Tuinbouwschool te Kapelle begint met leerlingenstelsel op proef Raad Kruiningen besloot molen te restaureren Als oroef slaagt stelsel ook in andere scholen DE VEY MFW.H AGFNDA HERVORMDE CLASSIS GOES SPRAK OVER JEUGD- EN VORMINGSWERK EXAMENS Krediet voor memorandum Uw oude hoed is geld waard. 2,50 terug. HOLLAERS VERBERKT MARKTBERICHTEN P.T.T.-KANTOORHOUDSTER VAN WISSENKERKE „IN HET ZILVER" WOENSDAG 26 FEBRUARI 1964 SSEL BEVELANDEN PROVINCIALE 2 B E U W S B COURANT B Tuinbouwcommissie Z.L.M. bijeen De lagere tuinbouwschool te Ka pelle, de „lr. A. W. v. d. Plassche- sehool", mag beginnen met de toe passing van het leerlingenstelsel. Dat gebeurt bij wijze van proef. De directie landbouwonderwijs van het ministerie van landbouw, heeft hiervoor toestemming gege ven, zo bleek deze week op de ver gadering van de tuinbouwcommis sie van de Z.L.M. Als de proef slaagt is het de bedoeling om het leerlïngenstelsel ook te introduce ren op de andere land- en tuin bouwscholen. Het tweejarig leer lingenstelsel omvat vier lesdagen per week, aansluitend op de nor male opleiding. Voorzitter P. J. J. Dekker deelde wat de Ir v. d Plasscheschool be treft. verder mee. dat de goedkeuring van het ministerie binnen is voor de bouw van de nieuwe lagere tuin bouwschool voor de aankoop van grond, de aanwijzing van de archi tect en het programma van eisen. Verder werd duidelijk, dat in ieder geval één bloembollenteeltvakschool een nieuwe cursus zal beginnen. Daarnaast kan bij voldoende deel name (15 kwekers) in Zeeland een schakelcursus bloementeelt op gang komen. De voorzitter attendeerde erop. dat de omzetten van de Zeeuwse veilingen zijn gedaald en dat vele bedrijven minder gunstige resultaten hebben behaald in 1963. Een juiste aanpassing van het sortiment en het produceren van een kwaliteitsprodukt is noodzakelijk om bevredigende resultaten te behalen, meende hij. bouwschap en de Gasunie. Bepaalde mi nimumvergoedingen voor verschillende gewassen zijn reeds vastgesteld. Voor boomgaarden zat van geval tot geval afzonderlijk de vergoeding worden vast gesteld. Wanneer tot aanleg van huizen wordt overgegaan zal nader overleg met liet Grond-, Pacht- en Taxatiebureau van de Z.L.M nodig kunnen zijn. Voor de aanleg van de nieuwe hoogspannings leiding van de P Z.E..M. en in een later stadium van de nieuwe gedeelten van rijksweg 58 zal het inwinnen van des kundig advies eveneens nodig zjjn. Het onderbrengen van de contracten van verschillende produkten bij de fa brieken heeft een aanvang genomen, zo werd op de vergadering duidelijk Voor stambonen op contract, via de veilin gen. is een goede belangstelling en wor den prijzen afgesloten die iets hoger liggen dan de minimumprijzen Voor tuinbonen geldt de minimumprijs Voor knolselderij is eveneens weer een be hoorlijke interesse, hoewel het onder brengen van de contracten minder vlot gaat als vorig jaar. De tuinbouw In Zeeland tendeert naar een intensieve vorm. door de ontwikke ling van de glastuinbouw en door het bjj Afzei Over de afzet van de produkten deelde de heer Dekker mede. dat door de on voldoende houdbaarheid de aanvoer van appelen wordt gestimuleerd ook in het buitenland. Er komt iets meer vraag naar kwaliteitsfruit voor export naar Duitsland Een lichte prijsstijging voor een goed produkt aan het einde van het seizoen wordt niet uitgesloten ge acht De laatste peren worden thans ge ruimd. er is nog enige vraag uit het buitenland voor Conference. Voor groenten ts er een zwakke vraag naar de winterprodukten. zoals uien. kool en winterwortelen Het buitenland is hiervoor weinig aan de markt Daar entegen is er een goede vraag naar sla. waspeen, spruiten en witlof Voor sla bleek nadat er een televisiereclame in Duitsland had plaatsgehad, een grotere vraag te ontstaan Wanneer onze voor raden fruit zijn geruimd, omstreeks half maart, wordt er meer import van bui tenlands fruit tegemoetgezien. aldus de heer Dekker. De aangerichte schade, In de winter 1962-1963 aan de beplantingen was groot. De afdeling tuinbouw van het K.N.L.C. zal in samenwerking met de landelijke N.F O nadere stappen onder-" nemen om tot een bijdrage in de schade te komen, zo kwam op de vergadering naar voren. Aard%{ as Hoewel het nog enige tijd zal duren al vorens aardgasleidingen in Zeeland ge legd zullen worden, werd met belang stelling kennis genomen van de resulta ten van het overleg tussen het land- Concert BacEitrio te Bergen op Zoom Zondag aanstaande 's middags om viei uur verzorgt het Bachtrio. dat bestaat uit docenten aan de Zeeuwse Muziek school voor de derde keer een concert te Bergen op Zoom De vorige keren ge beurde dat reeds bil gelegenheid van de opening van de expositie van Jan Sluy- ters die wordt gehouden in de tentoon stellingszaal van Etcetera Het ensem ble bestaat uit Henk van der Vliet fluit Jan Wisse cello en Mab van der Vliet- Vuyk, clavecimbel De werken van Jan Sluvters zijn nog tot 8 maart te zien Advertentie) Mooie vazen voor uw voorjaarsbloemen. Bcllamypark 45-58 Vlisslnge.n VANUAAG Middelburg - City Hui«houdshovi i9 45 uur Electro Z V U -lilm Gaslight 19 30 uur 18 laar Gouden Poone Jan de Trooye voor Middelhui nest uw der* huls Katholieke reclasst-rmgsvereniging Zeeland. 20 uur City Afscheidsreceptie ir I Mlchielsen. 16 uur Vlissingcn Alhamhra De terreur van de rode draak 8 uur 18 laar Goes - Zaal Baarends Vergadering Wit Gele Kruis. 20 uur Zierlkzee - Concertzaal Concert ..instru mentale". 20 uur Bergen op Zoom Luxor Lolltax, 8 uur, 18 Jaar Roxy Het hegon met moord. 8 uur. 14 Terncuze Luxor BaraboaB. 14 Water de vollegrondsteelten op grote schaal opnemen van gewassen die regelmatig van vocht moeten worden voorzien Wat opbrengst en kwaliteit betreft Is i in de tuinbouw sterk afhankelijk var kunstmatige watervoorziening, zo werd nogmaals benadrukt. Slootwater Is veel al ongeschikt; op een enkele uitzonde ring na voldoet grondwater niet aan de te stellen eisen wat ijzer- en zoutgehalte betreft. Voorlopig Is de Zeeuwse glastuinbouw aangewezen op leidingwater. Overleg is er gaande met de waterleidingmaat schappijen voor een uniform en een spe ciaal tarief Afgewacht zal moeten wor den wat er bereikt kan worden en onder welke voorwaarden de tuinbouw in zijn behoefte aan water za! kunnen voorzien. Er zijn ook andere takken van bedrijf die grote hoeveelheden water afnemen, werd verder duidelijk. De kring Oost-Zuid-Beveland heeft ln de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer M Westveer. benoemd de heer M J. Goud uit Biezelinge De kring Axel heeft als Itaar tweede tuinbouw- lid voorgedragen voor de provinciale tuinbouwcommissie. de heer L. M Ver- hurg uit Hoek. Een speciaal woord van welkom sprak voorzitter Dekker tot de rijkstuinbouw- consulent. Ir. L Vellekoop. wiens benoe ming nu officieel Is EERSTE VERGADERING IN 1964 Afscheid van mej. Ten Kate De classis Goes van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft zich dinsdagmiddag op de eerste vergadering in 1964 bezig gehouden met het vormingswerk. De deelnemers aan de vergadering hadden als inleider voor deze materie wika R. Wasterval van „Hedenesse" in hun mid den. Deze zette uiteen, waarom na de laatste wereldoorlog overal in West-Euro pa vormingscentra ontstonden en hoe daar bezig is met de samenleving, die steeds weer verandert. In dit ver band komen dan ook de vragen van kerk i wereld aan de orde. Er werden naar aanleiding van de causerie van wika Wasterval ver schillende vragen gesteld De verga dering hield zich tijdens de daarop volgende discussie vooral bezig met het jeugdprobleem Een heel ander facet van het jeugdwerk werd aan de orde gesteld, toen mej W A Kate het woord kreeg in verband met haar komend vertrek naar In donesië. Zoals men weet heeft mej Ten Kate afgelopen zondag in Kloetinge officieel afscheid genomen Zij zal in Soekaboe- mi op Java de leiding van het jeugd werk op zich nemen in het kader van „de kerk gaat toch door." De door de classis Goes uitgezonden zendingsarbeid ster heeft eerder verschillende jaren op het voormalige Nederlands Nieuw-Gui- nea gewerkt. Deze middag nam zij af scheid van *de classics le vergadering. Aan het begin van de bijeenkomst moest reeks huishoudelijke zaken worden afgehandeld: in het bijzonder benoemin gen Tijdens de stemmingen daarvoor sprak ds. C. v. d. Waa een dankwoord voor de belangstelling, hem namens de classicale vergadering bij zijn tachtigste verjaardag op oudejaarsdag-1963 toond. Goes en ds. R. Dijkmeyer te Colijns- plaat. Tot ouderling-kerkvisitator dt heer H. J van Riet te Biezelinge en ali zijn secundus de heer L. P. Wolse te Kortgene. Voorts werden nog allerlei nmissies aangevuld. Het voorstel tot wijziging en aanvul ling van de kerkorde werd na ampe le bespreking aanvaard Aan het eind van de vergadering bracht ouderling P. van Kleunen verslag uit van de laatste zitting van de Generale Sy node. Benoemingen Tot praeses van de classicale vergade ring voor dit jaar werd benoemd ds. E. P. J. Jebbink te Kapelle; ds. J. H. J. Hoffman te Kruiningen tot assessor I, ds. Metselaar te Goes tot. assessor II en B. Zoodsma te Wemeldinge tot asses sor III. Tot secundus ouderling-lid van de ge nerale synode werd gekozen de heer S. Rijlaarsdom te Wemeldinge. Als lid i de provinciale kerkvergadering wer den benoemd ds. H. J. Teutscher te Vergadering Volksonderwijs Vorige week kwam de vereniging Volks onderwijs in zaal „De Koophandel" te Krabbendijke voor haar jaarlijkse pro- paganda-feestavond bijeen, onder voor zitterschap van de heer Joh. Sentse De heer J Glerum. hoofd van de open bare iagre school te Yerseke. sprak een propagandawoord voor het openbaar onderwijs. Een toneelgezelschap uit Waarde voerde het stuk „Oh oom Paul toch" op. Borssele geeft f 2000 voor verbetering „Vier wegen" De gemeenteraad van Borssele heeft de- zei dagen besloten f 2000 beschikbaar te stellen voor de verbetering van de zo genaamde „Vier Wegen" tussen "s-Gra- venpolder en Kapelle Gedeputeerde Staten van Zeeland hadden oorspron kelijk een bedrag van f 4590 gevraagd De raad van Borssele was echter van mening, dat het belang van de verbete ring van de „Vier Wegen" voor Borssele niet zo zwaar woog als voor de gemeen ten in de buurt van deze verbinding tus sen Kapelle en de Zak van Zuid-Beve land (met name voor het Sloegebied in de toekomst) Vandaar, dat de raad be sloot slechts f 2000 beschikbaar te stel len Dit in tegenstelling tot de 5000 waarvan in ons blad van dinsdag sprake was. Raad Driewegen wijzigde regeling brandstoffentoeslag De raad van de gemeente Driewegen kwam maandagavond onder voorzitter schap van burgemeester D. Lodder bij een. De raad besloot de regeling brand stoffentoeslag minderdraagkraentigen te wijzigen. Met ingang van 1 januari 1964 kunnen voor een brandstoffentoeslag in aan merking komen: hoofden van gezinnen en samenwoningen en afzonderlijk le vende personen uit de gemeente Drie wegen. indien zij een kapitaal bezitten van ten hoogste 1500 en een jaarlijks inkomen genieten: hoofden van gezin- maximaal :ostgangers van maximaal ƒ2400, te verhogen met 300 per jaar per gezinslid en lid der samenwoning boven het getal van twee. Tot het „kapitaal" wordt ook geregend het kapitaal van alle tot het gezin of samenwoning behorende leden, voor ver boven hét bedrag van 500. Naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 18 december 1963, besloot de raad op voorstel van burgemeester en wethou ders een bijdrage te verlenen van 1350 voor verbetering van de zg. „Vier-we- gen" (gedeelte van de weg 's-Graven- polder-Kapelle). Aan de stichting „Stichting Dorpshuis Driewegen" zal een schenking worden gedaan van ƒ34.000 welk bedrag de ge meente heeft gereserveerd voor de bouw van een verenigingsgebouw. Het bedrag per leerling voor het open baar lager onderwijs wordt voor het jaar 1964 vastgesteld op 88.46. De raad hechtte verder zijn goedkeuring aan de circulaire van de minister van binnenlandse zaken om een uitkering te verstrekken in verband met nacalcu latie „trend" over 1963 aan gemeente secretarissen, -ontvangers en ambtena ren van de burgerlijke stand De raad j ling v tig de circulaire van de minister van binnenlandse zaken d.d. 10 januari 1964. In de commissie tot wering van school verzuim werden herbenoemd: de heren J P. Israel; C de Jonge; A. P. Smalle- gange en J. M. Platschorre. In de plaats van de heer A Nijsse Jzn werd be noemd de heer H. Denner Ook een wijziging van de intercommunale I.Z.A.- regciing Zeeland ontmoette geen be zwaar bij de raad. Aan de rijksuniversiteit ln Utrecht slaagde voor het examen seml-arts de heer H G van Haelst te Zuiddorpe. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieursexamen werktuigbouwkunde, de heer C. W Won- dergem, leraar aan de hogere techni sche school te Vlisslngen wetenschappelijke Belangen te en de bnlangstellenden, die dins- GOES Bijeenkomst S.C.S. „Luctor et Emergo" Dezer dagen hield de Bevelandse stu dieclub schilders „Luctor et Emergo" een bijeenkomst ln „Slot Ostende" te Goes. Voor ruim 150 aanwezigen hield de heer P Baars uit Middelburg, een inleiding over de verschillende mogelijk heden van wandbekledlng De heer Baars deed dit aan de hand van een aantal dia's over de behangselfabricage en de toepassing ervan Voorts vertoon de men een door Joop Geesink gemaak te film „Wanden... en wat er aan vast zit" Deze film toont onder meer wat er aan vast zit om een staalboek te ma ken Na bet dankwoord van de voorzit ter. de heer F de Jong uit Goes, aan de behangfabriek, die deze avond ver zorgde. was er gelegenheid een uitge breide collectie schilaersgereedschappen te bezichtigen. Wetensch. Belangen „op reis" in Mexico >e lei" mene Goes en dagavond naar „De Prinr van Oranje' waren gekomen, hebben daar kennis kunnen maken met Mexico. Met de ge schiedenis van dit land en met de folk lore. De folkloriste Steffa Wine bracht hen er met woord, muziek en beeld mee in aanraking. Zij woonde enige tijd te midden van de nakomelingen van de bekende Azteken en Zapotheken. In een korte inleiding zette zij een brok histo rie van Mexico uiteen, schetste het leven van de Indianen, de landing van de Spanjaarden in 1519 en de gevolgen, die dit voor de bevolking met zich mee bracht. De schoonheid van Mexico kreeg op deze avond een ruime plaats. Dia's en muziekopnamen zorgden bij haar betoog voor de sfeer van Mexico. Een oijzondere attractie op deze avond van wetenschappelijke belangen vorm den de Mexicaanse volksdansen, die Steffa Wine in de oorspronkelijke kos tuums en met originele muziek voor het voetlicht bracht. Er was vrij veel belangstelling. Hervormde wijkavond over het concilie De leden van de hervormde gemeente wijk 1 en 4 te Goes hebben zich maan dagavond verdiept in het jongste con cilie te Rome en in de oecumene. Dat gebeurde op een wijkavond in de kanti ne van de ambachtsschool aan de Berg weg. Zij zagen eerst de kleurenfilm „Opdat zij allen één zijn", die het eerste gedeel te van het concilie met name de ope ning in beeld brengt. Daarna was er gelegenheid om over het concilie en over de verhouding tussen rooms-kathoüeke en protestantse kerken van gedachten te wisselen. Pater J. G. Rottier beant woordde een aantal vragen in dit kader, die door verschillende gemeenteleden werden gesteld. De leiding van deze druk bezochte voorjaarswijkavond was in handen van ds. H. J. Teutscher. WOLPH AARTSDIJK Prijsschieting Doel naar Hoger' Dezer dagen hield de handboogsociëteit „Doel naar Hooger" te Wolphaartsdijk een prijsschieting in hotel „Ossewaarde". de uitslag was: 1. P. Vermue: 2. F. J. Ossewaarde; 3. P. Timmerman; 4. P. Boonman; 5. A. v. d. Bulck; 6. A. de Jonge; 7. W. v. d. Kreeke; 8. H. Drie- dijk, Heinkenszand; 9. Jac. Vermue; 10. M. v. d. Linde; 11. L. Vermue; 12. A. van Loo; 13. H. J. Driedïjk; 14. H. de Fouw; 15. Jan Rijk; 16. C. Bek; 17. B. Vermeu len; 18. H. Westveer; 19. Chr. Korstanje; 20. J. F. Ossewaarde: 21. Jan Rentmees ter. Subsidies aangevraagd bij rijk en provincie Dinsdagavond besloot de gemeenteraad van Kruiningen de molen aan de Slag veldstraat te Kruiningen grondig te doen restaureren. Burgemeester A. Schipper deelde mee, dat enige spoed nodig Is, omdat molenbouwers zeer moeilijk zijn te krijgen voor dit restauratiewerk. Een begroting maakt duidelijk, dat voor het opknappen van deze molen, die eigen dom is van de gemeente, een bedrag van ongeveer 12.600 nodig is. Aan de provincie en aan het rijk is subsidie gevraagd. Hoeveel deze subsidie zal bedragen is niet bekend. De heer E. A. E. M. Suij (k.v.p.) vond de kosten wel erg hoog. Hij hoopte, dat het restauratiebedrag voor de gemeente niet meer dan 4000 gulden zal belopen. Hij drong er bij b. en w. op aan de subsidie-aanvra gen zou hoog mogelijk op te voeren. Ten slotte nam de raad het voorstel zonder hoofdelijke stemming aan. Aan het raadsbesluit van Utingeradeel om bij de regering aan te dringen op be spoediging van de afschaffing van de gcmeentcclassificatie betuigde de raad haar adhesie. B. en w. vroegen en kre gen een krediet op het memorandum over de gemeente Kruiningen en haar toekomst in gedrukte vorm uit te ge ven en te verspreiden. (Waarover elders meer in dit nummer). De raad betuigde haar instemming met de plannen van b. en w. ten aanzien van de rationele bouw van woningen en speciaal de arbeidsbe sparende bouwmethoden. Op een vraag van de heer J. Griep (v.v.d.) deelde de voorzitter mee, dat wellicht een oplossing kan worden gevonden voor het tekort aan garages in Hans- weert-Oost. De ongeoorloofde houw van autobewaarplaatsen zoals die nu plaatsvindt, kan niet worden toege staan. Men overweegt de bouw autohnxen. De rekening van de gemeenschappelijke keuringsdienst van slachtdieren en vlees over 1963 werd goedgekeurd. De reke ning heeft een nadelig saldo van 4076.34. De bijdrage van de gemeente Kruiningen in dit tekort is 870,34. DS. J. G. NIEWÖHNER VERLAAT WEMELDINGE Ds. J. G. Niewöhner zal zondag 1 maart a s afscheid nemen als predikant van de Vrije Evangelische Gemeente van We meldinge Zondagmiddag 15 maart zal hij intree doen ais predikant van de Vrije Evangelische Gemeente van Apel doorn, na in de morgendienst te zijn bevestigd door zijn voorganger, ds. Jac. Lissenberg, aan wie met ingang 1 ja nuari jl. emeritaat is verleend. Ds. Niewöhner werd 21 februari 1928 te Winterswijk geboren. Hij studeerde aan de theologische school van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Neder land te Apeldoorn, waar hij op 24 juni 1958 zijn kandidaatsexamen aflegde. Op 7 september 1958 werd hfl bevestigd ais predikant van de Vrije Evangelische Ge meente van Wemeldinge door ds. H. R Timmerman, toen predikant te Yerseke. BtJ aankoop van een hoed ontvangt U voor uw oude Bovendien GRATIS SPELDJE. M alst raat 78 - VUssingen Lange Noordstraat 35 - Middelburg Auto belandde in de sloot Maandagavond slipte op Rijksweg 58 ter hoogte van het zg Bolwerk onder de gemeente Krabbendijke een personen auto en belandde via de linkerweghelft en het rijwielpad in de zuidelijk van de rijksweg gelegen sloot Het ongeluk gebeurde doordat de be stuurder P J B uit Hoek komende uit de richting Bergen op Zoom werd ver blind door een tegenligger en te sterk afremde teneinde een botsing met een voor hem rijdende auto te voorkomen De auto werd zo zwaar beschadigd dat deze moest worden weggesleept De be stuurder werd licht gewond REGIONALE BIJEENKOMST JONGEREN GEREF. GEMEENTEN IN ZEELAND De leden van de jongelings- en studie verenigingen van de gereformeerde ge meenten in Zeeland houden zaterdag 7 maart in Goes de derde regionale ver gadering De bijeenkomst in het kerkge bouw van de gereformeerde gemeente te Goes begint 's middags om twee uur en staat onder leiding van ds A Honkoop uit Goes De heer A van Bochove uit Aagtekerke zal spreken over het onder werp ..Opdat zij allen één zijn" en ds G. A Zijderveld uit Middelburg ver zorgt hel slotwoord Zilveren medaille bij 40-jarig jubileum in Terneuzen De heer I. Riemens magazijnchef bjj Ribbens Verfhandel N.V. te Terneuzen is dinsdagmorgen onderscheiden met de ilveren medaille verbonden aan de Orde an Oranje-Nassau. Dit gebeurde naai aanleiding van het feit. dat de heer Rie- nens juist gisteren veertig jaar in dienst vas bij zijn werkgever Hpt frappeert mij "elkens hoe nauw de banden zijn tussen de oudere Terneuze- naren en hun werkgevers" zei burge meester mr H Rijpstra, die de jubilaris in het kantoor van de N V Ribbens de zilveren medaille opspeldde Hij noemde dat een bewijs van trouwe plichtsbe trachting van werknemers, maar ook van een juiste instelling var de werkgevers Namens het gemeentebestuur van Ter- neuzen bood hij de heer en mevrouw Riemenê gelukwensen aan De heer H Ribbens. directeur van de N V.. wees er op. dat dit de tweede maal is. dat een van zijn werknemers een koninklijke on derscheiding wordt toegekend Ook hem verheugde dit De jubilaris, die reeds op zijn dertiende jaar bij de heer Ribbens in dienst kwam, bestempelde hii als een plichtsgetrouw man „Voor U zit er misschien nog wel een vijftigjarig iubileum in", zo zei hij tot de heer Riemens Namens het bedrijf bood hij de jubilaris de gebruikelijke en veloppe met inhoud aan, terwijl me vrouw Riemens in de hulde werd be trok en met een boeket bloemen De heer E Broekema- adjunct-directeur van de Sikkens-groep te Sassenheim bood de jubilaris een fraai armbandhorloge aan. Namens het personeel van de N V Rib bens werd hem een hobby-werktuig (boormachine) overhandigd Persoonlijk deed de heer Ribbens er nog een kleine cirkelzaag bij Tot slot sprak de heer Riemens een kort woord van dank. Aardappeltelers te Axel bijeen Op de goed bezochte telersvergadering, die dezer dagen door de Stichting Keu ringsdienst Zeeland van de N.A.K te Axel is belegd, stond de pootaardappel in het middelpunt van de belangstelling De laatste jaren is het areaal pootaard- appelen in Zeeland vrij constant, nl 550 a 600 ha Hoewel de afzet in eigen pro vincie weer toeneemt, verdient de Zeeuwse pootaardappel, gezien de goede kwaliteit een ruimere belangstelling Nog te veel wordt door de consumptietelers het pootgoed van elders aangekocht, ter wijl kwalitatief het Zeeuwse produkt hier zeker mee kan concurreren De keu ringsdienst behandelde verschillende ac tualiteiten betreffende de teelt en de keuring van pootaardappelen. waarbij de nadruk werd gelegd op kwaliteit en kos tenverlaging Bij een juist afstemmen van de teeltmaatregelen is ook bij de pootaardappelteelt een ver doorgevoerde mechanisatie mogelijk De ontsmetting tegen rhizoctonia wordt nog te weinig toegepast, al is de toestand ten aanzien van deze schimmelziekte nog relatief gunstig in Zeeland In een geanimeerde discussie werden verschillende punten nog nader toegelicht BEURSBERICHT MARKT GOES 25 tcbrusrl Granen en peulvruchten Tarwe, baata 17%. boerenschoen af boerderij 25—33 per 100 kg Schotvrije partoen tarwe U«en iet* hoger ln priji Gerat. basis 17%. Ooeren- achoon at boerderij 24.50—26 per 100 kg. igecn handel) Groene erwten, boerenschoon af boerderij 35—41 per 100 kg Schokker*, boerenschoen af boerderij »-50 per too kg Bruine bonen, boercnschoon af boerderij 70— 97.50 pei IOO kg Voor erwten en achokkera viui uitgezochte kwaliteit waa de notering Aardappelen Bintje. 35 mm opwbinnen landse sortering 7.50B.OD per too kg Leve ring aan <te soneennrichUng Sorter ris oaten voor rekening koper Naar Bintje voor ex port bestaat geen vraag Voederaardappelen noteerden 3.2S1.00 per 100 kg Uien Onafgwitaart aan de eorteerinrtchtlng geleverd 5 cent per kg Hooi en stro Lucernehool 130—135 per 1000 kg. Weidchool prima kwaliteit I 130—135 per 1000 kg Veld beemd 7530 per 1000 kg Engel* raai 65—70 per 1000 kg Voor tweede soon hooi bestaat geen belangstelling Tarwestro 70 per 1000 kg Gerat est ro 70 per Erwwalro <kl groent 90 per 1000 VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 4045 stuk» Weekaar.voer 5800. Vette koelen en oasen 350. Gebrutksvee 501, Vette kalveren 4«" Graskalveren 213 Nuch tere kalveren 2373 Varkens 9 Lopers Biggen 3 Paarden 41 Veulen» 0 Schapen of lammeren 83 Welde- of zuiglamme.'en 4. Bokken of gelten 22 Prijzen (reap en 3e kwaliteit) kg 310—365 270—300 tarden 2 In gulden* i Pini 800 600 #23 kg Ongerepeld 12—27 cent per kg Gere peld 18—37 cent per kg De eierprti* bedraagt 1.40 per kg VEILING GOES 25 februari Op monster: Conference <gas- bewarlngi 1 05 mm en op 7481. 60 05 71, 55-60 60 Conference «gewone bewaring» 631 55-6 2D 24 Gewone velling Goudrenet 1 85-90 4851. 15 49—55. 75-30 50—51. 70-75 45—46. 65-70 39. 2D 32—33. 2 80-85 42—50. 75-80 13- 52. 70-75 40—13, 65-70 33—39. grof 30-46. fijn 26- Golden Delicious i 80-85 fl-66. 75-80 68—90. 70-75 59—81. 65-70 53—66 50-65 35—46. 2D 22—27. 2 80-85 65-71. 75-80 65—70. 70-75 57—64. 65-70 43. 60-65 37. grot 30—50. fijn 12—21 Jonathan 1 80-85 33—41. 75-80 42. 70-75 43—46. 65-70 37—39. 60-65 29—31. 2D 13—17. 2 80-85 30. 75-80 28-31, 70-75 30-35. 65-70 2436. 60-65 22—28. grot 22—33. fijn 16—18 Lomoarts Calville 1 80-85 50—51. 75- 80 46—47. 70-75 41—45. 65-70 37. 60-65 24. 2D 13—16. 2 80-83 3550. 75-30 37—43. 70-75 4041. 65-70 32. 60-65 16—28. grot 15-28. fijn 14—17 Winston t 80-85 90—91. 75-80 63— 96. 70-75 72—95. 65-70 86—82. C)-65 43—56. 55-60 26—30. 2 80-85 80-83. 75-80 81-86. 70-75 65—82. 65-70 >8—68. 60-63 40—49. 55-60 22. grof 16—46. fijn 11-16 Laxtons Superb I 30-85 53-59. 75-80 60-43. 70-75 59—(.5. 65-70 26—47. 60-65 17—29. 2D 12—14. 2 80-85 44. 75-80 38—43, 70-75 33—38. 65-70 22. 60 65 19. grof 24—23. fijn 13—14 Diverse appels kroet 12.50 Conference 2D 24— 29. grot 39—58. fijn 29—38. kroet 6—9 Saint Remy 3 grot 51—54. fjjn 50—51 Doyenne du Cornice 3 grof 121 Totale aanvoer hard fruit 9400 kisten VISMIJN COLMNSPLAAT. Exportgarnalen 3235 kg. 105-160 Schar 222 kg Bot 49 kg Schol 20 kg Ongesorteerde vla 66 kg Zette koelen: aanvoer Iets meer. handel re- lelijk, prijzen als gisteren Vette kalveren: lanvoer ruimer, handel redelijk, prijzen la ger. enkele prima's boven notering Graskal- n. aanvoer even minder, handel kalm. prijzen onveranderd Nuchtere kalveren: ianvoer flink, handel zeer kalm. prtj/en la- ;er Lopers en biggen: aanvoer Iets korter, handel tamelijk, prijzen niet hoger Slacht- -aarden aanvoer matig, handel goed. prtj- en vost Schaper en lammeren aanvoer tlelner. handel tamelijk, pnjzen prijshou dend Kalf- «n melkkoeien aanvoer gewoon, handel stroef, prijzen gedrukt Vare koelen: aanvoer als vorige week. handel rustig, prij zen stabiel Vaarzen en pinken aanvoer Iets korter, handel flauw, prijzen ongewijzigd. VEILING KRABBENDIJKE. 25 februari Appels: Golden Del 1 80-33 76— '5-80 81 S3. 70-75 75—80. «5-70 53—59. 60- 941. 2 80-85 64—87. 75-30 57—71. 70-75 60—66. 63-70 48 -53. 60-65 34—39. 2D 16-21, grof 28-36. 3 fijn 18—20. kroel 11 Winston 1 75-80 85—88. 70-75 88-89. 65-70 75-77, 00-65 4851, 55-60 25—31. 2 «0-85 84. 75-80 89. 70-75 90 65-70 75. 'ft 65 53. 55-60 24—26. 3 grof 41—45. kroet 11 Lombarts Calv 1 80-85 43. 75-80 46. 70-75 4$ 65-70 35. 60-63 27. 2 80-85 31-39. 75-80 34 —41. 70-75 35— 40. 65-70 28—33. 60-65 19—23. 2D 11—12. 3 grof 24. 3 fijn 13. kroel 5 Laxton Superb I 80-8* 5556. 75-80 58. 70-75 5255. 6S-70 37«1, SO-65 22. 2 50-6S 21. 2D 11. 3 grof 24—25. 3 fijn 13. kroet 10—11 Goudrenet 1 85-90 43. 80-85 51, 75-30 48—49. 70-75 44. 65-70 38. 2D 29. 3 grof 38—42. 3 fijn 28—30. kroet 17—25. Jonathan 1 65-70 37. G0-6S 31. 2 70-75 41. 65-70 33. 60-65 25. 2D 15. 3 grof 23. 3 fyn 12-13 Peren Conference I «5-70 73. 60-6$ 09—70. 55-60 60. 2 65-70 71. 60-63 6S 55-60 57. 2D 25. 3 grof S3. 3 fijn 37 Doyenne du C. 2 75-80 140. 70-75 154. 65-70 144. 2D 60-65 115. 2D 55-60 62. 3 grof 101, 3 fijn 41, kroet 28. St. Remy 1 65-75 49—51 KWART EEUW BIJ „TANTE POS" Felicitatie voor mevr. N. de Looff Vier maanden nadat P.T.T.-kantoorhon- der C. de Looff te Wissenkerke een kwart eeuw in P.T.T.-dienst was. vierde dinsdag zijn ..rechterhand", mevrouw N de Looff-van de Berge, haar zilveren jubileum bij „Tante Pos" als assistent-kantoorhoudster. Een deputatie van het hoofdkantoor een officieel tintje te geven. Ir een toespraakje complimenteerde de directeur van het Goese rayonkan toor. de heer J. van Laar. mevrouw De Looff voor de manier, waarop zij haar taak in die periode heeft ver vuld. Hij bood haar de gebruikelijke gratificatie en de zilveren PT T -ju- Bileumbroche aan De directeur liet verder ook de „staat van dienst' van Ijzerhandel voor ongeveer een ton opgelicht De Utrechtse recherche heeft in het af gelopen weekeinde zes schroothandela- ren en een beëdigd weger gearresteerd in verhand nt<-t ernstige fraudes die de De dertigjarige weger Van der T. heeft gedurende een reeks van jaren geknoeid aan het mechanisme van de weegbrug die op het terrein van de ijzerhandel stond en waarop de vrachtauto's met oud ijzer werden gewogen. Op die ma nier drukte hij een hoger gewicht af dan werkelijk aangevoerd werd. De schroot- handelaren leverden de weegbriefies bij de administratie van de ijzerhandel in er. kregen op die manier meer uitbetaald dan waarop ze recht hadden. Voor de medewerking die de weger verleende, kreeg deze 25 per ton. Vermoed wordt dat op deze wijze voor meer dan 100.000 werd verduisterd. De weger heeft inmiddels bekend. De schroothan- delaren, van wie er een afkomstig Is uit Bussum en vjjf uit Utrecht, zullen voor de officier van justitie worden geleid. Intussen wordt het onderzoek voortge zet. De fraude kwam aan het licht toen een van de personeelsleden van het be drijf, die reed» tientallen jaren in dienst is. zich bij zijn chef beklaagde over het feit dat hij niet meer kon schatten Steeds bleken namelijk aangevoerde voorraden aanzienlijk groter dan met het blote oog te schatten was. Besloten werd de aangevoerd partijen eens na te wegen Toen bleek dat grote verschillen aan het licht kwamen. Ontevredenheid over maatregelen voor aardappelen De drie centrale landbouworganisaties achten maatregelen, die het produkt- schap voor aardappelen heeft genomen ter verbetering van de situatie op de aardappelmarkt - uit de markt nemen van 25.000 ton aardappelen a acht cent per kilo. stellen van kwaliteitseisen bij invoer - niet voldoende. Vorige week lieeft het Koninklijk Nederlands Land- houwcomite al doen weten dat het de hoeveelheid van 25.000 ton te gering en de prijs van acht cent te laag acht om de ernstige marktverstoring enigermate te verhelpen. Thans heeft de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond een bericht uitgegeven, waaruit blijkt dat hij over de „overigens gewaardeerde" maatregelen van het produktschap dezelfde gedach ten koestert als het K.N.L.C. De situatie op de aardappelmarkt moet thans uiterst bedenkelijk worden geacht, schrijft de K.N.B.T.B. Vraag en aanbod verhouden zich zodanig tot elkaar dat de prijs, die de boer ontvangt ver beneden de kost prijs is gedaald. De Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond is het naar het A.N.P. bij navraag vernam, met de beide andere organisaties eens. Politieonderzoek na klachten over Wegens sterfgeval Is onze slagerij zaterdag 29 februari de gehele dag GESLOTEN. JAC. IZ. RISSEEUW- BIERENS Oostburg. Na een zeer lang doch moedig g€ lijden is van ons heen- fegaan onze lieve ochter, zuster, be huwdzuster en tante MARIA SANDEE. geboren Koster, op de leeftijd van 38 jaar en 7 maanden. Namens de diepbe droefde familie. J. Koster. J. Koster-Koole en kinderen. Driewegen, 25 februari 1964. Condoleantieadres Goudsbloemstr. 113. Papendrecht. uitgeverij Bij deze geven wij ken nis van het overlijden van onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder JOHANNA MARIA JANSEN, weduwe van P. J. Risseeuw, die op dinsdag 25 febr in het St.-Anthonius- ziekenhuis te Oostburg vredig is ontslapen op de leeftijd van 82 jaar. Psalm 23. Oost burg: Jac. Iz. Risseeuw C. Risseeuw- Bierens Amsterdam: P M J. Risseeuw C. Risseeuw- Geelhoed Rina Michel Axel: J. K. Lensen P J C Lensen- Risseeuw Frans Ina Jacques Oostburg. 25 febr. '64 De begrafenis vindt plaats op zaterdag 29 febr om 14 uur op de algemene begraaf plaats te Zuidzande Vertrek uitvaartdienst Oudestad 50. Oostburg te 13.30 uur mevrouw De Looff nog even de re vue passeren. Nadat zij in Wissenkerke haar opleiding voor assistent-kantoorhoudster had gekregen, was zij werkzaam op di verse stations in Zeeuwsch-Vlaande ren. Tholen en West-Brabant En ook m Wissenkerke Toen in oktober 1938 het hulpkantoor op deze Noorriheve- landse plaats werd omgezet in een station, werd haar P T T -loonbaan enkele ïaren onderbroken Sinas no vember 1945 vervuil mevrouw De Looff de functie van vervangend kantoorhoudster te Wissenkerke. ter wijl zij af en toe ook „bijspringt' in andere kantoren op hei eiland in de loop van de dag kwam ook de di recteur van het postdistrict Zeeland- West-Brahant. de heer W R Eel- slngh. de jubilaresse gelukwensen, evenals de andere P.T.T.-collega's op Voord-Beveland Belangstelling voor het jubileum was er ook van de rijde van versehillende Wissenlcerksi- ver enigingen. waarvan mevrouw De l-onff lid is. De Amsterdamse centrale recherche is j een onderzoek begonnen naar de zakelil- 1 ke gedragingen van de inmiddels fail liet verklaarde firma „Beroepcnregister inet telefoonunimers". Dit Amsterdamse bedrijl hield zich be zig met het gratis verspreiden van be roepengidsen onder telefoonabonnees ïn daatsen. waar de P.T.T. deze gidsen niet uitgaf. De drukkosten die de firma naakte, dekte zij uit de opbrengsten van advertenties, die winkels, bedrijven etc. in de beroepengidsen wensten te plaatsen. Dnidat de firma de drukkosten niet meer aan de drukkerij voldeed weiger de de laatste nieuwe uitgaven te druk ken. zolang de kosten van een vorige uitgave niet waren betaald Toen de fir ma failliet ging, waren er daarom vele winkeliers vooral in het oosten van het land die vóóruit advertentiekosten had den betaald zonder dat de beroepengids, waarin hun advertenties wouden worden geplaatst, ooit was verschenen •e klachten van deze winkeliers, die ::ch nu gedupeerd voeler, hebben de Amsterdamse politie doen besluiten eer. i-uierzoek in te stellen naar mogelijk onrechtmatige manipulaties van het be drijf. In dit verband noemde de recher che eventuele oplichting of bankbreuk. Heden overleed, tot on ze diepe droefheid, zacht en kalm. na een geduldig gedragen lij den onze innig geliefde man. vader, behuwd-, groot- en overgroot vader MARINES BLOK, in de ouderdom van 89 jaar en 5 maanden. 's-Gravenpolder: W Blok-Kosten C H. Blok Goes: J A. Nagelkerke- Blok J Nagelkerke Baarland C M Overbeeke Klein- en achter kleinkinderen. s-Gravenpolder, 25 februari 1964. De begrafenis zal plaatshebben op vrij dag 28 febr aa. des namiddags 14 uur van uit het Verenigings gebouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 13