PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN ALGERIJE WEER VERZET TEGEN PRESIDENT BEN BELLA THANT „F.L.N. is vijand nummer 1" maakt geen voortgang Haagse „Laakkerk" door brand verwoest Fors deel van Sluiskil ligt op „operatie" te wachten Sleper „Witte Zee" in Het Kanaal vergaan SOCIALISTISCHE GROEPERINGEN: Strijd tegen dictatoriaal bewind hervat V.S. EN ENGELAND ERKENNEN NIEIJW REWIND OP ZANZIBAR 207e jaargang no. 46 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer i Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 350» 2911. Zierikxee: red. teL 2425. adro. tel. 209». i W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A. de Kok. Abonnementaprlje 75 cent per week. f 9.75 per kw.franco per po?t 10.— p ki adv. 3647/3643; Middelburg: Markt 51. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. €140 (b. g.g. red. 7853. adv. 5213); Oosttvur 0 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Mm p ad v «.80. ingez. med. 3 tartef. Kleine adv. (ma*. 8 regels» 32 et p. regel (min. 1.80). „Brieven bur. van d:t bla Maandag 24 februari 1964 Liebrechts stelde eindelijk niet teleur Pagina 3 Het in Algerije verboden front van socialistische groeperingen, dat geleid wordt door de Kaby- len-hoofdman Hocine Ait Ach- med, heeft gisteren bekendge maakt dat het „de strijd hervat" tegen president Ben Bellas „dic tatoriale bewind". Deze bekendmaking stond in een manifest, dat onder de buiten landse correspondenten was ver spreid. Het manifest was niet ge tekend. Algemeen wordt echter aangenomen dat het door Ait Achmed zelf is opgesteld. Er wordt verder in gezegd, dat het bewind van Ben Bella moet en zal vallen. Ben Bella's partij van het F.L.N. (nationale bevrij dingsfront) wordt als „openbare vijand nummer I" bestempeld. De opstand, die het vorig jaar in Kabylië tegen de regering van Ben Bella uitbrak, werd tegen het eind van die maand neergeslagen door regeringstroepen. Ait Ach med kondigde later een wapenstil stand aan voor de duur van het grensconflict tussen Algerije en Marokko. Dis bestand is nooit ge sehonden. „Pseudo-oüer eenkomst Na 13 november, toen de militaire lei der van de opstand, kolonel Mohamed Ou El Hadji, bekendmaakte dat hij een overeenkomst met Ben Bella had geslo ten, werd de toestand echter ingewik kelder. In het manifest van het socialis tische front wordt nu gesproken van een „pseudo-overeenkomst". Het socia listische front, aldus het manifest, is gezuiverd en gereorganiseerd en ont wikkelde activiteit in het hele land. Ben Bella's regering zou de weg banen naar het neo-fascisme en de financiële toe stand van het land was maar slecht. Ten slotte wordt in het manifest gezegd, er in Algerije „weer gefolterd wordt". Na 29 september zouden tien tallen patriotten gefolterd zijn. Ben Bella is op het ogenblik in Guinea. Kwestie-Cyprus Missieleden in Kongo vermoord Opstandige Kongolezen, die aanhangers zijn van dc Loemoembist Moelele. heb ben twee Belgische lekeieraren van de r.-k. missiepost Magongka. op 50 km I ten zuiden van Kikwit in de provincie Kwiloe. vermoord. Twee leraren en een geestelijke liepen verwondingen op. zo is van officiële zijde in Leopoldstad ver nomen. POLITIE OP SPOOR VAN NARCOTICABENDE Smokeklaars in verdovende middelen in Europa en Noord-Amerika trachten op het ogenblik een goed heenkomen te vin den nu men in de afgelopen dagen drie, naar men aanneemt, belangrijke figuren van een internationale bende smokke- Koningin Juliana en prins Bernhard iaars in verdovende middelen heeft ge- hebben zaterdag hun intrek genomen in arresteerd en beslag heeft kunnen leggen hotel „Post" in de Oostenrijkse plaats Qp een voorraad heroïne, die op minstens Koninklijk paar in Oostenrijk Lech. waar zü een korte wintersportva kantie zullen houden. Het koninklijk paar werd begroet door de eigenaar van het hotel de heer Sepp IMoosbrugger en diens vrouw. De koninklijke gasten kre gen weer de twee in Tiroler stijl opge trokken kamers op de tweede verdie ping die zij op vroegere vakanties ook reeds hebben bewoond. Het Oostenrijkse persbureau A P A. meldt dat men in Kitzbühel verwacht dat prinses Irene en don Carlos de volgende week ook naar Lech zullen komen. Een reisdalum zou echter nog niet zijn vast gesteld Geruchten, dat het huwelijk tus sen de prinses en haar verloofde op zeer korte termijn zou plaats hebben, werden zaterdag in Kitzbühel uitdrukkelijk te gengesproken. SCHADE OP 1 MILJOEN GULDEN GESCHAT den er zelfs in tie aan de kerk gebouwde pastorie en kosterij te behouden, al le den deze wel veel waterschade. 1 miljoen Terwijl de strijd tegen het vuur in volle gang was. zorgden mensen van het Le- ~er des Heils voor het lichamelijk heil miljoen gulden geschat. Met Thants vredesplan voor Cy prus wil het niet vlotten, zo is gisteren van welingelichte zijde in New York meegedeeld. De secreta ris-generaal van de V.N. heeft gis teren ruim 114 uur met vertegen woordigers van Engehmd en Cy prus op het hoofdkwartier van de volkerenorganisatie geconfereerd.i Het overleg heeft echter niet veel nitgehaald. Thant sprak met dc Cyprische minister van buitenlandse /.aken, Spyros Kypria- nou, en de Britse vertegenwoordiger Sir Patrick Dean met hel doel goedkeuring voor zjjn plan te krjjgen. Dit behelst on der meer de vorming van een interna tionale vredesmacht voor Cyprus. Het voornaamste struikelblok voor een akkoord zou de eis van Cyprus zijn. dat de Veiligheidsraad de verant woordelijkheid op zich neemt voor de handhaving van de onafhankelijkheid en de territoriale onschendbaarheid van de republiek Cyprus, zonder reke ning te houden met het verdrag van 1960, waarbij Engeland, Griekenland en Turkije het recht kregen om op Cyprus tussenbeide te kornen President Ma ka rlos van Cyprus zou de mening zijn toe gedaan, dat dit verdrag waardeloos zou worden als de Veiligheidsraad die ver woordelijkheid op zicji zou nemen Tur kije is echter gekant tegen elk besluit, dat zijn recht op interventie zou aan tasten Engeland wil ook niets weten van een verandering in hel verdrag van 1960 die niet de goedkeuring van alle betrokken partijen heeft De juridische adviseurs van rhant zou den er volstrekt met zeker van zijn. dat de Veiligheidsraad verantwoordelijkhe den op zich kan nemen die m de plaats zouden kunnen komen van een verdrag dat op basis van vrijwilligheid is geslo ten en wordt nageleefd. Brandweer streed ongelijke strijd Voor de ogen van (luizenden Ha genaars is zaterdagavond in kor- te tijd de gereformeerde „Laak- van de brandweer- en politiemannen 1-prh" non de Kinestrnnt in het door het uitdelen van koppen warme Kerk aan ae isingsiraat in nei koffie0mstreeks kwart over acht werd zuidelijk stadsdeel door brand ver- het sein „brand meester" gegeven. Daar- woest. De brand brak omstreeks na ^gon het nabhrssen. De schade wordt kwart over zeven uit. Een uur la ter stonden nog alleen de toren en de rokende muren van de kerk, die eens duizend zitplaatsen telde, overeind. Niemand werd gewond. De brand werd ontdekt door mensen, die tegenover de kerk wonen en die achter de kerkramen lichtflitsen hadden gezien. Zij belden koster L. Broersen die toen hij dè trap van de kosterij naar de kerk af ging, liet vuur reeds hoorde knetteren en een sterke brandlucht rook. Toen hij gewapend met een brandblusapparaat de kerk inrende, bleek de kansel in lich terlaaie te staan. Alarm De heer Broersen sloeg alarm en greep zelf een brandblusapparaat. Zijn vrouw belde de brandweer en politie. Ds. J. Winter die samen met ds. M. Boukema het pastoraat in wijk-zuid uitoefent, stuurde de tien catechisanten, die hij die avond in een van de kamers van het kerkgebouw onderwijs gaf. naar huis. De koster gaf zijn gevecht met het vuur pas op, toen ook de voorste rijen banken Vlam vatten en de dichte rook hem de tranen in de ogen dreef. Toen de brandweer even later arri veerde. loeiden de vlammen reeds door de hele kerkruimte en zakte hel orgel (waarde 60.000 gulden) kreu nend in elkaar. Kort daarnn werden de resten van het kerkinterieur graven onder het puin van het stortende dak. De vlammen sloegen tegen die tijd n hoog boven de ongeveer 25 meter hoge toren uit en dichte rookwolken dreven boven de stadswijk. De brandweer ging met vijftien stralen de ongelijke strijd aan. waarbij ook twee waterkanonnen mastodonten onder de blusmiddelen werden ingeschakeld. Al met al kon den de spuitgasten niet veel meer doen dan overslaan van het vuur naai liggende huizen te voorkomen. Ze slaag miljoen dollar wordt geschat. Drie jaar lang hebben de Amerikaanse, Canadese, Mexicaanse en Franse poli tie samengewerkt om de bende op te kunnen rollen. Hun werk werd bekroond met de arrestatie van de 55-jarige Sal vador Pardo-Bolland die Mexicaans am bassadeur in Bolivia is geweest, de 60- jarige Juan Arilzi die in de V.S. werk zaam was voor het ministerie van bui- telandse zaken van Uruguay en de 50- jarige Fransman René Bruchon uit Mar seille. die in 1949 de VS. moest verla ten Ambtenaren van het federale bureau voor de bestrijding van de handel in ver dovende middelen, onthulden in New York. dat de jacht op de overige top leiders van de bende zich naar Europa heeft verplaatst. Zij noemde de Corsica- nen Gilbert Coscia en Jean Baptiste Gia- cobetti „de hersens achter de bende". Deze twee zouden van Frankrijk naar Zwitserland zijn gevlucht Opvarende van de „Rijndam" vermist Een opvarende van het m s „Rijndam" van de Holland-Amerikalijn is zaterdag als vermist gerapporteerd Gevreesd wordt dat de man, die deel uitmaakte van de civiele dienst van het schip, over boord is geslagen Zijn familie is ge waarschuwd Op het ogenblik waarop de vermissing I werd ontdekt bevond de Rijndam, die onderweg was van Hallfax naar Le Havre, zich midden op de Oceaan Hel was stormachtig weer. Het schip heeft nog een boog beschreven maar gezien de weersomstandigheden iukte het niet de vermiste te vinden. Nadat aan de schepen in de omgeving verzocht was uit te kijken is daarop de reis voortge zet Conventie inzake Benelux-gerechtshof De regel ingen van Nederland, België en Luxemburg hebben bij de raadgevende interparlementaire Beneluxraad (het Beneluxparlementt een ontwerp-conven- tie voor instelling van een Benelux- gerechtshof ingediend Dat gerechtshof zal een uniforme uitleg van de gelijklui dende Beneluxwetten moeten verzeke ren Het hof zal in Brussel worden ge vestigd en bestaan uit negen rechters, drie voor elk land Zij moeten gekozen worden uil de hoogste nationale rechts colleges De V.S., Engeland en v(jf landen van het Britse Gemenebest Australië. Nieuw-Zecland, Canada. Maleisië en India hebben het nieuwe bewind in Zanzibar erkend. Enkele uren voordat de stap van de Britse regering bekend werd. was de Britse hoge commissaris in Zanzibar. Timothy Grosthwait. in Londen terug gekeerd. nadat de revolutionaire regering in Zanzibar hem had gevraagd het land te verlaten. Deze maatregel was kennelijk een uiting van wrevel over hel uitblijven van de Britse erkenning In zijn boodschap aan president Karoeme zei premier Sir Alec Douglas-Home, dat het hem genoegen deed le kunnen meedelen, dat zijn regering na vol tooiing van beraadslagingen met andere landen van het Gemenebest, had be- slolcn hel nieuwe bewind te erkennen Ook Pakistan heeft het nieuwe regime in Zanzibar erkend De sleepboot „Witte Zee" Verloofd paar bij ongeval gedood Op de rijksweg Weert-Eïndhoven onder de gemeente Geldrop is gistermorgen een ongeval gebeurd, waarbij de bestuur der van een uit de richting Weert ko mende auto, de 26-jarige P. Rademacher uit Schaesberg (L.) en diens verloofde, de 25-jarige mej. C. W. van Tinteren uit WaubaCh (L.) om het leven kwamen. In de auto zaten verder de 29-jarige broer van de heer Rademacher. diens echtgenote en hun vijfjarig zoontje Me vrouw Rademacher en het zoontje wer den ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond, de broer werd licht gewond De beide mannen zaten voor in de auto. de beide dames en het kind achterin. Het ongeval gebeurde doordat de auto in aanraking kwam met een uit de te genovergestelde richting komende wagen die bestuurd werd door de dierenarts J. van de G. uit Eindhoven, vermoedelijk even nadat deze voor voorrijder had in gehaald. De politie onderzoekt nog hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. BIJ REDDINGSPOGING OP GROND GESTOTEN Bemanning van 16 koppen - met Goese kapitein - gered De stranding van het 7200 brt. metende Liberiaanse vrachtschip „Brother Georg" op de zuidwest punt van het eiland Wight is de ondergang geworden van een van de oudste sleepboten van L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst ite Maassluis, de „Witte Zee". Bij een poging om de Liberiaan te red den is de Nederlandse sleepboot gisteren ten onder gegaan. De ka pitein J. J. Kleijn uit Goes en de bemanning konden het schip bij tijds verlaten. De sleepboot, die gestationeerd was in Het Kanaal, is gistermorgen toen de „Brother Georg" noodseinen uitzond, on middellijk uitgevaren en sloot een con tract onder Lloyds open form. Het schip kwam omstreeks twee uur aan bij de Liberiaan, maar de weersomstandighe den waren dermate slecht, dat pas te gen een uur of zes een poging kon wor den gedaan een l(jn over te schieten. BjJ deze poging Is de „Witte Zee" op de grond gestoten. Bemanning gered De schade was aanzienlijk. Het voor- I schip waarin zich de bemanningsver blijven bevonden, liep direct vol en al heel spoedig begaven ook de machines sleepboot ..Gatcombe" nam acht van de zestien bemanningsleden over. de red dingsboot uit Yarmouth de andere acht. Dc bemanning van de „Witte Zee" is aan land gegaan in Yarmouth op het eiland Wight, waar zij de nacht in een hotel hebben doorgebracht. De sleepboot zelf zonk weg en rust op het ogenblik op de rotsige bo dem. Er is nog iets van de toppen van de masten te zien. maar de zeer slechte weersomstandigheden ter plaatse maken het zeer twijfelachtig of het mogelijk zal zijn het schip nog te lichten. De „Witte Zee", die een vermogen van duizend pk had, werd in 1946 gebouwd en in dienst genomen. Het is een van de kleinste zeesleepboten van L. Smit. De kapitein, die geboren is in Mid delburg. is 30 jaar oud en behoort daarmee tot de jongere gezagvoer ders van de rederij Smit en Co. Hij bekleedde deze rang eerst sedert korte tijd. Zuigers komen snel naderbij In de afgelopen jaren is veel ge schreven over het grote offer, dat de nijvere fabrieksplaats Sluiskil (gemeente Temeuzext) moet brengen ten behoeve van de verruimingswerkzaamheden aan het kanaal Terneuzen-Gont. Toch menen wij dat geen enkele van die artikelen een even dui delijke indruk heeft kunnen ge ven van wat er daar de komen de jaren staat te gebeuren, dan deze luchtopname van Sluiskil en een groot gedeelte van het kanaal in de richting Temeuzen. Om één en ander nog duidelijker te illustreren, is over de foto een witte stippellijn getrokken, die aangeeft wat er van Sluiskil in de toekomst overblijft (links) en wat er onher roepelijk gaat verdwijnen (rechts van de lijn). Het is met een paar woor den gezegd, maar het betekent dat het centrum van Sluiskil ten westen van de Minister Lelybrug, geheel zal worden weggebaggerd door de gul zige zuigers van rijkswaterstaat. Ruim 140 panden, waaronder een kerk. een school, werkplaatsen en magazijnen, hotels, cafés en restau rants, kantoren, véinkels en woon huizen. Een nauwkeurige bestudering van de foto toont dat reeds tal van panden zijn gesloopt, andere staan al leeg of zijn gedeeltelijk afgebro ken, maar nog vele, toekomstige ge dupeerde Sluiskillenaars aarzelen om hun huizen of zaken, waarin zij nun hele leven hebben gewoond of ge werkt. te ontruimen. Over de door rijkswaterstaat te t>e talen schadevergoedingen heeft men nu algemeen wel overeenstemming bereikt. Maar verschillende midden standers breken zich nog het hoofd over de vraag of zij opnieuw moeten gaan beginnen en waar zij dat moeten gaan doen. Overigens zi leden de voorbereidende wcrKzaam- heden begonnen voor v.-n geneo nieuw winkelcentrum De juist geopende Minister Ld) brug te Sluiskil zal zoals hekend in de toekomst eveneens verdwij nen. Ter plaatse zal men zich dan moeten behelpen met -en overzet- pontje. Vijftienhonderd meter ten noorden van Sluiskil (zie witte streep over het kanaal) komt een nieuwe hoge brug die de verbinding gaal vormen tussen Oost- en \V< st- Zeeuwsch-Vlaanderen. Oe gronden rechts van het kanaal, zijn In prin cipe bestemd voor toekomstige in dustrieterreinen. (Luchtfoto Peeters en Slagboom) Deense prinses verliest rechten op troon De zeventienjarige prinses Anne-Marie van Denemarken zal automatisch haar recht van erfopvolging op de Deense troon verliezen, als zij in januari a.s. in het huwelijk treedt met kroonprins Constanten van Griekenland. Dit is in officiële kringen te Kopenhagen meege deeld. Voor het huwelijk zal de prinses over gaan tot hel Grieks-orthodoxe geloof. Volgens de Deense grondwet moet het staatshoofd lid zijn van de Deense Lu- iherse Kerk Voorts staat de consti- I tutie niet toe dal de vorst of vorstin te- I '- ens koning of koningin van een an- der tand is De geloofsovergang van de prinses wordt ;n Denemarken door de grote meerder- 1 heid zuiver als een oersoonluke zaak ge- zien Reacties zoals die welke de over- gang van prinses Irene naar het rooms- j katholicisme in Nederland heeft geroe pen. acht men vrijwel ondenkbaar Libië verlengt akkoord met V.S. en Engeland niet De Libische regering is hoegenaamd niet van plan haar militaire overprnkomston met Engeland en de Verenigde Staten (e vernieuwen. Dit staat in eer communi qué van de Libische regering, dat door radio-Cairo is aangehaald. Engeland en de V.S. hebhen in Libië militaire bases. „Ambassador" is gezonken Het Britse vrachtschip ..Ambassador'', [dat met zware slagzij door dc .Nrdcr- landse sleepboot ..Elbe" naar <!e A zo ren j werd gesleept, is zaterdagochtend ge- I zonken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1