Slecht weer dwong drie Engelse sportvliegers naar Zeeuwse bodem Zeeuwse VVV's hebben financiële zorgen BILT Minister tikt St.- Philipsland op vingers ALMANAK P.T.T. IN ELLEWOUTSDIJK NAM NIEUW KANTOOR IN GEBRUIK Kapelse primeur vijf aardbeien VOORBEREIDING VAN HET G0ESE „BAKKERIJ-EVENEMENT" OP GANG Veel werk aan Walcherse wegen AEG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 13 FEBRUARI 1964 (Van onze Haagse redactie.) Do minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, heeft in antwoord op schriftelijke vragen van liet Tweede Kamerlid Scliops (p.v.d.a.) meege deeld, dat hn Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft verzocht het ge meentebestuur van St.-Philipsland erop te wijzen, dat by de behandeling van de gemeentebegroting de be staande wettelijke bepalingen naar letter en geest behoren te worden na geleefd. De begrotingen voor de jaren 1962, '63 en '64 zijn de raad aangeboden op respectievelijk 20 oktober 1961, 16 november 1962 en 30 september 1963. Dat. betekent, dat niet de hand is gehouden aan de termijn, die in de Gemeentewet wordt genoemd. Het blijkt gebruikelijk, dat in St.-Phl- lipslamd onder aanbieding van de be groting aan de raad wordt verstaan een mededeling in een openbare ver gadering, dat de begroting van het komende jaar in concept voor de raadsleden op de gemeentesecretarie ter beschikking ligt. Kort voor de openbare behandeling van de begro ting in de raad krijgen de leden een toelichting waarin alle posten met name zijn genoemd en de geraamde bedragen per post zijn vermeld. In de commissie voor onderzoek zijn alle raadsleden benoemd. Van een eenzijdige samenstelling der commis sie kan derhalve niet worden gespro ken, vindt de minister. Het verslag van de commissie is in de raadsver gadering van 4 december 1963 voor gelezen. Eén der raadsleden (de heer A. A. Rijstenbil van de alg. lijst red. P.Z.C.) heeft gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen en een ander lid heeft over een onderdeel vragen gesteld. De begroting is der halve niet als hamerstuk afgedaan, aldus de minister. Minister Toxopeus zegt verder, dat blijkens de notulen vam de vergade ring van 4 december één der raads leden schriftelijk een klacht heeft in gediend, dat hem als gevolg van de in St.-Phillpsland gangbare methode, de tyd ontbreekt de begroting behoor lijk te bestuderen en zich voor open- bare behandeling van de begroting voor te bereiden. Blijkens dezelfde notulen heeft de bur gemeester inderdaad verklaard, dat hij in het algemeen geen termen aan wezig acht in de gebruikelijke gang van zaken ten aanzien van de behan deling van de begroting verandering te brengen en dat hij daarbij heeft opgemerkt, dat men, indien er geen tijd overschiet om een en ander na te gaan, geen lid van de raad moet zijn. De minister bevestigt ook de vraag van de heer Scheps of de burgemees ter door de pers om commentaar gevraagd geantwoord heeft: „het interesseert my niet meer wat iemand ztegt", daarmee doelend op het raads lid, dat zich niet met de gang van zaken heeft kunnen verenigen. Tot besluit van zijn antwoord komt mr. Toxopeus dan met de mededeling van zijn verzoek aan G.S. TATj| BMI HK9 SHBg gSl A 'O/T AUTOMATIC V» TOASTER T69.S0 AUTO'S UIT DE BOCHT OP WEG IJZENDIJKE NAAR SCHOONDIJKE Op de weg van Schoondyke naar IJzen- djjke zyn de afgelopen dagen verschil lende auto's uit de bocht gevlogen en ir de langs de weg lopende sloot terecht gekomen. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Er was vrij ernstige materiële schade. Oorzaak van de onge vallen was steeds de te hoge snelheid, waarmee de (beruchte) bocht bij „Oran- jedijk" werd genomen. Woensdagmorgen schoot C. H. van V. uit Biervliet met zijn auto uit de bocht bij „Oranjedijlt". wat W. B. S. uit Vlis- singen dinsdag overkwam in dezelfde bocht en eveneens de verpleegster J. van C. uit Terneuzen. De wagen van de verpleegster werd dusdanig beschadigd, dat het voertuig naar een Oostburgse garage moest worden gesleept. Woens dagmiddag om half twee verleende de automobilist H. T. van L. uit LTzendijke geen voorrang aan de auto van F. R. L. uit Middelburg. De wagens botsten en de auto van L. kreeg flinke schade. Dit on geval gebeurde op de kruising bij „Ti- voli". Zeeuwse Dwalen Oolc naar Italië 't. komende sei zoen? Wcmt het seizoen komt, in ons helemaal niet zo koude Neder land steken krokussen en narcis sen de kopjes al weer dik boven de grond. Mocht men, geschraagd door de jongste loonronde toch naar Ita lië willen, laat men dan niet ■ver dwalen. Misschien dat het tóch even kan de minister heeft nu ook een prijsstop afgekondigd voor muizevallen, duurder dan twintig cent wil hij ze niet op de markt zien. Maar laten we niet afdwalen het ging over vêrdwalen, in Italië. Dat is een groepje Zeeuwse plat telandsvrouwen overkomen, dat in mooi Milaan verzuimde brood kruimeltjes te strooien en zo wat moeizaam aan de weg terug be gon. Gelukkig maar, dat een van de dames op het straatnaambord je had gelet- Ze moesten naar de Benso Unica, mooie boulevard hoor, beetje smal voor een boulevard, maai de fol der had toch niets te veel gezegd. Ze zijn er gekomen, langs een spoor verbijsterde Italianen, die bij hun gevraag vaar da Senso Unica ilicp meevoelden, maar van wie er toch één voorzichtig een agent waarschuwde. Die heeft hen gerustgesteld met- de mededeling,' dat in Milaan voetgangers nergens éénrichtings verkeer is opgelegd. OP WEG VAN ROTTERDAM NAAR OOSTENDE NOODLANDING BIJ MIDDELBURG Met een perfecte noodlanding en zonder ook maar een enkel schram metje heeft de 34-jarige Engelse sportvlieger Eric Blacklook uit Woking zijn sportvliegtuigje gis teravond midden in Walcheren op het grasland van de Middelburgse landbouwer Joh. Besuijeu in de buurt van de Scliroeweg neergezet. Blacklook en zijn medepassagiers, de 30-jarige Dorothy Preston, eveneens uit Woking, en de 30- jarige William Keith Sherwood uit Wokingham, kregen niet eens de gelegenheid om zoals dat heet met- de-schrik-vrij-te-komen, want de landing ging bijzonder vlot. De Engelse sportvliegers, leden van de Tigerclub uit Londen, wa ren genoodzaakt de Walcherse bodem op te zoeken, omdat de mist vlak boven de Zeeuwse grond ;eraakt. Tegen vier uur was Blacklook met zijn, sportvliegtuig van het Franse type Jodel witte kleur met rode strepen, nummer G-ARDZ van Rotterdam- Airport opgestegen. Het drietal had gisteren en de dag tevoren een bezoek gebracht aan Nederland (o.a. Schiphol. Amsterdam. Utrecht en Rotterdam) en besloot nu via het vliegveld van Oost ende, waar het de nacht zou doorbren gen, zijn pleziertochtje met Londen-Air- port ais einddoel, te beëindigen. Bij de boerderij van de familie Dinge- manse gaven de politiemannen via de mobilofoon de bijzonderheden door aan het bureau in Middelburg, waar de dienstdoend brigadier De Groene on middellijk de rijksluchtvaartdienst en de verkeersleiding van Schiphol, die in con tact met het vliegtuig had gestaan, op de hoogte stelde van de geslaagde lan ding. De verkeersleiding was bijzonder verheugd dit nieuws te horen, want was de Jodel al geruime tijd kwijt. NIET ORIËNTEREN Het zicht, boven Rotterdam en eerste deel van de route was uit stekend. Tien mijl na Bergen Zoom zorgden een druilige motregen en laaghangende mistwolken echter voor zoveel moeilijkheden, dat het voor Eric Blacklook onmogelijk werd om zich zonder communicatie middel verder te oriënteren, Hij kon de zuidkust van Zuid-Beveland nog volgen tot de Sloewerken, maar moest toen besluiten om te proberen een landing te maken. Von ongeveer half zes tot kwart over zés is Blacklook bezig geweest om een geschikte landingsplaats te vinden. Bo ven een groot deel van Zuidoost-Walche- ren liet hij zijn vliegtuigje geruime tyd cirkelen totdat hij het grasland van de heer Besuijen ontdekte. Een paar maal vloog de Jodel er rakelings overheen en de vijfde maal waagde de piloot de .sprong" naar beneden. PERFECTE LANDING „Het was een perfecte landing", vertel den de heer Besuijen en enkele omstan ders, die het vliegtuigje hadden zien zoeken. De heer Besuijen kon zelfs geen beschadigingen aan zijn grasland vin den Het was overigens niet de eerste noodlanding, die Eric Blacklook moest maken. In de zes jaar, dat hij een sportvliegtuig bestuurt, moest hij al eerder, namelijk in Frankryk, wegens slecht weer vroegtijdig een geschikt veld zoeken teneinde onge lukken te voorkomen. Ook toen ging het opperbest. Blacklook en zijn passagiers bezagen het allemaal nog al van de humoristi sche kant. „Niets aan te doen. Beetje pech gehad", merkte Eric op, die ge middeld eenmaal in de vier maanden zo'n soort pleziertochtje maakt. De enige zorg van het drietal was het vliegveld van Oostende te waar schuwen, dat men zich daar niet on gerust hoefde te maken. Via d( boordradio slaagde Blacklook er na melijk niet in om Oostende te berei ken. Aanvankelqk heerste er op het „landingsterrein" ook nog enige ver warring, omdat niet bekend was tot wiens grondgebied het behoorde. Uiteindelijk viste opperwachtmeester Boeïje van Souburg uit, dat Middel burg er aanspraak op mocht maken. Na de bemoeienissen van de Sou- burgse politie heeft toen de Middel burgse politie de zaken verder in orde gemaakt. GEWAARSCHUWD Het vliegtuigje op het grasland van de Middelburgse landbouwer Be suijen. Inzetje: piloot Eris Black look, die het knap aan de grond Vandaag (donderdag) zullen de des kundigen van de rijksluchtvaart dienst onderzoeken of de Engelsen weer met hun vliegtuigje kunnen op- s tij gen, of dat het wellicht noodzake lijk is om het weg te slepen. Piloot Blacklook was nog al optimistisch gestemd „We stygen op en landen het laatste woord. De nacht hebben de sportvliegers door gebracht in een hotel in Middelburg, nadat zij via de zorgen van de Middel burgse politie ook hun familieleden in Engeland van hun toestand op de hoog te hadden gebracht. Districtsdirecteur opende gebouw OOK BENOEMING VAN EEN NIEUWE STATIONHOUDSTER Ellewoutsdijk heeft sinds woensdag nieuwe houdster van het poststation en een niemv postkantoor: mevrouw A. J. Oosthoek-de Bue, die de inwoners in een gloednieuw gebouwtje aan de Dijkstraat de helpende hand kan bieden. De direc teur van het postdistrict Zeeland— West-Brabant, de heer W. R. Eelsingh opende het woensdagmorgen officieel. En burgemeester D. Lodder ging als eerste burger van Ellewoutsdijk ook als klant voorop: hij nam de eerste postzegels af. Dat gebeurde aan het eind van een bij eenkomst met burgemeester en wethou ders, architect en aannemer en verschil lende P.T.T.-mensen in de woning van de familie Oosthoek naast het kantoor. De heer Eelsingh schetste daar nog even de aanleiding voor de bouw van het nieuwe kantoor: de benoeming van een nieuwe kantoorhoudster, na het overlij den van mevrouw M. Oosthoek-van Houte in 1962, die deze functie 37 jaar heeft vervuld. Omdat haar opvolgster, mevrouw A. J. Oosthoek het kantoor niet „aan huis" had, moest het worden aangebouwd, Een woord van waardering sprak de heer Eelsingh in dit verband tot de heer T. Oosthoek, die „de post" in Ellewouts dijk in de overbruggingsperiode draai ende heeft gehouden. „De familie Oost hoek heeft veel goodwill gekweekt door de manier waarop zij heeft gewerkt", al dus de heer Eelsingh. In zijn toespraakje bij deze opening haalde hij de geschiedenis van de post in Ellewoutsdijk op. Die gaat terug tot 1855, toen het eerste hulppostkantoor er werd gevestigd. De telefoon kwam er in met de automatisering stond Elle woutsdijk in september 1940 voorste gelederen, aldus de heer Eel singh, die ook de moeilijkheden bij de telefoonverbinding na de ramp in 1953 in herinnering riep. „Met dit nieuwe kantoor is Ellewoutsdijk ook weer goed voor de dag gekomen", vond de heer Eelsingh. Behoefte Burgemeester D. Lodder vroeg zich in zijn toespraakje af of er in eerste in stantie wel behoefte is aan een nieuw kantoortje in Ellewoutsdijk: het oude station is nog in goede staat. Maar aan de andere kant zag hij de wenselijkheid, dat huis en kantoor dicht bij elkaar staan. Hij had lof voor de animo, waar mee de nieuwe stationhoudster het ini tiatief tot de aanbouw van het nieuwe kantoor heeft genomen. Namens de ge meente bood hij zijn gelukwensen er een bloemetje aan. En passant pleitte hij ook voor het opstellen van een tweede postbus op het dorp. De waarnemend directeur van het hoofd postkantoor te Goes, de heer A. P. Dan sen zwaaide de vorige stationhouder, de heer T. Oosthoek lof toe voor de samen werking. Hij zegde toe, dat die mede werking er ook in de toekomst uit Goes zal zijn. De heer A. Oosthoek ten slotte sprak een woord van dank voor de waardering, die hij tijdens de overbrug gingsperiode voor zijn werk in dienst van „Tante Pos" heeft ondervonden. Op de foto: burgemeester D. Lodder (tweede van links) koopt in gezelschap van de heer W. R. Eelsingh (eerste van links) de eerste postzegels in het nieuwe kantoor van mevrouw Oosthoek, terwijl de heer A. Oosthoek (rechts) kijkt hoe dit haar afgaat. (Foto P.Z.C.) De eerste tekenen van de nieuwe fruitoogst zijn weer zichtbaar. Bij de veiling te Kapelle werden woensdag de eerste aardbeien uit een ver warmd en belicht kasje aan gevoerd. De kweker van deze uitzonderlijk vroege primeur was de heer C. F. J. M. Buijs- rogge uit Kloetinge. De aan voer betrof slechts vijf stuks die voor rekening van een hotel werden gekocht voor 66 cent per stuk. Dat deze primeur wel als een bijzonderheid beschouwd mag worden, moge blijken uit het feit, dat in de ver warmde warenhuizen, waar tevens ook belichting wordt toegepast, de aardbeienplan- ten pas in het bloeistadium zijn beland. Het zal dan ook nog wel enkele weken duren voor er door de beroepsglas- aardbeienkwekers met het oogsten kan worden begon nen. Slot van pagina 1) zal zijn is een grote wens in vervulling gegaan. „Je moet echter altijd maar zien, dat je rond komt" geldt echter ook hier. De V.V.V. Westkapelle heeft evenmin met een tekort te maken. Men is er echter hier toe over moeten gaan om een strandvergoeding in te stellen om de accommodatie te verbeteren. Boven dien heeft men het strand in exploitatie, De Inkomsten die men uit deze a.tivl- activ?telten teiten ontvangt zyn een veelvoud van het bedrag aan contributies. De V.V.V. Zoutelande-Biggekerke zou evenmin de opbrengst van de strand- exploïtatie kunnen missen. Met wat men nu ontvangt komt men juist rond, maar ook hier heeft men nog vele wensen. De V.V.V. Burgh-Haamstede een van de grootste verenigingen heeft plan nen om een eigen kantoor te bouwen. Men acht deze voorziening beslist nood zakelijk met het oog op de toekomst. Het bestuur hoopt nu maar, dat de leden het geld op tafel zullen brengen. De V.V.V. Domburg heeft voor 1964 een tekort geraamd van ƒ1000. In deze plaats heeft men geen inkomstsen uit het strand, dat is in exploitatie by de Stichting Badplaatsbelangen. De V.V.V. Cadzand kan evenmin be schikken over het strand. De activiteiten beperken zich tot het voeren van pro. paganda en het verstrekken van inlich tingen. Men komt rond, maar dat zou niet het geval zijn wanneer de gemeente de subsidie van 1000 niet meer beschik baar stelde. Het is dus maar moeizaam werken in de verenigingen. Men moet maar rond zien te komen van een krap, vaak to krap, budget. Voortdurend zijn de be stuurders bezig met het tegen elkaar afwegen van allemaal noodzakelijke Op 2/ en 22 oktober Wedstrijden en tentoonstelling Te Goes zyn de voorbereidingen voor de dit jaar te organiseren bakkerswedstrij- den, annex een tentoonstelling van bak- kerybenodigdheden weer getroffen. De goedkeuring van de permanente wed- strydcommïssiè der nationale Bakkers- bonden in Nederland is ontvangen en het gehele zalencomplex van de schouw burg „.Juliana" is ervoor gehuurd. Het evenement wordt gehouden op 21 en 22 oktober met mede,werking van het gemeentebestuur van Goes, de Konink- lyke Gist- en Spiritusfabriek en de voor zitters van de Provinciale Zeeuwse-, de Inwoner van Sluis bij ongeval in België gedood De negentienjarige Rudolf van Winsberglie uit Sluis is in de nacht van dinsdag op woensdag met een gehuurde auto tegen een boom ge reden op een weg onder Darame (België). Hij werd vrijwel onmid dellijk gedood. Zijn mede-inzitten de, de uit Damme afkomstige Hen drik Langen, werd in zeer zorg wekkende toestand overgebracht naar een ziekenhuis in Brugge. De in Sluis bij het verhuurbedrijf G. H. gehuurde auto werd zeer zwaar beschadigd. De toedracht van het ongeval, dat om streeks één uur in de nacht gebeurde, is onbekend. De auto van Van W. reed op een binnenweg van Damme naar Vyve- Kapelle. Het slachtoffer, dat ongehuwd was. was werkzaam in het cafetariabe- drijf van zijn vader. De rijkswacht van Moerkerke (B.) heeft de zaak in onder zoek. Concert Instrumentale Voor een uitverkochte zaal gaf gister avond te Middelburg in de Concert- en Gehoorzaal de Instrumentale onder lei ding van Jan Out het tweede concert van de jubileumreeks van dit orkest. So list was Marinus Flipse, piano. Vanavond wordt dit concert te Goes gegeven in de Prins van Oranje. Christelyke- en de Katholieke Bakkers- bond in Zeeland. De regelingscommissie streeft er naar tydens die dagen de bezoeker niet alleen te confronteren met de nieuwste be- drijfsapparatuur en bakkerybenodigdhe- den, maar vooral ook, te laten zien wat O]) basis van vakmanschap ten aanzien van het produkt. kan worden bereikt. Op deze tentoonstelling wordt een ruime plaats aan het produkt gegeven, waar een assortiment, van door verschillende groeperingen uit het bakkersbedryf in wedstrijdverband vervaardigd brood, koek en banket aanwezig zal zyn. Ook voor de „bakker-van-morgen" wordt een plaats ingeruimd. Bakkersvakscho len kunnen laten zien, op welke manier de hakkersopleiding „draait" en met welke resultaten. Er zijn weer kampioenprijzen beschik baar, namelijk een waardevolle beker voor de afdeling inzendingen van bak kerszoons en -bedienden. Voorts is er voor de Zeeuwse bakkerspatroons de fraaie beker van de Provinciale Zeeuw se Bakkersbond te winnen. Voor de afdeling „handelsinzendin gen" zijn reeds na afloop van de in 1962 gehouden tentoonstelling meer dere standruimten door exposanten gereserveerd. Vrouw in Breskens bewusteloos door uitstromend gas De 13-jarige mevrouw N. ViLUn-Schie- man uit Breskens is woensdagmorgen in bet St.-Anthoniusziekenhuis te Oost burg ter observatie opgenomen, omdat zy door uitstromend gas in haar keuken bewusteloos was geraakt. Buren van mevrouw Vilijn vonden haar 's morgens in de keuken. Men waar schuwde de rijkspolitie van Breskens, die adviseerde een ruit in te slaan. Bak ker Hamelink, die toevallig passeerde, trapte een raam in. Men bracht mevrouw Vilijn naar buiten in de ach tertuin. De gewaarschuwde arls D. Fol- mer uit Sehoondijke gaf de bewusteloze vrouw een injectie, waardoor ze spoe dig bijkwam. Bij onderzoek bleek, dat van een gasstel in de keuken de slang was losgeschoten, waardoor het gas ge legenheid kreeg te ontsnappen. Telegri ram aan G.S. over tertiair wegenplan 32 Cadzand-Retranchement De heer M. A. H. Govaert uit Groede heeft namens een groep eigenaren en gebruikers van percelen bouwgrond, die betrokken zyn bij het tertiair wegenplan 32 in Cadzand en Retranchement, een telegram gezonden aan Gedeputeerde Staten van Zeeland. Hierin deelt hy namens de betrokkenen mee dat zy bezwaar maken tegen het nu pas voorgelegde genoemde ontwerpplan. Bepaalde vrij belangrijke percelen wor den zodanig doorsneden dat zij voor de huidige moderne exploitatie totaal ongeschikt zullen worden. Tenslotte ver zoekt hij het college het plan te herzien, zodat geen schadeiyke opsplitsingen no dig .zijn, de kosten van de nieuwe weg belangrijk kunnen worden verminderd en kostbaar bouwland onbeschadigd blijft. In een toelichting schrijft de heer Go vaert nog: „Het spreekt vanzelf dat onder deze omstandigheden van bepaal de eigenaren en gebruikers die bijzonder zwaar getroffen zouden worden, niet mag verwacht worden dat zij zullen medewerken aan hot aanwijzen van een schatter, die dan de belangen van allle eigenaren en gebruikers zou meoten behartigen. Een dergeiyk delegeren van macht zou er tevens op wijzen, dat men overigens al genoegen heeft genomen met het voorgelegde plan, hetgeen geenszins het geval is". FRUITHANDEL: PROTEST TEGEN KOSTENSTIJGING Voor een druk bezochte vergadering van praktisch alle kopers op de Zeeuwse vei lingen, die onder leiding van de heer J. de Priester te Middelburg in „de Cais son" te Kapelle-Biezelinge werd gehou den, is uitvoerig van gedachten gewis seld over de door de Zeeuwse veilingen voorgenomen drastische verhoging van het tarief voor de zogenaamde „uitslag- kosten" Unaniem sprak men zich uit, onder geen voorwaarde genoegen te zul len nemen met een verhoging van deze kosten, zolang hierover landelijk tussen de organisaties van de veilingen en van do handel geen overeenstemming is be reikt. Verder sprak men zich eenparig uit om deze aangelegenheid aan het hoofdbe stuur van de bond voor te leggen met het verzoek dit op landelijk niveau aan hangig te maken bij alle betrokken orga nisaties en overheidsinstanties. Ten slotte sprak men nog over de onaan gename ervaringen, opgedaan met de on langs ingevoerde regeling van het een malig fust, Telegram classis Axel Geref. Kerken aan Prinses Irene Vanuit de Gereformeerde Kerken is voor het eerst officieel gerea geerd op de verloving van prinses Irene. De classis Axel van deze kerken verzond een telegram aan prinses Irene, luidende: „Bij uw verloving met Zijn Door luchtige Hoogheid Don Carlos de Bourbon bidt de classis van de Gereformeerde Kerken Uwe Ko ninklijke Hoogheden de zegen des Heren toe als vervat in Numeri 6: De Heer zegene U en behoede U, de Here doe Zijn aangezicht over U lichten en zij U genadig; de 1-Ieer verheffe Zijn aangezicht over U en geve U vrede". Het telegram was namens de clas sis getekend door de praeses, ds. W. C. van .Hattem, gereformeerd predikant in Terneuzer Te weinig In V.V.V.-kringen Is men over het alge- in van mening, dat de leden te weinig geld voor liun verenigingen over Kob ben. Bydragen van 25 per jaar worden als hoog beschouwd. En dat als men be denkt, dat naar een berekening van de provinciale V.V.V. de vreemdelingen liet vorig jaar een 43 miljoen gulden in do provincie hebben gebracht, (j Bedrijven besteden per jaar 2 tot 30 pro cent van hun omzet aan reclame en der gelijke. Wanneer men het vreemdelin genverkeer als een industrie beschouwt en dat is het toch eigenlijk wel dan zouden de Zeeuwse V.V.V.'s gezamenlijk meer dan 850.000 aan contributies moeten ontvangen. Als men dan verder in aanmerking neemt, dat contributies van vele verenigingen aanzieniyk onder de 5000 liggen en dat het hoogste totale contributiebedrag niet boven de ƒ10.000 uit komt, dan is wel duidelijk, dat men het bedrag van 850.000 in de verste verte zelfs maar niet benadert. In de kleinere plaatsen aan de kust heeft men over gebrek aan animo om lid te worden niet te klagen. Vrijwel alle belanghebbenden zijn er tot de vereni gingen toegetreden. Geen lid In byvoorbeeld Vlissingen is dat anders. Daar zijn vele belanghebbenden nog geen lid. Onder deze niet-leden bevinden zich zelfs horecabedrijven. Op de na jaarsvergadering bleek, dat tussen do 70 cn 80 middenstanders in deze ge meente buiten de vereniging staan. „Zij zien er hot nut niet vam in. Velen zeggen: ik heb geen voordeel van de toeristen. Ik zie er nooit één in mijn winkel. Zij zien dan maar gemakshalve r het hoofd, dat zij er indirect wel profijt van hebben. Wanneer er meer toeristen komen, dan zullen de pensions worden uitgebreid. De loodgieter mag dan byvoorbeeld een wastafel plaatsen. En wanneer de mensen wat meer geld hebben, zullen zij hun huizen vaker laten schilderen. Dus weer meer voor de schil der. Zo heeft iedereen er zijn voordeel van" redeneert men in het bestuur van de Vlissingse Vereniging voor Vreem delingenverkeer. In Middelburg zijn de meeste belang hebbenden lid. Een euvel is hier echter, dat degenen die het meeste belang bij het toerisme hebben veel te weinig con tributie betalen. CONTRIBUTIE Het is voor al degenen, die zich inzetten om in bestuursfuncties het V.V.V.-wezen te bevorderen maar een trieste zaak: z| ontvangen niet de medewerking waarop zy recht mogen hebben. Daarby komt nog, dat deze V.V.V.-bestuurders niet kunnen worden beschouwd als „toeris tische vakmensen", maar een groot (ieol van hun vrye tyd aan dit werk geven. Het zou allemaal niet vreemd zyn, wan neer de grote V.V.V.'s over één of meer vakmensen beschikten, maar over liet algemeen is daarvoor geen of onvol doende geld. Slechts een enkele vereni ging (byvoorbeeld Middelburg en Vlis singen) beschikt over eigen personeel, maar dat zyn ook vaak de verenigingen met de grootste zorgen: zy kunnen do eindjes moeilijk aan elkaar knopen. Het is geen opgewekte zaak. Uit het verslag over het dienstjaar 1963 van het Wegschap Walcheren, dal is uitgebracht door het dagelijks bestuur, blykt onder meer, dat voor verbeterin gen en onderhoud van rond zestig Wal cherse wegen en gedeelten van wegen een bedrag van by na 160.000 verwerkt is. Het betreft hier o.m. het schoonma ken van deze wegen, die vervolgens wer den voorzien van een oppervlakte-be handeling, bestaande uit asfaltemulsic, afgedekt met grond. Voorts werden enkele belangrijke ver- bindingsweges verbreed en herbestraal, o.a. de Grijpskerkseweg, waarvoor 152.000 uitgetrokken werd, de Zwaan- weg, Klaasses weg en Werendijkseweg (totaal 137.633), de Hondegemsweg 158.000). Mede door de abnormaal zware winter van 1963 werd in de voorjaarsvergade ring van het wegschap besloten om de gladheïdsbeslrijding te reorganiseren en enig materieel aan te schaffen teneinde deze zaak in eigen beheer te nemen. De goedkeuring van Ged. Stalen van de be treffende begrotingswijziging bleef ech ter zo lang uit, dat dit materieel pas in november jl. kon worden besteld en nog niet is ontvangen. Naast de vrij algemeen te constateren overbelasting van de draagkracht der B-wegen, werden in de Zuid watering be- paalde wegen in verband met de uitvoe ring van de Sloewerken door abnormaal zwaar verkeer beschadigd. Er is thans een regeling tot schadevergoeding in be werking, zo wordt in het verslag opge merkt. AdvertentieJ WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f43.50 VERWACHT. NOORDOOSTEN WIND Opklaringen, maar in het zuiden van het land eerst nog bewolkt met hier of daar een bui. Zwakke tot matige noordoostc- lyke wind. Lagere temperaturen met in een deel van het land invallende vorst. ZON EN MAAN 14 februari Zon op 07.59 onder' 17.50 Maan op 08.52 onder J.8.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2