Caltex met Methyl voorkomt cilinder-ondervoeding Winkelpand opnieuw onderwerp van gesprek Studententitelstrijd van Nederland 1963 LEZERS SCHRIJVEN zi.i Caltex benzine met Methyl (esgjp Officier achtte architect schuldig Mulder en Dallinga_ beste spelers A0-REEKS MET HANDIG NUMMER OVER DE OOSTERSCHELDEBRUG MAANDAG 24 FEBRUARI 1964 PROVINCIALS Z E E V W 8 B COURANT T maken. VAN OE VELDE UW DRUKKER BENZINE- en L.P.G.-SERVICESTATION „DE BAAR", GOES. Eerste officiële servicestation van Zeeland. BIJ DE BAAR BENT U VLUGGER KLAAR. de advertenties, weet zij, dat een weloverwogen keus zal Ongelijke verdeling van oktaanwaarden, ofwel cilinder- ondervoeding, veroorzaakt pingelen, verlies aan kracht en benzineverspilling. Elk benzine-lucht mengsel bevat lichte en zware ben- zinefrakties. Daarvan bezitten de zware de hoogste ok- taanwaarde. Vooral echter bij snel optrekken bereiken niet genoeg zware frakties de buitenste cilinders, zodat deze een mengsel van te lage oktaanwaarde krijgen. Men noemt dit „cilinder-ondervoeding". Het is de oorzaak van pingelen, verlies aan kracht en benzineverspilling. Gelijke verdeling van oktaanwaarden by Caltex ben zine met Methyl voorkomt cilinder-ondervoeding, geeft maximum kracht. De Methyl in Caltex benzine zorgt voor een gelijke ver deling van oktaanwaarden over è,lle cilinders. Dus ook de buitenste cilinders ontvangen nu een mengsel van uitge balanceerde samenstelling. De cilinder-ondervoeding is voorkomen en élke cilinder levert zijn maximum rende ment, zijn maximum aan kracht. U rijdt krachtig, zuinig en betrouwbaar op Caltex benzine met Methyl- RECHTBANK MIDDELBURG Voor de zoveelste keer is het win kelpand van C. M. in de Lange Delft te Middelburg onderwerp van gesprek geweest. Vrijdagmorgen was dit het geval tijdens de zitting van de meervoudige strafkamer van de Middelburgse rechtbank onder presidium van mr. P. van Empel. Op het verdachtenbankje zat de Vlissingse architect P. G., die zich reeds half oktober van het vorig jaar bij de Middelburgse kan tonrechter mr. J. Moolenburgh had moeten verantwoorden voor het feit, dat hij ongeoorloofd een win kelpand in het centrum van de Zeeuwse hoofdstad zou hebben verbouwd. De officier van justitie kwam toen tot een eis van 300, maar de kantonrech ter ontsloeg G. van rechtsvervolging. Volgens de kantonrechter was niet wet tig cn overtuigend bewezen, dat de ar chitect persoonlijk voor zich het winkel pand geheel of gedeeltelijk had ver nieuwd. Tegen deze uitspraak kwam de officier van justitie in beroep. Tijdens de zitting van de rechtbank betoogde mr. A. W. Rosingh, officier van justitie, dat G. wel degelijk schuldig was. De argumenten, die door de kantonrechter waren aange-i voerd bij het ontslag van rechtsver-i volging, en die betrekking hadden op bepaalde voorschriften zouden naar de mening van mr. Rosing te eng ge ïnterpreteerd zijn. Terzake van de overtreding van de bouwverordening eiste de officier een geldboete van 200. De raadsman van G., mr. W. K. H. Diele- man, die bij de behandeling van de zaak voor het kantongerecht reeds had be toogd, dat G. uitsluitend hulphandelin gen verichtte en dus ten onrechte het delict in de schoenen van G. was ge schoven, bracht nog eens de langdurige voorgeschiedenis naar voren. Met ver schillende voorbeelden illustreerde hij zijn standpunt, waarbij hij onderstreepte, dat de kantonrechter een juiste beslis sing had uitgesproken. Terloops wees hij erop, dat de uitvoering van het plan waarin de mogelijkheden voor een open gevel slim waren weggewerkt, het stads- schoon niet in de minst schade berok kend hebben. kele vingers moeten missen. Bedrüfslci der L. F. K. had voor deze kwestie al eerder voor het hekje gestaan. Het was bij die gelegenheid, dat hij de rechtbank meedeelde, dat de arbeidsinspectie die procesverbaal opmaakte omdat het werktuig niet doelmatig was beschut, b(j andere bezoeken nooit op een onvoldoem de beveiliging hadden gewezen. Dc of ficier vond dat verdachte tekort was ge schoten cn eiste een geldboete van 150 subs. 30 dagen. Uitspraak op 5 maart. Voor verduistering van twee olievaten te Wemeldinge stonden vrijdagmorgen te recht M. H. B. en P. van der M. uit Dordrecht. Een derde verdachte J. der K. was niet verschenen. De officier van justitie mr. T. Lebret eiste tegen Van der K. en B. een voorwaardelijke celstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Voorts eiste hij een geldboete van 250,Omdat de verduistering Van der M. in een extra moeilijk parket had gebracht werd tegen hem alleen een geldboete van 100 subs 20 dagen gevorderd. GEDENKPLAAT 3-3 R.I. Op 14 september 1963 Is een gedeelte van het voormalige bataljon 3-3 Reg. Inf. „7 dec.", dat van september 1946 tot december 1949 op Sumatra's Oostkust in het voormalige Nederlands Indië ver bleef, bijeen geweest in de Gort Heijli- gerskazerne te Bergen op Zoom. In deze kazerne werd destijds het bataljon ge formeerd en naar Indië vertrokken. Op de bijeenkomst is door de generaal KNIL b.d. P. Scholten, oud-commandant van Sumatra's Oostkust, de suggestie ge daan lot het aanbrengen van een ge denkplaat ter nagedachtenis van de ge vallenen van 3-3 Reg. Inf. Thans is men zover gevorderd met het plan dat het een vaste vorm heeft aangenomen. De vergunning tot het aanbrengen van deze plaat in de Cort Heijligerskazerne is inmiddels ontvangen en het actiecomi té hoopt het benodigde geld in 2 jaar bij elkaar te hebben. Velen hebben reeds hun bijdrage ge stort, maar een groot aantal oud-militai ren was helaas nog niet te bereiken, vandaar deze oproep. De oud-militairen van 3-3 Reg. Inf. „7 dec." welke hun naam en adres nog niet hebben doorgegeven aan het contact adres, worden verzocht dit ten spoedig ste te doen. U ontvangt dan nadere in lichtingen omtrent het plan. Contactadres: A. P. Hoogenboezem, Pie- ter Langendijkstraat 178, Den Haag. Hei bestuur in de gemeente St.-Philipsland Uw ..Kantlijn" van 18 februari 1.1. over St.-Philipsland geeft mij aanleiding tot DAMRUBRIEK De Vrouwenpolderse landbouwer S. M. uit Vrouwenpolder verscheen op 23 ok tober van het vorig jaar voor de kanton rechter. omdat een losgebroken rund dat aan hem zou toebehoren, zich te Sint- Laurcns op de openbare weg zou hebben opgehouden. Op de Ossenbergweg om precies te zijn. Volgens M.'s zeggen was er niets bewezen. En hjj bleef bij die verklaring. Vandaar ook dat hjj geen genoegen nam met het vonnis van de kantonrechter, die hem de mogelijkheid van hoger beroep liet door een geldboete van 11 subs. 2 dagen op te leggen. Van deze mogelijkheid maakte hij gretig gebruik en zo stond hij gisteren voor het hekje waar hij opnieuw een vurig plei dooi voerde. Opperwachtmeester J. J. \V. van de rijkspolitie kwam echter met zoveel bezwarende feiten aandragen, dat het voor de officier van justitie wel vast stond, dat het rund, dat zich buiten de weide had gewaagd, aan M. toebehoorde. Zo wees de politieman op het feit, dat het beest zelf via een platgetrapte omheining de langs de weg gelegen wei weer was binnengegaan En de dere runderen reageerden helemaal niet. ..Ik zou wel eens willen weten hoe U zonder registratiebewijs de identiteit kan vaststellen probeerde M. nog. De officier eiste 15,subs. 3 dagen. De Antwerpenaar T. L. S., die bij ge machtigde van mr. C. Kalkman was ver schenen, was in hoger beroep gekomen tegen een vonnis van de kantonrechter, die hem wegens „snijden" onder meer een langdurige ontzegging van de rij bevoegdheid had opgelegd. Mevrouw T. van A.-V. en de landbouwer J. B. uit Schore kwamen als getuigen het gebeur de nog eens nader toelichten. „Een auto mobilist die op deze manier rijdt geeft blijk nog heel wat te moeten leren", be toogde mr. Rosingh die bevestiging van het vonnis vorderde. Mr. Kalkman voer de onder meer aan, dat de superieuren van zijn cliënt en S. zelf door deze ont zegging zeer gedupeerd waren. Hij vroeg clementie. Uitspraak over 14 dagen. By een bedrijfsongeval met een hakmes te Sluis had een jeugdige werknemer en- (Red. L. Anderson). Aan liet toernooi te Hoogezand nam ook deel de studentenkaraploen Ch. A. Mul der, wiens prestaties thans echter ver werden overtroffen door J. Dallinga. Belden studeren wis- en natuurkunde, resp. te Leiden en Groningen. Mulder werd in 1963 nationaal kampioen na een beslissingsmatch met Dallinga (51). In Hoogezand verzamelde Dallinga echter 11 punten tegen Mulder slechts 6 (uit 10 partyen). Dallinga is duidelijk sterker geworden dan Mulder, van wie hjj in het studententoernooi als volgt verloor. Wit: Dallinga. Zwart: Muider. 1. 32—28, 18—22; 2. 37—32, 12—18. 31—26, 7—12; 4. 36—31, 1—7; 5. 31— 27, 22x31; 6. 26x37, 16—21; 7. 3429, 18—22; 8. 39—34, 13—18: 9. 44—39, 21 —26: 10. 5044, 9—13; 11. 29—23. lSx 29; 12. 34x23, 3—9. Een moedige voortzetting van wit met de volgende mogelijkheid voor damslag naar veld 1, indien zwart meent een i schijf te kunnen winnen door 22—27?. 17—22, 19x28, 11—16, want dan ver volgt wit met 3530 (16x18) 3934 (12x21), 30—24 (15x29) 34x1. 13. 35—30, 20—24; 14. 3025, 1520; 15. 40—34?, 22—27; 16. 32x21, 17—22; 17. 28x17, 19x28; 18. 33x22, 11—16. Nu gaat de schijfwinstcoinbinatie wel op. Wit krijgt weliswaar enige kwali teitscompensatie op z(jn rechtervleugel, maar het sc'nijfverlies weegt te zwaar. 19. 39—33. 16xlS: 20. 34—29. 12x21 en na nog 32 zetten capituleerde wit. In de derde beslissingspartij was de stand na de 35e zet van wit (3631): wit: 12 schijven op 28-29-31-33,35-37/39-. 42-44-18. Zwart: 12 schijven op 2-6-9-10-1 12^15-16-18-20-21-24-26. Dallinga met zwart spelende zette in deze stand foutief met 1217 voort, waarna wit via een verborgen coup de Weiss dam haalde door 3530, 3430, 2923, 2823, 37—32 en 33x4. Ook deze partij ging voor Dallinga verloren. In de twee de ronde van het studententoernooi toonde de Groninger zijn kracht we derom tegen Mulder als volgt. Stand na 33e zet van zwart (1116). Wit: 12 schijven op 27-28-32;35-37'40-45- 48. Zwart: 12 schijven op 6-S-9-12-13- 15-16-18-19-24-25-26. Aan het studententoernooi 1963 namen 11 spelers deel, waarvan behalve Mul der en Dallinga, die boven de anderen uitstaken nog in de finale kwamen: Schotanus (Groningen), De Jong (Gro ningen), Bronstring (Leiden) en Van Beek (Utrecht). De kwaliteit van de partijen varieerde van ruim voldoende tot uitgesproken slecht. De leeftijd van de jongste deelnemer was 17 jaar (Poor ter uit Leiden); die van de oudste 30 jaar (Mulder). Daar ook Dallinga reeds 27 jaar is valt niet te verwachten, dat momenteel verrassingen op damgebied uit de studentenwere'd te verwachten zijn. Bij regelmatige deelname aan be langrijke wedstrijden kan Dallinga wel licht, nog een belangrijke rol gaan ver vullen, evenals de studentenkampioen Holstvoogd dat in 1962 deed. wijze waarop in deze gemeente de J raadsleden kennis krijgen van de notu-1 Ien, het ontbreken van pre-adviezen bij de raadsstukken en het niet in afschrift zenden aan de raadsleden van de ge meentebegroting. Ik ben net echter bepaald niet eens met de in dit artikel naar voren ko mende gedachte als zou een en ander een gevolg zijn van de staatkundig gereformeerde levenshouding. Deze le venshouding heeft nl. met de gesigna leerde gebruiken bij het gemeentebe stuur van St.Philipsland niets te ma ken. In alle partijen zullen wel personen zijn en ook bij hm die deze partijen vertegenwoordigen, die ook in bestuurs zaken meer behoudend zijn. terwijl an deren een bestuurlijke werkwijze voor staan, die meer ln overeenstemming is met de hedendaagse tijd. Maar hoe nu de conclusie kan worden getrokken dat dit in St.-Philipsland een gevolg is van de staatkundig gerefor meerde levensvisie, is mij een raadsel. Trouwens, naar ik uit de berichtge ving ter zake meen te hebben bemerkt, is net niet voldoen aan het verzoek van met name de heer Rijstenbil, voor het invoeren van een andere werk wijze, voornamelijk afgestuit op de wei gering daartoe van de burgemeester van St.-Philipsland. En deze is niet staatkundig gereformeerd, maar naar ik meen te weten partijloos. Maar al was hij wel bij deze partij aangesloten, dan zou dit nog niets afdoen aan mijn hiervoor ontwikkelde stelling, dat dit alles op generlei wijze in verband te brengen is met de levensbeschouwelijke denkwijze van de S.G.P.-ers. Het spijt mij dan ook dat het desbe treffende artikel in die richting ten deert. Hierdoor wordt op de S.G P. een onverdiende blaam geworpen. Meneer de redacteur, dit moet mij als S.G.P.-er toch even van het hart. Goes. a. maljaars. VERSCHIL VAN KLEUR IN DE SPORT Gezien de straf die Jong A.mbon van het K.N.V.B.-bestuur afd. Zeeland heeft gehad, komen we allemaal in een hope loze toestand, zo gezien door verschil van kleur, blank en bruin. Is dat K.N. V.B.-bestuur zomede de strafcommissle die deze straf heeft opgelegd, van me ning dat alleen Jong Ambon in de voet balsport die fout heeft gemaakt? Op iedere zondag-voetballen hoor je dat een scheidsrechter door het publiek wordt gekweld of dat de spelers tegen spelers vochten maar je hoort niet dat ze zo'n zware straf krijgen zoals Jong Ambon. Een paar jaar terug, na de wed strijd Vllsslngen-Xerxes voor landskam- filoen amateurs heeft het publiek na af- oop van de wedstrijd de scheidsrechter geslagen. Wat heeft de K.N.V.B. toen gedaan? Niks. En nu voor de Ambone zen: een speler voor 5 jaar geschorst, en tot het eind van de competitie wordt geen publick meer toegelaten en als Jong Ambon de straf niet aanvaardt dan moeten de Ambonezen uit de K N. V.B. verdwijnen. Hopeloos! Het le elf tal wordt gestraft en het 2e elftal mag ook niet spelen dus ook gestraft. Men sen, mensen is dat nu het K.N.V.B.-be- stuur en de strafcommlssie van de afd. Zeeland die de straf heeft opgelegd? Het K.N,V.B.-bestuur en de strafcom missle probeert de Ambonezenploeg die nooit getraind heeft, en toch zijn best heeft gedaan om een hoger peil te be reiken. zijn kop te drukken en weg van van de K.N.V.B.! Hoe was 't met de wedstrijd Jong Ara bon-Vogelwaarde met al die doelpunten die door de partijdige scheidsrechter, de heer Tutti uit Graauw, werden afge keurd Graauw Is een dorp dat dicht bij Vogelwaarde ligt, en was dat de over winning van Vogelwaarde om kampioen te worden? Rassendiscriminatie in Ame rika dat weten we, en hier in Neder land? Nee, maar wat zit er dan in de voetbalsport ln de afd. Zeeland? Is dat niet door de scheidsrechter en K-N.V.B.- bestuur gekweekt Deze mensen die dat doen vergeten hoe de Ambonezen 350 jaar lang voor Ne derland hebben gestaan en gediend. Hier eindig lk met mijn sportgroeten. Oost-Souburg. E. O. Lopulissa. Kromwegesingel 195. HET DURE SCHILDERIJ Duur schilderij van Rubens gestolen, be richt de P.Z.C. De geschatte waarde van 3.5 miljoen zal wel indruk maken. Maar hoeveel malen 3,5 miljoen aan waarde zal er alleen ln Eelgië wel aan wezig zijn cn wat zou het betekenen als daar 3,5 miljoen aan werd onttrok ken. Het is eigenlijk het vermelden niet waard. Maar wat in gevaar is. is het onvervangbare schilderij van de neger koppen van Rubens. Een prachtig schil derij, dat het waard is voor volgende generaties ln goede staat behouden te blijven. De waarde er van heeft niets met geld te maken, dat ook nog een steeds devaluerend artikel is, terwijl de waarde van het schilderij, die Rubens het meegaf, zolang duurt als het onbe schadigd blijft bestaan. Dat die waarde nu in gevaar is vervult ieder weldenkend mens met zorg. j's-Heer H.'kinderen L. J. Gorter. Noot van de redactie. Het schilderij is inmiddels teruggevonden. Geen nationalisatie oliemaatschappijen in Indonesië De Indonesische regering I» niet van j plan de buitenlandse oliemaatschappijen die in het land werken te nationalise-1 ren, zo heeft liet ministerie voor basis- industrieën en mijnbouw In Djakarta bekendgeineakt. Volgens Antara staat in de bekendma king dat de regering hoopt dat de vak bonden de positie van de regering zul len begrijpen en niet meer zullen aan dringen op het overnemen van de bui tenlandse oliemaatschappijen maar zul len streven naar het waarborgen van c-en soepele functionering van de onder nemingen. Dit zou bijdragen tot stabi lisatie van de binnenlandse olleproduk- tie, aldus de bekendmaking. Roofoverval was gefingeerd De roofoverval op een hulsvrouw uit de Stuurmansstraat In Botterdam, dl© actie bracht, blijkt te z.(|n ontsproten aan het fantasierijke brein van het „slachtoffer" zelf. De 45-Jarige huis vrouw C. J. E. E. heeft bekend dal er helemaalj geen sprake Is geweest van een overval. Zij had het misdrijf ln scèno gezet om het geld (f 550, van haar man. dat ln een geldkistje in het dressoir lag. in handen te krijgen. De vrouw had dat geld dringend nodig om de schulden te beulen die z!J ln de loop der jaren had Smaakt. Haar echtgenoot wist niet t zij ln financiële moeilijkheden ver keerde. De Rotterdamse politie h«-ft tegen de vrouw procesverbaal opgemaakt we gens het doen van een valse aangifte. Straks staat hy by Zlerikzee plotse ling voor de slagboom aan de oprit naar de Oosterscneldebrug en staart hij verbouwereerd naar de borden met toltarieven: de reiziger, die de alom aangeprezen korte noord-zald- route naar Zeeland heeft gekozen. Hij trekt geërgerd zyn portemonnee en neemt met een stuurs gezicht een tolkaartje novum uit de historie! in ontvangst. Kijk, als we minder met Zeeland bekende mensen onge wild 7.6 laten kennismaken met een uniek experiment, dan is dat een on plezierige situatie. Wie over de lang ste brug van Europa" wil gaan, moet weten waarvoor hij betaalt. Hij dient te beseffen, wat er moest gebeuren om het- zover te krijgen, dat een an tieke veerboot uit het water kon wor den gelicht, dat een vyf kilometer brede rivierarm met beton werd overspannen. Die en dergelijke overwegingen zijn kennelijk opgekomen bij de redactie van de wekelijks verschijnende AO- boekjes („Actuele Onderwerpen"), toen zij nummer 998 uit de reeks (dd. 7 febr. 1964 geheel reserveerde voor een populaire beschouwing en Inte ressant, voor ieder leesbaar gedo ceerd documentatiemateriaal over de Oostersch eldebrug: „De langste brug van Europa". In zestien bladzijden prettig geschreven tekst, in tekenin gen en een enkele foto heeft A. C W. van der Vet. auteur en hoofdredac teur van het Algemeen Dagblad, het vraagstuk van de verbindingen in en met Zeeland uit de hoek gehaald. De schrijver is tot zijn levendige be schrijving kennelijk geïnspireerd, toen h(j op de beruchte pinksterzater dag van 1963 vele uren aan de pont b|j Z|jpe heeft moeten wachten om naar Schouwen te worden overgezet. „Nooit sterker dan or> die zaterdag la het ook velen buiten het eiland duide lijk geworden, dat Schouwen-Dulve- iand vaste verbindingen met „het continent" niet kin ontberen", ls na melijk zijn verzuchting in een van de eerste alinea's. Met dit voorbeeld plaatst hij de lezers van de boekjes- reeks vooral bij het onderwijs in trek meteen midden bi het veren- probleem Het is een aanloop naar het Deltaplan en naar de argumen ten. die Zeeland op tafel heeft gelegd voor de bouwplannen tot de Ooster- schetdebrug. Overzichtelijk en tege lijk gecomprimeerd behandelt Van der Vet de voorgeschiedenis van de brugbouw cn daarna „wandelt" hij ais het ware met zijn lezer langs het werk: naar de „openluchtfabriek" op het havenplatcau van Kats, waar de voorgespannen betonelementen wor den gemaakt: naar het landhoofd. vanwaar men de eerste lijn in de brug ziet komen: naar Je toekomst, die Zeeland ongetwijfeld ook een vas te oeververbinding over de West er - schelde moet geven Van der Vet heeft een Interview met Zeelands commissaris der koningin gehad, hij heeft zich als Zeeland- minnaar verdiept in alles, wat meespeelt bij de bouw van de Oost er- scheidebrug. We hebben de Rotter damse auteur maar op één onjuist heid kunen betrappen: hij wil Goeree- Overflakkee met de Harlngvlietbrug aan Voome-Putten verbinden De redactie van de AO-reeks heeft voor een handig stukje Oosterschei- de brug-voorlichting gezorgd. stand met 2823 te vervolgen. 34. 28—23 19x28; 35. 32x23, 18x29; 36. 34x23, 13—18; 37. 39—84, 18x29; 38. 34x23, 9—14; 39. 38—32, 15—20 40. 33—29, 24x33: 41 23—19, 14x23; 42. 35—30, 25x34; 43. 40x7, 8—12; 44. 7x18, 33—39; 45. 4540, 20—24; 46. 18—13, 24—30; 47. 13—9, 30—35; 48. 9—4, 35x44; 49. 4843. 39x48; 50. 27—21. 16x38; 51. 4—36. Een elegant slot! Onder de naam Rastignacheeft Jacques Est er el in Parijs zijn nieu we modecollectie voor heren gepre senteerd. V.l.n.r. de modellen ,fiorian Gray", <rArscne Lupin" en Capitaine Had- doek". Een verstandige huisvrouw bekijkt eerst Ook 's winters zorgenvrij rijden op Caltex benzine met Methyl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7