Tuinbouwschool te Kapelle begint met leerlingenstelsel op proef Raad Axel akkoord met ratiobouwplan Als proef slaagt stelsel ook in andere scholen OE VEY MEST0AGH ZEEUWSCH-VLAANDEREN Uw oude hoed is geld waard. HOLLAERS VERBERKT EXAMENS MARKTBERICHTEN LEZING VOOR OUD-LEERLINGEN MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL AGENDA MEVROUW J. DIERX-HARMS NAM AFSCHEID N.V.V.-VR0UWENB0ND WOENSDAG 26 FEBRUARI 1964 dissel Z&eUWS-VloSnd^fi PROVINCIALE E E U W 8 B COURANT B Tuinbouwcommissie Z.L.M. bijeen De lagere tuinbouwschool te Ka pelle, de „Ir. A. W. v. d. Plassche- school", mag beginnen met de toe passing van het leerlingenstelsel. Dat gebeurt bij wijze van proef. De directie landbouwonderwijs van het ministerie van landbouw heeft hiervoor toestemming gege ven, zo bleek deze week op de ver gadering van de tuinbouwcommis sie van de Z.L.M. Als de proef slaagt is het de bedoeling om het leerlingenstelsel ook te introduce ren op de andere land- en tuin bouwscholen. Het tweejarig leer lingenstelsel omvat vier lesdagen per week, aansluitend op de nor male opleiding. Voorzitter P. J. J. Dekker deelde wat de Ir. v. d. Plasscheschool be treft, verder mee, dat de goedkeuring van bet ministerie binnen is voor de bouw van de nieuwe lagere tuin bouwschool voor de aankoop van grond, de aanwijzing van de archi tect en het programma van eisen. Verder werd duidelijk, dat in ieder geval één bloembollenteeltvakschool een nieuwe cursus zal beginnen. Daarnaast kan bij voldoende deel name (15 kwekers) in Zeeland een schakelcursus bloementeelt op gang komen. De voorzitter attendeerde erop, dat de omzetten van de Zeeuwse veilingen zijn gedaald en dat vele bedrijven minder gunstige resultaten hebben behaald in 3963. Een juiste aanpassing van het sortiment en het produceren van een kwaliteitsprodukt is noodzakelijk om bevredigende resultaten te behalen, meende hij. Afzet Over de afzet van de produkten deelde de heer Dekker mede, dat door de on voldoende houdbaarheid de aanvoer van appelen wordt gestimuleerd ook in het buitenland. Er komt iets meer vraag naar kwaliteitsfruit voor export naar Duitsland. Een lichte prijsstijging voor een goed produkt aan het einde van het seizoen wordt niet uitgesloten ge acht. De laatste peren worden thans ge ruimd. er is nog enige vraag uit het buitenland voor Conference. Voor groenten is er een zwakke vraag naar de winterprodukten, zoals uien, kool en winterwortelen. Het buitenland is hiervoor weinig aan de markt. Daar entegen is er een goede vraag naar sla, waspeen, spruiten en witlof. Voor sla bleek nadat er een televisiereclame in Duitsland had plaatsgehad, een grotere vraag te ontstaan. Wanneer onze voor raden fruit zijn geruimd, omstreeks half maart, wordt er meer import van bui tenlands fruit tegemoetgezien, aldus heer Dekker. De aangerichte schade, in de winter 1962-1963 aan de beplantingen was groot. De afdeling tuinbouw van het K.N.L.C. zal in samenwerking met de landelijke N.F.O. nadere stappen onder nemen om tot een bijdrage in de schade te komen, zo kwam op de vergadering naar voren. bonwschap en de Gasunie. Bepaalde mi nimumvergoedingen voor verschillende gewassen zijn reeds vastgesteld. Voor boomgaarden zal van geval tot geval afzonderlijk de vergoeding worden vast gesteld. Wanneer tot aanleg van buizen wordt overgegaan zal nader overleg met het Grond-, Pacht- en Taxatiebureau •an de Z.L.M. nodig kunnen zijn. Voor Ie aanleg van de nieuwe hoogspannings- leiding van de P Z.E.M. en in een later stadium van de nieuwe gedeelten van rjjksweg 58 zal het inwinnen van des kundig advies eveneens nodig zijn. Aardgas Hoewel het nog enige tijd zal duren al vorens aardgasleidingen in Zeeland ge legd zullen worden, werd met belang stelling kennis genomen van de resulta ten van het overleg tussen het li Concert Bachtrio te Bergen op Zoom Zondag aanslaande 's middags om vier uur verzorgt het Bachtrio, dat beslaat uit docenten aan de Zeeuwse Muziek school voor de derde keer een concert te Bergen op Zoom. De vorige keren ge beurde dat reeds bij gelegenheid van de opening van de expositie van Jan Sluy- ters, die wordt gehouden in de tentoon stellingszaal van Etcetera. Het ensem ble bestaat uit Henk van der Vliet, fluit Jan Wisse, cello en Mab van der Vliet- Vuyk, clavecimbel. De werken van Jan Sluyters zijn nog lot 8 maart te zien. Advertentie) Mooie vazen voor uw voorjaarsbloemen. Bellamypark 45-58 - Vlissingen Het onderbrengen van de contracten van verschillende produkten bij de fa brieken heeft een aanvang genomen, zo werd op de vergadering duidelijk. Voor stambonen op contract, via de veilin gen, is een goede belangstelling en wor den prijzen afgesloten die iets hoger liggen dan de minimumprijzen. Voor tuinbonen geldt de minimumprijs. Voor knolselderij is eveneens weer een be hoorlijke interesse, hoewel het onder brengen van de contracten minder vlot raat als vorig jaar. Water De tuinbouw in Zeeland tendeert naar een intensieve vorm, door de ontwikke ling van de glastuinbouw en door het bij schaal opnemen van gewassen die regelmatig van vocht moeten worden voorzien. Wat opbrengst en kwaliteit betreft is men in de tuinbouw sterk afhankelijk van de kunstmatige watervoorziening, zo werd nogmaals benadrukt. Slootwater is veel al ongeschikt; op een enkele uitzonde ring na voldoet grondwater niet aan de te stellen eisen wat ijzer- en zoutgehalte betreft. Voorlopig is de Zeeuwse glastuinbouw aangewezen op leidingwater. Overleg is er gaande met de waterleidingmaat schappijen voor een uniform en een spe ciaal tarief. Afgewacht zal moeten wor den wat er bereikt kan worden en onder welke voorwaarden de tuinbouw in zijn behoefte aan water zal kunnen voorzien. Er zijn ook andere takken van bedrijf die grote hoeveelheden water afnemen, werd verder duidelijk. De kring Oost-Zuid-Beveland heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer M. Westveer, benoemd de heer M. J. Goud uit Biezellnge. De kring Axel heeft als haar tweede tuinbouw- lïd voorgedragen voor de provinciale tuinbouwcommissie, de heer L. M. Ver burg uit Hoek. Een speciaal woord van welkom sprak voorzitter Dekker tot de rijkstuinbouw- consulent, ir. L. Vellekoop, wiens benoe ming nu officieel is. Kampioenschap drie TERNEUZEM Zilveren medaille bij 40-jarig jubileum in Terneuzen De heer I. Riemens magazijnchef bij Ribbens Verfhandel N.V. te Terneuzen dinsdagmorgen onderscheiden met de zilveren medaille verbonden aan de Orde 'an Oranje-Nassau. Dit gebeurde naar aanleiding van het feit, dat de heer Rie mens juist gisteren veertig jaar in dienst was bij zün werkgever. „Het frappeert mij telkens hoe nauw de banden zijn tussen de oudere Terneuze- naren en hun werkgevers", zei burge meester mr. H. Rijpstra, die de jubilaris in het kantoor van de N.V. Ribbens de zilveren medaille opspeldde. Hij noemde dat een bewijs van trouwe plichtsbe trachting van werknemers, maar ook van een juiste instelling van de werkgevers. Namens het gemeentebestuur van Ter neuzen bood hij de heer en mevrouw Riemens gelukwensen aan. De heer H. Ribbens, directeur van de N.V., wees er op, dat dit de tweede maal is, dat een van zijn werknemers een koninklijke on derscheiding wordt toegekend. Ook hem verheugde dit. De jubilaris, die reeds op zijn dertiende jaar bij de heer Ribbens in dienst kwam, bestempelde hij als een plichtsgetrouw man. „Voor U zit er misschien nog wel een vijftigjarig jubileum in", zo zei hij tot de heer Riemens. Namens het bedrijf bood hij de jubilaris de gebruikelijke en veloppe met inhoud aan, terwijl me vrouw Riemens in de hulde werd be treken met een boeket bloemen. De heer Broekema- adjunct-directeur van de Sikkens-groep te Sassenheim bood de jubilaris een fraai armbandhorloge aan. Namens het personeel van de N.V. Rib bens werd hem een hobby-werktuig (boormachine) overhandigd. Persoonlijk deed de heer Ribbens er nog een kleine cirkelzaag bij. Tot slot sprak de heer Riemens een kort woord van dank. banden van Axel In de maanden april, mei en juni zal men in café „De ï,a Paix" bij de heer R. Dieleman het kampioenschap drie ban den van Axel spelen. Ook niet-leden van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond kunnen zich opgeven voor deze wedstrij den. Bij voldoende deelname zal de mo gelijkheid worden bezien om een toer nooi bandstoten te organiseren Algemene vergadering W.S.V. „Emma" Vriidag 28 februari a.s. houdt de Axelse élsportvereniging „EMMA" haar Op het programma staat o.a. de vast stelling van het wandel- en reispro gramma voor 1964, vaststelling van de contributie, verslagen van secretaris en penningmeester. Bij de bestuursverkie zing zijn aftredend de heren J. Picavet, J. den Engelsman, J. Putter en mevrouw K. Koster-Koekkoek. Behalve de neer J. de Putter zijn alle bestuursleden her kiesbaar. Tijdens de vergadering zal een kascontrolecommissie worden gekozen. PR1JSKAART1NG De voetbalclub „Axel" heeft in het club lokaal een prijskaarting gehouden. Er waren 29 deelnemers. De uitslag was: 1. V. Schelleman, 2. C. Sijs, 3. J. Dieleman. 4. M. Hoogstrate, 5. J. Dieleman, 6. A. Cortvriendt. 7. L. Ortelee, 8. A. Lippens, 9. mevrouw Roose, 10. J. Schelleman, 11. C. van de Berge, 12. W. Strijdonck. Jaarvergadering postduivenhouders De kring „Centrum Zeeuwsch-Vlaande- ren" van de Zuid-Nederlandse bond van postduivenhouders heeft in café „De witte leeuw" te Axel haar jaarvergade ring gehouden onder voorzitterschap van de heer A. J. Faas uit Terneuzen. De secretaris-penningmeester, de heer G. Wulffaert te Sas van Gent, kon in zijn verslag gunstige geluiden laten ho ren: in 1963 werden op de kringvluch ten 4762 duiven ingekorfd tegen 3899 in 1962. De zes kringvluchten leverden een winst op van 890,57. In kas is momenteel 63S. De heren M. Bombelijn te Philippine en G. Wulffaert te Sas van Gent werden bij acclamatie in het bestuur herkozen. De heer M. van Beveren te Axel werd in het bestuur gekozen. De vaststelling van het concept leervluchten vliegpro- gramma België werd door de vergade ring zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Een voorstel van de afdeling Axel om de jaarlingduiven apart in een klassement te laten vliegen in de kring vluchten, kreeg geen steun. Ook een tweede voorstel van Axel om alle inleg- gelden te vervliegen vond geen genade bij de vergadering, daar men van me ning was dat de kring over een zekere reserve moet beschikken. Het krinj N1EUWVL1ET Nieuwvliet kreeg geen goedkeuring voor riolering Molenweg De gemeenteraad van Nieuwvliet heeft tijdens de dinsdag gehouden openbare vergadering besloten de aanleg van de toegangsweg tot het bungalowterrein onderhands aan te besteden aan de fir ma Gebroeders Van der Poel te Terneu zen voor de som van 21.870. i reserve moet beschikken. Het kring- Bij de ingekomen stukken was de goed- kampioenschap zal op dezelfde wijze als - keuring van Gedeputeerde Staten van voorheen worden gehouden. Een voor- "et jaarverslag Zeeland van de begroting van Nieuw- stel van Terneuzen om een kringvlucht - vliet over het jaar 1963. te houden vanuit Reteuil werd voor G.S. konden echter niet akkoord gaan kennisgeving aangenomen, omdat deze Bij aankoop van een hoed ontvangt U voor uw oude 2,50 terug. Bovendien GRATIS SPELDJE. Walstraat 78 - Vlissingen Lange Noordstraat 35 - Middelburg Auto belandde in de sloot Maandagavond slipte op Rijksweg 58 ter hoogte van het z.g Bolwerk onder de gemeente Krabbendljke een personen auto en belandde via de linkerweghclft en het rijwielpad in de zuidelijk van de rijksweg gelegen sloot. Het ongeluk gebeurde doordat de be stuurder P. J B. uit Hoek komende uit de richting Bergen op Zoom werd i blind door een tegenligger en te sterk afremde teneinde een botsing met een voor hem rijdende auto te voorkomen De auto werd zo zwaar beschadigd dat deze moest worden weggesleept. De be stuurder werd licht gewond Aan de rijksuniversiteit in Utrecht slaagde voor het examen semi-arts de heer H. G. van Haelst te Zuiddorpe. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieursexamen werktuigbouwkunde, de heer C. W Won- dergem, leraar aan de hogere techni sche school te Vlissingen. Kolonisatie van de IJselmeerpolders Weinig mogelijkheden voor jonge boeren Voor een zeer druk bezochte ledenver gadering van de vereniging van oud- leerlingen van de ryksmiddelbareland- bouwschool te Schoondyke, dinsdagmid dag in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg, hield drs. A. G. Lindenbergh, boofd van de sociaal-economische afdeling vaD de ryksdienst voor de IJselmeerpolders een lezing getiteld „Aspecten van de kolo nisatie van de IJselmeerpolders". Aanvankelijk heette zijn lezing „Mo gelijkheden en moeilijkheden voor jonge boeren in de nieuwe polder". Spreker meende echter: „Daarover zou ik gauw uitgepraat zijn. Er zijn meer moeilijk heden dan mogelijkheden". De heer Lin denbergh besprak nu eerst de ontwikke ling van de Noordoostpolder. In de ze polder, die een oppervlakte heeft van 40.000 hectare had men 40.000 mensen „gepland". Thans wonen er 30.000. de polder zijn tien dorpen, waarvan Emmeloord de grootste allure heeft. Maar het is toch nog steeds een agra risch centrum. deze polder zijn 5 dorpen geprojecteerd, waar men ongeveer 20.000 inwoners t wacht. Van het landbouwgebied zijn .000 hectare bestemd voor akkerbouw en 2500 hectare voor fruitteelt. Vol gens het uitgifteplan zullen er ongevc-er 1100 bedrijven komen met een gemid- melde grootte van 37 ha. Het bijzondere van de Flevopolder is, dat er vooral oudere agrariërs wonen, dit in tegen stelling tot de N.O.P. waar vooral jon geren, de pioniers, naar toe trokken. In Oost-Flevoland is 75 procent van de be drijven bestemd voor diegenen, die door ruilverkaveling of onteigening hun boer derij zijn kwijtgeraakt De resterende 25 procent wordt in de vrije sector toege-i wezen Om als gegadigde in deze groep in aanmerking te komen moet men tus sen de 26 en 50 jaar zijn, terwijl inza ke opleiding als minimum-eis wordt ge steld dat men een landbouwwintercur- sus heeft gevolgd. De mogelijkheden voor jonge boeren zijn dus maar vrij beperkt. Flevoland Dit zal niet het geval zijn met Lelystad in Oost-Flevoland. Deze plaats wordt bewust gebouwd als stad, ter ontlas ting van de randstad. Het wordt een woon- en werkstad, beginnend met 15.000 inwoners, die kan uitgroeien tot een stad met meer dan 100.000 inwo ners. Voor het agrarische gedeelte var VANDAAG. Middelburg Cily: Huishoudshow. 19 45 uur. Electro: Z V.U.-fllm Gaslight. 19 30 uur. 18 jaar. Gouden Poorle. Jan de Trooyc voor Middelburgse bestuurders- bond, 20 uur. Lunchroom „Hot Stad huis": Katholieke reclasseringsvcreniging Zeeland. 20 uur City: Afscheidsreceptie ir. T. Michlelaen, 10 uur. Vlissingen AIhnmbra: De terreur van de rode draak, 8 uur, 18 Jaar. Goes Zaal Baarends: Vergadering Wit- Gele Kruis, 20 uur. Zierikrce Concertzaal: Concert „Instru mentale". 20 uur. Bergen op Zoom Luxon Lolitax. 8 uur. 18 jaar Roxy: Het begon met moord, 8 uur. 11 jas Terneuzen Luxor: Barabbas, 8 c 14 met de gevoteerde gelden voor de riole ring langs de Molenweg en de aanleg van een blusvijver, omdat hiervoor de benodigde dekkingsmiddelen ontbreken. Wel kreeg de gemeente machtiging tot het uitgeven van 2800 voor de aan koop van een slijkpomp ten behoeve van de rioolwaterzuiveringsinstallatie. De raad sloot zich aan bij het besluit van de gemeente Utingeradeel, die er bij de minister op heeft aangedrongen de gemeenteclassificatie af te schaffen. Het subsidieverzoek van de stichting lager landbouw- en tuinbouwonderwijs in West-Zeeuwsch-Vlaanderen tol een bijdrage in de kosten per leerling van 12,50 werd ingewilligd. Ten slotte besloot de raad de termijn, waarvoor de gemeentegelden bij de „Onderlinge" in Den Haag zijn verzekerd met drie jaar te verlengen. Het verzekerde be drag werd verhoogd van 3000 tot 5000. KLOOSTERZANDE Diamanten jubileum gevierd De afdeling Kloosterzande van de N.C.B. heeft" op feestelijke wijze het 60- jarig bestaansfeest gevierd. De dag werd begonnen met het bijwonen van een H. Mis uit dankbaarheid in de paro chiekerk aan de Groenendijk. Vervolgens nam een groot aantal personen deel aan een koffiemaaltijd in het café van de kinderen Kuijpers aan de Groenendijk. In de middagvergadering voerde de voorzitter de heer v. Wezemael het woord en wees daarbij op de belangrijk heid van de boerenbond in het algemeen en van de N.C.B. in het bijzonder. Verder voerden nog verschillende leden het woord, die het bestuur en afdelingen feli citeerden met jubileum, onder aanbie ding van geschenken. De vergadering werd o.m bijgewoond, door vertegen woordigers van de gemeentebesturen van Hontenïsse en buurgemeenten. Ver der door vertegenwoordigers van df N.C.B. zusterorganisaties en van dc Landarbeidersbond. Voorts hebben tij dens de feestavond in de zaal van hotel v. Leuven, leden van de R.K.J.B. en de boerinnenbond. het toneelspel „Gasten in eigen huis", opgevoerd. Een bal be sloot deze geslaagde feestdag. AXEL OPBRENGST COLLECTE vlucht niet "meer in te lassen is vliegprogramma 1964. Nat loting zijn de kringvluchten nu als volgt verdeeld: Dourdan op 17 mei. or- aniserende vereniging Rapenburg, Dourdan 7 juni, organiserende vereni ging Terneuzen (beide vluchten gewaar borgd tot een bedrag van 1150), Or leans 1-1 juli, organiserende vereniging Boschkapelle (gewaarborgd tot 550) en Dourdan 9 augustus, organiserende vereniging Axel, voor jonge duiven (ge waarborgd tot 1200). BRESKENS C.H.-kiesvereniging vergadert Vandaag, woensdag houdt de c.h. kies vereniging Breskens een openbare ver gadering in het jeugdgebouw van de vrije evangelische gemeente. De heer A. J. Kaland te Middelburg, zal spreken over het ondewerp „De christelijk his torische en de hedendaagse politiek". Rode-Kruisfilm Het Nederlandse Rode Kruis, afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen, vertoont vrijdag a.s. in het Casino te Breskens de film „Levensmelodie". Tevens wordt een verloting ten bate van het Rode Kruis gehouden. Demonstratieavond In de onlangs geopende bakkerij te Breskens is maandagavond 'n demonstra tie-avond gehouden voor alle bakkers - en hun dames - uit Walcheren en West Zeeuwsch-Vlaanderen. Verschei dene brood- en banketsoorten werden bereid en tevens werd van de produkten een kleine kostenberekening gegeven. Jaarvergadering P.v.d.A. De afdeling Breskens van de Partij van de Arbeid heeft dezer dagen in de „Uit komst" te Breskens een zeer goed be zochte jaarvergadering gehouden. Voor zitter W. van der Hooft ging in zijn ope ningswoord nog eens uitvoerig in op de belangrijkste politieke gebeurtenissen in het afgelopen jaar zowel in binnen- als buitenland. Uit de jaarverslagen van se cretaris-penningmeester J. Vergouwe bleek dat het ledental is gestegen met 10 en nu 111 bedraagt Het kassaldo ver toonde een batig slot van 139.88. rslag van de raadsfractiese cretaris J. de Nooijer gaf stof tot uit gebreide discussies. De aftredende bestuursleden W. van der Hooft, J. de Lange, A. Simpelaar en P. van de Sande werden herkozen. Als le den van de kascommissie werden geko zen J. de Bert en C. Maas. In navolging van de landelijke actie zal men in de komende weken ook in Bres kens trachten het ledental uit te brei den Vrijdag 13 maart zal de afdeling eer avond houden met de film „Verloren grenzen". De heer C. Hoek uit Goes zal op die avond een spreekbeurt houden. Zeven jaar presidente Vele cadeaus en bloemen In gebouw „De Schakel" te Terneuzen heeft de afdeling Terneuzen van de Vrouwenbond van het N.V.V. dinsdag avond de zevende algemene jaarverga dering gehouden. Het belangrijkste punt van do avond was het afscheid van de presidente, mevrouw J. Dierx-Harms. Hiervoor was ook dc landelijke voorzit ster van de vrouwenhond, mevrouw L. van Duijn-Spruijt, naar Terneuzen gt komen. Verder waren afgevaardigden aanwezig van de afdelingen Sas van Gent on Sluiskil, de besturenbond van het X.V.V., de algemene vervoerders hond en dc gemeentepolitie. Als eerste sprak de heer J. Huijbrechts. als afgevaardigde van de Besturenbond en medeoprichter van de afd. Terneuzen van de Vrouwenbond. Spr. bracht de dank van de Besturenbond over voor vele belangrijke werk, dat mevrouw Dierx in de loop der jaren heeft gedaan. De heer Huijbrechts noemde het een voorrecht samen te hebben mogen wer ken met de scheidende presidente. Hij wees op de nieuwe taak, die mevrouw Dierx op zich heeft genomen, namelijk voorzitster van de Stichting Algemene Gezinszorg Zeeuwsch-Vlaanderen. prettige samenwerking met de aftreden de voorzitster. „Ze heeft de noodzake lijkheid van een goede verhouding tus sen publiek en politie goed verstaan" aldus de heer Russchen. Mevrouw Van Duijn-Spruljt vond het prettig, dat mevrouw Dierx niet hele maal voor het N.V.V. verloren gaat. Spreekster memoreerde de zeven jaar, die mevrouw Dierx van de oprichting af de 'afdeling Terneuzen van de Vrouwen bond heeft geleid. Namens het hoofdbe stuur bood de landelijke voorzitster aan mevrouw Dierx een tafelwimpel aan. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de tafel wimpel van de vrouwenbond voor de eerste maal uitgereikt werd aan een af tredende presidente Verschillende afge vaardigden boden hierna mevrouw Dierx bloemen aan en spraken afscheideswoor- den. Namens de afdeling Terneuzen werd mevrouw Dierx een beeldje en bloemen aangeboden. In haar dankwoord wees mevrouw Dierx op het feit, dat afscheid nemen altijd zwaar valt. Zeker als men van de op richting af voorzitster is geweest. Zij toonde zich zeer getroffen door grootse huldiging en dankte allen hun waarderende woorden en de vele cadeaus en bloemen. Met algemene stemmen werd als nieuwe presidente gekozen mevrouw M. van de Broek. Na de pauze werd deze bijzondere ver gadering opgeluisterd met het optreden van José Lucardo begeleid door John White. Voorzitter In de huishoudelijke vergadering, die aan de lezing voorafging vond de be stuursverkiezing plaats. Secretaris J. Dieleman werd herkozen en in de plaats van de niet meer herkiesbare voorzitter A. Cammaert werd als be stuurslid gekozen de heer F. van Damme. Als nieuwe voorzitter werd gekozen de heer W. de Bruijne te Cadzand. De vereniging telt thans 185 leden. BEL'It&BERICIIT MARKT GOES. 25 februari. Granen en peulvruchten. Tarwe, basis nti. boerenschoon af boerderij 25—33 per 100 kg. Schotvrije partijen tarwe liggen iets hoger in prijs. Gerst. busU 1 Ti. boeren- schoon at boerderij 24.50—28 per 100 (geen handel). Groene erwten, borrenschoon af boerderij 35il per 100 Itg. Schokkers, boerenschoen af boerderij 30- 50 per 100 kg Bruine bonen, boerenschoen af boerderij 70 07.50 per 100 kg. Voor erwten en schokken ran uitgezochte kwaliteit was de notering iets hoger. Aardappelen- Bintje, 35 mm opw.. binnen- ►o:tering 7.50—5.00 per 300 kg. Leve ring aar. de sortcerinrichting Sorteerkosten rekening koper Naar Bintje voor ex port bestaat geen vraag. Vooderaardappelen noteerden 3.25—4.00 per 100 kg. Onafgcstaart aan de sorteerinrichtlng geleverd 5 cent per kg Hooi en stro. Luccrnehool 130—135 per 1000 kg. Weldehooi (prima kwaliteit) 130135 per 1000 kg Veldhecmd 75—80 per 1000 kg Engels raai 8570 per 1000 kg Voor tweede soort hooi bestaat geen belangstelling Tarwestro 70 per 1000 kg. Gerstestro 70 per IOCiO kg. Erwtestro (kl groen) 90 per 1000 kg. Vlas. Ongerepeld 1227 cent per kg. Gere peld 1837 cent per kg Eieren- Dc eierprijs bedraagt 1.40 per kg VEILING GOES. 23 februari- Op monster: Conference (gns- bewaring) 1 65 mm en op 7481, 60-65 71, 55-60 60- Conference (gewone bewaring) 1 65 mm cn op 63—65, 60-65 62, 55-60 57, 2D Gewone veiling: Goudrenet 1 85-90 4851. 80-35 4955, 75-80 50—51. 70-75 45—46, 65-70 2D 32—33. 2 80-35 42—50. 75-80 43-52. 70-75 40—43. 65-70 33—39. grof 30—46, fijn 20- Golden Delicious 1 80-85 84—86, 75-80 68-90, 70-73 5981. 65-70 53-66. 60-65 35—46. 2D 22—27. 2 80-85 65—71. 75-80 65—70. 70-75 57—64, 65-70 43. 60-65 37. grof 30—50. fijn 12—21. Jonathan 1 80-85 38—41. 73-30 42. 70-75 43—46. 65-70 37—39. 60-65 29—31. 2D 13—17, 2 80-85 30. 75-80 28—31. 70-75 30—35. 65-70 24—36, 60-65 22—28. grof 22—33, fijn 16—18. Lombarts Calville 1 80-85 50—51. 75- 80 4647, 70-75 41—45. 65-70 37. 60-65 24. 2D 33—16. 2 80-85 35—40, 75-80 37-43. 70-75 40—43. 65-70 32. 60-65 16—23. grof 18—28, fijn 14—17. Winston 1 80-85 90-91. 75-30 63- 96. 70-75 72—95. 65-70 66—82. 60-65 43-56. 55-60 26-30. 2 80-85 80-83. 75-80 31-80. 70-75 65—82. 65-70 58—68. 60-65 40—49. 55-60 22. grof 16—56, fijn 11—36. Laxtons Superb 1 30-85 5359. 75-80 60—63. 70-75 59—65. 65-70 28—47. 60-65 17—29. 2D 12—14. 2 80-35 44. 75-30 S3—13. 70-75 33—33. 65-70 22. 60 €3 !9. grof 24—23, fijn 13—14- Diverse appels kroet 12,50. Conference 2D 24—29. grof 39—53. fijn 29—38. kroet 6—0- Saint Remy 3 grof 51—54, fijn 50—51. Doyenne du Cornice 3 grof 121. Totale aanvoer hard fruit 9400 kisten. VEILING ST.-ANN AL AND. Uien middel «1—9.10. bonken 11.27. drielin gen 9.89. picklere 10.11. stek 1.50—2.52 Aan- VEILING STAVENISSE. Uien middel 920—9.00. drielingen 30.10, pick lere 11.60. stek 1.60. Aanvoer 30 ton. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 3235 kg, 105160. Schar 222 kg- Bot 49 kg. Schol 20 kg. Ongesorteerde vis 66 kg. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 4045 stuks Weekaanvoer 5690. Vette koelen cn omen 350. Gebrulksvee 501. Vette kalveren 400. Graskalveren 212. Nuch tere kalveren 2373. Varkens 9 Lopers 50. Biggen 3 Paarden 41 Veulen» 6 Schapen of lammeren 83. Welde- of lulglammercn 4. Bokken of geiten 22. Prijzen «reep. vette koelen 380—410 X.O—Ki 270-300 Vette kalveren 355—370 340-335 320—340 Slachtpaardcn 290 270 250 Prijzen cresp voor i. 2e en 3e kwaliteit) In guldens per stuk. Pinken e koeien: aanvoer Iets meer. handel re delijk. pry ten als gisteren Vette kalveren: roer ruimer, handel redelijk, prijzen la ger. enkele prima's boven notering Graskal- n: aanvoer even minder, handel kalm, prijzen onveranderd Nuchtere kalveren: •oer flink, handel zeer kalm. pnjren la ger. Lopers eri biggen: aanvoer iets korter, handel tamelijk, prijzen niet hoger. Slacht paardcn: aanvoer matig, handel goed. prtj- zen vazt. Schapen en lammeren: aanvoer kleiner, handel tamelijk. prtJzcn prijshou dend Kalf- en melkkoeien: aanvoer gewoon, handel stroef, prijzen gedrukt Vare koelen: aanvoer al* vorige week. handel rustig, prij zen «labiel. Vaarzen en pinken: aanvoer iets korter, handel flauw, prijzen ongewijzigd. VEILING KRABBENDIJKE. 25 februari. Appels: Golden Del. 1 80-85 76— 78. 75-80 81-83. 70-75 75—80. 65-70 53-59. 60- 9—41. 2 80-85 64—67. 75-80 57—71. 70-75 60—66. 65-70 48—53. 60-65 34—39. 2D 16—21. grof 28—36. 3 fijn 13—20, kroet 31. Winston I 75-80 85—88. 70-75 83—89. 65-70 75—77. 43—51. 55-60 25—31. 2 80-85 84. 75-80 89, 70-75 90. 65-70 75. 60-65 53. 55-60 24-26. 3 grof 41—45. kroet 11. Lombarts Calv. 1 80-85 43. 75-80 46. 70-75 45. 65-70 35. 80-65 27. 2 80-85 31—39. 75-80 34—41. 70-75 35— 5-70 23-33. 60-65 19—23. 2D 11—12. 3 grof 24. 3 fijn 13. kroet 5. Laxton Superb I 80-85 55—56. 75-80 58. 70-75 52—5$. 65-70 37—41, 50 65 22. 2 50-65 21. 2D 11. 3 grof 24—25. 3 fijn 13. kroet 19—11. Goudrenet 1 35-90 43. 80-35 51. 75-80 43!9. 70-75 44 65-70 38. 2D 29. 3 grof 38-42, 3 fijn 28-30. kroet 17—25. Jonathan 1 65-70 37. 60-65 31. 2 70-75 41. 65-70 33, 60-65 25. 2D 15, 3 grof 25. 3 fijn 1213. Peren: Conference 1 65-70 75, 60-65 69—70. 55-60 60, 2 65-70 71. 60-65 65. 55-60 57. 2D 25. 3 grof 53, 3 fijn 37 Doyenne du C. 75-30 140. 70-75 154. 65-70 144. 2D 60-65 115. 2D 55-60 62. 3 grof 101. 3 ftjn 41. kroet 28- St. Remy 1 65-75 49—51. PRIJS WONINGEN NOG OMLAAG Komt er volgende produktiestroom Alle fractieleiders in de Axelse gemeen teraad hebben dinsdagavond hun instem ming betuigd met het voorgenomen Oost Zeeuws-Vlaamse plan tot bouw 960 woningen met arbeidsbesparende methoden, waarvan een vrij aanzieniyk quantum in Axel zal worden gebouwd. Toch bleven er zo hier en daar enkele vragen over. Met name de beer W. de Feyter (c.h.u.) vroeg zich af of de bouw een dergeiyk groot aantal woningen geen moeiiykheden zal opleveren voor de toewüzing van volumen voor premie- en vrüe-sectorbouw. Met g.p.v.-raadslid D. J. Oggel meende, dat het plan een aantal schaduwzüden bevatte. „Waarom niet een aantal woningen gebouwd in het noordeiyk deel van Axel?", was zyn eerste vraag. „U bedoelt toch zeker wel Spui", inter rumpeerde burgemeester M. K. van Dijke. „Inderdaad", aldus de heer Og gel, die voorts meende, dat bij een der gelijke manier van woningen bouwen •einig ruimte overblijft voor de kleine- aannemers. De heer J. C. van Luijk (a.r.) zei gelezen te hebben, dat de ver moedelijke prijs per woning f 16.500 zal bedragen. „Kan het college al een com plete prijs meedelen". Ook hij was bang, dat de grote toewijzing van 216 wonin gen aan Axel een remmende invloed zal hebben op die van premie- en vrije-sec- torwoningen. Tot slot wilde hij nog we ten of er schuurtjes bij de woningen ko men. Volgens burgemeester Van Dijke is de vrees voor een remmende invloed van andere woningtoewijzingen ongegrond- Het betreft hier namelijk alleen woning- wetbouw in een eerste produktiestroom. wel verwacht hij in de nabije toekomst nadere mededelingen inzake plannen voor premie- en vrije-sectorwoningen de tweede en derde produktiestroom. Axel. Een bedrag van 305.800 u uitgetrokken voor een baansverdubbe- ling in het betrokken wegvak. In de toe komst zal deze baansverdnbbeling een integrerende schabel gaan vormen in de doorgaande verbinding Sluiskil-Hulst, via de te reconstrueren Zuidsingel. Burgemeester Van Dijke deelde nog me- dat onderhandelingen gaande zijn een bijdrage in de kosten te verkrij gen door middel van een verhoogde uit kering uit het gemeentefonds. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad toe te treden tot de gemeenschap pelijke regeling voor het oprichten van een bestuursschooi in Zeeland. Voor Axel betekent dit een financiële bijdra ge in de kosten van f 800. Voorts be sloot de raad een aantal door de Z.V.U. in het seizoen 1963-1964 te organiseren evenementen te subsidiëren. Goedge keurd werd het voorstel een gedeelte industrieterrein ter grootte van circa 2700 vierkante meter te verkopen aan de N.V. Goederenvervoer Goedkoop en De Geus te Rotterdam. Deze N.V wl daarop een bedrijfsruimte met kan toor bouwen. Verder stelde de raad een krediet van f 23.900 ten behoeve van een nieuw aan te leggen verlichting in het exploitatie plan Kleine Noordpolder Vastgesteld werden verder de gecombineerde exploi tatieplannen „Oost" en ..West" De raad besloot een perceel grond aan de Ka naalkade te verkopen aan de bouwon derneming N.V. Vlaco te Terneuzen voor de realisatie van een flatgebouw. Niet in Spui „Uw opmerking over Spui had ik uiteraard verwacht", anders was uw vraag niet compleet geweest", zei de burgemeester tot de heer Oggel. „Maar het betreft hier een ratiobouw plan waarvoor de gronden al klaar liggen, terwijl het uitbreidingsplan Spui nog in voorbereiding is. Voorts zei burgemeester Van Dijke. dat de prijs van de woningen nog zal zak ken en dat er achter de huizen in derdaad schuurtjes zullen worden ge bouwd. Akkoord ging de raad voorts met het voorstel een overeenkomst met rükswa- terstaat aan te gaan inzake de verbe tering van het wegvak Axelse Sassing- RETRANCHEMENT Spoedeisende vergadering raad Retranchement De gemeenteraad van Retranchement komt vandaag woensdag om ze ven uur 's avonds in spoedeisende open bare vergadering bijeen ter bespreking van de uitbreidingsplannen voor de kom en de kust. In dezelfde vergadering stel len b. en w. voor aan de heer H. I. Brakman op diens verzoek, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, op 16 augustus van dit jaar, eervol ontslag te verlenen als secretaris- ontvanger van de gemeente en ambte naar van de burgeltjke stand. G raskat veren 570 Nuchtere kalveren 160 Loper» 135 Schapen 140 Lammeren 150 Kalf- cn melkkoeien 1325 Vare koelen 975 rzen 1000 8CO 800 600 370 70O 7CO 525 Wegens sterfgeval ls onze slagerij zaterdag 29 februari de gehele dag GESLOTEN. JAC. IZ. RISSEEUW- BIERENS Oostburg. Na een zeer lanf doch moedig gedragen lijden is van ons heen gegaan onze lieve dochter, zuster, be huwdzuster en tante MARIA SANDEE, geboren Koster, op de leeftijd van 38 jaar en 7 maanden. Namens de diepbe droefde familie, J. Koster. J. Koster-Koole en kinderen. Driewegen, 25 februari 1964. Condoleantieadres Goudsbloemstr. 113. Papendrecht. REGIONALE BIJEENKOMST JONGEREN GEREF. GEMEENTEN IN ZEELAND De leden van de jongelings- en studie verenigingen van de gereformeerde ge meenten in Zeeland houden zaterdag 7 maart in Goes de derde regionale ver gadering. De bijeenkomst in het kerkge bouw van de gereformeerde gemeente te Goes begint 's middags om twee uur en staat onder leiding van ds. A. Honkoop uit Goes. De heer A. van Bochove uit Aagtekerke zal spreken over het onder werp „Opdat zij allen één zijn" en ds. G. A. Zijderveld uit Middelburg ver zorgt het slotwoord Aardappeltelers te Axel bijeen Op de goed bezochte telersvergadering, die dezer dagen door de Stichting Keu ringsdienst Zeeland van de N.A.K. te Axel is belegd, stond de pootaardappel in het middelpunt van de belangstelling. De laatste jaren is het areaal pootaard- appelen in Zeeland vrij constant, nl 550 600 ha. Hoewel de afzet in eigen pro- •incie weer toeneemt. verdient de Zeeuwse pootaardappel. gezien de goede kwaliteit een ruimere belangstelling Nog te veel wordt door de consumptietelers het pootgoed van elders aangekoch: ter wijl kwalitatief het Zeeuwse produkt hier zeker mee kan concurreren. De keu ringsdienst behandelde verschillende ac tualiteiten betreffende de teelt en de keuring van pootaardappelen, waarbij de nadruk werd gelegd op kwaliteit en kos tenverlaging. Bij een juist afstemmen van de teeltmaatregelen is ook bij de pootaardappelteelt een ver doorgevoerde! mechanisatie mogelijk. De ontsmetting tegen rhizoctonia wordt nog te weinig, toegepast, al is de toestand ten aanzien van deze schimmelziekte nog relatieff gunstig in Zeeland. In een geanimeerde! discussie werden verschillende punten nog nader toegelicht. I Bij deze geven wij ken nis van het overlijden van onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder JOHANNA MARIA JANSEN, weduwe van P. J. Risseeuw, die op dinsdag 25 febr. In het St.-Anthonius- ziekenhuis te Oostburg vredig is ontslapen op de leeftijd van 82 jaar. Psalm 23. Oostburg: Jac. Iz. Risseeuw C. Risseeuw- Blerens Amsterdam: P M. J. Risseeuw C. Risseeuw- Geelhoed Rina Michel Axel: J. K. Lensen P. J. C. Lensen- Risseeuw Frans Ina Jacques Oostburg, 25 febr. '64. De begrafenis vindt plaats op zaterdag 29 febr. om 14 uur op de algemene begraaf plaats te Zuidzande. Vertrek uitvaartdienst Oudestad 50, Oostburg te 13.30 uur Heden overleed, tot on ze diepe droefheid, zacht en kalm, na een geduldig gedragen lij den onze innig geliefde man. vader, behuwd-, groot- en overgroot vader MARINES BLOK, in de ouderdom van 89 jaar en 5 maanden, 's-Gravenpo'der: W. Blok-Kosten C. H. Blok Goes: J A. Nagelkerke- Blok J. Nagelkerke Baarland: C. M. Overbeeke Klein- en achter kleinkinderen. De begrafenis zal plaatshebben op vrij dag 28 febr. a s. des namiddags 1-1 uur van uit het Verenigings gebouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 15