Juridische problemen PROGRAMMA VOLGENDE WEEK BOORDEVOL Bussum doet aan cultuurspreiding VERKOUDHEID £2.eoen A dagen 1 teleoisie Sport-spektakel Max Roach Swiebertje coldrex het unieke 2-laagstablet SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID coldrex c°ldrex Niet in studio De Flintstones Top of flop LtJ Vrouw en politiek stretch breeches Max Woiski jr. VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 PROVINCIALE Z E E U W 8 B COURANT 9 F\e rechtspraak staat deze week in de belangstelling van de televisie. Niet alleen in Nederland, maar ook bij onze buren. In Nederland, zowel als in Duits land wordt het programma twee avon den lang voornamelijk in beslag geno men door de activiteiten van de T.V.- rechtbank. De VARA doet dat maandag dus deze week weer geen film en woensdag. De K.R.O. doet er dinsdag een Amerikaanse documentaire bij, die een beeld wil geven van de rechtspro cedures in dat land. Geen gelukkige greep, omdat de juridische problemen nu plotseling wel wat al te veel in de aandacht worden gebracht. ZONDAG. De televisieweek wordt zondag middag om drie aar geopend met een spectaculaire uitzending voor de sportliefheb bers. Vyf kwartier lang kan men kjjken naar fietsende, hollende, klimmende en dravende wielrenners, die in het Belgische Overboelaere zullen strjjden om het wereldkampioenschap cyclo-cross. Barend Barendse verzorgt het (on getwijfeld enthousiaste) commentaar. In het avondprogramma eerst de gebruikelijke nieuwsuitzendingen: weekjournaal, gewoon journaal en Sport in Beeld. Om half negen eerst de zondagse liedjes van het zo charman te meisjeskoor Sweet Sixteen en daarna de beelden van de archeologiche expeditie naar Tellem. Grote tegenstellingen dus. Hoofdmoot van dit zondagse NCRV-programma is de Duitse TV-film Slaap der Rechtvaardigen". De NCRV herdenkt met dit in de Batavia- studio's opgenomen Duitse televisiespel de fe bruaristaking. „Slaap der Rechtvaardigen" is geschreven door Oliver Storz naar de novelle „Das Brandopfer" van de predikant Goes. In een vertaling van Gerrit Kouwenaar is het verhaal in Nederland in boekvorm verschenen. Albrecht Goes was van 1930 tot 1952 predikant in Württemberg Sinds hij in 1953 de Lessing- prijs voor poëzie ontving, wijdt hij zich alleen aan de litteratuur. Het TV-spel - dat een beeld geeft van de morele strijd van tal van goedwil- lenden ook in Duitsland tijdens de oorlog - is geregisseerd door Rolf Haedrich. In de vrou welijke hoofdrol - die van een Berlijnse sla gersvrouw die de kwade kanten van het Hit- Ierregiem onderkent - ziet men de vermaarde Duitse actrice Hllde Krahl. Ds. Okke Jager verzorgt de dagsluiting. MAANDAG. Logboek en Kenmerk, de beide kerkelijke rubrieken openen 't maandag- programma, dat deze week niet in handen van de NTS, maar van de VARA is. Na het jour naal en de politieke uitzending van de Bóeren- party om half negen een klein halfuurtje voor de jazzliefhebbers. Ze zullen opnamen zien van een concert, dat op 4 januari in het Amster damse Concertgebouw werd gegeven door Boys Big Band en het Max Roach kwartet. Boys Big Band is het enige grote jazzorkest dat ons land rijk is. Het is samengesteld uit de beste musici in dit genre, die ons land kan opbrengen. De naam kreeg het van de band leider. Boy Edgar, een Amsterdams medicus, die in zijn studententijd een uitzonderlijk kwan- musicu8 bleek, heeft deze hobby nooit kunnen vergeten en treedt nog regelmatig op de voor grond met opzienbarende arrangementen en dan natuurlijk met zijn Big Band. Max Roach is een van de toonaangevende Amerikaanse jazzmusici, een epigoon van de vermaarde jazzdrummer Kenny Clarke, bij wie hg thans beslist niet meer in de schaduw behoeft te staan. Als lid van de concertgroep „Jazz at the Philharmonic" trad Max Roach herhaaldelijk in ons land op. Men leerde hem hier kennen als een moderne drummer met een feilloze techniek en met een opvallende muzikale smaak. Tegen negen uur dan de eerste zitting van de TV-rechtbank, die twee zaken gaat be handelen: de zaak Van Duin en de zaak Wil- ders. De eerste heeft zich schuldig gemaakt S Donderdagavond .fanggilan" van Hans Keul* met in de hoofdrol Pim Dikkers. Mevrouw Henriëtte HeintjeDavids vierde gisteren haar 76e ver jaardag. Hier de vitale actrice aan de telefoon in gesprek met een van haar vele fans. Max Woiskl jr is reeds enkele malen met zijn vrolijke liedjes voor de camera's verschenen. Vanavond zal hij - oorspronkelijk voorbestemd om ingenieur te worden, maar nu niet alleen een trouwe opvolger van zijn naar Majorca geëmigreerde papa als muzikant, maar ook nog baas van een eigen platenmaatschappij - assitentie krijgen van de vuurvretende prins Kaya, die als speciale gast meewerkt aan dit door Thijs Chanofsky geregiseerde achowtje. Om negen uur treedt het Richard Boone The ater weer aan. Een merkwaardig theater, dat bestaat uit zeven acteurs en vier actrices en dat in Amerika iedere week een compleet televisiespel van een uur op de beeldbuit brengt, hetgeen wel een prestatie van formaat genoemd mag worden. De afleveringen die de AVRO nu brengt is de vierde die de Neder landse kijkers te zien krijgen. Merkwaardig genoeg hadden de eerste drie niet het ver wachtte succes; er kwam nogal wat kritiek op de in de kranten. Vanavond: „Rendez-vous in San Berdoo". Tien voor tien zet Willem Duy8 de koffie klaar voor de gasten, die h|j „voor de vuist weg" aan de tand zal voelen. Als „Zo Is het toevallig ook nog eens een keer" niet uitgekomen was. zou het program ma van Duys ongetwijfeld het meest bespro ken (en bekritiseerde) van dit seizoen gewor- zyn. Maar Willem Duys krijgt zo langzamer hand zijn draai en men moet toegeven; h|J levert een ongelooflijke prestatie, iedere maand weer. Wie vele andere verslaggevers wel eens ziet stuntelen als ze moeten improviseren, be grijpt dat. Hoe laat het klokje van gehoor zaamheid op deze vrijdag slaat, weet overigens nu nog niemand. 'T'ATERDAG. De laatste dag van de week met de NCRV. In de middaguren ODder de loep, Alles draait om moeder (er komt een Invasie van tieners en kleuters), het nieuwe Jeugdforum o.l.v. prof. J. A. Diepenhorst, drie ln het vizier met de TV-veteraan Han Reusen- brink en Swiebertje. Om half acht starten we met het TV-„klokje van zeven uur" ofwel Barend de Beer. Lassie doet weer wondere dingen om vijf voor half acht. Na het journaal en de Memotjes Caprio len, het muzikale programma van Ruud Keers, waarin Pi Scheffer zo'n grote rol speelt. Een hele rij medewerkenden: Annelies Bouma, het zangeresje Cisca Peeters. de jonge zanger René Frank, Rob Meyn, het Barbershop Quar tet, het danstrio Frans Rafall, de Gay Twens met kwajongenskoor, dr Nuts and his Crac kers en de OK Wobblers In dit gezellige familleprogramma met veel grappenmakerij voor de tweede keer de malle „Doe het vooral zelf-rubriek van Joop Doderer op tekst van Alexander Pola. Twintig over negen de reis naar het volk der Tellem; half tien „hoe be staat het", waarin George Nordhof - de Engel se Nederlander - deze keer het wonder van de fakir, de man die op een bed van spijkers ligt, zich laat doorsteken met naalden en on kwetsbaar is voor vuur, verklaart. Vijf voor tien verzuchten Jaap Molenaar. Dick van Bommel en Fred Benavente weer eens „wat een wereld", een soort goedmoedig „Zo is het toevallig ook nog eens een keertje". De avond wordt afgesloten met ..Morgen is het zondag", dat deze keer een beeld geeft van het werk van de hervormde jeugdraad in Amsterdam oost op zaterdag en zondagmorgen. (Van onze radio- en t.v.-redactie) Bernard Haitink, de dirigent van het Concertgebouworkest, zat er dinsdag een beetje vreemd bij, namelijk halverwe ge de leeggeruimde zaal van het Concertgebouw. Voor hem. op de platte vloer dus, zat de helft van zijn orkest met daarachter, op oplopende tribunes, de rest. Het normale podium werd niet gebruikt. De opstelling was nodig voor de op namen die de K.R.O. maakte van muziekwerken, die de komende maanden o\'er de televisie zullen wor den uitgezonden. Het Concertgebouw zal nog drie van die speeldagen on dergaan. Uit de opnamen zuilen in totaal vier t.v.-programma's worden gemonteerd. Het is de eerste keer dat het Con certgebouworkest een concertserie geeft speciaal voor de televisie. Ber nard Haitink zat er tijdens de pauzes bij de repetities nogal gespannen bij en daarom mocht men hem de vraag stellen of hij al dat gesleep met ca mera's om hem heen en al dat moe ten stoppen opdat er in de regiewa gen bulten op straat nieuwe aanteke ningen op de rijschema's van de ca mera's konden worden gemaakt, dat werken speciaal voor televisie dus. wel prettig vindt. „Mijn mensen en ik zeggen misschien van niet, maar bedoelen van ja", aldus Bernard Hai tink. „We noemen ons graag het na tionale orkest We kunnen niet overal in het land spelen, al was het alleen maar omdat ae zalen er niet geschikt voor zijn Met de t.v.-concerten berei ken we desondanks het hele land en dat is dan een vorm van bijdrage aan de cultuurspreiding. Ik geloof dat t.v.-concerten enorm opvoedend kun nen zijn. In het begin hebben de diri genten en de musici tegen de radio oogekeken. Ze vreesden lege zalen. Maar het tegendeel is waar gebleken. Bovendien heb je bij een slechte luis terdichtheid altijd nog veel meer dan tien zalen vol". De t.v.-concerten van het Concertge bouworkest komen niet in de plaats van de maandelijkse zondagavond concerten van het Amsterdamse Kunstmaandorkest. Die blyven. Met Wouter Paap als explicator. De con certen van het Concertgebouworkest worden op andere dagen uitgezonden en zonder toelichting. Volgens de K.R.O. is de belangstel ling voor t.v.-concerten bepaald niet zo klein als wel wordt vermoed. Het voorlopige kijkonderzoek van de N.T.S. heeft uitgewezen dat dertig procent van de kykers hun toestel by t.v.-concerten aanhoudt. Regisseur Ben Mettrop vertelde waarom het orkest weliswaar niet op zijn normale plaatsen zat, maar toen in de normale opstelling, dus op een kluitje. „Ik voel er niet voor de groe- Advertentie) een onvermijdelijke winterkwaal? Onzin! ledereen weet nu wel beter, ledereen kent nu Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu or Coldrex Is, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - U ademt weer vrij (phenylophrlnum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetyiaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). verdrijft verkoudheid radicaal "«wodhtM r»dicaj| Vrijdagavond het programma „voor de vuist weggepresen teerd door Willem Duys. pen uit elkaar te gooien Mijn came ra's kunnen er dan wel doorheen rij den, maar dan maak je een show van je programma, geen concert. Met de telelenzen op het balkon kan ik er bo vendien overal bij en komt de parti tuur eveneens tot leven". Bernard Haitink: „Afgezien daarvnn. Ik voel er niets voor een concert te spelen in een t.v.-studio. Je kr|jgt er zo'n antisceptische sfeer Laat my maar hier in eigen huis spelen, ook al is het op een vreemde plek in de zaal en zonder publiek". Hij herinnert zacn een t.v.-concert, dat hij vorig jaar in een studio van de B.B.C. heeft gegeven na het op treden van het Concertgebouworkest op het festival m Edinburgh. Het was het eerste officiële t.v.-concert overigens, dat. afgezien van een kor te opname welke ooit in 1952 is ge maakt. Maar dat is nu al weer een generatie geleden Bernard Haitink: „Voor onze serie van dit jaar hebben we werken ge zocht die karakteristiek zyn voor ons repertoire. Ze moeten bovendien niet te lang zyn, niet eenvormig en wel kleurrijk". Tijdens de eerste op namedag werden vastgelegd „Dapn- nis en Ctaloe" van Maurice Ravel, de ouverture „Coriolan" van Van Beet hoven en symfonie no. 96 van J. Haydn. In opdracht van de K.R.O. is de componist Oscar van Hemel bezig met een „Ouverture voor muziek" welke tjjdens de tweede opnamedag in juli a.s. op de ampex wordt vast gelegd. „Als hy het haalt". aan passieve omkoperij, de tweede aan actieve omkoping. Met andere woorden, Wilders heeft geprobeerd Van Duin om le kopen, wat hem indeixtaad is gelukt. Van Duin is chef van de Plantsoenendienst in de gemeente Amstel- huizen. Er is een uitbreidingsplan gemaakt, Een mooi plan. met veel groen en bomen. Het ongeluk wil, dat Van Duin erg bevriend is met de kweker Wilders. En deze vriend wil graag de gemeente de bomën leveren, die ze nodig heeft. Van Duin laat zich verleiden tot onoorbare praktijken. Hij en de initiatiefnemer van de omkoping staan terecht voor de TV- rechtbank, die precies gelijk is samengesteld als de vorige keren. President is weer prof. A. D. Belinfante, rechters mr. M. J. Roelse en mr. Erika van Dijk-Visser. Er is een andere griffier, want mr. Susanne Hoogerd|jk heeft tijdens een wintersportvakantie een ongeluk gehad. Als verdedigers van de verdachten treden op mr. M G. Rood en mr. D. W. O. A. Grosheide, beiden uit Amsterdam, die deze bomen-zaak wel niet als een soort schroot- fraude zullen willen zien. DINSDAG. Fred en Barney zorgen voor een vrolijke start van de dinsdag. Om half acht: de Flintstones. Daarna het journaal en Brandpunt. Kwart voor negen raakt Jan Biaaser weer verzeild in allerlei netelige situ aties. waar hij zichzelf weer met veel flair uit zal weten te werken. Biaaser verteld mop pen: voor de andere kwinkslagen zorgen zijn vaste medewerkers, zoals Tonny Huurderman en Sacha Denisent. Tien over negen een nieuwe aflevering van Schatten op Zolder, waarbij deze keer vier maal antiek onder de aandacht komt. Twintig voor tien „De elektrische stoel", een Ameri kaanse documentaire, waarin een beeld wordt gegeven van de rechtspi ocedure in de Verenig de Staten, die in menig opzicht verschilt van de gang van zaken in ons land. Kapstok ls het geval van de negerjongen, die ter dood ls ver oordeeld. Zijn advocaat probeert vertwijfeld gratie of rehabilitatie te verkrijgen, maar stuit bij z'n pogingen op heel veel verzet. Hy wordt zelf vervolgd Het negerprobleem komt hier bij dus ook om de hoek kijken. De zaak Pres ton Cobb - die in ons land zoveel reacties uit lokte - is net zo'n geval, waarin de rechtspro cedure en het negervraagstuk door elkaar spelen. De bekende hoogleraar prof. Pompe voorziet de documentaire van een inleiding, waarin h|j een schets geeft van het Ameri kaanse rechtssysteem. De epiloog en het twee de journaal sluiten de dinsdag af WOENSDAG. Top of Flop komt om half acht uit Leeuwarden. In de Friese hoofd stad geven Friezen hun oordeel over de tiener- platen, die Herman Stok in zyn jukebox zal leggen. Z|j zyn het Frisiana-meisje Greetje Andringa, de organist-dirigent Piet Post, de teenagerzanger Andrles Bosma en - waar schijnlijk - de bekende auteur H. F. v. d. Kal len, beter bekend als Havank. Na het journaal en achter het nieuws het filmvenster van Jan Blokker en tenslotte om kwart over negen het vervolg van de zaken Van Duin en Wilders, waarbij mr. Cammel- beeck als officier van justitie requisitoir zal nemen en de beide verdedigers hun pleidooien zullen houden Voor de Duitse TV-rechtbank wordt een zaak van schllderijenvervalsing behandeld- Misschien ook een geschikt onder werp voor de VARA? fö#i HET HUIS VAN ST. ELOY Horloges Pauk Philippe, m HELANCA- Sanitized super elastisch volledig gemindtfd IIRIJDAG. Een AVRO-programma zonder opzienbarende verrassingen. Om half acht Lonneke Hoogland en Wilco Meyer in Rooster, het Jongerenprogramma met de bekende ele menten. Televizier volgt op het journaal en gaat vooraf aan een kwartiertje met muziek uit de West. kantslips panty girdle TNONDERDAG. In het vrouwenprogramma 's middags: In Ogenschouw, Handenarbeid en een verhandeling over Vrouw en Politiek (waarom niet? luidt de vraag). Half acht in het KRO-programma een documentaire over de werknemers in agrarische sector, ofwel de landbouw onder de loep. Er komen waarschijnlijk meer programma's van deze aard. voorwaar geen overbodige weelde voor een agrarisch land als het onze. Na het journaal volgt de uitstekende actua liteitenrubriek „Brandpunt", waarna om kwart voor negen het TV-spel„ Panggilan" op de beeldbuis komt. Schrijver van dit in de plan terswereld van het oude Nederlands Oost- Indië spelende stuk is Hans Keuls, van wie we nog ïeer onlangs „Kind vermist" zagen en die het lopende winterseizoen ook de serie „Stad huis op stelten" schreef. Met zoveel succes, dat de KRO heeft besloten volgend jaar weer en kele afleveringen uit te zenden van deze Blfj- kerkse vrolijke historie. Hans Keuls is een merkwaardig vruchtbare Nederlandse toneel- Zaterdagavond presenteert Pi Scheffer zijn show: „Capriolen'- waaraan onder andere ook de O.K. Wobblers meewer ken. schrijver, die met zijn stukken ook in het bui tenland veel successen heeft geboekt. Hy woont trouwens in Engeland. Hans Keuls is wellicht geen groot litterator, maar zyn stuk ken zitten goed in elkaar. Dat hebben we kun nen zien aan bijv. „Lady Barkers laatste op treden" en „Plantage Tamarinde", twee suc cesstukken, waarin Cruys Voorbergh optrad. Ook „Panggilan" was voor deze gevoelige auteur geschreven. Zijn plotselinge dood zette de plannen van de toneelgroep „Het Centrum" om het stuk dit seizoen op het repertoire te nemen evenwel op losse schroeven. „Pang gilan" komt nu alleen maar op de TV Pim Dikkers zal de hoofdrol spelen, die eigenlijk voor Voorbergh bedoeld was. Wel zal de Ja vaanse prinses Marline Raspati - voor wie het plotselinge uitstel een zeer treurige zaak was - haar eigen rol vertolken Keuls had haar speciaal voor dit stuk uit Parijs laten over komen. Ze krijgt nu dus de kans haar TV- debuut te maken in ons land; het zal onge twijfeld een wederzijds genoegen zijn. Om vijf voor half elf de eerste vastenepiloog van pater Mijnsbergen; daarna een documetaire „Iets van de middeleeuwen waarin men het een en ander uit deze lang vergleden periode zal zien en horen: mooie en lelijke dingen, die zijn olijven beslaan. Het is een programma van Joost Tholens. medewerking verleent o.m. de Muziekkring Obrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9