Souburger zat drie minuten in auto: schade ƒ500,-, boete ƒ50,- Ritthems burgemeester: zilveren ambtsjubileum Speciaal regime voor kortgestrafte jeugdigen Na 1970 geen Belgisch- Nederlandse grens meer? MET ULTRA-WASWERKING Lagere vakbondsfunctionarissen geneigd druk uit te oefenen Musicals, wijnen, kazen en kastelen, reizen en dia's... PONDERDAG 13 FEBRUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T KANTONRECHTER MIDDELBURG Kantonrechter„Het heeft iets weg van kwajongensstreek" Xeg keer jU die wagens eens" zeiden twee werklieden op 22 september van het vorig jaar in de Middelburgse Nas- saulaan tegen de loodgieter M. C. A. VV. uit Souburg. Dat wildé VV. wel, want hy volgde toen al rijlessen. Zijn ervaringen In het omgaan mot auto's waren kenne lijk nog maar van korte duur, want tot het keren van de auto kwam het niet. Wel ontstond er een aanrijding, die een schade van door de f 500 met zich mee bracht. ,,'t Was voor de aardigheid", sprak VV. woensdag tot de kantonrech ter, nir. J. Moolenburgh te Middelburg, die de hele geschiedenis nog eens in herinnering riep. Maar dan toch een grapje dat veel geld gaat kosten", concludeerde hy. Op dat moment was er nog geen vonnis uitgesproken. Dat gebeurde even later toen de kantonrechter de Souburger conform de eis van de officier van jus titie, mr. K. P. Doedens, veroordeelde tot een geldboete van twee keer f 25, subs. 25 dagen. „Het heeft iets weg van een kwa jongensstreek", zei mr. Moolen burgh. „U hebt zeker wel op uw kop gehad van uw vrouw?" W. knikte. „Terecht", vervolgde de kantonrechter, „in vele gevallen ge beurt het ten onrechte dat de vrou wen tegen hun man uitvallen, maar nu verdient u het toch wel". Verkeersbord De vertegenwoordiger H. T. van E. uit 's-Heer-Hendrikskinderen zou als be stuurder van een bestelauto op 17 sep tember van het vorig jaar op de Mid delburgse kanaalweg bij het voorbijrij den van een stilstaande vrachtauto een tegenligger hebben gehinderd. De auto, die uit de tegenovergestelde richting kwam moest voor de aanstormende auto op zijn weggedeelte ïn de berm vluchten, waarbij een verkeersbord het moest ontgelden. „De situatie was ter plaatse erg on overzichtelijk", sprak de man. „Dan had u niet moeten passeren", meende mr. Moolenburgh. „Ja maar", zo ging de vertegenwoordiger verder, „twee voor 5 rijdende automobilisten deden het „U bent niet verplicht om in dat koor van drie mee te zingen", ant woordde de kantonrechter, die de man veroordeelde tot een geldboete van f 40, subs. 8 dagen. De officier vorderde een geldboete van f 50 subs. 10 dagen. „Laat het een les voor u zijn", sprak mr. Moolenburgh. De bromfietser M. N. uit Kerkwerve werd conform de eis veroordeeld tot een geldboete van f 30 subs. 6 dagen, omdat hij op 21 oktober te Middelburg op de ventweg naast de Nieuwe Vlissingse- weg tegen een geparkeerde personen wagen was aangereden. Dat de Vlis- «nger M. G. J. G. op 17 oktober te Vllssingen op de kruising Bloemenlaan- Leliënlaan geen voorrang verleende aan een personenwagen kwam hem op een geldboete van 'f 15 subs 3 dagen te staan. De eis van mr. Doedens luidde hetzelfde. „Ik weet niks" „Ik weet er niks meer van", zei de jeugdige bankwerker G. J. V. uit Sou burg. fly sprak over de 19e oktober van KERKNIEUWS „Rome negeert praten over beginsel van de universele kerk Op de vergadering van liet dagelijks be stuur van de Wereldraad van Kerken in het Russische Odessa is dinsdag ge wezen op een „elementaire hinderpaal" op de weg naar de christelijke eenheid, namelijk het „niet aan twijfel onderhe vig geachte beginsel" van de Rooms- Katholleke Kerk. dat zij de universele kerk en het enige centrum voor hereni ging is. Deze opmerking werd gemaakt door een Grieks-Orthodoxe waarnemer dr. Nikos Nissiotes. Hij prees het huidige werk van het Vaticaan op oecumenisch gebied als een „zeer bemoedigende her oriëntatie van de Rooms-Katholieke Kerk", maar voegde eraan toe. dat Rome de voornaamste moeilijkheid voor een gesprek met andere kerken (haar pretentie de enige universele kerk te zijn) „bewust negeert". De secretaris generaal van de Wereldraad van Ker ken. dr. W. A. Visser 't Hooft, zei dat het Vaticaans concilie en de ontmoeting van paus Paulus VI en patriarch Athe- nagoras van Constantinopel in het Hei lig Land „alle andere gebeurtenissen in de oecumenische beweging hebben over schaduwd". Sjaloomgroep over geloofsovergang van prinses Irene De Sjaloomgroep, waerin reformatori sche en rooms-katholieke christenen sa menwerken. heeft een verklaring uitge geven over de geloofsovergang van prin ses Irene. In deze verklaring zegt de SJaioom-groep onder meer: „Hoezeer ook de overgang van het ene naar het andere kerkgenootschap voor lomand persoonlijk een noodzakelijke geloofsdaad kan zijn. op zichzelf is 'dit geen oecumenische stap, die ook door niemand ais zodanig mag worden ge propageerd". Een echte oecumenische gezindheid betekent naar de mening van groep: het verstaan van de evange lische oproep tot metanoia. bekering en vernieuwing op de een ieder toegevallen kerkgenootschappelijke plaats. Een over gang is pas oecumenisch, wanneer ook daarna aan dezelfde oproep tot vernieu wing blijvend gehoor wordt gegeven. De groep verzet zich nadrukkelijk tegen het eanbevelen van toetreding tot de R.-K. Kerk als oen oplossing voor het oecumenisch probleem, maar ook tegen de neiging van protestanten om te rea geren op de wijze van: ..Zo zijn die roomsen". ..Wij roepen allen op, die zich noemen naar Christus, om de in emotie en op winding verkeerd gesproken woorden te herroepen, en op zijn wens geen eerbe toon aan God te brengen voordat ver zoening met de broeders is nagestreefd". De groep vraagt allen die een bestuur lijke en herderlijke taak vervullen, om van nu af aan bij persoonlijke kerk- overgangen te voorzien in contact er overleg tussen de verantwoordelijke per sonen en groeperingen: „mocht in het geval van prinses Irene dooi- kardinaal Alfrink anders zijn gehandeld, dan be treuren wij dit zeer". Indien de doop in dit geval opnieuw ztjn bediend, achten zij dit in strijd met ware katholiciteit. „De doop is teken van de fundamentele eenheid in Chris tus' lichaam". het vorig jaar toen hy in zijn woon plaats met zyn bromfiets in de Kanaal straat tegen een man op reed, die met zyn fiets aan de hand langs de kant van de weg stond. V. kon zich er niets meer van herinneren, omdat hy by de val een hersenschudding opliep. Volgens het proces verbaal had de jongeman nogal hard gereden, in ieder geval bo ven de maximumsnelheid. Mej. J. S., die als getuige werd ge hoord, kwam de toedracht nog eens na der uiteenzetten. De officier eiste een geldboete van f 30 subs. 6 dagen. Mr. Moolenburgh maakte er ten slotte f 25 van. Conform de eis werd de Goese win kelier C. P. V. veroordeeld tot een geld boete van f 40. subs. 8 dagen. V. zou op 18 oktober 1963 vanuit een uitrit de Wilhelminastraat zijn ingedraaid, waarbij hy een bromfietser aanreed. De door A. D. uit Goes ingestelde civiele vordering van f 113 werd niet ontvan kelijk verklaard. Bij het keren van zijn mer T. G. M. van der V. uit Heesch te Middelburg met een andere wagen in botsing gekomen. Dat kostte hem een geldboete van f 40. subs 8 dagen. „Let op deurwaarder", hy loopt er weer uit", zei de kantonrechter, toen L. E. uit Kruiningen door een zijdeur naar binnenkwam en weer op een andere deur afstevende. Even later bleek dat hij op een van de banken wilde gaan zitten. Er staan er hier zoveel, je weet gewoon niet waar je moet gaan zitten", zei hy. „U mag helemaal niet gaan zitten", antwoordde mr. Moolenburgh. „Zo, dat is helemaal mooi", sprak de man, die als getuige moest optreden in de zaak tegen W. M. F. te Kruiningen. Deze verleende op 7 september in zijn woon plaats als wielrijder geen voorrang aan een auto. f 20 subs. 4 dagen vor derde de officier. De kantonrechter vonniste conform. Kamerdebat Het leek wel een kamerdebat, zoveel tijd nam de zaak van J. K. uit Zoute- landc in beslag. K. was ter verantwoor ding geroepen, omdat hy een achter zyn woning staande bedryfsruimte vyf per sonen, die deel uitmaakten van een Duits gezin te slapen had gelegd. Op de zitting van 22 januari, toen de zaak voor het eerst werd bekeken, had K. reeds verklaard, dat hij de mensen mocht onderbrengen. gemeester J. de Pree te Zoutelande, verklaarde dat K. en zijn gezin on geoorloofd het gebouw samen met de Duitse familie had bewoond. Mr. Moo lenburgh achtte het feit strafbaar en legde K. een boete van f 11, subs. 2 da gen op. De officier van justitie was tot de conclusie gekomen, dat het strafbare aan het tenlaste gelegde feit door om standigheden, die na veel over en weer gepraat aan het licht kwamen, niet meer aanwezig was. In deze geest sprak ook de raads man, mr. H. Bruin, die wijzend op de In de toekomst te verwezenlijken herindeling van Walcheren het jam mer zou vinden, dat de gemeente Zoutelande zou opgaan in een andere gemeente. „Jammer vanwege de aardige juridische vragen, die deze gemeente met zijn verordeningen over zomerwoningen, bijgebouwen, loodsen en kampnutten heeft opge leverd". „Erg riskant om in een auto te rijden, van iemand die niet verzekerd is", vond mr. Doedens. Hij zei dit tegen de Domburgse dienstbode mej. J. H. Deze had op 15 oktober in haar woonplaats als bestuurder van een personenauto geen voorrang verleend aan een andere automobilist waarbij een aanrijding ontstond. Mej. H. werd veroordeeld tot een geldboete van f 25 subs. 5 dagen. De officier eiste f 40 subs. 8 dagen. De door W. F. van R. Ingestelde civiele vordering van f 49 werd toegewezen. KUBIEKE METER PAPIER BIJNA OP- Snelschaken om de Zeeuwse jeugdtitel In de rijks h.b.s. te Vlissingen zal op dondefdag 26 maart een jeugdsnel- schaakwedstrijd gehouden worden, met als inzet het kampioenschap van Zee land. Jongens en meisjes tot en met 20 jaar kunnen aan dit kampioenschap deelnemen. Bovendien wordt er voor de jeugd 's avonds een simultaanseance gehouden. Wie dat wil. kan dan tegen de kampioen van Zeeland, Cor Jansen uit Kruiningen schaken. Liebrechts tweede op 1500 meter By internationale schaatswedstrijden in het Bislelstadion in Oslo is de Neder lander Rudi Liebrechts op de 1500 meter als tweede geëindigd achter de Rus Matoesewitsj, die met een tijd van 2.08.4 een nieuw baanrecord vestigde dat op naam stond van zijn landgenoot en olympische kampioen Ants Antsonj met 2.09.8. Liebrechts bleef vandaag met een tijd van 2.09.1 ook onder dit record. Het was tevens de beste tijd die hij ooit op laaggelegen baan heeft gemaakt op deze afstand. Antson werd nu derde in 2.09.9. 4. Haboelin, Rusland 2.10.1; 5. Johan- nessen, Noorwegen 2.10.2; 6. Cees Ver kerk, Nederland 2.10.6; 7. Maier, Noor wegen 2.11.3; 8. Stiansen, Noorwegen 2.11.8, Kositsjkin, Rusland 2.11.8; 12.1 Schenk, Nederland 2.13.3 (persoonlijk record); 18. Peter Nottet, Nederland 2.14.6 (persoonlijk record). Uitslagen 5000 meter: 1. Johannessen, Noorwegen 7.40.4; 2. Maier, Noorwegen 7.41.7; 3. Antson, Rusland 7.43.5 (nieuw pers. record); 4. Kositsjkin, Rusland 7.44.1 (nieuw pers. record); 5. Liebrechts, Nederland 7.45.1; 6. Matoesewitsj, Rusland 7.47.4 (pers. record); 7. Stiansen, Noorwegen 7.54.1; 8. Habiboelin, Rusland en Verkerk, Ne derland 7.55.0; 12. Schenk, Nederland 8.05.7; 17. Nottet, Nederland 8.12.7. Sunïl MINISTER SCHOLTEN BESLOOT PROEF TE NEMEN: De eindstand ziet er als volgt uit: 1. Ants Antson, Rusland 176.300 pnt. 2. Knut Johannessen. Noorwegen 177.223 3. Rudi Liebrechts, Nederland 177.993:' 4. Fred Maier, Noorwegen 178.220; 5. Victor Kositsjkin, Rusland 178.376; 6. Edvard Matusevtich, Rusland 178.523; 10. Cees Verkerk, Nederland 180.350. IR. K. VAN DER POLS: Stijging van de loonkosten zeker 12,5 procent De voorzitter van het bestuur so ciale aangelegenheden van de Fe derale Metaal- en Elektronische Industrie (F.M.E.), ir. K. van der Pols, heeft verklaard dat er teke nen zijn die er op wijzen dat lagere vakbondsfunctionarissen steeds meer de neiging krijgen de onder nemers onder druk te zetten. Voor dit doel schakelen zij naar zijn oordeel bewust de organen der pu blieke opinie in. De heer Van der Pols acht dit een ge- vaarlykc situatie want deze ontwikke ling moet er zyns inziens onherroepe lijk toe leiden dat de ondernemer moet gaan kiezen tussen het toekennen van de vier procent (die voor ondernemingsge wijze differentiatie in het nianinioeta.lv- kooril van de Stichting van den Arbeid als mogelijkheid is opgenomen), of rust, in zyn bedryf. Wanneer opzettelijk op onrust wordt aangedrongen komt de ondernemer met de rug tegen de muur te staan „ook al omdat hij er over het algemeen niet gaarne toe overgaat zich met behulp van publiciteit te weer te stellen". De heer Van der Pols sprak dinsdaj. avond in Nieuwspoort in Den Haag. Hij zei te hopen dat nader overleg in de vak- raad voor de metaalindustrie er toe zal leiden dat hierover opheldering zal wor den verschaft en dat de moeilijkheden kunnen worden voorkomen. „Witten' Hij merkte nog op dat de onderne mers in deze sector van het bedrijfs- BIJ EEN POSITIEVE BEOORDELING VERVROEGD IN VRIJHEID De minister van justitie, mr. Y. Scholten, heeft in principe beslo ten een proef te nemen met een speciale inrichting of kamp voor kortgestrafte, daarvoor geselec teerde, jeugdiger op basis van ge dachten die in een rapport van de penitentiaire Beneluxcommissie zijn aangegeven, aldus wordt mee gedeeld in het januari/februari nummer van het maandschrift voor het gevangeniswezen. In het rapport zijn de resultaten neer gelegd van een studie van de executie van de aan delinquenten van 18 tot 23 jaar opgelegde korte vrijheidsstraf die jvan te korte duur is om een opvoedende behandeling mogelijk te niaken. Het rap- port gaat uit van de grondgedachte dat j wanneer een vrijheidsstraf van korte duur onvermijdbaar is, deze voor de jeugdige delinquent slechts dan geen schadelijke werking zal hebben, indien de jeugdige er toe kan worden gebracht zich de krachtsinspanning te getroosten om liet maximum rendement voor zyn groep dus niet, voor zichzelf op te brengen. De commissie heeft een speciaal regime voorgesteld waarvoor alleen jongeman nen in aanmerking komen die toegan kelijk zijn gebleven voor morele en maat schappelijke gevoelens en psychisch Voor de metaal- en elektronische indus- voldoende evenwichtig zijn om te begrij- trie in ons land, waarin ruim 350.000 pen wat men van hen verwacht. Jonge- leven zijn overeengekomen de. moge lijkheid om van de dlfferentitatie ge bruik te maken, toe te passen geheel in overeenstemming met het marn- moetakkoord nl. in de eerste plaats daar waar overschrijdingen van de gestelde maxima in de ca.o. be staan. deze te legaliseren, dus voor het „witten" van zwarte lonen. •erkneniers werkzaam zijn of meer dan dertig procent van de industriële be roepsbevolking, geldt bepaald niet dat de loonontwikkeling uit de hand loopt. De totale loonsverhoging in deze sector zal tien tot 10,2 procent bedragen. Daarin zijn begrepen verhogingen die nog kunnen worden verwacht als gevolg van de mogelijkheid het werken onder mingsgewijze differentiatie toe te pas sen. aldus ir. Van der Pois. De heer Van der Pols schat dat belde mogelijkheden nog een loonsverhoging var. 1.7 procent tot 1.9 procent tot ge volg zullen hebben. De styging van de loonkosten voor de werkgever zal dit jaar zyns inziens ze ker 12,5 procent bedragen. Daar zal een aanmerkelijk lager percentage aan ver hoging van produktiviteit tegenover staan "naar zyn inzicht. gestichten. Zij worden in vaste groep jes onder een groepsleider ingedeeld. In een dergelijke inrichting verblij ven nimmer meer dan vijftig tot- zeB~ tig jongemannen. Bij de organisatie van het regime dient men onder meer uit te gaan van uitslui ting van iedere vorm van ledigheid, van een verplichting om een maximale pres tatie te leveren in een geïndividualiseerd systeem en van vorming van teamgeest. Ook dient het regime bezigheden op cultureel gebied te omvatten. JAARVERSLAG VAN BENELUXREGERINGEN Nog zeker 5 jaar werk aan Benelux- douanegebied Het, zal zeker nog een jaar of vijf duren voor de lange rijen vracht auto's kunnen verdwijnen die da- de raad van bestuur bouwbedrijf.] gelijks het voort bestaan van een Als reden wordt opgegeven „de sterke oren* on behoef tc aan nauwe samenwerking tus- ee_^ Deigiscne „rens on sen de werkgeversorganisaties in het i danks jarenlange BcneiUX-samen- riif ot> zowel landeiük revio- --erlang accentueren. Dit blijkt Werkgevers in het bouwbedrijf weer eensgezind De Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroansbond is weer toege treden tot de federatieve samenwerkte) ren zal dan onder meer een ontwerpver drag tot wederzijdse bijstand bij de hef- finsr van omzetbelasting e.d. op het goederenverkeer aan de onderlinge gren zen behandelen. Door dit verdrag zal deze heffing van de grens naar de im porteur in het binnenland worden ver plaatst. Voor het verdrag door de natio nale parlementen is goedgekeurd en na proefneming met het nieuwe stelsel al gemeen kan worden toegepast, zullen zeker nog wel vijf jaar verlopen, aldus Waar het belangrijke zaken betreft was de samenwerking met de Christelijke Aannemersbond, zij het informeel, reeds weer tot stand gekomen, De situatie zoals zH voor de breuk bestond, is nu op initiatief van de raad van bestuur bouwbedrijf dus ook officieel hersteld. Het Amerikaanse ministerie heeft aangekondigd dat het heeft verleend tot het vervoer v dollar aan Amerikaanse katoen garOe. ,'ergunning in 4 300 000 laar Boel- Di mt bet zevende jaarverslag van de drie Benelux-regeringen aan de raadgevende interparlementaire Beneluxraad, het Beneluxparle- ment waarin Nederlandse, Belgi sche en Luxemburgse afgevaar digden zitting hebben. Ontwerpverdrag nt komt volgende week vrij- |dag en zaterdag in Den Haag hijeen het slag. Deze termijn zal uien tevens gebrui ken voor het tot stand brengen var een Benelux-douanegebied, waarbin non geünificeerde douanedocumen ten kunnen worden gebruikt, zodat voor alle of vrijwel alle produkten do douaneformaliteiten aan de onder linge grens kunnen worden afge schaft, zo verklaren de drie regerin- gen. Voordien zal echter ook nog een oplos sing moeten worden gevonden voor de verdeling van de douanerechten die aan de buitengrenzen van het Beneluxge- bied worden geheven. De regeringen zeggen in hun verslag toe, dat zij intussen zullen blijven stre ven naar verdere vereenvoudiging en versnelling van de douanebehandeling aan de onderlinge grenzen. In het rapport wordt aanbevolen een stelsel in te voeren waarbij iedere jon geman dagelijks naar zijn prestaties wordt beoordeeld. De mogelykheid dient geschapen te worden dat de jongeman nen die positief op deze behandeling rea geren, vervroegd in vrijheid gesteld kunnen worden, aldus het rapport. Levensonderhoud weer duurder Het landelijk prysindexcyfer van bet levensonderhoud voor gezinnen v n hand- en hoofdarbeiders, zoals het Cen-, traal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1959- 1960 100, gaf een stijging te zien van 110 per medio december 1963 tot 112 per medio januari 1964. Er werd een groot aantal prijsstijgingen geregistreerd. Voor. vrijwel alle catego- riën van de gezinsuitgaven liepen de in dexcijfers op. Belangrijkste artikelen, '.-aarvoor prijsstijgingen optraden, wa ren: brood, koekjes en gebak, suiker, koffie, dranken, vlees en vleeswaren,1 melk en melkprodukten, brandstoffen, kapperstarieven, ziekenfondspremie, dag bladen, weekbladen, sigaren en schoen reparatie, prijsdalingen traden op voor thee, eieren en kleding. Deze laatste da ling houdt verband met de uitverkoop in de verslagmaand. Het Indexcijfer, inclusief de verplichte sociale verzekeringen en de loonbelas ting, steeg van 108 in december tot 109 in januari. Het indexcijfer voor verplich te sociale verzekeringen en de loonbe lasting, steeg van 108 in december tot 109 in januari. Het indexcijfer voor ver plichte sociale verzekeringen daalde ■oornamelijk tengevolge van een mannen wier strafrechtelijk verleden en a-A'ArVmtn' u- wier gedragingen een neiging tot mis- A;°.W.- en A.W.W.-uitkering by daad vertonen, moeten van dit regime gelijkblijvende premie, worden uitgesloten, ook al zijn zij tot korte vrijheidsstraffen veroordeeld. In groepjes De aldus geselecteerde jongemannen Ook voor personeel in de detailhandel 5-daagse werkweek (Van een o verslaggevers) Er komt een vijfdaagse werkweek var 45 uur voor het personeel in de detail handel. Na lang overleg tussen de werk gevers- en werknemersorganisaties is cen bevredigende regeling tot stand ge komen zonder dat de winkelier tot zater dagmiddagsluiting van zyn zaak zal moeten overgaan. Alleen de prot.-christ. middenstandsgroepcringen zullen niet aan deze regeling meewerken. De commissie „arbeidsverkorting in de detailhandel" uit de S.E.R. heeft kennis genomen van dit besluit. De overeen komst zal nu worden uitgewerkt tot een concept-verordening voor het bedrijf schap detailhandel dat per 1 januari 1965 in werking treedt. De overeenstemming omvat een ingewik kelde regeling die uit vele punten be staat. De werknemers krijgen, behalve de zondagen, twee weken vakantie en snipperdagen, nog 50 dagen extra. Van deze 50 dagen ontvangen de werknemers die direct of indirect belast zijn met de opening van de winkel 9 hele vrije dagen op zaterdag en 13 hele vrije dagen op maandag. De overige vrije dagen zullen in de eerste plaats worden gevormd uit de halve dagen, die tengevolge van de bestaande halvedagsluiting voor de de tailhandel reeds worden genoten voorzo ver deze niet samenvallen met boven genoemde vrije dagen. Al deze vrije da gen zullen in iedere onderneming per jaar per werknemer vooraf in een roos ter moeten wordy vastgelegd. Vooral deze regeling vergt een goede organisa tie. De werknemers zullen als gevolg van de vijfdaagse werkweek van 45 uur geen achteruitgang ondervinden van hun in komen. De werknemersvertegenwoordigers heb ben zich het recht voorbehouden, indien de regeling niet bevredigend wordt toe gepast op 1 januari 1967 op de overeen komst terug te komen. Zowel voor het ïn werking treden van de regeling als erna kan in onderling overleg tussen werkgevers en werknemers van een be paalde branche een afzonderlijke rege ling tot stand worden gebracht. Deze af zonderlijke regeling kan tevens inhou den, dat voor die branche een zaterdag middagsluiting ingesteld wordt. Het voornaamste bezwaar van de prot.- christ.. middenstand tegen deze regeling is: dat ondanks de vijfdaagse' werkweek geen zaterdagmiddagsluiting wordt doorgevoerd. De christelijke werkgevers zijn het hier niet mee eens en stellen zich nog steeds op het standpunt van een verplichte zaterdagmiddagsluiting. Durgemeester P. Daniëlse D van Ritthem begint nu toch langzamerhand de bo dem te ontdekken van zijn één kubieke meter secretarie- correspondentievoorraad, die hij zo'n 25 jaar geleden in sloegBij het uitbreken van de tweede wereldoorlog in 1939 bestelde de heer Da niëlse met een vooruitziende blik bij het bureau van de Vereniging van Nederlandse gemeenten voor 400 a 500 gulden aan schrijfbehoeften: briefpapier, f oho vellen, ven sterenveloppen en gewone en veloppen, alles bij elkaar een kubieke meter, arriveerde in Ritthem. Vele jaren heeft de secretarie van deze Walcher- se gemeente plezier van die aankoop gehad! Toen, pas na een half jaar na zijn benoe ming, en gedurende de kwart eeuw waarin de heer Daniël se eerste burger van Ritthem is, heeft deze burgemeester blijk gegeven van een gezon de zakelijke inslag (zijn op leiding aan de hogere han delsschool te Middelburg zal daaraan wellicht niet vreemd zijn) die Ritthem altijd ten goede gekomen is. Er zijn nog meer voorbeelden. Dank zij de initiatieven van burgemeester Daniëlse was Ritthem niet zyn 1000 hectare oppervlakte één van de eerste Wnlcherse gemeenten, die de herverkaveling benutte om haar onrendabele gebiedsdelen van nutsvoorzieningen als wa ter, gas, elektriciteit en tele foon te voorzien. Alle vèraf-ge- legen boerderijen hadden in 1955 al waterleiding (waarvoor de landbouwers geen kosten hoefden te maken): te 1956 stelde de heer Daniëlse een project op (voor de technische details wendde hij zich tot de deskundige instanties) voor de elektriciteitsvoorziening, dat in 1959 zijn beslag kreeg; en tien jaar terug maakte hij een plan voor telefoonaansluitingen, dat hy er eveneens „doorge drukt" kreeg. SPORT-MUZIEK Ook het verenigingsleven in Ritthem ondervond veel steun van de burgemeester. Er kwam een fraai sportterrein, waarop de leden van de korfbalvereniging At las zelf een kleedlokaal bouw den. Er kwam een muziektent. de en die de inwoners zelf bouw den. De muziekvereniging ONDA moest nieuwe instrumenten en uniformen hebben, duizenden gul dens waren er voor nodig. Bur gemeester Daniëlse stelde finan ciële plannen op: de instrumen ten en uniformen kwamen er. Nu komen burgemeesters van ver schillende Zeeuwse gemeenten vragen hoe de heer Daniëlse dat voor elkaar kreeg... Burgemeester Daniëlse heeft het altyd prettig gevonden eerste bur ger van Ritthem te zijn. „Je hebt als burgemeester-secretaris -en ambtenaar van de burgerlyke stand alles zelf in de hand. Je wordt niet de neus op het ge meentelijk leven geduwd en om dat het een kleine gemeente is, kun je plannen, zoals bijvoor beeld de modernisering van de verlichting, radicaal uitvoeren", verzekerde de heer Daniëlse. Vlak na de oorlog heeft de heer Da niëlse enkele malen het verzoek gekregen om andere Zeeuwse ge nieenten te komen leiden. Hij is er niet op ingegaan; hij wilde zijn gemeente, die voor dè helft in het water weggespoeld was, niet ach terlaten. De oorlogsjaren hebben ook bij Ritthems burgemeester onver getelijke indrukken achtergelaten. Hy kan er uren over vertellen. Over de Fransen, die in de mei dagen van 1940 door Ritthem de Duitsers tegemoet trokken en er voor moesten terugwijken- De heer Daniëlse heeft nog talryke BURGEMEESTER P. DANIELSE ...plannen, dia's, reizen maken... herinneringen stafboeken, be velen enz.) aan de Fransen, die door hun moed het respect van de burgemeester wonnen. Naar aan leiding van een door Elseviers uitgeschreven prijsvraag maakte de burgemeester een interessante beschrijving over de meidagen '40. Van december 1940 af werd bur gemeester Daniëlse door de bezet ters als staatsgevaarlijk be schouwd in een hegrottngstoe- spraak had de heer Daniëlse de beginselen van de Franse revolu tie aangehaald HA, BURGEMEESTER In 1944 dook de Ritthemse burgemeester onder. Bijna heel Walcheren zwierf hij rond met zijn gezin. Op een kwade dag, het eiland was reeds geïnun deerd. voer de ondergedoken burgemeester met een bootje over het eiland; er passeerde een Duitse patrouilleboot en de luitenant daarin riep opge wekt: „Ha. burgemeester" Gelukkig wist hij niet. dat de heer Daniëlse ondergedoken was. Ook zijn radio liet de burgemees ter „verdwynen", bij Jacobus Osté, en na de oorlog hebben de schoolkinderen nog vele jaren plezier van dit toestel gehad. Al pratend met de heer Da niëlse blijkt spoedig, dat hij niet alleen maar een burge meester is. die zich slechts met gemeentelijke zaken bemoeit. Ritthems eerste burger heeft verschillende liefhebberijen, en hij praat er graag en onder houdend over. Tijdens die ge sprekken vallen namen als die van Abraham, Berlin. Kern, Novcllo, Coward, I.oewe, Rod- gers cn Hammerstein en vele anderen Want de muziek, die deze „showbusiness-men" maakten, is voor burgemeester Daniëlse evenzeer „gesneden koek" als bijvoorbeeld een be grotingswijziging Uren geniet hij ervan, via de spe ciale programma's van de B.B.C en in talrijke „plakboeken" heef. de burgemeester ruime aandacht besteed aan de zakeiyke realiteit van deze hobby. Dan springt de burgemeester over op Franse'wijnen, cognacs en ka zen, op de kastelen van Frankrijk aan de Loire en van Versailles. Hij heeft er vele en interessante overzichten van aangelegd. Er ko men vervolgens dikke boeken op de tafel: "de vaderlandse zee geschiedenis. Burgemeester Da niëlse is in deze boekwerken over de historie van de „Nederlandse vlag op de wereldzeeën" even thuis als in de raadsstukken! Het zyn liefhebberijen van een man, die graag wat van de wereld ziet, die graag reist. Die vla honderden kleurendia's altijd een herinnering overhoudt aan de bezienswaardigheden tijdens die reizen. Burgemeester Daniëlse is een enthousiast en bovendien kun dig amateur-fotograaf. Dat onder vond in de mobilisatietijd tot zijn ;eluk een Amsterdamse A.N.P.- ograaf. wiens reportage over op de Ritthemse dijk gestrand- de „Comitas" (het schip ligt daar nu nog onder water» mislukt was. De volgende dag stonden de foto's die burgemeester Daniëlse van het schip gemaakt en welwillend aan de fotograaf afgestaan had, in de krant BIOGRAFIE Hoewel de heer Daniëlse, die op 17 mei 1908 in Middelburg ge boren werd, een handelsopleiding volgde, is hij' nimmer de hande! ingegaan. Hij werkte eerst in de provinciale bibliotheek, moest in 1928 in dienst (reserve-luitenant bij de artillerie) en trok vanuit de dienst naar de secretarie vap Veere. In 1933 werd hij secretaris- ontvanger in Ritthem, in 1939 burgemeester-secretaris en amb tenaar van de burgerlijke stand. De functies van de burgemees ter ziin: commissaris van de waterleidingmij. Midden-Zee land, bestuurslid van de school- artsendienst. penningmeester van het b.l.o.-nazorgwerk op Walcheren en ran de kring Zeeland, secretaris van het Rode Kruis Souburg-Ritthem, notabel van de Ned. herv. ge meente en hij wós (bedankt wegens drukke werkzaamhe den) voorzitter van het ge zondheidscentrum in Souburg en bestuurslid van het Groene Kruis. Zaterdagmiddag a.s. wordt burge meester Daniëlse tijdens een bij eenkomst in het verenigingsge bouw (aanvang half drie) gehul digd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7