PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN BELANGRIJKE ONTSPANNING OP DE ARBEIDSMARKT Consumptieprijzen met zeven procent omhoog Rusland beschuldigt N.A.V.0. Aantal Zeeuwen op Nederlandse koopvaardijvloot vormt klein percentage Interventie van Franse troepen in GABON CENTRAAL ECONOMISCH PLAN 1964: Gemiddelde loonsom stijgt in 1964 met 15 procent President M'ba nu weer aan de macht verantwoor- Politicus zonder partij ding voor vraagges prinses prek Irene VEERTIEN MANNEN GERED VAN BRITS SCHIP „AMBASSADOR" BEMANNING VAN DE VLOOT KOMT GROTENDEELS UIT BUITENLAND 207e Jaargang - no. 43 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde. P. B. den Boer en W. de Paster. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A. de Kok. AbonnemenUprtJ» 78 oent per week. 8.75 per kw.; franco per poet 10.— p. kw. Losse Walstraat 58-60. tel. 2355 fb.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643; Middelburg: Markt 51. 3841 <b g.g. red. 3078/31®, adv. 2375): Goes: Gr. Markt 3. tel. 6140 (b. g g. red. 7653. adv. 5213); Ooi'.turt: tel. 2911. Zierikree: red. tel. 2425. adm. tel. 3094. Adv. pr. 33 ct. p. mm. Min. p. adv. 480. Ingtx. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 31 ct. p. regel (min. 180). ..Bneven bur. - t. Buresus: VllssSngen Terneuxen: Amenaalstraat 2. tel. dit blad" 35 ct. meer. Olro 358300 P.Z.C.. Middelburg. Donderdag 20 februari '64 Breskens bakt ze bruin Pagina 2 Het Centraal Planbureau raamt, dat in 1964 het volume van de binnenlandse bestedingen met circa acht procent zal toenemen en dat de wereldinvoer, gewogen naar de geografische samenstelling van de Nederlandse uitvoer, naar schatting met 9 procent zal stij gen. Op grond van deze grote stijging van de binnen- en buiten landse vraag komt het planbureau in het centraal economisch plan voor 1964 tot de conclusie, dat het Nederlandse produktieappa- raat ondanks de verslechtering van de concurrentiepositie, ver moedelijk in het algemeen volledig bezet zal blijven. Dit betekent, dat geen belangrijke ontspanning op de arbeidsmarkt te verwach ten is. Tegen het einde van het jaar is echter enige ontspanning niet uitgesloten. Het Centraal Planbureau heeft voors hands, op grond van de thans bekende gegevens, voor 1964 een stijging van de gemiddelde loonsom per werknemer in de bedrijfssector met 15 procent aange houden. Het in de herfst van 1968 ge sloten en door de regering goedgekeur de loonakkoord, zou, gegeven de over loop uit 1963, een compensatie voor een huurverhoging, een geringe toeneming van de sociale laslen en enige inciden tele mutaties ook bü een zeer strikte interpretatie in ieder geval reeds geleid hebben tot een stijging van de gemiddelde loonsom per werknemer met 12 13 procent. Het planbureau wijst er op, dat deze ra ming van de stijging van de gemiddelde loonsom een taakstellend karakter draagt In die zin, dat het loonaccres in de nog goed te keuren contracten, be halve ten aanzien van de bouwnijver heid, dan lager zal dienen te liggen dan In de reeds goedgekeurde contracten. Uitvoer Wat de toeneming van onze uitvoer be treft, wijst het planbureau er op, dat te genover een minder grote vraag uit Frankrijk en Italië, een verbetering staat van de uitvoermogelrjkheden naar West-Duitsland en de Angelsaksische landen. Het uitvoerprijspeil zal naar schatting blijven stijgen en wel met an derhalf procent, dus iets meer dan de stijging van het concurrerende uitvoer prijspeil, dat op 1 procent is geraamd. Bij de ramingen voor 1964 is uitge gaan van normale weersomstandig heden en van de overweging, dat het effect van de vakantieverlenging in 1964 op de produktie ten dele wordt gecompenseerd door een groot aan tal werkdagen in dat jaar. Bestedingen Zowel de consumptie van particulieren en overheid als de Investeringen in vaste activa en in voorraden, zullen sterk toenemen. H.K.H. Prinses Irene en haar ver loofde don Carlos gefotografeerd bij de aanvang van een skitocht in de omgeving van Kitsbiiheb Bij de particuliere consumptie vormt de zeer grote stijging van het looninkomen de voornaamste stimulans. Daarnaast is het veel geringere accres van het niet-looninkomen in 1963 van invloed. Voorts neemt de gemiddelde druk van de directe belastingen, onder meer in verband met de verschuiving in de in komensverdeling, niet toe. Deze zelfde verschuiving is er de oor zaak van. dat de consumptiequote uit het totale particuliere beschikbare inko men een lichte stijging vertoont. De particuliere besparingen dalen dan ook naar schatting van 13,8 tot 13,3 pro cent van het nationale inkomen. Een en ander impliceert een waardevermeerde ring van de particuliere consumptie met 14 procent. Prijsstijging De volumestijging bij de particuliere consumptie wordt mede bepaald door de prijsontwikkeling. Het consumptie prijspeil staat onder sterke opwaartse druk. Een volledig externe invloed is die van het invoerprijspeil. Daarnaast is er het effect van de maatregelen, die in het kader van de E.E.G. worden genomen. Prijsverhogend werken voorts ook een aantal door de regering aangekondigde maatregelen, zoals optrekking van eni ge indirecte belastingen, de huurverho ging en de vermeerdering van de agra rische inkomens door verhoging van de richtprijzen. Ten slotte komen prijsstij gingen van een aantal produkten, zoals vlees, op de vrije markt tot stand. De invloed van al deze factoren is op 2,5 procent gesteld. Daarnaast dient nog rekening te worden gehouden met de invloed van de binnenlandse arbeids kostenstijging op de prijzen in de secto ren diensten en industrie. Over de perio de 19591963 kan worden geconsta teerd. dat de procentuele toeneming van de arbeidskosten, met een half jaar ver traging, voor iets meer dan éen derde in het prijsaccres van de diensten en in dustriële produkten kan worden terug gevonden. Ook voor 1964 is met een dergelijk verband gerekend, waarbij echter voor de „aanpassingsloonronde" (Zie slot pag. 3 kol. 6) Twee Rotterdamse consulenten van het Verbond voor Veilig Ver keer, de heren J. D. Douma en J. Kweekei, tijn woensdagochtend be gonnen met het verlenen van assis tentie aan de kinderen, die de druk ke verkeersweg door M ariaheids moeten oversteken. Gewapend met een spiegelei" helpen tij de scho lieren bij het beoordelen van het verkeer en werken tij een vlot oversteken in de hand. Cyprus in Veiligheidsraad Muiters gaven zich over Regering: IIIU de hervatting van het Cyprusdebat door de Veiligheidsraad heeft Rusland de N.A.V.O.-landen gisteravond be schuldigd van „duidelijke pogingen oin volk en regering van Cyprus hun wil op te leggen". I)e Veiligheidsraad heeft hier te maken, aldus de Russische afgevaardigde Niko lai T. Federenko, met „een directe be dreiging met militaire agressie tegen Cyprus, en met inbreuken op de vryheid onafhankelijkheid en territoriale on- sehendbaarheld van Cyprus, een lid van de Verenigde Naties". „In het gebied van Cyprus zo zei hij verder, „is een aanzienlijk deel van de strijdkrachten van de N.A.V.O. gecon centreerd en hun bedoeling is maar al te duidelijk... wij hebben hier te ma ken met een duidelijke poging van de N.A.V.O.-landen om in strijd met het V.N.-hand vest en de algemeen aanvaar de normen van het internationaal recht hun wil op te leggen aan het volk en de regering van Cyprus" WIJ pleiten vandaag voor de „politicus zonder partij' ook al weten we dat de meeate politieke partyen tegen over zulk een pleidooi een afwijzende houding innemen. De aanleiding voor ona betoog is de brief, die het bestuur van de P v d A. deze week aan rmniater-pre- «.Jent Marijnen hoeft gezonden over de benoeming van de commissaris der ko ningin in Drente, mr. K. H Gaarlandt. In deze brief vallen twee punten op: ten eerste is het bestuur teleurgesteld over I een benoeming van Iemand die niet be hoort tot de Pv.d.A.. terwij! toch Drente de provincie is met het hoogste percen tage P.v d.A -stemmen; ten tweede acht het P.v.d.A.-bestuur voor de functie van commissaris der koningin in een provin cie het lidmaatschap van een politieke partij noodzakelijk. Niet over het eerste punt willen wij het vandaag hebben, maar over hel tweede: de e;s van het lidmaatschap van een politieke party. Franse troepen hebben president M'ba van Gabon weer aan de macht geholpen. De president was dins dag na een staatsgreep door het leger afgetreden. De Franse mili tairen, die uit Brazzaville en Da kar naar Libreville waren overge vlogen, bezetten gisteren strategi sche punten in de stad waaronder het vliegveld, het radiostation en het postkantoor. Tijdens de ge vechten vielen aan heide zijden slachtoffers, o werd gemeld. Koningin en prins gaan naar Lech H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard vertrekken zaterdag voor een vakantie van een week naar Lech in Ooslenryk. Het ligt in de bedoeling, dat prinses Irene zich tijdens het ver blijf van haar ouders in Lech bij hen zal aansluiten. Prins Bernhard is voornemens vrijdag naar Kronberg bij Frank furt am Main te vertrekken. De prins zal daar met dr. Eugen Gersten mayer, de voorzitter van de Duitse Bondsdag, als gastheer optreden bij een diner, dat ter be vordering van de belangen van het World Wildlife Fund wordt georganiseerd door de Duitse af deling van dit fonds De koningin stelt zich voor de prins zaterdag morgen per vliegtuig in Frankfurt am Main af te halen om met hem door te reizen naar de Oostenrijk se wintersportplaats Lech. KITZBCHEL Kort na zijn aankomst in Kitzbü- hel begaf don Carlos zich giste ren naar de villa „Haus Münster", waar prinses Irene gedurende haar verblijf in dit wintersport oord haar intrek heeft genomen. Even later kwam het verloofde paar. gekleed in Tyroolse skikle ding, naar buiten, op weg naar de Hanenkamm, een der Kitzbühel omringende bergen, waar beiden zich enige tijd met de skisport be zig hielden. Radio-Libreville riep later om dat alle Gabonese militairen, die aan de staats greep hadden deelgenomen, zich hebben overgegeven. In Libreville zou het thans rustig zijn. Het ingrijpen van de Franse troepen geschiedde volgens het Frans-Gabonese verdrag voor handhaving van de orde van 1? mei 1961 Dit verdrag wettigt een eenzijdig ingrijpen zoals in het hui dige geval, daar president Leon M'ba door de ministers was gearresteerd en gedwongen was zijn ontslag te nemen. Het is niet bekend waar Jean Hilaire Au bame. de vermoedelijke leider van de staatsgreep, zich op het ogenblik be vindt. Britse troepen Vandaag zal een begin gemaakt worden met de overbrenging van nog 1500 Brit- He militairen naar Cyprus, ter verster king van de 5000 man tel lende strijd macht die er al gelegerd ls. ftSHtlijn Makar ios Muiterij bedwongen De !>ekendinaking via radio-Librevil le dat de muiterij was bedwongen werd gedaan door een kapitein het Gabonese leger. Uit Franse militaire kringen v. vernomen dat het kapitein Ballard was, een voormalig onderofficier van het Franse leger. De kapitein deed dienst bij de persoonlijke militaire staf van president M'ba. Hij was dins dag in het presidentiële paleis ge vangen gezet, zo werd gezegd. Radio-Libreville risp om dat het in d< stad rustig was. Deze rust zal het mo gelijk maken de komende uren een poli tieke oplossing te vinden, die zal leiden tot een definitieve regeling, aldus het radiostation. GESTOLEN SCHILDERIJ VAN RUBENS TERUGGEVONDEN De „vier negerkoppen" van Rubens, welk schilderij maandag uit het museum voor oude kunst te Brussel was gestolen is gisteren teruggevonden, zo heeft de politie bekendgemaakt. Een politiewoordvoerder deelde mede dat een 19-jarige jongen in verband met de diefstal was gearresteerd en een vol ledige bekentenis had afgelegd. Hij had het doek gestolen in de hoop er een losgeld van 850.000 frank voor te zullen krijgen, aldus de woordvoerder. Dinsdag belde hij de museumdirectie op en bood aan een overtuigend bewijs van het feit dat het schilderij in zijn bezit was, in een park te deponeren. Dit werd hem noodlottig De politie wist hem dank zij het telefoontje op te sporen en het schilderij in beslag te nemen. Minister-president Marijnen meent dat de uitlatingen van H.K.H. Prinses Irene by liet \rauggesprek dat zü in Madrid met een Nederlandse verslaggever heeft gehad, niet aan de regering fcunnen wor- - eUand?enoten belegerd den toegerekend. Hy zegt dit in an t-1 Tg Nicosfa ls van Britse welingelichte oord op schriftelijke vragen *an^zjjde vernomen dat de Turken zich nog steeds in het gebouw berinden. In de President aartsbisschop Makarios is gis teren met een hefschroefvllegtuig naar Polis, een dorp in Noord - W es t - C yp rus gevlogen, waar zevenhonderd Turks-Cy prioten in een schoolgebouw door Griek- Tweede-Kamerlid de heer Lankhorst (p-s.p.) Overigens kan volgens de minister-pre- siden. door een verklaring of door een optreden van een prins of prinses van het Koninklijk Huis een situatie ont staan, ten opzichte waarvan de regering een standpunt zal hebben te bepalen. Het al dan niet bepalen van een derge lijk standpunt en van de daaraan te ver binden consequenties is een verantwoor- delqkheid van de regering. Op de vraag van de heer Lankhorst. of het juist is dat dit vraaggesprek door de prinses nuttig werd geacht „omdat er zoveel misverstanden over Spanje be staan", zegt de heer Marijnen dat dit „blijkens de tekst van het door haar ge sprokene. zoals deze in de dagbladpers is gepubliceerd, inderdaad één van de motieven is, waardoor H.K.H. zich heeft laten leiden". De heer Lankhorst vroeg ook nog „of de regering gezien de bijzondere positie die de prinses als lid van het Koninklijk Huis inneemt bereid Is onder de aan- omgeving ervan liggen gewapende Grieks-Cyprioten in stelling. Makarios" verklaarde echter bij terug keer in Nicosia dat in Polis een gemeng de Grieks-Turkse commissie is ingesteld. HQ sprak in dit verband de hoop uit dat de spanning aldaar thans zou afnemen. dacht van H.K.H. te brengen, dat de bij haar gewekte indruk slechts is geba seerd op zaken, die voor de beoordeling van de situatie in Spanje niet essentieel zijn en dat daarbij geen rekening is ge houden met het feit. dat Spanje een dic tatoriaal geregeerd land is waarvan het grootste deel van de bevolking gebukt gaat onder de vaak ernstige gevolgen van de beknotting van de vrijheid, zowel op politiek als godsdienstig terrein". Het antwoord van mr. Marijnen op deze vraag luidt: „De regering heeft niet het voornemen H.K.H. te benaderen in de zin als in deze vraag bedoeld". NOG 8 MAN AAN BOORD; 13 VERMISTEN Zware storm belet reddingspogingen üan de „Elbe" Veertien opvarenden van het Brit se schip „Ambassador", dat sinds dinsdag op de Atlantische Oceaan in ernstige moeilijkheden verkeert zijn in veiligheid, acht man zijn nog aan boord van het schip en 13 zeelieden worden vermist. De Noorse vrachtboot „Fruen" slaagde er gisteren in 9 man door middel van een lijn aan boord te nemen. Later slaag de ook een vaartuig van de Amerikaan se kustwacht „Coos Bay" erin vqf men sen te redden. Zware storm Kapitein Verschuur van de sleepboot „Elbe" van L. Smit en co. meldde gister avond aan zijn hoofdkwartier in Maas sluis. dat de weersomstandigheden zeer slecht zijn, er is een hoge zee en de wind kracht is twaalf, wat du3 zware storm betekent. De weersomstandigheden zijn er oorzaak van dat de schepen in de buurt geen of slechts weinig hulp kun nen bieden. De „Elbe" concentreert zijn acties volledig op het pogen de acht man die nog aan boord zijn alsnog te redden. De „Ambassador" maakte gisteravond een slagzij van 45 tot 50 graden en ieder ogenblik kon het schip kapseizen. Het schip is geladen met graan, dat het in stromend water gretig opzuigt De be manning van de „Elbe" krijgt bij de po gingen te redden wat er te redden valt alle steun van de andere schepen die ter plaatse zijn. Het percentage Zeeuwen op de be manning van de Nederlandse koopvaardijvloot blijkt een vrij klein aandeel te vormen. Dat kust plaatsen veel zeelieden zouden op leveren mag langzamerhand een legende worden genoemd. De heer W. Nollkaemper van het bureau scheepvaartinspectie van het mi nisterie van verkeer en waterstaat noemt het aandeel van de Zeeuwen betrekelijk onbelangrijk. Het aantal monsterboekjes, dat jaar lijks in Zeeland wordt afgegeven is gering. Exacte cijfers blijken evenwel niet te geven, noch door het bureau middeling voor de koop\.ij .n Rotterdam, noch door de scheepvaartinspectie. De heer G. K. Brouwer, directeur var De Ruyterschool in Vlisslngen meent, dat de" animo voor de zeevaart bij de Zeeuwen geleidelijk aan het verdwynen is. Maar volgens hem is dit proces ai in ontwikkeling sinds het vertrek van de Stoomvaart Maatschappij „Zee land" uit Vlissingen, Hij kan dit ook constateren op zijn school. Het percen tage Zeeuwen bij de primaire opleiding van de De Ruyterschool bedroeg in 1962 21 procent, terwijl het In 1948 nog 84 procent was. Maar niet alleen het aan deel van de Zeeuwen loopt terug. De bemanning van de Nederlandse koop vaardijvloot wordt bijna jaarlijks inter- nationaler. Van de totale bemanning van 36.000 man zijn er thans 8000 uit het buitenland afkomstig. Drie jaar ge leden was dit laatste aantal nog slechts 3000. Het aandeel van de buitenlanders wordt nog sprekender, wanneer men be denkt dat volgens de Nederlandse tra ditie de 7000 Aziaten op de vloot tot de Nederlandse bemanning worden gere kend. Dit is een historisch gegroeide si tuatie, die voortvloeit uit ons koloniale verleden. Maar van de 11.000 Aziaten in 1958 zijn er nu nog 7000 over. Ook zijn het geen Javanen meer, maar vooral Hongkong-Chinezen. Van die 36.000 bemanningsleden zijn er 12.000 officieren, die bijna allemaal, ais gevolg van wettelijke bepalingen, Ne derlander zijn Voor het lagere personeel is dus het beeld zo: totale bemanning van 24.000, van wie 8000 buitenlanders en 7000 Aziaten. De Spajaarden vormen met ruim 4000 man het grootste con tingent buitenlanders op onze vloot. Ten aanzien van al deze cijfers dient men te bedenken, dat het slechts ramingen kun nen zijn, omdat het in zo'n levendig be drijf. als de zeevaart, niet mogelijk is momentopnamen te maken van de aan wezige bemanninge". aldus de heer W. Nollkaemper. Ongerustheid BH het onlangs gevierde gouden ju bileum van het bureau arbeidsbe middeling voor de koopvaardij in Rotterdam heeft dr. tr. D. R. Mans- holt. directeur-generaal van de ar beidsvoorziening. zijn ongerustheid uitgesproken over de toename van het aantal buitenlanders op onze vloot. Hij vroeg zich af wat er zou gebeuren als er plotseling geen Spanjaarden of Portugezen meer zouden komen om on ze vloot te bemannen. Door oorlog of door opbloei van de welvaart in hun eigen land kan er een einde komen deze stroom van buitenlanders. Daarom zei de heer Mansholt zich te zullen be ijveren jongelui van twintig jaar en ouder, die zonder meer geen kansen krijgen bq de koopvaardij te komen, een opleiding tot zeeman :e geven op de vroegere regionale werkplaatsen. De deskundigen staan hier nogal scep tisch tegenover. De heer Nollkaemper zegt, dat men vroeger al eens proeven heeft genomen met een dergelijke oplei ding. De resultaten waren niet overwel digend: de aspirant-zeelui wisten in theorie weliswaar alles, kenden alle be namingen en konden wat touwwerk ver richten. Zij konden echter nooit op het peil komen, dat jongelui, die op hun zes tiende jaar zijn gaan varen, op hun twin tigste hebben bereikt. Maar zij zouden wel dezelfde gage moeten verdienen als de meer ervarenen van 20. en daar voel den de reders weinig voor. „Bo -endien zegt de heer Brouwer, „zou het maar een tijdelijke oplossing zqn. De animo van jongelui om op een lager niveau dan aan de wal betaald te worden, zou niet al te groot zijn" Het P.v.d.A.-bestuur stelt deze lid maatschapseis vrij scherp: „De com missaris geeft leiding aan het provin ciale bestuur. Daarom dient de commis saris niet een polltlek-onbesternde figuur te zijn, maar door een duideiyke politie ke partykeuze blijk te hebben gegeven van staatsburgerlijk verantwoordelijk heidsbesef". En verder zegt het bestuur, dat „slechts intensieve deelneming aan het politieke leven" het inzicht kan ver schaffen in de poli tieke verhoudingen, noodzakelijk om een politieke bestuurs functie „met vrucht en met begrip voor anderer inzichten te kunnen uitoefenen". Wij zijn het met deze fomulering niet eens. vooral niet met de laatste opmer king over het inzicht in de politieke ver houdingen. Dat Inzicht is. menen wij, zeker niet afhankelijk van een Intensieve deelneming aan het politieke leven, ter- wyi daarnaast deze deelneming even min afhankelijk is van het lidmaatschap van een party. Er zijn bijvoorbeeld partijloze burge meesters de thans benoemde commissaris van Drente is er een voor beeld van die een zeer scherp inzicht hebben in politieke verhoudingen en die aldus hun burgemeesterschap „met vrucht en met begrip voor anderer in zichten" uitoefenen. Waarom zouden zij dat niet op een andere plaats bijvoor beeld als voorzitter van he'. provinciaal bestuur even goed doen Een „politicus zonder partH" zal met een dergeiyk ambt. gesteld dat hij over de kwaliteiten daarvoor beschikt, zeker niet meer moeite hebben dan een uitge sproken partijlid. Maar bovendien is zo wel een commissaris als een burgemees ter uit hoofde van zqn functie in de eerste plaats een man, die bóven de par tijen behoort te staan, zodat in dit op zicht het gebrek aan binding met een partijpolitieke groepering zeker geen uitgesproken nadeel is. Trouwens, bij veie wél „politieke" burgemeesters is de relatie met hun partij maar heel zwak. Steeds meer ontdekt men by partij politici de neiging om de functies van commissaris der koningin en van burgemeester nadrukkelijk té verbinden aan het lidmaatschap van een partij en zij werken dan met gekwalificeerde plaatsen: in een bepaalde provincie zo veel burgemeesters van die party, zoveel van deze en zoveel van gene groep. Voor de politiciis-met-partij moge dit vanzelf sprekend zijn. toch is het dunkt ons on juist om op grond daarvan de „politicus zonder-partij" voor deze functies uit te sluiten Er zijn uiteraard gevallen, waar bij een partljlidmaatschap wel moet worden verlangd: wij denken aan de be zetting van ministersposten in een par lementair kabinet In het jongste ver leden is overigens komen vast te staan, dat een duidelijke partijpolitieke keuze op zichzelf volstrekt geen garantie is voor een goed ministerschap. We be hoeven in dit opzicht slechts de namen te noemen van de oud-excellenties Van Rooij en Visser. In dit verband moge er bovendien op worden gewezen, dat niet by iedere kabinetsformatie voldoende partijpolitieke figuren aanwezig blijken te zijn om alle portefeuilles te bezetten. Men denke aan de vreemde vertoning, vorig jaar. van het „ronselen" van staats3ecretar ss»n Zo werd excellentie Haex lid van de C H.U né zijn benoe ming tot staatssecretaris, hetgeen mi nister De Jong bij de algemene be schouwingen in oktober vorig jaar in de Tweede Kamer een lepeltje opleverde ironisch aangeboden door de C.H.U.- fractievoorzitter als dank voor het aan brengen van een nieuw lid. En de V.V.D. heeft juist vorige week bekendgemaakt, dat de staatssecretarissen Keyzer en Den Toom tot deze partijformatie zijn toegetreden. De lust tot een duidelijke politieke partijkeuze is by hen wel laat gekomen. Wy pleiten er dus voor met name de functies van commissaris der ko ningin en burgemeester niet bij voorbaat af te siuiten voor diegenen, die om welke redenen dan ook zich'niet hebben aange sloten bij een politieke partij. De P.vd.A. en wij vermoeden, niet alleen deze groepering zou in de praktijk deze eis van het lidmaatschap wél willen stellen, zo valt uit de brief aan de mi nister-president ie concluderen. Wij be grijpen dat partijpolitici de neiging heb ben deze e'.s te stellen da*, ligt in de aard van hun wezen besloten maar we geloven tevens, dat daarmee ten on rechte voor sommige uitgesproken be kwame figuren de weg naar sommige belangrijke ambten zou zijn afgesloten. I In de praktyk zou dat er byvoorbeeld op neerkomen, dat de heer Gaarlandt noen burgemeester noch commissaris had kunnen zijn. Wie zijn beleid kent, zal de eis van het partijlidmaatschap een ab surde beperking vinden. Vandaar dat wy ons verzetten tegen het verlangen naar „koppelverkoop" als we het zo mo gen noemen die wij in de brief van de P.v.d.A. menen te moeten signaleren. Daaraan zou ten onrechte de ..poüticus- zonder-partij" worden opgeofferd. Wetmatigheid De heer Brouwer vindt de toename het aantal buitenlanders op onze vloot een gevaarlyke kentering. Maar het lijkt een historische wetmatigheid, dat in iedere staat, waar de weKaart toeneemt de animo voor de zeevaart afneemt. Op deze manier is de scheepvaart van de Feniciërs en de Grieken in verval ge raakt en zo heeft ook Nederland na de Gouden Eeuw een terugslag gekend in zijn zeevaart. Wanneer de economische situatie aan de wal gunstig is. zodat (Zie slot pag. 2 kol. 2) Maximumsnelheid I in Mariaheide 70 km per uur De minister van verkeer en waterstaat heeft voor het gedeelte van de provinci ale weg Veghel-I'den bij de plaats Ma riaheide een maximumsnelheid vastge steld van 70 km/h. Het besluit, dat giste ren in de staatscourant was opgenomen, gaat vandaag in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1