REGELING LANDBOUWFONDS TREEDT SPOEDIG IN WERKING Vredesplan van Butler Jeugdige misdadigers voor Haagse rechter Kwestie herverkaveling Walcheren maakt punt van overweging uit BEMIDDELING VAN THANT MISLUKT Bar „El Negro' was hun basis INTERNATIONAAL GEORIËNTEERDE HERENMODE 1964 IN AMSTERDAM DRANK- EN HORECAWET IN TWEEDE KAMER AANVAARD Voor aansluiting op telefoonnet 24 miljoen meer WOENSDAG 26 FEBRUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 MINISTER BIESHEUVEL BELOOFT SENAAT: (Van onze parlementaire redacteur) De minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel, heeft gisteravond in de Eerste Kamer verklaard, dat de regeling inzake bedrijfsbeëindiging in de landbouw in een zodanig stadium van voor bereiding is, dat deze, naar hij hoopt, over enkele maanden in werking zal kunnen treden. De minister zei dit tijdens de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van zijn begroting voor het dienstjaar 1963, waarbij 50 miljoen gulden ter beschikking wordt gesteld voor de stichting van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de land bouw. Over de ontwikkelingskant van het fonds kon de minister nog geen mededelingen doen. omdat hier over het overleg in het bestuur van het fonds nog druk gaande is. De bewindsman stelde echter met na druk, dat het niet in de bedoeling ligt het fonds te gebruiken voor verbetering van de marktstruc tuur. Dit laatste zal straks moge lijk zijn vanuit Brussel (E.E.G.). Kwestie-Cyprus Tegenover de heer S. van der Ploeg (p.v.d.a.), die de prijzen van de land bouwgronden ter sprake had gebracht, zei de minister te hopen, dat het fonds prijsregulerend zal optreden in dien zin, dat hét aanbod van grond er door zal worden vergroot. Mr. Biesheuvel hield vast aan zijn standpunt, vorige week in de Tweede Kamer verdedigd, aat er geen sprake is van een onevenredige prijsstij ging van de landbouwgronden. Als men vergelijkingen wil treffen moet men re kening houden met de zwarte prijzen, die vroeger „onder tafel" werden be taald en die niet tot uitdrukking komen in de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bedrijfsgebouwen Ir. M. Geuze (c.h.) had de aandacht van de minister nog eens gevestigd op de bedrijfsgebouwen, waarvoor hij Beatles op 6 juni naar Nederland De Beatles komen naar Neder land op 6 juni. De Amsterdamse impresario Dick van Gelder heeft maandag uit Londen de definitieve bevestiging hierover ontvangen. Gistermorgen vertelde hij ons: „Ik ben nog op zoek naar een ruimte, waar ze kunnen optreden. Dat zal zeker niet zijn in Amsterdam. Zelfs de grootste zaal daar is te klein. We gaan een enorme hal huren, waarin zeker vijf- tot zes duizend mensen kunnen - anders komen de kosten er niet uit. Dick van Gelder zegt zich b(j deze stunt niet gebonden te voelen aan het westen. ..Misschien gaan we wel naar Zuid-Laren of Leeuwar den. Daar zijn prachtige accom modaties voor dit soort onderne mingen. En het publiek zal daar best heen willen gaan. denk ik. Maar ook in het oosten en zuiden zijn we op verkenning". Eind deze week vliegt deze im presario naar Engeland. „De Beatles gaan daar nu een film maken voor United Artists. Dat geeft mij gelegenheid rustig met ze te overleggen". De secretaris-generaal der Ver enigde Naties heeft gisteren in de overleg gaande tussen de ministeries Veiligheidsraad verklaard dat hij ran financien en landbouw over de! 1 geen gemeenschappelijke grond heeft kunnen vinden voor een ver- Wnlrhpren zoeninS °p Cyprus omdat partijen Ff uiLiici til jn jjgt ge(ijng hun standpunten over bepaalde sleutelkwesties niet Over de moeilijkheden van de boeren bij de herverkaveling op Walcheren, waar over de heer Geuze had gesproken, kon de minister niets zeggen. Hij zou nog overwegen of hij deze zaak zou voor leggen aan het bestuur van het sane- rings- en ontwikkelingsfonds. Het fonds zal zijn verplichtingen nauw keurig nakomen, betoogde dé minister voorts. Het akkoord van Wassenaar be schouwde hij als een „kostbaar kleinood". Controle graag faciliteiten zag verleend. De minister vond dit een gecompliceerd vraagstuk, waarop hij bij de komen de behandeling van de landbouwbe groting in de senaat terug zal ko men. Wel kon de minister zich aan sluiten bij de mening van prof. Thur- lings (k.v.p.), die in eerste instantie gewezen had op het gevaar van dis criminatie, dat hierbij dreigt. Er is De heer Algra (a.r.) had 's middags be toogd, dat er tegenwoordig steeds meer stichtingen in het leven worden geroe pen met rijksgeld, waarop de controle door de Staten-Generaal moeilijk kan worden uitgeoefend. Mr. Biesheuvel wees er echter op, dat de minister altijd verantwoordelijk blijft aan de Staten- Generaal. De Senaat aanvaardde het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming. Moord op weduwe en monteur WERKGEVERS AKKOORD MET B0UW-C.A.0. De ledenvergadering van de Nederlandse Aannemcrsbond en Patroonsbond vooi de Bouwbedrijven in Nederland (één var de zes organisaties waarin de werkge vers in de bouw verenigd zün) heeft gisteren het bestuur gemachtigd de nieu we collectieve arbeidsovereenkomst vooi de bouwbedrijven waarvoor dezer da gen overeenstemming is bereikt af te sluiten. De vergadering had wel enkele bezwaren tegen die tekst in de C.A.O. die handelt over het werken in tarief. Ze meende dat deze voor meer dan één uitleg baar is en ze drong er op aan dat de redactie op dit punt gewijzigd zal wor den. Ook de Nederlandse Christelijke Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond heeft zijn fiat gegeven aan de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst in het bouw bedrijf. Echter werden drie bedingen gemaakt. De eerste is dat de C.A.O. niet met terugwerkende kracht zou mo gen worden ingevoerd. De tweede i: dat samen met de andere partijen maat- regplpn getroffen dienen te worden om de correcte toepassing van de C.A.O. te verzekeren en de derde is dat de goedkeuring alleen geldt indien ook de N.A.P.B. en de NK.A.P.B de C.A.O. goedkeuren. Het hoofdbestuur werd ge machtigd wijzigingen van niet ingrijpen de aard goed Ie keuren indien dal nood zakelijk zou zijn Opheffing dagblad „Ons Noorden" Het katholieke gewestelijke dagblad „Ons Noorden" zal met ingang van 1 april aanstaande niet meer verschijnen. De stichting „Ons Noorden" cn de di rectie vati het blad hebben dit gisteren in een mededeling aan de lezers laten weten. „Ons Noorden" is in 1.881 opge richt. De laatste 15 jaar was het dag blad. De reden van de opheffing is het geringe aantal abonnees. Een laatste actie om het aantal abonnees te vergro ten heeft niet het gewenste resultaat gehad De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen eni ge jonge Hagenaars, onder meer de twintigjarige los werkman Koos H. en de 21-jarige elektricien E. W. H. van R., die betrokken zijn geweest bij twee moorden, ge pleegd in januari van het vorig jaar. Toen zijn bij inbraken de 29-jarige mon teur-nachtwaker G. P. van der Lugt uit Delft en de 58-jarige weduwe A. C. van Capelle-Lugtigheid om het leven ge bracht. De rechtbank verhoorde eerst Koos H. was in december 1962 opgehouden met werken en had zijn vrouw verlaten. H|j trok in bij een bar „El Negro", waar hij voor weinig werk eten en een slaap plaats kreeg. De andere kosten voor le vensonderhoud bestreed hij met „inkom sten" uit inbraken. De president, mr. J. Schaafsma, ondervroeg H. eerst over een tiental inbraken die deze, onder met Eddie van R., had gepleegd. Dooi van monteur Hierna kwam de inbraak in een sui- kerwarenfabriek ter sprake, waar bij de monteur-nachtwaker werd doodgeslagen. Koos H. en Eddie van R. klommen door een tuimelraam. De 27-jarige musicus H. C. S. bleef buiten op de uitkijk staan. „Plotseling", zo ver klaarde H., zag hij een man voor zich oprijzen die riep „inbrekers". „Hebt U toen geslagen", vroeg de president. „Nee, ik riep: Eddie, weg lopen, en nam de benen. Ik hoorde een zware bons. dus Eddie moet wel hebben geslagen". Over het doodslaan van de weduwe op 30 januari 1962, vijf dagen na het mis drijf in de suikerwerkfabriek, zei Koos H., dat hij een ijzeren staaf had mee genomen ter zelfverdediging. Toen hij en de electriciën Eddie bij de weduwe hadden ingebroken en in de slaapka mer waren (ze hadden gehoord, dat de weduwe die avond niet thuis zou zijn), ging plotseling het licht aan en richtte de bejaarde vrouw zich in bed op. Eddie sloeg volgens Koos de vrouw met de ijzeren staaf op het hoofd. Daarna zoch ten ze kalm naar geld en vonden een trommeltje met vierduizend gulden. Het verhaal van Eddie was geheel in strijd met dat van zijn vriend. Volgens hem zou Koos hebben geslagen. houder was ten laste gelegd dat hy zich schuldig had gemaakt aan heling en aan medeplichtigheid aan inbraak. Hij had een bruin kostuum gekocht, dat Van R. had gestolen en 1400 gulden van de buit van de roofmoord op de weduwe aangenomen. Voorts had hij na de ar restatie van Koos H. 300 gulden na mens deze aangenomen. wensen te wij'zigen. „Ik geloof dat we in enkele kwesties vooruitgang hebben geboekt", aldus Thant. ..terwijl zekere basisverschillen zijn blijven bestaan". Thant zei dat hij bij het diplomatieke overleg altijd het gezag van de Veiligheidsraad in gedach te had gehouden. „Het is onnodig om te zeggen", aldus Thant. „dat de kwestie van het zenden van een troepenmacht naar Cyprus zich niet zal voordoen zonder instemming van de Veiligheidsraad". Thant sprak niet over de verzoenings pogingen die op het ogenblik worden ge daan door zes nïet-permanente leden var de raad, onder leiding van hun presi dent, de Braziliaanse ambassadeur Car los Alfreda Bernardes Maar hij zei te hopen dat de Veiligheidsraad de impasse zou kunnen doorbreken en verklaarde dat hij beschikbaar zou blijven om „te doen wat onder de omstandigheden mo gelijk is om te helpen een oplossing te vinden". Aartsbisschop Makarios, de president van Cyprus, heeft gisl era vond alle Cy prioten die onwettig wapens bezitten, bevolen, deze bij de overheid in te leve ren. Makarios deelde mee. dat de spe ciale politiemacht van de Cyprische rege ring tot 5000 man uitgebreid zal worden Interpellatie over proef met multi laterale kernmacht »rden (Van onze parlementaire redacteur) De heer Bakker, communistisch lid v de Tweede Kamer, zal volgende week woensdag de minister van buitenlandse Dinsdag 3 maart zal de officier van|zaben mr. Luns interpelleren over de jystitie, jonkheer mr. \V. C. J. M. van deelneming van Nederland aan de proef de Poll zijn requisitor houden. Daarna met de multilaterale kernmacht. De ka- zullen de verdedigers aan het woord ko-1 mer verleende hem gisteren verlof daar- men* toe. GRONINGEN PRESENTEERT: Medeplichtigen In de middagzitting stonden de 85- jarlge caféhouder II. E. L. en de 27- jarige musicus H. C. S. terecht. De café- EERSTE KAMER STELT VERTROUWEN IN MINISTER SCHOUWENAAR (Van onze parlementaire redacteur) Bfj de openbare behandeling van de be groting van maatschappelijk werk vooi 1964. waarmede de Eerste Kamer gister middag een aanvang nam, hebben de meeste fracties hun vertrouwen uitge sproken in het beleid van minister me vrouw drs. J. F. Sehouwenaar-Franssen. Daarnaast werden ook veel woorden van lof geuit aan het adres van de vorige bewindsvrouwe, mej. dr. M. A. M. Klom- pé. Kritiek werd er niet gehoord, maar wel werd de aandacht van de minister ge raagd voor bepaalde onderwerpen. Zo i'ees mej. mr. M. Tjeenk Willink (p.v.d.a.) er op, dal. hoewel de bedragen, die voor het maatschappelijk werk wor den uitgegeven, absoluut gezien, zijn geslegen, zij achterblijven bij de groei van het nationale inkomen. Ook vestig de zij de aandacht op de stijgende kos ten van het apparaat en vroeg of het niet mogelijk was de subsidies hiervoor ie verhogen Opnieuw drong de socialis tische afgevaardigde aan op de indiening HOTEL. De omstandigheid dal de Fran sen het woord „hotel" ook gebruiken voor een paleisachtig herenhuis, kan tot vreemde misverstanden leiden. In het „Hotel Matignon", de ambtswoning van premier Pompidou, is een brief omvan gen waarin een Westduitse jeugdorgani satie vraagt of men er behalve logies ook een ontbijt kan krijgen. Ook wil de organisatie weten, of er reductie wordt gegeven voor grote gezelschappen. Vo rig jaar kwam uit Polen een kaart met hetzelfde soort vragen. Informeert zuslief naar 't hoofdgerecht? DE HOOFDSCHOTEL IS VLEES! Is véél vlees eten goed? Dat is in dit gezin geen vraag meer maar een weet! Veel vlees betekent veel smaak, veel kracht, puur gezondheid. Ook in de juskom! Vlees is meer waard dan U ver moedt, dan U betaalt. véél vlees... héél goed! Met 12 tegen 52 stemmen OOK WETSONTWERP RIJNMOND AANGENOMEN (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gister middag met 72 tegen 52 stemmen het wetsontwerp drank- en horeca- wet aangenomen. Tegen stemden de P.v.d.A., de C.P.N., de P.S.P.. de S.G.P., het G.P.V. en de Boeren partij, benevens van de Anti-Revo lutionaire Partij de heren Walburg en Van Bennekom en van de Chris telijk Historische Unie de heren Scholten en Van der Mey. Het Wereldgebeuren Tweede front Verleden Jaar bracht Ainerlka'a mi nister van defensie, Robert MacNa- marn een bezoek aan Zuld-Vletnam» hoofdstad Saigon waar hij besprekin- gen voerde met de militaire autoritei ten, zowel Vietnamese al» Amerikaan se. over de strijd te^en de communisti sche Vietcongrebellen. Terug in Washington verscheen een op timistisch rapport van dc minister: de strijd verloopt goed. over nrn de meeste Arae"'" adviseurs wel uit Zui teruggetrokken. Afgelopen weck. nog geen half jaar Li ter. meldde een toonaangevend en ge zaghebbend blad in Saigon: er worden besprekingen gevoerd tussen Ameri kaanse en Vietnamese militaire leiders over een Intensivering van de strijd en overwogen wordt een tweede front in het leven te roepen, dat zal liggen In Noord-Vietnam. het land dat de com munisten In Zuid-Vietnam met raad en daad steunt. volgden, waren fel: ..Amerika speelt met vuur. een tweede Korea dreigt te I ontstaan". Vele vragen zich af, of MacNamara ln 1963 heeft gelogen. Was de situatie toen zo gunstig en is zij in enkele maanden tijd oermate verslechterd, dat de V.S. thans zelf overwegen verster kingen te Jaten aanrukken? Of vertelde McNarnara bewust een onwaarheid om het moreel van het westen cn van het thuisfront niet te breken? Dc juistheid valt moeilijk te achterha len. Vast staat echter, dat het er in Zuid-Vietnam niet zo gunstig voorstaat als de Amerikaanse minister zijn land en bondgenoten heeft willen doen gelo ven. De jongste revolutie, door de leider van de operatie, generaal Ngoeyen Khanh, een „grote schoonmaakbeurt" genoemd, ontstond naar aanleidine van de slappe houding, welke het militaire regime van generaal Doeong Van Minh, de verdrijver op zijn beurt van de Ngo- dynastie, tegenover het communistische gevaar aannam. Doeong Van Minh had alles beloofd, maar deed niets. In plaats van het verloren vertrouwen der platte landsbevolking te herwinnen door soci ale en economische verbeteringen door te voeren, beperkte het regime zich tot leeg getheoretiseer zonder meer. Een aantal doortastende generaals en kolo nels, onder wie Ngoeyen Khanh. die daadwerkelijk bij de strijd met de Viet- cong betrokken waren, konden dit niet langer uitstaan. Terwijl ook politieke en persoonlijke belangen van Invloed zullen zijn geweest, was dit werkloos toezien van de junta, de voornaamste aanlei ding voor hun ingrijpen. Amerikaanse militaire adviseurs zo- I als zij worden genoemd hebben de omwenteling met vreugde begroet. Zij uenociae hadden de laatste jaren grootste moeite om de generaals die het voor De Kamer nam voorts zonder hoof- het zeggen hadden een wat strijdhafti- delijke stemming een wetsontwerp ^cr houding bij te brengen. BoeoohiBten. aan tot goedkeuring van het in 1948 in Parijs gesloten verdrag betreffen de de voorkoming en de bestraffing van genocide. Genocide is groeps- vernietiglng, ofwel vernietiging van bevolkingsgroepen, die zich onder scheiden door ras. godsdienst, natio naliteit, of door etnische kenmerken. ger 1 die van huis uit niet geneigd zijn te vechten, zijn geen ideale soldaten. Er zijn evenwel uitzonderingen. Generaal Ngoeyen Khanh wordt omringd door een groep jongere officieren, die maar wat graag het offensief tegen de Viet- kong op grootscheepse wijze zouden willen aanpakken. Met alleen de stemmen van de PJS.P. So»ee êaide heeft de afeelo. 1V1 pen week admiraal Harry Felt, de maatregel van bestuur goed. die de re-opperbevelhebber van de Amerikaanse gelen vaststelt voor de beschikbaarstel- strijdkrachten in de Stille Oceaan, over ling over 1961 en de volgende jaren vaft leg gevoerd. Volgens goed ingelichte de rijksbijdragen uit s rijks kas aan de kringen zou daarbij gesproken zijn over V,„a fran. X'.-. -- ri ft t r, ft VIr-f gemeenten en de kringen ter tegemoet- tweede front in Noord-Vietnam. Het - goedmaking van hun'Plan zou zlJn Amerikaanse troepen over ïschermin z Be vol k ine brengen naar bases in Zuid-Vietnam koming in of tot kosten voor de Bescherming~Bevolking in de verplaatsing bevolking. De conse- luenties van de regeling vergen een be- Irag aan rijksuitgaven van jaarlijks on geveer vijftien miljoen gulden. en naar Saigon, zodat de thans in deze plaatsen gelégerde Zuidvietnamese troe pen de handen vrij zouden krijgen voor aanvallen op handels- en industriecentra in het communistische Noord-Vietnam. r/ 1- Amerikanen zouden de grens niet over- AOrt PPQIflP schrijden, zodat theoretisch niet Amerikaanse operaties sprak Vooraf hadden enkele afgevaardigden korte verklaringen afgelegd. Zo zei de heer Harmsen van de Boerenpartij dat zyn fractie tegen het wetsontwerp zou stemmen omdat de kleine bedryvei vooral op het platteland er door bedreigd Amerikaanse operaties sprake zou zijn. worden. >Iet 67 tegen 44 stemmen heeft de Ka-1 Op die manier zou men niet alleen 'de De heer Daams van de P.v.d.A. was van nier ook een wetsontwerp goedgekeurd, Vietcong een slag toebrengen, maar te- oordeel dat dit wetsontwerp is gebaseerd dat in beginsel voor het kort geding het- vens het communistische regime in Ha- zelfde laat gelden als voor deprocedures noi duidelijk maken, dat de steun van voor de rechterlijke colleges: in kort ge- deze regering aan de rebellen in het zui- ding zullen de partijen door procureurs vertegenwoordigd moeten zijn. Hierop an een wetsontwerp inzake de subsi diëring van het maatschappelijk werk. Verder was zij van oordeel. dat het maatschappelijk opbouwwerk vereenvou digd en verduidelijkt dient te worden. Ook moet er meer coördinatie komen. De heren Louwes (v.v.d.) èn Van der Maden (k.v.p.) hielden een pleidooi voor meer subsidie ten behoeve van het maat schappelijk werk in de probleemgebie den Laatstgenoemde afgevaardigde legde vooral de nadruk op het belang van de eigen activiteiten in deze gebieden, om dat hij de sociale plannen essentieel achtte. De heer Van der Maden hoopte, dat de minister tijdig de plannen met betrekking tot het sociale beleid in de probleemgebieden bekend zal maken. Minister Schouwenaar zal vandaag ant"jJ woorden. Grijs en blauw overheersen (Van onze Amsterdamse redacteur). Sneller dan in enig ander Europees land stijgt bij ons de vraag naar herenconfectie. Ondanks het op volle kracht uitbreiden van de produktie- mogelijkheden kan de eigen industrie deze ontwikkeling niet bijhouden en moeten heel wat kostuums meer dan 200.000 worden ge- importeerd. De meeste, cir ca. 70 pet., komen uit W. Duitsland. De totale eigen produktie kwam vorig jaar op het record van 2 miljoen pakken, Ruim een kwart van deze kostuums werd gepro duceerd door de zes noordelijke fabrikanten, die zich hebben ver enigd in de zogenaamde Stijlgroep Groningen. In Amsterdam heeft deze combinatie gisteren de voor jaarscollecte getoond op een show m het Apollo Paviljoen. Daar bleek, dat voor 1964 de kleuren grijs en blauw overheer sen bij de mannenmode. Er was maar weinig bruin in de collectie van louter kostuums („Wij laten de vrijetijdskleding aan anderen over"). Wat de dessins betreft: veel ruiten in alle soorten, nogal wat pied de poule maar ook al veer enkele strepen. Opzienbarende modellen waren er :lit keer niet bij. De Stijlgroep Groningen streeft naar het pre senteren van een internationaal scala. „Nederland heeft helaas geen eigen stijl. We willen daar om de buitenlandse invloeden in terpreteren en zodanig verwerken dat onze mannen zich toch mo dieus kunnen kleden. Wie wat Kostuum, 1 rij 2-knoops, hoog ge sloten en voorzien van een midden- split. Uitgevoerd in een beige zui ver wollen saxony. (Stijlgroep Groningen). Engels is ingesteld, moet net zo goed hier een kostuum kunnen uitzoeken als iemand met wat meer neiging naar het Frar.3e. Van alles wat Vijf mannelijke mannequins ofte wel dress-men zoals de vakterm luidt, toonden elk zes pakken van een goed geschakeerd opgebouw de collectie. De Engelse smaak bijna vor melijk, wat hoekig soms. met aandacht voor taille en bijna altijd splitten, maar nooit extravagant. Meer zwier uiteraard, wat vlot ter was de stijl van Italië. De Franse lijn: breed en kort, alles afgerond, en met als accent aan de mouwen van het pak een paar goudkleurige manchetknopen. Ge makkelijk te dragen, „als een overhemd", maar niet altijd even elegant zijn de kostuums uit Ame rika. Breed, fors en royaal zijn de pakken die worden ontworpen in Duitsland. op te weinig gegevens en dat onvoldoen de nagegaan is welke de consequenties er van zullen zyn. De P.v.d.A., zo zei hy, met zorg vervuld omdat het maximum stelsel is verlaten en er geen weg terug Bovendien zijn door de amendemen ten onvoldoende verbeteringen in het etsontwerp aangebracht o.a. wat betreft de verkoop van alcoholhoudende dran ken in clubhuizen, op sportvelden enz. De P.v.d.A., zo verklaarde de heer Daams, zou in zyn geheel tegen stemmen. Schol ten dat hij tegen het wetsontwerp 15 was en ook de heer Burggraaf van de P.S.P. deelde mee dat zijn fractie wegens de onoverkomelijke bezwaren tegen het P., de S.G.P. en de B.P. de P.S. wetsontwerp zou stemmen Onzekerheid I Prof. Versteeg van de A.R.P. was van: mening dat de opheffing van het ma ximumstelsel veel onzekerheid schept j en dat daarmee een wissel wordt ge trokken op het verantwoordelijk-! heidsbesef van het Nederlandse volk 1 Evenwel houdt de nieuwe regeling ook voordelen in en daarom zou zijn fractie in meerderheid voor het wets ontwerp stemmen. Dit werd daarna, zoals reeds gezegd aangenomen. Rijnmond r. AI vroeg in lentelucht (Van onze weerkundige medewerker). Deze laatste week van februari brengt ons een flinke stap dichter bij de lente. In het oosten van ons land werd gisteren al 16 graden gemeten. In Zeeland tien tot der tien graden. Het is in deze tijd dags een paar graden warmer wordt dan bijvoorbeeld in Vlis- smgen, waar de aangevoerde lucht boven het nog koude Scheldewa- ter vrij sterk afkoelt. De komende dagen blijven zacht en licht onbe stendig doordat nu en dan een zwak regenfront je passeert van actieve depressies die niet verder naar het oosten komen dan Ier land. delijke 'buurland niet ongestraft kan De kamer aanvaardde met 104 tegen 19 stemmen het wetsontwerp tot in stelling van een openbaar lichaam voor de Rijnmond. Tegen dit wetsontwerp stemden 16 leden van de fractie van de K.VF. en de heer Bruggeman van P.S.P. De heer Aarden van de K.V.P. deelde in een korte verklaring mee dat hij en een aantal van zijn fractiegenoten wegens de verstrekking van onvoldoende bevoegd heden aan het bestuur van Rijnmond niet in staat waren zich achter dit wets ontwerp te scharen. De heer Westerhout van de P.v.d.A. zei dat zyn fractie wel voor het wetsontwerp zou stemmen omdat er by amendemen- j ten verschillende verbeteringen in zijn If eer vesten Vesten komen steeds meer in de mode. En niet meer zo wild van dessin tot voor kort. Meer klas siek. Verreweg de meeste pantalons van deze collectie vertoonden geen omslagen ze waren zonder uit zondering smal gesneden en soms alleen vlak boven de voet wat wijder gedresseerd, ais bij een matrozenbroek. Er worden veel steekzakken gebruikt. Het eenrij-kostuum overheerste. Over de gebruikte materialen valt niet veel te zeggen: wollen kam- garens, enkele flanels en wat mohair. aangebracht. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft aan de minister van verkeer en water staat mr. Van Aartsen, een supple toir bedrag op de begroting van 1963 toegestaan van 24 miljoen gulden. De Britse minister van buitenland se zaken, R. A. Butler, heeft in een toespraak tot de ontwape ningsconferentie in Genève een plan ingediend dat negen punten omvat en dat voorziet in uitbrei-| ding van de vredestaak van de; Verenigde Naties. Het plan omvat j de volgende voorstellen: 1. Een verbeterde werkwijze voor de ontwapeningsconferentie. 2. Nieuwe verificatie-voorstellen. 3. Voorstellen voor het bewaren van| de internationale vrede. 4. Waarnemingsposten in de landen van de NAVO en in de landen van het Pact van Warschau. 5. Een volledig kemstopverdrag. 6. Een verdrag dat een verdere ver spreiding van kernwapens en van dc kennis tot het vervaardigen van deze wapens verbiedt. 7. Verhoging van het gebruik van kern energie voor vreedzame doeleinden. 8 Bevriezing van strategische vervoer middelen voor kernwapens. 9. Een spoedige vernietiging van enkele wapens. genomen, althans officieel niet. Amerika zal uiteraard eerst de reacties en tegen maatregelen van de communistische landen willen peilen alvorens een twee de oorlog als op Korea te ontketenen. Intussen is wel gebleken, dat Washing ton en Saigon van plan zijn de Viet cong hard aan te pakken Nodig is dat ook wel, want de aanvallen van de re bellen worden met de dag brutaler. Bleef het aanvankelijk bij guerillage- vechten en overvallen op kleine dorpen, sinds enkele maanden worden aanval len op bataljonsniveau gemeld, zodat een echte oorlog is ontstaan. Men schat dat Noord-Vietnam een leger van 25.000 tot 30.000 man in Zuid-Vietnam heeft ingezet. Dat zijn de geregelde troepen, die de grote aanvallen uitvoe ren. Verder opereren er nog naar schat- actief deel aan de strijd, maar steunen de Vietcong door hun passieve houding, hun leidelijk verzet. Genoeg moeilijkheden dus voor generaal Ngoeyen Khanh. die bovendien nog te 11 maken heeft met de niet geringe Fran- se invloed. Circa 15.000 Fransen wonen jjnog in Zuid-Vietnam. De regering be- ■I schouwt hen als gevaarlijk sinds de Gaulle zijn plannen voor een neutrali- satie van het land wereldkundig maak- i te' Het is trouwens bekend, dat Franse plantagebezitters Vietcongrebellen met levensmiddelen en soms ook met inlich- tigen helpen, opdat zij van aanvallen op hun bezittingen gevrijwaard zullen blij ven. Dat maakt het allemaal zeer vervelend en gecompliceerd voor de generaals én voor de Amerikaanse soldaten van wie er thans ongeveer 16.000 (als adviseurs) ln Zuid-Vietnam veehten. Butler zei dat Groot-Brittannië in de tweede en derde fasen van ontwapening Het is de bedoeling van de niinister de opbouw van een internationale vre-1 hiermee zowel een redelijke afwerking desmacht zou willen bespreken. Dit zal van het telefoonverkeer te blijven be- wellicht pas in de latere toekoms- zijn werkstelligen als de wachtlijst van ge gadigden voor een telefoonaansluiting binnen verantwoorde grenzen te houden. Er zullen 12.000 telefoonaansluitingen meer aangelegd kunnen worden dan zonder het bedrag van 24 miljoen gul den het geval zou zijn. GENERAAL NGOEYEN KHANH ...zware taak... maar in 'de nabije toekomst kunnen we veel doen om de V.N. te helpen. ZO zei Voor het eerst is een r.eger benoemd tot hij. secretaris-generaal van de presbyteriaans* De Britse minister zei dat alle ledenlan-kerk van Oost-Afrika. De vierde algemene den gezamenlijk zouden moeten meewer- vergadering van deze ke.-k. wees de predi ken aan alle activiteit van de V.N.. ook j kant John Gatoe voor de genoemde functie aan de vredesoperaties. I aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3