RUSSEN STELLEN ZWITSERLAND VOOR NOSENKO'S VLUCHT VERANTWOORDELIJK KLANKBORD Kamer ongerust over loon- en prijssituatie Duitse grens blijft open voor eieren Commentaren op het kamerdebat Tsarapkin: „Zwitsers bieden niet voldoende garanties en bescherming" HOOFDPIJNPOEDERS SPECTACULAIRE POSTZEGELROOF IN LONDEN VORST NADERT Dodelijke val van nazi-verdachte Bonn geeft strijd op Loodsafhaalboten uit kunststof DONDERDAG 13 FEBRUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 REGERING IN BERN WIJST PROTEST AF 10 februari over de zaak ingelicht toen de Russische ambassadeur mij Wahlen) om een onderhoud verzocht" „Bij die gelegenheid heb ik Lochtsjakof gezegd dat de Russische delegatie meer samenwerking dient te onderhouden met de politie in Genève". De Zwitserse regering heeft gisteren de Russische bewering als zou zij hebben toegestaan dat op haar grondgebied „buitenlandse agen ten" de verdwijning van de Russische afgevaardigde op de ontwape ningsconferentie Joeri I. Nosenko hebben bewerkstelligd, als „onwaar en onjuist" van de hand gewezen. De Zwitserse minister van buiten landse zaken, Friedrich T. Wahlen zei gisteravond op een persconfe rentie dat hij de Russische ambas sadeur Alexander I. Lochtsjakof bij zich had ontboden om „for meel" tegen de Russische bewerin gen te protesteren. „De beweringen van de Sowjets rijn onwaar en onjuist", zei Wah len. Hij verklaarde dit ook tegen Lochtsjakof te hebben gezegd die hij onder ogen bracht dat „het karakter van dergelijke aantijgin gen strijdig is met normale diplo matieke betrekkingen". Wahlen begon zijn persconferentie met het in herinnering brengen van de vol gende feiten: Nosenko verdween op 4 februari, des middags omstreeks 3 uur. nadat hij had gezegd te zullen gaan lunchen". De Russische delegatie stelde de politie in Genève 27 uur later, op 5 februari •s avonds om 5.40 uur. van Nosenko"- verdwijning op de hoogte". Diezelfde avond stelde de politie een onderzoek in in het hotel van Nosenko en ontdekte daarbij dat al zijn bagage en zijn persoonlijke bezittingen door de Sowjetdelegatie waren weggehaald". Geen foto's „De Sowjetdelegatie deelde de politie mee dat zij geen foto had van Nosen ko ten behoeve van het politiear chief. De politie kreeg echter toch de beschikking over een foto door een beroep te "doen op fotopersbureaus". Wahlen ze het een foto was die op een pa:.,, was genomen. In zijn feitenopsomming verklaarde hij ver der: „De Sowjetdelegatie heeft de politie in Genève gevraagd de grootste geheim houding over deze zaak te betrachten en pas op 6 februari gaf zij de politie toestemming Interpol in te schakelen". „Wat het Zwitserse ministerie van bui tenlandse zaken betreft dit werd pas op Verrassing „Met samenwerking bedoelde ik Ook inderdaad samenwerking, met name op het punt van verstrekken van de nodige inlichtingen aan de politie en het leek erop alsof de ambas sadeur tevreden was gesteld". Wahlen verklaarde daarna dat men kon begrijpen hoe verrast de regering in Bern was door de verklaring van Tsarapkin. Tsarapkin die gisteren op een perscon ferentie in Genève sprak, verklaarde dat zijn regering verwachtte dat Zwitserland zou trachten de terugkeer van Nosenko „naar zijn werk, vrouw en gezin", te bewerkstelligen. Indien. Nosenko zich inderdaad „in handen van de Ameri- Joeri Nosenko kaanse autoriteiten bevindt", aldus Tsarapkin, dan ligt de schuld bij Zwit serland. „Dit kan alleen maar betekenen dat de Zwitserse autoriteiten afgevaardigden op internationale conferenties niet vol doende bescherming en garanties bie den, maar ook de provocerende activi teiten van buitenlandse agenten op hun grondgebied toelaten", voegde Tsarap kin eraan toe. Slot oan pagina 1 men kon worden. Voorts waar schuwde hij tegen een te groot ver- De heer Joekes vond priisbeschikkin- gen er zijn er kortgeleden zeven op één dag uitgevaardigd een record waarvoor de V.V.D. zeker geen medaille over had alleen aanvaardbaar als men met de prijzen werkelijk alle per ken te buiten gaat. Hij meende dat dit niet het geval is eii dat daarom met prijsbeschikkingen een onnodige druk op het bedrijfsleven wordt gelegd. Vrije Ionen De heer Blaisse van de K.V.P. stond kritisch tegenover de maatregelen van de regefring ten aanzien van de schorsing van vervroegde afschrij ving en van de investeringsaftrek. Wel kon hij zich verenigen met de kredietbeperking en met de verho ging van de eerste aanbetaling bij af betalingsovereenkomsten. Hij conclu deerde dat de spanningen worden be streden met een beleid, dat geen evenwichtige indruk maakt. De lo nen zijn in sterke mate vrij gewor- Deze laatste opmerking ontlokte de heer Roemers (p.v.d.a.) de interruptie, dat de prijzen m veel sterkere mate vrij zijn en dat de heer Blaisse in de eerste piaats had moeten verzoeken om stren ge maatregelen tegen prijsverhogingen. De heer Lankhorst van de P.S.P. be toogde o.a. dat de consumenten prijs bewust gemaakt moeten worden en hij leverde kritiek op de verticale prijs binding. De christelijk-historische heer d. Mei steunde in het algemeen het beleid van de regering, dat er, naar hij zei, op gericht is inflatie van de lonen en prijzen te voorkomen. Hij achtte vergroting van de export voor Neder land noodzakelijk en vond evenals de heer Vondeling, dat de prijsbepaling van onroerende goederen te veel wordt overgelaten aan het vrije spel der maatschappelijke krachten. Benijdenswaardig de metis die met hart en ziel car naval kan vieren, want het moet een groot voorrecht zijn vrolijk en ongestoord-gelukkig te kunnen zijn op daartoe door de kalender bepaalde dagen. Ik wou dat ik het kon. Ik wou dat ik vooruit de zeker heid had: Op die en die en die dag in februari zal ik opgewonden van vreugde zijn, zal ik zingen en dansen, zal ik drinken en juichen, zal ik de meisjes schattig en alle mensen aardig vinden; zal ik dwaas zijn en uit mijn dagelijkse, beklemde Ik treden om een satyr, een zonnekoning, een ongebreideld minnaar van het zalige leven te zijn. Wat een voorrecht om dit te kun nen! Ik heb het nooit gekund en ik heb het mij zelf altijd verwe ten. Wie het niet in zich heeft kan het zich nóóit verwerven. Wie geen geboren en getogen carnavalsmens is, moet niet proberen het te icor- den. Uij kan met de beste voornemens bezield zuidwaarts reizen met het voornemen zijn doordeweekse net- temanspakje te ruilen voor de wij de kleurige klerer van de clown wat binnen die slobberige kleu righeid is, blijft wat het was: een loodzwaar, vaal heertje van de beste getuigen voorzien, door en door betrouwbaar, onze innig ge liefde echtgenoot, de oppassende vader zijner kinderen, onze ge waardeerde medewerker, wiens Vlijt en toewijding onze N.V. be toond, wij nimmer zullen vergeten maar carnavalsgast wordt hij nimmer als een onkreukbare middernachtzendeling zal hij staan te midden der ware vier- ders; als ecu dorre vermaner, een bélachelijk-vreemde eend in de bijt. Nee, beste mensen, probeer het niet. Wat mij betreft moogt. ge tot diep onder de rivieren afdalen naar het opper-luidruchtige, dansende land van N immer-N immer en trachten zot te zijn te midden der zotten; naar beste welen en met alle goe de bedoelingen van uw welwillen de hart kunt ge meehossen in de eindeloze, onvermoeibare mensen zee der ware carnavalisten.... ge kunt uw keel schor zingen in hun tienduizendvoudige koor.. ieder die U ziet en hoort zal zelfs achter het geheimzinnigste mas ker, onmiddellijk ontmaskeren en herkennen als de vreemdeling- van-goede-wllle, die braaf probeert en bij zijn eerste probeersel reeds door de mand valt. Van mij moogt. U gaan. Ik lean U niet tegenhouden. Ik lean U alleen raden het niet te doen, om U een ontgoocheling te besparen. U kunt véél, maar geloof mij: dit kunt U niet. Droogstoppel in cloicnspak. Laat me niet lachen. ELIAS Repercussies In dc nacht van dinsdag op woensdag heeft een bende inbrekers in Londen zich meester gemaakt van een collectie van twee miljoen postzegels ter waarde van een miljoen gulden, waaronder zeer zeldzame. jccesvolle inbraak, gepleegd 1n Londens uitgaanswijk West End bij een bekende postzegelhandel. is kennelijk het werk geweest van een bijzonder goed georganiseerde bende. Na eerst de toegangsdeur tot de kantoorruimte van de firma te hebben geforceerd, sneden zij met acetyleenbranders twee brand kast open, waarin de kostbare buit werd bewaard. De nachtwakers van het gebouw waarin de firma is gevestigd, merkten tijdens hun ronden niets van wat er gaande was. Met het oog op de mogelijkheid, dat de dieven zullen trachten de zegels zo snel mogelijk naar het buitenland te krijgen, is Interpol ingeschakeld en in alle Brit se havens een verscherpt toezicht inge steld. Tot de bult behoort een vel van 104 mis drukken van vorig jaar in Nieuw-Zee- land uitgegeven spoorwegpostzegels van 1 8. 9. De waarde van dit vel wordt op 100.000 gulden geschat, verder vijf ze gels van Sierra Leone van een pond sterling met een geschatte waarde van 8000 gulden. De verzekeringsmaatschappij heeft een beloning van 50.000 gulden uitgeloofd. MINDER ADVERTENTIES VOOR SIGARETTEN (Van een onzer redacteuren) Naar de Revue der Reclame signaleert is het aantal mm-rcgels van adverten ties in de rookartikelbranche in hei tweede kwartaal van 1963 tien miljoen minder geweest dan in he* tweede kwar taal van 1962. De daling is begonnen op ruim 23 miljoen mm en geëindigd op ruim 13 miljoen. Vooral de sigaretten hebben bierbü de doorslag gegeven. Advertenties voor sigaren namen zelfs nog iets toe Tabak en shag waren var iets grotere omvang dan het jaar tevo ren in de gewone advertenties, maar bleken bij de z.g.n. ingezonden medede lingen sterk teruggelopen. Sigarettenadvertenties toonden een enor me terugval. Gewone omvatten in het. tweede kwartaal van 1962 nog ruim 6 miljoen millimeter. In 1963 was dat nog slechts 1,8 miljoen. Bij de ingezon den mededelingen werd het cijfer ruim 3 miljoen nagenoeg gehalveerd. Vooral door deze scherpe daling is het totaal- aantal geplaatste mm-regels aan advertenties in de dagbladen in het tweede kwartaal van 1963 3,5 procent lager geweest dan het jaar tevoren, zo deelt de Revue der Reclame mede. Een storingsfront, dat woensdag voornamelijk hier in het zuid westen van het lar.d nog regen bracht, wordt gevolgd door dro gere en koudere lucht, die mei een meer noordoosten wind uit Scandinavië wordt aangevoerd Zowel in Rusland als in Scandi navië is sprake van een felle kou- de-aanval met 's nachts 15 tot 25 graden vorst- In Denemarken bleef het woensdag de hele dag 3 tot 6 graden vriezen De vorstlucht be reikt vandaag het noordoosten van ons land en nadert daarna ook onze omgeving Het lijkt ons waarschijnlijk, dat in de komende 24 uur de vorstlucht ook tot bij of over Zeeland zal uitstromen. Wij gingen de laatste dagen al een beetje in de richting van het voor jaar. maar nu moet er eerst nog weer een koudegolf verwerkt wor den. Het Wereldgebeuren Water en vuur Guai Friedrich Tillman, een oud-nazi die vol- pr' gende week terecht zou staan wegens p.j. medewerking aan Hitiers eutbanasiepro- gram, heeft gisteren een dodelyke val gemaakt In de binnenstad van Keulen. HU kwam neer van de achtste verdie ping van een kantoorgebouw, waar hU juist zUn zuster bezocht had dlc daar I gerijtje. w werkt, en was op slag dood. De politie .-ten, dat heeft een onderzoek ingesteld. opzet ;;c; De 57-Jange Tillman zou aanstaande- dinsdag in het Wcstduitse Limburg voor de rechter verschijnen om zich met dr. Werner Heyde en dr. Hans Hefel- mann te verantwoorden voor het aan deel dat zij gehad zouden hebben in de moord op ruim 100.000 geesteszieke Duit sers, Tillman was van 1934 tot aan het eind van de oorlog belast met de leiding van de weeshuizen in Keulen en maak te deel uit van T-4. de nazi-afdeling vooi rassenzuivering en euthanasie. AIM droogje drinkwater af te snij weliswaar niet het lei maakt, maar hen to< mate aan comfort be een paar drinkwaters terrein, maar die leve klein deel van de bene water. De voornaami van de Yatc ras-rivier en dit water wordt zes kilometer lange p voorraadtankb van ae enigde Staten onenig! BOUWVAKKERS KRIJGEN 16 PROCENT De onderhandelingen over do. houw c.a.o., die gisteren zyn gehouden in ht gebouw van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, hebben in principe overeenstemming geleid. Beide partijen, zowel de werknemer de werkgevers, hebben overeenstemming bereikt inzake de nieuwe c.a.o. De uur lonen zullen worden verhoogd met 16 9é. De verhoging van het spreidloon (dat wil zeggen de individuele differentiatie) zal lopen van nul tot vijf procent. Ook zijn in de secundaire arbeidsvoorwaar den verbeteringen aangebracht. Onder meer zullen de vakanties worden uitge breid met twee dagen. In een communiqué van de raad van bestuur bouwbedrijf wordt meegedeeld, dat de nieuwe collectieve arl^eids over eenkomst, op 1 maart a.s. zou moeten ingaan. Als compromis van het gevoer de overleg is thans overeengekomen dat een systeem van prestatiebeloning in alle bedrijven van kracht zal zijn. De hoofdpunten van dit systeem zijn, dat de tariefverdiensten volgens een beloningslijn zullen worden vastge steld. Daarbij is overeengekomen dat voor de tariefverdiensten een gemid deld plafond van 35 is ingevoerd, dat ondoorbreekbaar zal zijn. Voor die wer ken, waarop geen tariefregeling van toepassing kan zijn is de mogelijkheid geopend een franchise van maximaal 15 9r te hanteren, met een minimum van '10 In de thans vigerende c.a.o. ls een rege ling opgenomen volgens welke geduren de vijf werkdagen 9 uur arbeid wordt verricht, terwijl in een periode van drie wintermaanden 8 uur per dag wordt gewerkt, met uitzondering vaii de za terdag, op welke dag de werktijd vijf bedraagt. Voor de periode van ge noemde drie wintermaanden geldt een dispensatiemogelijkheid volgens welke gedurende vijf dagen 9 uur arbeid wordt verricht. Partijen zijn overeengekomen de wer kelijk gereisde uren tot een maximum van 5 te vergoeden met dispensatiemo gelijkheid voor de gevallen dat in op dracht van dc werkgever langer moet worden gereisd. De vergoeding zal 100 van het uurloon bedragen Premie Partijen zijn voorts overeengekomen een belangrijke verruiming dienstjarentoeslag in de tilt» op te nemen. Volgens de nieuwe rege ling zal aan een werknemer hij een vijf jarig dienstverband bij dezelfde werk gever f 2.50 per week toeslag worden gegeven. Voor een 10-jarig dienstver hand hij dezelfde werkgever zal deze toeslag f 5 bedragen, terw 10-jarig dienstverhand in de bedrijfs tak f 2,50 per weck zal worden toege kend. Dez.e toeslagen z.ijn niet cumula tief. In reeds lang verlaten goudmijnen zuiden van Praag worden nieu geboord om na le gaan. of middelen goud kan worden omtrokken erlslagen mpt een laag goudgehalte. zo meld de het Tsjechoslowaakse persbureau Celeka Bohemen was in de middeleeuwen een be langrijk goudproducerend gebied In de rivieren werden toen goudklompen van wel een kilogram gevonden. De heer Kikkert van de C.H.U. was eveneens bereid het beleid van de regering te volgen, maar niet kri tiekloos. Het Nederlandse volk zoti het niet waarderen, meende hij, als het op werkloosheid uitdraait. Toen hij tijdens zijn rede beweerde, dat het hek van de dam zou zijn, als de zwarte lonen in het bouwbe drijf wit worden gemaakt, interrum peerde minister Veldkamp: „Dat be grijp ik niet". Het zou repercussies hebben, ver duidelijkte de heer Kikkert, in an dere bedrijfstakken, waar de lonen dan met 20 tot 25 procent omhoog zouden moeten gaan. Nu ook dat i vant bin schepen met drinkwater in d Guantanamo ztfn. De laatste altijd een tanker bjj de basis in noodgevallen water te ha nabijgelegen Amerikaanse elli Bovendien kunnen de Amer jaren ligt gereed om en op de MR. BIESHEUVEL HEEFT PLEIT GEWONNEN De Duitse Bondsrepubliek heeft gisteravond zijn verzet tegen de Europese Commissie van de E.E.G. over de invoer van eieren in de Bondsrepubliek opgeheven. De regering in Bonn had beroep aangetekend bij de ministerraad an de Europese Economische Ge meenschap tegen de vernietiging van het Duitse besluit de grens voor eieren te sluiten. Aangezien de Duitse secretaris landbouw, Huettebraeuker, gisteravond op de speciaal voor deze kwestie bijeen geroepen ministerraad in Brussel geen enkele steun voor het Duitse standpunt ondervond, restte hem niets anders dan zich bij de beslissing van de Europese Commissie neer te leggen De Duitse regering had zich bij het slui ten van de grens voor eieren beroepen op de in de marktverordening voor eieren vervatte ontsnappingsclausule. De Europese Commissie maakte echter de vorige week deze maatregel onge daan, omdat niet was komen vast te staan dat de marktverstoring was ver oorzaakt door de invoer. De verordening schrijft voor, dat alleen in dat geval de ontsnappingsclausule kan worden i: geroepen en met indien de oorzaak li; bij de stijging van de nationale produl tie. zijn plagerU hebben. Hij k Guantanamo alleen maai prettig maken en de reg< ington op extra kosten j nog aan, dat de huidige situatie op de Duitse markt niet was omstaan door de omvang van de invoer van eieren, maar door de lage prijzen waartegen de eieren aan de Duitse grenzen werden aangeboden. De Nederlandse minister van landbouw, mr. B. Biesheuvel, antwoordde hier echter op, dat dit niet de oorzaak. maar een gevolg Ls van de in de! onidat eruit is gebleken, dat Cuba Bondsrepubliek bestaande toestand, nog steeds naar voorwendselen zoekt om Amerika dwars ie zitten. Zoals be- Minister Biesheuvel wees er op. dat het kend was Castro s ore red. n een reactie op t aanhouden en opbrengen door Ame- „uitgesloten is een oplossing van d®1 rfkaar.s - schepen van aantal Cu- moeilijkheden te verkrijgen door een be- baanse vissersboten, die binnen de Ame- scherming van de Duitse markt. Dit zou nkaanse territoriale wateren hun netten slechts tot gevolg hebben dat de positiemen alle teden on, van de producenten in de andere lid- te geloven, dat Castro dit vLsserij-con- staten van de gemeenschap nog moei- flict heeft uitgelokt, want gebleken 1», Iijker wordt. Bescherming zou dan ook dat de vissersvaartuigen voortdurend in radiocontact stonden met Havana. Aan ten koste gaan van de producenten in de| boord van de schepen moet men hebben andere lid-staten en daartegen verzetgeweten, dat men in Amerikaanse wate- Nederland zich krachtig. ren voer. 1 Dat er verstandhouding bestond tussen ■tssers en de Cubaanse regering valt trouwens ook op te maken uit dc snelle reactie van Cuba. Nauwelijks waren de De minister betoogde, dat de Duitse vissers gearresteerd of Cuba dre.gde eierproducenten thans een te hoge oe- me', het afsnijden van de watertoevoer scherming genieten. Hij voegde hier aan naar Guantanamo. war.néér dé v in- dat Nederland de Bondsrepubliek gen genomen vissers niet onmiddellijk in u_. J* ..ui -rijheid zouden worden gesteld. Bescherming niet het recht wil ontzeggen zyn produk- tie uit te breiden, doch dan zonder be scherming en in open concurrentie. Een Duitse suggestie om een e.vportheffing voor eieren in te stellen werd door Ne derland afgewezen, omdat dit slechts een verdere daling van de prijzen in ons land tot gevolg zou hebben. Gevolg Staatssecretaris Huettebraeuker voer- de gisteren in de E.E.G.-ministerraad Volgens U.P.I. zal prinses Irene na haar huwelijk met don Carlos gaan wonen in dit kasteel. Het is gelegen bij Lignieres in de Franse streek, welke de „Cher" wordt genoemd. Motie De heer Jager van de C.P.N. gaf blijk van een groot wantrouwen in het loon- en prijsbeleid van de regering. Hij diende een motie in, mede onderte kend namens de P.S.P., waarin wordt uitgesproken, dat het onjuist zou zijn om het loonpeil in de bouwnijverheid te binden aan het algemeen stichtings- akkonrd over de lonen en de regering in overweging gegeven wordt geer be lemmeringen in de weg te leggen aan de afsluiting van een c.a.o. voor de bouwnijverheid, die gebaseerd is op de •horstellen van de gezamenlijke vakver- n i gin gen, behorende tot dé moderne, de rooms-katholleke en protestants- christelijke richtingen. Dc beraadslagingen worden vandaag oortgezet. Hoewel Washington aanvankelijk van plan was de autoriteiten van de staat Florida opdracht te geven de vissers vrij te laten, ging dit toen niet door. De Cubaanse eis leek daarvoor te veel op een poging tot chantage. Het ziet er thans naar uit. dat dc Cu baanse vissers de dupe zijn geworden van het spelletje van Fidel Castro, want de wetten van Florida maken het de autoriteiten van deze staat mogelijk overtreders van de vLsseriJbepaltngen te itraffen met een jaar gevangenisstraf. Als Cuba geen water in de wijn doet of liever: geen water naar Guantanamo Iaat stromen, dan zit er voor Amerika weinig anders op dan de Cubaanse vis sers ook inderdaad een jaar vast te hou den. gezaak en Amerika zal ongetwijfeld oet bij stuk houden. Veel ernstiger in cidenten als de invasie in de Verkens baai en de blokkade van het eiland heb ben Castro indertijd niet de moed gege ven iets tegen Guantanamo te onderne men. Het lijkt zeer onwaarschijnlijk, dat hij nu wel een ernstig conflict zou dur ven riskeren. Waarnemers zijn van oor deel, dat Castro slechts een verkenning van de vijandelijke sterkte heeft willen uitvoeren om te weten te komen wat hij aan de nieuwe president van de Verenig de Staten heeft. Hij heeft dat gedaan op het moment, dat Washington zeer geïrriteerd was door de halsstarrige houding van Panama, dat net als Cuba bezwaren heeft tegen de Amerikaanse vestig 11 F.T ALGEMEEN DAGBLAD Slelt ln een het kamerdebat In verband •erloving van prinses Irene, dat de echtgenoot van een troonopvolgster zich zo vertrouwd mogelijk dient te maken met het Nederlandse leven. Hij dient werkelijk Ne derlander te worden Wij hebben hierbij een lichtend voorbeeld Het is duidelijk dat don Carlos van totaal ander gevoelen ls. Op zichzelf mag men hem da» niet kwalijk nemen Zijn ambities blijken wel heel sterk Don Carlos heeft Immers niet verhinderd dat in Nederland pogingen zijn ondernomen tot het maken van propaganda voor de Car- listische aanspraken. Is dit buiten hem om gegaan, dan hebben zijn medestanders gebrek aan gevoel voor verhoudingen getoond. Gemis aan gevoel voor verhoudingen ls de laatste dagen van Spaanse zijde vaker ge toond. aldus Het Algemeen Handelsblad De verloving werd in Spanje officieel be kendgemaakt voordat dit in Nederland ge schiedde Prins Xavier heeft gezegd te verwachten, da» het huwelijk in Den Haag zou worden voltrokken- Het lag In de rede dat prins Xavier Juist voor een gesprek hierover met onze koninklijke familie naar Nederland was gekomen Dit kon uiteraard in de kamer niet ter sprake komen Het debat hebben wij overi gens zeer kunnen waarderen Er is open hartig en wel gedocumenteerd gesproken door een aantal fractievoorzitters en het antwoord van de minister-president was zeker een poging tot openhartigheid, maar op een aantal kardinale punten Is toch on voldoende opening verkregen Het dagblad „DE TIJD" schrijft onder meer: ..Dc kloof tussen protestanten en katholieken is ook op politiek terrein ondanks alle eensgezindheid over de conclusies breder geworden en de heer Vondeling heeft die situatie uitgebuit op de wijze die men van een oppositioneel politicus mag en moet verwachten Uiteraard zijn wij met deze gang van zaken niet zo gelukkig Nee. want zelfs al ging het met de C.D U.-gedachte in Nederland blijkbaar om een dode mus. bet is nooit prettig ie zien hoe de kat er mee op de loop gaat Dc P.v d A is er uiteraard uitstekend In ge plagd politieke winst te puren uit het ka merdebat. dank zij het optreden van de heer Winst van tweeërlei aard, namelijk een de- stratie van ruimdenkendheid op reli gieus gebied en het aantonen van de afwe zigheid daarvan bij de protestants-christe lijke partijen Hoezeer ook dit laatste als socialistische winst beschouwd kan worden blijkt als men bedenkt hoe keer op keer de gedachte aan een nauw politiek samen gaan van katholieken en protestanten ln christen-democratisch verband vooral door K V P. naar voren wordt geschoven als nieuwe vorm van samenwerking waar- men iets mag verwachten Welnu, het debat heeft die hoopvolle verwachting enor me schade toegebracht" Het „ALGEMEEN HANDELSBLAD" schrijft: „Van de vele duizenden woorden die tijdens het kamerdebat zijn gewijd aan de voor lichting, heeft ons het meest getroffen het geen de liberale fractieleider, de heer Geert- sema heeft gezegd over de status van de lei der van de rijksvoorlichtingsdienst (RVD In de wat paniekachlige stemming, die na de gebeurtenissen van de laatste weken is ont staan, hoort men nu hier en daar de gedach te uiten, dat de overheidsvoorlichting in Ne derland in handen moet worden gelegd van een staatssecretaris of minister Wij willen ons tegen die suggestie met krach» verzetten De voorlichting zou aldus, gelijk hieronder uiteengezet, van de drop in de regen komen Daarom deed het ons deugd, dat de heer Geertsema. sprekende over de positie van de directeur van de R V D.. uitsluitend heeft aangedrongen op een ambtelijke rang. die ln overeenstemming ls met de grote verant woordelijkheid van deze functionaris Wij sluiten ons daar gaarne bij aan" Het „HANDELSBLAD" voegt hier nog aan toe: „Regering en Kamer zijn het er over eens, dat de Nederlandse troonopvolging en het Spaanse Carlisme zaken zijn, die niet verenigd kunnen worden Dat is het grote winstpunt van het kamerdebat over de ver loving van prinses Irene, een punt da» wij geven het graag toe gescored is door het kabinet. Geen der sprekers heeft er twijfel over laten bestaan, dat welk com promis dan ook met de politieke activiteiten van de beweging waarmee don Carlos is verbonden, hoogst ongewenst zou zijn Voor het overige heeft dit kamerdebat een teleurstellende Indruk achtergelaten Een welbespraakte minister-president heeft met een trommelvuur van kluiten de kamerleden in het riet gedreven Wel stelden de woord voerders der fracties tal van zaken aan de orde. die onmiskenbaar onder regeringsver antwoordelijkheid vallen, maar de regering heeft besloten, dat de volksvertegenwoordi ging daarvan niets mag weten" Volgens „HET VRIJE VOLK" heeft „de re gering de kans gemist opening van zaken te geven over de voorgeschiedenis van de verloving van prinses Irene. De mi nister-president, mr. Marijnen, heeft zich bepaald tot het beantwoorden en het onbe antwoord laten van de vragen die door de kamer waren gesteld Veel liet hij onduide lijk en uit zijn brokkelig betoog is nog niet op te maken wat er nu precies ls ge- Politiek zat de regering op rozen. He» hele parlement toonde zich ingenomen met het besluit van de regering om geen toestem ming te vragen voor het huwelijk van prin ses Irene. Wam niemand voelde er voor ook maar een kleine kans te lopen hier een ge maal van de koningin te krijgen, die am bities heeft koning van Spanje te worden Deze ambities waren op zichzelf een. af doend obstakel. Dat de prinses buitenslands gaat wonen en zelf ook geen prijs stelde op het behoud van haar rechten kwam daar nog by. Maar verder nebben wij van de lot die de regering van verschillende kanten is toege zwaaid niet veel begrepen De regering zou lof hebben verdiend als zij vanaf het mo ment dai zij van de verloting hoorde en de naam vat: de huwelijkskandidaat kende, zou hebben laten weten dat zij nimmer mee zou werken aan het verkrijgen vanparlemen taire goedkeuring voor dit huwelijk. Van wege de politieke ambities -an de huwe lijkskandidaat" „Bij de vele punten die niet goed uit de verf zijn gekomen behoort ook het punt of het katholiek worden van de prinses een beletsel zou zijn geweest om .haar huwelijk ter goedkeuring voor te dragen als zij met een man zou hebben willen trouwen die geen politieke ambities had en zich Id Ne derland wilde vestigen Aan het beantwoor den van die vraag is de regering naar zij meedeelde niet toegekomen, omdat die vraag niet aan de orde was". Met behulp van een van Nederlands grootste drijvende bokken, de „Ajax", is gistermiddag op de tverf te Aiblas- serdam van Van der (Hessen de W* haalboot „Albatros" te bok Voordat de machtige arm van d< het ongeveer 30 ton wegende ge vaarte van de stelling lichtte, doopte mevrouw F. J. D Doorcnbos-Rccrink, echtgenote van de plaatsvervangend vlagofficier materieel, commandeur J. Doorenbos, het nieuwe schip, dat wordt gebouwd voor rekening van de Koninklijke Nederlandse Marine. De „Albatros", geheel uit gewapend, door glas versterkt polyester ver vaardigd, is de eerste van de twee loodsafhaalvaartuigen. welke thans door bovengenoemde werf en de Amsterdamse scheepswerf G de Vries Lentsch jr. gezamenlijk worden gebouwd. Het ontwerp werd vervaar digd door de Koninklijke Marine Déze ioodsafhaalvaartuigen worden de grootste, tvelke ooit geheel van kunststof zijn vervaardigd in Euro pa en, naar de schout bij nacht P. Kool, vlagofficier materieel tijdens de .ia afloop gehouden receptie ntee- deelde, waarschijnlijk in de gehele wereld. De vaartuigen zullen voorlopig op de i Nieuwe Waterweg worden gebruikt om de loodsen weer naar de vaste wal te brengen. Het ligt echter in de bedoeling te zijner tijd deze sche pen te gaan gebruiken voor het dl- reet overnemen van loodsen aan boord van zeeschepen. De lengte van de nieuwe vaartuigen bedraagt 23.40 meter, de breedte 5.50 meter. De voortstuwing geschiedt door middel van twee schottelroer- propellers, een voortstuwingssysteem waarbij de schroef 360 graden draai baar is. Met de schroef wordt dan ook gestuurd, hetgeen de boten een grote wendbaarheid geeft. De propel lers worden aangedreven door twee dieselmotoren met een gezamenlijk vermogen van ongeveer 600 a.p.k. De maximumsnelheid zal ongeveer 15 zeemijlen per uur bedragen. In Washington vraagt men zich zelfs af of Moskou niet de hand heeft in dit spel letje Het Ls namelijk opgevallen, dat Rusland onmiddellijk op het visserij- en waterincident reageerde met een ver oordeling van Washington's „anti-Cu baanse politiek" in een vrij groot artikel in de Prawda. Vermoedelijk heeft Castro nauw contact onderhouden met Kroesj- tsjew toen hij de waterkraan van Guan tanamo dichtdraaide. 'anneer deze verkenningsthcorie juist is, dan heeft Castro zijn zin gekregen. President Johnson heeft snel en krachtig geantwoord. Hij heeft opdracht gegeven om de water voorziening van Guantanamo in eigen beheer te nemen door watertranspor ten en door het ontzilten van zeewa ter op de basis zelf De schepen die momenteel in de baai van Guantanamo liggen kunnen per dag ongeveer 900.000 liter zeewater in drinkwater omzetten, zodat er van grote moeilijkheden geen sprake Ls. Moeilijkheden dreigen wél voor Castro, want president Johnson heeft tevens gelast ae circa 2500 Cuba nen. die op de basis werken, maar in de dorpen in de omgeving wonen, te ont- ater gezet, slaan Vijfhonderd Cubanen die tegen standers van Castro zijn en die binnen de hekken van Guantanamo wonen, mo gen uiteraard blijven. Deze laatste maatregel is een schadepost voor Cuba, want de arbeiders in Ameri kaanse dienst brengen per jaar bijna zes miljoen dollar binnen, Die deviezen- stroom ziet Castro nu opdrogen en dat in ruil voor een beetje water De vorige maand zijn m de staat New York bijna tien miljoen pakjes sigaretten minder verkocht dan in januari :96a. wat bijna 500.000 dollar minder aan belasting op bracht Een woordvoerder van de belastingen zei dat dit waarschijnlijk veroorzaakt is dzor het rapport over de gevaren van het roken van li Januari

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3