten door ir. W. A. Dteleman (r./. Links ir. C. Staf. president-directeur van de Heidemaatschappij en tweede van links jhr. dr. C. G. C. Quarles tan Ufford, voorzitter van de maatschappij. voegdheid tot gratieverlening. Wel geldt het hier een eigen recht van de Kroon, waarbij de Kamer en de Kroon niet op eikaars stoel behoren te gaan zitten. Minister Scholten sprak zich niet con creet over de gratieverlening van de vier Duitsers In Breda uit. Hij wenste niet dat van tevoren suggesties werden ge daan, omdat de minister een individuele beslissing behoort te nemen en niet be ïnvloed mag'worden. De bewindsman hoopt binnenkort con- tact te hebben met het bestuur van de De Mestduitse politie heeft gisteren de Stichting van den Arbeid over het sta- arrestatie bekendgemaakt van een kingsreeht- Hij hoopt van de stichting jarige elektricien. Erhard Reichel adviezen te krijgen om daarna zijn getracht heeft 62.000 mark in handen standpunt te kunnen bepalen. Nog dit jaar zal bij de Tweede Kamer een nota over het gevangeniswezen wor den inge.diend. De begroting werd, na re- en dupliek, zonder hoofdelijke stemming aaiigeno- VOLGENDE WEEK OVERLEG IN BANGKOK Maar„niet alleen over bestand praten" De Filippijnen en Indonesië heb ben een verzoek van Maleisië, be- p ]rprtp sprekingen over het bestand op 1 1c"(- Borneo te openen, aanvaard. Zij lieten Thailand, dat als bemidde laar in het geschil om de jonge Fe deratie Maleisië optreedt, weten dat hun ministers van buitenland se zaken volgende week dinsdag naar Bangkok zullen komen. kan slechts van nut zijn als daarop wordt gesproken over een politieke oplossing van de kwcstie-Maleisië, op grond van reeds door Indonesië en de Filippijnen naar voren gebraeh- te denkbeelden, aldus de Indonesische mannen. Erich Kleii verklaring. krijgen ais losgeld voor de Timo Rinnelt. een jongetje van 7 jaar uit Wiesbaden. Reichel werd dinsdagavond in München gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van oplichting door via anonieme telefoon-' tjes het losgeld in handen te krijgen. Reichel zou in deze gesprekken zich hebben voorgedaan als de ontvoerder van het jongetje en gedreigd hebben de knaap te doden als het losgeld niet zou worden betaald. Een woordvoerder van de politie in München heeft gezegd dat Reichel heeft bekend dat hij de telefoongesprekken heeft gevoerd, maar hij ontkent iets uit staande te hebben met de ontvoering. De politie in Wiesbaden is nog steeds bezig de twee mannen te ondervragen die dinsdag eveneens werden gearres teerd om vast te stellen of zij de ont voering hebben gepleegd of evenals Rei chel zich als zodanig hebben voorgedaar om daar voordeel uit te trekken D« (181 en Rudolf Bia- lek (211 houden vol dat zij evenals Rc-i- Aartsbisschop Makarios, de presi dent van Cyprus, heeft in een gis teren in de Franse hoofdstad ge publiceerd interview verklaard, dat hij er „zeer ingenomen" mee zou zijn. wanneer president de Gaulle in de crisis om Cyprus zou willen bemiddelen. toch naar Lech Sinatra's voor rechter ontboden Prinses Irene en liaar verloofde don Car los zullen hun skivakantie in Kitzbiiliel vandaag beëindigen en zich bij koningin -Juliana en prins Bernhard roegen. Het besluit werd genomen in Den Pa sar. op Bali, waar president Soekarno van Indonesië en zijn ambtgenoot van de Filippijnen. Macapagal. met hun res pectieve minister van buitenlandse za ken over Maleisië van gedachten wisse len. Eerder deze maand besloten de minis ters van buitenlandse zaken van de drie betrokken landen in Bangkok tot een bestand op Borneo, waar troepen van de federatie gevechten leverden met Indonesische infiltranten. Thailand werd aangewezen om toezicht op de naleving van het bestand uit te oefenen. Maleisië beschuldigde maandag Indonesië ervan dat liet de overeenkomst niet naleefde en het sloot het luchtruim boven Borneo. Het Indonesische persbureau Antara verspreidde eerder op de dag een verklaring van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken, waarin werd gezegd dat een nieuwe conferentie in Bangkok geen zin zou hebben als deze beperkt zou blijven tol bespreking van bcstandsaangele- gi-nlieden. Een nieuwe bijeenkomst verdere ondervraging in de zaak v de ontvoering van Frank jr.. welke kele maanden geleden plaatsvond. De opperstalmeester van de koningin, Bischoff van Heemskerk, deelde gister avond mede dat prinses Irene en don Carlos in de loop van vanmiddag in, Lech worden verwacht, tussen vier en Sinatra jr. die voor het laatst in Madiid vijf uur. I is opgetreden heeft opdracht gekregen Prinses Irene zal bij haar ouders blij- vandaag te verschijnen. Zijn vader is ven en zaterdag met hen naar Neder- voor zaken in Tokio. Hij zal morgen land terugkeren, voegde ïij eraan toe. moeten voorkomen. Frank Sinatra sr. en jr. hebben gisteren bü gerechtelijke aanzegging opdracht ge- kregen hun tournees door Azi ëen Euro- pa af te breken en onmiddellijk Verenigde Staten terug te keren In Washington wordt opnieuw overleg gepleegd Volgens hem zal Wilkins na afloop van de besprekingen terugkeren. Welingelichte zegslieden op Cyprus zijn van menmg, dat de terugroeping van Wilkins de toenemende Amerikaanse on gerustheid over de verslechterende toe stand weerspiegelt. Turkse brief De voorzitter van de Turkse gemeen- schapskamer op Cyprus, Rauf Denktash heeft de Veiligheidsraad, waar op het ogenblik de kwestie-Cyprns de is, een brief gezonden. Daarin zegt hü dat sedert 21 december vorig jaar ruim achthonderd Turkse Cyprioten zijn gedood of gewond. De verliezen ze bevolkingsgroep aan persoonlijke be- Hij had de correspondent op Cyprus van zi,lingen schatte hij op zestig miljoen Le Monde gezegd, dat de recente bood-, ?u|^en terwijl een kwart van hen geen ;chap van het Franse staatshoofd premier Kroesjtsjew over Cyprus geen twijfel liet bestaan aan zijn verlangen naar een „werkelijk onafhankelijke re publiek Cyprus". De Gaulle had volgens Makarios in het verleden wel voor heter gesiaan en was toen ook in staal gebleken, juiste oplossingen te bewerk stelligen Naar aanleiding van wat Kroesjtsjew op 19 februari over Cvprtis heef' gezegd. Inbrekers hebben verklaarde de Gaulle, dat „andere stap pen" dienden 1e worden genomen als de drie landen welke verantwoordelijk zijn erdrag inzake de onafhanke lijkheid van het eiland geen oplossing zouden vinden. Thant heeft inmiddels ook toegegeven, dat zijn bemiddelings pogingen op niets zijn uitgelopen. het hoofd heeft en zonder BRANDKAST GESTOLEN UIT GEMEENTEHUIS i de nacht i dins- stellen deze zaak aan de orde. omdat de „ruimteklacht" van de bi bliotheek niet nieuw is. En nu zegt het spreekwoord wel. dat de gestadige drup pel de steen holt, in de praktijk komt iet er ook wel eens op neer, dat een •aak gehoorde opmerking niet meer he lemaal serieus wordt genomen. Men haalt de schouders op in de geest van „daar-heb-je-hem-weer" en verder hoort men er niet veel over. Maar bovendien; er zijn meer jaarversla gen. waarin klachten worden geuit, soms over de huisvesting, soms over gebrek aan geld. ook wel eens over beide. En dat houdt in, dat de stem van de bibliothecaris van de provinciale bibliotheek eigenlijk er één in een koor Vandaar, dat wij vandaag in deze kolom voor hem als het ware een ge luidsversterker willen aanzetten. ordt de waarde van deze bibliotheek in Zeeland wel voldoende beseft? We hopen het, maar eerlijk gezegd twij felen we er wel eens aan. Hoe groot de waarde van deze instelling is, kan rr.en zich pas goed voorstellen v/anneer men van de veronderstelling uitgaat, dat zij er niet zou zijn. Geen vreemde veron derstelling overigens, want een weten schappelijke en breedopgezette biblio theek van het provinciaal bestuur is een nogal uniek geval. Alleen Friesland ver keert in dezelfde omstandigheden. Ge steld dus nu, dat men op dit ogenblik zou moeten beginnen aan de inrichting van een dergelijk instituut, dan is het zeer de vraag of het ooit van start zou komen. We hebben immers voorbeelden van andere instellingen voor ogen, die maar heel moeilijk tot een redelijke uit bouw kunnen geraken. Niet omdat er geen enthousiasme zou zijn, maar alleen omdat er geen of onvoldoende fondsen beschikbaar komen. Gelukkig is nu hier een goed-geoutilleerde bibliotheek aan wezig en het jongste jaarverslag geeft duidelijk aan welk een belangrijke plaats zij thans in de provincie inneemt. Laat Zeeland de waarde daarvan wél besef fen. Maar ook wil men de belangrijke plaats, die de bibliotheek thans inneemt, continueren, dan zal er ruimte moeten komen, ruimte voor de studerende jeugd, ruimte ook om andere belangrijke taken wij denken aan het Documentatiecen trum op de juiste wijze te kunnen aanvatten. Wij erkennen: dit huisvestingspro bleem is geen eenvoudige zaak. Het heeft te maken met de bezetting van de Abdij, eventueel met de plaats van het Zeeuws Museum en wat al niet meer. Maar da: zijn stuk voor stuk onderwer- dag op woensdag een brandkast met I pen, die als we het goed zien - f 12.000 uit het raadhuis van de Zuid-i op lange termijn kunnen worden opge- Hmburgse gemeente L'rmond gesleept, lost. Terwijl hier een acuut probleem Een van de inbrekers is aan de achter- an de orde i< Vandaar, dat wij van- zijde van het gemeentehuis via een tui-;daag deze zaak met klem naar voren melraam naar binnen gedrongen en heeft brengen: het is een belangrijke zaak toen de voordeur geopend om zijn kor- B nuiten binnen te laten. Teruggeroepen De Amerikaanse ambassadeur op Cy prus Fraser Wilkins is gisteren naar Washington teruggeroepen voor drin gende besprekingen over de jongste ontwikkelingen in de crisis op Cy prus. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade verklaarde, dat Wilkins de loop van de nacht de aanzegging van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk had gekregen Samen rolden zij de luim 600 kg i brandkast via de voordeur op een be- stelauto of een kleine vrachtauto, de brandkast zat een bedrag van 12 000 de salarisgelden van de gemeenteambte-1 naren, die eind deze week zouden wor den uitbetaald. Gisteren is te Moskou van welingelichte zijde vernomen dat in totaal tien nien- Van de dieven ontbreekt tot nog toe s.-n ter dood werden veroordeeld bij het proces tegen „speculanten", dat onge- twee maanden geleden te Moskou Tien doodvonnissen in Sowjet-Unie ieder spoor Omwonenden hebben slechts een doffe klap gehoord, waarschijnlijk veroorzaakt doordat de vrachtwagen te gen een lantaarnpaal reed. De 2-jarige Maybeüe Thompson uit Reading in hel' Engelse graafschap Bershire kan reeds lezen en schrijven. Zij us een dochtertje van de 5t>-jarige Amerikaan James Thompson, die leer boeken schrijft en diens 39-jarige in Chi na geboren vrouw Margaret. De moeder heeft gevraagd of het meisje in wannéér liet S jaar wordt, naar de lage re school mag. De onderwijsautoritci- ten vonden Maybelle evenwel nag te jong. Russische interesse voor de westerse wegenbouwmachines De Sowjet-Unie heeft belangstelling: voor de aankoop van machines voor grondwerk en wegenaanleg in het wes ten. De voorzitter van de Russische ka mer van koophandel. Nesterow, ver klaarde op een persconferentie in Mos. kou, dat westerse maatschappijen zijn uitgenodigd hun produkten van 24 augustus tot 7 september op een ten toonstelling in Moskou te tonen. Vol gens hem hebben reeds meer dan 140 firma's uit Nederland. Denemarken, Ita lië, West-Dultsland, Zweden, de Ver enigde Staten en Finland hiervoor be langstelling getoond. ZIT HET allemaal een beetje mee, (lan krijst Zeeland nog dit jaar in het hartje van de pro vincie een nieuwe reeks zeskan- tïge A.N.W.B.-vvegwijzerborden langs de aantrekkelijkste bin nenwegen de toeristische „Drie-eikmdenroute". Een rond rit over Zuid-Beveland, Noord- Beveland en Walcheren, evenals de nu al zo frequent bereden Westerschelderoute bedoeld om de toerist en de dag-recreant van de grote wegen af naar de mooiste plekjes te loodsen. „We zijn op het ogenblik zover, dat we het ontwerp aan het pro vinciaal bestuur kunnen voor leggen. De groeiende toeristi sche belangstelling voor de Oos- terscheldebrug heeft een al eer der genomen initiatief weer ac tueel gemaakt". In het grote, nieuwe hoofdkantoor van de Koninklijke Nederlandse Toe ristenbond A.N.VV.B. aan de Haagse Wassenaar8eweg, hangt achter het bureau van de adjunct-directeur ver keer en recreatie. Ir. C. A. Kuysten, een kaart van Nederland met elf grillige „ringen". Het zyn de trajec ten van de toeristische routes, die se dert anderhalf jaar in een dito aan tal hoeken van het land „met verbor gen schoonheden" zijn uitgezet. Elf bewegwijzerde lijnen met beziens waardigheden, stille stukjes natuur, bossen, uitkijkplaatsen. plassen, me ren.... Elf routes, die de automobi list of motorrijder meenemen van de „bekende weg" en hem brengen naar parkeerplaatsen, vanwaar prettige, uitgestippelde wandelingen kunnen worden gemaakt, naar picknick plaatsen. Soms waren die voorzienin gen er nog niet, toen de A.N.W.B. zijn zeskantige borden begon uit te zetten. In overleg met de provinciale recreatiecommissies werd dan ge zorgd voor een „draad om wat aan te hangen". Al die toeristische routes heeft de A N.W.B. in handige vouw bladen beschreven. Compleet met een minutieus getekende kaart van het aanbevolen gebied. Massa's automobilisten zullen al eens zo'n route onder de banden van hun auto hebben weggedraaid. Of een stuk ervan. Want de ring-trajecten kan men op ieder willekeurig punt beginnen en waar men wil, beëindi gen. ,,'t Is eigenlijk niet eens de be doeling. dat men de gemiddeld 150 kilometer van de toeristische trajec ten achtereen uitrijdt. Zo'n toer door stukjes eigen land. die menigeen nau welijks voor mogelijk hield, moet je langzaam eten", zegt Ir. Kuysten 375.000 begonnen zijn? Op de Zuid-Yeluwe. de. Noord-Veluwe, langs de Friese .Meren, in Salland, in Mergelland, op de Hondsrug, langs de boorden van de Westerschelde? Het is moeilijk na te gaan. Wat vast staat is. dat de A.N.W.B. in dezelfde periode maar eventjes 375.000 routeliladen heeft verspreid. Driehonderdvijfenzeventig duizend. De aftrek was enorm. De persen, waarop de vouwbladen wer den gedrukt, konden de snelheid van distributie nauwelijks bijhouden. Zo hebben ook ongetwijfeld duizen den met de beschrijving van de Wes terschelderoute in de hand en het telkens voor de auto opduikend zes kantige wegwijzerbord als herken ningsteken stukjes van Zeeland ge zien, waaraan men misschien in de meeste gevallen normaal zou zijn voorbij gereden De Bevelandse boomgaarden, de kronkelweggetjes van de Zak van Zuid-Beveland. het Sloe en een punt van Walcheren, de Zeeuws-Vlaamse kust met het Zwin. de polders en de kreken, de stadjes en de dorpen in Zeeuwsch-Vlaande ren. vaak gecombineerd met een oversteek van de Westerschelde. (Zie slot pag. 2 h-~ is begonnen. Zes der negen r dezer dagen ter dood werden veroor deeld, zouden joden zijn. De hoofdbeklaagde. een zekere Chaker- man. is. als gemeld, twee weken geleden I er dood veroordeeld. Y;er beklaagden zouden ieder zestien ■nr hebben gekregen, terwijl een tiental nieren tot gevangenisstraffen van ver- - hïllenie duur zouden zijn veroordeeld, j De „speculanten" zouden wollen stoffen, i.e door de verpleegden van een Moskou- inrichting voor geestelijk gestoorden werden vervaardigd, ten eigen hate heb- I hen verkocht, waardoor zij zich in vier jaar njds wederrechtelijk een bedrag van drie miljoen roebel zouden hebben i toegeëigend. Nederland heeft in januari 218.7 mil joen eieren geëxporteerd. 47.2 miljoen minder dan in januari 1963. De opbrengst van deze export daalde relatief veel ster ker. namelijk van 42.7 miljoen vorig jaar tot 21,8 miljoen nu. ïTen gevolge van de moeilijkheden met 1 Duitsland bereikte de exportprijs in de week van 27 januari tot 1 februari een I dieptepunt van 8.60 per 100 eieren. De- Ize prijs is inmiddels weer opgeiopen tot i 10,50 a f 10,70. Het produki schap voor jpluimvee en eieren heeft, zoals bekend, een extra bedrag van 100 000 beschik baar gesteld om een intensieve reclame campagne te voeren. Deze actie had tot gevolg, dat de binnenlandse consumptie de afgelopen vier weken gemiddeld 25 procent hoger lag dan in de maand daar voor: wekelijks werden er tien miljevn eieren meer verorberd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1