D£ BILT ZEELAND NUMMER DOW TERNEUZEN DRAAIT IN JUNI Yerseke „presenteert" deze week eerste CHAMPIGNONS aan markt VERKOUDHEID? Knickerbocker International Zeeuwse ALMANAK OMGESCHAKELDE OESTERKWEKERS AAN BOD Eerste vlucht staat er thans piekfijn bij Industriebrochure voor Middelburg Studio met „De wijze kater" CORNELIA STICHTING ZIERIKZEE HEROPENT 7 APRIL ZIEKENHUIS EXAMENS V ol-continuhedrijf start met 250 man 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 18 FEBRUARI 1964 Advertentie hoest? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS heipon probaat en smaken heerlijk! Inwoner Axel derde bij wereldkampioenschappen Te Lissabon werden de wereldkampioen schappen gehouden voor kanaries. Aan deze kampioenschappen werd deelgeno men door de heer M. G. Borghstijn uit Axel in de categorie der kieurkanaries. Met een stam van 4 vogels, eigen kweek 1963, legde hij beslag op een zeer eer volle derde plaats. Voor de Axelse kanarickwckcr, na het. behalen van het wereldkampioen in 1959 eveneens te Lissabon en een vijfde plaats te Darmstadt (Duitsland) in 1960, dus opnieuw een fraai succes. R.-k. korendag in Ovezande De parochiekoren in het r.-k.-dekenaat Middelburg houden op zondag 1 maart aanstaande in Ovezande een „Koren dag". De organisatie daarvan is in han den van het „Pius X"-koor in Ovezande. Naast kerkzang in de praktijk krijgen de bezoekers ook een causerie over de kerkzang te horen van de heer Z. E. H. de Sutter. De korendag begint om half twaalf. OM HET VRIESPUNT Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat selijk nog wat sneeuw. Later enkele verspreide opklaringen en hier en daar een sneeuwbui. Temperaturen om het vriespunt. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. ZON EN MAAN 19 februari Zon op 07.50 onder 1.7.59 Maan op 10.37 onder 00.11 Reeds geruime tijd geleden werd aangekondigd, dat het Amerikaans-Nederlandse tijd schrift „The Knickerbocker'' een Zeelandnummer zou ver- zorgen. Dit werd zelfs mede- j gedeeld bij de behandeling van de provinciale begroting j in de statenstukken. Het nummer is thans ver- schenen en wij moeten zeg- gen: het ziet er voortreffelijk 1 uit. Het geeft in de Engelse j taal een doorsnee van allerlei j in Zeeland actuele zaken, ge- j schreven door deskundigen j en voorzien van voortreffelij- i ke illustraties. Behalve deze redactionele verzor- ging bevat het nummer vele Zeeuwse advertenties waardoor j het geheel een indruk geeft van de hedendaagse bedrijvigheid in Zeeland. Het blad „The Knickerbocker" is een uitgave van „The Atlantic Ob- server Inc.", welke maatschappij werd opgericht door de uit Neder land afkomstige journalist Albert Balink. Reeds voor de tweede we reldoorlog ging deze journalist naar Amerika, waar hij o.m. sa menwerkte met de befaamde Hen drik Willem van Loon. Balink richtte „The Knickerboc ker" op en leverde op deze wijze zijn bijdrage aan de strijd voor de Nederlandse zaak gedurende de tweede wereldoorlog: het blad oleek een voortreffelijk propagan- damiddel te zijn voor de belangen van ons land. De uitgave werd ook na de oorlog voortgezet en de uitgeversmaat schappij er is thans ook een bureau in Nederland heeft een aantal nummers het licht doen zien, o.m. over diverse Nederland- re provincies. In deze rjj is dan dus het Zeelandnummer versche nen, een nummer, dat op grote schaal in het buitenland wordt verspreid. Het geeft dus een overzicht van wat er op dit ogenblik in Zeeland reilt, en zeilt, maar bevat boven dien een aantal opvallende bijdra gen, o.m. over Hendrik Willem van Loon in Veere. Dit stuk is ge schreven door mevrouw A. Koch- de Waard en bevat een aantal per soonlijke herinneringen aan deze van oorsprong Nederlandse schrij ver, wiens boeken over de gehele wereld werden vertaald. Uit het artikel blijkt, hoezeer Van Loon gehecht was aan Veere. Zo wordt onder meer verteld over een wed strijd, die hij voor de in Veere ge legen vissers organiseerde. Het artikel van mevrouw Koch is ge ïllustreerd met enkele opmerke lijke foto's. Opvallend is vervolgens in dit nummer dat men heeft gestreefd naar enige historische achtergrond voor zover dit nodig was om het heden van Zeeland te verstaan het aantal geschiedkundige arti kelen ls zeer zorgvuldig gedoseerd maar is niettemin verhelderend voor diegene, die zich in de ac tualiteit van Zeeland wil verdie pen. Bovendien zijn de relaties aangetoond tussen Zeeland en Amerika. Zo wordt onder meer verteld over negentiende-eeuwse emigranten, die naar de Verenigde Staten trokken. Tevens bevat het nummer een persoonlijke herinne ring aan Zeeland, geschreven door Viruly in de vorm van een brief aan zijn dochter. Van de actuele artikelen noemen wij: „Schaakspel met Neptunes", over de Deltawerken, geschreven door J. J. M. Seveke, „Nieuwe functies voor oude steden", van drs. C. de Sehinper, sociaal-eco noom bij het E.T.I. voor Zeeland, „Kunst in Zeeland" (Hans War ren), „De geboorte van Zeelands industrie" (drs. M. C. Verburg, di recteur van het E.T.I.), „Het'ver- anderende gezicht van de land bouw" (dr. C. de GaJan, adjunct directeur van het E.T.I.) en „Nieu we wegen naar een nieuwe toe komst". over de ontsluiting van Zeeland door het Deltaplan, even eens van de hand van dr. De Ga- lan. Vermeldenswaard is ten slotte, dat de gehele inhoud in het kort is samengevat fn een door drs. Ver burg geschreven Inleidend artikel, een samenvatting geïllustreerd met een aantal kleinformaat af drukken van de foto's, die met veel zorg voor publikatie in dit Zeelandnummer werden gekozen. De foto's, voor het merendeel van de Middelburgse fotograaf Wim Riemens, zijn van voortreffelijk gehalte. Bijhoren 't Is weer zover met Retranche- schuldige. Het blad haalt de ge- ment. Ditmaal is „Allerhande"de periodiek van Albert Heijn, de schuldige. Het blad haalt de ge schiedenis op van de Zeeuw s- Viaamse politiemensen, die twee in Frankrijk ontsnapte misdadi gers pakten. ,fle vinger aan de trekker en het pistool op Verlin gericht belde de wachtmeester Van de Berge- zijn collega Koster uit Oadzand en lichtte ook zijn Belgische collega Karstanje in Retranchement in", zo is in het februarinummer van „Allerhande" te lezen en reken maar, dat dit in Retranchement weer het nodige kvjade bloed heeft gezet. „Wij horen bij Nederland", slaan ze zich daar op de borst nee, in Retramchemont hoeft de fami lie Heijn voorlopig geen super market te beginnen. Ofschoon men er heel wat ge wend. is. Toen kort- na de tweede wereldoorlog een ondernemend in woner middels een rijksbijdrage een persoonlijke bijdrage aan hef. herstel wilde leveren kreeg hij van „Wederopbouw" te horen - „Wendt U zioh tot de regering van uw eigen land". MORGEN komen in Yerseke de eerste champignons „uit het bed". In de gloednieuwe cellen van de eerste kwekers, die er een nieuwe bestaansbron heb ben geïntroduceerd. Anderhalf jaar geleden nog brachten de eigenaars van het champignon huis, dat nu in Breda en Nijme gen aan de veiling komt, nog oesters binnen in Yerseke. Nu „presenteren" ze de eerste re sultaten van een nieuwe teelt voor fijnproevers, deze Gebroe ders De Munck. „Ik verwacht in de eerste week vier honderd kilo-kistjes de deur uit te kunnen krijgen". Marinus A. de Munck glundert als liij zijn bezoekers door de zware celdeuren de vochtige warme ruimte binnenbrengt. Ervaren kwekers uit Hoogerlieide kwamen er den de ke vertellen, dat hun eerste „vlucht" er piekfijn bijstaat. Dat was een kostbaar compliment voor deze ondernemeinde Yersekena- ren. Want de overschakeling van oesters naar champignons was en is nog een stukje pionierswerk. En da.t hebben ze snel geklaard. Drie maan den volontairwerk in Oud-Gastel en daarna een cursus in Oudenbosch. Goed je ogen de kost geven en de kneepjes van het vak leren kennen dat was het devies voor de man nen. die ruim een jaar geleden hun oesterbedrijven en de gehele produk- tie zagen vernield. Een deel van de kwekers wachtte niet lang en begon aan andere mogelijkheden te denken. De champignonteelt in Zeeland nog bijna geheel onbekend bood kansen en de oesterkwekers met hun ervaring van jaren bezaten de juiste mentaliteit om zich de zorgvuldige behandeling van de champignon ei gen te maken. Dat de voorspellingen en de voor lichting snel een bewijs in de prak tijk hebben gekregen kan men deze week aan de Steeweg in Yerseke zien. Het eerste champignonhuis is in produktie en is min de afzet toegeko men. Vier cellen van ruim 200 vier kante meter teeltbed z|jn direct na nieuwjaar voor de produktie in de eerste „vlucht" ingericht. In de eer ste week van januari werd de mest op de teeltbedden tussen de stellages iu de cellen gebracht. „Turks bad" En toen begon het proces: het „uit zweten" tot een temperatuur van 60 graden C. en met een vochtigheids graad van 90-95%. Tien dagen later, na dit „Turkse bad" hebben de ge broeders De Munck het broed voor de champignons geënt en daarna be gon de schimmel, het zogenaamde mycelium, te lopen. Van mest tot champignons is een proces dat zeven weken duurt en daarna kan men tien weken plukken. En dat zullen de Yereekse oud-oesterkwekers nu voor taan driemaal per jaar in hun cellen meemaken, drie teelten waarvan men het beste hoopt De eerste omgeschakelde bedrij ven van Yerseke. die met de pluk van champignons kunnen begin nen, hebben een complex van vier cellen gebouwd. Een investering van honderdduizend gulden. Op het ogenblik hebben ongeveer vijf tien bedrijven of combinaties bouwplannen voor champignon huizen of zijn reeds zover dat. ze kunnen bouwen. Na de oesters presenteert Yerseke een nieuwe delicatesse (Foto P.Z.C.) Sanatogen compenseert het stopen van Uw zenuwen veroorzaakt door die vete spanningen van at te-dag. Het Zenuwsterkend Tonicum Noorse tanker liep averij op bij aanvaring Maandagmiddag zijn op de Schelde een Noorse tanker en een Belgisch schip met elkaar in aanvaring geitomen. De tanker, dc 12.000 brt. metende „Lov- dal", liep hierbij een grote scheur bo ven de waterspiegel op. Het schip werd op (lc Ballastplaat aan de grond gezet. Later met opkomend tij kwam het schip op eigen kracht vlot en voer naar Antwerpen. Het Belgische schip, de 7000 brt. metende „Lïndi", voer direct na do aanvaring naar Antwerpen. De „Lovdal", een in 1960 gebouwde tan ker van „Skib A. S. Sunde" uit Far- sund was leeg op weg naar zee. De „Lïndi", die in 1944 werd gebouwd en die eigendom is van de Cie. Africaine de Navigation S A. uit Antwerpen, was op weg naar de thuishaven. De aanvaring gebeurde enkele kilome ters van de Bocht van Bath, juist bij de Nederlands-Belgische grens tussen boei 76 en 78. De „Lovdal" werd daar in de zij gelopen door de „Lïndi". Het gemeentebestuur van Middel burg heeft een brochure laten samenstellen, waarin op over zichtelijke en gemakkei ijk-lees- bare wijze een uitgebreide docu mentatie. is opgenomen ten be hoeve van do industrievestiging. Deze brochure heeft voorname lijk ten doel het moderne zake lijke Middelburg te belichten, dat dank zij Deltawerken, Oos- terscheldebrug, Sloehaven en in dustrialisatie aan de vooravond van een nieuwe spectaculaire ontwikkeling staat. Voor de toekomst, van Middelburg, zo leest men in de brochure, zijn twee gunstige factoren van beslissende be tekenis: eerst het nabijgelegen indus- aansluiting gevend op spoor- en rijks weg. Achtereenvolgens vindt de belangstel lende voor Middelburgse mogelijkhe den op industrieel- of zakelijk gebied gegevens over de ligging van de stad in het interlokale wegen.net, over het Sloehavengebied, het gemeentelijk in dustrieterrein, de bevolking, de ar beidsmarkt en over de aantrekkelijk heid als woongemeente. Voorts is uit de brochure te lezen hoe groot de verscheidenheid aan onder wijsinstellingen in Middelburg is, welke mogelijkheden er zijn voor cul tuur en ontspanning, hoe men zich Middelburg en omgeving kan creëren en hoe uitgebreid het sport- scala is. Met enkele foto's en kaartjes wordt een en a,nder nog verduidelijkt. KUNST NOG anderhalve maand en dan kan de Ziorikzeese „Cornelia Stichting" een periode van twee en een half jaar verbouwen officieel afsluiten. Dins dag 7 aprii aanstaande wordt het rooms-katholioke ziekenhuis aan het Havenpark heropend. De verbouwing en de modernisering van het zieken huis zyn op het ogenblik vrijwel gereed. Het gebouw is nu efficiënt en praktisch ingedeeld: gesplitst voor de ver schillende groepen „bewoners" in etages. Voor de bejaarden, de zieken huispatiënten, de chronisch zieken en bejaarden en voor het verplegend personeel. Zoals bekend: het is een verbouwing in twee fasen geweest. Het begon in de zomer van 1961 met de afbraak van de oude aangekoch te panden naast de „Cornelia-Stichting". Toen werd een vleugel van vijf gevels tegen het bestaande ziekenhuis „geplakt". Nadat dit achter de rug was „verhuisden" de patiënten uit het oude deel naar deze uitbreiding en konden de ambachtslieden in het vrijgekomen deel van het ziekenhuis be ginnen aan een interne verbouwing en modernisering, die nu op zijn einde loopt. Het Jeugd-Rodekruis te Zierikzee zal na de heropening evenals in het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis in het ziekenhuis de „Cornelia Stichting" beginnen met de jongerenhulpdienst. City, Middelburg Enige reserve was er wel, gister avond, toen we naar het Middelburgse City togen: het is tegenwoordig helaas onvermijdelijk dat elke honderdste ge boortedag van een historische figuur van enige allure met een of meer plech tigheden wordt gevierd, (zo peinsden we), en als het om een toneelschrijver gaat volgt vanzelfsprekend de obligate toneelvoorstelling. Mei reserve dus gis teravond naar de Heijermansopvoering van de toneelgroep Studio. Maar ze be gon al te slinken bij het binnenkomen van de zaal; het doek was op en op het toneel was een schematisch, maar te vens bijzonder aantrekkelijk decor opge bouwd. En toen het spel eenmaal begon nen was, duurde het maar een paar mi nuten of het laatste restje reserve was totaa.l verdwenen. Want het werd een voortreffelijke toneelavond, een glorieuze Heijermansherdenking dank zij de op voering van „De wijze kater". Regisseur Kees van Iersel heeft er een modern-gestileerde commedia dell'arte van gemaakt, compleet met maskers en daarbij volkomen in deze stijl een quasi-geïmproviseerde sfeer we ten te treffen. Daarin pasten ook de bij open doek aangebrachte changementen: geen haastige, helaas onvermijdelijke de corwisselingen, neen. een volstrekt bij het spel behorende verandering van mi lieu, toegepast door in passend kostuum geklede toneelknechts met behulp van een wel zeer simpel, maar toch ingenieus decor. Ook de hele kostumering was meer dan voortreffelijk: Lisette van Meeteren had kledij ontworpen in dc stijl van het kaartspel (met dezelfde uit gesproken kleuren) en de maskers plus de grime waren daaraan ook alweer prachtig aangepast. Hier was inderdaad een volstrekte eenheid bereikt in spel opvatting, in belichting, in grime en kostumering, kortom alle elementen wa ren tot één geheel samengebundeld. Bij zonder knap! In dit voortreffelijke totaal waar door dit stuk voor de hedendaagse schouwburgbezoeker nog volkomen ac ceptabel is speelden twee figuren een dominerende rol: Hans, de wijze kater en de koning, de eerste gespeeld door Henk van Ulsen, de tweede door Wim va.n den Brink. Dit duo met name heeft de voorstelling mede tot een groot suc ces gemaakt: Henk van Ulsen zorgde voor een toprol, zijn kater was een sluw en intelligent dier, dat in een mensen wereld héél rationele dingen zegt, maar daarmee shockeert en ten slotte er on mogelijk door wordt. Van Ulsen gaf zijn „kater" op bijzondere wijze gestalte, niet alleen er een karakterrol van makend maar ook zorgend voor een fraai „bees tentype", met trillende snorharen en kat achtige gebaren. Wim van den Brink was de oubollige, vaak onbenullige ko ning, die plezierig kon lachen over aller lei harde waarheden, maar niettemin geenszins toestond, dat een grens werd overschreden. Dat moment was, toen de koning overigens tot zijn droefheid vaststelde dat de kater „te rood op de graat is": zijn ontslag volgde. Van Ulsen cn Van den Brink waren voort durend tegenspelers van formaat. Van de uitvoerige tableau de la troupe noemen we verder nog: Albert Abspoel als de hofmaarschalk, Herman Lutge- rink aJs lakei, Bram van der Vlugt als een nadrukkelijk-ongure prins Arthur, alsmede Jaap Hoogstra als een zalvende hofprediker. Als geheel een meer dan amusante voorstelling van een nog al tijd boeiend stuk, dat de last van zijn bijna vijftig jaren allerminst torst. Bijna vijftig jaar, inderdaad: de „Wijze kater" is van 1917. Het is goed ons dit jaartal in te scherpen: de tekst van dit stuk loog er voor die jaren niet om. Als we dan bedenken, dat in onze tijd een „Zo- is-het"-programma zowat heel Neder land in opstand brengt, dan kunnen we ons voorstellen dat Heijermans om zulk een revolte zou hebben geglimlacht: „Mijn wijze kater dan Tot sïot zij nog vermeld, dat de voor stelling voor een uitverkocht huis werd regeven, dat ca- een ovationeel applaus .an het slot was en dat er vanavond .en voorstelling in VlissLngen is, Zowel gisteren als vandaag geschiedt dit op treden van Studio onder auspiciën van de Stichting Algemene Kunstkring. de K. Eerste expositie beeldende kunst in 's-Heerenhoek Een kleine honderd bezoekers hebben zaterdag, zondag en maandag de expo sitie van lithografieën van Aart van Dobbenburgh in de raad- en trouwzaal van het gemeentehuis te 's-Heerenhoek bezocht. Dat is niet gering, gelet op de korte tijdsduur van ae expositie en als men bedenkt, dat deze expositie de eer ste is in 's-Heerenhoek. Dat deze expo sitie van vijftien litho's er toch geko men is, is in niet geringe mate te dan ken geweest aan burgemeester R. O. M. Waelput. Ook in het gemeentehuis zelf kan men kunst bezichtigen, hoewel ab stracter dan de kunst van Aart van Dobbenburgh. „Ik ben zo blij met deze expositie van Van Dobbenburgh", zei burgemeester Waelput ons, „omdat de inwoners van 's-Heerenhoek nu ook kunnen zien, dat de hedendaagse kunst niet altijd abstracte kunst behoeft te zijn. Die. indruk vestig ik eigenlijk een beetje door de abstracte kunstvoorwer pen in het gemeentehuis". Bij de aan bouw van het raad- en trouwzaaltje aan het gemeentehuis in 1963, heeft steeds de gedachte meegespeeld om dit vertrek mede te kunnen gebruiken voor bescheiden tentoonstellingen van beel dende kunst. Verkeersexamen chr. kweekschool Bij de aan de chr. kweekschool voor Zeeland gehouden verk eersexamens slaagden voor het onderwijskundig ver- keersdiploma dc volgende leerlingen: Dick Blom, Marian Boone, Kees Bolken- baas, Pum Cornelisse, Johan Dingeman- se, Lo van Driel, Ina van Es. Max Geuze, Bram Houterman Kees Kayser, Sonja. Kolff, Els Labruyère, Iny Loof, Gerda NIjsse, Cora Plaating, Ineke Post, Rein Sakko, Joke Sinke, Bart Vroegop, Jaap Walhout, Lock Westvcor, Lenic Melis, Wilma Cornelisse Jan Davidse, Riet Don, Koos Geschiere, Neleke Guldemond Geert de Heer, Wim van der Heijden, Willy Heijmans. Hanny de Jonge, Tine ke Jongstra, Piet de Klerk, Annie Kruit, Peter Lenselink, John Louws, Willy Moens, Tineke de Pagter, Hilda Portier, Marry PJiebergen. Lex van Selms, Cor- rie van Sluijs, Jan Stol, Addy Tollenaar, Maty de Visser, Jan de Vlieger, Ans Wattel, Rida Wattel, Eddie de Wilde, Wim Dekker, Wim Ovaa en Margreet Versluijs. Van de 57 leerlingen moest één kandi daat worden afgewezen. Voor liet te Rotterdam gehouden va.k-r examen grammofoonplatenhandei slaag de mejuffrouw N. Koster te Axel. In de Nieuw-Neuzenpolder, onder de rook var. Terneuzen-West, wordt momenteel op echi Amerikaanse wijze een fabriek uit de grond gestampt. Daar waar anderhalf jaar geleden landbouwers nog ploegden, zaaiden en oogstten, heerst nu een enorme industriële bedrijvigheid De eerste bedrijvigheid werd veroorzaakt dooi draglines en bulldozers, die het terrein naai alle windstreken onder handen namen, egali seerden, nieuwe wegen aanlegden cn bestaan de begonnen te verbreden en te verharden. Tegelijkertijd startte men daar met de aanvoei van een enorme hoeveelheid materialen. De bouw ging verrassend snel. Eerst werkplaat sen en kantoren en spoedig daarna de monta ge van tanks, schoorstenen en krachtstations. Een geheel nieuw chemisch bedrijf, genaamd Dow-Chemical International N.V. met een eigen aanlegsteiger in de Westerschelde waar aan in de toekomst zeeschepen hun grondstof fen zullen lossen en mei eigen wegen en spoor lijnen om de produkten naar het achterland (E.E.G-landen) te kunnen afvoeren. Het geheel geeft de indruk van een olieraffinade rij. Maar in werkelijkheid /.uilen in de zes fa brieken die het chemisch bedrijf gaan vormen, onder andere de volgende produkten worden vervaardigd: basis-chemicaliën voor anti-vries >n remvloeistoffen, kunstvezels om in kleding stukken te verwerken, schuimplastics voor di •■ervaardigïng van matrassen en meubilair, -toffen voor de behandeling van katoenen ve zels. plastics voor de vervaardiging van radio's, lelevisietoestellen, koelkasten, stofzuigers en dergelijke en materialen voor de isolatie van daken en koelkamers, Het bedrijf wordt de tot. nu toe grootste fabriek van Dow in Europa De eerste van de zes fa brieken gaat in juni van dit jaar in bedrijf en zal voorlopig beginnen met 250 werknemers, die vrijwel allemaal uit Zecuwsch-Vlaanderen zullen worden gerecruteerd. In „Toekomstvisie", een juist maandag versche nen informatieblad over Dow-Chemical en spe ciaal gewijd aan de nieuwe Terneuzense fa brieken, wordt onder meer uiteengezet waar om Dow Terneuzen koos voor deze vestiging. Omdat deze Amerikaanse N.V. gaarne in klei ne, geografisch gunstig gelegen steden zetelt. Haar ervaring ook in Amerika is dat een betrekkelijk kleine bevolking een hechte ge meenschap vormt. erdoor verloopt de inwerkpenode vlotter en ge raakt de nieuwe werknemer gemakkelijke! vertrouwd met zijn omgeving. Maar vooral heeft men uitgezien naar eep stad in Neder land, dicht bij de Europese afzetgebieden en beschikkend over goede verbindingen te land en over zee met. het buitenland. Bin nenkort. denkt het bedrijf in Zecuwsch-Vlaan deren te starten met een personeels-wervings- actie. Dow gaat in Terneuzen continu dus dag en nacht draaien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2