Catshuis in oude glorie hersteld Deze Dr. Drees wilde er nooit wonen zi.i IN NEW YORK STAAT EEN HOLLANDS HUIS Ambtswoning premier is bijna gereed vsmm Reverse SPIERPIJN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 26 FEBRUARI 1994 Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve oom en oudoom, ALEXANDER KRIJN SEN, weduwnaar van Elisabeth Fruijtier, iri de ouderdom van 87 jaar. P. A. Fruijtier. A. Fruijtier- Hendrikse. Vlissingen, 25 februari 1964. Meidoornlaan 13. De teraardebestelling zal plaatshebben op vrijdag 28 februari a.s. Vertrek Meidoornlaan 13, des namiddags 2.00 Heden overleed, zacht en kalm, mijn zeer ge liefde man, NICOLAAS DE MUL, in de ouderdom van 71 jaar en 10 maanden. Zijn diepbedroefde echtgenote, J. de Mul-Lokerse. En verdere familie, Wemeldinge, 24 februari 1964. Daniëlstraat 21, De begrafenis zal plaatsvinden op don derdag 27 februari a.s. om 13.30 uur, op de al gemene begraafplaats te Wemeldinge. Vertrek sterfhuis 13 Heden overleed, zacht en kalm, myn geliefde zuster SARA POLDERMAN wed. van Chr. Zwemer. S. Polderman. Meliskerke, 24 februari 1964. teldag 29 februan Heden overleed onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgroot vader KLAAS DF, WAARD, weduwnaar van Johanna de Rooy, in de ouderdom van 92 jaar. S. Laport- de Waard P. Laport G. de Waard J. B. de Waard- Cram J. S. J. Bimmel- de Waard Klein- en achter kleinkinderen. Vlissingen, 25 febr. '64. Verk. Quakk.str. 125. Condoleantieadres C. Buskenstraat 90, De teraardebestelling zal plaatsvinden op vrijdag 28 febr. a.s. des nam. 1 uur vanaf Coosje Buskenstr. 90. De overledene ligt op gebaard in het St.-Jo- sephziekenhuls. Algemene kennisgeving. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, R zacht en kalm, onze lieve zorgzame man, n vader, behuwd-, groot- I en overgrootvader g ABRAHAM I VAN OVERBEEKE, R in de ouderdom van 92 jaar. Drager van de zilveren S medaille van Oranje i Nassau Uit aller naam, H J. A. van Overbeeke- ïji de Bakker i O.- en W.-Souburg, 25 februari 1964 Voorstraat 11. De teraardebestelling zal plaatshebben op vrijdag 28 februari aanstaande vertrek Voorstraat 11 te 12 u. Heden overleed onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder, mevrouw JACOMINA MALLANDKR, weduwe van P. A. van Gorp, op de leeftijd van 83 jaar. Fam. A. M. Plasse- van Gorp Goes, 24 febr. 1964. Kloetingseweg 88. De begrafenis zal plaatshebben op vrij dag 28 februari a.s. op de algemene begraaf plaats te Goes. Vertrek sterfhuis 2.30 uur. Liever geen bezoek. Heden overleed plotse ling, onze innig gelief de vrouw, moeder, be huwd- en grootmoeder, MARIA DE MEESTER geboren De Bourgraaf, op de leeftijd van ruim 71 jaar. Goes: P. de Meester. J. P. de Meester. M, de Meester- v. d. Reepe. Kïoetinge: A. E. Straub- de Meester Den Haag: E. van Nauta Lemke- de Meester. W. van Nauta Lemke En kleinkinderen. Goes, 25 februari 1964. Kamperfoeliestraat 18. De teraardebestelling zal plaatsvinden op vrijdag 28 februari te Kïoetinge. Vertrek vanaf de Oos- terkerk te Goes om 1.30 uur. Een verstandige huisvrouw bekijkt eerst de advertenties, dan weet zij, dat een weloverwogen keus zal maken. Steen voor steen weer opgebouwd (Van onze Amsterdamse redacteur) In het Brooklyn-museum van New York is een Hollands huis uit de 17e eeuw steen voor steen herbouwd, nadat het eerst el ders uit de stad net zo omzich tig was weggebroken. Zekere Jan Schenk uit Amsterdam heeft indertijd deze woning ge bouwd. Amsterdams huidige burgemeester werd uitgenodigd dit architecturale juweel te her openen. Mr. Van Hall zal dit doen tijdens de grote reclamecampagne voor ons land, die dit voorjaar wordt georga niseerd onder de titel „Amsterdam and Holland Promotion 1964". Een delegatie van meer dan honderd man uit de wereld van toeristenindustrie en uit het bedrijfsleven gaat ter gele genheid hiervan per chartervliegtuig naar de overkant van de Atlantische Oceaan. Het Concertgebouworkest maakt in die periode een tournee door Amerika en speelt natuurlijk tijdens deze actie in Camegie-Hall. De vio list Herman Krebbers zal dan als so list optreden in een Beethoven-pro gramma. Er staan nog meer culture le evenementen op het programma waarvan de totale kosten nu al wor den geschat op ruim een half miljoen gulden, waarvan een belangrijk per centrage wordt gesubsideerd door het ministerie van economische zaken. stelling, Uit Washington waar het Nederlandse gezelschap ook zal worden ontvangen komt de Van Gogh-tentoonstelling naar New York. In het Guggenheim-museum komt drie maanden lang een 17e eeuws be roemd regentenstuk te hangen uit ons Rijksmuseum. Het transport van dit enorme doek „De Weegmees ters van Amsterdam", geschilderd door Nicolaas Eliasz zal wat de veiligheidsmaatregelen betreft kun nen concurreren met de recente over brenging van de Mona Lisa uit Parijs naar Amerika. Oranje en KLM. A V.R 0.-ACT1EC0MITÉ BLIJFT NOG ACTIEF (Van onze radio- en t.v.-redactie) Het actiecomité dat een democratise ring en een modernisering, annex acti vering van de A.V.R.O. wil en dat bij een vorige, verkiezing de lieer A. W. Vogt, (een zoon van de oprichter van de, A.V.R.O.) benoemd zag in het ge westelijk bestuur van Noord-Holland, is ook na liet aftreden van jhr. Röell als voorzitter van de A.V.R.O. actief ge bleven. Het comité heeft thans kandidaten ge steld voor vacatures in de gewestelijke besturen van Noord-Holland, Utrecht en Gelderland. Voor vacatures in de gewestelijke be sturen van Zuid-Holland, Noord-Hol land en Drente heeft het comité geen kandidaten gesteld. Hetzelfde geldt voor vacatures in de gewestelijke besturen van Zeeland, Limburg, Overijsël, Fries land, Groningen en de Nederlandse overzeese rijksdelen en buitenland. Bij enkele kandidaatstelling zijn herkozen de heren mr. J. Moolenburgh te Middel burg, L. Kleiboer te Maastricht, J. Hee- res te Zwollle, mr. W. Hoekstra te Joure, P. Hoekstra te Winschoten en C. O. Molhuysen te Den Haag. Schilderijen Overigens komen ook andere lan den in diezelfde periode dergelijke acties voeren. Tot voor en na de ope ning namelijk van de wereldtentoon- Tijdens al deze gebeurtenissen ligt het verkochte vlaggeschip van de stoomvaartmaatschappij „Neder land", de Oranje, in de haven van New York. Aan boord zullen recep ties kunnen worden gegeven. Ook de K.L.M. heeft een volle dag van het programma veroverd onze lucht vaartmaatschappij heeft daarvoor enkele zalen afgehuurd in het duur ste hotel ter wereld: Walldorf Asto ria. Jongerenteam naar project in Brazilië (Van onze Haagse redactie). Het tweede jongeren vrijwïlligersteam dat begin januari uit Nederland is ver trokken naar Brazilië blijkt na aan komst in Brazilië niet naar zijn aanvan kelijk project Campina Graiido te zijn doorgereisd. Terwijl de groep jongeren nog op zee was, bleken er moeilijkheden te zijn gerezen in een Nederlandse groep te Campina Grande, waaraan het jonge ren vrijwilligersteam voor Brazilië steun zou gaan verlenen. Die moeilijkheden waren zo groot, dat de leiding van het jongeren vrijwilligers team program in Den Haag besloot on verwijld een ander naar zijn aard verwant project voor het team te gaan zoeken. Óver de hoofden van de varende vrij willigers heen vlogen twee verkenners naar Brazilië, om met de Nederlandse ambassade en de Braziliaanse autoritei ten de andere projecten t.e onderzoeken, op de lijst waaruit aanvankelijk Cam pina Grande was geselecteerd. Toen het Nederlandse team twee weken later de haven van Rio binnenvoer was de nieu we keus reeds gemaakt en moesten al leen nog voorbereidingen voor de. spoe dige inzet van de jonge Nederlanders worden getroffen. Gedurende de tijd die daarvoor nodig was zijn de leden van het team tijdelijk ondergebracht in Rio de Janeiro waar zij de achtergronden kregen voor hun werk in dit nieuwe werkterrein te Pindorama. De moeilijkheden in Campino Grande schijnen vooral te hebben gelegen in verregaande moeilijkheden tussen de Nederlander De Ruyter en een aantal verpleegsters in zijn staf, die ernstige bezwaren hadden tegen wat zij be schouwden als zijn te tyrannieke leiding. Drie verpleegsters hebben in verband daarmee ontslag genomen. Gegeven die bedenkelijke ontwikkelingen werd het minder gunstig geacht het Nederlandse team in deze sfeer te laten opereren. Deze week zal minister-pre sident Marijnen het Catshuis op het voormalige landgoed „Sorgvliet" tussen Den Haag en Scheveningen betrekken, een wit landhuis dat de eerste offi ciële ambtswoning van een Ne derlandse premier wordt. Men zou voor minister Marijnen kun nen wensen, dat zijn ambtswoning eerder gereed geweest ware. Mis schien ware hem dan veel recente zorgen gespaard gebleven. Want dichtte de eerste eigenaar, vader Ja cob Cats, niet, toen hij het huis be trok: „lek name dese plaats tot afkeer van de sorgen om daer bevrljt te sijn, om daar te sijn verborgen, voor streken van het hof, voor steken van den haet, en wat er in Den Haegh niet selden ommegaet?" Dat was in 1652. Vader Cats, een zuinig man, had al in 1643 het land goed „Sorgvliet" veelzeggende naam voor het buiten van een ge plaagd staatsman verworven en nam voor de bouw van zijn buiten huis, dat zou komen te liggen temid den van zijn geliefde tuin en park, geen dure architect in de arm. De timmerman Balckenende ook al zo'n welsprekende naam en enkele metselaars waren hem genoeg. Hij bouwde slechts een verdieping, want: „Een huys met lage muren is dienstigh op het landt en kan oock lange duren". Dat was een juiste voorspelling, want het huis trotseerde de eeuwen en kon zelfs na ernstige beschadigin gen in de tweede wereldoorlog weer in zeer goede staat gebracht worden, en toch werd het in acht weken ge bouwd Na vader Cats hebben verschillende families het huis en de bijbehorende parken en tuinen bezeten'. De Ben- tincks hebben er in gewoond en in de vorige eeuw is het enige tijd eigendom geweest van koning Wil lem II. Na hem verwierf de familie Goedkoop Zorgvliet, zoals het later gespeld werd. De schilders brachten vorige week het laatste laagje verf aan op het witte Catshuis in Zorgvliet, de ambtswoning van de minister-president, die deze week door premier Marijnen zal worden betrokken. Drees was ertegen In de jaren dertig bood de familie Goedkoop liet landgoed ten geschen ke aan de staat der Nederlanden aan onder de voorwaarde, dat er een re presentatieve bestemming aan werd gegeven. Dat was tien jaar later nog niet gebeurd en het verviel weer aan de schenkers. De Goedkoops verkoch ten het na de oorlog aan de V.S., die er de ambassade wilden vestigen. De plannen veranderden en de staat kon het opnieuw krijgen maar nu niet meer voor niets er werd een kleine twee miljoen gulden voor be taald. Het huis zelf, later aange kocht, kostte nog eens een miljoen. Nederland heeft meer „vaders" in zijn geschiedenis, zo bijvoorbeeld „vader" Drees. Deze bescheiden pre mier, die altijd tevreden is geweest met zijn confectiehuis in een Keurige stille Haagse straat hij woont er nog heeft nooit iets willen weten van een ambtswoning voor de minis ter-president. De regering De Quay dacht daar anders over en zo werd in 1963 besloten, het Catshuis tot ambtswoning voor de minister-presi dent te bestemmen. Sindsdien is er hard gewerkt, Het huis verkeerde in uitstekende staat, maar voor het toe komstige representatieve doel moes ten er enkele veranderingen komen, zoals het maken van een grote ont vangstzaal. De begane grond wordt het repre sentatieve gedeelte van het huis, op de verdieping zal de premier wonen en daar zal hij zijn kamers ook in ruime mate naar eigen inzicht kun nen inrichten. Speciaal servies Ook al zal er nu telefoon zijn en al zullen zijn vrienden er niet over kla gen, dat er tussen Den Haegh en Schevelingen slechts die ellendige zandweg loopt, waar Cats' vrienden zo'n bezwaar tegen hadden, mis schien zal hij er wat rust vinden. Ma- rijnens gasten en vrienden kunnen tót voor de deur rijden en ais zjj by de premier dineren, zal gegeten wor den van een speciaal voor de dienst woning ontworpen servies wit met groene rand en een gouden wapen dat vervaardigd is door Philippona. Voor het medeleven tijdens de ziekte, en bewijzen van deelneming na het overlij den van onze lieve vrouw, moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, JOHANNA ROOZE- OELE, betuigen wij onze oprechte dank, in het bijzonder aan dr. J. J. Gelderblom en zuster Filius. Uit aller naam, J. Rooze. Lewedorp, februari 1964. 500 gr va" ot 1.17 700 grvan Een fraai kastje in de salon van het Catshuis, weerspiegeld in een al even fraaie spiegel. Een delegatie van Nederlandse po litieke jongeren is maandagmid dag op Schiphol teruggekeerd na een vierweeks bezoek aan Indo nesië. In het midden van de groep de leider A. M. de Boo, rechts van hem de enige vrouwelijke deel nemer jkvr. N. H. Laman Trip; geheel rechts de enige Zeeuwse deelnemer, de heer C. Balkenende uit Kapelle-Biezelinge, die de trip meemaakte namens de ARJOS. Leg THERMOGENE WATTEN op de pijn lijke plek. De welda- dige warmte verjaagtQ pijn en stijfheid - 's nachts terwijl u slaapt, overdag als u werkt. 7«ERM06ÈN£ STILT PIJN DOOR WARMT6 familieberichten in de P.Z.C. Haal direct Buckley's Kinder- hoestsiroop. Het smaakt aan genaam, de kinderen nemen Het gr&Sg, Het geeft direct ver lichting, De prikkeling ver dwijnt, het slijm lost op, de ademhaling wordt weer vrij. Bovendien bevat het Vitamine C, dat de weerstand versterkt i het gehele gestel ten goede komt. Zorg dat u dit unieke hoestmiddel altijd in huishebt! KINDERHOESTSIROOP Bij apothekers cn drogisten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4