PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER ONGERUST OVER LOON- EN PRIJSBEWEGING oilSS? Kardinaal antwoordt N.H. kerk Financiële positie V.V.V.'s weinig rooskleurig Minister verwacht tekort van 1 miljard op de betalingsbalans Audiëntie zo veel mogelijk stilgehouden V estigingsbeleid Prijsh'ïldi n (J detailhandel REGERING: „HAARD VAN DE INFLATIE LIGT IN FRANKRIJK EN ITALIË" TWEE DODEN BIJ VERKEERS ONGEVAL Don Carlos bij Franco PR/MEUR IN VR00MSH00P: AUTOPED VOOR SCHOOLHOOFD Leden dragen te weinig bij 207e jaargang no. 37 WAARIN OPGENOMEN DE MI D D ELB U RGSE, VLISSINGS E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 2911; Zlerikzee: red. tel. 2425. adm. i i W. de Pagter Hoofdredactie adv 3647/3643, Middelburg. .V Adv. pr, 32 ct. p. mm. Min i W Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 75 cent per weck. 9.75 per kw.Iranco per post 10.p kw Loste nummers srkt 51. 3841 (b.eg. red. 2078/3169. adv. 237Si; Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 ib. e red. 7853. adv 5213). Oostburt;: tel. 2395. Ten ad v. 4.80. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel imtn. 1.60). ..Brieven bur. van dit blad" 25 BureausVlU Arsenaalatraai Giro 35«JW P.Z c.. Mldc Donderdag 13 febr. 1964 i de jongste Twecde-Karner- zo snel mogelijk over te gaan lot het be llet bestuur van het hoofdbedrijfschap :[)r(.k<.n van de lonen en de prijzen, ambachten heeft in zijn gistermiddag '"Ihocv.c! de ver/uehlirig minder juist v.-as, Den Haag gehouden vergadering heslo- g.,f zc toch :i;m hoezeer de lonen \lellen. die i de prijzen thans het gesprek zijn vestigingsbeleid 1 ten een werkgroep taak zal krijgen na te gaan welke ge-iat|,. (;;,g r. v.ordt druk over gespi'-ken volgen voor het ambacht te verwachten in vergaderingen. De dag- en weekbla- zUn van een radicale koersverandering (i,.n >thenken v. brede aandacht aan n detail- ril(jj0 en televisie proberen uitgebreide I voorlichting te geven. Deze koersverandering zou tot gevolg ln de laatste weken kunnen hebben dat wordt afgezien var. iijn het vooral de afzonderlijk"- vakdiplom..'s ai «rond-1 prijzen waarover he H&Ktliin slagen voor het recht lot vestiging en meest wordt gespro- l' J 'dat ook wordt afgezien van het dipIo-T^'" n geschreven. L——I algemene handelskennis (midden- WÜ mogen wel zeg- (Van onze parlementaire redacteur) Als Aladin heeft de antirevolutionaire heer Roolvink, voormalig staatssecretaris van sociale zaken, gisteren in de Tweede Kamer het dreigende spook van een inflatie en een nieuwe bestedings- I beperking uit de wonderlamp van zijn ongerustheid over de I ontwikkeling van de Ionen en de prijzen doen oprijzen. In 1955 en 1956 bleven de loonsverhogingen nog onder die van thans, maar niettemin waren zij heel hoog, zo betoogde hij en ook toen I kampten we met een steeds slechter wordende betalingsbalans. Ik zeg niet dat we nu dezelfde kant opgaan als in 1956, suste hij, I maar we moeten toch wel oppassen. De minister van financiën, prof. Witteveen, die gisteravond als eerste van de ministers achter de regeringstafel de sprekers beantwoordde, vestigde er de aandacht op dat de haard van de inflatie die op het ogenblik ook in Nederland valt te constateren gelegen is in Frankrijk en Italië. Met deze landen is de export uit Nederland reeds met 40 pet gestegen. Op internationaal niveau zullen de besprekingen over de conjunetuurpolitiek worden voortgezet. standsdiplomai als bewijsstuk door de wel geëiste handelskennis van de adspiranl-ondernemer In de plaats daarvan zou kunnen worden volstaan met één algemeen diploma voor de de tailhandel (detailhandelbrevet) Dat di ploma zou dan overwegend steunen op bedrijfseconomische kennis, eventueel aangevuld met een zekere algemei rc-nkennis Mocht de staatssecretaris van econo mische zaken deze pl ken en alles duidt daar op secretaris van hel hoofdbedrijf- dat het prijskfimaal in Nederland bepaald onrustig is geworden en dat iedereen zich afvraagt wie nu wel na deze periode van onrust ..het kind van de rekening" zal blijken te zijn. Is het de huisvrouw die voor haar toegenomen huishoudgeld slechts weinig meer zal kunnen kopen dan vroeger, is het de - fabrikant of producent, die zich beknot ziet in ziin financieringsmogeiijkheden of het de handeldrijvende middenstand, De bewindsman zei dat de prog nose wat de betalingsbalans be treft gaat in de richting van een zeer groot tekort in 1964, een te kort van zeker een miljard. Dat geeft een zorgelijk beeld van de situatie. Het program dat de regering heeft op gesteld om de lonen en prijzen zo veel mogelijk in de hand te houden is meer gericht op de beperkingen van de inves teringen dan op beperking van de con sumptie. Het accent moet wel sterk op de investeringen vallen, omdat men hier de mogelijkheid heeft om snel in te grijpen. De temporisering van de overheidsin vesteringen wordt met een half jaar verlengd, met dien verstande dat als toch met een project begonnen wordt een ander project daarvoor in de plaats zal treden. Voor de lagere publiekrechte lijke lichamen wordt de temporisering op een soortgelijke wijze voortgezet. Het is wel de bedoeling om investeringen die nu worden uitgesteld, later in te halen. Geen revaluatie De minister wilde de wisselkoers zo weinig mogelijk hanteren, om con juncturele effecten te bereiken, of in dit geval dus te komen tot reva luatie. De verandering van de wissel koers is eigenlijk alleen gerechtvaar digd wanneer daartoe een structurele noodzaak bestaat. Hij zei dat het ef fect van de beperking van de krediet verlening al duidelijk waarneembaar Hij geloofde niet dat het samenstel maatregelen dat de regering thans neemt te ver gaat. Zij zijn aan (ie andere kant in elk geval nodig. Het is beter dat men de binnenlandse vraag wat te veel beperkt dan dat er geen ont spanning komt. De werkloosheid ver oorzaakt door een ongunstige concur rentiepositie op de buitenlandse markt achtte hij veei gevaarlijker dan een tij delijke werkloosheid, die zijn oorzaak vindt in binnenlandse monetaire maat regelen. Belastingverlaging Uit een oogpunt van conjuncturele poli tiek. zo zei hij ten slotte, moet men tijdig gereed zijn met de behandeling van een wetsontwerp tot verlaging van de belastingen opdat de verlaging kan worden ingevoerd op het daarvoor meest geëigende ogenblik. Het moet dus een belastingontwerp zjjn met een open da tum. Hier interrumpeerde de heer Joekes (v. v.d.): „Is dit een aankondiging?" Minister Witteveen antwoordde dat dit zj.jn gedachtengang is en dat de resul taten daarvan te zijner tijd wel zullen blijken. werkelij- die aangespoord wordt lot een wellicht aldus demoordende concurrentie? dan zal deze koerswijziging gevolgen IJet antwoord op die vraag kan alleen hebben voor de ambachtelijke oplei- 1 Arnaar zijn. dat iedereen er voorlopig ding en de afbakening van branches lus- ëoed aan doet zijn kalmte te bewaren, sen ambacht en detailhandel. huisvrouw krijgt inderdaad met pnjs- De secretaris van het schap, mr Ver-1 erhogmgc-n te maker., maar die verho- j maas. deelde nog mede dat er op grote pngen worden beter m de hand gehou- schaal een vertrouwelijke nota over deze d(--n dan vroeger en ze zijn niet zo on zaak is verspreid, waaruit bliik; dat de tastbarend als men van zekere zijae wel consequenties van de plannen nog wel beweert. Er is werkelijk nog geen reden groter kunnen zijn De nota is m zo ruime mate in omloop dat de lijkheid welhaast geweld moet [aangedaan. nevens de staatssecretarissen Bakker van economische zaken, Van de Berge van financiën en De Meijer van de p.b.o. „Betere verdeling" Dr. Vondeling van de P v.d.A., die de rij van sprekers opende, betoogde dat de spanning op de arbeidsmarkt verder dient af te nemen. De kern van de onvrede die thans heerst zag hij in het sociale klimaat, dat alleen gewijzigd kan worlen door een betere inkomens verdeling Hij pleitte voor onverbindend- verklanng van alle prijsafspraken en voor verbei ering van de winstdeling. Hij verlangde dat de regering aan de ondernemingen een brief schrijft, waar in op matiging van de hoge winstuitke ringen aan een kleine groep wordt aan gedrongen. Voorts vroeg hij een doeltreffender controle op de naleving van de door de regering uitgevaardigde prijsmaatrege len en om een regeling, die de rege ring voldoende bevoegdheden in handen geeft om het sterke oplopen van de prijzen van onroerende goederen te voor komen. /Jet Urlcer mannenkoor ..Halleln- jah" heeft in gebouw Treslongi» Uillegom een zanghitlde gebracht aan de burgemeester van deze ge meente, jhr. mr. dr. O. F. A. S. van Nispen tot Pannerden, die is be noemd tot commissaris der konin gin in Óverijsel, in vrelke provincie Urk ligt. De foto toont de burgemeester en zijn vrouw temidden van de zin gende Urkers. „Geen medaille' „Niet de ruimte' De heer Roolvink had sociaal-psy chologische factoren de oorzaak van de grote loonsverhogingen ge noemd en niet de ruimte in de eco nomie. Het mooiste punt in de re geringsmaatregelen Is voor hem, zo onthulde hjj, de vastlegging van een minimumloon. Wat de prijzen be treft, hoopte hij dat het overleg met de ondernemers zo goed zal zijn. dat de minister van economische zaken niet nog meer prijsstoppen behoeft uit te vaardigen, aangezien het ef fect vermindert naarmate het aantal groter wordt. Er hadden zich voor het debat, dat veelal het karakter van nakaarten kreeg verscheidene sprekers laten in schrijven. Achter de regeringstafel za ten de ministers Veldkamp, van sociale zaken. Andriessen van economische za ken, Witteveen van financiën. Bogaers van volkshuisvesting en bouwnijverheid, Marijnen als minister-president Tn Bies heuvel als vice-minist.er-president, be- Het wereldberoemde beeld van de i mus van Milo, dat tri htt Louvre in Parijs al door zovele miljoenen is bewonderd, zal worden tentoonge steld in Tokio. Foto: nadat liet. beeld uit. het Lou vre naar buiten is gebracht, wordt het op een vrachtwagen vervoerd naar de werkplaats van het mu seum, waar liet zorgvuldig zal wor- den ingepakt en beschermd voor de verzending naar Japan. Kardinaal Alfrink heeft dinsdag telegra fisch antwoord gezonden aan liet mode- ramen van de generale synode van de P cdcrlandse Hervormde Kerk op liet schrijven van het modcramcn van 7 fe bruari. De kardinaal heeft laten weten, dat de voorgelegde vragen op het ogen blik alleen zouden kunnen worden opge helderd als ambtsgeheim en discretie verontzachtzaamd zonden kunnen den. maar dat hij altijd bereid blijft mogelijk medewerking te verlenen tot opheldering. Verder heeft de kardinaal dit modera- men zijn dank betuigd voor zijn oproep tot rust en bezonnenheid en tevens de hoop uitgesproken, dat uiteindelijk de goede betrekkingen lussen de kerken, waarvoor hij steeds meent geijverd te hebben, geen blijvende schade zullen lij den Ook heeft de kardinaal de verzeke ring gegeven, dat in het onderhavige ge val niemand de christenbroeders heeft willen kwetsen en dat, mocht dit des ondanks toch ziin gebeurd, hij dat var harte betreurt Van het moderamen van de generale sy node van de Nederlandse Hervormde Kerk werd vernomen, dat kardinaal Al frink nog een brief aan het modcramer heeft toegezegd. Het moderamen heeft deze brief nog niet ontvangen Het moderamen had in haat brie! van 7 februari een aantal naar aanleiding van de geloofsovergang van prinses Irene gerezen vragen aan kardinaal Al frink voorgelegd. Uit deze vragen bleek. dat het moderamen van oordeel was dat j de zich in wederzijdse openheid ontwik-j kelende verhouding tussen de R -K Kerk en de reformatorische kerken door be paalde aspecten van dit gebeur I dreigde Ie worden verstoord. Voor de V.V.D. voerden het woord de heren Korver en Joekes. Eerstge noemde achtte een arbeidsreserve van drie procent gewenst, omdat dan ongeveer evenwicht tussen vraag en aanbod van arbeidskrachten bestaat. Hij was voor matiging van de looneisen, omdat alleen daardoor het oplopen van de prijzen voorko- (Zie slot na%. 3 kol. 2) PROF. WITTEVEEN .miljard tekort. Bij een verkeersongeluk op rijks weg 63 (Breda-Eindhoven) bij Moergestel zijn gistermiddag twee mensen een man en een vrouw om het leven gekomen. Hun auto werd van achteren aangereden door een Duitse vrachtauto met aan hangwagen. De bestuurders van beide wagens werden afgeleid doordat men bezig was een vrachtauto, die van de| weg was geraakt, met hulp van een ta-i kei wagen weer op de weg te zetten De bestuurder van de personenauto vermin derde daarbij wél vaart, die van de Duit se vrachtauto niet. De slachtoffers zijn de 39-jarige ser geant eerste klasse H. J. Veenema uit Halsteren die was gelegerd in Bergen op Zoom en zijn 44-jarige echtgenote. Geen fotografen bij onderhoud Don Carlos van Bourbon-Parma. de verloofde van prinses Irene is gisteren door het Spaanse staats hoofd, generaal Franco, in audiën tie ontvangen. Officiële zegslieden waren van oordeel dat men hel belang van deze ontmoe ting niet te hoog moet aanslaan. Spaanse regeringskringen gaven de in druk dat het louter ging om een be leefdheidsbezoek zonder politieke bete kenis. een indruk die men van de zijde van de aanhangers der Carlistische be weging op voorzichtige wijze trachtte weg te nemen. Fotografen geweerd Hoewel generaal Franco gewoonlijk de vertegenwoordigers van de Car- listen en de Isabella-lijn op even be leefde wijze tegemoet treedt, meen den waarnemers dat hij de ontmoe ting met don Carlos zo weinig mo gelijk publiciteit wilde geven. Hij zou in verband hiermee hebben Er is oor paniek. Wat de fabrikanten betreft hebben we de indruk, dat ze zich ook niet alles la ten gezeggen door de clientèle of door de minister van economische zaken en dat ze behoorlijk waakzaam zijn als het om de rentabiliteit en de gezondheid van van hun bedrijven gaat. Ook daar dus geen reden tot al te grote ongerustheid. Moeilijker ligt echter de zaak voor de handeldrijvende middenstanders. Zij moeten in direct coniact met de afne mers bepaalde prijsverhogingen aan vaardbaar weten te maken, zij krijgen de klachten te horen van het publiek en zij fungeren nog al eens als „stoot- blok" tussen producent en cliënt. consumentenzijde is daarbij het denkbeeld gelanceerd, dat de concur- Irentie tussen de middenstanders onder ling verscherpt diende te worden opdat daardoor prijsverlaging zou ontstaan. Men vroeg optelling van de verticale prijsbinding, een stelsel, waarbij de pro- leis van e ranco wuae niet Devestigen docenten de winkelprijs van hun pro oi ontkennen dat er een audiëntie had dukt bepalen en de winkeliers dus on- VS plaats gehad. Zegslieden verklaarden dat de officiële geheimhouding waarschijnlijk was inge geven om te voorkomen dat n.euwe spe culaties zouden ontstaan met betrek king tot een eventuele voorkeur van Franco voor de Carlistische aspiraties naar de Spaanse troon. Herinnerd werd aan het feit dat Franco dikwijls een ontmoeting heeft gehad met prins Juan Carlos, de zoon van de hui dige Spaanse troonpretendent. Franco was onder meer aanwezig bij de doop plechtigheid van het eerste kind dat is geboren uit het huwelijk van Juan Car los met de Griekse prinses Sophie Paspoortkwestie Het is sinds enkele weken oppassen geblazen voor de argeloze wandelaar in de gangen van de christelijke school in Vrooms- hoop. Hij loopt bij iedere bocht het risico te worden aangereden door een autoped. Want om zich sneller en gemakkelijker door de ruim vierhonderd metei lange gangen te kunnen verplaatsen, is er voor conciërge L. A. Webbink een autoped aangekocht, voorzien van een verhoogd stuur, grote wielen, handrem en bagagerek Voor directeur J P. Hof is een exemplaar in bestelling Het idee ontstond al jaren geleden bij de heer Hof en kon zijn realisering krijgen toen de oude school met drie vleugels werd uitgebreid Het unieke van deze „mechanisatie" (een primeur voor Nederland) blijkt wel uit het feit dat „Den Haag" eerst foto's wilde zien alvorens er gelden voor uit te trekken op de schoolbegroting. derling geen concurrenlie kunnen be drijven met deze produkten. Dat denkbeeld lanceerden die consu menten mede onder invloed van ..bui tenlandse stromingen", want ook in het omringende buitenland is de verhouding van lonen en prijzen een bron van on rust en daar keerde men zich al eerder tegen de verticale prijsbinding. In Engeland hadden de bezwaarden suc ces en de (conservatieve) Engelse rege ring zal de verticale prijsbinding thans verbieden In de meeste andere landen werd die binding reeds eerder verboden of althans niet toegelaten. Indien we ons niel vergissen dan zullen straks Neder land en Zwitserland in West-Europa de enige landen zijn. waar verticale prijs- v SlSt T "taWorto WUd'mo5m0<dSa'Spaald niel beweren. Spaan, diplomatiek pa.noorl be.cblkt erticale pnjsbmdmg aar. de onder- ei dat mei niel weet ol hij in he, beril e» gewoon paspoort. Intussen blijft de nationaliteit van don Carlos het onderwerp van talrijke pers commentaren in de Spaanse hoofdstad. Tegen de hoofdredacteur van het mo narchistische dagblad „A B C", Lucas de Tena, zullen administratieve maat regelen worden getroffen in verband met een artikel, waarin hij schreef dat don Carlos een Franse edelman is en uit dien hoofde niet als een Carlistische pretendent voor de Spaanse troon kan worden beschouwd. In de Spaanse grondwet staat, dat al- leen een Spanjaard van koninklijke I. bloede voor bestijging van de Spaanse 2 j nemers verhazen zich J' Carlos, als hij Spanjaard plomatiek paspoort heeft, dat dan geen di- ils alle „grandes" in Spanje. FRANSE ZAAKGELASTIGDE IN PEKING BENOEMD Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld dat Claude Cltayet, nu consul-generaal in de Alge- §1 rijnse stad Oran, de eerste Franse zaak- rmmmmmmt gelastigde in Peking zal zijn. „ROEIEN MET DE RIEMEN DIE JE HEBT" De Verenigingen voor Vreemdelin gen Verkeer in Zeeland maken een moeilijke lijd door. Het toerisme heeft de laatste jaren een enorme vlucht genomen. De uitgaven van de verenigingen gingen eveneens de hoogte in, maar de inkomsten uit de contributies volgden deze vlucht niet of slechts zeer ten dele. De besturen van vele verenigingen worden dan ook ieder jaar gecon fronteerd met tekorten. Verenigin gen die wel een sluitende begroting bezitten, zijn er alleen maar zeer bedreven in de tering naar de ne- 'ring te zetten. In alle gevallen blijft het echter: roeien met de riemen die je hebt. Ondanks bezuinigingen en het laten val len van hoognodige activiteiten sin: I lang niet alle V.V.V.'s er in om liet ji af te sluiten zonder nadelig saldo. Een goed voorbeeld van een noodlijdende Vereniging voor Vreemdelingenverkeer is die in Vlissingen. Op de begroting voor 1964 is hier een tekort van ongeveer vijfduizend gulden geraamd. En dat ter wijl de gemeente Vlissingen de vereni ging al voor vierduizend gulden subsi dieert. Het was dan ook geen wonder dat het bestuur bijna tot een „wanhoopsdaad" (aftreden) was gekomen. „Met dit te kort wil de V.V.V. het nieuwe jaar niet ingaan", verklaarde men van bestuurs zijde op de in november gehouden na jaarsvergadering. Dank zij echter de krachtige protesten en de stimulerende opmerkingen van de zijde van de 20 aan wezige leden (van de 334) besloot het bestuur het nog voor een jaartje te pro beren. „Wat is deze badplaats zonder een V.V.V.?", zo redeneerde men. Het Een andere, al oude, V.V.V., die van Middelburg, is ook niet vrij van finan ciële zorgen. De penningmeester van deze vereniging heeft voor 1964 een tekort van ongeveer 3000 begroot. De contributie is de laatste jaren gesteger tot circa ƒ4500; de gemeentelijke sub sidie. die oorspronkelijk g-elijk was aan het bedrag aan contributies is echter on 2500 blijven staan. Men tracht nu de femeente te bewegen de bijdrage te ver- ogcu tot het niveau van het nieuwe contributiebedrag. Nog rooskleurig Ten aanzien van beide verenigingen in Middelburg en Vlissingen moet boven dien nog worden opgemerkt, dat hun be grotingen in feite er bijzonder rooskleu rig uitzien doordat zij beschikken over de exploi atieopbrengsten van een reis bureau. Dat maakt mogelijk vast perso neel in dienst te nemen, dat naast de reishureauae'iviteiten ook aandacht kan geven aan de voorlichting en propagan da voor de eigen gemeente en streek. Met andere woorden: het „visitekaartje" van deze V.V.V.'s (en min of meer van de gemeente zelf) kan alleen worden gepresenteerd omdat men neveninkoms ten heeft, in wezen een niet helemaal juiste situatie. De A.N.V.V. stelt name lijk, dat reisbureau-exploitatie als regel niet door lokale V.V.V.'s moet worden verricht, maar erkent tegelijkertijd, dat voor bepaalde V.V.V.'s doorbreking van deze historisch gegroeide situatie een volledig bankroet zou betekenen. Van daar dat zij in deze door het verleden bepaalde toestand berust: het kan eenmaal niet anders. De Vereniging voor Vreemdelingenver keer te Goes, -t e slechts esn besehe:den begroting heeft - de inkomsten bedra gen nog geen 3000 -- is desondanks voor 1964 geconfronteerd met een tekort van bijna 1200 Men had dit tekort wel aanzienlijk kun nen drukken, maar dan moest de folder vervallen. En in Goes verkeert men nog in de gunstige omstandigheid, dat men het informatiecentrum heeft kunnen on derbrengen in de kiosk van de A M.Z. Gunstiger Gunstiger liggen de kaarten in de klei nere plaatsen mei echter grote V.V.V.'s als Westkapelie, Burgh- Haamstede, Zoutelande, Oostkapelle en Cudzand. Deze verenigingen hebben niet te kampen met een nadelig saldo, maar veel armslag heeft men er niet. Boven dien putten verscheidene V.V.V.'s aan zienlijke inkomsten uit nevenactivitei ten. In Oostkapelle bijvoorbeeld exploiteert de plaatselijke V.V.V. het strand. Tot en met vorig jaar heeft de vereniging voor particulieren bungalows verhuurd, waarvoor een provisie werd ontvangen. Dit jaar is men daar echter mee ge stopt. „Dit ligt niet op ons terrein", was men van mening. Volgende week wordt de eerste steen gelegd voor een eigen gebouwtje en wanneer dit gereed Zie slot pag 2 kol. 6) meeste landen moeten de middenstanders het zonder die binding doen Desondanks willen we toch graag in stemming betuigen met het verzet, dat de Kon. Ned. Middenstandsbond heeft aangetekend tegen eventuele plan nen tot volledige opheffing van deze bin ding in Nederland. Er zijn namelijk aan die opheffing gro te bezwaren verbonden. In een te Mid delburg gehouden vergadering heeft de voorzitter van de Kon. Ned. Midden standsbond die bezwaren nog eens toe gelicht en hij twijfelde er aan of de con sument wel enig voordeel van de ophef fing zou ondervinden Hij kon overi gens mededelen, dat de minister van economische zaken aan zijn bond had toegezegd geen maatregelen te zullen ne men ten aanzien van de verticale prijs- g zonder overlee mt Hand Wat is nu naar onze mening het belangrijkste bezwaar tegen opheffing van de verticale prijsbinding? Ons grootste bezwaar is het veel te radicale karakter van deze maatregel. In Nederland hebben de middenstands- bedrijven zich ontwikkeld onder het stel sel van verticale prijsbinding en die be drijven hebben daardoor een bepaalde structuur gekregen. Schaft men de bin ding af dan neemt men voor vele be drijven een ..hoeksteen" weg Men schept er niet alleen een verscherpte concur rentie mee. maar men verandert de ge hele structuur van het middenstandsbe- drijf. De stuwing naar het grootwinkel bedrijf en de supermarkets zal toenemen. Er zal een koude sanering ontstaan. De bedrijfsgrootte zal moeten toenemen en de bedrijfsftnanciering zal moeilijker worden. En nu is deze schaalvergroting toch wel op gang ook onder de verticale prijs binding maar waarom zou men dat proces op uiterst pijnlijke en riskante wijze verhaasten, wanneer daartegenover toch geen aanwijsbare en blijvende voor delen voor de consument staan? Neer. men zal het de middenstand ten goede moeten houden, dat zij afwijzend staat tegenover een zo grote structuur verandering en dat zij daarom het stel sel van de verticale prijsbinding in zijn algemeenheid gehandhaafd wil zien. En zou het stelsel hier of daar feilen ver tonen. dan kan de minister altijd nog in cidenteel ingrijpen en daardoor óók de belangen van de consument veilig stel len. STAATSSECRETARISSEN KEYZEREN DEN TOOM LID VAN DE V.V.D. IHet hoofdbestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft mede- gedeeld dat de staatssecretaris van ver keer en waterstaat de heer M. .1. Keyzer, en de staatssecretaris \an defensie, speciaal belast met de luchtmacht, de heer IV. den Toom als lid van de V.V.D. zyn toegetreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1