Auschwitz-proces in een nieuw stadium bestrijding van pijn! Up Walcheren spanning tot de laatste dag Perscommentaren op de verloving van prinses Irene Onder druk „Filantroop' Zeemansopleiding op het droge voor volwassenen Samenwerking bij nr l i In Goes Blauw Wit kampioen van 2 A Chefarine A\ „OPEN DEUR" HIELD REGIONALE CONFERENTIE IN SOUBURG Vijfde „Wallenloop" in Goes Veldkorfbal Z.K.B. start zaterdag 7 maart weer Niet koken— en toch een prachtig witte was RAKETEXPERT PROF. SANGER OVERLEDEN KON. SHELL NEEMT PROEF BIJ LICHTSCHIP „NOORD-HINDER" „ZEESLANG" WORDT TWEE MANDEN LANG AAN LICHTSCHIP GEKOPPELD MAATREGELEN IN VISSERIJ OP KOMST Leger krijgt vijf humanistische verzorgers DINSDAG 11 FEBRUARI 1964 PROVINCIALE Z B E U W B B COURANT SLECHTS 3 VAN 22 VERDACHTEN BEKENDEN VOLGENDE WEEK BEGIN MET GETUIGENVERHOREN De gehele wereld heeft sinds eind december, bij de aanvang van het Auschwitzproces, kunnen verne men hoe „onschuldig" de 22 ver dachten, die allen kortere of lange re tijd werkzaam zijn geweest in het vernietigingskamp Auschwitz, zich voelen. Slechts drie van hen hebben schoorvoetend toegegeven „wel eens bij het doden van gevangenen betrokken te zijn geweest". Nu het verhoor van de verdachten Is af gesloten en volgende week wordt begon nen niet de getuigenverhoren er zijn 250 getuigen opgeroepen zal de „on schuld" der verdachten waarschijnlhk in eea wat ander daglicht komen te staan. De 42-jarige Hans Stark, was de eerste die enige van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen toegaf. Hy voegde ech ter direct aan zijn bekentenissen toe dat hij zijn misdaden slechts gepleegd had onder druk van superieuren. Josef Kleer, een voormalige SS-arts, heeft toegegeven dat hij 250 tot 300 pa tiënten om het leven heeft gebracht door hen in het hart een inspuiting te geven jnet carbolzuur. De derde bekentenis kwam van Hein- rich Bischoff, een voormalige officier van de Gestapo. Hij kon zijn tranen nauwelijks bedwingen toe htj toegaf eens een gevangene die wilde ont vluchten en door de wacht was neer geschoten, het genadeschot te heb ben gegeven. „Ik heb het gedaan om zijn lijden te verzachten", zei Bischoff. Weigering In scherp contrast tot dit spraakzame drietal staat Wilhelm Boger, die ver moedelijk de leider is geweest bij de be gane folteringen. Hij weigerde te ant woorden op de vragen die hem door de rechters werden gesteld. Zyn enige antwoord was het klappen van zijn hak ken. Ook Oswald Kaduk, die er van wordt beschuldigd met een houweel de nek van menige gevangene te hebben gebro ken, weigerde te antwoorden. Hy ver klaarde reeds door de Russen te zijn veroordeeld. „Als ik had geweten, dat ik hier weer terecht zou moeten staan, dan was ik nooit naar het „rechteloze" westen gevlucht", zei Kaduk. Franz Hofman, die reeds tot levenslang is veroordeeld wegens oorlogsmisdaden gepleegd in Dachau, verklaarde slechts de gevangenen geholpen te hebben. Toen hij bovendien beweerde de gevan genen ongemerkt voedsel te hebben toe gestopt, merkte een der rechters droog- „Kan een land, dat zich terecht erop be roemt ccn zeevarende natie te zijn, zich de weelde veroorloven, dat in vijf jaren tijd het eigen aandeel in de totale be manning met 21 procent afneemt? Ik ge loof, dat het antwoord niet moeilijk is, namelijk: het wordt hoog tijd, dat daar iets aan gedaan wordt". Dit zei gister middag de directeur-generaal voor de ar beidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mansholt, by' de herdenking van het vijftigjarig be staan van de openbare arbeidsbemidde ling voor zeelieden in Rotterdam. Hij beweerde, dat de achteruitgang voor lopig geen einde zal nemen, tenzij ingrij pende maatregelen worden uitgevoerd, die op korte termijn nieuw bloed zullen toevoeren. Hij gaf de verzekering zich te beijveren voor het tot stand komen van een zeemansopleiding op de centra voor vakopleiding voor volwassenen, de vroegere regionale werkplaatsen, wan neer het bedrijfsleven de waarde van de opleiding op de centra ernstig wit over wegen en wanneer het bereid is met de overheid samen te werken bij de plaat sing van deze cursisten. De heer Mansholt had in zijn rede de teruggang met cijfers aangetoond. De Nederlandse koopvaardijvloot had in 1958 en in 1963 een bezetting van resp. 32.800 en 34.400 man. Van hen waren in '58 11.000 Aziaten waar aantal in 1963 bleek te zijn gehalveerd. Deze verande ring verder buiten beschouwing latend, is het percentage Nederlanders in de achterliggende vijf jaren van 94 tot 73 teruggelopen Het aantal buitenlanders ls derhalve sterk gestegen, voornamelijk door de sterke toeneming van de aan tallen Spaanse (van 390 tot 4700) en Portugese (van 130 tot 1070) zeelieden Volgende week weer t.v.-rechtbank (Van onze radio- en t.v.-redactie) Maandag 17 en woensdag 19 fe bruari houdt de. VARA-t.v.-recht- bank een nieuwe zitting. Aan de orde komt de zaak-Van Duin en Wilders. Van Duin is de chef van de plantsoenendienst van een fic tieve gemeente. Voor een in het kader van het uitbreidingsplan geprojecteerd park heeft hij bo men en struiken besteld bjj kwe ker Wilders. Er zyn daarbij on- oirhare zaken gebeurd. Zowel Van Duin als Wilders staan terecht, de een voor passieve, de andere voor actieve omkoping. De t.v.-rechtbank heeft dezelfde samenstelling als de vorige keer. dus met prof. Belinfante "als pre sident. De beklaagden worden verdedigd door mr. M. S. Rood en mr. D. W O. A. Grosheide, belden advocaat te Amsterdam. Ze hebben van de balie toestemming gekregen om voor de televisie op te treden. Het is de tweede keer dat praktise rende advocaten aan de t.v.-recht bank mogen meedoen. De t.v.-rechtbank houdt deze keer zitting in een zaal van het R.A.I.- gebouw in Amsterdam. In de studio's in Bussum is geen plaats. De vorige t.v.-rechtbank kwam uit Treslong in Hillegom. Ook deze zaal is niet beschikbaar. jea op „Ja, ja, we weten wel dat U een filantroop was in Auschwitz". Klaus Dylewski, die op 7 februari ziek is geworden en het proces niet meer bij kan wonen, heeft verklaard dat er regelmatig gevangenen werden doodge schoten om ruimte te maken voor de nieuwkomers. Hij had zelf echter nooit aan deze executies deelgenomen. Arthur Breitweiser verklaarde dat de! enige wezens die hij in Auschwitz heeft gedood, luizen waren Dokter Franz Lucas, die wel toegaf mannen te hebben gesteriliseerd, zei „ontzet" te zijn geweest toen hij van de vergassing hoorde. „Ik heb j voor 1944 nooit van dergelijke mas savergassingen gehoord, mijn ethi sche gevoelens als arts verzetten zich hevig tegen deze gang van zaken", verklaarde Lucas, glashard. Verschillende andere verdachten pro beerden de drie beroepsrechters en de zes lekenrechters te overtuigen dat zij slechts zijdelings met de afschuwelijke gebeurtenissen in Auschwitz te maken nebben gehad. De verklaringen van de verdachten heb ben bij velen de verschrikkingen van de oorlog weer losgemaakt. Er wordt ver wacht dat dit in de komende vijf maan den, als de getuigen worden gehoord, in nog veel grotere maten het geval zal zijn- j MICROKORFBAL jtf. a- ll1,. Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die el- kaars werking ondersteunen. Che farine „4" werkt daardoor niet al leen krachtiger bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien vei liger, daar één der bestanddelen zorgt dat een gevoelige maag niet van streek raakt. Op een niet beveiligde overweg tus sen Hooghalen en Reilen is een auto door een sneltrein gegrepen. Drie jonge inzittenden van de auto zijn hierbij om het leven gekomen. Óp de foto zien we het verfrommelde wrak van de auto onder de trein geklemd. Onderwerp „dienen" Ongeveer vijftig deelnemers Een vijftigtal medewerkers en -werk sters van de „Open Deur" uit Zeeland heeft zaterdagmiddag en -avond een regionale conferentie gehouden in Sou burg met als onderwerp „dienen". De groep Souburg van de Open Deur liad deze conferentie belegd in het Rode- ning door de voorzitter van de groep SonDurg, de heer M. Bnysse en de ken nismaking hield ds. H. J. Teutscher, her vormd predikant te Goes, een inleiding over „Dienen in het apostolaat". Ds. Teutscher ging eerst in op het woord dienen, zoals dat in de bijbel wordt be doeld. Hij stelde, dat dit begrip cen traal staat voor de christen. De dienst van het woord en de daad (met dit laat ste bedoelde de Goese predikant het diaconaat) mogen niet los van elkaar worden gezien, aldus de Inleider. „De daden moeten een bevestiging vormen van het woord en op die manier één ge tuigenis vormen". Ds. Teutscher, die zendingspredikant in Nieuw-Guinea is geweest, sprak er zfln verheuging over uit, dat thans de kerken in de "zendings- gebieden zelfstandig zijn geworden en niet meer beheerst worden door de vroe ger superieur geachte blanken". Op het ogenblik is het zo, dat de kerken in de vroegere zendingsgebieden zelf specia listen vragen en dat deze kerken zelf beslissingen nemen. Over het dienen in het moderne diaco- aat zei ds. Teutscher, dat we moeten ennen aan het feit, dat de kerken in Nederland hun bevoorrechte positie 'aan verliezen of voor een groot deel ieze reeds verloren hebben. „We moeten afstand doen van het verleden. We moe ten de mens als middelpunt stellen". Oecumene Na een discussie over van ds. Teutscher en de tiid sprak mejuffrouw da. H. Valk uit Grypskerke, hervormd predikan te, over „Dienen in de oecumene". Zij stelde centraal, dat dienen volgens de bijbel Lu diepste wezen liefhebben be tekent. „Dienen van God en dienen van de naaste is zonder elkaar niet denkbaar' Da. Valk hield een pleidooi voor de oe cumene, waarbij zij in de eerste plaats de mensen opriep aandacht te hebben voor dzee beweging. „Daardoor zal er begrip komen voor de ander en dit be grip kan uitgroeien tot liefde. En deze Tierde zal uitgroeien tot steeds nadere kennismaking. Deze liefde kan niet mo gelijk zijn zonder een eigen persoonlijk en geestelijk leven. Dit zal weer ten goede komen aan het plaatselijk ge meenteleven en dit komt de gehele kerk contact tussen de kerken te bevorderen. Ten slotte wees de Griipskerkse predi kante op de gebedsweek voor de een heid. Zij noemde het gebed een van de belangrijkste dienende taken. „Hierdoor raken we doordrongen van de totale af hankelijkheid van de mens van God" Na een discussie over deze inleiding ver zorgde ds. W. den Toon, hervormd pre dikant te Souburg, de dagsluiting. De heer M. Buijsse kon in zjjn openings woord onder andere welkom heten juffrouw J. Gassenaar, lid van Open-Deurtenm te-Driebergen, wika Ga. J. ten Zijthof die aanwezig was namens de staf van „Hedenesse", ds. J. G. Koo- en mevrouw Kooren uit Nisse, verte genwoordigers van de groepen Goes, Vlissingen en Middelburg van de Open Deur en vertegenwoordigers van de her vormde kerkeraad uit Souburg. Zaterdag 29 februari a.s. houdt d< Goese atletiekvereniging „A.V. '56" haar 5e traditionele Wallenloop op de Oost- wal te Goes. Het parcours neeft een lengte van ongeveer 1000 meter, en kan worden gelopen op spikes met korte punten. De deelneming staat open vooi senioren in alle klassen, A, B en C-ju nioren en voor niet by de K.N.A.U. aangesloten sportlieden. De C-junioren en de niet bij de K.N.A.U. aangesloten deelnemers van 15 jaar en longer lopen een afstand van 1000 me ier, de B-junioren en niet by de K.N.A.U. aangesloten deelnemers van 16 en 17 jaar lopen 2000 meter, de A-junloren en niet by de K.N.A.U. aangesloten deelne mers van 18 jaar en ouder 3000 meter, de senioren A, B, C. en D-klassers O meter. De inschryving voor deze wedstrijden staat open tot 22 februari Na een rustperiode van ruim twee maan den zal de competitie voor het veldkorf bal van de Zeeuwse Korfbalbond op 7 maart hervat worden. Indien de weers omstandigheden iets meewerken is dan ook de microcompetitie op Walcheren klaar, terwijl in de Goese veilinghai nog alleen een restant adspirantenwedstrijden gespeeld moet worden. Zodoende zal op die datum een volledig senioren pro gramma verschijnen, ten-zijl de adspiran- ten ook al zoveel mogelijk binnen de lij nen zullen komen. BELASTEND DOCUMENT IN PROCES PRETORIA Dr. Percy Joetar, de openbare aankla ger in het proces, dat thans te Pretoria, in Zuid-Afrika, tegen Nelson Mandela en negen anderen wordt gevoerd, heeft gisteren een stuk Ingediend, dat hy de „hoeksteen van deze gehele zaak' noemde. Mandela c.s. worden beschuldigd van samenzwering tot sabotage, het orga niseren van een guerrilla-oorlog en het op gewelddadige wijze omver werpen van de Zuidafrikaanse regering. Het document, dat dr. Joetar een „meesterplan" voor omverwerping der regering noemde, was gevonden in een iets buiten Johannesburg gelegen huis, dat de naam „Rivonia" droeg en dat volgens de openbare aanklager het hoofdkwartier was van de samenzweer ders. Er worden bijzonderheden in vermeld over de wijze waarop uit het buitenland over zee of door de lucht aangevoerde militaire groepen in bepaalde Zuidafri kaanse gebieden moesten landen en hoe zij door inheemse guerrillastrijders zou den worden gesteund. In het stuk wordt opgeroepen tot „mas sale revolutionaire actie" en tot het met geweld omver werpen van de regering. De eerste fase van het „meesterplan" voorziet in aanvallen op grote schaal op aangegeven doelen „waarbij zoveel mo gelijk moet worden vernield en zo groot mogelijke verwarring moet worden aan gericht". In het tweede stadium zouden over zee en door de lucht drieduizend militairen uit het buitenland worden aangevoerd, die in vier der voornaamste Zuidafri kaanse gebieden zouden landen. Zij zouden steun krijgen van ten minste zevenduizend guerrillastrijders. Er zijn heel wat huisvrouwen die de grote witte was niet koken. Vaak zijn ze in het bezit van een wasmachine, die zy vullen met water uit boiler of geiser. Wie aan zo'n wasmethode de voorkeur geeft, maakt natuurlijk ook aanspraak op een prachtig witte was. En dat kan! Maar het komt dan vooral aan op de keuze van het juiste wasmiddel. HET aangewezen wasmiddel voor deze groep huisvrouwen is er een dat ook voor de huisvrouwen die de was wel koken een vertrouwde klank heeft: OMO. OMO is namelijk speciaal zo samengesteld, dat het ook bij lagere temperaturen een prachtig witte was geeft. Juist daarom ver heugt OMO zich ook in een overweldigende aanhang van huisvrouwen die hun was niet koken. lOp Walcheren is het wel duidelijk dat slechts in de laatste wedstrijden de be 'slissing zal vallen, wie zich kampioen zal kunnen noemen van de microkorfbal- competitie. Iln dc le afd. besloot Swift I baar com- I petitie met twee forse overwinning, nl. I tweemaal 71 tegen Swift 4 en Ondo 1. Ze moeten nu maar afwachten wat Ani mo 2. dat momentcel 1 verliespunt min der heeft, in haar laatste wedstrijden zal doen. Zuidwesters 1 won van Ondo 1 met 47, doch verloor onbegrijpelijker- wijs van Swift 4 met 21. Enige weken geieden bedwongen de groen-zwarten zelfs Swift i. dus ook de korfbal kan raar rollen! BKC 4 4 0 0 8 22— 3 Vedo 2 4 4 0 0 8 18— 3 Animo 4 4 3 0 1 6 157 Bij de adspirantcn A zijn Swift A en BKC A de grootste kanshebbers. Wc hou den het op de eersten. In Goes behaalden door dc onverwachte zege van Blauw-Wit 1 op Tjoba 3, de eer sten het kampioenschap, op de voet ge- olgd door Vedo 1- De eindstand luidt hier: Professor Eugen Saenger, een der be- -De stand luidt hier. kendste onderzoekers ter wereld op het Swift I Blauw-Wit l Vedo 1 Zuidwesters 2 Tjoba 3 3 2 10 3 2 0 1 3 0 12 1 teren in West-Beriyn aan een infarkt overleden. 5 4 10 5 3 11 hart- Swift 2 j Swift 3 (Zuidwesters 1 overleed tijdens het geven van [Ondo 1 een college in de Westberlijnse univer- Swift 4 7 1 0 6 2 1025 siteit voor technische wetenschappen. L De 58-jarige Saenger genoot wegens Tn dc 2e afdeling had Swift o een goede zijn baanbrekende wetenschappelyke ar- dag. daar ze niet alleen van Swift 6 beid en zyn publikaties over lucht- en wonnen doch het presteerden om Atlas ruimtevaart groot aanzien by zijn inter- te verslaan 11—2). Met dezelfde cijfers wonnen de Ritthemmers van de „zeslin- gen" der oranjehemden. Vooral aan de kop ook hier 'n verwoed gevecht nl tus sen: Swift 5 en Vedo 1 De eersten zijn reeds uitgespeeld (9 uit 6), zodat Vedo 1 met 8 uit 5 de titel in eigen hand heeft. Stand der drie kopploegen: In 2B staat Olympia I er prima voor. Zelf wonnen ze met 10 van Blauw- Wit 2, waardoor re nu alleen nog maar af moeten wachten wat Elto 2 doet. ter wijl beide ploegen elkaar nog zullen ontmoeten. In 3B werd Vedo 2 kampioen, alhoewel de Vlissingers zelf niet speelden. Doch door het gelijke spel van De Poel tegen Blauw-Wit 3 zijn ze voor de anderen door 28g!de 5 punten uit 3 wedstrijden onbereik- ]5g taar geworden. 138 In 3C boekte DOS '55 twee overwlnnin- 19i7|gen. nl. op Blauw-Wit 4 (21) en TOGO 814 5 (51). De Nieuwdorpers hebben nu te- 16—17gen Elto 3 genoeg aan een gelijk spel 13—23 voor de nationale vakgenoten. Saenger werd op 1 maart 1963 als pro fessor voor de vllegteohniek aan de Westberlijnse technische universiteit verbonden. Er zijn enige tijd geieden beschuldigin gen geuit, volgens welke Saenger Egyp te zou hebben geholpen bij het vervaar digen van raketten. Dit is door de pro- Swift 5 fessor zelf ontkend. Hy heeft tegen- T over verslaggevers verklaard dat hy Egyptische studenten slechts college had gegeven over het nemen van een proef op grote hoogte, met de toevoe ging dat bijzonderheden hierover in studieboeken waren vermeid. Professor Saenger verklaarde toen dat hy de Egyptenaren geen enkel geheim gege ven in handen had gespeeld. Professor Saenger heeft een theoretisch standaardwerk geschreven over raket ten, dat de basis is geworden van het Duitse rakettenonderzoek in de tweede wereldoorlog. In 3D boekte Volharding 2 tweemaal een gelijk spel. nl. tegen Olympia 2 en TOGO 6. Alleen Ondo 3 kan hier nog gelijk kó men met de Yersekenaren. doch dan die nen ze van TOGO 6 te winnen en zover is het nog niet. Bij de junioren B boekte DOS '55 haar eerste zege, terwijl de pu pillen B. Blauw-Wit B kampioen werd. 6 4 119 16—10 5 3 2 0 8 16— 8 6 3 2 1 8 12— 9 Ook in de derde afdeling is er volop spanning. BKC en Vedo 2 incasseerden nog geen enkel verliespunt. De eersten deden goed werk door concurrent Ani mo 4 met 21 van zich af te schud den, terwijl ze verder Stormvogels met 61 klopten. De laatsten verloren met 21 van Animo 4 en zijn in de midden moot geëindigd met 5 uit 6. Vedo 2 klop te Ondo 2 met 0—3 en staat er dus pri ma voor, getuige de stand van de kop groep: Verbetering van de laad- en lossystemen is de laatste jaren een steeds belang rijker factor geworden in de onderlinge concurrentiestrijd tassen de grote olie maatschappijen, die nu supertankers in de vaart brengen met een dagelijkse exploitatierekening van 50.000 f 60.000. Er wordt dan ook voortdurend gezocht naar methoden, die de tyd van afhan deling aan de wal en daarmee de om looptijd van de kostbare schepen tot een minimam moeten terugbrengen. Vooral voor de vaak moeilijk bereikbare kusten In het Midden- en Verre Oosten is dit probleem moeilyk op te lossen. Men heeft daarvoor nu een oplossing ge vonden door ver in de zee zogenaamde laadboelen te plaatsen, waar de tankers drijvende slangen (verbonden met een POP naar de wal) kunnen koppelen aan hun laadinstallatics. Deze methode geeft soms moeiiykhcden: bij slecht weer na melijk, of ongunstige zeestroming moeten de schepen vaak de ankerplaatsen ver laten, hetgeen weer tijdverlies brengt. De Koninklijke Shell heeft nu een nieuw ontwerp gemaakt, dat bestaat uit een enkele boei met een diameter van 10 meter en een gewicht van 120 ton, een zogenaamde mono-mooring. Deze heeft als voordeel dat de schepen tot dicht bij de boei kunnen komen en daar al naar gelang de omstandigheden omheen kun nen zwenken. Een voorwaarde daarbij was dat voor de grote schepen een laad- en losslang werd ontworpen, die een grotere door stromingscapaciteit moet hebben dan de gangbare. Met een dergelyke rubber slang wordt thans een proef van enkele maanden genomen op de Noordzee, zy heeft de uitzonderlijke grote diameter van 40 cm, die een doorstroomcapaciteit geeft van 40.000 ton ruwe olie per uur, ruim 30 procent meer dan bij de slan gen. die op het ogenblik worden ge bruikt. De slang is. in samenwerking met de oliemaatschappij en de Draka, gefabri ceerd door de in Arnhem gevestigde Nederlandse fabriek van het Amerkaan- se concern Hewitt-Robins, die met haar produkt al ervaring heeft gekregen met leidingen onder water. De zware rubber slang schui In dc afgelopen nacht omstreeks vier uur, zou uit de haven van Vlissingen de loodsboot „Frans Naerebont" vertrek ken, met als staart een dubbele slang met een lengte van 17 meter en een breedte van 2 meter. Die slang wordt gebracht naar het lichtschip „Noord- Hinder". Daar wordt de slang twee maanden lang aan bevestigd na die tyd gaat men onderzoeken of aan alle voorwaarden van flexibiliteit en derge lijke is voldaan. Men heeft voor de proef de Noordzee gekozen, omdat men daar de meest ongunstige omstandighe den kan aantreffen van golfslag, wind en andere weersinvloeden. Als de proef slaagt, zal de Shell de slang gaan ge bruiken hij haar nieuwe losinstallatie, die op 7 '/j km uit de Japanse kust komt. BELGI8. Het nieuws over de verloving van prinses Irene, waaraan trouwens ook de Belgische t.v. en radio grote aandacht hebben be steed, werd gisterochtend met grote koppen op de voorpagina's van de kranten in België gebracht. Het commentaar schuilt vooral in deze kop pen. „Na vreemdste liefdesverhaal uit ge schiedenis van Nederlands vorstenhuis prin ses Irene weer thuis met verloofde Spaanse prins", aldus „De Nieuwe Gids". „Irene gaat verzet van parlement uit de weg" (De Standaard), „alleen de liefde telt Irene" (Het Laatste Nieuws). „Happy End", aldus de „Volksgazet", welk blad de vraag stolt of moeilijkheden met de regering troonsafstand van koningin Juliana zul len lelden „Gelukkige ontknoping op Soestdijk". schrijft La Libre Belgique". „Irene en Carlos, tri omf van de liefde en politieke kuiperij" luidt de kop van „Le Peuple" ten slotte. ENGELAND. De Engelse „GUARDIAN" meent, dat er een grote mate van koppigheid of „onbevattelijk heid" geweest schijnt te zijn. zowel aan de zijde van het hof als aan die der Nederland- regering. „De voornaamste hinderpaal, zo is gebleken, niet de overgang van de prinses naar het oms-kalhoiicisme geweest noch het Spaans-zijn van prinses Irenes verloofde, waren de aanspraken van prins Carlos ie Spaanse troon De Nederlandse rege ring moest wel eisen, dat de Nederlandse kroon buiten de Spaanse politiek gehouden worden Maar het zou allemaal eenvou diger geweest kunnen zijn als prinses Irene een paar weken geleden mejuffrouw Meck- lenburg-Schwerin-Lippe-Biesterfeld gewor den was". De DAILY TELEGRAPH merkt op, dat in een atmosfeer, geschapen door onbegrijpe lijke officiële geheimhouding er op een ge geven ogenblik in het openbaar gesold werd met vier namen van mogeltjke aanstaande verloofden van prinses Irene. „Het kan zijn. dat deze mystificatie voortkwam uit konin gin Juliana's overtuiging, dat de keus van haar dochter t-a.v. een echtgenoot en een godsdienst een particuliere aangelegenheid was. Als dat zo is. was het een koninklijke oordeelsfout waarvoor elke ouder begrip kan hebben. Voor het jonge paar is de kwestie' in elk geval tot een gelukkig slot gekomen" De DAILY HERALD is van oordeel, dat de positie van koningin Juliana nimmer meer kan zijn zoals zij geweest is. „De liefdesaf faire van haar dochter en de dwaze manier waarop er bekendheid aan werd gegeven, hebben het beeld van Juliana als „vriend- van-het-volk" in stukken geslagen. In een heftiger land dan Nederland zou de troon dit afgelopen weekeinde nog gevallen zijn. Maar de Nederlanders zijn een beschaafd volk. Hun houding is er nu een van iemand die „geeuwende spot", aldus de Daily He rald. Een commentaar van de TIMES luidt: „een liefdesgeschiedenis heeft dus het verwachte gelukkige slot gekregen. De Nederlandse ko ninklijke familie en het Nederlandse kabi net hebben het verlies van een prinses aan vaard. zoals velen dit sinds donderdag had den verondersteld, toen de koningin cn prins Bernhard hun reis naar Spanje niet voort zetten en uit Parijs naar Nederland terug keerden. Maar de gevoelens van vele Neder landers hebben een lelijke knauw gekregen". van de DAILY EXPRESS heet het: „de bekendmaking van Irene, dat zij in het buitenland zal gaan wonen volgde na een slag die zij met de Nederlandse rege ring had geleverd... en verloren. Prinses Irene cn haar moeder, gesteund door prins Carlos, stonden er op: Irene zou met haar prins huwen en tweede Nederlandse troon opvolgster blijven. Nee, zei prins Bernhard, haar vader, die wees op de voetangels en klemmen, die aan de eisen van Irene vast zaten omdat zij nu rooms-katholiek is. En nee zei ook premier Victor Marijnen". HET ALGEMEEN DAGBLAD. Ook Wij wen sen prinses Irene gaarne geluk. Maar wol kenloos kan de hemel boven deze idylle niet zijn, Onontkoombare noodzaak was het voor de regering dat is de kroon met dc minis ters in deze zaak een beleid te voeren dat uitsluitend gericht was op de behartiging van de belangen der constitutionele monar chie in ons land. Deze belangen kon noch mocht noch wilde men ook maar even uit het oog verliezen. Zeker de prinses is vrij in haar keuze, maar de man op wie zij verliefd is, Is pretendent voor een andere troon. Bovendien ls hij ex ponent van een politieke beweging. In deze situatie kon prinses Irene geen keus worden gelaten Wanneer prins Carlos zou hebben kunnen verklaren, dat hij eigen aspiraties op een troon of op een politieke loopbaan zou opgeven dan zou de situatie wellicht anders hebben kunnen liggen. Prins Carlos deed dat niet. Diepe eerbied hebben wij voor de koningin. Zij heeft gehandeld uit de onwrikbare zeker heid dat de plicht van de kroon moet gaan boven de wensen van de moeder". „Naast zijn persoonlijke kanten", zo schrijft het PAROOL, „heeft" de verbintenis van de prinses met Juist deze prins zwaarwegende staatsrechtelijke en politieke consequenties. Prinses Irene doet afstand van haar rechten op troonsopvolging, zij vestigt zich in het buitenland en door haar huwelijk vereenzel vigt zij zich tot op grote hoogte met de staatkundige en politieke ambities van prins Carlos. Zij heeft gekozen voor een ander klimaat dan het Nederlandse ln ieder opzicht". „Wel heeft de officiële voorlichting op al lerlei punten gefaaldmaar de houding van de prinses zelf en van haar Spaanse om geving hebben daarin wel een zeer belang rijk aandeel gehad, een aandeel dat zich in feite heeft onttrokken aan beïnvloeding door Nederlandse instanties. Het Parool geeft een opsomming, van een deel der gebeurtenissen die „de constitutio nele verhoudingen op een nogal zware proef" stelden: de geloofsovergang en het bekend worden ervan, het interview met medewer king van de ambassadeur in Madrid, de wat paniekachfige reis van het koninklijk paar naar Parijs en de onverwachte komst van prins Carlos naar Nederland. TROUW schrijft: „Zaterdag haalde prins Bernhard prinses Irene thuis. Zij bleek ver gezeld te zijn van haar verloofde. Van die verloving was intussen ir. Spanje publiek gewag gemaakt Wij menen dat dit betreu renswaardig is. Als een Nederlandse prinses zich verlooft, moet dat niet door de een of andere secretaresse in Spanje, maar door de koningin zelf in Nederland worden bekend gemaakt. Dat is men verschuldigd aan de koningin zelf en dat is men ook verschuldigd aan het Nederlandse volk. dat zich in offi ciële berichtgeving over dc Jongste gebeur tenissen te kort gedaan gevoelt. Dit is geen grief aan het adres van de koningin of de prins, evenmin aan het adres van de rege ring. Het is blijkbaar bulten hen om een beetje wild-west toegegaan. Wij hopen dat men dit voortaan wat beter in de hand kan houden. En dan zou het ook goed zijn als de regering trachtte de officiële voorlichting een beetje beter te organiseren. Wij maken de R.V.D. hiervan verwijt maar deze dienst moet kennelijk meer gezag hebben om de regering te overtuigen van wat op het ge bied van de voorlichting nuttig en nodig is". DE TIJD-MAASBODE merkt op. dat prins Carlos zijn vrij illusoire Spaanse ambities stelt boven de reële tweede plaats, die zijn toekomstige echtgenote ln de opvolging van de Nederlandse troon innam er. derhalve de geringste kansen het zwaarst schijnt te heb ben laten wegen, en ve-volgens. dat 's prin sen standpunt de regering wel buitengewoon gelegen komt, omdat zij thans de vraag on besproken kan laten of een katholiek troon opvolger kan zijn. En dat Is voor het blad een groot nadeel van een overigens waar schijnlijk wel geldige reden. „Na de grote deining van protestantse zijde over de over gang van dc prinses tot het katholieke ge loof. is het wel Jammer, dat de zeldzame ge legenheid. metterdaad te bewijzen dat de godsdienst niemand uitsluit van de troonsop volging. thans is weggevallen". Het blad acht stof genoeg aanwezig voor de Staten-Gene- raal om nadere inlichtingen te vragen Ge dane zaken nemen geen keer. maar het blad betreurt het, dat de meest belangrijke vraag onbeantwoord dreigt te blijven, namelijk die naar de reële positie van de Nederlandse ka tholiek anno 1954. HET ALGEMEEN DAGBLAD. „Willen wij oprecht blijven, dan mogen wij niét verzwij gen te hopen, dat verlovingen van prinsessen in de toekomst een andere voorgeschiedenis zuilen krijgen dan die van prinses Irene. Men kan natuurlek zeggen: eind goed al goed. En Inderdaad, de omstandigheid, dat prinses Irene van haar recht op de troon af stand heeft gedaan en dat zij in de tweede plaats in het buitenland zal gaan wonen, voorkomt elk gevaar, dat de parlementaire constitutie in Nederland zou kunnen lopen. Men moet zich de parlementaire discussies en besluiten en de emotie in het land maar liever niet voorstellen, wanneer prinses Irene wel toestemming van de Staten-Generaal voor haar huwelijk zou vragen Dit neemt niet weg. dat er in de afgelopen weken een aantal dingen zijn voorgevallen, waarover nog geen opheldering ls gegeven. Het is thans niet de gelegenheid hierop diep in te gaan. maar te eniger tijd moeten zij weer aan dc orde komen". DE N.R.C. Prinses rtene heeft de laatste tijd heel wat stof doen opwaaien. Haar verloofde behoort in Spanje tot de groepering der tra ditionalisten De prinses heeft zich evenwel weinig traditionelistisch gedragen Zij heeft allerlei gedaan wat kritiek heeft uitgelokt. Zij heeft de constitutionele gang van zaken op het randje van verwarring gebracht Zij heeft het de koningin niet gemakkelijk ge maakt. te blijven onderscheiden tussen de taak van de moeder en die van de constitu tionele vorstin. Dat i3 nu historie geworden, doordat prinses Irene weldra, door haar huwelijk, ophoudt een figuur met een openbare taak en met een constitutionele positie voor ons te zijn". DE VOLKSKRANT schrijft onder meer: „wat een verdrietige gebeurtenis scheen te worden heeft toch nog een gelukkig slot ge kregen". „De voldoening over deze verheu gende ontknoping kan niet direct alles doen vergeten wat er aan voorafging". „Ons volk heeft in de afgelopen dagen het gebrek aan tijdige en goede voorlichting over de gebeurtenissen, die zich rond prinses Ire ne voordeden, ais een pijnlijk tekort ge voeld". „Het is al te gemakkelijk de rijksvoorlich tingsdienst als schuldige aan te wijzen" „Ook de regering kan slecht voor de gebrekkige voorlichting aansprakelijk worden gesteld naar de mate en het tijdstip waarop zij zelf van de feiten kennis kreeg". Dat prinses Ire ne haar rechten ais tweede troonopvolgster prijs geeft behoeft voor de toekomst van de Nederlandse monarchie geen onoverkomelij ke moeilijkheid te zijn. „Hoewel de moge lijkheden er ontegenzeggelijk door beperkt worden", zo gaat de V.-Ikskrant verder. „Was de goedkeuring van het huwelijk door het parlement wel aan de orde gekomen, dan zou die toestemming gevraagd zijn voor een katholiek geworden prinses WjJ menen te kunnen aannemen dat deze omstandigheid niet van invloed is geweest". „Uit alles wat de afgelopen dagen is ge beurd. kan de buitenstaander duidelijk zijn geworden, dat prinses Irene heel wat moei lijkheden heeft moeten overwinnen". Zij heeft er ook. dat laat zich begrijpen een persoonlijke rol bij gespeeld- De rol van een zelfstandig geworden vrouw, die haar toe komst in eigen hand neemt. Moge haar keuze gezegend worden met een groot en lang ge luk". De minister van landbouw en vis serij, mr. B. W. Biesheuvel, treft de voorbereidingen tot het voeren ran een visserijpolitiek, die op lange termijn ook betrekking zal hebben op de structuur van de visserij. Dit is gebleken bij de be sprekingen, die de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van landbouw en visserij gister middag hebben gevoerd met ver tegenwoordigers van organisaties van werkgevers (reders) en werk nemers (vissers). De besprekingen werden gevoerd tijdens de audiëntie op het ministerie van land bouw en visserij, waarbij vooraf gaande aan het gezamenlijke gesprek de werknemersorganisaties de ge legenheid hebben gehad hun mening te 'even over de sociale problematiek in net visserybedrijf, zoals voordien de werkgevers hun visie hadden gegeven op de economische aspecten. De beide delegaties zyn in kennis gesteld van de op handen zijnde publikatie van het rap port der commissie Diepenhorst over de ontwikkeling der zeevisserij. Het ligt in de bedoeling dat beide minis ters op korte termijn zullen nagaan op welke wijze het door de werknemers organisatie reeds enige jaren bepleite en in het rapport Diepenhorst aanbe volen onderzoek naar de oorzaken van het arbeidsverloop en naar de arbeids omstandigheden in de visserij kan wor den verricht. In de bespreking is verder diepgaand van gedachten gewisseld over de loon politieke situatie in de visserij. Van regeringszijde is erop gewezen dat er een door de Stichting van den Arbeid en dus rechtsgeldige collectieve ar beidsovereenkomst bestaat. De regering zal van haar kant geen enkele Invloed uitoefenen. De minister van landbouw en visserij heeft ten slotte verklaard de in de besprekingen behandelde econo mische aspecten van de visserijproble matiek reeds betrokken zijn in het be raad op zyn departement. (Van onze Haagse redactie) De heer H. J. J. Lips te Amersfoort, directeur van het vormingscentrum van het Humanistisch Thuisfront te Drie bergen, is benoemd tot hoofd van de humanistische geestelijke verzorging bli dc krygsmacht. Hiermee doet de humanistische geeste lijke verzorging officieel zijn intree in 1 landmacht, luchtmacht en marine. De I heer Lips krijgt de titel van hoofdraads- man en de rang van luitenant-kolonel. De hoofdveldprediker en de hoofdaal moezenier zijn kolonel. Dit ls een kwes tie van formatie. De hoofdraadsman kriigt vooralsnog vier raadslieden onder zich. De korpsen veldpredikers en aal moezeniers zrjn groter. Voor de inhoud van zijn werk zal de hoofdraadsman verantwoordelijk zyn aan het Humanistisch Verbond. De positie van de raadslieden zal ln zo verre verschillen van die der veldpredi kers en aalmoezeniers, dat militairen, die belangstelling hebben voor geeste lijke verzorging vanwege het Humanis tisch Verbond, dit schrifteiyk kenbaar moeten maken. Voor minderjarige mili tairen moet dit aangevraagd worden door de ouders. „WH willen niet op één lijn staan, maar hadden wel graag volkomen gelijkge rechtigdheid gehad", aldus de voorzitter van het Humanistisch Verbond, dr. J. P. van Praag. Het ls nog niet bekend welke standplaatsen de hoofdraadsman en de vier raadslieden zullen krijgen. Dit hangt af van de brieven, die de mili tairen zullen gaan schrijven. De raads lieden komen waar de grootste concen traties humanisten zullen blijken te zijn. Voor het overige zullen zij de diverse garnizoenen afreizen. PETER v.d. SCHAAF TWEEDE IN EEKLOO De Vlissingse atleet Peter van de Schaaf van Marathon is in het afgelopen week einde 2e geworden in een cross voor A-junioren in Eekloo. Deze wedstrild over 5500 meter werd gewonnen door Stevens uit Gent. In de Zuldslavische republiek Kroatië U bepaald, dat voor verwarming van kantoren geen elektriciteit mag worden gebruikt De straatverlichting is tot de helft verminderd en het is verboden elektriciteit voor recla medoeleinden te gebruiken. Als reden ls eea tekort aan brandstof en waterkracht opge geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7