hoest ERHARD EN BRANDT TEGEN EEN NIEUWE PASSENREGELING Somalië klaagt over Ethiopische „agressie" ëgQ] Schelde-Rijn-akkoord in Belgisch parlement KLANKBORD r V Overleg in Bonn: Onderhandelingen met Oostduitsers duren toch voort Nieuwe conferentie van Belgrado voorgesteld K.L.M.-DIRECTIE IS BEREID TOT GESPREK MET VLIEGERS G Nieuwe processen tegen nazi's in West-Duitsland Daad van grote bolitieke betekenis" DINSDAG 18 FEBRUARI 1964 PROVINCIALE Z B B U VF 8 B COURANT 3 „HOOGSTAANDE" ARBEID Bondskanselier Erhard en burge meester Willy Brandt van West- Berlijn hebben gisteren nogmaals verklaard dat zij niet zullen in gaan op het aanbod van Oost- Duitsland om de Westberlijners gelegenheid te geven met Pasen en Pinksteren naar Oost-Berlijn te gaan op basis van dezelfde rege ling die voor Kerstmis gold. Erhard en Brandt hebben gisteren over-, leg over deze kwestie gepleegd. Na al- loop hiervan werd een korte verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de regeling, die door de Oostduitse rege ring is voorgesteld, niet aanvaardbaar is omdat deze, als ze aanvaard zou wor den, Inmenging in het politieke leven van Berlijn zou betekenen en de vrijheid van de burgers van Berlijn zou aantas ten. lil Bonn wil men niets weten van de eis van de Oostduitsers om Oostdultse post beambten in West-Berlijn de aanvragen voor de pasjes te laten behandelen zoals Het Wereldgebeuren Populaire premier Precies drie dagen was geworden Papandreoe een ove winning in de Grit ln België worden proeven genomen met spoorwegbomen, gemaakt van plastic, die van binnenuit worden verlicht. De foto toont de bomen, toegepast bij een spoorwegovergang in de buurt van Brussel. Deze arbeiders op een hopplantage in het Engelse graafschap Kent, hebben „hoogstaand" werk: zij controleren en bevestigen de palen i lijnen welke voor de teelt van hop nodig zijn en doen dit gemaks halve op hoge stelten. Dat het hier niet om de speelgoedstelten uit onze jeugd gaat, blijkt wel uit de foto: de stelten zijn maar liefst ruim 3% meter hoog. De Russische natuurkundige, prolessor Lev Landau, die twee Jaar geleden bij een auto-ongeluk ernstig werd gewond, Is uit het ziekenhuis ontsl'jgert en zal spoedig zijn werkzaamheden hervatten, aldiis radio-Mos kou Professor Landau ontving, toen hij ir het ziekenhuis lag, de Nobelprijs voor na tuurkunde BENT O óók so welvarendT Bent U ook so tevreden met uto flatje van drie kamers met bruinzeeltje en douche en knus balkonnetje op de zon na twaalf Baadt U óók so in weelde met uw kiekkastje en uw hoorapparaat en uw deusjevootje en alles wat te samen welvaartheet f Één maal in de week naar de ja- gezellig en kip uit het vette vuist je en... enfin... het is allemaal bést in orde bij en met. U. Bent U óók zo welvarend T Mag ik dan zo vrij sijn daar be leefd doch nadrukkelijk om te glimlachen f En te zeggen dat ik liet maar héél povertjes vind alle maal f Kijk eens: ik heb zo juist in een Loudens ochtendblad gelezen dat daar, aan Gloucester Square een blok huizen gebouwd wordt die U voor 99 jaur kunt. huren voor een onmiddellijk te betalen prijs van f 1)50.000 per stuk, waar dan nog 2000 per jaar aan grondlasten bijkomt. Vier verdiepingen en be halve de woonvertrekken zeven slaapkamers en vijf badkamers. Een ondergrondst garage „voor acht kleinr auto's of twee Rolls- Royces" en natuurlijk óók een ga rage voor de auto's van uw gas ten. Ziet U dat begint op werkelijke welvaart te lijken.' Die twintig huizen moeten nog gebouwd worden maar de vraag overtreft reeds enige malen het aanbod. Alles is betrekkelijk en ik ver moed dat de yoedeliên die daar zullen gaan wonen, huiveren van uw schreeuwende armoede. En als U nu denkt, dat deze pand jes het summum van welvaart be tekenen. dan bent U wéér mis, want ik sag in hetzelfde blad óók een advert ent ivoor nieuw te bou wen penthouses Idut zijn huizen op het dak van wolkenkrabbers). Die hebben 21 vertrekken, waar van 9 badkamers en de prijzen daarvan gaan van 600.000 tot f 850.000 Maai dan heb je ook 'wat U met uw drte-kamerflat En met uw „welvaart"... De twee Rollsen schateren om uw scharminkel! ie van een deusje vootje. Ik zeg dit allemual niet om V neerslachtig te maken, doch alleen om II te doen opmerken dal „wel vaart" een zéér rekbaar begrip is en dat er toch eigenlijk neen en kele reden voor U bestaat om zo luidruchtig te doen over uw kip en uw balkonnetje.. Naar de begrippen van die Lo-n- dense jongens-van-hierboven leeft U op het randje van de bitterste armoede. Dit moge U bescheidenheid leren en U doen inzien dat uu- opschep perij misplaatst en belachelijk is. Komt U eens bi) mij in mijn pent house logeren f Van mijn twaalf logeerkamers is e.r altiid wel één vrij. ELIAS Jack Ruby staat in Dallas terecht Gisteren is het proccs-Ruby in Dallas begonnen. De nachtclubeigenaar staat te recht wegens moord op Lee Harvey Os wald. de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy. Om vier minuten over vier Nederlandse t|jd werd de zit ting van de districtsrechtbank van Dal las, onder leiding van rechter Joe Brant ley Brown, geopend. Ruby, gekleed in een blauw kostuum, zag er bleek uit toen hij naast zijn verdedigers plaats nam in de rechtszaal, die aan 200 personen plaats kan bieden. Het proces begon met het terugtrekken van een van Ruby's verdedigers. Toen verslaggevers Ruby vroegen of hij dacht dat hij onpartijdig zal worden be recht antwoordde hij; „natuurlijk zal ik rechtvaardig berecht worden". Rechter Brown leidde de rechtszaak in met de woorden: „de staat Texas versus Jack Rubenstein alias Jack Rubv' Hij verwierp vervolgens drie moties van de verdediging, alvorens de zitting op te schorten voor het verhoor van toekom stige juryleden. De drie moties behelsden een verzoek tot vrijspraak omdat Ruby op het ogenblik van de misdaad niet bij zijn verstand was. Voorts werd vrijspraak gevraagd op grond van een onpartijdig psychia trisch onderzoek. In derde instantie ver zocht de verdediging dat de namen vai kandidaat-juryleden bij loting zullen worden aangewezen. De eerste moeilijkheid lussen recht' Brown en dc verdediging ontstond nv de eis van de verdediging, dat alle aai wezigen met inbegrip van de mogelijke juryleden, zouden worden gevisiteerd. Na verscheidene minuten te hebben gepraat weigerde de rechter opdracht te geven tot visitatie van mogelijke juryleden ten zij de verdediging enige aanleiding hier voor zou kunnen aantonen. Het proces wordt vanmiddag voortgezet. Dr. Mansholt: EERST EENSTEMMIGHEID DAARNA NIEUWE STAPPEN VOOR POLITIEKE UNIE Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vi- ce-voorzitter der E.E.G.-commissie, heeft op een bijeenkomst in Rome ver klaard dat het gevaarlijk zou zijn als men nieuwe Europese instellingen ging scheppen zonder te weten wat men pre cies wil. Hij meende dan ook dat geen nieuwe stappen in de richting van een politieke unie moesten worden onder nomen, zolang geen eenstemmigheid bestond over de essentiële elementen van de Europese politiek. Hij dacht hierbij aan de positie van Groot Brittannië. de komende tariefon- derhandelingen met de Verenigde Sta de democratisering der Europese organen. Dr. Mansholt, die als eregast het woord voerde bij de oprichting van een Itali aans comité voor de Europese demo cratie. drong ook aan op het ontwikke len van een ..Europese democratische strategie tegen een protectionistisch, autoritair Europa dat sommigen na streven". Dr. Mansholt bleef ervan overtuigd, dat Groot-Brittannië tot de gemeenschap moest toetreden. Om dit te bereiken, moest men echter „Europa niet in de ijskast plaatsen", doch voor de Britten steeds aantrekkelijker maken door een krachtige voortzetting der economische integratie en versterking van de de mocratie. Huwelijk prinses Irene Breda: persoonlijke gedachte van de staatssecretaris (Van onze Haagse redactie) Het is juist, dat staatssecretaris De Meijer van sociale zaken en volksgezond heid vorige week dinsdag in een gesprek met enige familieleden van Don Carlos heeft gezegd, dat hij er persoonlijk voor geporteerd is, dat het huwelijk van de prinses in Breda zou worden gesloten, gelet op de historische band tussen de Oranje-Nassaus en Breda. Deze opmer king is door een journalist opgpvangen en tot een persbericht verwerkt. Dit ant woordt de minister-president op vragen van het lid van de Tweede Kamer, drs. Nederhorst (p.v.d.a.J. Op de vraag van de heer Nederhorst of de staatssecretaris aan zijn mededelinf heeft toegevoegd: ..Dat zal een fees voor ons worden, wanneer wij daar (te Breda dus) in de katholieke kathedraal het katholiek huwelijk van nabij kunnen meemakenzegt de minister-president, dat het mogelijk is. gelet op de toon van een dergelijk gelegenheidsgesprek. dat de staatssecretaris in dat gesprek ook een opmerking heeft gemaakt in deze trant met de bedoeling het feestelijk ka rakter van de huwelijkssluiting te klemtonen. Naar aanleiding van de vraag van Nederhorst in hoeverre de keus over de plaats waar het kerkelijk huwelijk van prinses Irene en Don Carlos gesloten zal worden, iets te maken heefl met de aan gelegenheden. waarmede de staatssecre taris politiek bemoeienis heeft, zegt de minister-president van mening te zijn, dat hei bewindslieden vrijstaat op een receptie ook indien daarbij journalis ten aanwezig zijn een persoonlijke gedachte kenbaar te maken met betrek king tot de plaats waar het huwelijk van prinses Irene zou kunnen worden geslo ten, dit temeer nu dit onderwerp geheel buiten het terrein ligt waarvoor de staatssecretaris politieke verantwoorde lijkheid draagt. dat ook 'met Kerstmis is gebeurd. Men Zuid-Slavlë. Egypte en Ceylon hebl>en vreest namelijk dat dit zal leiden tot een 25 nlet-gebonden landen voo semi-permanénte aanwezigheid van Oostduitse ambtenaren in West-Berlijn, wat nu eenmaal volstrekt onaanvaard baar voor het westen is. Oplossing De Westberlijnse en Oostduitse on derhandelaars zullen deze week ech ter toch weer bijeenkomen om te po gen een oplossing te vinden. Ondanks de verklaring van Bonn en de stads regering van West-Berlijn, dat zij het eens zijn over deze kwestie, zouden er toch meningsverschillen tussen beide zijn op dit punt. De Westberlijners zouden de door Oost- Duitsland voorgestelde pasjesregeling veel meer het overwegen waard vinden dan Bonn. Zij zouden van mening zijn, dat het grote succes van de kerstbezoe- ken van „menselijk" standpunt bezien, een herhaling raadzaam maakt, zolang de Oostduitse'ambtenaren alleen maar in West-Berlijn komen voor een nauwkeu rig begrensde periode. •oorbereidingen te treffen voor nieuwe topbijeenkomst van niet-verbon- „TOT NORMALE VERHOUDINGEN KOMEN" Reorganisatieplan voor raad van commissarissen (Van onze Haagse redactie) De directie van de K.L.M. zal de den landen (de eerste werd in 1961 in verenigingen vliegend personeel Belgrado gehouden), aldus meldt het - Zuidslavische persbureau „Tan joeg". Ook deze bijeenkomst zou in Belgrado moeten worden gehouden. Ambassa deurs der betrokken landen zouden in een bijeenkomst in de Ceylonese hoofd-'Clingen te Komen, stad Colombo, die in de tweede helft van maart zou moeten worden gehouden, de ^oa,s conferentie moeten voorbereiden. nog deze week op de hoogte stellen van haar verlangen om ten spoe digste weer tot normale verhou- Zuid-Slavië heeft een acht afvaardiging naar Mali. Ghana en Gui nea gezonden. Deze drie landen hebben zich kortgeleden uitgesproken voor een nieuwe conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen, zoals die in 1955 in Bandoeng, op Java werd gehouden. Zuid-Slavië meent echter dat een twee de bijeenkomst van Belgrado moet voor af gaan aan een bijeenkomst van het Bandoengtype, daar het vreest dat an ders de thans bestaande geschillen tus sen staten, die op de eerste bijeenkomst van Bandoeng waren vertegenwoordigd, nog scherpere vormen zullen aannemen. iïe K.L.M.-directie opgezegd. Onlang* sterke hebben d<- categorale bonden echter in raad van commissarissen stellen. De K.L.M.-directie zou voorshands wil len afzien van de benoeming van een vierde directeur (voor personeelsza ken iDeze zou. zo was indertijd mee gedeeld, de heer Larive dienen te vervangen. daarom wel dc eenheid in HJke N.A.V.O.-front geld niet meer Is dan een fare met Turkije, zo heeft hij se buitenlandse politiek. Papand reoe Is e „Oriënterend' Lit luchtvaartkringen vernemen w(j het overleg dat vorige week in II is gevoerd over de oprichting vai Air Union, door alle deelnemers strikt „oriënterend" wordt opgevat, rklaan? 8 Griek* e leeftijd In 1915 iet eiland vol- staatswetenschappen deed hij in 1923 voor het eerst zyn intrede in het Griekse I parlement. In dat Jaar werd hij ook I minister. Vanaf dat jaar tot 1951 be- De maatschappijen, ook de K.L.M, dus.' kleedde hij verscheidene ministersposten, bezinnen zich momenteel over de kwes- afgewisseld met perioden, die hli in aangeroerd ten I ballingschap in net buitenland door bijeenkomst bracht. Zijn j>o"" BOODSCHAP AAN THANT: eind maart met meer 'gedetailleerde! lijk standpunten ter tafel te komen. Overt- leven gens verheelt men niet dat sommige verzei briel verklaard tot «-én gesprek be-1 kwesties bijzonder moeilijk op te lossen rate reid te zyn. Van haar kant zal de di- zullen zyn. flict rectie nu beantwoorden dat men het T,,n aan/lf.n van hf., fvpe straalvliegtuig dat voor de middelbare afstand aange kocht dient te worden, heeft de K.L.M. nog geen beslissing genomen. „Wij zyn bezig met een bijzonder intensieve studie van alle drie de tv pes: Caravelle 10b, B.A.C. 11 en D.C.-9", aldus de directie. „Over pnkele maanden hopen w(j onze definitieve keuze te maken". et i an. Zyn •n strijd. Na de beantwoorden dat erleg toejuicht, al zullen de partyen het eerst eens moeten worden over de manier waarop dat overleg zal plaats hebben. Reorganisatie Zowel voor de directie als voor de raad van commissarissen van de K.L.M. is een drukke tijd aangebroken. Medio april komt de raad van aandeelhouders bijeen en vóór deze datum zullen enkele belangrijke beslissingen genomen wor den. Naar wij vernemen overweegt men een reorganisatie van de raad van com missarissen. die zowel verkleind als verjongd zal worden. Ook de bevoegd heden maken momenteel onderwerp van gesprek uit. Men wil namelijk de functie van de- delegeerd commissaris opheffen en daarvoor in de plaats een collectieve verantwoordelijkheid van de gehele „Geen buitenlandse bases in Somalië" President Osman van Somalië heeft in een boodschap aan secre taris-generaal Thant zich beklaagd over „agressie" van Ethiopië na het zondag van kracht geworden bestand in de grensgebieden van beide landen. aanvallen door Ethiopische vliegtul en troepen, die anderhalf uur na het kracht worden van het hevel om het ren te staken, zouden zyn ondernomen. In zijn boodschap, die president Osman ook toezond aan de staatshoofden van andere Afrikaanse landen en aan bui tenlandse ambassades, verklaart hij ver der, dat Somalië geen andere keus heeft dan maatregelen te treffen om de Ethiopische agressie af te slaan en de soevereiniteit van zijn land te verzeke- J. VAN EIBERGEN THANS V00R7ITTFR VAN C.N.V. De algemene vergadering van het Chris telijk Nationaal Vakverbond heeft giste ren in Utrecht de heer J. van Eibergen kozen tot voorzitter van het verhond. jze verkiezing geschiedde bij enkele kandidaatstelling van de verbondsraad. De heer Van Eibergen treedt op 23 maart af als voorzitter van de Neder landse Christelijke Bond van Werkne mers in de Hout- en Bouwnijverheid. Op 24 maart aanvaardt hjj zijn functie bij het C.N.V. in een speciaal daarvoor te beleggen algemene vergadering. In diezelfde bijeenkomst zal de heer C. J. van Mastrigt als voorzitter van het C. N.V. aftreden. Geen bases In Brunswijk is gisteren de strafzaak begonnen tegen vijf voormalige officie ren en onderofficieren van de S.S., die terecht staan wegens moord of mede- Komt de R.E.M. met een emissie (Van Haagse redactie) De Somalische minister van buiten landse zaken. Abdoellah Issa. heeft gisteren gezegd te geloven dat een Russisch wapenaanbod aan zijn land de Ethiopische aanvallen tegen So malië waarschijnlijk heeft verhaast. Er zouden echter geen buitenlandse bases in Somalië komen Minister Issa zei op een persconferentie dat de Ethiopiërs de wapenstilstands overeenkomst van zondag hadden ge schonden. Zij hadden daarbij onder meer gebruik gemaakt van Amerikaanse bommenwerpers. Als de Ethiopiërs hun aanvallen voortzetten, zou dit tot een volledige oorlog kunnen leiden, zo hij. Het Ethiopische ministerie van v lichting heeft inmiddels bekendgemaakt, dat de „zondag door Somalië begonnen" grensgevechten by Yett en Dolo maan dagmiddag om twaalf uur nog steedi voortduurden. Er waren geen berichten van de zuidelijke plaats Ferfer, w zondagavond ook werd gevochten. In financiële kringen wordt verwacht, dat de Reclame Exploitatie Maatschappij N.V. (R.E.M.), die voorbereidingen treft voor het uitzenden van commerciële te levisieprogramma's vanaf een kunstma tig eiland, binnenkort met een emissie zal uitkomen ter s-erbreding van de fi nancieringsbasis. Hoewel over de omvang van de emissii nog geen zekerheid bestaat, heelt men goede redenen om aan te nemen, dat deze emissie hetzelfde karakter zal heb ben als de methode, die destijds O.T.E.M., de Onafhankelijke Televisie Exploitatie Maatschappij, heeft toege past. De O.T.E.M. gaf kwitantiebewijzen af a tien gulden per stuk. Deze bewijzen gaven een voorlopig recht op aandelen -- van honderd gulden. De resterende ne- plichtigheid aan moord op 5200 joodsegentig gulden zouden pas moeten wor- mensen in de (vroeger Poolse. doch den betaald, wanneer aan de O.T.EM thans Russische) stad Pinsk, ui augus tus 1941. Deze afschuwelijke slachting had plaats op order van Himmler. De beklaagden zijn de 47-jarige Hans Walter Nenntwich, bioscoopexploitant Remagen. de 63-jarige leraar in de ruitersport in Brunswijk Franz Magill, de 49-jarige Walter Bornscheuer, de 58- jarige ingenieur Walter Dunsch en de 54-jarige handelsvertegenwoordiger Kurt Wegener. Voorts is in Kiel het proces begonnen tegen de ex-S.S- officier Hans Graafls. wien ten laste is gelegd het opdracht ge ven tot de executie van 1500 joden in Baranovitisji, Minsk en Mogilev, m Wit-Rusland, in de tweede helft van '41. Deze week zal in Bonn het vonnis wor- chisten de zijde van de eereten. Het ge volg van zijn keuze was. dat hij gedu rende enige tijd moest uitwijken naar het buitenland. In 1926 kwam hij op nieuw in moeiJfjkheden. Hij verzette zich tegen de dictatuur van Pangaloa en opnieuw ging Papandreoe voor enige tijd in ballingschap. In 1936 kon de strijdlustige Griek het niet eens zijn met de dictator Metaxas. Uitwijken ging echter niet meer en Papandreoe werd voor een tydje geïnterneerd. durende de tweede wereldoorlog gaf hij leiding aan het verzet. Dit leidde er toe dat h(j in 1942 door de Italianen gevangengenomen werd. Lang hield men hem echter niet vast. in 1944 ontsnapte hij naar het Midden-Oosten waar hij zich in Cairo vestigde, de plaats waar de Griekse regering in ballingschap zich gevestigd iiad. Papandreoe werd van de ze regering premier en een half jaar la ter. toen de Duitse bezetters de aftocht {Advertentie) verdwijnt zo snel zo gemakkelijk^^^ de medicinale hoestbonbon met vitamine C wegens medeplichtigheid aan moord op 698 joden, ook al in de Sowjet-Unie Te gen hem werd de vorige week zes jaar tuchthuisstraf en vijf jaar ontzetting uit zijn burgerrechten geëist. Zoals békend loopt dan nog in Frank fort het proces tegen 22 beklaagden, die terecht staan wegens de in het vernieti gingskamp Auschwitz begane gruwelda den, terwijl dinsdag in Limburg, bij Frankfort het proces zal beginnen tegen Hans Hefelman in verband met diens aandeel in de Euthanasie-moorden. Zo als gemeld hebben twee andere beklaag den in dit proces, prof. Heyde en Frie- drich Tilmann, vorige week zelfmoord gepleegd. Speciale regeling omscholing boeren De directie voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken heeft een bijzondere regeling getroffen voor boeren, die naar een niet-agrarisch geschoold beroep willen overgaan. Zjj zuilen een omscholingscursus kunnen volgen gedurende een geringer aantal uren per week dan voor andere cursis ten geldt, zodat zij ook nog tijd hebben om aandacht te besteden aan hun te li quideren landbouwbedrijf. Normaal zijn er negen cursussen per dag gedurende vij fdagen per week. De boeren, dat wil zeggen agrarische be- drijfshoofden en mét hen gelijk te stel len meewerkende zoons, mogen het. zo lang hun bedrijf nog niet kan worden beëindigd, doen met minimaal vijf uren per dag of 25 uren per week. De totale opleidingstijd wordt dan wel naar even redigheid langer. Tóch Havana's voor Amerika De Amerikaanse si garenrokers zullen binnen niet al te lange tijd weer kunnen genieten van een „Havana", die zij sinds bijna vier jaar hebben moeten ontberen. Dit voor hen ongetwijfeld prettige vooruitzicht is niet het gevolg van een opzienbarende verzoening tussen Cuba en de Verenigde Sta ten. maar te danken aan het ini tiatief van een anti-Castro-Cn- baan en aan de interamerikaanse ontwikkelingsbank. De „Havana" in kwestie zal ove rigens niet uit Cuba. maar uit Honduras en Nicaragua komen. Tot dusver waren alle pogingen om de beroemde tabak elders te telen op een mislukking uitgelo pen Niet omdat daarvoor de juiste grond en het geschikte klimaat ontbraken, maar uitsluitend om dat men niet over het juiste zaad beschikte. In 1960 slaagde een Cubaan erin, voordat hij naar de Verenigde Staten uitweek, enkele kilo's van dit onmisbare zaad naar Amerika te laten smokkelen. Wat later werd een andere Cu baanse balling, een specialist op het gebied van de tabaksteelt, door de interamerikaanse ontwik kelingsbank belast met het zoe ken naar voor de teelt van Cu baanse tabak geschikte grond in Honduras. De bank verleerde voorts een krediet van enkele miljoenen guldens voor de uitvoe ring van een programma voor de produktie van deze tabak. De ta- bakoogst was verleden jaar zeer bevredigend en zal naar verwach ting dit jaar nog rijker zijn. Vol gens deskundigen is de „Havana" uit Honduras van gelijke kwali teit als die uit Cuba. Ook in Ni caragua zijn veelbelovende resul taten bereikt en andere landen schijnen het voorbeeld te willen volgen. bliezen, keerde hij aan het hoofd van regering in Athene terug, r kreeg hij direct te doen met een nieuw probleem: de communistische op stand. Papandreoe onderdrukte de re volutie. maar trok zich direct daarna, in januari 1945 terug- De daaropvolgende jaren wijdde hij zich aan de partijpolitiek. Ln d:e periode 1947-1951 maakte hjj deel uit van ver scheidene regeringen, samengesteld uit lolitici van de centrumpartij. >e zes centrumpartijen werden in 1961 samengevoegd tot de Unie van het Centrumpartij en Papandreoe nam bij die gelegenheid het voorzitterschap op zich. Twee jaar iang vocht hij in die functie tegen de uitslagen van de in 1961 gehouden verkiezingen, die volgens Pa pandreoe zouden zijn vervalst. In 1962 hij zo ver. dat hij alle betrekkingen het hof verbrak, omdat koning Paul zich naar zijn mening had gelde Toen Karamanlis in 1963 aftrad, naar hjj zei uit protest tegen de weigering van koning Paul om het advies van de rege ring te volgen inzake het staatsbezoek aan Londen, voorkwam Papandreoe, dat onmiddellijk verkiezingen zouden vol gen. Hij eiste dat eerst de overheids diensten zouden worden gezuiverd, die naar zijn mening Karamanlis in 1961 aan een verkiezingszege hadden gehol pen. Op Papandreoe's aandringen wer den provinciale prefecten vervangen door officier van justitie en namen ge pensioneerde officieren van het leger tijdelijk de plaatsen in van politiechefs. Veiligheidsbataljons, die voor Karaman lis waren en die aan de grenzen waren gelegerd werden ontbonden en circa tweehonderd politieofficieren kregen Bij de verkiezingen die daarna, in de herfst van vorig jaar werden ge houden kreeg Papandreoe meer stem men dan Karamanlis. maar toch nog niet voldoende om een meerderheidsre gering samen te stellen Na een korte tijd met een minderheid te hebben gere geerd trad Papandreoe af. Hij gokte op nieuwe verkiezingen en dit keer kreeg hjj zijn zin. De overwinning van dit weekeinde heeft hij waarschijnlijk te danken aan de dras tische maatregelen, welke hij gedurende zijn 50-daagse regeringsperiode van vo rig jaar. nam. Onder meer schafte hij de door de boeren te betalen contributie aan het agrarisch verzekering3fonds en de betaling van schoolgeld af. Voorts trof hij een regeling, waarbij de boeren langere tijd wordt gegeven om hun schulden aan banken af te betalen Deze regelingen maakten Papandreoe zyn z*- bchoi Wetsontwerp ingediend De Belgische regering heeft bij het parlement het wetsontwerp inge diend over de verbetering van de verbinding tussen de Schelde en de Rijn, waarover op 13 mei 1963 tussen België en Nederland een akkoord werd ondertekend. In de toelichting wordt onder meer ge zegd, dat het verdrag een einde maakte aan een geschil, dat een eeuw tussen beide landen heeft bestaan en dat de goedkeuring ervan „een daad van grote politieke betekenis" is. Tot de voordelen voor België worden gerekend, dat de nieuwe vaarweg kor ter zal zijn dan de bestaande tussen Antwerpen en de Rijn, dat de binnen scheepvaart tussen Antwerpen en de Nederlandse en Rijnhavens de Schelde en de Westerschelde zal gaan vermijden en dat de nieuwe vaarweg toegankelijk zal zijn voor duw-konvooien. In het wetsontwerp wordt er voorts aan herinnerd, dat België een aantal con cessies heeft moeten doen. Zo zullen op het ogenblik van het openstellen van de nieuwe verbinding alle Belgische premies voor het Rijnverkeer worden afgeschaft, terwijl België het grootste deel van de kosten van de nieuwe vaar weg zal betalen. Kosten Voor Belgische rekening komen ge heel de kosten van de aanleg, onder houd en exploitatie van de drie kilo-1 meter nieuwe waterweg op Belgisch grondgebied. 85 procent van de kos ten van het gedeelte tussen de Bel gisch-Nederlandse grens en de Oos- terschelde 15 km en het slulzen- complex en ten 'volle de kosten van de 17 km nieuwe verbinding tus sen de Oosterschelde en Krammer. Voor Nederlandse rekening komen 15 procent van de aanlegkosten van het traject tussen de grens en de Ooster schelde en alle kosten van onderhoud en exploitatie van de nieuwe vaarweg op Nederlands grondgebied In de toelichting wordt nog opgemerkt, dat de nieuwe waterweg - van de Ant werpse haven via Zandvliet naar de Oosterschelde. de Eendracht, de Slaak- dam. Prins Hendrik Polder naar de Krammer „in belangrijke mate" zal gemeenschap, bijdragen tot de bloei van de Antwerpse haven en de Belgische economie. Met de verdragen over het kanaal Gent- Terneuzen en de verbetering van de vaarweg, die het AlbertkanaaJ en het Juiianakanaal verbindt, wordt beieikt. dat de betrekkingen tussen Nederland en België met langer hebben te lijden van onopgeloste geschillen, aldus de toelichting. Toegevingen GEORGE PAPANDREOE ...aartspoliticus... Meerderheid voor Papandreou in Griekenland „De bepalingen van het verdrag van 13 mei 1963 vormen een evenwichtig ge heel. Zij zijn het resultaat van weder- zijdsc toegevingen, ingegeven door het B.ijxeris de door hel G: :ekse ministerie verlangen oude grieven uit de weg te van binnenlandse zaken bekendgemaakte ruimen en aldus de banden tossen Bel-1 definitieve uitslagen, verwierf bij de gië en Nederland, die samen met de zondag gehouden verkiezingen de „Unie Luxemburgse partner geroepen zijn om an het Centrum-partij' van Papandreou in krachtige samenwerking hij te dragen 174 van de 300 ze:e'; de ..Nationale Ra- tot de verwezenlijking van de Europese dicale Unie" 104 en de „Verenigde Link se Democraten" 22.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3