Kosten levensonderhoud 0,36 pet hoger door de E.E.G.-graanprijs Levensmiddelen pakket wordt 1.20 pet. duurder BUSRAMP IN BRAZILIË: 35 DODEN Met loonsverhogingen 5 miljard gemoeid Produktschap neemt aardappelen uit de markt V K.V.P. wil mening A.R.P. en C.H.U. weten Prinses Irene niet herdoopt OP DE SCHAATS Werkloosheid bedreigt mannen van Pitcairn Wie heelt voor hen een schoener? VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 PROVINCIALE Z E E W 8 B COURANT In Nederland de grootste prijsstijgingen verwacht De E.E.G.-eommissie verwacht, dat de algemene kosten van le vensonderhoud in Nederland met 0,36 procent zullen stijgen door in voering van de gemeenschappelij ke graanprijs volgens het plan- Mansholt en dat de index van de kosten van het levensmiddelen pakket een stijging van 1,20 pro cent zal vertonen. Het brood wordt 3 tot 4 procent duurder, varkens vlees 6,8 procent, eieren 7 procent en gevogelte 3,8 procent. Deze prijsstijgingen zijn aanzienlijk ho ger dan die welke in andere ge- meenschapslanden worden ver vracht. Dit blijkt uit een studie die de E.K.G.- eommissie heeft laten maken met het oog op de discussie in de E.E.G.-minis- terraad over de nadelige gevolgen voor de consumenten in de gemeenschap van een Europese graanprijs, die het midden houdt tussen het hoge Duitse en het luge Nederlandse prijspeil. Overzicht Een overzicht van de verwachte wijzi gingen in de consumentenprijzen en de indexcijfers van de E.E.G.-landen (ver geleken met het prijspeil van 1962-1963) ziet er als volgt uit: brood: Nederland 3 tot 4 pet.; België 4- 1,5 tot 2 pet.; Duitsland 1,5 tot 2 pet.; Frankrijk 1 tot 1,5 pet.; Italië 2,5 tot 3 pet.; varkensvlees resp. 4- 6,8; 4- 3,45,7; 3,0; 0,1; eieren 4- 7,0; 3,5; 4,6; 2,7; -f 3,6; ge vogelte; -I- 3,8; 4- 1,6: 2,9; 1,0; 4- 2,0; alg. prijsindex: 4- 0.36; 4- 0.05; Duitsland "geen opgaaf; 4- 0,19: 0,11; index leverismiddelenprijzen: -f 1.20; -f 0,14; Duitsland geen opgaaf; 0,44; 4- 0.14. Het rapport tekent hierbij aan, dat de stijging van de varkensvleesprijzen in Nederland aanzienlijk verzacht zullen worden, doordat zij zal san vallen met een dieptepunt dat in 1964 in de pryseyelus van dit pro- Op tie weg tussen Rio de .Janeiro en Sao Paulo is een bus van de rïj- baan geraakt en in een waterreser voir gereden. Bij het ongeluk zijn 35 inzittenden om liet leven ge komen. Slechts één persoon heeft het ongeluk overleefd. HET ZOU een ideale situatie zijn wanneer alleen reis- bureaudirecteuren het in de we reld voor het zeggen hadden, want dat zijn, stuk voor stuk, hoogst-idealistischc en gevoelige mannen die de hele wereld als 'n paradijs zien en die er zonder twijfel nooit toe zouden komen om door staatsgrepen, revoluties of oorlogen dit. paradijs met bloed, zweet en tranen te doordrenken. Met het oog op mijn vakantiebe steding heb ik de afgelopen n-eek tientallen en tientallen vouivbla- den en boekjes van reisbureaus gelezen en bekeken en ik ben tot de verheugende conclusie gekomen dat er niet één plek op aarde is waar geen heerlijk klimaat heerst, waar het niet rustig is, waar de natuur niet wonderschoon en de meisjes niet mooi zijn. Alle water der wereld is blauw, alle hotels zijn voortreffelijk en alle hoteliers zitten te popelen om U (tegen zeer redelijke vergoeding) alle weldaden die men een beminde gast kan bewijzen aan deze gast kwijt te raken. En overal zitten allemaal schattige dames in bad pak op U en mij te wachten. Alle omgevingen zijn mooi. Alle eten is van allereerste orde. Alle schepen zijn comfortabel. Alle treinen zijn comfortabel. Alle vliegtuigen zijn comfortabel. Alle stranden zijn iwt-en-goud, breed en, eeuwig zoning. Alle hotels zijn pas geheel geres taureerd uitsluitend met de be doeling U naar behoren te mo gen herbergen en verzorgen. Alle bevolkingen zijn vriendelijk. Alle plaatsen bieden alle f moder negemakken, die U en mij kun nen dienen en de hele xcereld is lu xueus opdat wij ons kunnen baden in de weelde waarin wij. van huis uit, gewend zijn ons te baden. En alles is zó berekend dat het door iedereen gemakkelijk betaal baar ts. Bovendien is alles, behalve lu xueus modern en uitermate billijk, óók nog gezond En alle prettige plaatsen zijn ge makkelijk bereikbaar. Niet dat ilc daar ooit aan getwij feld heb. maar bij de bestudering van de reisbureaudingetjes wordt het toch zwart op wit en gestaafd door foto's in twaalf kleurendruk, heel helder en duidelijk bevestigd dat onze aarde een verrukkelijk bolletje is. Als haar volken geleid werden door reisbureaudirecteuren her zeg ik) zon er nog minder reden zijn aan (leze zalige waarheid te twijfelen dan nn reeds het geval Als liet overal zo heerlijk is, waar om zou ik mijn heerlijke woon plaats dan verlaten T Oost-west- thuis-hest. Als U die folders over Nederland ziet wilt U niet eens meer naar het buitenland. ELIAS dukt kan worden verwacht. Boven dien kunnen de Nederlandse boeren Frans voedergraan kopen op gun stiger voorwaarden dan de invoer uit derde landen waarmee in deze studie is gerekend. Boeren Voor de Nederlandse boerenstand wacht de K.E.G.-comniissie een netto- inkomensstijging van 27,5 miljoen gul den: hogere prijzen voor granen en ver- edelingsprodukten zullen in totaal 212 miljoen gulden kannen opleveren, doch daartegenover staan meer uitgaven tot een totaal van 184,5 miljoen gulden door prijsstijging van ingevoerde voedergra- nen en andere hogere kosten. De studie komt voorts tot de conslusie. dat de Europese graanprijs geen grote gevolgen zal hebben voor de buitenland se handel. Voor de gemeenschap als ge heel, die overigens voor dc meeste land- bouwprodukten een stadium van zelf voorziening heeft bereikt, zal de Europe se prijs nauwelijks een stimulering voor de produktie betekenen. De behoefte aan granen neemt toe en de E.E.G.-commis- sle gelooft zelfs, dat haar aanvankelijke raming van een netto-invoerbehoefte van circa tien miljoen ton graan in 1970 aan de voorzichtige kant is Slot van pagina 1) loonpauzc zou de werknemers getroffen hebben, die nog geen goedgekeurd nieuw contract hebben. Bouwlonen In feite voltrekt zich de loonoperatle tussen I januari en 1 april 1964, zodat we, aldus de bewindsman, nog zes we ken voor de boeg hebben. Daarna kan het effect van de loon- en prijsbewe ging beter worden overzien en zal de regering opnieuw aan de S E.R. een advies vragen, waarbij de gehele dan bestaande economische situatie en de te verwachten ontwikkeling in aanmerking zal worden genomen. Dr. Veldkamp liet zich niet verleiden zijn mening te geven over de thans afgesloten ca.o. voor de bouwnijverheid, omdat deze ter beoor deling bij de Stichting van den Arbeid ligt. Prijsmaatregelen Minister Andriessen van economische zaken betoogde o.a. dat de winsten sterk onder druk komen, maar dat daartegenover het werknemersaan deel in het nationale produkt aan zienlijk stijgt er komen enkele punten bij waardoor betere in komensverhoudingen en een beter klimaat ontstaan. Terloops deelde hij mee, dat het bouwvolume in de industrie dat voor 1964 geraamd is op 570 miljoen gulden, bereikt zal worden. Wel wordt wat in uitvoe ring is gematigd, maar er is zoveel in uitvoering, dat het volle bedrag kan worden gerealiseerd. Op de prijzen wordt een intensief toe zicht uitgeoefend. Daaraan werken mee 250 mensen van de economische con trole dienst. 100 van de algemene in spectie dienst van de landbouw en 150 van het directoraat generaal van han del en nijverheid. Bovendien voert de minister prijsgesprekken als een onder neming een verhoging overweegt en als een onderneming de prijzen reeds heeft verhoogd. Er zijn verscheidene artikHIFn" in prijs verhoogd, maar veel is ook in prijs gelijk gebleven. Dat laatste deel maakt eerder 80 procent dan 60 procent uit. Van de kruideniersartlkelenlijst van 10.000 stuks gingen 1000 stuks of 10 procent omhoog. Dit betreft dan ook alle artikelen die in een groot modern levens- middelenbedrijf te koop zijn. Let men alleen op kruidenierswaren in engere zin, dan .steeg 18 procent van de artike len in prijs. Men ducht nadeel van de prijsbepalingen voor de middenstand. De minister deelde mee, dat besprekingen met de midden stand gevoerd zijn. Dit bevolkingsdeel geniet ook voordelen van het prijsbeleid, bijvoorbeeld bij de besteding van het eigen inkomen. Voorts wordt bij de hogere reële koopkracht meer besteed, dat wil zeggen, dat vele branches van de middenstand op hogere omzetten kun nen rekenen. niet te hoog zijn. Zeer binnenkort zal het produktschap voor aardappe len voor een overleg worden uitge nodigd. De onzekerheid op de bouwmarkt dient te verdwijnen, zo betoogde drs. Bogaers en onmiddellijk voegde hij eraan toe,'dat ze sedert een aantal uren ts verdwenen, doordat de regering met de ondernemers tot overeenstemming is gekomen over de opneming van de verrekeningsclausule in de bouwcontracten. Er zijn tevens afspraken gemaakt over het tijdig af leveren van de werken. Dat zal de pro duktie ten goede komen. In de contrac ten, die een looptijd hebben van meer dan twee en een half jaar kan de risico clausule worden opgenomen. De Kamer verwierp ten slotte een motie van de communistische heer Jager, waarin de. regering in overweging ge geven wordt geen gebruik te maken van haar bevoegdheid tot onverbindendver- klaring van collectieve arbeidscontrac ten in de bouwnijverheid, wanneer het op 12 februari ji. tussen vakverenigin gen en ondernemingsorganisaties bereik te akkoord door de by het N.V.V., het N.K.V. en het C.N.V. aangesloten bouw- honden zou worden geratificeerd en door de Stichting van dpn Arbeid zou wor den goedgekeurd. .Alleen de C.P.N. en de B.S.P. stemden voor. Aardappelen Met de landbouw vindt overleg plaats over de vraag, of de geldmarges voor de groot- en kleinhandel in aard appelen, gelet op de inkoopsprijzen, Dr. Werner Hey de dood in cel Het produktschap voor aardappelen heeft besloten 25.000 ton Bintje-con-, sumptieaardappelen van kleigrond aan te kopen tegen een pry's van 8 per honderd kg, exportkwaliteit in de sor tering 40 tot 55 mm. of grover af pro- duktiegcbicd. Deze maatregel wordt genomen om een verder inzakken van de telersprijzen te gen te gaan nu de export te beperkt is. hetgeen volgens het produktschap voor namelijk wordt veroorzaakt door het grote aanbod van Franse aardappelen tegen zeer lage prijzen De door het produktschap aan te kopen aardappelen zullen voor veevoeder wor den bestemd De aardappelsituatie is onlangs in het landbouwschap ter sprake geweest. De voorzitter van de hoofdafdeling akker bouw van dit schap, de heer Muntinga, zegde loen toe pogingen te zullen doen opdat het produktschap het hem voor marktordeningsdoelcinden beschikbaar staande bedrag van vier miljoen gulden geheel of gedeeltelijk zal gebruiken om de moeilijkheden te verlichten. Het pro duktschap heeft nu dus twee miljoen beschikbaar gesteld. INSTALLATIE RAAD VOOR DE LUCHTVERONTREINIGING Dc staatssecretaris van sociale zaken en olksgezondheid, dr. A. J. li. Bartels, heeft gistermiddag in dc vergaderzaal hel ministerie in Den Haag de raad - de luchtverontreiniging geïnstal leerd. Een jaar geleden is de commissie inzake de luchtverontreiniging geïnstalleerd. In de plaats van deze commissie treedt nu de bij de wet ingestelde raad voor de luchtverontreiniging. De commissieleden zijn op een enkele aanvulling en wijzi ging na, thans ook allen lid van de raad. Voorzitter van de nu opgeheven com missie was mr. Ch. A. J. M. van Rooy, thans commissaris der koningin in Lim- j burg. De oud-minister van defensie, ir. S. H. Visser is tot voorzitter van de raad benoemd. In zijn korte toespraak zei de staatsse- i cretaris dat de luchtverontreiniging een vraagstuk is waar velen in ons land met bezorgdheid tegenaan zien. ,.U coördineert in uw raad het weten schappelijk speurwerk dat op het gebied van de luchtverontreiniging wordt ver richt. Dit wetenschappelijk en ingewik keld speurwerk is thans de kern van het vraagstuk", aldus dr. Bartels. RISICOCLAUSULE IS WEER VAN KRACHT Het ministerie van volkshuisvesting heeft de volgende toelichting op de gis termiddag door de minister in de Twee de Kamer bekendgemaakte wederinvoe ring van de risicoclausule verstrekt. Voor werken welke na de nieuwe c-a.o. (één maart 1964) worden aanbesteed, contractuele looptijd hebben van dan een jaar, aan geen rislco- elausuie worden aanvaard. Voor werken welke na de nieuwe cao. (één maart 1964) worden aanbesteed en die volgens het op zulk een werk van toepassing zijnde contract een looptijd hebben van meer dan tweeëneenhalf Jaar kan een rlsicoberekeningsclausule ln het con tract worden opgenomen. Daarbij zullen wijzigingen die plaats vinden binnen een jaar na de prijsaan- bieding uitgesloten zijn. Voor werken welke na de nieuwe c.a o. (één maart 1964) worden aanbesteed en die overeenkomstig de bepalingen van het contract een looptijd hebben van meer dan oen jaar en minder dan tweeëeneenhalf jaar, zal ad hoe door de betrokken minister na overleg met het ministerie van economische zaken worden beslist of een rislco-bereke- ningsclausule kan worden opgenomen. Richtsnoer voor een redelijke beoorde ling hiervan zal met name zijn het prijs verschil tussen enerszljds een contract zonder en anderzijds een contract met risicoclausule. Als bijzonder punt bij de aanvaarding van risicoregelingen in aannemingsovereenkomsten geldt dat aan de gereedkomingstermijn en de'boe teregeling voor te late oplevering zoals deze is omschreven in net „algemeen voorschrift voor de uitvoering en het onderhoud van werken onder beheer van het departement van waterstaat" stren- §er de hand zal moeten worden gehou- en dan in de laatste jaren gebruikelijk Is geworden Wijziging in de prijzen van materialen uiteraard beperkt tot de wettelijk toegestane zijn voor zover het betreft contracten waarop een risicoregeling van toepassing is altijd berekenbaar ge weest. De mogelijkheid tot hel opnemen van een verrekeningsmogelijkheid blijft bestaan. In dit verband zal ten behoeve van bedrijven die zelf materialen ver vaardigen in een eigen fabriek een clau sule worden opgesteld, waarin de mo gelijkheid is opgenomen de stijging van de prijzen van die materialen te bere kenen alsof zij door derden waren ver vaardigd. T.V. NOORDZEE GAAT DOOR (Van onze radio- en t.v.-redactie) „We gaan door met T.V.-Noordzee, on danks het feit dat minister Bot gezegd heeft dat gezocht wordt naar maatrege len om op te treden tegen het kunst matige eiland", aldus de heer P. Bran dei, directeur van de N.V. Reclame Ex ploitatie Maatschappij, de K.E.M. Er is rekening mee gehouden dat de regering eventueel stappen tegen T.V. Noordzee zou ondernemen, maar vol gens de heer Brandei kan de overheid niets uitrichten. Dat zou bij het maken van de plannen uit en te na bekend zijn. „Over drie weken begint de aanleg van het eiland" Op 28 februari houdt de heer Brandei tijdens een Junch in het Hiltonhotel in Amsterdam een toespraak tot de leden van het genootschap voor reclame. Hij wilde niet zeggen of hij dan zal mee delen wie de financiers zijn van het pro ject T V.-Noordzee en op welk kanaal de zender gaat werken. Het Wereldgebeuren 50 jaar vechten tegen de bierkaai V &n het leriH I.R.A.) leger van Ierland w weinig meer over H gesteld, he'. wordt i een schand vlek op d leger, dat 50 Jaar g richt en e n o-v- spec id bij de strijd lifkheld van de Iers* De I.R.A is. Mnd* h xtjn activiteiten d staakt, ln verval gei nog slechts uit een HIJ gen. die mo. .r «o-.. IWRSf Op 26 febr 1962. las het verbaasde Ierse volk in z(Jn kranten, dat het onvermijde lijke w.ts gebeurd, de IRA was opge heven. hij nad de wapens opgeborgen en zich teruggetrokken van de grens mot Noord-Ierland (Uister) In dit grensgebied is de I R A na dc on- afhankelijkheid von Eire in 1922. nog 30 Jaar actief geweest, omdat men zien er niet bij kon neerleggen dat zes noorde- t Ieren k Rooms-katholiek op de troon (Van onze parlementaire redacteur) De weigering van de -Tweede- Kamerleden Smallenbroek (a.r.) en Beernink (c.h.) om antwoord te geven op de vraag van de so cialistische fractieleider dr. Von deling. of zij zouden instemmen met een rooms-katholiek op de Nederlandse troon, zal naar het zich laat aanzien dinsdag in de Eerste Kamer een vervolg hebben. Dr. Vondeling had de vraag dinsdag in de Tweede Kamer tijdens het grote de bat over de verloving van prinses Irene gesteld. In de Eerste Kamer komt dins dag de begroting van algemene zaken aan de orde, waarbij men blijkbaar op de zaak wil terugkomen. Vooral in de kring van de fractie van de K.V P. zou men willen aandringen op een openlijk kleur bekennen van de Antirevolutio naire en de Christelijk Historische Par tij Dr. Werner Heydc (61). een vroegere nazi-psychiater die over vijf dagen te recht zou staan op beschuldiging van moord op 100.000 met gebreken behepte Duitsers en joden, heeft zich gisteren •erhangen in een gevangenis te Butz- bach, nabij Frankfort. Heydes beweerde assistent, Friedrich Tillmann (60). die samen met de vroe gere nazi-psychiater en twee anderen te Limburg zou terechtstaan, viel nog geen etmaal tevoren dood uit een kan toorgebouw te Keulen De twee nog in leven zijnde beschuldig den zijn Gerhard Bohnc (61) en dr. Hans Hefelmann (5S). Bohne, die onder borgtocht was vrijgelaten is er vandoor gegaan en zou in Buenos Aires zijn. Hefelmann is ziek en bevindt zich te München. De personen die van Heyde zouden heb ben geleerd mensen die in Auschwitz werkzaam zijn geweest staan thans in Frankfort terecht. Zij hebben verklaard „medische adviezen van een deskundige" te hebben opgevolgd bij de selectie dei- gevangenen voor slavenarbeid en voor de gaskamers. Heyde. die na de oorlog door de Ame rikanen werd vastgehouden, slaagde erin te vluchten en oefende 12 jaar lans praktijk uit onder een andere naam. Hij werkte zich op tot medisch adviseur van de rechtbanken in Sleeswijk-Holstein en zijn identiteit werd pas in 1959 ontdekt. Onbehagen Er leeft namelijk een onbehagen bij het rooms-katholieke volksdeel over de niet openlijk uitgesproken tegenzin bij de protestants-chrlstelijken om wanneer dat ooit mocht voorkomen hun goedkeuring te hechten of hun instemming te be- tuigen met een rooms-katholiek vorst op de Nederlandse troon. De heren Smallenbroek en Beernink hebben een antwoord op de vraag van de heer Vondeling ontweken, zo neemt men in Den Haag aan, omdat zij bij een be vestigend antwoord in conflict gekomen zouden zijn met een groot deel van hun volgelingen en bij een ontkennend ant woord met hun regeringspartner de K.V.P. Niet herdoopt Het rooms-kalholieke dagblad De Volks krant meldde gisteren met betrekking lot de geloofsovergang van prinses Irene, dat de prinses niet is herdoopt. Het blad schreef hierover onder meer: Prinses Irene is bij haar overgang naar de katholieke kerk niet herdoopt Haar doopsel, in 194U in de huiskapel van Buckingham Palace door dominee Van Dorp van de Nederlands hervormde ge- gemente te Londen toegediend, is door de katnolieke kerk als geldig erkend. Aldus wordt uit welingelichte kringen vernomen. Op verzoek van de prinses zijn bij ge legenheid van haar overgang naar de katholieke kerk slechts aanvullende ce remoniën verricht. Dit geschiedde op donderdag 9 januari door kardinaal Al- frink in diens huiskapel aan de Malie baan te Utrecht De prinses legde toen ook de geloofsbelijdenis af. Desgevraagd erkennen betrouwbare zegslieden dat prins Bemhard bij het besluit \an prinses Irene zonder twyfel een bemiddelénde rol heeft land. De Sinn Fein („Alle* voor ons") mi echter de enigs- politieke groepering ln het Ierse parlement, die op liet stand punt stond dat Ulster gewapenderhand moest worden veroverd. De I R.A. vorm de de „sterke arm" van de Sinn Feln. De Ierse regering heeft altijd op het standpunt gestaan dat Engeland, dat woordelijk is, de e-nheid lumen Eire en Ulster zal moeten bewerkstelligen De Britse regering daarentegen staat op het standpunt dat het Ulster economisch en militair za! blijven steunen tot „noord" en „zuid" het over een samen gaan eens zijn geworden Ulster, met als hoofdstad Belfast, is voornamelijk protestant, Eire is echter voor 95 percent rooms-katholiek. Ver der Is Ulster. Industrieel gezien, veel verder ontwikkeld dan het vrij arme Eire. Dit is voor de Engelsen de voor naamste reden geweest voor de afschei ding van de zes noordelijke provincies en is voor menig nationalist is- he Ier en welke Ier Is dat niet een doorn in het oog. Omstreeks het begin van deze eeuw. toen het Ierse nationalisme een nieuwe poging waagde om het Britse bestuur over Ierland, dat dateerde van 1172, omver te werpen, werd de Sinn Fein opgericht. ZIJ omvatte allo nationa listische stromingen van die tijd. De I.R.A., beslaande uit 3000 man. be gon aanvallen te ondernemen op de Brit se bezettingsmacht, die Ix-stond uit 60 000 militairen en 15-000 politieman nen. Na Jaren van zeer verbitterde gevechten werd ln 1922 besloten een onafhankelijk Ierse staat, bestaande uit 32 van de 38 provincies op te nemen in het Britse Gemenebest Deze beslissing leidde tot een breuk in de I.R.A. en tot een burgeroorlog tussen voorstanders van de overeenkomst me*. Engeland onder leiding van Michael Col lins en tegenstanders'er van onder lei ding van Eamon de Valera De groep onder leiding van Collins won len slotte de atrljd en richtte de „Ierse Vrijstraat" op onder bittere verwensin gen van de kameraden waarmee zij sa men voor de vrijheid van hun land had den gevochten. Onder deze opposanten bevond zich ook De Valera, die een voorstander was van een Ierse -nheids- staat. inclusief de zes noordelijke pro testantse provincies. In 1928 zwaaide De Valera om naar de groep van Collins en zwoer de eed van trouw. Weer zes Jaar later richtte hij de „Fianna Fail" partij op en werd eerste minister. Voorlopig kan De Valera op de stilzwij gende steun van de LR.A. rekenen en hij begon vele symbolische banden met En- geiand te verbreken, zoals b.v. de eed van trouw aan de Britse kroon. Maar toen bleek dat De Valera niets moest hebben van een poging om het land gewapenderhand te herenigen, her vatte de I.R.A. zijn activoteiten. De Va lera besloot hierop de I.R.A. buiten de wet te stellen. Dit leidde tot onnoemlijk vele aanvallen van de IRA. in het grensgebied van Ulster en Eire. Gedurende de tweede wereldoorlog zette De Valera 200 leden van de I.R.A. ge- gespeeld. Carlistenbijeenkomst ln ae nieuwe tjsrevue van Maxi en Ernst Bayer, die momenteel Hamburg is te zien, haalt Desmond Scott. een huzaren stukje uit. Zijn vrouw gaat op het ijs zitten met een appel op het hoofd. Des- mond Scott komt met een grote snel heid aanrijden, springt op en splijt met de schaats de appel van het hoofd. Het persbureau A.F.P. berichtte giste ren over prinses Irene, dat zij volgens traditionalistische kringen in Pamplona zal deelnemen aan de Carlistenbijeen komst, die in mei in Montejurra in Na- varra zal worden gehouden. Volgens deze kringen zal prinses Irene dan de witte baskenbaret van de ..Mar garitas" (Carlistische vrouwen) dragen. Haar verloofde, don Carlos de Bourbon- Parma, zal. getooid met de rode baret in de hoop enige militaire steun voor hun aanval op Ulster te verkrijgen. In 1956 begon de I.R.A.-campagne die 1 vijf jaar duurde. Bruggen, douanekan toren en kazernes werden opgeblazen en met bommen en geweervuur bestookt. Met deze acties heeft de I.R.A. zijn eigen graf gegraven. Het definitieve einde kwam na een af schuwelijke aanslag, waarbij een politie man met zijn meisje doorzeefd met ko gels langs de grens werd aangetrof fen. Dit was te veel voor het Ierse volk. De I.R.A gaf de aanslag toe. onder het voorwendsel dat de betreffende politie man een spion zou zijn geweest. De pu blieke op:.-..e richtte zich nu definitief tegen de Sinn Fein, die de laatste jaren toch al zeer veel van haar aanhang had verloren. De Sinn Fein werd uit het parlement verwijderd. Hierop kondigde de LR.A. officieel aan zijn acties te staken. Het leger gaf in zijn afscheidsboodschap toe dat in een land dat zijn uiterste best doet om zich I te industrialiseren en lonkt naar het lid maatschap van de Eu remark t. er geen plaats meer is voor het geweld van een fanatieke groep als de I.R.A. SOUVENIRMAKERS WILLEN NIEUWE MARKTEN VEROVEREN Afstammelingen van de mannen die de beroemde muiterij op de Bounty pleegden hebben zich tot de Verenigde Staten gewend voor een schip dat zij brood nodig hebben om in hun levens onderhoud te voorzien. De 83 bewoners van het eiland Pit cairn willen dit schip gebruiken om de souvenirs die zij vervaardigen, hun voornaamste geldelijke bron van inkomsten, elders aan de man te brengen. Op 27 januari vergaderde de eiland- commissie van Pitcairn, dat een Brit se kolonie is, met enkele oudere lei ders en met drie leden van het Ame rikaanse congres, die het denkbeeld toejuichten eraan mee te werken dat de eilandbewoners zichzelf zullen kunnen helpen. „De bewoners van Pitcairn gaan een crisis tegemoet als het aantal sche pen dat het eiland aandoet steeds minder wordt", zo meent de eiland- Geen markt meer Pitcairn ligt halverwege Australië en Amerika op de route van Panama naar Nieuw-Zeeïand en Australië. Parkin Christian, een voormalige be stuurder van Pitcairn, vertelde dat de eilandbewoners hun souvenirs, meest houtsnijwerk, aan de passagiers van de passerende schepen verkochten. Nu er steeds minler schepen komen is de noodzaak ontstaan nieuwe markten te zoeken. Twee van de congresleden zeiden dat zij zouden uitkijken naar iemand die de mamnen van Pitcairn een schoe ner zou willen geven. De derde meende dat op Pitcairn wellicht een taak zou zijn weggelegd voor het Amerikaanse vredescorps. De Amerikanen zijn al behulpzaam geweest de eilandbewoners een cur sus te geven in navigatie. Eén keer per jaar moeten zy de zee op om op een klein eilandje, dat 120 myl van Pitcairn verwijderd ligt het wynrode hout te halen dat zij ge bruiken voor de vervaardiging van hun souvenirs. „De afstammelingen van de Bouniy- muiters zijn uitstekende zeelieden, maar zij weten niets of slechts wei nig van navigatie", aldus een uit spraak van de „National Geographic Society" „Enkele malen zijn zij er niet in geslaagd het eiland Hender son. waar zij hun hout halen, te vinden". De „Society" deelde mee dat enkele belangstellende Amerikanen gezorgd hebben dal de eilandbewoners een schriftelijke cursus in navigatie kre gen. Voorts heeft men hen een sex tant cadeau Souvenirs „Zij sterven niet uit zij verdwij nen", zei Christian (79). Een ople ving van de souvenirhandel zal mis schien hulp kunnen bieden. Alle man nen op Pitcairn zijn uitstekende hout bewerkers. Uit het hout var. het eiland Henderson. Pitcairn zelf is al volledig ontbast, maken zij vliegen de vissen, schildpadden, vogels en wandelstokken. Op een vraag of Pitcairn onafhanke- !:jk wenste te worden zei Christian: „Da", zijn wij al. niemand bekom mert zich om ons". Christian is een afstammeling van Fletcher Christian, een van de ne gen zeemannen die met 19 Polyne siërs Ln 1789 Tahiti verlieten om zich op Pitcairn te vestigf DE VALERA ..I.R.A. was uit de tijd... Vlag gehesen Volgens de „Society" is de bevolking van Pitcairn vorig jaar gegroeid tot boven de 150. Toen één van de Britse bestuurs ambtenaren eens een regeling wilde doorvoeren die Parkin Christian niet beviel zei hij tegen de Brit: „Het eiland is van mij. Mijn grootvader heeft er indertijd Be vlag gehesen". N.D.P. keurt c.a.o. journalisten goed In een buitengewone algemene leden vergadering van de vereniging „De Ne derlandse Dagbladpers", de organisatie van de dagbladondernemingen, is gis teren het onderhandelingsresultaat in zake de c.a.o. voor dagbladjournalisten voor 1964 met meerderheid van stem men goedgekeurd. Een niet onaanzienlijke minderheid van de dagbladondernemingen stemde te gen. De nieuwe c.a.o.. die za! gelden tot 31 ctecember 1964. v. as reeds in de kringraden der journalistenorganisaties goedgekeurd Zij zal nu ter goedkeuring worden voorgelegd aan de bevoegde in- stanties in Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3