Afscheid mej. Ten Kate hervormde classis Goes Stropen in St.-Annaland kost koopman week cel Bij vertrek naar Indonesië HOOFDPIJNPOEDERS ZUID-BEVELAND AGENDA MARS DOOR VLISSINGEN OP BADEN P0WELLDAG Verdachte„Ik liep mijn hond te zoeken Overspannen vader doodde dochtertje MAANDAG 24 FEBRUARI 1964 WISSEL BEVELANDEN PROVINCIALE t B X O W 8 B O O R A N T IN KERK TE KLOETINGE Zondagmorgen werd ln de Nederlandse hervormde kerk te Kloetinge tijdens een speciaal daartoe belegde dienst afscheid genomen van mejuffrouw W. J. ten Ka- te, verbonden aan de classis Goes van de Nederlandse Hervormde Kerk in ver band niet haar vertrek op zaterdag 29 februari a.s. naar Soekaboemi op West- Java. Zij zal daar als evangeliste werk zaam zyn. Voorganger van deze dienst was ds. A J. van Cruijningen te Kloetinge. Als tekst voor zyn prediking koos hy Mattheus 16, vers 24 tot 26: „Toen zeide Jezus tot zijn discipelen: Indien iemand achter Mij wil komen, die verloochene zichzelf en neme zyn kruis op en volge Mjj". Ds. Jonker uit Oudelande, voorzitter van de classicale zendingscommissie sprak een kort afscheidswoord namens de classis Goes. Hij wees erop, dat het zendingswerk geen liefhebberij of filan tropie is. maar een werk, dat allen op het hart gebonden is. „Het is een zaak van dienende liefde, van helpende broe derliefde'' Met het uitspreken van de tekst „Kind ga heen en werk vandaag in de wijngaard des Heren", wenste hij mej. Ten Kate Gods beste zegen toe. Staande zong de gemeente hierop Ge zang 103 vers 3. Mejuffrouw Ten Kate betrad hierop de kansel en gaf een uit eenzetting over de evangelisatie-arbeid. In het gebied, waarheen zij gaat ver trekken is de Islam overheersend De bestaande Soendanese kerk heeft het daar dan ook niet eenvoudig. Maar on danks alle strijd en tegenstellingen gaat de Kerk in haar arbeid voort. Na afloop van de dienst, waaraan het hervormd kerkkoor met instrumentale begeleiding medewerking verleende, was er in het verenigingsgebouw een samen komst met de verschillende afgevaardig den uit de classis. Hier voerde ds. D. J Baars uit 's-Heer- Arendskerke, secretaris van de classi cale zendingscommissie, het woord. Eerst bracht hij dank aan de kerkeraad van Kloetinge voor de wijze, waarop de ze de afscheidsdienst en het samenzijn voor-bereidden Hij vond het een groot voorrecht, dat juist heden in een totaal ver anderde wereld nog gerealiseerd kan worden, dat er een gemeenschap be staat. die anders wil doen dan in het verleden vaak gebeurde. Een symbool noemde hij het ook. dat onder alle moei lijke omstandigheden de kerk doorgaat. „Hieruit blijkt overduidelijk, dat door Zijn Geest alles geschiedt en niet door kracht en geweld". Namens de classis bood hjj mej. Ten Kate als teken van verbondenheid in de arbeid van de Kerk een prachtige band recorder aan, waarmee zij in staat zal zijn gesproken brieven te verzenden. Na het gezamenlijk nuttigen van een kopje koffie bestond de gelegenheid persoon lijk afscheid te nemen. Mejuffrouw Ten Kate, die vier Jaar als jeugdleidster in Hollandia op het vroegere Nieuw-Guinea werkzaam was, zal in Soekaboemi de taak overnemer van mej. J. Zeyderveld, die daar jaren lang werkzaam was. Mej. Zeiiderveld keert voorgoed naar ons land terug en zal op de thuisreis vergezeld worden door mej. Suretna van de inheemse kerk In oktober keert mej. Suretna terug om met mej Ten Kate te gaan samenwerken. Mej. Ten Kate is de eerste zending arbeidster. die na de moeilijkheden met Indonesië een inreisvisum heeft gekregen. OVEZANDE Raad Ovezande zal bijdrage overwegen De raad van de gemeente Ovezande komt donderdag 27 februari 's middag- om twee uur in openbare vergadering hijeen. In deze vergadering komt een voorstel van b. en w. aan de orde een bjjdrage te verlenen aan de verbetering van de „Vierwegen", een gedeelte van de weg 's-Gravenpolder-Kapolle. Deze weg vormt een schakel in de west-oost- verbinding in de Zak van Zuid-lleve- Jand naar de rijksweg te Kapelle. Elf gemeenten zijn betrokken bij dc ver betering van deze weg, welke totaal 1 800.000 zal kosten. Op verzoek van de 11 gemeenten heeft het E.T.I. een schema ontworpen, ge baseerd op het aantal inwoners van de betrokken gemeenten en op het aantal motorvoertuigen, voor de verdeling van genoemde ƒ800.000. Op grond van dit" schema zou de bijdrage van de ge meente Ovezande 3630 bedragen. B. i w. stellen voor de gevraagde bijdraj te verlenen, waarbij zij als voorwaari willen stellen, dat zowel de verbetering naar het oosten als de verbetering naar het westen tegelijkertijd worden uit gevoerd. Op verzoek van het schoolbestuur van de r.-k. lagere school te Ovezande stel len b. en w. voor een voorschot voor 1964 te verlenen van ƒ10.138.33. Op verzoek van het parochieel koor „Pius X" tot subsidie in de kosten van een te houden dekenale korendag stellen b. en w. voor afwijzend te beschikken. Het bestuur van „Markendaal". katho liek instituut voor sociale opleiding te Breda, heeft een verzoek ingediend jaar lijks een bedrag van 15beschikbaar te stellen voor elke leerling, die een op leiding aan dit instituut volgt. Thans staat één inwoner van Ovezande als leerling ingeschreven. B. en w. stellen voor het verzoek af te wijzen. COLIJNSPLAAT Uitvoering jongensclub Dezer dagen hield de jongensclub te Colynsplaat haar jaarlijkse feestavond in de zaal der Ned herv gemeente. Ds. R. Dljkmeijer, leider der jongensclub, opende de avond met zang eh gebed Hierna werd een vlot programma naar voren gebracht bestaande uit sketches, zang en muziek. Hoogtepunt van deze avond was het spel „De jaargetijden", dat op originele wijze voor het voetlicht werd gebracht. Aan het eind van het programma sloot ds. Dijkmejjer met dankgebed. LAATSTE NIEUWS „WITTE ZEE" DRIJFT WEER Omstreeks 11.00 uur zondagavond, na dat de sleepboten „Yarmouth" en „Gat- combe" dc 16 bemanningsleden van de „Witte Zee" veilig in Yarmouth aan wal hadden gezet, is de „Witte Zee" plotseling weer gaan drijven. Het schip is daarna op sleeptouw genomen door de Franse sleepboot „Abeille 10", die zou proberen de „Witte Zee" by afkal- mpnde zee naar de haven Nab op het eiland Wight te slepen. Het is derhalve geenszins zeker, dat de Nederlandse sleepboot als verloren moet worden be schouwd. Aardschok in Griekenland In de omgeving van Athene heeft zich maandag kort na middernacht een krachtige aardschok voorgedaan. Over schade is nog niets bekend. GOES Pittig optreden van „Animato" Vrolijk accordeonplezier na een seizoen van repeteren deinde vrijdagavond door de schouwburgzaal „Juliana" te Goes, toen daar de Eerste Goese Accordeon vereniging „Animato" weer op de plan ken kwam in wat dan altijd heel huise lijk heet een „contactavond". Ouders van leden, donateurs en andere belangstel lenden kunnen dan zien en horen, hoe een groep enthousiaste amateurs onder leiding van een al even enthousiaste dirigent P. B. van Sprang in een pit tig orkestje een stevig in elkaar getim merd muziekprogramma weten le bren gen. Daar was ook nu weer voor gezorgd. „Animato" zette de avond in met het klonk was paradoxaal de „Marse des finales" van Peter Black. Het was al direct een hoogtepunt aan het begin en het verdere optreden was er om te bewijzen in welke richtingen de muzi kanten al een aantrekkelijke vaardig heid bezitten. Op deze contactavond had „Animato" versterking gekregen van „Willen Is Kunnen" („W.I.K.") uit Wissenkerke. Een kordaat orkestje, dat veertien dagen geleden zijn tweede lustrum vol maakte en nu met een „feest-ouverture" zijn bij drage aankondigde. Ook de jeugdafde ling van „Animato" was present, alles onder leiding van de heer Van Sprang. Na de pauze werd een stuk van het pro gramma ingeruimd voor de solisten van „Animato". Ook de cabaretafdeling „Margeblontiny" liep met een paar pit tige sketches van zich horen: „Snip en Snap", „Lou de buikspreker". Alle ac cordeonisten en guitaristen draafden aan het eind van de avond voor de goed bezette zaal op om een daverende slot- mars in de oren zijn publiek naar huis te sturen. „Animato" had zich weer op zijn best gepresenteerd. Middenstandsvrouwen „Schild en Hof" samenwerking met de afdeling Noord- Beveland van de P.J.G. een vergadering waarvoor grote belangstelling bestond. Ir. Van Beek sprak over de voorjaars- verpleging van de suikerbiet en alles wat daarmee verband houdt, zoals de on- kruidbestrijding De heer Andringa sprak over de steeds voortschrijdende ontwikkeling op werktuigengebied. Hier op volgde een geanimeerde discussie, voorzitter S. J. de Regt wees in zijn openingswoord op de met 20 pet. geste gen bietenprijs, wat hij een stimulans noemde voor de bietenteelt. KLOETINGE Ouderavond, o.l. school De o.l. school te Kloetinge heeft dezer dagen een ouderavond gehouden onder leiding van de heer S. v. d. Weele. Vol gens het verslag van de secretaris, de hfeer J. Harinck, neemt het leerlingen aantal nog steeds toe. Wanneer de groei zo blijft voortgaan, zal de school spoe dig tot een 6-mansschool zijn uitge groeid. Mevr. S. Sturm-Schipper werd bij accla matie herkozen als lid van de oudercom missie. In de vacature Harinck werd de heer P. A. Mallekote gekozen. Mej. Ukes, directrice van de vakschool voor meisjes, hield een causerie ove mogelijkheden bij het nijverheidsonder wijs. Na de pauze werden twee films vertoond. naar Het bestuur en enige dames Goese Middenstands Vrouwen Vereni ging bezochten het rusthuis „Schild en Hof" om de bewoners te vergasten op een vertoning van dia's van de door deze vereniging in september 1963 ge houden „Zakenrevue" een vertoning, voorzien van commentaar door de heer J. v. d. Berge. Nadat de dames door de directrice, mej. Ketel, waren verwel komd, liet de heer v. d. Berge eerst dia' zien van bloemen. Daarna werd er kof fie gedronken met een door enkele da mes van de G.M.V.V zelf vervaardigde traktatie. Na deze gezellige pauze wer den de dia's van de „Zakenrevue 1963' geprojecteerd. Na afloop bedankte de di rectrice, ook namens de dames en heren van „Schild en Hof" voor het gebodene. Dit bezoek en de traktatie zijn door de G.M.V.V georganiseerd ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan in mei van dit jaar. Het ligt in de bedoeling ook de overige bejaardentehuizen in Goes loop van dit jaar een dergelijk bezoek te brengen. Huize „Randwijck" werd reeds eerder bezocht KRABBENDIJKE after shave lotion Middelburg - City One sergeants, 20 uur. 14 Jaar Nederlands Koffiehuis Jaar vergadering Home, 20 uur Bogardstraai 9 Bedrijfsaposioluat, 19 30 uur Vllsslngcr, Alhambra De vergeten mln- Goes - Grand- De vergeten 20 uur, 14 Jaar Prins van Oranje lezing voor NIRIA over „Zeesleephoten, de trekpaarden ter zee", 19 30 uur Zlerlkzee Concordia: P J G -toneel voor bejaarden- ..Kilty in nesten". 19 3" uur Hevr ver gebouw: Afscheid L. fh Fen- nema. oud-hoofd chr nationale school, 19 30 uur Poortvliet „De Tol" Kringvergadering Z LM Tholen en St Philipsland. 14 30 uur. Terneuzen Luxor: Barabbas, 20 uur, 14 Jaar. Hulst Bioscoopgebouw: Barabbas, 20 uur, 14 Jaar. Feestavond buurtvereniging De buurtvereniging „De Zuidweg" Krabbendijke gaf haar jaarlijkse feest avond in zaal „De Koophandel". In zijn openingswoord memoreerde de voorzit ter, de heer Boucherie, enkele voorval len uit de afgelopen periode van 15 jaar. Bij de bestuursverkiezing werd de se cretaris J. Zuidweg herkozen evenals het bestuurslid J. A. Boogaard. Een verzoek van de buurtvereniging .Oostweg en Roelshoek" de buurtavon- den voortaan gezamenlijk te houden vond bij de leden weinig instemming omdat men vreesde dat als gevolg van de voorgestelde combinatie door te gro- e toeloop de feestavonden aan intimiteit zullen inboeten Na dit huishoudelijk gedeelte voerde de C.J.V. van Krabbendijke het toneel stuk „Zwarte Kunst op de Dageraad" op in Zuidbevelands dialect. Het stuk had een groot succes N.C.V.B. vergaderde De afdeling Krabbendijke van de Neder landse Christen Vrouwen Bond kwam in de hervormde consistorie bijeen De presidente hield haar meditatie over „Vrouwen zoals U en ik" Mevrouw Mal- lekoote-Nieuwenliuize werd als nieuw bestuurslid hartelijk welkom geheten. Na de pauze werd een forum gevormd door enkele leden en bestuursleden en ■erden vragen behandeld over de or ganisatie van de N.C.V.B.. o.a over het werk van het hoofdbestuur en de bete kenis van de N.C.V.B in de eigen woon plaats Besloten werd in de toekomst zo mogelijk jaarlijks een dergelijke avond te beleggen. De eerstvolgende vergadering werd be paald op 18 maart. Spreekster voor die avond is mevrouw Wesseling-Lengkerk uit Den Haag. KORTGENE Vereniging „Noord-Beveland" vergaderde samen met P.J.G. De Bedrijfsvoorlichtingsvereniging „Noord-Beveland" hield vrijdagavond in hotel „De Korenbeurs" te Kortgene KAPELLE ZESTIG JAAR CHR. SCHOOL De christelijk nationale school te Kapel le zal dit jaar zestig jaar bestaan. Voor zitter J. Balkenende deelde dit mede tij dens de donderdagavond gehouden Jaar vergadering. Op 25 maart zal er een ouderavond gehouden worden, waarbij dan het jubileum in eigen kring her dacht zal worden. Op deze avond zal het oud-schoolhoofd, de heer J. C. Keim uit Eede een toespraak houden. Door de school kon in 1963 een zevendei leerkracht aangetrokken worden Er wordt thans ook een zevende lokaal met bestuurs- en hoofdenkamer gebouwd op de bestaande school. Dit werk zal om streeks Pasen gereed komen. Secretaris P G. Vermaire maakte er in zijn jaarverslag melding van, dat in de personeelmutaties vrij goed kon worden voorzien. Vele besprekingen hadden er plaats in verband met de bouwplannen. Ook het schoolplein werd het afgelopen jaar aanzienlijk uitgebreid. Dat de school een financieel gunstig jaar achter de rug heeft, was te horen uit het overzicht van penningmeester Ant. Slabbekoom. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren M. C. Duijnhouwer, Ant. Slabbe koom en P. G. Vermaire herkozen. Het hoofd, de heer L. de Jager bracht verslag uit over het afgelopen schooljaar. E: verlieten 41 leerlingen de school; 3! kwamen er bij. Het leerlingenaantal be draagt thans 236. „Ons genoegen" gaf uitvoering De muziekvereniging „Ons Genoegen' te Kapelle gaf in hotel „De Zwaan" haar jaarlijkse uitvoering. Met de mars „Scherp gericht" van Boedijn door het lamboerkorps en de mars „The Spirit op St.-Louis" van Mellema, werd hei muzikale gedeelte geopend. Voorzitter P. de Puit. deelde mede, dat de op oude jaarsdag gehouden oliebollenverkoopac- tie 450 heeft opgebracht. Dank bracht de heer De Puit ook voor de spontane medewerking van de burgerij bij de ge houden geldinzameling voor aanschaf van instrumenten voor het jeugdkorps. dat momenteel 27 leden telt. Een oproep deed hij vooral tot de jongeren om de gelederen van het korps te komen ver sterken. Het muzikale programma werd hierna voortgezet met „Ungarisehe Lust- spiel", een ouverture van Keier Bela- Mol en een ouverture der operette „Gri- Gri" van Lincke-Leeuwen. Na „Balalai ka Souvenir", een Russische fantasie van Kok ten gehore gebracht te hebben, trad het korps samen met het mannenkoor „Zang en Vriendschap" op met een se lectie uit de operete „lm Weissen Rossl' van Benatzki-Mellema. Met de mars „Or. the Square" van Panella werd het zikale gedeelte, dat onder leiding stond van dirigent D. Burger, besloten. Na de pauze trad de toneelgroep voor het voetlicht met het dramatische spel in drie bedrijven ,Het leven gaat door" van Marten van Spaandonck. De spelers die voor een voortreffelijke opvoering zorgden onder regie van de heer P. de Puit, mochten een spontaan applaus in ontvangst nemen. Na afloop van het toneelspel was er nog gelegen heid tot het maken van een dansje op muziek van de „Moonlight Serenaders" uit Hansweert. KANTONGERECHT THOLEN HET was een „rammelend" ver haal, dat de koopman J. H. uit het woonwagenkamp te Best vrij dagmiddag deed op de Thoolse zitting van het kanl ongerecht Zie- rikzee. Hij zocht op de middag van de 29e september van vorig jaar in St.-Annaland naar zijn hond, „die ze 's morgens hadden mee- jenomen om te gaan stropen", zo vertelde hij. Wie waren die „ze"? H. was het zelf geweest, zo con cludeerde de officier van justitie, mr. J. L. Andreae aan de hand van de gegevens en van twee getuigen. Het kwam hem op een week cel en twee boetes met een totaalbedrag vn 140 te staan. De jachtopziener A. van V. uit Sint- Annaland was 's morgens getipt, dat er gejaagd werd. Met zijn schoon zoon, W. L. v. d. M. was hij er op uitgegaan, zo maakten oeiden als getuigen op de zitting duidelijk. Zij constateerden, dat er in de Groene- weg inderdaad getroopt werd met een hond. Toen zij er aankwamen, reden twee auto's weg. In een van de inzittenden herkende v. d. M. de verdachte H. Verder kregen de twee getuigen de hond te pakken en vonden zij een weggegooi de zak met enkele hazen, 's Middags werd H. bij de kenneJ van de St.-Anna- landse jachtopziener gesignaleerd. „Daar zocht ik mijn hond" betoogde de verdachte. „Toen kwamen zij" gebaar naar de getuigen „met geweren op mijn auto af en voelden we ons be dreigd". H. stelde dan ook voor naar d( politie te gaan, maar halverwege ging hij er vandoor. „Ik had er genoeg van" zo motiveerde hij eerst. En later: „ik vist de politie niet te wonenKortom - de officier vond, dat „de onwaar schijnlijkheden in het verhaal zich op stapelden". Mr. Andreae eiste '2 weken on voorwan deljjk, omdat H. zonder akte had gi jaagd, terwijl het seizoen al gesloten was: 100 (20 dagen) omdat H. c-p een stuk land was geweest waar hl) niet op mocht en ƒ40 (subs 8 dagen hechtenis) voor het vervoer van de hazen De k«:: tonrechter, mr VV. E van Vloten, ging met de beide laatste eisen rnee inaai maakte van de 2 weken onvoorwaar delijk 1 week onvoorwaardelijk cu 1 week voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. Mht inbeslagname var de goederen. even, toen hij naar stuurboordzijde .itweek. De officier eiste voor deze feiten res pectievelijk boetes van 150 (30 dagen) en ƒ30 (6 dagen). De gemachtigde var. de schipper, mr. C. Knuppe betoogde, dat zijn cliënt niet verplicht was om vaart te minderen. „Hg kon ook uit wijken. En dat heeft hij gedaan", zo be toogde hij. „Hij heeft bovendien de stuur boordzijde gehouden", zo zei hij. Maar de wachtmeester van de r? te water. R. S.. die als getuige werd gehoord verklaarde: „Als de schipper achteruit geslagen had, was de aanvaring te ver mijden geweest". Dat gaf de doorslag. Mr. Van Vloten bracht de eerste eis „rekening houdend met de onervaren heid van de schipper" terug tot 100 of 20 dagen en vonniste voor het tweede feit conform. niet zonder schuld. Hij hield volgens de tenlastelegging niet voldoende stuur boordzijde aan. De verded'gor mr. J van Raalte wees erop. dat het gevaar voor een aanvaring er op tot 40 meter niet was. „Toen ontstond die kans wel door de manoeuvre van dc „Umberto meende hij. „K. noefde dus ook niet naar stuurboordzijde uit te wijken". De officier eiste eenzelfde boete De kanton rechter zal schriftelijk vonis wijzen. De chauffeur W. v. d. K. uit St.-Maar- tensdijk werd vrijgesproken. Hjj had met zijn vrachtauto bij bet oasseren kar geraakt. Hij werd tijdens de zitting niet duidelijk, ot de kar verschoof op dat ogenblik en daardoor met de auto in aanraking kwam. Een boete van 25 5 dagen hechtenis kreeg de chauffeur W. uit Anna-Jacobapo'der opgelegd. Hjj had op de Oostdijk te St.-Philips- land niet voldoende rechts gehouden en daardoor een aanrijding veroorzaakt. De eis: 30 of 6 dagen. Nasleep Een uitvoerige nasleep kreeg voor de groene tafel een aanvaring, die begin september jl. onder Stavenisse was gebeurd op de grens van de Witte Tonnevlije en het Brabantse V ivater tussen twee binnenvaartsche pen, de „Umtierto" en de „Frère- Soeur 2". Schipper J. van den O. van de „Ümherto" werd verweten, dat hij toen de aanvaring dreigde geeti vaart had geminderd en „een formele overtreding" geen signaal had ge- JAN UBINK OVERLEDEN De oudste hoofdredacteur van Het Nieuwsblad van het Noorden te Gronin gen, de heer Jan Ubink. is gistermorgen vroeg na een zeer korte ziekte op 64- jarige leeftijd overleden. Vrijdagochtend moest hij plotseling worden overge bracht naar het r.-k. ziekenhuis te Gro ningen. Zijn toestand verergerde snel en gistermorgen kwam het einde van eer actief journalistiek leven. De heer Ubink is op 13 december 189ï in Groningen geboren. Na zijn middel bare schoolopleiding trad hij direct als journalist in dienst bij Het Nieuwsblad van het Noorden, bij welk dagblad hij de laatste jaren oudste hoofdredacteur Hg genoot bekendheid als toneel- en filmcriticus en was actief op het terrein van de kunst. Zo is hij jarenlang voor zitter geweest van het kunstlievend ge nootschap Pictura te Groningen en van de noordelijke gemeenschap van kunste naars. Ook was hjj lid van de raad voor de kunst van de gemeente Groningen. Op het terrein van de journalistenorga nisaties was hij verder actief als voor zitter van de Gronings-Drentse journa listenvereniging. welke functie nij een Onder de i de padvin- geveer 175 padvinilster.s en kabou ters van het district Walcheren van de N.P.G. zaterdagmiddag een rond gang door Vlissingen gemaakt. Dit gebeurde ter gelegenheid van „Ba den Powelldag", die zaterdag door veie afdelingen van de N.P.G. in Ne derland is gevierd. In de morgenuren hadden de padvindsters en kabouters uit Vlissingen en Middelburg het meer offciële gedeelte reeds afge werkt. Onder meer bestond dit uit het hijsen van de vlag en het vernieuwen van de belofte, wat in Vlissingen ge schiedde in het clublokaal en in Mid delburg op het Koorkerkhof. Na afloop van de rondgang door Vlis singen trokken de padvindsters naar de Scheldehal, waar zij gezamenlijk het spel ..Een reis door Afrika" speelden. Voorzien van paspoorten „reisden" de padvindsters en kabou ters door de landen van Afrika, zoals Kameroen, Sierra Leone. Dahomey, Uganda, Kongo en Soedan. In ieder land moesten zij een opdracht uitvoe ren. zoals het samenstellen van een voedselpakket, het vullen van een verbanddoos of zich kleden zoals in het betreffende land gebruikelijk is. Na afloop van het spel was er een ge zamenlijke maaltijd, die besloten werd met een (binnen) kampvuur. (Foto P.Z.C.). REGERINGSPARTIJEN VRAGEN KABINET AANVAARDING AFTREDING AMBASSADEUR (Van onze Haagse redactie). In Den Haag houdt men rekening met de mogelykheid dat de Nederlandse am bassadeur in Spanje, jhr. mr. W. E. van Panhuys in de kamerdebatten aanleiding zal vinden om de minister van buiten landse zaken opnieuw de gelegenheid aan te bieden om hem naar Den Haag over te plaatsen. Na donderdag gevoer de gesprekken tussen de fractievoorzit ters van K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.-H.U. en resp. de ministers Marijnen, Toxopeus, Biesheuvel en Scholten is deze kwestie vrijdag opnieuw aan de orde geweest in de ministerraad. Over ae uitslag van dat beraad is niets bekend geworden. Men acht het in poli tieke kringen na de demarche van de fractievoorzitters nu echter waar- was ridder in de Orde middag half twee op de Zuiderhegraaf- plaats te Groningen. De stoet zal ver trekken van het woonhuis in de Ren- gersstraat en via de Stadsschouwburg en de Noordhaven waar de heer Ubink vroeger heeft gewoond naar de begraafplaats trekken. opent, hem naar Den Haag over te plaatsen, het kabinet hem niet weer zal willen verzoeken in Madrid te blijven. Men houdt rekening met de mogelijk heid dat na de bittere kritiek welke eerst de Tweede en vervolgens zo mogelijk nog scherper de Eerste Ka mer op het optreden van de ambassa deur in Madrid heeft geoefend wegens zijn medewerking aan het interview van prinses Irene over Spanje, jhr. Van Panhuys de conclusie zal trekken dat hij de regering andermaal in de gelegen heid zal moeten stellen hem in Madrid te vervangen. Toen hij dat al spoedig na het interview en na de hem daarop gegeven berisping deed. heeft het kabi net besloten van dat aanbod geen ge bruik te moeten maken en jhr. Van Panhuys in Madrid te laten. Aangenomen wordt dat de vier fractie voorzitters in het kabinet thans sterk in overweging hebben genomen, om wanneer jlir. Van Panhuys die gelegen heid opnieuw zou bieden, van dat aan bod gebruik te maken, gegeven het feit dat van geen enkele zijde in de twee Kamers voor de eerste beslissing van de regering een goed woord is gehoord. In een zomerhuisje in Wijk aan Zee heeft een overspannen jonge vader vry- dag zyn elf maanden oude dochtertje Johanna Carolina met een kussen in haar bed gestikt. Het drama is pas van daag bekend geworden. De vader, de 20- jarige uit Zierikzee afkomstige schilder J. C. B„ die in Beverwijk werkzaam is, heeft een volledige bekentenis afgelegd. De politie vermoedt, dat de man met meer opgewassen is geweest tegen de moeilijkheden in 't jonge huwelijk waar bij ook nog de zorg om huisvesting kwam. Het huisje dat het gezin in Wijk aan Zee voor de wintermaanden had mogen betrekken moest 15 mei ontruimd worden voor de badgasten. De man was al veertien dagen niet naar zijn werk gegaan, omdat hij in een over spannen toestand verkeerde. Vrijdag sloeg hij het meisje omdat het huilde. De moeder bracht het naar bed en ging toen boodschappen doen. Tijdens haar afwezigheid heeft de man waarschijn lijk tot het uiterste geprikkeld door het huilen van het kind. zijn daad begaan. Voorstel asm de ontvoerders van Duits jongetje De justitiële autoriteiten in Wiesbaden hebben de ontvoerders van de zeven jarige Timo Rinnelt een „bestand" van 6 uur voorgesteld. In deze tijd zouden zy de gelegenheid krijgen zich uit de voe ten te maken na het losgeld van 15.000 mark in de wacht gesleept en de Jongen overgeleverd te hebben. Timo Rinnelt. zoon van een antiquair, verdween 11 dagen geleden en het in tensieve politieonderzoek heeft nog geen enkel resultaat opgeleverd. Ontslag verwacht aantal reserve- legerpredikanten (Van onze Haagse redactie) Verwacht mag worden, dat een aantal reserve-legerpredikanten ontslag zal In dienen als gevolg van een gewetenscon flict, waarin z(j zyn geraakt naar aan leiding van een vorig jaar door de Ge nerale Synode der Nederlands Hervorm de Kerk gedane uitspraak over kernbe wapening. Of dit aantal ontslagen groot zal zyn vaJt nog niet te overzien. Er heerst by de predikanten, die tevens re- serve-legerpredikant z(jn, geen een stemmigheid over de vraag of de functie van k gerpredikant in overeenstemming is te brengen met de conclusies van de synode. Voor sommige predikanten Is hier inderdaad sprake van een gewe tensconflict. Vrijdagavond heeft te Rijswijk een Ne derlands hervormde predikant, ds. W. Pellenboer, reserve-legerpredikant, een inleiding gehouden over dit onderwerp voor de vereniging van rechtzinnig her vormden, Ook elders in het land wordt de kwestie in discussie gebracht en houdt zij de gemoederen bezig. Ds. Pel lenboer. voor wie persoonlijk het rap port van de Generale Synode geen aan leiding is om ontslag in te dienen, heeft verklaard, dat hem enkele gevallen be kend zijn van predikanten die in een ernstig gewetensconflict zijn geraakt. Hij verwacht dan ook dat een aantal reserve-legerpredikanten ontslag zullen aanvragen. Van een massale ontslag aanvrage is echter volgens hem geen sprake. Ds. Pellenboer heeft er voorts op gewezen, dat het gevolg van een groot aantal ontslagen van zijn collega's zou kunnen zijn, dat de protestantse zorg in het leger achter zou kunnen raken bjj de rooms-katholieken. Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft verklaard, dat ten departemente niets bekend is van een groot aantal ontslagaanvragen van le- gerpredikanten. Het is echter ook de legerleiding bekend, dat voor een aan tal predikanten het rapport heeft geleid tot gewetensconflict. Het is niet uitge sloten, dat de predikanten, die openlijk hebben verklaard bij de uitoefening van hun functie in het leger niet te zullen zwijgen over de kernbewapening, niet in actieve dienst zullen worden opgeroe pen. De hoofdlegerpredikant, ds. B heeft namelijk onlangs verklaard, dat hij legerpredikanten die menen dat zij over deze kwestie niet zullen kunnen zwijgen, niet meer zal oproepen zolang kwestie van de kernbewapening acuut is. Hij bestrijdt de mening dat het niet mogen spreken over deze zaak zal betekenen dat de legerpredikant gehin derd wordt in zijn voornaamste taak. de verkondiging van het evangelie. Overval op man van 91 jaar Naar door de Groninger politie is mee gedeeld heeft zaterdagavond een onbe kende een overval gepleegd op de 91- jarlge heer B aan de Hortensialaan 29 te Groningen. Een onbekende vervoegde zich eerst aar. ce woning van de hoog bejaarde sterk bijziende man en vroeg om geld. Toen hem dit was geweigerd, drong hij even later via dc achterdeur de woning binnen. Er ontstond een handgemeen, waarbij de overvaller de oude man met diens wandelstok op het hoofd sloeg. Het slachtoffer riep om hulp en verloor het bewustzijn, waarop de overvaller de vlucht nam. zonder geld te kunnen meenemen De oude man werd voor behandeling overgebracht naar het academisch zie kenhuis, maar kon weer naar zijn wo ning terugkeren. De politie stelt een on derzoek in. de dader is nog spoorloos. Amerikaans-Russisch cultureel verdrag ondertekend Tussen de Verenigde Staten en de Sow- jet-L'nie is zaterdag in Moiknji en cultureel verdrag met een looptijd van twee jaar gesloten, ln het kader waar van studenten, leraren, kunstenaars, technici en tentoonstellingen weten schappelijke kennis uitgewisseld zullen worden. Het verdrag, het vierde van deze aard sinds 1958, is tot stand gekomen na 46 dagen van drukke onderhandelingen tussen Amerikaanse en Russische gevol machtigde delegaties. Het thans gete kende verdrag voorziet in een samen werking die iets ruimer is als voorheen. Namens de Verenigde Staten werd ge signeerd door hun ambasadeur in Mos kou. Foy Kohier, en namens de Sowjet- L'nie door Sergi Romanowfshy. voorzit ter van de staatscommissie "voor cul turele betrekkingen met het buiten land. Het verdrag regelt ook bezoeken van delegaties gespecialiseerd in landbouw, industrie, nuizenbouw en fabricage. Voorts zal men samenwerken op het ge bied van de gezondheidszorg, waaronder vallen uitwisseling van gegevens over kankerbestrijding, hartvaatziekten e.d. Onder de muziek- en dansensembles die uitgewisseld zullen worden, zijn van Amerikaanse kant het kamerorkest „Pro Musica" en de ijsrevue „Hoiidav on ice", en van Russische zijde het filhar monisch orkest van Moskou en het Kirof-baUet van Leningrad. Marktberichten VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 21 februari. Aardappelen 811 Andijvie 113 118. Rode kool 7—16. Gele kool 15—32 Boe renkool 66—74. Groene kool 32—70. Sla 1 A 24—34. 2 7—13. Stoofsla 44—57. Spruiten 1 A 135—154. 2 A 87—125. 1 B 136—150. 2 B 54—79. 1 D 117—133. Prei 78—98. Selderij 21—36 Groote peen 3—13. Uien 6—16. geseh 16—23 Kroten 1 A 16—23 Witlof I A 78—«9. 2 A 55—76. 1 B 59—72. 2 B 56—66. Aan voer 31 000 leg. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig, gedul dig gedragen lijden, zacht en kalm, onze geliefde vader, be huwd-, groot- en over grootvader en broeder, •JAKOB MINDERHOUD Jzn., weduwnaar van Johanna Minderhoud, in de ouderdom van 89 jaar. Westkapelle: wed. K. Roelse- Minderhoud. Emmeloord: J. de Visser- Mi nderhoud. J. de Visser. Westkapel Ie- A. Minderhoud. Ma. Minderhoud- Mi nderhoud. Middelburg: K. Minderhoud. P. Minderhoud- Minderhoud. A. Minderhoud- Minderhoud. H. Minderhoud. Klein- en achter kleinkinderen. Middelburg. 22 februari 1964. Eendrachtsweg 10. De teraardebestelling zal plaatshebben op woensdag 26 februari a.s. te Westkapelle om 12.00 uur. C. F. FRUMAU arts, WEGENS ZIEKTE GEEN PRAKTIJK, Heden is zacht en kalm van ons heengegaan, onze lieve vader, be huwd-, groot- en over grootvader, KLAAS RANKING, weduwnaar van Geessienna Staal, in de ouderdom van 93 jaar. Vlissingen: W. E. van de Sande- Kanning. J. J. van de Sande. Souburg: E. Fastenau- Kanning. H. H. F. Fastenau. Klein- en achter kleinkinderen. Middelburg. 22 februari 1964. Rachtensteene 1. Correspondentieadres Boulev. Bankert 100, Vlissingen De teraardebestelling zal plaatshebben te Vlissingen op dinsdag 25 februari a.s Ver trek Boulevard Ban kert 100 's middags 12 Getroffen door de veie blij ken van medeleven tijdens de ziekte en de hartelijke bewijzen van deelneming na het overlijden van mijn innig geliefde man en der kinderen zorgzame vader, GEERARD LABEUR. betuig ik, ook namens mijn kinderen, onze welgemeen de dank. A. Labeur-Boone Middelburg, febr. 1964. Nieuwe Vlissingseweg 266,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 11