Middelburgse openbare lagere school eindelijk uit „gribus" Meester Piet de Vos, Westkapelle werd ridder van Oranje-Nassau Vandaag gedenk steen in muur van nieuw gebouw „De Arneburch" NOORD-ZEELAND Zierikzee nam afscheid van ds. Van der Klis Dorp raakte nu zn schuldgevoel kwijt... MARKTBERICHTEN DINSDAG 18 FEBRUARI 1964 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t SCHOOL J LEGT HET LOODJE „Eindelijk zijn we uit de gribus!" Deze kreet kunnen leerkrachten en leerlingen van de voormalige school J aan de Middelburgse Ne- derstraat over een half jaar slaken als in de nieuwe openbare lagere school „De Arneburch" op nage noeg dezelfde plaats het volgende schoolseizoen zal worden ingeluid. Met deze prettige gebeurtenis in het vooruitzicht nemen het school hoofd der school, de heer A. Goed hals, zijn zes naaste vrouwelijke en mannelijke medewerkers en de 227 kinderen het verblijf in het duidelijk afgetakelde gebouw nog wel voor lief, want zij weten het nu zeker: er komen betere tijden! Lang heeft men in deze school moeten aantobhen. Het woord „gribus" werd namelijk ook al genoemd in een nota inzake scholenbouw, dat b. en w. van Middelburg in november 1955 aan de leden van de raad deden toekomen, na dat zij een excursie hadden gemaakt langs acht gebouwen, die voor verbete ring. uitbreiding of nieuwbouw in aan merking dienden te komen. In dit rijtje werd ook school J genoemd. In dit gebouw was toen, naast de openbare lagere school ook de v.g.l.o. gehuisvest. De totaalindruk die het college van deze scholentocht had ge vormd was niet bepaald opwekkend. Men concludeerde als volgt: „Behal ve scholen, die ten enen male onvol doende zijn, zijn er andere, die welis waar nog goed bruikbaar, maar gebouwd in een tijd met weinig schoonheidsgevoel toch wel erg le lijk en ongezellig zijn, zodat zij als gebouw het kind niet veel zon, le vensvreugde en esthetisch besef kun nen schenken". De situatie van die tijd noopte het col lege tot het samenstellen van een ur- gentieprogram. School J nam in het rijtje een vierde plaats in. Lang is de hele zaak daarna in de ijskast geble ven. althans er vielen geen vorderingen in de verdere besprekingen waar te ne men. Pas in 1959 ging alles weer aan het rollen, toen b. en w. brieven ontvin gen waarin de fouten en gebreken, die de school vertoonde, nog eens werden opgesomd. De oudercommissie en andere instanties, die zich ten doel stellen om het open baar onderwijs te bevorderen, zorgden er voor, dat de zaak warm werd ge houden. Dat mocht ook wel, want er deugde niet veel meer in het gebouw. Scheuren De ligging van de school was er de oorzaak van dat het daglicht niet in voldoende mate de klassen kon bin nenstromen, muren en plafond ver toonden scheuren, het dak lekte, de ramen tochtten, de verlichting was beneden peil en de toiletten waren nauwelijks acceptabel. Door de algemene deplorabele toestand waarin het gebouw verkeerde, was de schoolschoonmaak niet tot een hy giënisch verantwoord resultaat te bren gen. „Het is niet bjj te houden", zeiden de werksters, die wezen op de talrijke stofnesten. „Op maandagmorgen ligt het stof het hoogst". Bovendien was de kwaliteit van de vloer in het gymnas tieklokaal zodanig, dat men het woord „aanfluiting" nog niet minderwaardig genoeg vond. Het kwam dan ook meer malen voor, dat de kinderen bij oefenin gen in het lokaal splinters in handen en voeten kregen. Tegen het eind van het jaar 1959 ging de urgentleaanvraag de deur uit. De goedkeuring kwam in maart 1960 binnen. En toen was het bou wen geblazen. Het Middelburgse bouwbedrijf „De Delta" kon niet on middellijk met de werkzaamheden beginnen, want een gedeelte van de school de zuidoostvleugel moest eerst wijken voor de nieuw bouw. AGFNDA VANDAAG Middel hurt; City modeshow van bruids- en gelegenheidskleding. 20 uur. Concert zaal Z V U -lezing met iilm over ..de ver latenheid en het wangedrag van het kind". 20 uur Vllssingon Alhambra. Lino maakt schoon schip. 20 uur. 14 laar; Dr. Ottestraat 3: Bedrijfsapostolaat, 19.30 uur Britannia: Algemene Kunstkring: toneel groep Studio met „De wtJze kater". 20 00 Gors Landbouw Jaarvergadering N.F.O. Goes. 14 uur: Prins van Oranje: Leden vergadering N.C.B.O., 19.30 uur Sas van Gent - Olymplatheater: De weg tot elkander. 20 uur. 14 jaar. Oostburg Burgerzaal gemeentehuls: Ten- toonstelUng „Raad en Daad", opening om 10 uur Schoondljke café Dobbelaerc. Algemene vergadering Groene Kruis. 20 uur. Bergen op Zoom Roxy: Het begon moord, 20 uur, 14 jaar. Bij de sloperij werd het hart van de school neergehaald. Daarbij moesten vijf lokalen van de voorvleugel en drie lokalen van de zijvleugel met het gym lokaal het loodje leggen. De openbare lagere school van de heer Goedhals werd naar het nog overelndstaande gedeelte van school J verdrongen, waarbij de in wonende uloschool van de gereformeer de gemeente het veld moest ruimen cn tijdelijk huisvesting moest zoeken in school C. alvorens men in de nieuwe ds. Smytegeldtschool kon trekken. De openbare lagere schooi is steeds hoofdbewoner geweest van school J. Oorspronkelijk was het gebouw bestemd voor een dubbele lagere school. Dat ging ook wel met de vijftien lokalen en het aangebouwde gymlokaal. Daarna ze telde er de openbare lagere school en de openbare jongens ulo, die later in het gebouw aan de Dwarskaai met de meis jes ulo is samengevoegd. In de leegge komen lokalen waren in de jaren, die volgden na het vertrek van de uloscho lieren onder meer leerlingen van de v.g.l.o. en de chr. detailhandelsvak school medebewoners van school J. In juli „Als alles meeloopt hoopt men de nieu we school „De Arneburch" in juli op te kunnen leveren. We hopen dat de zaak met ingang van het nieuwe schooljaar weer normaal draait", vertelde de heer Goedhals, wiens werkkamer thans ls gi vestigd in een leermiddelenmagar.ijntje, waar een bureautje en twee stoelen niet zonder moeite een plaatsje konden krjj- gen. Na de verhuizing gaat het oude gedeelte van school J tegen de grond. Op die plaats zal een plantsoen worden aange legd. Verder komt er een speelplein. Men bereikt er tevens mee, dat de nieu we kleuterschool „Kleuterhof" beter toe gankelijk wordt. De nieuwe school krijgt op de begane grond vier lokalen. Boven komen er drie. Aan de achterzijde wordt een grote hal opgetrokken. Vanmorgen om elf uur zal een gedenksteen in een muur van de in aanbouw zijnde school worden gemetseld. HAAMSTEDE Uitvoering van „De Zeemeeuwen" De sportvereniging „De Zeemeeuwen" te Haamstede heeft vrijdagavond in hotel „Bom" haar jaarlijkse uitvoering gehou den. Er bestond een bijzonder grote belang stelling van de zijde van de leden en de donateurs voor aeze uitvoering, waar bij onder meer gymnaslastische oefenin gen, zang en toneel op het programma stonden. Het toneelstuk dat op de planken werd gebracht droeg de titel „Firma Jacob- son en Zoon". Het werd opgevoerd door de toneelgroep van de sportvereniging .Velocitas" te Serooskerke. In de pauze was er een verloting. BROUWERSHAVEN Feestavond „Volksonderwijs" De zaterdagavond in hotel „Jacob Cats" te Brouwershaven gehouden feestavond van de afdeling Volksonderwijs is weer een groot succes geworden. Het ver heugde de voorzitter, de heer W. de Wilde een geheel gevulde zaal te kunnen begroeten, in het bijzonder burgemees ter A. H. Vermeulen met echtgenote, het erelid de heer L. Bos en de afge vaardigde van de afdeling Oosterland. In ziin kort openingswoord wees de voorzitter met klem op het feit, dat de kern Brouwershaven nog steeds een grote behoefte heeft aan een nieuwe kleuterschool. Hierna was het woord aan de heer J. Glerum uit Yerseke, lid der federatie V.O., die in een kort en zakelijk betoog, de doelstellingen van Volksonderwijs uiteen zette. Volksonderwijs gunt ieder mens zijn eigen principes en elk ouder paar heeft het recht zelf de school te bepalen, waar zijn kind naar toe gaat. Daarentegen keert Volksonderwijs zich wel tegen versnippering, die er ont staat bij het stichten van bijzondere scholen. Dit is z.i. vooral te wijten aan het feit. dat de interpretatie van de schoolwet 1920 (de pacificatie) op een verkeerde manier wordt uitgevoerd. Daarom strijdt V.O. voor een openbare school waar niet gelet wordt op geloof of levensbeschouwing. Aan het einde wees spreker de aan wezigen er op, dat het zeer belangrijk is volksonderwijs te steunen om tot het grote doel te komen, nl. „onverdeeld naar de openbare school". Vervolgens kwam de toneelgroep van de afdeling W.-Schouwen op de planken met het toneelstuk „Tot wederdienst be reid". De uitvoering stond op een zeer goed peil en in het bijzonder viel het spel op van de dames mevrouw Haas- Verton. mejuffrouw E. Simons en de heren Damman en Vos. Een gul applaus uit de zaal beloonde de toneelartiesten. Voorzitter De Wilde bracht de tonelisten dank voor het sublieme spel en allen, die hadden meegewerkt, om deze avond tot een groot succes te doen maken. Na afloop volgde een gezellig bal. OO^ERLAND Boerenleenbank bestond 50 jaar Het bestuur van de Coöperatieve Boe renleenbank te Oosterland heeft in ver band met de viering van het 50-jarig bestaan twee feestavonden gehouden, waarvoor ruime belangstelling bestond. De eerste feestavond werd onder meer bijgewoond door b. en w. van Duiveland en besturen van zusterverenigingen en -coöperaties. De secretaris, de heer M. J. Zeijler. sprak een welkomstwoord, waar na de voorzitter, de heer H. J. van de Zande, de geschiedenis van de bank de revue liet passera. In samenwerking met andere boerenleenbanken, die gezamen lijk een groot coöperatief lichaam vorm den, speelden de banken een belangrijke rol in de ontwikkeling van de landbouw. Het amusementsgedeelte van de avond werd verzorgd door het cabaretgezel schap Jaap Mjjderwijk uit Meern Met muziek, zang, goocheltoeren, komische acrobatiek en karikaturen gaf het ge zelschap onder de titel „Merien en Joan ne zien achteromme" onder meer een luchtig beeld van de teak en functie van de bank in het dorpsleven. Bijzonder in de smaak viel de vertoning van gete kende dia's, waarbij de bestuursleden, de raad van toezicht, de kassier, enz. één voor één op het scherm verschenen, ter wijl het duo Mijderwijk voor een ver bindende tekst zorgde. Burgemeester Van Beten van Duiveland sloof de avond met een dankwoord aan het bestuur. OUWERKERK Schouwse biljarttitel bandstoten voor Verburg Na een bijzonder spannende finalepartij tegen P. Vijverberg is D. Verburg er te Ouwerkerk in geslaagd beslag te leggen op het biljartkampioenschap bandstoten van het district Schouwen-Duivenland der K.N.B.B. Bij de aanvang van deze finale hadden béide spelers al hun par tijen nog in winst weten om te zetten, waarbij "het algemeen gemiddelde van Vijverberg iets beter was. Met de stand 74-70 in het voordeel voor Verburg wist deze spoler de 75 caramboles vol te ma ken. In de nastoot kreeg Vijverberg, door zijn beter alg. gem. nog de kans be slag op de titel te leggen maar hy strandde na nog twee caramboles te hebben gescoord. Aan het slot verrichtte de districtsvoorzitter de heer A. Brand de prijsuitreiking. De einduitslag was als volgt D. Verburg, Concordia. Zienkzee 12. 450. 184. 3.12, 14. 2.45: P. Vijverberg, DOS, Ouwerkerk 10. 446, 170, 3.57, 14, 2.62; R. P. Hogerheide, Concordia, Zierikzee 6, 402, 164, 3.40, 12. 2.45; J. den Haan. Witte van Haemstede 6. 425, 221, 2.08, 15, 1.92; K. Bakker, Witte van Haem stede 4, 410, 214, 2.58, 14, 1.91; A. Dorst, De Drie Schapen, Dreischor 4, 347, 226, 2.09, 12, 1.54; F. de Groot, De Lelie, Scharendijke 0. 266, 205, 1.72, 12, 1.30. RENESSE Jaarvergadering „Luctor et Emergo" Het fanfarekorps „Luctor et Emergo" uit Renesse heeft dezer dagen een jaar vergadering gehouden in hotel „Het wapen van Zeeland". In zijn openingswoord herdacht de voor zitter het onlangs overleden erelid, de heer W. Hoogerhuis. Voorts sprak hij woorden van dank tot. de directeur van het korps, de heer J. H. Blom en tot de heer L. Kooman, die tot voor kort de tamboersopleiding verzorgde. Uit de diverse verslagen bleek dat 1963 een succesvol jaar is geweest voor de fanfare Naast concerten en serenades waren er ook kerkconcerten en een be zoek aan Westmalle in België. Per 31 december 1963 is de kas met een batig saldo van 1565,54 afgesloten. Het uni formfonds sloot met een batig saldo van ƒ905,39. De reiskas bevatte (privè)be- dragen tot een totaal van 494,28. Bij de rondvraag informeerde een van de leden nog naar de reden van de ge brekkige verwarming van het dorpshuis tijdens de repetities. Hierover zal con tact worden opgenomen met de stich ting Dorpshuis- In het bestuur werden de heren S. L. de Feiter en L. de Ruiter herkozen. Over het zomerprogramma konden nog geen mededelingen worden gedaan. De heer J. H. Blom werd de be voegdheid verleend een commissie samen te stellen om de viering van het 60-jarig bestaan van de vereniging in juni 1965 te regelen. Ten slotte besloot de verga dering een medaillekast te laten ver vaardigen en een paar avonden te oefe nen in liet stoppen en keren van het korps. Kruisland-Zierikzee 0-3 Zierikzee behaalde een overtuigende en niet gefiatteerde zege in de uitwedstrijd tegen het als tweede geklasseerde Kruis land. De gasten speelden technisch be duidend beter dan de thuisclub en had den bovendien een verdediging in top vorm. In de eerste speelhelft scoorde rechtsbinnen C. Heijboer met een schot van dichtbij: 01. Na rust voegde de zelfde speler nog twee fraaie treffers aan de score toe: 03. Wat de thuis club ook probeerde, de verdediging var de roodzwarten bleef hermetisch geslo ten. Burgh-Halsteren 2-0 Het heeft er lang naar uitgezien dat het duel tussen beide ploegen tot een puntenverdeling zou leiden. De defensies beheersten de aanvallers volkomen en de enkele scoringskansen die ontston den bleven onbenut door slecht schieten en goed doelmanswerk. In de tweede helft was het veldspel bij Halsteren weliswaar beter verzorgd maar hun schietkracht bleek totaal on voldoende Na 25 minuten kwam Burgh goedkoop aan de leiding toen A. Rijn- Berg wegens hands binnen de beruchte lijnen een strafschop kreeg te nemen en ook keurig benutte. Vlak daarop slaagde de jeugdige Van Oeveren, die uitstekend speelde, er in de stand met een goed schot naar 2-0 te voeren. Een door K. Rijnberg gemaakt doelpunt werd nog geannuleerd. Het was een verdiende Burghzege. RIJDAG 21 FEBRUARI 1961, 20.00 uur; CONCERTZAAL te ZIERIKZEE. Toneel- en televisiegezelschap ENSEMBLE speelt HET GROTE OOR (La grande Oreille) tragi-lcomedie van P. A. Bréal. Vcrt.: Paul Rodenko - Regie: Gilles Léger. Ina van Faasscn - Carla Dura - Jan Retcl - Cor van Rijn - John Soer - Chris Baay e.v.a. Kaarten voor leden ƒ2,75 en ƒ3.75 (r.i.) (scholieren a ƒ1,75). Kaartverk. en loting: vrijdag 21 februari 1964 om 10.30 uur aan dc Concertzaal. Plaatsbespr. i na lo ting): 11.30 uur. Weeklidmaatschapskaart Z.V.U. 0,75. Voor extra bussen zie raambiljetten en circulaire. In de kerk aan de Minderbroederstraat hebben dc leden van de christelijke ge reformeerde kerk in Zierikzee maandag- ond afscheid genomen van hun predi kant ds. M. van der Klis. In een korte toespraak memoreerde ds. Van der Klis enkele belangrijke gebeurtenissen uit zijn bijna 16-jarige ambtsperiode in Zie rikzee. Hij stond in het bijzonder stil bij het moeilijke werk, dat verricht moest •orden in dc rampdagen van 1953, de instituering van de kerken Haamstede Kerkwerve en de voorbereidingen r de bouw van een nieuwe kerk. Burgemeester mr F. Th. Dijckmeestcr opende de rij van sprekers. Hij sprak mede namens de gemeenten Duiveland. Middenschouwen en Westerschouwen. De burgemeester noemde ds Van der Klis een belangrijk figuur voor Zierikzee, om dat hij buiten het werk in eigen gemeen te ook zoveel werk heeft verricht voor het overig volksdeel van de stad. Burge meester S. Franke van Middenschouwen sprak in zijn functie van voorzitter van de stichting voor maatschappelijk werk en gezinszorg op gereformeerde grond slag. Hij was er over verheugd dat ds. Van der Klis als predikant dit werk heeft gezien als verlengstuk, waarin men ook met de daad christen moet zijn. Woorden van dank voor de goede samen werking waren er ook van de christelij ke boeren- en tuindersbond. voor wie de| heer M. Krabbe sprak Namens het schoolbestuur van de plaatselijke chris telijke school sprak de voorzitter, de heer J. W. van den Doel. Hij herinnerde er aan dat ds Van der Klis bijna 10 jaar. bestuurslid is geweest. De classis Mid delburg van de christelijk gereformeerde kerken was vertegenwoordigd door ds. J. van Dijken uit Kapelle-Biezelinge, die de dank overbracht van classis en particu liere synode voor de vele adviezen die de scheidende predikant steeds heeft ge geven. De hervormde predikant van Zie rikzee. ds. A. Lam, sprak namens de plaatselijke kerkgenootschappen en het interkerkelijk predikantenconvent en ds. J. Westerink voerde het woord namens de christelijk gereformeerde kerken van Haamstede en Kerkwerve. De laatste spreker was de heer J. C. Spaans, die kerkeraad en gemeente duide lijk de grote waardering onder woorden bracht die men heeft voor het werk Van der Klis. Door zijn prakti sche inslag kon hij velen helpen bij de oplossing van hun problemen. De heer Spaans bood hem een bedrag onder cou vert aan namens de gemeenteleden. Ten slotte dankte ds. Van der Klis de sprekers en bood namens zijn ge zin de gemeente een nieuw Avond- maalsstel aan en een geldbedrag als bijdrage voor het daarbij behorend Avondmaalslinnen voor de nieuwe kerk. Na afloop van de bijeenkomst was er gelegenheid persoonlijk af scheid te nemen van de predikant en zijn gezin. Ds. Van der Klis gaat als christelijk gereformeerd predikant naar Papendrecht, waar hij op 26 februari zijn intrede zal doen in de gereformeerde kerk en waar hij tijde lijk gaat wonen in de hervormde pas torie. UITSLAG THOOLSE SOLISTENCONCOURS IN ST.-ANNALAND De gedetailleerde uitslag van het zater dag in St.-Annaland gehouden solisten concours was als volgt: Vaandelafdeling: A. de Winter, Ridder kerk, tuba. 47L> p„ 2e prijs. Kwartet A. de Winter, tuba, A. Maliepaard, tuba, J. van Gelder, kornet en C. Sterk, kornet, allen Ridderkerk. 47 p.. 2e prijs. Ere-afdeling: A. D. Goedegebuure. St.- Annaland. sopr.sax., 52!- p., Ie prijs; J. A. Dagevos, Wemeldinge, hoorn, 45 p.. 2e prijs. Afdeling uitmuntendheid: A. J. Boo gaard. St.-Annaland, bes-bas, 50 p„ le pr.; J. A. de Loof, Zienkzee, klarinet, 54 p., le pr. mei lof, J. C. Goedegebuure, St.-Annaland, buger. 45 p., 2e prijs: M. F. van Hal, St.-Annaland. piston, 42 p., 2e pr.; M. Hommel. Oud-Vossemeer. es- bas 41 !j p., 2e pr.; Duo J. van Gelder, kornet en C. J. Sterk, id., 49 p., le pr. Eerste afdeling: A M. Everaars. St - Philipsland. tuba. 50 p.. le pr.; J. A. van Poortvliet, St.-Anhaland. 50 p.. le pr.; idem, tenor sax., 48 p., le prijs; J. Everaars St.-Philipsland. bariton, 42 p.. 2e prijs; M. Moerland. St.-Annaland. tuba, 49 p., le pr.; G. J. van Driel. Den Bosch, tuba, 48 p., le pr.: A. Geertse, bugel, 36 p., 3e pr.; A. H. Ridderhof, Oud-Vossemeer. 40 p., 2e pr. Tweede afdeling: N. van Nieuwenhuize, Zonnemaire. trompet. 45 pnt., 2e pr.; J. A. van Hommel, Oud-Vossemeer, alt sax.. 38 p.. 3e pr.; C. A. Everaars. St Philipsland, alt sax., 40 p., 2e pr.; M. L. Everaars. St.-Philipsland. sopraan sax., 40 p.. 2e pr.; J. P. van Dijk. trombone. 42 p., 2e pr.; J. C. van Driel. Oud-Vosse- meer, 42 p., 2e pr.; C. E. v. d. Bulk. Terneuzen. klarinet, 52 p., le pr.; mei. N. C. van Driel. Oud-Vossemeer. bugel. 44 p., 2e pr.; W. A. Boogaard, St.-An naland. tenorhoorn, 40 p., 2e pr. SCHrr""-'VISSE Weegbrugvereniging vergadert De coöperatieve weegbrugvereniging ..Vooruitgang" te Scherpenisse houdt donderdagavond a.s. om zeven uur in hotel „Sturris" de ledenvergadering. Van het bestuur zijn aftredend de heren C. van Dalen en M. Hage Johz. De heer Van Dalen is herkiesbaar, in de plaats van de heer Hage, die niet herkiesbaar is, zal geen nieuw bestuurslid worden benoemd. Op de agenda voor de verga dering staan behalve de bestuursverkie zing nog de punten rekening en verant woording. benoeming weger en benoe ming lid van de financiële commissie. "OORTVLIET Benoeming keurmeester De keurmeester van de vleeskeurings dienst voor het eiland Tholen, de heer H. Bos te Poortvliet, is met ingang van 1 mei a.s. benoemd tot keurmeester-op zichter bij het openbaar slachthuisbe- drijf te Schiedam. De heer Bos heeft ruim 10 jaar de functie van keurmeester op het eiland Tholen uitgeoefend. SCHARENDIJKE RAAD MIDDENSCHOUWEN OVER BEGROTING 1964 De raad van Midden-Schouwen zal van dag dinsdag de gemeentebegroting voor 1964 behandelen. Die staat dan als belangrijkste punt op dc in het noodge- meentehuis te Scharendijke te behande len agenda. Aan de orde komt verder een voorstel om geld beschikbaar te stellen voor een rijwielstalling bij de bij zondere school te Kerkwerve. Nu wordt gebruik gemaakt van de rijwielstalling bij het verenigingsgebouw, maar deze is ontoereikend. Het is de bedoeling op het terrein bij de school een stalling te bouwen voor 35 fietsen; de kosten wor den geraamd op 5500. Ook is er voorstel om medewerking te verlenen bij de aanschaf van nieuwe gordijnen voor de christelijke kleuterschool te Scharendijke; kosten 100. LEVEN LANG GEWERKT VOOR GEMEENSCHAP Meester Piet de Vos, de 7fi-jarige oud-hoofdonderwijzer van Westka- pelles openbare lagere school, houdt er niet van om in „het zonne tje gezet te worden", maar gister-, avond heeft hij dan toegestaan, cat het gebeurde. Meneer De Vos van de zangvereniging, van de mu ziekvereniging, van de volksbiblio theek, van het Groene Kruis, van nog andere verenigingen en me neer De Vos van de stichting West kapelle Herrijst, waarvan hij gis teravond als secretaris-penning meester afscheid heeft genomen. Die gelegenheid nam de bevolking van het dorp aan de zeedijk te baat om meester De Vos te huldigen voor het vele, dat hij zo lang voor de gemeenschap gedaan heeft. „U moet ons de kans geven het collec tieve schuldgevoel, dat U ons be zorgde, kwijt te raken", zei de voorzitter van Westkapelle Her rijst, burgemeester Th. H. de Mees ter. Het was een huldiging, die cul mineerde in de benoeming van meester Piet de Vos tot erevoorzit ter van de stichting en tot slot in de benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De 76-jarige hoofdfiguur van de avond ia niet gehuldigd met prachti ge toespraken en gezwollen gelegen- heidskreten. maar in een bijzonder gezellig programma, voortreffelijk geredigeerd door comitévoorzitter De Meester, die met een soort „Dit is uw leven" terugblikte in het verle den van de man, die men nu eindelijk eens wilde bedanken. Het comité trommelde o.a. twintig Dekkers en acht Adriaansens op (allen neven en nichten) en toen die van de huldi ging hoorden, zeiden ze: „Ja, 't wordt tijd, dat or aan Piet de Vos wat ge daan wordt"... En er werd wat aan gedaan. Herinnerin gen aan de jaren, dat Piet de Vos zelf nog in de schoolbanken van Westkapelle zat. Den belangrijke vriend. Koos van Elsacker, had er zelf graag wat over willen vertellen, maar zijn gezondheid liet niet toe naar Walcheren te komen. „Een kreekje" Over de kweekschooltjjd in Middelburg kwamen zjjn twee vrienden vertellen: Jan Hollaar (al 60 jaar z'n vriend) en Willem Tiessen, met wie kwekeling Piet de Vos vaak „een kreekje pakte" in de Lange Delft. En daar was Willem Bal- kestein, die het vierde van de ,.vyf oude heertjes" completeerdeIk hoop. dat het allemaal waar is, wat ze vertellen", graote De Vos. Na de kweekschool werd De Vos met een onderwijzer in Westkapelle. Voor 500. in "t jaar Een half jaar was hij in Schagen. omdat hij daar 100,- meer kon verdienen. Toen hij tijdens de kerstvakantie in zijn geboortedorp was en er nog geen opvolger be noemd was. kwam hij weer terug. Hij kreeg er toen ook 600 gulden... Ondertussen had hij de eerste schre den gezet op het pad van het maat schappelijk werk": in 1908 gaf hij de boeken uit van de volksbibliotheek, hetgeen hij nu al 56 jaar doet. Over de tijd, dat De Vos hoofdonderwij zer was. deed zijn nicht, mej. Katharina Dekker, een boekje open en ook meester Faas Dieleman (van 1920-1930 aan de school verbonden) en de Vlissingse on derwijzer J. Adriaanse hadden er vele herinneringen aan overgehouden. Uit de eerste tijd van 't koor De Noordzeegalm en het Westkappels dameskoor (waarvan hij 34 jaar voorzitter was) verhaalde mevrouw M. Minderhoud-Minderhoud. Het koor zelf zong onder leiding van Piet de Rooij twee liedjes, die Piet de Vos zelf schreef. Er was nog meer mu ziek: O.K.K., waarvan De Vos 25 jaar voorzitter was, speelde een paar pittige marsen. meester De Vos „namens vele >*tkan- pelse meisjes en jongens, aan wie ue j meester schrijven en rekenen leerde". Dokter M. Huygens, de voorzitter van het Groene Kruis dankte meester De Vos voor het werk. dat hij nu reeds 39 Jaar voor de vereniging verricht als se cretaris. Nadat het huidige schoolhoofd L v. d. Sande zijn onderwijscarrière nog eens had belicht, kwam eer. heel belangrijk punt aan de orde: Westka pelle Herrijst In 1947 werd Piet dc Vos er secretaris-penningmeester van. zodat hij praktisch de gehele zorg er van had. De oprichting van het oor logsmuseum. het Groene-Kruisgebouw en het verenigingsgebouw, „het is alle maal uw werk (met het bestuur uiter aard)", verzekerde de heer De Meester, die daarna een telegram voorlas, waar in oud-burgemeester mr. M. Tydeman zijn gelukwensen stuurde Mr. Tydeman zelf vertoefde helaas in een ziekenhuis. Burrjcmccster Th II. dr Meester speldt meester Piet dr Vos de ver sierselen op. die behoren bij het ridderschap in dc Orde van Oranje Nassau. (Foto P.Z.C.) voor de medemens, uit liefde voor Westkapelle". verzekerde de burge meester die Plet (Ie <,y namens de ge hele bevolking dankte en gelukwenste. Onmiddellijk na de bekendmaking van de koninklijke onderscheiding las de burgemeester een telegram voor van de commissaris der koningin. Jhr. mr. A. F C. de Casembroot, oud-nurgemeester van Westkapelle. In zijn dankwoord zei meester De Vos „dankbaar te zijn voor deze avond, zoals mtj die op deze wijze geschonken is". De verenigingen AFSCHEID. BEVESTIGING EN INTREDE DS. VAN LIERE Veel verenigingen maken gebruik van het verenigingsgebouw en met een kort gedicht en een bloemenhul de kwamen zjj meester De Vos bo danken. De heer Piet Minderhoud deed hot voor O.K.K., de muziekver eniging, mevrouw Jongepier-Faassc voor het dameskoor, mevrouw Flip- se-Roelse voor de volksbibliotheek, gemeentesecretaris W. J. K. Diele man voor het Groene Kruis en me vrouw Huibregtse voor de Noorman nen voetballers. de Stormvogels- korfballers en de Hygieagymnasten. En nadat de heer De Meester namens de stichting Westkapelle Herrijst een bandrecorder had aangeboden die reeds een hele avond in vol bedrijf was geweest om deze huldiging op te ne men volgde het hoogtepunt van de avond. In aanwezigheid van de voltallige raad maakte de heer De Meester nu in zijn functie van burgemeester be kend. dat meester Dc Vos benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. waarna hij de bij' deze on derscheiding behorende versierselen opspeldde. Dan bent U het" bent U het. De wyze waarop U werkte voor het onderwijs en bijna eik terrein van het maatschappelijk leven, is hui- tengewoon. /onder zelf op de voor grond te treden was U steeds de stu wende kracht op de achtergrond. Nim mer tot eigen glorie, maar omdat U de stem van uw hart volgde, uit liefde De Viruly's Oud-burgemeester J. D. Vïruly (van 19131921) kon zelf niet komen, maar hij en mevrouw Viruiy brachten een warme, groet via een geluidsband over. Ook de stem van „Jorjs" vlieger Viruiy was te horen en hij bedankte Gouden insigne voor N.C.B.-lid Tijdens de jongste Jaarvergadering van de afdeling Goes van de Nederlandse christelijke bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid in „De Koren beurs" heeft de heer J. C. Laféber het gouden insigne van het C.N.V. en dc oorkonde van de N.C.B. ontvangen Dat gebeurde in verband met zijn zilveren jubileum als lid. De districtsbestuurder, de heer H. Klompenmaker, speldde het hem op. Felicitaties ontvingen de heer Laféber en de afdeling ook van de voor zitter van de Besturenbond in Goes, de heer A. Pauwe. De heer A. L. Kampman draaide enkele films van de rijksvoorlichtingsdienst. Voorzitter H. Boogerd sprak een ope ningswoord en secretaris D Bliek en penningmeester T. Geense brachten hun jaarverslagen uit. inaart a.s. afscheid nemen t vormde gemeente van Wolnhaartsdjjk in de classis Goes en de week daarop, n.l. zondag 8 maart a.s., waarschijnlijk 's middags om drie uur in de Emmakerk. na vooraf in de morgendienst Sn de Oude Kerk te zijn bevestigd door ds. F N. M. Nljssen. studentenpredikant te Wageningen. zijn intrede doen als pre dikant van de hervormde gemeente van Soest, waar hij beroepen is in de vaca ture van dr. B. Maarsingh Ds. Van Llere werd op 25 december 1922 te Rotterdam geboren. Hij bezocht eerst het Marnixgymnasium in de Maas stad en studeerde'daarna nog theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1950 zijn kandidaats- en ongeveer een jaar later zijn voorbereidend kerke lijk examen aflegde. Nadat de heer Van Liere in februari 1952 na een te Zwolle gehouden colloquium was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlands de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk wérd hij op 14 sep tember van datzelfde jaar (1952) door dr. H. Schroten uit Rotterdam-Charlois bevestigd als predikant van de hervorm de gemeente van Oudega en Kolderwol- de m de classis Sneek en in de burger lijke gemeente Hemelumer Oldeferd. Op 17 maart 1957 verwisselde ds. Van Liere deze gemeente met die van Wolphaarts- dijk ih de classis Goes waar hrj werd bevestigd door ds. D. Plantlnga uit Rotterdam, toen nog predikant te 's- Heer-Arendskerke. Tijdens zijn ambtsbediening als predi kant van de hervormde gemeente van Oudega en Kolderwolde was ds. Van Liere quaestor van de ring Sloten en te Wolphaartsdijk was hij quaestor van de ring Goes. Verder was hij te Wolphaarts- dijk sinds maart 1957 voorzitter van de christelijke kleuterschool en sinds 1959 voorzitter van het protestants christe lijk bejaardentehuis „Nieuw Zorgvliet". Tijdens zijn ambtsbediening als predi kant van de hervormde gemeente van Oudega en Kolderwolde ging ds. Van Liere in juni 1955 in militaire dienst en is hij toen ruim een jaar legerpredikant geweest bij de geneeskundige troepen in de Juliana van Stolbergkazerne te Amersfoort. Voordat ds. Van Liere theologie ging studeren is hij eerst ongeveer acht jaar werkzaam geweest op het kantoor van een groot automobielbedrijf te Rotter dam. VLASMARKT ROTTERDAM. lage soorten van 210 tot f 2.25. middensoorten van 2.30 tot 1 2.50. best vlas van t 2.55 tot I 2 75. Dauwrootvlas: van 1.85 tot I 2.25 Breekvlas: van I 1.00 tot 1.60. afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken van I 080 tot 7 1.05. Het aanbod van waterrootvlas bleef ln de afgelopen week onveranderd Enkele bedrij ven hebben het zwingelen herval, doch de meeste zijn nog aan het repelen De produk- tie bestond voornamelijk uit lagere- en mid densoorten waarvoor de vraag voldoende was om alle aangeboden partijen op te ne men. de prijzen bleven op het peil van vo rige week gehandhaafd Goede middensoor ten en beter vlas werden weinig gezwingeld, de vraag daarvoor is eveneens voldoende om het aanbod op te nemen Dauwrootvlas werd Iets ruimer aangeboden, de produktie werd niet ten volle geruimd, de prijzen konden zich moeilijk handhaven De produktie van breekvlas blijft gering en Beperkt zich lot de lagere dauwrootensoorten Er was een kleine vraag voor de betere kwaliteiten Gezwin gelde lokken komen regelmatig aan de markt, de produktie wordt nagenoeg weke lijks opgenomen, de prijzen konden zich nau welijks handhaven VEILING BERGEN OP ZOOM 17 februari Kroten 7—13, Prei 30—34 Witlof 44—75 Breekpeen 2—7 Waspeen 16—29 Witte kooi 10—14 Gele kool 30 Boerenkool 27—59 Savooiekool 3236 Rode kool 7—12 Spruiten 35—1.60 Koolraap 5—11 Jonathan 2634. Goudrenetten 4617 Gol den Delicious 2278. Saint Remy 5862. Winston 2386 Comtesse de Paris 32. GRAANBEURS ROTTERDAM. 17 febr. Baktarwe voor directe levering geen afzetmogelijkheid Zomergeret volgens monster 2427. zonder belangstelling Ha ver volgens monster - 21—23.50. zonder belangstelling Groene erwten volgens 3346 Schokkers volgens mon- 3552.50. franco Rotterdam. VEILING V.V-Z-B GOES 17 februari. Groenten: per kg Prei AI 64. ATI 46. afwijkend 44—50 Witlof Al 62—64. All 4156. Bil 35, afwijkend 3642 Spruiten AI 65—69, All 54—62, Bil 36. Knolselderij II 50—1 Rode kool II 11—14, BI 13—16 Groene savooiekool afwijkend 16 Boerenkool 48. af wijkend 13. Witte kool II 15—17 Breekpeen BI 48. Cl 9. Koolrapen 910. Aardappelen 911. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM 17 febr Klelaardappelen 35 mm opwaarts Eigenheimers 10—12 Bintje 7 509 Bevelan der 1416 Meerlander 311 Kleiaardappe en 33 mm opwaarts: Eigenheimers tl13 50 Bintje 3—9 Furore 3—10 Kleiaardappeien voor de export 35 mm opwaarts Bintje in twee malen gesorteerd geen bandei Zanrt- aardappeten 35 mm opwaarts Bintje geen handel Zandaardappelen voor de export 35 mm opwaarts: Libertas geen nandel Ove rige rassen geen handel Stemming binnen land. zeer kalm buitenland' seen vraag Voeraardappelen 2I Prijzen berekend per 100 Kg en op de nandel voorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto COÖPERATIEVE VELÜW8E EIERVEILING Aanvoer 223 060 stuks, hande' vlug Prijzen per 100 stuksl Eieren van 54—57 gram 3 5i —9 26: eieren van 57 —60 gram 9 50 -1030; eieren van 60—63 gram 9 44—10 79. eieren van 63—67 gram 10 02—10 42 VEEMARKT BOTTERDAM. Totale aanvoer 1488 stuks Vette koeien en ossen 1089 Varkens 399 Prijzen inesp le. 2e en 3e kwaliteit» in cents per kg Vette koeien 330—410 310—365 270—300 Varkens (lev gew 239 237 235 Vette koeten: aanvoer iets meer. handel kalm. prijzen als vorige week Varkens (le vend gewicht I aanvoer als vorige week. handel matig, teruglopende prijzen, zware varkens 2.25—2.26. slachtzeugen 1.85—1.92 per kg. Heden overleed na een langdurige ziekte onze geliefde dochter, schoondochter, zuster, behuwdzuster en tante NEELTJE SCHIKKF.R, geboren Van Zweeden. in de ouderdom van 43 jaar en 6 maanden. Familie Van Zweeden. Familie Schikker. Borssele. 16 januari 1964. Tot onze diepe droef heid ging heden van ons heen onze lieve vrouw, moeder. be huwd- en grootmoeder CATHARINA VAN 8L1 i -- SOETENS Middelburg: J van Slu Sluys. Vlaardingen: Mr. P A van Sluys E. van Sluys van de Vaart. Middelburg: A. J. van Siuys. M. B van Slüys van der Jagt. Middelburg: J. W. van Sluys. J. M. van Sluys Landman En kleinkinderen. Middelburg, 17 februari 1964. Loskade 43. De teraardebestelling zal plaatsvinden op donderdag 20 februari a.s. om 11.45 uur op de algemene begraaf plaats te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 15