Mr. L. A. van Splunder burgemeester Almkerk VERKOUDHEID coldrex coldrex Financieel plan bisdom Breda op de goede weg Financiële berichten Hovercraft-veerdienst over het Kanaal! Topjaar voor stichting „Sport Steunt Zonneveld" Secretaris van Koudekerke naar j gebeente met 5000 inwoners het unieke 2-laagstabiet SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID Axel bracht gestrand woonwagengezin in woning onder Voor blokverwar- ming aardgas tegen de industrieprijs Genie bouwt in Mariaheide brug Voorlichtingsavond l.o.m.-onderwijs DRAINAGE OP TERREINEN IN BROUWERSHAVEN GOED GELEGD DUET NYLONS Winst Panam in 1963 verdubbeld FEBRUARI 1664 PROV1NOIALB Z B B O W 8 B O O O R A N T T BENOEMING PER 16 MAART A.S. „Het jaar 1963 was een top: werd vorig jaar 111.410.07, het grootste bedrag dat ooit in een jaar door de sportvrienden bijeen is ge bracht. dit jaar was dit niet min der dan f 15.261,36, een stijging van f 3831,20. Naast de sport werd dit bedrag zo hoog door de steun van vrienden van „Sport Steunt Zonneveld". Dit schrijft S.S.Z.- stichtingspenningmeester De Buy er in zijn financieel jaaroverzicht, waarin nog eens hartelijk lof wordt toegezwaaid aan de onlangs aftredende yveraar Harry Plom pen. die zich tien jaar lang heeft ingespannen voor de geldinzamel- acties ten bate van het gehandi capte Zeeuwse kind. Naast „Zonneveld". „Ipenoord" en „Kmderzorg" werd in 1963 het nog niet zo lang geleden geopende r.-k. internaat „Den Berg" te Goes ge adopteerd door de stichting. De to tale uitgaven in 1963 bedroegen f 13.015,74. Daarvan ging f5500, naar „Zonneveld", f 3300,naar „Ipenoord", f 1700,naar „Km derzorg", f 1200,naar „Den Berg". Voor het zwembad van Zonneveld is thans totaal f 15.000 gereserveerd. Naast de sportvrien den kreeg de stichting het afgelo pen jaar steun van anderen: de „Vrienden van Sport Steunt Zon neveld". Het waren er maar liefst 2365. Deze maand nog start een nieuwe actie onder het motto: handen die geven, harten die le- Advertentie; Mr. L. A. van Splunder, ge meentesecretaris van Koude- kerke is bij K.B. met ingang van 16 maart a.s. benoemd tot burgemeester van de 5000 inwo ners tellende gemeente Alm kerk in het land van Heusden en Altena (N. Br.). Mr. Van Splun der gehuwd, vader van drie kinderen, belijdend lid van de Gereformeerde Kerken en lid van de A.R.P. wordt de op volger van burgemeester H. Blok, die per 1 mei 1963 eervol ontslag werd verleend. De nieuw benoemde burgemeester is 39 jaar. „Ik ben bijzonder Ingenomen met deze benoeming", zei ons gistermid dag de heer Van Splunder. „Het be tekent een promotie, het heeft de aantrekkelijkheid „nieuw" te zijn en met 5000 inwoners is Almkerk een gemeente met een bestuurlijk ge heel". De ligging van zijn nieuwe ge meente ten opzichte van Breda en dn randstad Holland noemde mr. Van Splunder gunstig. Overigens vindt de nieuw benoemde burgemeester het jammer uit Zee land te moeten vertrekken. „Ik heb hier een enorm plezierige en goede tijd gehad", merkte hij op. „Ik moet me echt van de plaats en de streek losscheuren. Vooral het werk heeft me veel voldoening geschonken en dan moet ik in de eerste plaats noe men de samenwerking met burge meester Dregmans. Van hem heb ik enorm veel geleerd". Naar Zeeland Mr. L. A. van Splunder is op 1 de cember 1924 te Zevenbergen gebo ren. Na in 1941 het diploma mulo-b te hebben behaald werkte h|j achter eenvolgens als leerling-ambtenaar cn als ambtenaar ter secretarie bij de voormalige gemeenten Nieuwerkerk, Zonnemaire en Oosterland. Op 1 ja nuari 1948 werd hij benoemd tot hoofdcommies, tevens plaatsvervan gend secretaris ter gemeentesecreta rie van Mijdrecht, een sterk indus trialiserende gemeente in Utrecht. In (Advertentie) een onontkoombare plaag? Eindelijk niet meer dankzij Altijd heeft iedereen verkoudhetd geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrox ia, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - U ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). verdrijft verkoudheid radicaal Gemeentesecretaris mr. L. A. van Splunder van Koudekerke, die met ingang van 16 maart a.s. is be noemd tot burgemeester van de ge meente Almkerk (N.-Br. I (Foto P.Z.C. 1952 kwam mr. van Splunder naar Koudekerke. Op 1 mei van dat jaar volgde hij mr. H. van der Schuur op als gemeentesecretaris van deze Wal- cherse gemeente. Na het behalen van de diploma's gemeente-administratie, G.A. I en n, resp. in 1947 en in 1951 en de mid delbare akte staatsinrichting (1953), werd mr. Van Splunder toegelaten tot de juridische faculteit van de V.U. te Amsterdam (1955), waar hij in 1958 zijn kandidaats- en in 1960 zijn doctoraal examen (publiekrech telijke richting) deed. Tijdens z|jn 12- jarige Zeeuwse periode heeft mr. Van Splunder tal van activiteiten ontplooid. Zo is hij sedert 15 decem ber 1954 administrateur van het weg schap Walcheren. Voorts penning meester van de gereformeerde stich ting voor maatschappelijk werk in Zeeland, secretaris-penningmeester van de Studiekring Zeeland van het Instituut voor Bestuurswetenschap pen in deze functie één van de promotors van een bestuursschool Zeeland voorzitter van de stich ting Vebenabos en voorzitter van de Oranjevereniging te Koudekerke. De gemeentelijke instelling van sociale zaken van de gemeente Axel heeft zich donderdag ontfermd over bet ge zin van de woonwagenbewoner P. J M., wiens wagen op de weg Hulst- Axel van de trekkende personenauto was losgeraakt. De gemeente heeft het gezin, bestaande uit man, vrouw en kind, ondergebracht in een leeg staande woning. De heer P. J. M.. die staat ingeschreven in de burgerlijke stand van Bergen op Zoom, was op weg naar het woon wagenkamp in Sluiskil. Ter hoogte van de Tweede Verkorting in Axel schoot de pen los, waarmee de woon wagen aan de personenauto was ge koppeld. De auto bleef op de rijbaan, maar de woonwagen schoot de berm in. Bij deze manoeuvre brak de voor as en werd de wagen zwaar bescha digd. Ook de inventaris van de wagen heeft veel schade opgelopen. Een kraan- wagen uit Hulst heeft de woonwagen naar de werkplaats van de gemeente Axel gesleept. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Verkeers politie en rijkspolitie hebben een on derzoek ingesteld naar de juiste toe dracht van het ongeval. (Van een onzer redacteuren) Voor blokverwarming zal de Nederland se Gasunie straks aardgas gaan leveren cursussen in Zeeland maak ik af" tegen industrieprijs, wanneer het totaal- de vakken gemeenterecht en staats- verbruik van woningbouwcoöperaties e.d. recht en lid van de examenconmiis-1 overeenkomt met minimaal één miljoen sie van deze opleidingen. Ais publi- I m3 per jaar. Het ligt niet in de bedoe- elst in verschillende periodieken, trok ling- dit voornemen uit te voeren buiten mr. Van Splunder aandacht met ar- i de gemeenten om, voor bv. hel leggen tlkelen over het openbaar bestuur. van eigen aanvoerleidingen. Er zal voor De nieuwe gemeente van de heer 1 Jere levering worden gebrnlli gemaakt Van Splundlr, die bestaat Uit de bestaande netten tegen betahng kerkdorpen Almkerk. Nieuwendfflt, ™n naluurkjk een redelijke huur. Over r- twee maanden zal de industrieprijs ver moedelijk „gereed" zyn. Naar verwach ting komt die aanzienlijk lager te liggen dan het nu geldende gemiddelde van rond 6 cent. Namens de Nederlandse Gasunie werd ons gisteren verzekerd, dat volgens deze nieuwe distributiebepaling de mogelijk heid wordt geschapen om blijvend te kunnen concluderen tegen de zg. zware olie. Onlangs is nl. gebleken, dat bij het stoken van grote ketelhuizen voor cen trale verwarming van flatgebouwen of hele woonwijken deze zware olie goed koper zou worden dan aardgas als brandstof. Gisteren pas werd bekend dat de Nederlandse gasunie hier dit ant woord op had gevondon. Woningbouwverenigingen en andere op drachtgevers in deze sfeer kunnen van nu af uit gaan by hun planning van een lagere aardgaspnjs dan die dan waar- Personeel van de 480ste genie groep uit Schaarsbergen bU Arn hem is gisteravond begonnen met het bouwen van een baileybrug over de provinciale weg in Maria heide. Men hoopt de brug, die zes meter breed en vier meter tachtig boog wordt, vanmorgen gereed te krijgen. Aan deze operatie werken ongeveer 50 militairen mee. Het bestuur van de stichting ge meenschapsbelangen te Mariaheide heeft gisteren een nieuw rekest aan de minister van verkeer en waterstaat gezonden. Hierin staat te lezen, dat de stichting met er kentelijkheid heeft kennis geno men van de voorgenomen maat regelen tot invoering in Maria heide van de zeventig kilometer snelheidsbeperking. Daarna wordt de veronderstelling uitgesproken, dat de beslissing dienaangaande reeds genomen is voor de minister kennis kon nemen van het rekest dat de stichting 18 februari jl, aan de minister verzonden en even eens van het daarin gedane ver zoek om voorzieningen, o.a. voor een snelheidsbeperking van 50 km per uur en voor beschermde over steekplaatsen. De stichting zegt deze eisen te willen handhaven en verzoekt de minister deze als nog en zeer spoedig in welwillende overweging te nemen. Het Brabantse dorp hing gister morgen vol affiches, waarop onder meer geschreven stond" „vijftig kilometer, heus het helpt". Ook hingen er affiches, waarop twee kinderen stonden afgebeeld met het woord „alstublieft". Solidariteit in kerk de hasis VRIJWILLIGE BIJDRAGE PER GEZIN IS GEMIDDELD f 50,- (Van een onzer verslagge' Het nieuwe financiële plan voor het bis- Vorming In Turkije zijn de definitieve cijfer» van de volkstelling van 1980 openbaar gerbaakt Turkije telt volgens deze publikatle 27 754 820 inwoners, van wie 14 163 888 mannen en '.3 590 932 vrouwen. Rekening houdend met een bevolkingstoename van drie procent per jaar zal het aantal inwoners in 1975 de 42 miljoen overschrijden Istanboel is de enige Turkse stad met meer dan één miljoen In woners Waarschijnlijk ligt het aantal in woners van Groot-Istanboel nu al boven de twee miljoen. Om op dit gebied de nodige vorming en 'n«itallt<r'.tïi-belnvloeding te verkrijgen is er het blad „Opbouw" Het eerute nummer btwpntken wij onlang» op de wekelijkse kerkpagina. Het ligt in de bedoeling, dat de leken, in het bijzonder Breda. da. da paroch.r. I. jrlarc.rrd blijkt al» plan M d u, BMaiurrtJi- <ra aatd Ir .l|a D, „pr.l h.i „rond vor.-.»..'!, r.r.„-r' v.-r„r maken van de financiering van bisdom leken in feit.- voor het geleg-*i- en parochies, wat op een nog niet eerder he id kregen wonsen te uiten Er zijn in ons land toegepaste alles omvattende plann-n om ook op dtt g«-b'.ed do stem wijze moet worden verwezenlijkt. Uit- V:»n de leok in het bisdom Breda meer gangspunt voor het plan Is de gezamrn- gelegenheid te /.-•ven zich tc bi'en horen Hjke verantwoordelijkheid, solidariteit,] cn rr naar te luisteren. Verwijzing naar van geestelijkheid zowel als leken, bis-1'le financiële verantwoordelijkheid van dom zowel als parochies. Het door mgr. loek en een zuivere opTitxiarheid van G. H. de Vet ontworpen plan omvat de|d<5 cliocsjsane financiën vormen hiervan invoering van een vast plaatscngeld voor de aanzet. j alle kerken van het bisdom, een vrijwil- lige bijdrage naar draagkracht van dc I gelovigen en een bijdrage voor bijzonde re noden, waaruit een bisschoppelijk so-1 lidariteitsfonds wordt gevormd. Andere punten zijn: opheffing van dc1 bankenpacht in de kerkc-n. geen kla.vse-| verschillen meer bij trouw- en i diensten cn een andere basis voor dc salarisvaststelling der priesters. De afgelopen maanden Is het plan onder werp van gesprek geweest in wijkverga deringen. op bijeenkomsten met kerkbe sturen en actiecomités. 7.tgr. De Vet zelf reisde de verschillende dekenaten in zijn bisdom af om het nieuwe financiële plan bekend te maken. Waardhuizen en Uitwijk, is overwe gend agrarisch. Momenteel is er een ruilverkaveling aan de gang. „Daar sta ik sympathiek tegenover", zei mr. Van Splunder. „Verkavelen ken nen we van Walcheren". De gemeen te Almkerk. die overwegend protes tant is (van de 11 raadsleden: 7 A.R.P., 3 C.H.U. en 1 P.v.d.A.), Is tevens min of meer het centrum van de streek. Verschillende diensten zijn hier geconcentreerd. Volgende week maandag zullen heer en mevrouw Van Splunder hun eerste (officiële) bezoek aan Alm kerk brengen. Dan zal naar de heer Van Splunder verwacht de datum voor z|jn installatie worden vastgesteld. Ook is nog niet bekend wanneer hij afscheid zal nemen als gemeentesecretaris van Koudekerke. Overigens zal de verhuizing niet lang op zich laten wachten, want de ambtswoning in do kern Almkerk waar het gemeentebestuur zetelt Is vrjj gehouden voor de nieuwe bur gemeester. Vijfling geboren in Nigeria Volgens persberichten heeft dins dag in Ibadan, in westelijk Nige ria, een vrouw het loven geschon ken aan een vijfling, vier meisjes en een jongen. Zowel de moeder, mevrouw Esther Modupe Parkins, de vrouw van een spoorwegarbei der.- ais de kinderen maken het uitstekend. Het echtpaar heeft reeds acht kinderen. mee tot op heden werd gewerkt. Overigens ligt het in de lijn der ver wachting, dat de stookketels veelal voor dubbel gebruik geschikt zullen zijn: zo wel dus voor olie al9 voor aardgas dat is alleen een kwestie van verschillen de branders. Blijft voor olie natuurlijk de zeer voordelige pluspost van kostbare 7anks die moeten worden ingegra- ardgas is wat dat betreft makke lijker en goedkoper, en. wat ook zeer in het voordeel van de nieuwe energiebron spreekt, er ontstaat bij de verbranding geen roet en dus geen verdere luchtver ontreiniging. christelijke l.o. hield een inleiding over dit soort on derwijs. De bedoeling hiervan is name lijk het opvangen van een groep kinde ren. die het normaal lager onderwijs niet of slechts moeizaam kunnen volgen ten gevolge van andere factoren dan physieke afwijkingen of een gebrek aan intelligentie, dus kinderen, met een gebrekkig visueel opnemingsvermogen, een gestoord coördinatievermogen, lich te hersenbeschadigingen of kinderen in een conflictsituatie en dergelijke. Op de l.o.m.-scholen waarvan er on geveer 80 zijn in Nederland door loopt de leerling vier fasen. In de eer ste wordt hij opgevangen en op zijn ge mak gesteld. Het krijgt opdrachten In de aula van de christelijke kweek school te Middelburg werd donderdag een voorlichtingsavond gehouden rond het onderwijs aan kinderen met leer- en het aankan. In de tweede fase wordt opvoedingsmoeilijkheden. De avond werd het 1 eerdefect aangepakt ^en verholpenj bezocht door bestuursleden en leer krachten van de Walcherse christelijke scholen. De heer N. Verboon, directeur de kweekschool, opende de avond. Hij stelde, dat in Zeeland hoe langer hoe meer behoefte komt aan een l.o.m.- school. Er zijn dan ook reeds van diver- Engels-Nederlands- Afrikaanse firma in Ghana Het Ghanese ministerie van trdustrie Op een persconferentie dor.derdagmor- ski de eerste plaats de deelname, per pa rochie aan het gezinsplan: een vrijwil lige, jaarlijkse bijdrage. Bijna zeventig procent van de r.-k. gezinnen in zijn bis dom reageerde min of meer spontaan op het plan voor het parochiefonds. Het ge middeld bedrag per gezin per jaar werd bijna f 50. Men kan dit parochiefonds vergelijken met de vaste of vrijwillige bijdrage per lidmaat in de protestantse kerken. Het dekenaat Middelburg komt met 5* per deelnemend gezin boven dit gemid delde en is daarmee tevens het hoogste van alle dekenaten wat opbrengst be treft. Het dekenaat Gilze telt de hoogste deelname: 84 procent van de gezinnen (met f 52,58 gemiddeld per gezin). Daarop volgt het dekenaat Aardenburg met een deelname van 78 procent en een gemiddelde gezinsopbrengst van f 35,75. de vestiging in Tema. ten oosten van Akkra, van een staatstextielfabriek waarin een Srits-Nederlandse firma zal deelnemen. Het miniBlerie deelde mee dat 49 procent van het aandelenpakket was toegewe zen aan een Brits-Nederlandse textiel- groep „Adatig". een Britse firma met een Nederlands consortium van textielfabri kanten als deelgenoot. Het Ghanc-se ministerie maakte verder bekend dat onderhandelingen aan de gang waren met Unilever Ltd.. een Brits-Nederlandse palmoliecombinatie, om 49 procent van het aandelenpakket van de Lever Brothers zeepfabriek in Tema aan de regering in Akkra over te dragen. NEDERLANDERS IN MOSKOU ONDERHANDELEN OVER LEVERANTIES Dan streeft men er naar de achterstand die de leerling heeft in te halen; in de laatste fase wordt hij vertrouwd ge- maakt met een normaal maatschappe-1 58 procent met 44,70 gemiddeld per lijk leven. deelnemend gezin. De deel nam ecijfers De l.o.m.-scholen vindt men op het der gezinnen variërs In het gehele bis- ogenblik voornamelijk in de grote be-dom van 50 pet. tot de 78 procent van kanten stemmen opgegaan om te ko- volkingscentra. Enige jaren geleden is j Aardenburg en van 40 tot de 57 van tot oprichting van een dergelijke in Vlissingen een poging gedaan om te i het dekenaat Middelburg. iAn-lAhfincr m -i n r innnrtitn HBl rrtxrr) innr/H nrnr-ar,- - Het dekenaat Hulst teJt 75 procent deel nemende gezinnen met een gemiddelde opbrengst per gezin van 45. Voor het detenaJK Ternea»!! zijn de cijfers: 71 n, Mo,U„u word, «rneme». dat Ir. PTOC^Ï .qeeln?nende gezinnen met een M H Damme voorzitter van het Ne- gemiddelde opbrengst van 40. Het de- aVrlfnd i" ri'R in^itnni kenaat Bergen op Zoom telt 60 procent derland—L.S.S.R. instituut en directeur en 46.85 en het dekenaat school, reden een voorloj >pig co- komen tot oprichting, mité is opgericht, waarin behalve de j bleek het aantal leerlingen, dat voor de-deelnemende gezinnen wordt daarmee met buitenlandse handelslichamen over heer Verboon zitting hebben de heren 'ze school in aanmerking zou komen, te veel meer dan de helft: 69,1 procent. an de Verenigde Machine Rabrieken Stork-Werkspoor. gisteren i» ontvangen door de Sowjetrussische onderminister voor de buitenlandse bande). De heer Damme en een directeur van de staatsmijnen, die ook bij het onder houd aanwezig was. vertoeven deze week indertijd Het gemiddeld procent Van het aantal in Rusland om besprekingen te M. L. Almekinders en J. A. kom. Het is de bedoe'ïng, dat f richten werkcomité c'e voorbe werkzaamheden gaat verrichten. gevallen voorkomen. Minister Biesheuvel antwoordt kamerlid: Klachten herverkaveling Schouwen-Duiveland (Van onze Haagse redactie) De minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesheuvel, heeft in antwoord op de schriftelijke vragen van de lieer P. Voogd. lid ran de Tweede Kamer voor de Boerenpartij, die verband houden met de herverkaveling op Schouwen-Duive land, ontkend, dat de drainage op de ter reinen van de landbouwer C. J. van Bloois te Brouwershaven niet is aange legd zoals dit in verband met de ligging van de grond had moeten gebeuren. Het is waar, aldus de minister, dat de herverkavelingscommissie de betrokke ne heeft geadviseerd enkele drains met schelpen aan te brengen en hem hier voor zelfs de buizen heeft aangeboden. De minister ontkent echter, dat hieruit blijkt, dat de herverkavelingscommissie er zelf van overtuigd was, dat de drai nage niet in orde was Hij wijst er op. dat de plaatselijke wateroverlast op en kele percelen wordt veroorzaakt door de aard van de grond, die zodanig is. dat het oppervlaktewater nog niet steeds in voldoende mate de drains kan bereiken. Advertentie 1.85/1.98/2.95 met GRATIS spaarzegels van I5en 25ct Het herstel van de structuur van de grond, wat door een doelmatige ex ploitatie van de grond, dient te wor den bereikt, is een taak van de land bouwers. Daarbij heeft de herverka- velingscommissie een aantal boeren onverplicht de helpende hand willen bieden. Die heeft z|j gedaan door het beschik baar stellen van drains en schelpen voor het leggen van enige extra dra in reeksen ter bevordering van de afvoer van het oppervlaktewater gedurende de periode, dat de structuur van de grond nog met op voldoende peil is gebracht. Mgr. De Vet zag in dit goede resultaat oora! de zaak van de leek in de kerk. vaar het plan werkelijk werd gedragen door de leken was het resultaat beter dan waar de verantwoordelijkheid alleen berustte bij de geestelijkheid. Overigens wees hij er op. dat deze resultaten, om vattend dus de toegezegde bedragen, slechts voorlopig zijn en van lang niet alle parochies. Zeker de helft van de parochies is nog bezig aan deze eerste fase. Er zijn enkele parochies, die niet met het plan meedoen, zoals de parochie Terneuzen. In betreffende parochies had men reeds een eigen svsteem. dat men niet het vallen voor het' (vrijwillige) ge zinsbijdrage plan van voor "net gehele bisdom. De volgende fase van het plan omvat stabilisering van de bijdragen, de instel ling van een vaste commissie financieel plan, die voor het merendeel uit leken zal bestaan. Belangrijk wordt in het bisdom de zo genaamde solidariteitsbijdrage van alle parochies, die minimaal 200.000 zal moeten bedragen. Met dit bedrag zullen ongeveer 35 noodlijdende parochies, on der andere in Zeeland, worden geholpen Veel geld heeft het bisdom Breda ook nodig voor de diasporagebieden, onder meer in Zeeland. In die gebieden dus. waar wel rooms-katholieken wonen Slechter De vraag van de heer Voogd of het waar is, dat de landerijen van de heer Bloois er nu slechter voor staan dan vóór de ramp en dat het egaliseren later voor een deel door de betrokkene zelf ver richt moest worden en zo ja. of de minis ter dan niet meent, dat de heer Van Bloois schadeloos gesteld dient te wor den voor al het werk en de vermindering van opbrengst ten gevolge van water overlast. zegt de minister niet te kunnen beantwoorden. De resultaten van de her schatting en de Iyst van geldelijke rege lingen zijn nog niet ter visie geh waartegen vervolgens bezwaren kunnen worden ingediend, ten aanzien waar uiteindelijk de rechtbank in hoogste stantie uitspraak zal doen. De minister ontkent de mogelijkheid om aan de be trokkene alsnog een vergoeding te doen De „Rijn-Schelde 25" kon de reis naar toekennen. Ten slotte deelt de minister mede. dat de herverkaveling van Schou wen-Duiveland 20.600 ha omvat. De kos ten van de herverkaveling inclusief het agrarisch herstel bedragen rond 120 miljoen gulden. Project krijgt in Engeland regeringssteun Ook ontwikkeling van een Hovercraft op rail De speelgoedpcriodc van de Hover craft Is voorbij en verschillende typen van dit voertuig, dat zich op een luchtkussen met grote snelheid kan voortbewegen, zullen in de nabije toekomst waarschijnlijk een zeer be langrijke rol gaan spelen in het eco nomisch leven. Zo bestaan er bij de Engelse industrie al plannen om met Hovercrafts zui ver commerciële veerdiensten te gaan onderhouden voor passagiers en au to's op speciale routes bij de Engelse kust cn op langere termijn over Het Kanaal. Dit is gistermiddag ln Utrecht mee gedeeld door de heer J. Wendelkes, hoofd van de persdienst van de Bri tish Petroleum Company. Hij deed dit op een persconferentie ter gele genheid van de komende voorjaars- beurs die van 9 tot en met 17 maart in Utrecht wordt gehouden. In een van de drie B P.-stands op de beurs zullen namelijk verschillende experi mentele en prototypen van verschil lende Hovercraftmodellen worden ge toond en gedemonstreerd. ren van een Hovercraft die voor een beperkte veerdienst over Het Ka naal kan worden gebruikt. De onderhandelingen tussen mogelij ke toekomstige exploitanten, dc" Ho vercraftindustrie en de Development Corporation zullen waarschijnlijk bin nen enkele maanden worden afgeslo ten. Men gaat ervan uit, dat het „zweef vaar tuig" twee dekken krijgt, of voor duizend passagiers, of voor 65 auto's en 250 passagiers. Op rail Steun The National Research Development Corporation, een instelling die onder het Engelse ministerie van handel ressorteert, heeft aanzienlijke finan ciële steun toegezegd by het rcalise- De heer Wendelkes vertelde ook het een en ander over de ontwikkeling van de Hovercraft op rail, die een snelheid kan bereiken van 320 tot 480 kilometer per uur. Het voertuig glijdt op een luchtkussen van 1,2 centime ter dikte over een baan van beton die de vorm heeft van een omgekeerde ondiepe ,.V". De Hovercraft wordt voortbewogen door middel van een elektromotor of een schroef. De be diening zal volautomatisch zrjn. want visuele seinmethoden zyn bij deze hoge snelheden niet te gebruiken. Het onderhoud van de baan is gering om dat er vrijwel geen slijtage is. Het voertuig komt namelijk niet met de baan in aanraking. Voorlopige berekeningen hebben uit gewezen, dat het per passagier be nodigde vermogen bij de Hovercraft op rail lets hoger ligt dan by de trein, niaar veel lager dan bij vlieg tuigen of helikopters. De transport kosten zullen dan ook dichter bij die van de trein liggen dan bij die van het vliegtuig, terwijl de snelheid die van een spoortrein ver te boven gaat. In Engeland Is een proefbaan aange legd waarop de rail-Hovercraft op het ogenblik wordt getest. nieuwe financiële plan de inkomsten van het bisdom vooral uit de bijdragen en collecten voor de bijzondere noden (per jaar 800.000), men verwacht, dat de opbrengst door het nieuwe plan zai stij gen tot 1.200.000. Mgr. De Vet wil het plan zien als de eer de levering van complete chemische fa brieken en andere outillage voor de in dustrie aan de Sowjet-Unie. alsmede over de aankoop van Russische goede- den. (Reeds heeft de V.M.F sinds enige tijd, in samenwerking met de staatsmijnen, opdrachten voor de levering van vier z.g. ureum (kunstmest) fabrieken aan de Sowjet-Unle. Deze fabrieken zijn gedeel telijk opgeleverd, gedeeltelijk nog in bouw. De heer Damme. die in Rusland een wijdlopende serie van onderhande lingen voert, keert zaterdag naar Neder- I land terug, aldus vernam het A.N.P.). Stijgende orders Union In de te Zwolle gehouden Jaarlijkse al gemene vergadering van aandeelhouders der N V. Union Rijwielfabriek zijn de jaarstukken over 1962-1963 goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 7 pro cent, waarvan 1 procent uit de dividend reserve. Tot commissaris werd herkozen de heer G. van den Berg te Zuidland. Over de gang van zaken it, het lopen de jaar deelde de directie mede, dat de stijging van de orders blijft voortduren. Pan American World Airways heeft ln 1963 een record omzet en nettowinst be haald. De luchtvaartmaatschappij ver diende 33.573.000 dollar of 5.13 dollar per aandeel op een exploitatie-inkomen an 560.917.000 dollar, vergeleken bij ste aanzet voor een betrekken van de 150°7-000 dollar of 2.23 dollar per aan- leek bij de beleidsadviezen in het bisdom. dee! °P een inkomen van 503.916.000 dol- Mogelijkheden liggen hierb|j onder'n Verzekering voor motorrijtuigen in 1965 verplicht Op 1 januari 1965 zal vermoedelijk de wet aansprakelijkheidsverzekering mo torrijtuigen in werking treden, zo zegt de minister van justitie in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Eerst was aangenomen dat zulks ln de loop van 1964 zou gebeuren, maar de voorbereiding van verschillende onderde len van de uitvoering van de wet hebben wat meer tijd gevergd dan eerst was geraamd. Overwogen wordt nog of men op 1 ja nuari 1965 de wet in haar geheel in wer king zal laten treden of dat men inwer kingtreding voor de niet-kentekenplich- tige motorrijtuigen een jaar zal uitstel len. Het overleg met het verzekerings bedrijf. zo zegt de minister nog. verloopt in een goede verstandhouding". 1962. Juan T Trippe. de president-directeur van Panam. verklaarde dat een belang rijke factor voor de sti'ging van de winst met 124 procent was. dat het aandeel van de Panam in het transatlantische luchtverkeer met 24,9 procent is geste gen. Ierse scheepswerf van Verolme lijdt verlies De directie van de Ierse scheepswerf van Verolme heeft ten overstaan van een hof van arbitrage voor arbeidsgeschillen verklaard, dat zij niet in staat is haar personeel de 12 procent loonsverhoging te geven als uitvloeisel van het loonak- koord tussen werkgevers en werkne mers. De directie liet weten, dat de werf verlies leed op een 30.000 ton metend vrachtschip dat wordt gebouwd voor een Liberiaanse maatschappij Volgens de di rectie werkte de werf met verlies on danks een regeringssubsidie van tien procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7