PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vliegramp ie V.S.: 58 doden KANAAL ZUID-BEVELAND HEEFT KANSEN! VERDERE BEZUINIGING BIJ LANDMACHT Van Heutsz vervangen door honden en ganzen Geen resultaat in Brussel Overwegen Zuidvietnamezen en Amerikanen een „tweede front"? NIEUWE MAATREGELEN IN KADER VAN „OPERATIE CHIRURG" STAATSSECRETARIS OVERWEEGT: afvloeiing overtollig personeel i uitdunning van de staven Vier zwarte dagen Plannen voor: insteekhaven(s) industrie overslag Scheepsbotsing in Kanaal Ontwikkelingsplan van vier Bevelandse K.W.Y.K.-gemeenten j 207e jaargang - no. 48 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 2911; Zlenkzee; red. tel. 2425. adm. tel. 2094 Adv. pr. 32 cl u de Kok. Abonnementsprijs 75 cent per week. 9.75 per kw.franco per post 10 p. kw txsse nummers 15 ct Borrel 2078/3189. adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel 6140 b g. red. 7853. adv. 5213); Ooetbur»:_ tel._21M: Terrieuien^ in. p ad v. 4,80 Inget med. 3 x tanef. Kleine adv. (max. 8 regelt» 32 ct. p. regel (min. 1^0». „Brieven bur. van d:" Woensdag 26 februari 64 5 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Staatssecretaris Haex Iaat in het kader van de „Operatie Chirurg" bestuderen of er op nog meer dan de reeds eerder bekend gewor den punten bij de landmacht bezuinigd kan worden. De legervoor- lichtingsdienst heeft bevestigd dat het zeker in de bedoeling ligt de bewakingstaken van het regiment Van Heutsz drastisch te be perken; dat in studie is de afvloeiing van overtollig beroeps- en vrijwillig dienend personeel en dat wordt onderzocht of een „uit dunnen" van staven mogelijk is. In welingelichte kringen vernemen we verder maar dat heeft de legervoorlichtingsdienst niet kunnen bevestigen dat ook de moge lijkheid van het opheffen van de gehele territoriale luchtdoel artille rie wordt bezien. Het zou hier gaan om meer dan tien afdelingen. Door verder nog maatregelen te treffen als bijvoorbeeld een in krimping van de staf van het hoofdkwartier van de Koninklijke Landmacht (waarbij een deel van de taken voortaan door de staf van het eerste legerkorps verricht zou kunnen worden), het opheffen van in ieder geval een aantal van de bestaande garnizoensgarages, een beperking van de zogeheten „verloopreserve'' bij de opkomst van dienstplichtigen, een tempori sering van militaire bouwwerken en een beperking van de herha- linsoefeningen zou men willen trachten een in de loop van de ja ren aangroeiende besparing te krijgen die over vier tot vijf jaar de honderd miljoen gulden bena dert. Commando's Het staat nn vast dat het parate deel van het horps commandotroepen za worden teruggebracht tot een derde var zijn sterkte. De bevelhebber der land strijdkrachten. luitenant-generaal F. var der Veen heeft daartoe nu definitief be sloten, zo heeft ons de legervoorlich tingsdienst bevestigd. De datum waarop het besluit van de legerleiding in werking treedt is nog niet bekend. Het tot een derde deel duceren betekent, in de praktijk dat twee van de drie parate compagnieën zullen worden opgeheven. Door het opheffen van twee compagnieën (samen een kleine 400 man) zou zo een anderhalf miljoen gulden bespaard kun nen worden Dit bedrag zal in de prak tijk door allerlei factoren wat nadelig beïnvloed worden zodat met een bespa ring van ongeveer een miljoen gulden rekening wordt gehouden Honden en ganzen Met een reducering van de bewa kingstaken van het regiment Van Heutsz wordt in eerste instantie een besparing aan mankracht en daardoor dus ook weer een financiële bespa ring gekregen Het regiment Van Heutsz bewaakt in ons land enkele honderden projecten als bijvoorbeeld opslagplaatsen etc. Het ligt in de be doeling voor de bewaking van die projecten honden en ganzen in te schakelen Met ganzen heeft men door een geno men proef al enige ervaring. Honden werden tot dusver wel bij de lucht macht. maar bij de landmacht nog niet veel gebruikt. De afvloeiing van over tollig beroeps- en vrijwillig dienend per soneel is een lastige zaak waarbij ir ieder geval ook het georganiseerd over leg wordt betrokken Tot het „uitdun nen" van staven hoopt men te kunnen komen na een betere werkverdeling te hebben toegepast. Het Tweede-Kamerlid de heer Van Dijk (v.v.d.) heeft inmiddels de ministerie defensie schriftelijk gevraagd, of het r is. dat wordt overwogen de afde lingen lichte luchtdoelartillerie te doen verdwijnen en of het eveneens waa dal het voor deze afdelingen reeds be stelde nieuwe materieel niet zal worden afgeleverd, c.q. dat de bestellingen zul len worden geannuleerd. In dat geval hoe denkt de minister bij eventueel conflict bescherming te bieden tegen laaginvliegende vliegtui gen?. wil het kamerlid weten. Dinsdag vond in Tiel een grote ver huizing plaats: het gehele zieken huis „Bethesda" werd met de hulp van de B.B. in een dag overge bracht naar een nieuw gebouw. Fo to links een beeld van deze bijzon dere „operatie"verhuizen maakt dorstig Foto rechtsalles liep op rolletjes, al moesten sommige pa tiënten in het nieuwe ziekenhuis wel even op de brancard blijven lig gen, tot de bedden in gereedheid waren gebracht- De eerste bespreking in de minis terraad van de Europese Economi sche Gemeenschap heeft gisteren in Brussel duidelijk de grote moei lijkheden aangetoond, die zullen moeten overwonnen worden voor dat het kan komen tot een fusie van de drie Europese uitvoerende I organen en de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement. De Franse minister van buitenlandse za ken, Couve de Murville, liet geen enkele twijfel bestaan aan het Franse stand punt, dat de Europese assemblee ..een ad- P\'e schok hebben wij dezer dagen on- viserende Instantie" zonder meer moet L/ dergaan toen wij een boek doorke- blijven. De Luxemburgse minister van ken, dat de directie van - het Ameri- buitenland.se zaken. Schaus. -.vees in een kaanse persbureau L'nitld Press ons heftige discussie de voorstellen van zijn toezond. De titel: „Vier zwarte dagen", vijf EEG.-partners af voor de compen- een historisch overzicht van dood en satie, die zij Luxemburg willen geven i<egrafenis van president Kennedy. Geen •oor het verlies van de Hoge Autoriteit publikatie heeft ons zo intensief de be- Jj| De Duitse auteur Ernst Wiechert heeft na de eerste wereldoorlog een ro man geschreven onder de titel „Das einfache Lx-ben", tn het Nederlands ver taald als „Het simpele leven". Een boek. typerend voor een verdwenen wereld: een oud-marineofficier trekt zich terug m de bossen van een landgoed om te trachten na de bittere oorlogsjaren zich zelf te ontdekken in het simpele leven, hij wordt viseer en bosarbeider. In onx^ tijd zou een dergelijk bock niet meer geschreven kunnen worden, er is geen mogelijkheid, geen ruimte meer voor zulk een vlucht. Onze werkelijkheid is die van „het haastige leven", waarin de dagen elkaar vedringen cn waarin gebeurtenissen, die ons eergisteren en gisteren nog diep beroerden, vandaag al mm of meer zijn vervaagd. In het krantevak met name. waarin men da gelijks de nieuwsstroom langs zich heen voelt gaan. is die vervaging van het recente verleden een aanvaard verschijn sel, waarbij men zelden stilstaat- Tot dat ons (onverwacht soms» een schok der herinnering beroert, een schok die het haastige leven van nu ejikele mo menten doet vertragen om het verleden weer op te roepen. de Gemeenschap voor Kolen Staal (1000 ambtenaren), die bij een fu sie met de Europese commissie en de Euratomcommissie naar Brussel zou moeten verhuizen. De Luxemburgse minister maakte duide lijk. dat om aan een compensatie, die voldoet aan hel politieke prestige van Luxemburg en het materiële belang, te komen de overbrenging van het Euro pese parlement van Straatsburg naar Luxemburg wel een minimum-eis is De Franse reactie daarop was kort en dui delijk: „neen". Daarmede is de fusie van de Europese uitvoerende organen in een impasse geraakt, waarvoor waar schijnlijk vóór de in juni in Luxem burg te houden verkiezingen wel geen oplossing zal kunnen worden gevonden Parlement Sowjet-Unie reageerde reeds fel F.S. ZOUDEN IN N00RD- V1ETNAM MILITAIRE ACTIES WILLEN Een plan om de strijd in Zuid- Vietnam uit te breiden tot Noord- Vietnam, dat naar bekend onder communistisch bestuur staat, is tot in bijzonderheden besproken door de Zuidvietnamese en Ameri kaanse militaire leiders tijdens het bezoek dat de opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrach ten in de Stille Oceaan, admiraal Harry Felt, de vorige week aan Saigon heeft gebracht, zo meldde gistermorgen het in het Engels verschijnende dagblad „Saigon Post", dat schreef dit bericht uit bevoegde bron te hebben. Volgens het blad Is ter zake echter nog geen enkele beslissing genomen en duurt liet overleg hierover tussen de Ame rikaanse en Zuidvietnamese autoriteiten voort, In dit verband wordt het bezoek dat de Amerikaanse minister van de fensie, Robert McNamara, begin vol gende maand aan Zuid-Vietnam zal brengen, niet grote spanning tegemoet- gezicn. Toen de nieuwe regeringsleider van Zuid-Vielnam, generaal Ngoejen Khan, kortgeleden gevraagd werd om com mentaar op de geruchten met betrekking tot een eventuele uitbreiding van de oorlog tot Noord-Vietnam. zei deze slechts: „dit is een te ernstige kwestie voor voorbarige uitspraken" ning verlenen, maar ze zullen zich niet op Noordvietnamees grondgebied bege ven. Amerikaanse militaire versterkin gen zouden naar Saigon en ander grote steden in Zuid-Vietnam worden gezon den om meer Zuidvietnamese troepen vrij te maken voor de strijd op twee fronten tegen de communisten Het voornaamste doel van de nieuwe strategie zou zijn, de regering in Hanoi duidelijk te maken dat haar steun aan de Vietcong haar rechtstreeks bij de strijd betrekt. Op kleine schaal Nog steeds volgens de ..Saigon Post" zouden de nieuwe militaire plannen een reeks acties op kleine schaal, zowel te land, ter zee als in de lucht, behelzen tegen de voornaamste industriecentra, havens en bruggen van Noord-Vietnam. Met deze strategie hoopt men volgens welingelichte kringen ook de Vietcóng- rebellen uit de gebieden in Zuid-Vietnam te krijgen die ze bezet houden, met name uit de vruchtbare delta van de Mekong, ongeveer honderd kilometer ten zuiden van Saigon. Volgens ge noemde kringen zou de uitvoering van deze strategie worden toevertrouwd Felle reacties De aa.n minister McNamara toegeschre ven plannen voor een „tweede front" hebben de Russische pers felle reacties ontlokt. Donderdag jl. werd in het re geringsblad „Izvestia" reeds geschreven over de „oorlogszuchtige denkbeelden van de ambtenaren van "het Pentagon". „De dolzinnigen geven het niet op", al dus het blad. „ze willen nog steeds met vuur blijven spelen, een spel dat de ern stigste gevolgen kan hebben om nog maar niét te spreken van het feit dat zijzelf de eersten zullen zijn die zich branden". Herbert Hoover is ernstig ziek Oud-president Herbert Hoover is em- Hoover, een Republikein, was van 1929 tot 1933 president der Verenigde Staten. In 1962 onderging hij een operatie voor een kankerachtig gezwel aan de inge wanden. Verleden jaar ging zijn gezond heidstoestand achteruit als gevolg van bloedarmoede. Bovendien lijdt hij thans aan een nieraandoening en infectie aan de ademhalingsorganen. Hoover is thans 89 jaar. Een Amerikaans passagiersvlieg- President Johnson zou. op advies rn j - ziin echtgenote, hebben besloten tuig met 58 personen aan boord is gisteren enige minuten na vertrek uit New Orleans in een meer ge stort. Volgens functionarissen zijn alle 58 passagiers om het leven ge komen. Frankrijk was op zijn beurt alleen, toen de kwestie van de versterking van positie van het Europese parlement in de ministerraad ter sprake kwam. Er waren daartoe voorstellen ingediend door Nederland, Duitsland. Italië en Lu xemburg. Zij hebben betrekking op rui mere bevoegdheden voor het Europese parlement bij het opstellen van de be groting van de gemeenschappen en bij de samenstelling van de Europese execu tieve na de eventuele fusie van de hoge autoriteit. Europese commissie en Euratomcommissie. Het Italiaanse voor stel beoogt hel invoeren van de directe verkiezingen voor de Europese ass blée. Minister Couve de Murville liet echter onmiddellijk blijken voor geen van deze drie voorstellen ook maar iets te voelen Hoewel formeel werd besloten aan de I hand van verdere studies over deze kwesties de bespreking ervan in april voort te zetten bestond vrijwel alge meen de overtuiging in Brussel, dat de Franse houding niet zal veranderen. De eerstvolgende ministerraad van Europese gemeenschappen werd vastge- I sleld op 9 en 10 maart. Functie voor mevrouw Kennedy fiantlijn De kustwacht is na het aanbreken van de da? begonnen met het bergen van de stoffelijke overschotten. De oorzaak van het ongeluk is nog niet .de bekend Het toestel had 51 passagiers en Vietnamese militairen Wel zullen de heethoofden van het Pentagon" voor de zeven bemanningsleden aan boord. Het Amerikanen bij' deze acties ondersteu- gevolgen van een dergelijk „avontuur". was op weg naar New York. lemming doen ervaren van de immen se spanning en droefheid tijdens de no vemberdagen van vorig Jaar. Dit boek in Nederland wordt het in de han del gebracht door de drukkerij Spaarnc- stad is een staal van voortreffelijke Amerikaanse reporterskunst. De „Vier zwarte dagen" worden van minuut tot minuut gevolgd, zodat men als lezer volstrekt bij net drama wordt betrok ken. Zo zijn een tweetal pagina's met telexberichten gereproduceerd, die op vrijdag 22 november 1963 in stukken en brokken de wereld deden beseffen wat er in Dallas was omgegaan. Over de U.P.I.-telex ging een bericht over een moordproces in Minneapolis, dat op een gegeven mo ment wordt onderbro- ken. Juist dan komt uit Dallas het eerste bericht: „Er zijn drie schoten gelost op de auto van president Kennedy". Met horten en stoten treden dan de verschikkelijke feiten in de openbaarheid. Hoe groot de spanning was van allen rond dit nieuws, blijkt uit het derde bericht de telexist maak* in zijn emotie een fout en tikt. schrijvend over het geluid van de drie geweer schoten „wounded" in plaats van „soun ded". Verder grijpt het boek vooral aan ooor zijn foto's: opnamen uit het smal- filmpje van een amateur, van volkomen verslagen en verbijsterde mensen, van de jacht op de dader, de rouw in Wash ington. de begrafenis ten slotte. Een boek, dat de lezer schokt en hem de novemberdagen van vorig jaar scherp voor de geest haalt. In deze documentatie zijn verder cita ten uit Kennedy's toespraken opge nomen. reacties op zijn dood. de volg orde van de begrafenisstoet, en ten slotte de preek tijdens de begrafenisdienst en kardinaal Cushings gebed bij het graf. Monseigneur Hannan, die de preek in de St. Mattheuskathedraal hield, ci teerde een lievelingspassage van de pre sident uit de bijbel. Het wijagerig-be- rustende derde hoofdstuk van de Predi ker: „Alles heeft zijn uur en ieder ding onder de hemel zijn tijdDe tijd van president Kennedy op deze wereld nam zijn einde, voor allen die hem ken den, onverwacht en dramatisch. Zijn vrouw, zo lazen wij in het nu versche nen boek. schreef op een herdenkings kaartje: „Goede God. zorg alstublieft roor Uw dienaar John Fitzgerald Ken- raadgeelster voor kunstzaken op het Witte Huis. Dit werd door een Amerikaans dagblad de „Washington Post" bekendgemaakt. Aangezien de president van mening is dat het vrouwelijk element niet voldoen de in de bestuurssector is vertegenwoor digd zou hij besloten hebben vijftig sleu telposities in vrouwelijke handen te leg gen Mevrouw Kennedy zal in dit geval August Hcckschcr opvolgen, die als eer ste in de door president Kennedy gecre- eerde functie van kunstadviseur" voor het Witte Huis werd benoemd. miljoen exemplaren zijn verkocht. Het geeft ieder, die deze zwarte dagen van eind november bewust heeft meege maakt. de felle schok der herinnering. Een schok, die in het haastige leven van alledag ons aangrijpt en ontroert. De ontvoering van de jeugdige Timo Rinnelt is in Duitsland het gesprelc- van-de-dag. Er zijn hoge beloningen uitgeloofd voor aanwijzingen, die de politie op het spoor van de daders kunnen brengen. Foto: publiek voor een der affiches. KRUININGEN SAPPEL IN MEMORANDUM: „HET optimisme rondom de aanleg van een verkorte Schel- de-Rijnverbinding mag niet tot gevolg hebben, dat aan de be langen van de tegenwoordige vaarweg het kanaal door Zuid-Beveland onvoldoende aandacht wordt besteed. Er heerst ongerustheid, dat aan het bestaande kanaal geen verbete ringen meer zullen worden aan gebracht. Voor de kanaalzone van Zuïd-Beveland zijn gunstige vooruitzichten op een goede ont wikkeling. Maar dan moet het kanaal voldoen aan moderne eisen. De outillage laat op het ogenblik zeer veel te wensen over. Het wordt onbegrijpelijk geacht, dat de overheid voor de hier aanwezige gunstige per spectieven blind is gebleven. Er zal moeten worden geprobeerd de verantwoordelijke instanties tot andere gedachten te bren- Het gemeentebestuur van Kxui- ningen heeft besloten daarmee niet langer te wachten. Dinsdagavond heeft de raad een memorandum van burgemeester A. Schipper en de wethouders onderschreven, waarin de zaken scherp worden gesteld. Een stuk, dat in druk zal verschijnen en van de Bevelanden uit naar alle betrokken instanties en officiële personen zal worden toegezonden. Kruiningen is name lijk allerminst gelukkig met de balans van het ogenblik. En het wil het er niet bij laten zitten. Een technische werkgroep heeft al een rapport uitgebracht over de ont wikkelingsmogelijkheden in de ka naalzone van Zuid-Beveland. Maar de verdere resultaten noemt Kruiningen nog maar pover. Het gemeente bestuur wil met het uitbrengen van het memorandum voorkomen, dat het werken naar nieuwe mogelijkheden op de lange baan wordt geschoven. En daarom wordt gerefereerd aan de slotconclusie van het werkgroep-rap port: „Er zal een aanvang moeten worden gemaakt met het onderzoek naar de functie van het kanaal door Zuid-Bcveland na de totstandkoming van de nieuwe Schelde-Rijnverbin- ding". Kruiningen wil van perspec tieven tijdig realiteit maken. Maar dat hangt voor een groot deel af van de instemming met de ontwikke lingsplannen van de rijks- en provin ciale overheid. „Van de gemeenteraad van Kruiningen kan stellig worden verwacht, dat niet zal worden ge schroomd verstrekkende besluiten te nemen", luidt de slotzin van het me morandum. Tevoren is dan reeds dui delijk gemaakt in welke richting de initiatieven van Kruiningen en de medewerkende gemeenten „er is een brede gewestelijke samenwerking nodig" zullen gaan. Er zijn mogelijkheden genoeg voor de toekomst rondom het kanaal. Ze zijn uitermate gunstig, vindt Kruinin gen. Dan moeten ze ook worden benut. En wel voor: het Iaden, overslaan en lossen van produkten en goederen; vestiging van industrie. Medewerking van de kant van de beheerder van het kanaal, rijkswater staat, is hierbij onontbeerlijk. Los-en laadplaatsen Het gemeentebestuur van Kruiningen niet voldoet aan de redelijk te stellen eisen. Er moeten meer los- en laad- kaden komen. En bovendien zullen de volgende wensen aandacht moeten krijgen: het verlengen van de thans aan wezige kaden; de kaden moeten geschikt worden gemaakt, voor het meren van schepen met een diepgang van tenminste vjjf meter; het oprichten van kantoorruimten; telefoonaansluitingen, toiletten, verlichting; het maken van een schaftlokaal voor arbeiders. Tegen bezwaren, die vermoedelijk wel zullen worden geopperd met betrek king lot een intensieve verlading, het overslaan en lossen van goederen in hel drukke internationale vaarwater heeft Kruiningen een alternatief: (een) insteekhaven(s). Schetsplannen De technische werkgroep Zuid-Beve land heeft in haar rapport al drie schetsplannen opgenomen. „Voor vestiging van behoorlijke industrieën is aan de aanleg van een insteek- Het 4499 ton metende Panamese stoom schip „Cissoula" is gisteren in het En gelse Kanaal in aanvaring gekomen met een niet-geidentifïceerd schip, dat in de mist verdween. Enkele fregatten van de Britse marine 1 begaven zich naar de plaats van de I aanvaring. naven in de buurt van Vlake niet te Het ongeluk gebeurde ongeveer 23 mijl ontkomen' vindt Kruiningen in zijn I ten zuiden van Selsev Bill. Sussex, memorandum ue technische werk-. Later werd gemeld, dat de opvaren- groep heeft voor de vestiging van den van de „Cissoula" zijn opgenomen industrie aan het kanaal of aan zo'n door het Zweedse schip „Halleran". De „Cissoula" is vermoedelijk gezonken. (Zie slot pag. 2 kol. 5) l In de kanaalzone van Zuid-Beveland ligt momenteel een KWVK-pIan op tafel. Een rapport over de ontwikkelingsmogelijkheden voor de gemeenten Kruiningen, Wemeldlnge, Yerseke en Kapelle. Onder voorzitterschap van de Zeeuwse gedeputeerde mr. dr. A. J J. M. Mes is enige t'qd geleden een „Commissie tot ontwikkeling van deze gemeenten, gelegen aan het kanaal door Zuid-Beveland" aan het werk getogen. I).- dagelijkse besturen van de 2 vier genieenten maken deel uit van de commissie. Bovendien is er aan toegevoegd een technische werkgroep, die het KWYK-plan heeft geprodu- ceerd. Volgens het memorandum van Kruiningen zal het streven erop gericht - moeten zijn de kanaalzone van Zuid-Beveland - met name het KVTYK- gebied - als kernstrcek aangewezen te krijgen. Voor vestiging van industrieën in de kanaalzone van Zuid-Beveland is in het verleden al heel wat belangstelling getoond. De kansen sprongen af 2 op het ontbreken van voldoende financiële medewerking. Kruiningen meent - de positie van Goes als vergelijkingsmateriaal - dat de kanaalzone zeker aanspraak kan maken op een aanwijzing tot ontwikkelingskern. Kruiningen stelt alles in het werk om het verzorgend apparaat verder uit te bouwen. Op onderwijsgebied kunnen de gemeenten met Goes niet wed- yvren. maar gelei op de zeer frequente bus- ,.|i treinverbindingen kan dit verschil nauwelijks bezwarend worden geacht. Omgekeerd: Kruiningen zal recreatief meer kunnen bieden dan in Goes ooit mogelijk zal zijn. In samenwerking met het bedrijfsleven willen de KWYK-gemeenten nu een actie op touw zetten om de provinciale en rijksoverheid te overtuigen van de Z mogelijkheden in het gebied. „Er staat hier immers een Zeeuws belang op 2 het spel, in het bijzonder ook voor de gebieden langs het kanaal Terneuzen- Gent het kanaal door Zuid-Beveland."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1