drop Middelburger kon rijbewijs af: auto het wel zonder kwijt en boete Schapenhouderij had in 1963 gunstig jaar Financiële berichten Russisch beroep op Ethiopië en Somalië Kritische opmerkingen over het prijsbeleid STILBÉPAN heerlijk pittige Groot aantal inschrijvingen de beste keus Holland Festival zonder toneel manifestatie Gevechten duren nog steeds voort Don Carlos heeft niet de Spaanse nationaliteit Gevluchte Rus zou over zeer geheime napieren beschikken Middenstandsbonden hadden bespreking met minister deze haarcream geeft geen kalkroos WOENSDAG 12 FEBRUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T KANTONRECHTER MIDDELBURG Kantonrechter: „lk begrijp niet hoe U het lef hebt" „Ik begrijp niet hoe U het lef hebt gehad om dat te doen. 't Is vol komen ernaast hè". Deze bestraf fende woorden kreeg de Middel burgse handelsagent J. van de S. dinsdagmorgen in Middelburg te incasseren tijdens een zitting van het Middelburgse kantongerecht. Mr. W. E. van Vloten, plaatsver vangend kantonrechter, was tot deze „uitbarsting" gekomen, nadat hij uit de stukken had gelezen, dat de handelsagent op 4 december 1963, om kwart voor drie, toen hij met zijn auto in de Vlissingse Van Dishoeckstraat reed, zijn rijbewijs niet kon tonen. Om tien voor zes werd hy weer aange houden door politiemensen. En opnieuw kon h(j geen papieren tonen evenals •s avond» om vijf over negen. „Verdach te rjjdt al jaar en dag zonder rijbewys" wist de officier van justitie mr. K. P Doedens, die vertelde dat Van de S. ook al enige malen voor hetzelfde feit door de kantonrechter te Rotterdam was ver oordeeld. „We zullen tot andere maatregelen moe ten komen", vond de officier, die naast een voorwaardelijke celstraf van twee weken met een proeftijd van 2 jaar een geldboete van 100,subs. 20 dagen en de verbeurdverklaring van het mo torrijtuig vorderde. Het vonnis van de kantonrechter kwam op hetzelfde neer. Wel wilde mr. Van Vloten de boetes gesplitst zien in 30.voor het eerste, 30.voor het tweede en 40, voor het derde feit. „TI bent nu een maal onverbeterlijk in die dingen, dus zullen wij het U op deze manier moeten leren", zo besloot hij. Voetgangsters omver De Middelburger J. J. L. had op 16 sep tember van het vorig jaar ook al zon der rijbewijs een motorrijtuig bestuurd. In dit geval betrof het een motor. Het feit kwam aan het licht, toen hy vanuit de Lange Delft de Koorkerkstraat wilde inrijden en daar twee overstekende be jaarde voetgangsters omverreed. De jongeman was wel in het bezit van een oefenbewijs, maar dat was verlo pen. De kantonrechter vond het een merkwaardige geschiedenis, dat het oe fenbewijs voor de hele stad gold, ter wijl op andere plaatsen een bepaald tra ject wordt aangewezen. De hoofdagent der gemeentepolitie W. C.-U. kwam als fetuige de zaak nog eens nader toe- ichten. Het was de officier opgevallen, de dat verdachte op het moment dat aanrijding plaatsvond, niet verzekerd was. Daar dacht hij ook aan toen hij zijn eis uitsprak. Mr. Doedens vorderde voor elk van beide feiten een geldboete van 40^— of 8 dagen, een voorwaar delijke ontzegging van vier maanden met twee jaar proeftijd en daaraan ver bonden de voorwaarde om verzekerd té zijn als hij weer op zijn motor zou stappen. Nog al veel", vond L. „Daar heb ik geen geld voor". „Motorfiets verkopen" suggereerde de griffier. Mr. Van Vloten vonniste conform. Eén versje Middenstand pleit voor verticale prijsbinding De middenstandsvakcentralen cn de raad voor het grqptwüikdbgdrttf heb ben zich iri "een brief aan 6e Tweede Kamer uitgesproken voor handhaving van het systeem van de verticale prys- binding, „omdat met behoud van zeer veel concurrentiemogelijkheden een ze kere ordelijkheid en stabiliteit is ge waarborgd, zowel by de produktie als „Aangemoedigd" door overvloedig ge bruik van stérke drank was de Zoute- landse elektricien J. L. op 6 oktober van het vorig jaar ai zingend de straat op gegaan. Vandaar dat hij gisteren voor de kantonrechter moest verschijnen we gens het verstoren van de nachtrust. ,,'t Was net een versje edelachtbare" jammerde de jongeman. „Als U er zo over gaat denken, zal ik het U zo in peperen, dat U helemaal geen zin meer hebt om te zingen" aldus mr. Van Vloten. „Er is toch helemaal niks voor gevallen" probeerde de elektricien nog. Dat de jongen nogal te keer was ge gaan, viel af te leiden uit het feit, dat L. op zijn vrolijke wandeltocht door nachtelijk Zoutelande, door een hond op ruwe wijze was staande ge houden. 30,—. subs. 6 dagen vor derde de officier, 30,subs. 6 da gen vonniste ook de kantonrechter. „We zullen U in de gaten houden", voegde hij daar ten slotte nog aan toe. De Vlissinger V. A. die op 3 september van het vorig jaar als bestuurder van een vrachtauto op de Koudekerkse weg Vergadering Zeeuwse schapenstamboek Het Zeeuwse Schapenstamboek kwam maandag in het Landbouw centrum te Goes in algemene ver gadering bijeen. Er was een grote belangstelling. De voorzitter, de heer J. Nieuwenhuyse uit Lewe- dorp, zei in zijn openingstoespraak onder meer dat de landbouw het in geldboete van 25.subs. 5 dagen. U moest U schamen ,U moest U schamen. Het frappeert me, like err zaken zo gemakkelijk denken' merkte mr. Van Vloten op, toen J. C. D. uit Grijpskerke in de zittingszaal voor hem verscheen. D. moest zich verant woorden voor het feit. dat hij de elfja rige C. W. de V. op 22 oktober 1963 met een tractor en aanhangwagen de open bare weg had opgestuurd. „De gestelde leeftijd is rijkelijk laag. Dit gaat werkelijk te ver vond de offi cier, die een geldboete van 50,subs. 10 dagen vorderde. „Ik had 75,in mijn hoofd, maar ik zal er voor deze keer nog 50,van maken", zei de kantonrechter. „Hij staat bekend als een ruwe chau- feur" betoogde de oesterkweker J. van E. uit Yerseke, die als getuige optrad in de zaak van de Goese chauffeur M. K. van H. Deze had op 2 juni van het vorig jaar met zijn wagen niet tij dig gestopt op de havendijk te Yerseke en daar moeilijkheden veroorzaakt voor de bestuurder van een personenauto. „Ik dacht dat hy ons ondersteboven zou rnden" verklaarde mevrouw W. van der D.-van B., een inzittende van de personenwagen. Mijn zoon. die de wagen bestuurde zei, dat hy voorrang had, maar ik zei: stop maar gerust, want anders rydt hy ons van de dyk" Mr Doedens vorderde een geldboete van 50,subs. 10 dagen Aan deze boete koppelde mr. van Vloten nog vast een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor vier maanden met twee jaar proeftijd. t pre u be: ■rocesverbaal bleek, dat V. niet in zit was van een rijbewijs. „Het feit is voor mij het ergste" zei de kan tonrechter. Hoog opgenomen „Ik heb deze zaak ook hoog opgeno men", verklaarde mr. Doedens, die onder meer aan het licht bracht, dat De V. al acht tot negen keer rijexamen had gedaan, maar nog steeds niet in het bezit van deugdelijke papieren was. Hij achtte het niet gewenst dat verdachte zo maar weer in een auto zal kunnen stappen. Naast een geldboete van 2 keer 40,eiste hy vyf maanden ontzeg ging- De V. voerde nog aan, dat hij onder toezicht had gereden, maar de kanton rechter maakte het hem duidelijk, dat de inrichting van de wagen niet voldeed aan bepaalde eisen, die het rijden onder toezicht wettigen. Ook zei de V. dat de vrouw haar rijwiel maar moeilijk kon besturen, omdat er aan haar stuur twee tassen met appelen waren opgehangen. Voor het eerste feit legde de kan tonrechter hem 30,boete subs. 6 dagen op en voor het tweede feit 40,of 8 dagen, met daarnaast voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tija van vijf maanden, met een proeftijd van twee jaar. groei wordt bevorderd zonder dat stag natie behoeft te worden gevreesd als gevolg van minder snel doorwerken van efficiencyverbeteringen". De drie middenstandsvakcentralen en de raad voor het grootwinkelbedrijf zijn van oordeel, gelet op de ervaringen in het buitenland, dat afschaffing van de verticale prijsbinding na enige tijd eerder prijsverhogend dan prijsverla- gend werkt. Zij wijzen er verder op, dat vele mar ges van prijsgebonden artikelen laag zijn en bovendien dat deze artikelen een minderheid vormen in het totaal van de gezinsbestedingen. Nadelig ach ten zij ook voor de consument dat deze bij afschaffing van de verticale prijs binding de oriënteringsmogelijkheid voor vergelijking van prijs en kwali teit van gelijke en verwante artikelen mist, waardoor kwaliteits- en prysver- sluiering kan optreden, die een gezonde en eerlijke concurrentie in de weg staat. Ook wijzen zij erop dat bij opheffing van het systeem van verticale prijsbin ding het "de minister van economische zaken moeilijk zal vallen een effectieve prijsbewaking door te voeren. Ten slotte menen de genoemde organisaties dat het hier om vraagstukken van e mische structuurpolitiek gaat, die men niet mag behandelen op gronden, ont leend aan conjunctuur politieke overwe gingen. PACIFICATIECOMMISSIE VERZOCHT HAAR WERK VOORT TE ZETTEN (Van onze radio- en t.v.-redaclie) De minister van onderwys, kunsten en wetenschappen, mr. Bot. heeft de paci- ficatiecomniissie, welke advies moet uit brengen over de definitieve bezetting van het tweede t.v.-net. met zoveel woorden verzocht verder te gaan met haar werk. De commissie had de minister twee we ken geleden gevraagd welke zijn stand punt is t.a.v. de plannen van de N V. R.E.M. om een televisie-eiland in de Noordzee te bouwei.. De commissie ver langde klaarheid alvorens haar werk voort te zetten. De brief werd geformu leerd in de allereerste vergadering, wel ke de commissie hield. De minister heeft de commissie thans een brief geschreven, waarin hij verwijst naar het antwoord dat hij heeft gegev op de schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid dr. Vondeling (p.v.d.a.) waarin staat dat departementaal wordt onderzocht of en in hoeverre jurisdictie kan worden uitgeoefend op een kunst matig eiland, dat buiten de territoriale wateren wordt geinstalleerd. Aan deze verwijzing voegde de minis ter toe dat hij aanneemt dat de commis sie in het antwoord aan dr. Vondeling aanleiding kan vinden haar werkzaam heden voort te zetten. Prof. Langemeyer, de voorzitter van di commissie, meent dat dit het geval zal zijn De beslissing zal echter moeten worden genomen door de voltallige com- missie. Deze komt op 22 februari weer bij elkaar. 1963 moeilijk heeft gehad. „De schapenhouderij maakte hierop echter een gunstige uitzondering", zei de heer Nieuwenhuyse, die op merkte, dat vooral de opbrengst- prijzen van lammeren op een hoog niveau lagen. „De schapenhouderij is voor veel bedrij ven een van de meest renderende onder delen geweest", aldus de voorzitter. Bij het jaaroverzicht van de secretaris, de heer J. H. ter Keurs, kwam de toename van de laatste jaren van het aantal inschrijvingen tot uiting. Gedurende 1963 werden 1452 dieren geregistreerd, waarvan er 433 op exterieur werden be oordeeld. Hiernaast werden 495 wolvach ten op gewicht en kwaliteit gecontro leerd. Het aantal geboren lammeren lag bij éénjarige ooien in het voorjaar van 1963 iets beneden normaal, zo bleek uit het jaaroverzicht. Wellicht is dit. aldus het jaaroverzicht, te wijten aan de voor- strenge winter. Geboortecijfer Bij de tweejarige en oudere ooien werd van 742 dieren een gemiddeld geboorte cijfer van 1.74 lam per worp berekend. Hiervan werd gemiddeld 1.5 lam groot gebracht. Het kwaliteitsaspect vraagt volgens de secretaris voortdurend de aandacht. De marktnoteringen hebben de laatste jaren op een goed niveau ge legen. Dit is in hoofdzaak te wijten ge weest aan de uitvoer van schapenvlees. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Nieuwenhuyse voor Zuid-Beveland als bestuurslid herbenoemd en de heer L. Mesu uit Oudelande als plaatsvervan gend lid. Voor Walcheren werd de heer P. Dïngemanse uit Zoutelande en de heer F. Kwekkeboom als plaatsvervan gend lid herbenoemd. Het tweede gedeelte van de vergadering droeg een meer luchtig karakter. De voorzitter reikte namelijk de bekronin gen van de in september gehouden pro vinciale schapenfokdag uit. Hierop aan sluitend besprak de heer A. J. B. Ham- mink, dierenarts bij de gezondheidsdienst voor dieren, enkele schapeziekten. Hy gaf daarbij de mogelijkheden van be strijding van deze ziekten aan. De ver gadering besloot de gemeentebesturen te vragen naar een oplossing van het probleem van de door loslopende honden aangerichte schade. Een voorstel om in georganiseerd verband moederloze lam meren groot te brengen bij pas gelam merde ooien, die niet meer beschikken over hun lammeren, vond bij de verga dering weerklank. Het stamboek zal met ingang van het komende seizoen als bemiddelend orgaan fungeren. WEES ZUINIG OP UW TOEKOMST: SPAAR Wat geweest is komt nooit weer. Kijk dus vooruit Uw toekomst hebt u nog tegoed. Tegoed Spéértegoed I Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservice. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Geen herwaardering Nederlandse gulden Pierre-Paul Schweitzer, directeur van het Internationale Monetaire Fonds, heeft verklaard dat vier maanden van studie van de internationale liquiditeit zjjn overtuiging dal er geen noodzaak bestaat voor snelle of drastische hervor mingen in het monetaire systeem in de wereld, heeft versterkt. Geruchten over een herbewapening van de Nederlandse gulden of de Duitse mark zijn. naar het schijnt, volkomen ongegrond, aldus Schweitzer. Geruchten over een herwaardering van een gemeenschappelijke Europese valu ta binnen afzienbare tijd zal worden geïntroduceerd, omdat zulks alleen kan als kroon op de Europese integratie. Schweitzer die wijlen Per Jacobsson als uitvoerend directeur van het I M F. opvolgde, verwacht 'lat Internationale liquiditeit het belangrijkste onderwerp van het gesprek zal uitmaken op de in september in Tokio te houden jaarver gadering. Structuurwijziging bij de Universeele Reassurantie Maatschappij In de verzekeringsgroep Vereenigde As- surantiebedrijven „Nederland Univer seele Reassurantie Maatschappij heeft een belangrijke structuurwijziging haar beslag gekregen. Door een .omkerings operatie" van aandelen is de „Univer seele" die tot dusver dochtermaatschap pij van de V.A.N. was, thans de moeder maatschappij van het concern geworden Op deze wijze hebben de voormalige aan deelhouders van de V.A.N. te weten een groot aantal verzekeringsmaatschap pijen en een bankinstelling, een direct belang verworven in de Universeele. Ebt herverzekeringsbedrijf met een premie- mkomen van meer dan 50 min hoopt door rechtstreeks contact met de con cern-aandeelhouders haar werkzaamhe den nog verder uit te breiden. Ten einde haar concurrentiepositie te versterken werd het maatschappelijk kapitaal ver hoogd tot ƒ10 min en het geplaatste en geheel volgestorte kapitaal gebracht op 6 min (was 5 min, waarvan l min gestort). (Van onze Haagse redactie) Het is thans definitief dat cr dit jaar tydens het Holland Festival geen natio nale toneelmanifestatie zal zyn waarin de beste van onze toneelspelers samen spelen in een speciale festivaiproduktie. De directeuren van de gesubsidieerde to neelgezelschappen hebben de traditie aan de kant geschoven. Zij zeggen dat de toneelspelers aan bet eind van het sei zoen te vermoeid zijn om vlak voor hun vakantie ook nog eens mee te doen aan een manifestatie, welke alleen reeds veel reizen zou vergen omdat ergens centraal moet worden gerepeteerd. Overigens is de vraag of de jaarlijkse toneelmanifestatie al dan niet moet wor den gehandhaafd niet voorgelegd aan de toneelspelers zelf. De secretaris van het Holland Festival zei dat het niet op de weg van het festival ligt buiten de me dewerking van de toneeldirecties om een eigen toneelproduktie op te zetten. Dit zou tot moeilijkheden leiden met de to neeldirecties. Het festival kende in he verleden wel eigen operaproduklies, maar dat gebeurde in overeenstemming met de directie van de Nederlandse Opera. Toch bestaat de indruk dat verschillende toneelspelers, juist ook de groten, bereid zouden zijn desnoods hun vakantie op te offeren voor een Nederlandse toneelma nifestatie. De heer Diamand zei dat het evenmin op de weg ligt van het festival- bestuur via zijn voorzitter de heer Rei- nink, die directeur-generaal voor de kunsten en de buitenlandse culturele be trekkingen is op het ministerie van o. k. en w.. te bewerkstelligen dat het minis terie de toneelgezelschappen in de sub sidievoorwaarden verplicht mee te wer ken aan een jaarlijkse nationale toneel- manifestatie. Ook hierover wordt in tal van culturele kringen, anders gedacht. Het overleg tussen de leiding van het Holland Festival en de televisie over de uitzending van festivalmanifestaties duurt voort. Er zijn nog steeds geen re sultaten geboekt. Kroesjtsjew verzendt telegrammen Premier Kroesjtsjew heeft keizer Haile Selassi van Ethiopië en pre sident Osman van Somalië ver zocht „al het mogelijke" te doen om tot een onmiddellijk staken van de strijd tussen beide landen te komen. Secretaris Ned. Katholieke Werkgevers Verbond: Wijziging prijzenwet geeft minister blanco volmacht Het prijsbeleid van de minister van economische zaken geeft voet aan de veronderstelling alsof het prijzengedrag van de ondernemers de voornaamste, wellicht zelfs de enige oorzaak is van de moeilijk heden, waarvoor we thans staan, zo schrijft mr. L. M. A. van Rooij, algemeen secretaris van het Ne derlands Katholiek Werkgevers Verbond deze week in ..De katho lieke werkgever". „Laleti wy intussen in het nationale spel: „Zoek de schuldigen" vooral ook de over heid zelve niet vergeten. Welke invloed hebben niet op de opvattingen omtrent de mogelykheid tot loonsverhoging de door minister Bogaers gewekte loonver- wachtingen in dé wereld der bouwvak kers gehad? Zijn voorts niet de lonen voor het particulier autobusbedryf hoger moeten uitvallen, dan in het akkoord stond, omdat de overheid meende dat zy voor haar buschauffeurs boven iedere wet stond?" Mr. Van Rooij maakt vervolgens een aantal kritische opmerkingen over het prysbeleid naar aanleiding van het plan van minister Andriessen om de prijzen wet te verscherpen. Wordt het op 31 januari ingediende wijzigingsvoorstel aanvaard, dan zal de minister'prijsvoor- schriften kunnen geven aan individuele ondernemers of ondernemingen. Zoals de prijzenwet thans luidt, opent zij de mogelijkheid om prijsstoppen uit te vaar digen voor „goederen of diensten", in de praktijk dus voor een bedrijfstak of gedeelte daarvan. .Tegenover de macht De Russische eerste minister legde er in zijn telegrammen aan de twee staats hoofden de nadruk op dat er „naar de overtuiging van de Sowjetregering in onze tijd geen territoriale twisten of grenskwesties passen die voor hun op lossing het gebruik van geweld behoe ven. „Ik geloof dat U het met me eens zult zijn dat een botsing tussen twee (Van onze Haagse redactie) Voor de Spaanse overheid is de nationa liteit van don Carlos geen vraag: hy is beslist géén Spanjaard doch Fransman. Aldus vernemen wy van bevoegde Spaanse zijde. Men mag don Carlos wel onder meer een Spanjaard noemen naai afstamming, maar de Spaanse nationa liteit kan hy niet hebben. Spanje kent namelijk de dubbele nationaliteit in prin cipe niet. Slechts met enkele Zuidamerikaanse landen heeft Spanje verdragen, waarbij de mogelijkheid van een dubbele natio naliteit geregeld is, doch een dergelijk verdrag tussen Spanje en Frankrijk be staat niet. Aangezien Don Carlos als Fransman, zoon van een vader met Franse nationaliteit, geboren is, kan hij naar Spaans recht geen Spanjaard zijn. Het is niet uitgesloten, dat Don Carlos wel een Spaans paspoort bezit, zoals dat ■el meer bij wijze van eerbetoon aan zeer hooggeplaatste niet-Spanjaarden, die nauwe banden met het land hebben, wordt verstrekt. Maar ook een Spaans paspoort geeft nog geen Spaanse natio naliteit. l it betrouwbare kringen in Genève is vernomen dat de Russische overloper Joeri Nosenko de beschikking zou heb- Het wetsvoorstel g>eeft de minister ben over zeer geheime inlichtingen aan een vrijwel blanco volmacht om in elk gaande de Sowjetproduktie van kern- individueel geval van prysverhogin-j apens. gen op te treden, aldus mr.' Van Rooij. Hij zou ook informaties hebben over d< het neemt de waarborg weg. die in Russische strategie op de 17-landen ont- de prijzenwet is neergelegd, waar wapeningsconferentie in Genève en nio- deze thans nog voorschrijft, dat de gelijk eveneens over de Russische defen- organisaties van de betrokkenen moe- sieplannen. ten worden gehoord. De zegslieden in Genève zeiden dat No- senko reeds lang plannen had de Sow- het departe- jet.Cn,e de nl<i- toe te keren. ment zit binnenkort niet nicer een ge-| ftosenko kwam op 19 januari in Genève, organiseerde groep bedrijfsgenoten. doch2 d?gen voor giving van de nieuwe individu' Ook in „De Nederlandse Industrie", het orgaan van het Verbond van Neder- Iaridsche Werkgevers, besteedt deze week aandacht aan het wetsontwerp. Niet nodig In een artikel wordt betoogd dat de minister van economische zaken op dit ogenblik reeds alle bevoegheden nezit die een slagvaardig prijsbeleid mogelijk maken en aat de voorgestelde bevoegd heden van de minister met betrekking tot individuele ondernemingen niet wen- dat reeds voor zijn verdwijning "op 4 seiyk en ook niet nodig zyn. I februari contact met hem was gemaakt. zitting van de ontwapeningsconferentie. Hy reisde uit Moskou in gezelschap van de Russische delegatieleider Semion Tsarapkin en andere Russische functio narissen. De Sowjet-afvaardiging ontdekte op 4 februari dat hy niet meer in zijn hotel was en verzocht op 9 februari de politie in Genève een onderzoek in te stellen naar de verdwijning van Nosenko. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft maandagavond mee gedeeld dat Nosenko de Verenigde Sta- aan elkaar grenzende Afrikaanse landen, die zijn geconfronteerd met de grote taken hun nationale onaf- hankelykheid te consolideren en staatshuishouding en cultuur bloei te brengen, niet in het belang kan zijn van één van de twee betrok ken partijen", aldus Kroesjtsjew. Langs de grens tussen Ethiopië en So. malië is gisteren weer af en toe gevoch ten. Volgens officiële meldingen zijn sedert zaterdag bijna 700 militairen in het grensgebied gesneuveld. De leden van het Ethiopische parlement hebben gisteren eenstemmig hun goed keuring gehecht aan het regeringsbesluit om de noodtoestand af te kondigen in de grensstreek. Fors verliessaldo voor Simplex Het boekjaar 1962/63 is voor de N.V. Simplex Machine- cn Rijwielfabrieken bepaald ongunstig geweest, zodat zij de resultatenrekening met een belangrijk verlies heeft moeten alsluiten. Blijkens de verlies- en winstrekening bedroeg het nadelig saldo exploitatierekening 290.092 (vorig laar voordelig «aldo van 367.160). liet verliessaldo be draagt 621.091 (winst 2.808/ Ter delging van dit bedrag werden gebruikt: de reserve diverse belangen ad 276.046 alsmede het winstsaldo ad. 7.262 Het dividend wordt wederom gepasseerd. Vooruitzichten: in zoverre de verstreken vier maanden van het nieuwe boekjaar een aanwijzing vormen voor de gang van zaken in 1963 64. kan van een be langrijke stijging in de verkoop van de produkten worden gewaagd, terwhl te vens de afdeling grosslerderij een duide lijke vooruitgang vertoont. Hogere spaarrente bij de N.H.M. De Nederlandsche Handelmaatschappij verhoogt niet ingang van 16 februari de rente op by haar aangehouden spaar rekeningen van 3.25 tot 3,5 procent. Het maximum tegoed wordt verhoogd tot 50.000.voor particulieren en tot 100.000 voor verenigingen en stich tingen. Met Ingang van dezelfde datum intro duceert de N.H.M., aldus de directie, een nieuwe spaarvorm: het spaardeposlto, met een rente van 4 pet. De opzegter mijn is 3 maanden voor bedragen tot cn met 5000,daarboven 6 maanden. De regeling voor het maximum tegoed is gelijk aan die voor de gewone spaar rekeningen. WYERS HAD GUNSTIG JAAR Het op 30 september afgesloten boek jaar heeft, blijkens het verslag, voor J. P. Wyers Industrie- en Handelsonder neming N.V. een alleszins bevredigende gang van zaken gebracht, die beant woordt aan de verwachting uitgespro ken in het vorig jaarverslag. De ver koop in Nederland steeg naar gelds waarde met ruim zeven procent, de goederenwinst met ca. tien procent en de exploitatiekosten met ca. zeven procent. Blijkens de resultatenrekening bedroeg de goederenwinst inclusief de baten wegens deelneming 22,74 min. (vorig jaar 21,19 min.). Er resteert een winstsaldo van 3.1 min. ƒ2.83 min.). Voorgesteld wordt een dividend van 15 procent in contanten alsmede 5 procent in aandelen uit de agioreserve (onv.). Dividenden KEMO CORSETFABRIEK Aan de algemene vergadering van aan deelhouders \ran de N.V. Kemo Corset- fabriek zal. zo deelde de directie mede. een dividend worden voorgesteld over het boekjaar 1963 van vijftien procent in contanten en tien procent in aandelen uit de agioreserve (onv.). ROBECO De raad van commissarissen van het Rotterdamsch Beleggïngsconsortium N.V. heeft besloten aan de op 31 maart te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het divi dend over 1963 te bepalen op 9,25 per aandeel en tevens over te gaan tot een uitkering in aandelen ten laste van de agioreserve van 2M%. (1962: 9.25 In contanten). De winst over 1963 bedroeg 57.173.819.24 (over'62 44.019.090.42). Per ultimo 1963 stonden 6.080.000 aan delen Robeco uit, tegen 5.032.000 aan het eind van 1962. - Representanten van de vier centrale middenstandsbonden hebben, naar van de kant van die bonden is medegedeeld, maandagmiddag een onderhoud gehad met de minister van economische zaken. Deze bespreking was een uitvloeisel van het feit dat de afgevaardigden van de drie bonden die zitting hebben in het be stuur van de Stichting van den Arbeid (het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen is in dat bestuur niet vertegenwoordigd) na afloop van het op vrijdag 31 januari jl. te Voorburg met een delegatie van het kabinet ge voerde beraad over de loon- en prijspo litiek, de uitkomst van dat overleg niet zonder nader beraad in eigen kringen zouden kunnen aanvaarden. In het onderhoud met de minister, „dat wederzijds verhelderend heeft gewerkt", hebben de bonden aangedrongen onder meer op een reëel overleg voorafgaand aan prijsmaatregelen. Over vraagstuk ken rond de verticale prijsbinding zal nader worden overlegd met de midden standsorganisaties. Wereldrecord op 3000 m voor Antson De Russische schaatser Ants Antson heeft dinsdagavond in het Bislet-sta- dion te Oslo een nieuiv wereldrecord op de 3000 meter gevestigd. Hy legde de afstand af Lu 4 minuten en 27.3 sec.. 0.3 sec. sneller dan de tijd van de oud- recordhouder Jonny Nilsson uit Zweden. De Nederlande: Ard Schenk bereikte op de 500 o eter een nieuw persoonlijk record Hij eindigde met de Rus Victor Kositsjkin op de negende plaats met een tijd van 43.1 sec. Rudle Liebrechts werd twaalfde in 43 3. Peter Nottet ze ventiende in 43 5 en Kees Verkerk twin tigste m 43.8 sec. Op de 3000 meter werd Rudie Liebrechts vijfde met een tijd van 4.30.9 en Kees Verkerk achtste in 4.33.1 STAND IN ZESDAAGSE Dinsdagavond laat had het Belgisch- Deense treo Van Steenbergen-Lykke- Proost met 535 punten de leiding "in de zesdaagse van Antwerpen. De stand was verder: 2 Aerenhouts-Eugen-Vannitsen (Belg.-Denm.) 287 pnt; op één ronde: 3 Post-Pfenninger-Foré (Ned.-Zwi- Belg.) 783 pnt.; 7 Darrigade-Raynal-De Roo (Fr.-Ned.) 391 pnt. De Nederlands- Luxemburgse combinatie Van Est-Nij- dam-Gillen was op 25 ronden met 148 punten elfde en voorlaatste. (en maakt uw haar niet vet) „Roos" kan kalkroos zijn. Ga over op Stilbépan haarcream en (kalk)roos verdwijnt on middellijk. Tube v.a. fl.10. Pot v.a. f 1.50. DAGRA N V. DIEMES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7