Koningin en prins bezochten in Parijs de moeder van don Carlos KLANKBORD Treinbrieven 35 cent duurder Herstelde prinses de Bourbon het contact met prinses Irene? SOMALIË WIL HET GESCHIL MET ETHIOPIË VOOR V.N. BRENGEN Prinses Irene kreeg een kostbare ring Don Carlos testte auto van prinses WEER STRIJD OP CYPRUS DINSDAG 11 FEBRUARI 1984 PROVINCIALE Z E E W 8 E O O V R A N T 8 D, agifc f dateert reeds van eeuwer j dreigt in dex* tijd te worden u I ten op Cyprus, het eiland waai en Turken door de eigenaardig* geschiedenis zijn gedwongen leven. Die samenleving op C jnooit zonder strubbelingen gev, j Griekse meerderheid heeft d bevolkingsgroep al van het 1 Gelukwens dr. Beel Op de foto c l.n.r. op Schiphol prinsen Beatrix, don Carlos, pnnse-% Cecilia, prinses Irene, donna Mag dalena, prins Bernhard en koningin Juliana. De vice-president van de Raad van State dr. L. J. M. Beel heeft in een radiorede die voorafging aan de nieuwsuitzendingen van gistermor gen vroeg prinses Irene gelukge wenst met haar verloring. De volle dige tekst van zijn toespraak luidt: „Koninklijke Hoogheid, In de beide laatste weken zijn de Eedachten van het Nederlandse volk ij voortduring uitgegaan naar het koninklijk gezin en zeer in het bij zonder naar U, prinses Irene Het ongewisse waarin wij hebben rond getast en waarvan gij in uw ver klaring van gisteren zelve melding hebt gemaakt duurde te lang voort en veroorzaakte ik verheel het U niet een grote bezorgdheid over U en over het Huis van Oranje. Duidelijk trad in deze dagen opnieuw naar voren welke nauwe betrekkin gen er bestaan tussen het koninklijk gezin en het Nederlandse volk. Niet ten onrechte heeft een onzer staats rechtgeleerden gesteld dat het na tionale koningschap minder op macht of traditie dan op een innige band tussen vorstenhuis en volk berust, juist hierom was in brede kringen verontrusting. Uw mededeling maak te gelukkig een einde aan de j onduidelijkheid. Met vreugde vernamen wij de tijding van uw verloving. Van ganser harte wensen wij U en uw verloofde prins Carlos Hugo de Bourbon hiermede geluk. Wij zagen uw stralende blik ën beseffen hoe grote blijdschap uw hart vervult. Weest ervan overtuigd, dat het Nederlandse volk met U mee leeft en zich met U verheugt. Onze gelukwens richten wij ook biedig naar onze geliefde vorstin, uw moeder, tot uw vader alsmede tot de overige prinsessen. Toch is onze blijdschap niet onverdeeld. Wij besef fen dat de verwezenlijking van uw liefste wens inhoudt dat U ons gaat verlaten. Wij hebben hiervoor begrip en zullen U dan van ver blijven vol gen. Weet. dat U steeds welkom blijft in ons midden. Koninklijke Hoogheid, een moeilijke tijd ligt thans voor U achter de rug. Een periode waarin U beslissingen hebt genomen welke bepalend zijn voor uw verder leven. Beslissingen welke het Nederlandse volk eerbiedigt. Mo ge een zonnige toekomst uw deel zijn en moge God U beiden nabij blij ven op uw verdere levenspad". AFSCHRIFT VAN DOOPBEWIJS Iemand, en niemand weet nog wie, heeft gistermiddag onder de vele journalisten, die aanwezig waren bjj de aankomst van de familie De Bourbon op Schiphol en by het bezoek van prinses Irene, don Carlos, hun ouders en zusters aan Amsterdam, enveloppen uitgereikt, waarin enige foto's van don Carlos 7.aten, alsmede een afschrift van diens doopbewijs. De foto's waren gesigneerd door don Carlos en voorzien van het jaartal 1964. De volledige tekst van de kopij van het doopbewijs luidde: „Doopbewijs voor huwelijk. Parochie van de Notre Dame d'Auteuil. doopbewijs numero 280. Op 11 april 1930 is door mij gedoopt, Carlos Hugo Xavier Marie Slxto Luis Robert Juan Jorge Miguel de Borbon, geboren op 8 april 193Ó, zoon van Z.K.H. don Xavier de Borbon en donna Magdalena de Borbon. Peter: don Sixto de Borbon. meter: donna Juanna de Borbon". Op de kopie staat een stem pel van de parochie van de Notre Dame d'Auteuil. Het bewijs is voor eensluidend afschrift gedateerd op 10 februari 1964. Vele binnen- en buitenlandse journalis ten hebben de enveloppe in de drukte rond de gebeurtenissen op Schiphol en Amsterdam aangenomen, zonder naar de inhoud te kijken. Later bekeek men de foto's (een grote en twee kleine) en het afschrift van het doopbewijs, niet begrijpend welke bedoeling men heeft gehad met de verspreiding van deze documenten. Men wees er met nadrjk op, dat de familienaam van don Carlos op de Spaanse wflze gespeld was: De Borbon. Dit in tegenstelling tot de Franse naam De Bourbon. Vele journalisten verkeer den in de veronderstelling dat de uitrei king van deze enveloppen uitgegaan was van personen, die in verbinding staan met de Carlistische beweging. Verdwenen Rus vroeg asiel in Amerika i, nemen. Inlwnówl V- om onafhankelijk Cyprus had indertijd reeds als achtergrond cc wens om zich aan te sluiten bij Griekenland. De Enosis- gedachte, de idee om Cyprus terug te brengen in het Griekse rijk beheerst nl vele jaren het leven van de Grieken op Cyprus tot ergernis en ongerustheid van de Turkse minderheid. Op het ogenblik is de spanning op het eiland, dat zo'n idyllisch plekje in de Middellandse Zee zou kunnen zijn. tot het uiterste gespannen. Grieken en Tur- pend tegenover elkaar en "slechts de aan wezigheid van een paar duizend Britse militairen, heeft tot dusver een ramp kunnen voorkomen. De toestand Is ernstig, nu gebleken ls, dat praten van geen enkel nut is ge weest. Er is in Londen druk vergaderd onder leiding van zeer kundige Engel se onderhandelaars zonder dat dit enig resultaat heeft gehad. De conferentie heeft slechts duidelijk gemaakt, dat de standpunten der Griekse en Turkse Cy prioten onverzoenlijk zijn. Zelfs ce kwes tie van een internationale politiemacht kon nog steeds niet worden opgelost. President Makarios verzet zich tegen een N.A.V.O.-troepenmacht, die niet on der gezag van de Verenigde Naties ope reert en hij wil per se, dat een eventueel politieleger wordt ingezet in verband met een „dreigende Turkse houding". Het spreekt vanzelf, dat dit voor de Turkse Cyprioten, die recht van veto hebben, onaanvaardbaar is. Cypriotische standpunt zo hardnekkig verdedigde, is de minister van buiten landse zaken van Cyprus Spyros Achil- Yoeri Nossenko, een 36-jarige Kus. die ]es Kyprianou. een kleine, wat nerveuze ■erbonden was aan de Sowjet-delegatie figuur, die de vertrouwensman van laar de ontwapeningsconferentie in Ge- aartsbisschop en president Makarios is. nève en die sinds dinsdag werd vermist, Kvprianou is nog maar 31 jaar oud. Op 27-jarige leeftijd werd hij reeds door president Makarios tot minister benoemd. Aanvankelijk beheerde hij de portefeuil le van justitie, korte tijd later werd hij minister van buitenlandse zaken. Kyprianou werd op 28 oktober 1932 in de hoofdstad van Cyprus, Limassol ge boren. Zijn vader was een geslaagde za kenman. die zijn zoon vernoemde naar een van de eerste bisschoppen van Cy prus, Spyrióon. Naar Cyprisch gebruik kreeg hij als tweede naam die van zijn vader: Achilles. De achternaam Kypria nou betekent „van Cyprus afkomstig". Een duidelijker verwijzing naar de band tussen de jonge Kyprianou en het eiland in de Middellandse Zee is nauwelijks denkbaar. Hoewel Kyprianou een groot deel van zijn jeugd buiten Cyprus heeft doorge- blijkt politiek asiel te hebben gevraagd in de Ver. Staten. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, die dit meedeelde, wilde niet zeggen waar Nossenko zich bevindt. Nossenko had tegenover Amerikaanse autoriteiten verklaard dat hq stafoffi cier van de staatsveiligheidsdienst was. Hij was tijdelijk in Genève en zou woensdag 5 februari weer vertrekken. Voordien had hij politiek asiel gevraagd. Russische schepen „lastig gevallen" Naar het Russische persbureau TASS meldt, heeft het ministerie voor de koop vaardij in Moskou verscheidene radiobe richten ontvangen i .ipttr.hl.iwn zl->n JCUBU uujich W f' vHetrtufêenbracht. is hiJ ziin eiland altijd vuegtuigen lijk boven het Russische schip „Provi- dino" hebben gevlogen. Voorts zouden in de Japanse zee twee Sowjetschepen last hebben gehad van „provocaties" van Amerikaanse militai re vliegtuigen. Hetzelfde zou aan twee Russische schepen in de Caribische Zee en één Sowjettankschip in de Middel landse Zee zijn overkomen. Waarom een Akkertje geen tablet mag zijn In tabletvorm samengeperst zou 't minder snel en minder veilig helpen. Akkertjes bevatten 4 geneeskrach tige micro-poeders in 'n instant cachet (snel oplosbaar omhulsel). Alleen in een instant-cachet kunnen deze heilzame poeders zo micros- copisch-fïjn bij u komen. Daardoor bent u sneller van uw pijn af, zonder nare smaak of scherpe tablet-brokjes. akkertjes; hij rechten i:i Londen aan het City of London College, waar hij kort nadat hij tot de balie was toegelaten, de offi ciële vertegenwoordiger in Engeland werd van Etnarchy, de nationalistische beweging van Cyprioten, die onder lei ding van aartsbisschop Makarios naar zelfbestuur streefde. Kyprianou had die benoeming te dan ken aan de persoonlijke bemoeienis van aartsbisschop Makarios Deze had de be gaafde jongeman reeds gesignaleerd, toen hij nog op school was in Limassol. woordiger van Etnarchy in Londen tot 1956. In dat jaar bracht hij voor het eerst na lange tijd weer een bezoek aan zijn geboorte-eiland, terwijl hij op door reis was naar New York. Hij woonde dat jaar de debatten over Cyprus bij in de algemene vergadering der Verenigde Na- lies. Na afloop van de Cyprusdebatten keerde hij naar Londen terug. Nog drie jaar lang bleef hij op zijn Londense post om in 1959 naar Cyprus terug te keren ten einde deel te nemen aan de onderhande lingen over de toekomst van Cyprus, onderhandelingen die leidden tot de on afhankelijkheidsverklaring ruim twee jaar later. Zijn hele carrière door heeft Kyprianou zich doen kennen als een vu rig voorstander van Enosis. de hereni ging met Griekenland. In Londen trouw de hij met een Griekse uit Saloniki een meisje dat in de Britse hofdstad En gels studeerde en dat hij op een avondje uit. in een Griekse club ontmoette. Per soonlijk heeft hij daarna een nauwe band met Griekenland bewaard en het liefst zou hij zien, dat de schermutselin gen van vandaag uitlopen op een poli tiek huwelijk tussen zijn eiland en het „moederland". Vermoedelijk zal Kypria nou bij onderhandelingen over Cyprus, wanneer de dreiging van een burger oorlog voorlopig bezworen is, een gro te rol spelen. Het is daarbij al vooraf duidelijk, waar deze jonge minister, die in zijn vrije tijd liefst de memoires en levensbeschrijvingen van grote politieke figuren leest, heen wil. Enosis is voor hem meer dan een politieke kreet het houdt de vervulling in van een ideaaL RAADSEL VAN ORLY OPGELOST Het Wereldgebeuren Enosis UGH. Robert Bearden uit Monrevallo (Alabama i schrok hevig toen hij. op de eekhoorntjesjacht, in een bos grote voet sporen zag. Dat waren sporen van een gorilla, dacht hij, en dus rende hij weg. Een tweede jager, door Bearden in con sult geroepen, dacht er ook zo over en al heel spoedig stond heel Monrevallo op de achterste benen. Een professor van de universiteit van Alabama werd erbij geroepen en, terwijl de mankracht van hot stadje gewapend om hom heen stond, merkte die op, dat het geen echte dieren sporen waren. Ze leken meer op sporen van iets hards dat inderdaad het model van een gorillapoot had. Monrevallo bleef waakzaam. Totdat jager Peter Pickett, 27 jaar oud. bekende dat hij van plastic een soort ape- poot had gemaakt en die onder zijn schoen gebonden had met het doel zulke afschrikwekkende sporen te maken, dat geen enkele jager zich in de buurt van zijn jachtveld zou wagen. Want daar woonden de beste kalkoenen van heel Monrevallo „APEKUNST" HOOG GEPRIJSD Een kunsthandel in Gothenburg heeft gisteren vier schilderijen verkocht van de „hand" van een driejarige chimpansee uit de plaatselijke dieren tuin. Er was veel belangstelling voor deze kunstwerken, die prijzen van 300 tot 500 gulden per stuk opbrachten. De aap produceert drie tot vier doeken per uur. Eerst had de kunsthandel als vervaardiger van de schilderijen genoemd de Fransman „Pierre Brassau". De kunstcritici brachten lovende commen taren en een van hen schreef zelfs: „Elke streek van het penseel is zorg vuldig berekend. Zijn techniek wordt gekenmerkt door een geweldige pracht". Gisteren kwam echter de ware „aap uit de mouw". Het tarief voor treinbrieven wordt met ingang van 1 maart verhoogd van 15 tot 50 cent per brief. De onde zegels van 15 cent die dns na 29 februari niet meer geldig zyn mogen tot 1 september van dit jaar tegen nieuwe worden omgewisseld met bijbetaling van 35 cent. De Nederlandsche Spoorwegen delen mee. dat het huidige tarief al In 1946 is vastgesteld en sindsdien niet is ver hoogd. Verleden jaar heeft men echter een kostprijsanalyse laten maken en toen bleek, dat een treinbrief minstens 50 cent zou moeten kosten. De nieuwe tarieven zijn dus nog gebaseerd op de kostprijs in 1963. Maandagmiddag is de familie van don Carlos aangekomen op Schip hol. waar de Nederlandse koninklij ke 'familie en het verloofde paar ter begroeting aanwezig waren. Foto: de begroeting v.l.n.r. don Car los, don Xavier, Marie des Neiges, prinses Irene en prins Bernhard. Op de voorgrond donna Magdalena, die een welkomstkus krijgt van ko ningin Juliana. (Van onze redactie) Koningin Juliana en prins Bernhard hebben vorige week tijdens hun verblijf in Parijs een bezoek gebracht aan de moeder van don Carlos, zo blijkt ons uit informaties welke wij in diplomatieke kringen ont vingen. De hele Franse pers heeft met de grootst mogelijke nadruk gemeld dat niemand op Orly de koningin uit de Friendship heeft zien komen. Op grond daarvan is het hardnekkige gerucht de ronde gaan doen dat in tegenstelling tot de officiële bekendmaking, de koningin niet in het vliegtuig zou hebben gezeten. Minister-president Marijnen heeft dat zondag echter nadrukkelijk tegengesproken en verklaard dat de koningin wel degelijk in het vliegtuig zat, op wat hij noemde deze particuliege reis. Op grond van onze informaties uit di plomatieke kringen in Den Haag staat wel voor ons vast dat de koningin sa men met de prins liet vliegtuig op Orly lieeft verlaten en dat zij met de Srins naar Parijs is gereden om in e woning van de Bourbons, dicht bij de Are de Triomphe, een bespreking te hebben met de moeder van don Carlos. Na de besprekingen met de prinses de Bourbon is de koninklijke familie naar Orly teruggekeerd en is het vliegtuig instede van naar Spanje door te vlie gen, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. teruggekeerd naar Nederland. Uit onze inlichtingen moet echter blijken dat het besluit om niet door naar Spanje te gaan genomen is na nieuw telefonisch overleg met minister-presi dent Marijnen. die al eerder ten aan zien van het voornemen van deze reis naar Spanje, ernstige bedenkingen had geuit. Het. hardnekkige gerucht wil nu dat de koningin toen mee is gevlogen naar Ypenburg om op het vliegveld of in de omgeving een gesprek te hebben met minister-president Marijnen die om trent dat uur inderdaad met onbekende bestemming zijn departement had verla ten. Aangezien de Friendship om 15.06 uur op Soesterberg was geland is het zeer wel mogelijk dat de koningin om 17.34 toen de R.V.D. meedeelde dat de ko ningin op Soestdijk was, deze omweg onopgemerkt heeft gemaakt, geheel vliegend of zelfs terugrijdend. Contact kwijt Het schijnt dat de afgebroken reis naar Spanje werd gemaakt, toen de Srinses zoek, of in ieder geval vanuit 'ederland volledig onbereikbaar was, op een tijdstip waarop overleg met de prinses juist zeer dringend geboden was. Een van onze diploma tieke zegslieden noemde het niet uit gesloten" dat de moeder van don Car los, die geen enkele moeite moet heb ben gehad haar zoon te bereiken, er na het gesprek met het Nederlands koninklijk paar er voor zorg heeft gedragen dat de communicatie weer werd hersteld. De koningin is samen met de prins op Orly weer aan boord van de Friendship gegaan. Zij is daarbij blijkbaar niet op gemerkt door de Franse verslaggevers hetgeen niet zo onverklaarbaar is. om dat het vliegtuig op het militaire deel van het vliegveld wachtte. Dat is ver klaarbaarder dan het feit dat de ko ningin ook op Soesterberg niet is ge zien na aankomst van het vliegtuig, wanneer zij inderdaad direct van Soes terberg naar Soestdijk zou zijn gegaan. Voor dit raadsel is nog steeds geen op lossing gegeven. Misschien moet men die zoeken in het feit dat de Friend ship na korte tijd van Soesterberg naar Ypenburg is doorgevlogen, waar het vliegtuig zijn basis heeft. BIJEENKOMST VEILIGHEIDSRAAD GEVRAAGD Bijeenkomst van Afrikaanse landen in Addis Abeba Het ministerie van defensie in Addis Abeba heeft gisteren gezegd dat Ethiopische troepen 307 Soma- liërs hebben gedood tijdens ge vechten aan de grens tussen de twee landen. Prinses Irene heeft gisteren van haar verloofde, don Carlos, een schitterende gouden ring cadeau gekregen. Tijdens de verwelko ming van de familie van don Carlos op Schiphol, toonde prinses Irene deze ring vol trots voor het eerst aan koningin Juliana. De ring heeft een doorsnede van ongeveer anderhalve centimeter. De kern ervan wordt gevormd door een rode robijn van een cen timeter doorsnee. Daarom heen is een lcrans van kleine briljantjes gelegd. Prinses Irene was met de ze ring, die zij later ook aan de leden van de familie De Bourbon toonde, kennelijk zeer in haar schik. Don Carlos heeft gistermiddag tijdens de onverwachte omrit over de Dam de sportauto van zyn ver loofde volledig getest. Hij reed er slingerend, dan weer hard en dan weer zacht mee. Don Carlos maakte een extra rondje om het Frederiksplein. kennelijk om het bochtwerk te proberen. Hoewel het verloofde paar aanvankelijk voor de hof- auto's uitreed, kwam de open sportwagen door dit extra rondje achter in de stoet terecht. De om weg over de Dam werd op voor stel van prins Bernhard gemaakt. Op de Dam werd het jonge ver loofde paar omstuwd door een grote menigte. Een krantenverko per maakte van de gelegenheid gebruik om prinses Irene een krant met het laatste nieuws aan te bieden, die zij vriendelijk lachend aannam. Door de plotse linge tocht naar de Dam moest de politie op het laatste moment een route door het gehele cen trum vrijmaken. „Dat is prima gelukt. De Amsterdamse politie verdient hiervoor een bijzonder compliment, aldus een woord voerder van de R.V.D. gevraagd een bijeenkomst te beleggen over het grensconflict. Woensdag komen in Dar es Salaam de ministers van buitenlandse zaken van de landen die bij de organisatie zijn aange sloten bijeen om de toestand in Oost- Afrika te bespreken in verband met de muiterijen die hebben plaatsgehad in de legers van Tanganjika, Kenya en Oegan da en naar aanleiding van de revolutie in Zanzibar. Somalië heeft de ministers gevraagd ook de kwestie met. Ethiopië op de agenda te plaatsen. In Mogadiscio, de hoofdstad van Somali werd gisteren daarentegen verklaard dat slechts 14 Somaliërs waren gesneu veld en 35 gewond waren geraakt. Vol gens de lezing van Somalië zijn 35 Ethiopiërs gedood en een onbekend aan tal gewond. Ci New York heeft een vertegen woordiger van Somalië gezegd dat zijn regering de veiligheidsraad var de Verenigde Staten om een spoed- bijeenkomst heeft verzocht. De Organisatie voor Afrikaanse Een heid, die haar hoofdkwartier in Addis Abeba heeft, heeft de regeringen van Somalië en Ethiopië gelijkluidende boodschappen gezonden waarin de hoop wordt uitgesproken dat het conflict tus sen de twee landen tot een oplossing zal worden gebracht zonder gebruik van geweld. Ethiopië heeft de organisatie In de nabijheid van de Britse basis in Episkopi op Cyprus zijn giste ren hevige gevechten uitgebroken tussen Griekse en Turkse Cyprio ten. Britse parachutisten hebben een eind gemaakt aan de strijd die aan zeker één riekse en één Turkse Cyprioot het leven heeft gekost. Tot vorige week donderdag zijn alle familieleden geëva cueerd van Amerikaanse overheidsdie naren dio op Cyprus werken. Overwogen wordt ook het lagere mannelijke perso neel te evacueren. Ook wordt druk ge oefend op de ongeveer 430 Amerikaanse Sarticulieren op Cyprus hen te bewegen un gezinnen het eiland te doen ver laten, De Amerikaanse ambassadeur wordt vandaag uit Athene in Nicosia terugvez-wacht. Hij za.1 dan waarschijn lijk worden vergezeld door de Ameri kaanse onderminister van buitenlandse zaken George Ball, die ter plaatse onderzoek zou willen instellen. Foto: onder aan de. trap voor het vliegtuig kust donna Magdalena haar zoon, don Carlos, tenoijl don Xaxner, de vader van don Carlos, prinses Irene zoent. Guantanamo zal Cubanen ontslaan Het Amerikaanse ministerie van defen sie heeft bekendgemaakt dat een be paald aantal arbeiders op de basis Guan tanamo op Cuba zal worden ontslagenen dat een nieuwe fabriek voor drinkwater binnenkort zal worden geïnstalleerd. Besloten is dit drinkwater in voldoende hoeveelheid voor de basis voortaan uit! zeewater te winnen. Tijdens de bouw van de fabriek is de watervoorziening gewaarborgd, onder meer door aanvoer met tankschepen uit de Verenigde Staten en Jamaica. De verklaring werd uitgegeven nadat een groep Amerikaanse deskundigen giste ren hun bevindingen aan de minister van defensie, McNamara, hadden gerap porteerd. De woordvoerder van het Pentagon ver klaarde niet te weten of alle 3000 Cu baanse arbeiders op de basis zullen worden ontslagen en wanneer de ontsla gen ingaan. Hij zei evenmin door wie deze arbeiders zullen worden vervan gen. Heerlenaar met stiletto gestoken Bij de Heerlense politie meldde zich gis termorgen vroeg een inwoner uit Heer len, die hevig bloedde uit verscheidene wonden, hem toegebracht met een stil- letto. De man werd opgenomen in St„- Jozefziekenhuis in Heerlen. De dader, een 54-jarige Heerlenaar, is gearresteerd en ingesloten in het poli tiebureau. De oorzaak van de steek partij was gisteravond nog niet bekend. Volgens de expert Robert C. Cook, uit gever van het blad „Population Bulletin", bedraagt het gemiddelde aantal kinderen per vrouw in de Ver. Staten drie. „Zou dit gemiddelde teruggebracht worden op 2.5". aldus Cook, „dan zou het de stand van zaken in de Ver Staten in het Jaar 2000 en daarna gunstig beïnvloeden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3