Jury waardeerde figuurrijden van Schnelldorfer onbegrijpelijk hoog Versnelde vervanging van verouderde vloot Financiële berichten Russen keken verontwaardigd Paarrijden: Russen en Tsjechen leiden Heerlijk pittige FRANSE BEDRIJVEN PROFITEREN MEEST VAN E.E.G.-PR0JECTEN Korfbalstrijd Zeeland-België R. Liebrechts ongenaakbaar in Stockholm Coach Archi Allen verzorgt instructie voor honkballers Cross-country op „Hoogduin" m m „Overheid dient steun te verlenen KLM. GEÏNTERESSEERD IN DE NIEUWE FOKKER F-28 Twee arrestaties in Duitse ontvoeringszaak WOENSDAG 26 FEBRUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 - WERELDKAMPIOENSCHAPPEN IN DORTMUND Oleg Protopopov en Ludmilla Be- lousova, het olympische kam- pioenspaar kunstrijden op de schaats uit Rusland heeft dins dagmiddag zorgelijk en onge rust zitten toekijken toen de he ren in de Westfalenhal van Dortmund, het strijdtoneel der wereldkampioenschappen kunstrijden 1964, hun verplich te figuren reden. Na een uur van liarde en intensieve trai ning op de buitenbaan, waar enkele honderden toeschouwers zich in de heerlijke lentezon koesterden. schenen zü op de deelnemerstribune van de machtige hal, de arena die nog met hier en daar een plukje kijkers schraal was bezet, maar waar van voor alle avonden van deze „week der wereldtitels" de 15.000 plaatsen geheel zijn uitverkocht. Voor zaterdagavond, wanneer Sjoukje Dijkstra haar Kür rijdt, zijn 4300 kaarten naar Nederland gegaan... De vriendelijk Oleg en zijn frêle Lud milla hebben met stijgende verbazing en verontwaardiging gezien, hoe hier wordt gejureerd en zjj hebben de conclusie kunnen trekken, dat zij het in hun strijd tegen Marika Kilius en Hans Jurgen Baumler. die als het wa re een thuiswedstrijd spelen, heel moeilijk zullen krijgen. Manfred Schnelldorfer, de 21-jarige stu dent uit München, die enkele weken geleden in Innsbruck na de totaal mislukte Kür van de nerveüse Euro pese kampioen Alain Calmat, de gou den olympische medaille maar voor het oprapen had, wordt op handen naar een nieuwe triomf gedragen. De gastvrijheid, die de juryleden in de kolen- en ijzer- en bierstad, Dort mund, genieten, heeft klaarblijkelijk een bijzonder grote invloed. Manfred heeft van de vijf figuren, die op deze eerste dag werden verwerkt, er tenminste twee zeer slecht gere den. Maar hoe scheef zijn lussen en bogen ook waren, hoe ongelijk ook van afmetingen de cirkels van zijn paragrafen, de cijfers bleven voor hem het hoogst. Toen hij in het vier de figuur, de kering, reeds viermaal met vele centimeters naast elkaar gelegen sporen was rondgegaan, werd hem gevraagd of hij soms last had ondervonden van het blitslicht van Bij de wereldkampioenschappen jjsdan- sen in Dortmund hebben na de eerste twee. van de vier, verplichte dansen na melijk de foxtrot en de Wiener wals, de titelverdedigers Eva en Pavel Roman (Tsjectao-Slowakye) met 72,2 punten de leiding genomen voor de Britten Janet Sawbridge en David Hickinbottom met 70,2 punten en de Canadezen Paulette Doan en Kenneth Ormsby met 68,6 pnt. De stand ziet er als volgt uit: 1. Roman-Roman (Tsj.-Sl.) 72,2 pnt.; 2. Sawbridge-Hickinbobtom (G.B.) 70,2; 3. Doan-Ormsby (Canada) 68,6; 4. Sud- dich-Kennerson (G.B.) 87,1; 5. Forrest- Lethbridge (Canada) 65,1; 6. Dyer-Car- rel (V.S.) 65,1; 7. MacSween-Munz (V.S.) 64,7; 8. Streich-Fetter (V.S.) 64,7, 9. Korda-Holan (Hong.) 63,6; 10. Babicka-Holan (Tsj.-Sl.) 63:5; 16. Jopie en Nico Wolff (Nederland) 59,7 pnt. Het Russische paar Oleg Protopopov en Ludmilla Belousova heeft na het verplichte rijden een kleine voor sprong op het Duitse paar Marika Kili'us-Hans Jurgen Baumler bij het kunstrijden voor paren. De Russische olympische kampioenen kregen zowel voor inhoud als uitvoering van het merendeel der juryleden betere cijfers dan hun Duitse rivalen, die ove rigens in vergelijking met de spelen van Innsbruck gedurfder en zekerder voor de dag kwamen. Oleg Protopopov-Ludmilla Belousava kregen plaatscijfer 12 en 104.3 punten en Marika Kilius-Hans Jurgen Baumler plaatscijfer 15 en 103.9 punten. Woensdag zullen beide paren voor de Kür aantreden. een amateurfotograaf ergens bovcr een tribune. „Ja", zei Manfred tuurljjk en hjj mocht alles nog een keer overdoen. Het ging weer niet best. maar met 4.6 pnt en 4.8 pnt kwam HU aan zijn hoogste cijfers. De paragraaflus van de Duitser was, zoals tientallen na afloop met eigen ogen op het ijs zijn gaan bekijken, wel zo ongeveer de slechtste van de twintig figuren die door de deelne mers op het ijs waren gelegd. Alles was scheef en ongelijk wat er maar scheef en ongelijk aan had kunnen zijn. Toch kreeg hij weer 4.4 en 4.5 met ruim 4.1 als gemiddelde. Het was dan ook geen wonder, dat de beslis sing van de wedstrijdleiding om de zesde en laatste figuur niet nog 's middags te rijden, doch uit te stel len tot woensdagmorgen, door velen werd ontvangen met de schampere opmerking: „De olympische kampioen zal vermoeid zijn". Met de paragraaf tegen drie nog te rijl den. heeft Schnelldorfer een voor sprong van 10.7 pnt op Karol Divin en van 22.3 pnt op Calmat. Van die 22.3 pnt verschil staan er tien op het lijstje van één jurylid. Wouter To ledo neemt na de vijf figuren de ne gentiende plaats in, volkomen kans loos voor een nog eervolle positie. Er zijn 20 deelnemers. Na de vijf verplichte figuren bij de he ren ziet de situatie met nog een figuur woensdagmorgen te rijden er als volgt uit: 1. Manfred Schnell dorfer (Did.) 946.9 pnt; 2. Karol Divin (Tsjech.) 936.2; 3. Alain Calmat (Fr.) 924.6; 4. Scott Alles (VS) 896.5; 5. Emmerich Danzer (Oostenrijk) 891.3; G. Peter Jonas (Oostenrijk) 880.4; 7. Nobuo Sato (Japan) 873.8; 8. Thomas Litz (VS) 865.4; 9. Monty Hoyt (VS) 857.4; 10. Donald Knight (Canada) 854.6; 19. Wouter Toledo (Nederland) 772.3 pnt. 51 PROCENT VOOR DE FRANSEN Slechts 3 procent van projecten voor Nederland Meer dan de helft van alle ontwik kelingsprojecten uit het E.E.G.- fonds voor de geassocieerde over zeese gebieden wordt aan Franse ondernemingen toegewezen, blijkt uit de jongste officiële cij- Dit jaar viert de korfbalvereniging „Swift" te Middelburg haar dertigjarig bestaan. In verband met dit jubileum zal na afloop van do seriewedstrijden die Swift, zoals gewoonlijk, op Hemel vaartsdag organiseert, een bijzondere wedstrijd worden gespeeld. Het is het bestuur van Swift na veel inoeile gelukt om een sterk Belgisch twaalftal op He melvaartsdag tegen het Zeeuws twaalf tal te laten uitkomen. De Belgische ploeg is een officiële af vaardiging van de Koninklijke Belgische Korfbal bond en zal onder de naam „De Rode Duivels" in het veld komen. De K.B.K.B. beschouwt deze wedstrijd als een selectiewedstrijd voor het Belgisch twaalftal, dat enkele weken later tegen het Nederlands twaalftal aantreedt. De Belgische ploeg zal uitsluitend be staan uit ereklasspelers, onder wie een aantal internationals en kandidaten voor het Belgische nationale team. De wed strijd zal .worden gespeeld op het sport terrein aan de Nadorst. De seriewedstrijden, die voorafgaande aan deze internationale wedstrijd, op de sportterreinen aan de Sportlaan worden gehouden, beloven wat de deelname betreft weer een succes te worden. Hoewel de termijn voor de inschrijving nog niet is verstreken, is het toernooi nagenoeg volgeboekt. Noor van 18 jaar reed 500 meter in 41,7 sec. Op wol zeer overtuigende wijze z\j het dat de Noorse scliaatscracks in Oslo on derlinge wedstrijden hadden heeft on ze landgenoot Rudie Liebrechts, de in ternationale schaatswedstrijden in Stockholm op zyn naam gebracht. Won hij maandag op de eerste dag de 3000 meter in 4.35.5 en eindigde hij op zijn „zwakste" afstand, de 500 meter als 5e in 43,4 sec., op de tweede dag was Rudie ongenaakbaar. De Vlaardinger won zo wel de 1500 meter (2.13,6) als de 5000 meter (7.56,4). Ard Schenk kwam uit in de 1500 meter en eindigde op de tweede plaats in 2.18,2 en Cces Verkerk werd op deze afstand vijfde in 2.19,5 en derde op de 5 km in 8.11,5. Ard Schenk liet verstek gaan op de 5000 meter. De uitslagen luiden: 1500 meter: 1. Rudie Liebrechts (Ned.) 2.13,6; 2. Ard Schenk (Ned.) 2.18.2; 3. Gunther Traub i Did 2.18.8; 5. Cees Verkerk (Ned.) 2.19,5. 5000 meter: 1. Rudie Liebrechts (Ned.i 7.56,4; 2. Ivar Nilsson (Zweden) 8.03.4; 3. Cees Verkerk (Ned.) 8.11.5. De schaatswedstrijden, die dinsdag ir. Oslo werden gehouden en waaraan alle Noren van kaliber deelnamen, heeft aj- thans op de 500 meter een verrassing opgeleverd. Niet Alv Gjestvang of El- venes wonnen deze afstand, maar de 18- jarige Terje Vatn kwam met een tijd van 41,7 sec. tot de snelste rit van de dag. De 3000 meter werd gewonnen door Fred A. Maier in 4.31,S voor Knut Jo- hannesen in 4.34,7. Per Ivan Moe ein digde als derde in 4.38,2. I De bondscoach van de Koninklijke Ne derlandse Honkbalbond, de Amerikaan Archi Allen, komt op zaterdag 7 maart a.s. in het gymnastieklokaal aan de Bachten Stecne te Middelburg een in structiemiddag verzorgen. De bijeen komst begint om 2 uur. Het actiecomité honkbal in Zeeland meent, dat dit evenement, geleid door een internationaal bekende coach, voor al voor de contactpersonen en besturen van de (toekomstige) honkbalverenighi- gen aanleiding kan zijn om de vorming van groepen of verenigingen af te ron den. Luik gelijk tegen Dukla Praag: 1-1 De vriendschappelijke ontmoeting tus sen Standaard Luik en Dukla Pra3g, die dinsdagavond in Luik werd gespeeld, is geëindigd in een gelijk spel: 11. Bij de rust was de stand 00. fers van dit fonds. Tot 31 december 19G3 zijn ontwikke lingsprojecten tot een totaalbedrag 202,6 miljoen dollar toegewezen, wi van 103,5 miljoen (51 procent) Franse bedrijven, tegen slechts 6,4 mil joen dollar (3 procent) aan Nederland se. Belgische ondernemingen kregen projecten van in totaal 3,9 miljoen dol lar uit te voeren, Duitse 12,2 miljoen, Italiaanse 22,8 miljoen en Luxemburgse 407.000 dollar. De rest ging naar plaat selijke ondernemingen (26 miljoen), der de landen (42.000) of groeperingen (27 miljoen). Overzicht Uit het aantal inschrijvingen op openbare aanbesteding van de projec ten blijkt ook een sterk Frans over wicht, hetgeen men onder meer ver klaart uit het feit dat de meeste projec ten in voormalige Franse gebieden wor den uitgevoerd. Tot eind vorig jaar wa ren de openbare werken, aanbesteed via het E.E.G.-fonds, verdeeld over 275 toe wijzingen die waren gekozen uit een to taal van duizend inschrijvingen. Van die inschrijvingen waren er 527 van Franse bedrijven (waarvan 407 van ter plaatse gevestigde ondernemingen) en hiervan zijn er 131 toegewezen (waarvan 12C aan ter plaatse gevestigde bedrijven). Daarnaast waren tot 31 december 1963 in totaal drie projecten toegewezen aan Nederlandse bedrijven (uit elf inschrij vingen), vijf aan Belgische (33 inschrij vingen), 1 aan Duitse (21 inschrijvin gen), 9 aan Italiaanse (30 inschrijvin gen), 108 aan lokale ondernemingen (uit 329 inschrijvingen) en 18 aan groeperin gen) en 18 aan groeperingen (56 schrijvingen). In dit verband kan worden gemeld, dat de directeur van het fonds, Ferrandl, vandaag en morgen in Nederland be sprekingen met de regering en verte genwoordigers van het bedrijfsleven zal voeren over de Nederlandse klachten dat ons bedrijfsleven niet voldoende aan bod komt bij de uitvoering der E.E.G.-pro- jectcn. Parlementariërs naar Suriname (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft besloten tot het sturen van een delegatie van Eerste- en Tweede-Kamerleden naar Suriname, zulks op verzoek van de Staten van Suriname, die er prys op stellen met de Nederlandse delegatie te vergaderen. De voorzitter van de Eerste Kamer en van de Tweede Kamer zullen de leden van de delegatie aanwijzen. liet is nog niet bekend, wanneer zjj vertrekt. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, zal het prachtige landgoed .Hoogduin" in Oostkapclle, grenzend aan Domburg, weer voor het publiek wor den opengesteld ter gelegenheid van de cross-country voor landelijke ruiters, die a.s. zaterdag om twee uur verreden zal worden. Evenals twee jaar geleden, toen het lal en het soort hindernissen ook ervaren ruiters noodzaakte zich extra in te span nen. zullen ook nu weer de ruiters met een goed geoefend paard moeten deel nemen in de zware cross-country. Voor het publiek een aantrekkelijkheid te meer. De meeste hindernissen zijn zoda nig opgesteld dat van de paden volop van de zo moeilijke springsport kan worden genoten. De deelnemers aan de lichte cross-country zullen een zeer goe de prestatie leveren indien zij de cros; geheel uitrijden. De start, is ditmaal aan het eind van de zijweg bij Zonneveld. Deelnemers komen van de landelijke rij verenigingen: Wal cheren, Noord-Beveland. Oranjezon en De Veersedijkruiters. Zoals vorig maal de zogenaamde schaapskooi moeilijkheden opleverde, hoewel minder dan gevreesd werd, zal ditmaal een sprong uit het Engelse jachtveld, een stile, worden gebouwd. NEDERLANDSCHE R.K. VEREENIGING VAN SIGARENFABRIKANTEN BtLDERDIJKLAAN 21 EINDHOVEN VERBOND VAN SIGARENFABRIKANTEN IN NEDERLAND BILTSTRAAT 101 c - UTRECH Een eenvoudig advies AAN ALLE MANNEN (en vrouwen.DIE NU AAN DE SIGAAR GAAN U gaat dus óók aan.de sigaar? Goed zo. De sigaar, goed behandeld en verstandig gerookt, zal u veel genot en plezier verschaffen. Maar mogen wij beginners even wegwijs maken? Er zijn allerlei soorten van sigaren: sprietjes, senoritas, bolknakken, corona's, enz. Vergis u niet: Een grote sigaar is vaak lichter dan een kleine. Uw sigarenwinkelier heeft verstand van zijn vak. Hij zal u graag met deskundige raad op weg helpen. Kies direct de sigaar, die past bij uw beurs en die u kunt b 1 ij v e n roken. Onze Nederlandse sigaren zijn in alle prijsklassen goed. Verwijder het sigarenbandje voorzichtig, ook al staan de kinderen om u heen te springen. Puf niet als een vulkaan en trek niet nerveus. Rook bedaard, maar laat uw sigaar nooit uitgaan. Tip de as niet voortdurend van uw sigaar, maar laat hem zo lang mogelijk zitten, dat houdt de rook koel en geurig. (Kaar denk thuis wel om het vloerkleed...) De Amerikanen zeggen al jaren: "You need not inhale to enjoy a cigar". U hoeft niet te inhaleren om van een sigaar te genieten. En zo is het toevallig ook nog eens een keer! Als u deze eenvoudige regels opvolgt, zal de sigaar u steeds beter gaan smaken. En weldra ontdekt u hoeveel goeds in een sigaar is verborgen, hoeveel rust en plezier een sigaar u schenkt. Vraag het maar aan andere sigarenrokers OtLfillflUu^cLL OaojüO. Visserijcommissie adviseert Het eerste deel van het rapport der commissie ontwikkeling zee visserij, dat reeds van januari 1963 dateert en waarover tijdens de pas afgelopen staking der Sche- veningse vissers veel is gesproken, is nu door minister Biesheuvel voor publikatie vrijgegeven. De commissie, naar haar voorzitter prof. dr. A. I. Diepenhorst van de Nederland se Economische Hogeschool te Rotter dam, meestal commissie Diepenhorst ge noemd, beveelt o.m. het volgende aan: het nastreven van een behoefte bevredi gende aanvoer van vis. Voor 1968-70 zal dat volgens de schatting der commissie neerkomen op 250.000 ton zeevisserijpro- dukten per jaar van zo goed mogelijke kwaliteit en tegen stabielere prijs. Voorts bijzondere aandacht voor de bescherming van de visstand in de produktiegebie- den van de Nederlandse visserij, verrui ming van de bestaande productiegebie den met die van de verre visserij, ver snelde vervanging van de nog bedrijfs- vaardige doch verouderde logger- en gamalenvloot. Overheidshulp De commissie acht het gewenst, dat de overheid deze vervanging stimu leert door, met toepassing van de regeling bijzondere visserijfinancie ring, een bouwprevie te verstrekken van 350 per bruto registerton voor nieuwe loggers en 500 voor nieu we garnalenschepen, mits een over eenkomstige capaciteit aan oude be- drijfsvaardige tonnage wordt ge sloopt. Een andere door de commissie aanbe volen overheidsmaatregel is het ver strekken van een toeslag, uitgedrukt in een percentage van de besomming der aangevoerde vis, afhankelijk van soort en kwaliteit, overeenkomstig een derge lijke toeslag welke in andere West- europese visserijlanden wordt toege kend. In overweging wordt gegeven een toeslag, die neerkomt op gemiddeld tien procent van de opbrengst der hiervoor in aanmerking komende aangevoerde vis, daarbij dient bovendien rekening te wor den gehouden met het scheepstype en de kwaliteit van het schip. Voorts vraagt de commissie van de overheid een fi nancieringsregeling met facilitair duurzaam karakter voor de visserij en aanverwante bedrijven en ruime midde len voor visserij-onderzoek, onderwijs en voorlichting. Op een persconferentie vele details verstrekkend over het eerste Neder landse straalvliegtuig, de F-28, waarvan dc aflevering eind 1967 begin 1968 zal beginnen, heeft de directeur der Fokkerfabrieken, lr. H. C. van Meerten, gistermiddag desgevraagd verklaard: „ik kan moeilijk zeggen of de K.L.M. de F-28 zal gaan kopen, ook al omdat de K.L.M. dat zelf nog niet weet. In principe is de K.L.M. geïnteresseerd, maar een definitieve uitspraak is op dit moment onmogelyk". Wel heeft Fokker by het ontwerpen van de F-28 nauw overleg gepleegd met de K.L.M., die evenals trouwens talloze andere luchtvaartmaatschap pijen heeft deelgenomen aan een door Fokker van te voren ingesteld marktonderzoek. Op grond van dat onderzoek ls de directie der vliegtuigfabriek tot de prognose gekomen, dat wellicht een 250-tal F-28 toestellen zullen kunnen worden afgezet. Het „break-even" punt ligt bij de 125 machines, met an dere woorden eerst nadat 125 toestellen zullen zijn verkocht gaat Fokker op dit project winst maken. Ir. Van Meerten noemde als voorlopige prijs die de luchtvaartmaatschap pijen voor de F-28 zullen moeten betalen een bedrag van circa 7 miljoen gulden. Er wordt nog gezocht naar een naam. De F-27 heet naar bekend „Friendship". Een soortgelijke met een F beginnende naam zou men gaar ne ook aan het nieuwe straalvliegtuig willen geven. Onder het personeel is daarvoor een prijsvraag uitgeschreven die begin maart sluit. Sigaretten en benzine 1 april duurder In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de tijdelijke verho ging van de omzetbelasting voor siga retten en de tijdelijke verhoging van net teveen en zijn staatssecretaris, dr. W. H. van den Berge, dat zü deze verhogingen zeker niet later dan 1 april 1964 in wer king willen doen treden. De voorgestelde tariefsverhogingen heb ben een conjuncturele strekking, zij zul len een deflatoir effect teweegbrengen doordat enerzijds de particuliere sector in zijn bestedingen wordt beperkt, ter wijl anderzijds de overheid met de door deze maatregelen verkregen gelden geen additionele bestedingen doet. Ten aanzien van de vraag wat er moet gebeuren na afloop van het Jaar, waar voor de maatregelen worden voorge steld, kunnen de bewindslieden nog geen concrete gedachten uitspreken. Het tota le effect van de voorgenomen fiscale maatregelen bedraagt ongeveer 120 mil joen. De lasten voor de consument zullen echter hoger zijn omdat aan de verho ging van de omzetbelasting op sigaret ten een prijsverhoging gekoppeld is. De verhogingen zijn bedoeld om in de toe- a komst te vervallen, dan wel te worden Jok havens in&ePast Structureel plan. De bestaande havens van de grote, de kleine en de kustvisserij dienen naar ang en outillage de ontwikkeling van .•loot, de produktie en de afzet effi ciënt te begeleiden. Bijzondere aandacht dient hierbij te worden besteed aan de visserijhaven te IJmuiden, tevens het oog op eventuele vestiging van een visserijhaven te Katwyk. RUMOER IN STICHTING VOOR BALIANPRUZEN De presidenten van Zwitserland en Italië zyn beiden afgetreden als erevoorzitters van de Balzansticbting wegens onregel-, matigheden bij het toekennen van de Balzanprüs voor de vrede aan dc Vere nigde Naties, zo is gisteren officieel in Bern bekendgemaakt. In de verklaring zegt de Zwitserse pre sident, Ludwig von Moos, dat hij en pre sident Antonio Segni van Italië zijn af getreden omdat de Franciscaner broe-i der Enri Zucca, die aan het hoofd staat van de directie van de stichting, niet heeft geantwoord op hun verzoek hef toekennen van de prijs uit te stellen totdat de administratieve en financiële orde in de stichting zou zijn hersteld. De presidenten treden niet af omdat de Verenigde Naties voor de vredesprijs zijn verkozen, aldus de verklaring. Broe der Zucca heeft zonder ruggespraak met de uit elf leden beslaande algemene prij- zencommissie bekendgemaakt dat de prijs werd toegekend en tevens ver klaard dat sir Ronald Syme, de Britse vice-voorzitter van de algemene prijzen- commissie, van zijn functies was onthe ven. Broeder Zucca had de commissie niet bijeengeroepen maar de toewijzing van de prijs tijdens zijn verblijf in New York bekendgemaakt, waarbij hij het verzoek van de twee erevoorzitters met deze bekendmaking te wachten, naast zich neerlegde. Vierde jurylid De 27-jarige zakenman Luther Dicker- son Is gisteren-als vierde jurylid geko zen voor het proces tegen Jack Ruby. Hij was het zesde kandidaat-jurylid dat deze dag werd ondervraagd en het 67ste sedert het begin van het proces- Dickerson was het eerste jurylid dat de aanslag van Rnby op Oswald niet op het televisiescherm had gezien. De politie in Wiesbaden heeft gisteren drie arrestaties verricht in verband met de ontvoering van de zevenjarige Timo Rinnelt uit Wiesbaden, die al twaalf da gen lang is verdwenen. Tegen twee van hen zün ernstige verdenkingen gerezen. De derde wera na grondige ondervra ging op vrije voeten gesteld. Volgens de politie had hu niets met de ontvoering uitstaande. De 21-jarige Rudolf Bialek en de 18-ja- rige Erich Klein, tegen wie volgens het hoofd van de politie „met zekerheid" een arrestatiebevel is uitgevaardigd, lie ten zich maandagavond in het centraal station van Frankfort door een verslag gever van de „Abendpost" vijftiendui zend mark uitbetalen in ruil voor de sleutel van een huis waar de ontvoerde jongen zich zou bevinden. Bij de ont moeting was volgens de verslaggever een derde man aanwezig. De woning was echter leeg. maar Klein en Bialek wer den nauwelijks zes uur later in Wiesba den gearresteerd. De politie meent ook de naam van de derde medeplichtige te weten. In totaal is 67.000 mark uitge loofd voor degene die het kind weet "te rug te brengen. Jhr. Sandberg krijgt leiding nationale musea in Jerusalem Jhr. W. J. H. B. Sandberg, oud-direc teur der Amsterdamse stedelijke musea, faat op 8 maart naar Israël om de lei- ing op zich te nemen van de te Jeruza lem m aanbouw zijnde nationale musea. Een tiental dagen geleden werd de heer Sandberg benoemd tot „chairman of the board of directors". Het wordt een com plex van gebouwen, waarvan de meeste van buiten al klaar zijn. Het is de be doeling dat het in de zomer van 1965 wordt geopend- In de diverse museum eenheden. die elk een eigen directeur krijgen, zullen de archeologische verza meling, die van de oude- en moderne kunst, Judeica, en de verzameling Perzi sche kunst worden ondergebracht. Het is het plan van de heer Sandberg een deel van het jaar in Israël te verblijven, doch hij zal er niet permanent gaan wo- Dividenden FIGEE. De raad van commissarissen van de N.V. Machinefabriek Flgee te Haarlem heeft besloten aan de algemene verga dering van aandeelhouders voor te stel len het dividend over het boekjaar 1963 op 12 procent te bepalen, waarvan 5 procent in aandelen en 7 procent in con tanten. Over het vorige boekjaar werd MEXDES GANS. N.V. Amsterdamsen Bankierskantoor v'h Mend es Gans en Co. zal over 1963. evenals over 1962, een dividend voorstel len van acht procent. HOGER DIVIDEND UNILEVER De geconsolideerde nettowinst 1963 van Unilever in totaal over de gehele wereld bedroeg in 1963 564 miljoen (vj. 525 miljoen). Omzet 1963 19.673 (vj. f 19.223) mil joen, waarvan verkopen aan derden 15.557 <v.j. f 14.972) miljoen. Voorgesteld slotdividend over 1963 op gewone aandelen Unilever N.V. 2.43 per nominaal bedrag van 20.totaal dividend over 1963 op basis van het door de bonasuitreiking verhoogde kapitaal 3,78 per nominaal bedrag van 20 of 18.9 pet. (v.j. op dezelfde basis 3,30 of 16.5 pet). De verkopen aan derden zijn over het gehele jaar 1963 met 4 procent toege nomen. waarbij de stijging in het twee de halfjaar groter was dan in het eer ste. De winst op margarine en spijsvetten is op hetzelfde peil gebleven. Het groot ste aandeel in de stijging van de winst :s afkomstig van de wasmiddelen. Ook diepvriesprodukten. gedroogde soppen en consumptie-ijs hebben tot die stijging bijgedragen, evenals de United-Africa- groep, waarvan de winst een opmerke lijk herstel te zien gaf. Het ligt in de bedoeling, dat de slot- dividenden op de gewone aandelen van 12 mei a.s. af verkrijgbaar zullen zijn (met uitzondering van die op de te New York uitgegeven bewijzen van gewone aandelen op naam in Unilever N.V. en de American Depositary Receipts voor gewone aandelen in Unilever Limited, die verkrijgbaar zullen zijn van 2 juni as. af) Hogere winst bij Vettewinkel In vergelijking met boekjaar 1961-1962 geeft het per 30 september geëindigde boekjaar 1963 van de N V. Vernis- en Verffabriek voorheen H Vettewinkel Zonen een verbetering te zien. De winst over 1962-3963 bedraagt 983.825 (v.j. 742.333). Voorgesteld wordt, zoals be kend, het dividend te verhogen tot elf (negen) procent. Het saldo exploitatie rekening steeg, blijkens de geconsoli deerde winst- en verliesrekening, tot 2,40 min. 2.06 min.). Vooruitzichten: de directie meent de om zetontwikkeling in de naaste toekomst met vertrouwen tegemoet te kunnen zien. Welke gevolgen de verhoogde kos ten zullen hebben, is thans nog niet in volle omvang te overzien. De verkoop prijzen zullen niet kunnen ontkomen aan een aanpassing. Indien de nodige be heersing m het loon- en prijsbeleid zal gelden en dit beleid de export niet zal afremmen, meent de directie al met al, dat een redelijke verwachting omtrent het resultaat over het boekjaat 1963-1964 op haar plaats is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7