Structuurplan dertien Deltagemeenten klaar Hans Drager: „Jongeren begrepen het probleem" traitalO BILT Minder telers bereid bieten zelf te leveren I halr? NIEUW ORGEL GOESE KERK NU BESTELD EXAMENS Gedachten gaan uit naar nieuwe regeling ALMANAK HONTEVLOOT IS FLINK GEGROEID Nu ook BOMEN in Goese straatnamen Expositie werken Reimond Kimpe in Amsterdam „Sieg Heil in plaats van voetballen' Veel kennis van Nederland VORDERING BOUW ULOCOMPLEX VLISSINGEN Proefvaart van de nieuwe viskotter Arm 4 „Jannetje" Gewestelijke raad landbouwschap over aardappelprijzen t PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 11 FEBRUARI 1964 De landelijke orgelcommissie van de Nederlands Hervormde Kerk zal eerstdaags namens de kerk voogdij van de hervormde ge meente in Goes bij een Deense fabriek de bestelling plaatsen voor een nieuw instrument in de monumentale kas van de Grote Kerk. Het gaat in eerste instantie om een kerkorgel, dat op het niveau van de huidige prijzen een bedrag van 120.000 zal kosten. Het wordt een orgel met twee klavieren en dertig stemmen, waarbij de mo gelijkheid wordt opengelaten tot aanbouw van een derde kla vier. Vorige week heeft de kerkvoogdij van de Goese hervormde gemeente dus een beslissing genomen op de offerte van de bekende Deense orgelfabrikant Marcussen, de door de plaatselijke er landelijke technische commissie aan bevolen bouwer. De landelijke advies commissie, in feite „de architecten voor de orgelbouw", heeft machtiging gekregen tot de bestelling over te gaan, Er staat voor de bouw een le vertijd van vijf tot zes jaar. De hervormde gemeente van Goes zal reeds een deel van de bouwkosten storten, zodat de fabriek het materi aal kan aankopen en men geen vrees behoeft te koesteren voor kostenstij gingen op dit punt. Stijgen de loon kosten in de komende jaren verder, dan zal de definitieve prijs van het nieuwe instrument evenredig omhoog gaan, zo is overeengekomen. Zoals enige tijd geleden reeds gemeld hoopt de hervormde kerkvoogdij Goes, dat de bestelling een reactie zal hebben van andere zijde. En wel om in de indrukwekkende Goese Grote Kerk te komen tot plaatsing van orgel met een hoge culturele waarde en van een rijke dispositie. Een orgel, tlat geschikt zal zijn voor het geven van concerten. De mogelijkheid van uitbreiding is er dus. De hervormde gemeenten kan evenwel niet verder gaan dan de aanschaf van een orgel, dat een zuivere begeleiding van de gemeentezang zal bieden. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaatsexamen werktuigbouwkundig ingenieur de heer C. A. Crucq te Wolphaartsdijk. BINNENKORT AANBIEDING Samenwerking bij gelijke belangen BINNENKORT zal de structuurschets „Drie-provin ciëndam" aan de dertien samenwerkende gemeenten, die de op dracht tot het ontwerp hebben gegeven, kant en klaar worden aangeboden. Het zal een peiling zyn van de betekenis op economisch en sociaal terrein van de veranderingen, die zich zullen voltrekken in het Deltagebied van Grevelingen, Haringvliet, Hollandsch Diep en Volke rak. Een structuurplan, gegroeid uit een interprovinciaal contact tussen gemeen tebesturen, die met de consequenties van dit alles direct te maken zullen hebben. Apart en gezamenlijk. Ongeveer ander half jaar geleden zyn twee stedebouw kundigen professor Wieger Bruin te Amsterdam en ir. W. P. Schut te Rotter dam-Middelburg eraan begonnen en nu is het werkstuk byna klaar. De aanbieding ervan zal straks een officieel karakter krijgen. Deputaties van alle samenwerkende gemeentebe sturen zullen erbij aanwezig zijn als het rapport en de kaarten, het resul taat van hot aftasten van de kansen en gevolgen voor het gebied en iedere gemeente afzonderlijk, op tafel komt. Zoals bekend zijn gemeenten uit drie provincies bij dit structuurplan op breed niveau betrokken: Zuid-Beijerland, Nu- mansdorp, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude-Tonge, Bruinisse, Sint-Philipsland, Steenbergen, Dinteloord, Fijnaart en Heijningen, Klundert en Willemstad. De totale kosten van de opdracht zijn des tijds geraamd op ƒ30.000. Voor een ge bied met in totaal vijftigduizend in woners kwam dat neer op zestig cent per samenwerkende plaatselijke over heden willen voorkomen, dat de gemeen ten apart zich vertillen aan te zware ta ken, dat er een harmonie tussen de agra rische en industriële ontwikkeling kan groeien. Er zijn problemen genoeg in het gebied van de „Drie-provinciëndam" Om er enkele te noemen: pendel, foren sisme, het landschap, onderlinge verbin dingen. Men wilde een „toekomstvisie" gebaseerd op deskundig onderzoek. D< stedebouwkundigen zijn aan bet werk gegaan en zy zullen straks met een vin gerwijzing uaar een oplossing voor de dag komen. De initiatiefnemers tot dit interprovin ciaal contact zijn er bij hun idee over deze structuurschets van uitgegaan, dat de totstandkoming van Grevehngendam en Haringvlietbrug en vervolgens van de Zoomseweg over de Volkerakdam grote invloed zal uitoefenen op ontwikkeling van het gehele omringende gebied. Impulsen ..Structureel heeft deze streek bijzondere impulsen nodig", werd er gesteld. Van primair belang voor het welslagen van een verantwoorde ontwikkelingsgedachte werd samenwerking tussen de plaatse lijke besturen onderling en tussen de leentelijke en centrale overheid van •ng geacht, vooral daar het hier gaat het territoir van drie provincies: Noord-Brabant, Zuid-Holland en Zeeland. „In een dergelijke situatie wordt de plaats van de afzonderlijke gemeenten bepaald door het streekbelang: samen werking in regionaal verband, waarvan het uiteindelijke gevolg kan zijn, dat elk Conclusie E.N.C.B.S.-woordvoerder bieten. In zijn slotwoord liet de heer Scheele zich optimistisch uit over uitzaai van bieten in 1964. De heer J. W. Schcele, vice-voorzitter van de eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortelfabriek en Raffinaderij G.A. te Sas van Gent heeft maandagmiddag in Middelburg een boekje open gedaan over de moderne bietenontvangst gewest. Dat deed hy tydens een vierde en laatste vergadering in de City-foyer, waar zich deze keer de leden van de kring Noord- en Zuid-Beveland en Wal cheren hadden verzameld. Vorige week hadden reeds bijeenkomsten te Oost burg, Axel en Zierikzee plaats gevonden, respectievelijk bestemd voor leden uit de kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen, Oost-Zeeuwsch-VIaanderen en Schou- wen-Duiveland. In zijn uiteenzetting schetste de heer Scheele de problemen rond de ontvangst van de bieten, een zaak, die enorm in de belangstelling staat bij de telers kerbieten. Daarbij wees hij op de moei lijkheden die de ontvangstdienst heeft ondervonden. „In de loop der jaren is er al een hoop verbeterd, maar toch zitten er aan deze hele geschiedenis nog een hoop haker. en ogen", zei spreker die moest toegeven dat hij de vraag „zijn we nou waar we wezen moeten" nog ont kennend moest beantwoorden. „Steeds minder telers zijn bereid om bieten zelfstandig te leveren. Het wordt steeds moeilijker en ook duur der". moest de heer Scheele vaststel len. „We zien dan ook dat het zelf- vervoer van bieten naar de ontvangst plaats aan het te-ugtrekken is". Daar om wordt er momenteel steeds meei gedacht aan de nieuwe regeling, die elders reeds wordt toegepast en waar bij men de telers, die niet in de on middellijke omgeving van de ont vangstplaats wonen tegemoet komt bij het overbrengen van het materiaal. Dat geschiedt door de ontvangstdienst, die de opgeslagen bieten op het erf of op een verhard weggedeelte in de omge ving van het perceel komen weghalen, zodat de telers de tijd verder kunnen benutten met het rooien van Mogelijkheden Ir. R. H. van Krevelen, directeur var E.N.C.B.S. gaf op de door baron Colot d'Escury geleide en goed bezochte bü eenkomst zyn indrukken weer over he. onderwerp „suiker in Nederland, Europa en de wereld". De directeur zag voor hei eigen bedrijf gTote mogelijkheden in dt ontwikkeling in E.E.G.-verband. De modernisering in het bedrijf is zo in gesteld, dat tegen een lage kostprijs ho ge kwaliteitsprodukten gemaakt kunnen worden. Naar de mening van ir. Van Krevelen is het bedrijf in Sas van Gent bijzonder gunstig gelegen „aan de ingang van de Delta van Europa temidden van een zeer geëigend gebied voor de bieten teelt". En de directeur mocht concluderen: staan voor een hoopvolle toekomst". beide lezingen volgde een interessante discussie- De bijeenkomst werd afgeslo ten met de vertoning van nog maar pa; uitgebrachte film „gebruik precisiezaad' van het instituut voor rationele suiker- produktie te Bergen op Zoom. Zeeuwse Rattenvangers We kunnen het nu eenmaal niet laten bovendien waren de klein tjes gisteren weer bijzonder boei end. Dat een meneer zeventien bedden aanbiedt wegens overcom pleet is nog te volgen en met de afkorting z.g.a.n.t.e.a.b. zullen de meeste mensen ook wel geen moei lijkheden hebben gehad. Maar wat betekent nu wegens overcompleet zeventien bedden z.g.a.n.t.e.a.b. wegens b.b.beds.h." Nou ja, we zullen er niet wakker van liggen. Daarvoor lenen zich wel de vogel bekdiertjes, die men te Grijpsker- tce kan bekomen blijkens de an nonce „Te koolc twee foxhondjes rattenvangersen dagelijks verse De vloot van de roeivereniging Honte te Middelburg is van 1 januari 1961 tot nu gegroeid van tien tot zeventien vaartuigen, veertien eigen schepen en drie in bruikleen. Aldus blijkt uit het jaarverslag over 1963, dat tijdens de al gemene vergadering op muandag 24 februari a.s. in beahndeling komt. Naai het zich laat aanzien, zo meldt de se cretaris, zullen gedifrende 1964 en 1965 geen nieuwe boten kunnen worden be steld; één nieuwe boot wordt binnen kort nog verwacht, namelijk een over- naadse skif. Va de bloemen en het fruit wil Goes nu ook de bomen in de straatnamen intro duceren. In de uitbreidingsplannen „Zuid" en „Zuid-Oost" willen b. en w. twaalf nieuwe straten naar bomen ver noemen. Het college heeft daarbij ge dacht aan: Olmenstraat, Kastanjestraat, Sparrenstraat, Plataanstraat, Dennen- straat, Meidoornstraat, Iepenstraat, Es- doornstraat, Wilgenstraat, Berkenstraat, inden straat en Populierenstraat. De zogenaamde „fruitwijk" achter de veiling van Goes is al compleet. Ter af ronding zal in de raadsvergadering van 19 februari aanstaande nog één fruit- naam uit de bus moeten komen. De tweede verbindingsstraat, gerekend van Van de Poelstraat 1 af willen b. en w. graag de naam Amandelstraat geven. De Notestraat en de Pruimestraat zullen moeten worden verlengd tot aan de Ol menstraat. Er zullen in de komende raadsvergade ring nog meer benamingen aan de orde komen. "De haven, gelegen bij de Appa raten- en Ketelfabriek, zal gedoopt moe ten worden. B. en w. zijn op de gedachte gekomen om die haven 'de naam „Ketel haven" te geven, de andere haven zal Houthaven moeten heten. De straat die beide havens verbindt wordt heel neu traal voorgedragen voor de naam Haven straat. Eén jaar geleden is aan de straat, gelegen aan de oostzijde van het havenindustrieterrein de naam Nieuwe Havenweg gegeven. De raad wordt ge adviseerd de Nieuwe Havenweg te ver lengen met de langs de noordkant van de A.K.F. lopende straat, in oostelijke richting tot aan de Noorddijk en in wes telijke richting tot aan de grens met de gemeente Kattendyke. Postbesteller Kolijn in Terneuzen vierde gouden jubileum In het postkantoor te Terneuzen is maandagmiddag besteller eerste klas A. II. Kolyn gehuldigd in verband met zyn veertigjarig dicnstjubileum by de P.T.T. Dit gebeurde in het bijzyn van het vol tallig personeel en tal van gepensioneer de collega's. In een korte toespraak liet de directeur n het kantoor Terneuzen, de heer M. Poissonnier, de diensttijd van de ju bilaris de revue passeren. Hij overhan digde hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud en -een oorkonde - wegens veertig jaar trouwe dienst. Voorts speld de hij hem het gouden P.T.T.-insigne op. De chef van het postkantoor, de heer J. H. Vermeire, bood de jubilaris namens het personeel een schilderij van Terneu zen aan. Ook mevrouw Kolijn werd met bloemen in de hulde betrokken. Voorts werden felicitaties aangeboden door hoofdbesteller L. de Fouw. Ten slot te sprak de jubilaris een populaire figuur onder de Terneuzense postbestel- lers een woord van dank. In de loop maandag ontving de heer Kolijn nog bij hem thuis bezoek van de directeur van het postdistrict Middelburg, de heer W. L. Eelsingh en echtgenote. PANTSERVUIST OPGEBAGGERD Bij baggerwerken aan het Zwaan tje (gem. Terneuzen), uitgevoerd door de firma gebr. De Bokx te Terneuzen, is maandagmiddag in een voormalige veedrinkput een zogenaamde .pantservuist gevon den. Vandaag dinsdag zal een ploeg van de mijnopruimingsdiensl het oorlogstuig onschadelijk ma ken. Voorts zal worden onderzocht of zich meer van dergelijk gevaar lijk goed in de put bevindt. HET STAAT DEZE WEEK IN Cehate kolonisten, vroegere overheer sers, moeten de radeloze nieuwe regeer ders te hulp komen met soldaten-om de rommel op te ruimen die de vrijheid heeft gebracht. uimteverkenner 's Werelds eerste grote r schreef een „Boodschap van de sterren", bouwde zijn faam op waarnemingen door een Hollandse kijker en werd als ketter Geen liefde en geen goud voor Marika en Hans Jürgen: een droom die twintig jaren duurde spatte uiteen In scherven op Inns- brucks ijs. Zeekasteel uit Heerlen heelt een bemanning die elke anderhalve kilometer een biertje krijgt aangeboden, een boordradio die schlagers uitzendt en een kanon, dat con fetti schiet. De wonderlijke maar ware geschiedenis van de Blauwe Schuit uit de mijnplaats in Limburg. Waarom dragen mensen trouwringen? Waarom zijn trouwringen van goud? Enwelkemysterieuse invloed heeft het dragen van die smalle gouden band op de emoties van de vrouw? Beeldhouwer met de schaar zit met de handen in hel haar: Frankrijks kleine kapper Is de grootste kapper ter wereld. Zo boelend? Neen, nog véél boeiender. In dit korte overzicht ontbreekt zo veel: men kan in 25 cm advertentiehoogte niet weer geven welk een weelde van prachtig ge drukte kleurenfoto's,van pagina's en pagi na's actuele foto's,' die in beeld brengen wat de kranten niet vertelden, van spannen de verhalen en geestige grappen, van span ning en ontspanning het deze week ver schijnende nummer van Panorama brengt. Alléén al die geestige, gekleurde voor- en achteromslagen zijn de 40 ct die Panorama In abonnement kost méér dan waard! Schaar u bij de honderd-duizenden, die elke week vol Interesse naar Panorama uitkijken, doe uw gezin een cadeau waaraan u-zelf ook heel vrat plezier beleeft. Vul NU deze bon in en stuur die in een envelop met postzegel van 5 ct aan „Panorama- Haarlem" en Panorama wordt vi week thuisbezorgd. Naam: Plaats: abonneert zich met ingang van NU op Panorama a f0,40 per week a 5.20 per kwartaal (doorhalen wat niet verlangd De Middelburger Reimond Kimpe expo seert van 14 februari tot 7 maart in kunsthandel Monet, J. P. Smid aan Rokin te Amsterdam. By de vernissage op vrijdag 14 februari zal de heer Wil lem Enzinck een inleiding houden. In een goed verzorgd programmaboekje, waarin ter illustratie zes reproduktics zyn opgenomen, geeft Enzinck een u" voerig antwoord op de vraag: „Wie Reimond Kimpe?" Hij noemt hem „de nestor der Zeeuwse schilders 78 jaar oud, maar van een vita liteit, een werkdrift en een uit onvermin derde verwondering over leven en we reld gevoede creatieve kracht, die het bijna zouden wettigen tussen de twee cijfers van het getal zijner jaren een komma te zetten en deze te lezen als 7 a 8 jaar". „Kimpes werk was ongeveer veertig jaar geleden reeds te Amsterdam te zien Toen verkeerde het nog in zijn aan vangsstadium, het getuigde van een ge matigd expressionisme waarin reeds op vielen de eigenzinnige kleuren en een duidelijke voorkeur voor strenge com posities en constructieve opbouw, die ir later jaren onder invloed van het kubis tisch experiment voorgoed zijn beslag zou krijgen. Op de expositie van het jaar 1964, aldus Enzinck. ziet men een door het leven en onvermoeibare arbeid ge rijpte Kimpe, die deze -ismen op zijn eigen wijze verwerkt heeft". De exposi tie is iedere dag geopend van 10-12 er van 13-17 uur. „Wij spelen alleen in Nederland voor scholieren. Dat is wel frap- pant. In andere landen spelen we voor volwassenen. Het voor deel is natuurlijk wel, dat we hier een goed voorbereid publiek hebben". Dit zei gistermiddag Hans Drager, de hoofdrolspeler fe in het stuk „Draussen vor der Tür", dat het Westdeutsches S Toumeetheater Remscheid gis- termiddag in Terneuzen bracht. Drager ziet een groot verschil tussen publiek van allerlei lan den. „Wij zijn in Nederland, België, Finland, Italië, Liechten- stein, Luxemburg, Zwitserland J én de Verenigde Staten ge- weest", zegt hij. „Maar vooral j het Nederlandse publiek be- grijpt ons goed. Dat komt, ge- loof ik, omdat we elkaar goed kennen. Door de toeristen mis- 8 schïen wel". k S Blanca Blacha, de vrouw van de op het ogenblik zieke regisseur Wilhelm Michael Mund, beaamde dit. „Als we in Amerika komen", vertelt ze, „dan J komen daar voornamelijk Duitse emi- 2 granten. Zij hebben vaak al sinds der tig jaar geen Duits meer gehoord. Zij zijn gespannen en verheugd. Het to neelstuk is bijzaak. Zij horen weer eens Duits spreken. Wij hebben een paar jaar geleden in Hollywood een aangrijpende geschiedenis meege maakt. Wij speelden daar. ik geloof Schiller. Er waren een heleboel Duit se joden in de zaal .Mensen, die vaak gezworen hadden geen Duits meer te spreken. Mensen, die veel geleden hebben. Na de voorstelling kwamen ze naar ons toe en zeiden: „Dank jul- tj lie wel. Wij zijn zo blij. We zien nu, dat een nieuwe tijd is begonnen. We I zien dat er ook andere Duitsers be- S staan. Ziet U, dat trof ons zo erg. 8 Elke keer, als ik er over spreek, ben I ik weer geroerd". j Zeeuwsch-Vlaanderen I Drager heeft zoiets ook al opgemerkt. I „Wij komen hier vaak in Zeeuwsch- J Vlaanderen", vertelt hij. „Ik weel, dat dit gebied heel zwaar heeft geleden. Zwaarder dan het oosten van Europa. I Zwaarder ook als bijvoorbeeld Arn- j hem. Maar toch merk je dat niet aan de mensen hier. Zy zyn zo gul, zo hartelijk, zo eenvoudig. Wjj spelen h;»r graag. Natuurlijk weten we, dat een enkele Duitser het vaak weer be derft door zyn gedrag, door zyn uitla tingen. Dan slaat een stemming veel gauwer om dan bij andere buiten landers. Wij vinden dat heel erg, maar begrijpelijk. Maar Iaat ons van dit onderwerp afstappen". Hij spreekt verder over het stuk van die middag. „Een heerlijk stuk", zegt hij, „toch heb ik geen voorkeur van een bepaald genre stukken. Ik speel net zo graag Faust of Wallensteins Dood. Dat maakt me allemaal niets Uit Ik heb er ook geen hekel aan om op tournee te gaan. Als het maar niet te vaak voorkomt. Dan wil ik wel weer eens een tijdje thuis zijn. Dit stuk mat me wel erg af. Ook al, om dat ik er voortdurend aan moet den ken, dat ik goed moet articuleren. Anders verstaan de mensen het slecht Ik mag geen zinnen laten zakken, zoals je zo vaak geneigd ben. Ik spreek ook wat langzamer als nor maal. Maar ik heb gemerkt, dat het pubjiek het allemaal begrepen heeft. Men was muisstil. Misschien ook wel. omdat dit een stuk is, dat de jeugd nogal aanspreekt. Het is door één van hen geschreven. Dit verklaart ook wel het feit. dat het een zwart-wit teke ning heeft, omdat de jeugd de mid denweg nog niet kent. Logisch na tuurlijk. Het is wel een sterk stuk, met een rol die me zo aangrijpt, om dat ik in de oorlog zelf heb mee moe ten doen. „Draussen vor der Tür" is ook nogal somber, maar vergeet U een ding niet. Welke Duitse jongere uit die tijd kon nog optimistisch zijn. Ja ren lang een dictatuur, waaraan geen einde scheen te komen. Sieg Heil te moeten schreeuwen, als je liever wil de voetballen. Dat tekent een genera tie. Mijn generatie". es Staaltj Tydens het gesprek geeft hjj tussen door meesterlijke staaltjes van ac teertalent, als hy enkele personen gaat imiteren. Wonderbaarlijk is zyn kennis van Nederland. De politieke en godsdienstige toe standen in ons land kent hij beter als menige buitenlander, van diverse plaatsen weet hij alles te vertellen. „Morgen gaan we met het hele ge zelschap een uitstapje maken naar Veere", zegt hij dan ook, „dat moei ik de mensen laten zien. Dat vind ik toch zo'n heerlijk stadje". Hij heeft een druk bestaan. 's-Middags staat hij weer in Goes op de planken. En dan de volgende dag naar een andere pro vincie. Over een paar weken weer naar Canada en naar New York. „Ik vind dat wel weer fijn", zegt hij, „want dan kan ik weer veel gaan be kijken. Nu heb ik er de kans voor". KUNST Duits toneel in Terneuzen „Ein Mann kommt nach Deutschland. Er war lange weg, der Mann. Sehr lange. Viellelcht zu lange". Met deze zLnnen begint de proloog van het stuk „Draussen vor der Tür" van Wolfgang Borchert, dat het Westdeutsches Tour neetheater Remscheid gistermiddag in het. Concertgebouw te Terneuzen op voerde voor de leerlingen van het mid delbaar onderwijs uit Terneuzen, Hulst en Oostburg, Dit was ook het thema van het in 1947 geschreven stuk. Een gewonde krijgsgevangene keert na drie jaar terug uit Rusland. Bjj zijn terugkeer in Duitsland blijkt alles ver anderd. Hjj hoort hier niet meer thuis. Hij is zoals in het stuk wordt ge zegd „een van die duizenden, die buiten voor de deur blijven staan". Zijn vrouw wil hem niet meer kennen; ze heeft een verhouding met een andere man. Een overste, die verantwoordelijk was voor de dood van zijn kameraden, maar die deze verantwoordelijkheid op Beckmann, de krijgsgevangene, had ge schoven, lacht hem uit. Zijn ouders zijn dood, hun huis in beslag genomen door een ander. Zelfs de rivier de Elbe, waarin hij zich wil verdrinken, werpt hem terug op de oever. Uiteindelijk blijkt, dat hij zelf ook verantwoordelijk is voor de dood van een andere soldaat, En in dit zware uur, waarin ook zijn andere-ik zwijgt, komt God, die zich ogenschijnlijk niets meer van hem had aangetrokken, hem te hulp. Het gegeven lijkt theatraal. Lijkt, want Wolfgang Borchert heeft het tot een aanvaardbaar toneelstuk bewerkt. Het stuk is in hoorspelvorm geschreven. Het is dan ook een verdienste van re gisseur Wilhelm Michael Mund, dat hij er ook een kijkspel van heeft gemaakt, Elke overbodige handeling is wegge laten, waardoor het een gestileerde op voering is geworden. Dit is in niet ge ringe mate te danken aan de prachtige vertolking van Hans Georg Drager als de krijgsgevangene Beckmann. Deze rol, in feite een monoloog, is een zware opgave, maar Drager heeft er zich met hart en ziel aan gegeven. Geen pathos, waartoe zo'n rol zich graag leent, maar waarachtig spel. Daarbjj vergat Drager niet, dat hij voor een Nederlands publiek speelde. Hij sprak zijn tekst duidelijk en helder uit. Ook de andere rollen, wat schimmige figu ren, kwamen goed tot hun recht. Voor al Blanca Blancha. als de rivier de Elbe en Günther Stellenmacher als theaterdirecteur blonken uit. Het decor bestond uit een achtergrond van netten en een deur. Er werd vooral met licht effecten gewerkt. Al met ai een toneel belevenis van de eerste orde. Vanmid dag kunnen de scholieren in Goes van dit stuk genieten. A. V. ledental in het afgelopen jaar gelijk. Van de thans aanwezige 134 leden zijn er 32 senior-, 24 junior-, 65 jeugd- e: buitenleden. In het afgelopen jaar wer den totaal 42 roeidiploma's behaald, na melijk 22 voor de maasvier of c-vier, 10 voor de overnaadse vier, 7 voor de wherry en 3 voor de skif. Het aantal diploma's in de twee laatste typen zal in 1964 naar verwachting stijgen als gevolg van de iongste aankopen, en net streven om de beginnelingen reeds in een vroeg stadium met deze boten vertrouwd te maken. De langdurige vorstperiode van het vo rige jaa.r, de verbouwingsperiode in mel-juni en het „zomerweer" in de toch al met drukke maand augustus hebben niet nagelaten hun stempel te drukken op het aantal vaarureri: 1650 namelijk tegen ongeveer 2150 in 1962. De meeste belangstelling ging over het algmeen uit naar de vieren en de skifs. De penningmeester deelt mee, dat door verschillende aankopen, o.a. twee nieu we plastic boten, de bodem van de Honte-„schatkist" te zien is, zodat voor 1964 grote voorzichtigheid en ook om zichtigheid met het botenmateriaal ge boden is. Hoe nodig een vermanend De bouw van het ulo-complex aan de woord is. moge volgens de penning- j Adriacn Coortclaan te Vlissingen vor- meester blijken uit de begroting voor dert gestaag. Tegen april 1965 zal het 1964, waarin een tekort van ongeveer complex, waarmee men februari 1963 be- 1000 gulden wordt geraamd. gon. gereed moeten zyn. Het complex Tijdens de jaarvergadering zal o.a. ook!omvat een openbare ulo, die in opdracht afscheid worden genomen van de vree- van 't Vlissingse gemeentebestuur wordt voorzitster, mevrouw M. C. Michielsen- gebouwd en een christelijke ulo, die ei Alma, mede-oprichtster van de verent- komt vanwege het christelijke school ging. I bestuur. Tussen de beide schoolvleugels komt gynasl.ieklokaal met de gebruikelijke douches en andere faciliteiten Elk schoolgebouw bevat negen lokalen als mede een natuur- en scheikundelokaal en ruimte voor aardrijkskunde-onderwijs en voor hel: tekenonderricht. Tevens geprojecteerd een overblijflokaal en ka de hoofden der scholen. ;rkrachtei de gen telt. wordt uit beton opgetrokken. Elk klaslokaal heeft ruimte voor 36 leer lingen. Het scholencomplex werd ont worpen door het architectenbureau Steen en Tuinhof te Vlissingen en wordt ge bouwd door het N V Aannemingsbedrijf A. de Kok Zn. uit Bergen op Zoom. (Foto P.Z.C.) Zaterdagmorgen om tien uur zal van de Loswal te Arnemuiden de nieuwe kotter ARM. 4 „Jannetje" voor proefvaart vertrekken. De nieuwe a winst van de Zeeuwse vissersvloot, zal worden ingezet voor de kust- en Noord zeevissery en is daarvoor uitgerust met de thans dn gebruik zijnde boomkorren. Eigenaar van het schip is de heer D. var Belzen Wzn. te Arnemuiden. De opdracht voor de bouw van de nieu we viskotter werd 25 mei 1963 aan Kuv- pers scheepswerf n.v, te Schoorldam ge geven, die het casco oktober 1963 ople verde. De verdere afbouw van de „Jan netje" had plaats-in Arnemuiden. De afmetingen van de stalen viskotter zijn 19 bij 5,27 meier bij een holte var 2.30 meter. Het toezicht op de casco- bouw stond onder leiding van de heer R. v. d. Beidt uit Egmond aan Zee. De voortstuwing van de „Jannetje" schiedt door- een 190 pk. dieselmotor met 750 omwentelingen per minuut. Het vaar tuig is uitgerust met onder meer transistorzender richtingzoeker alsmede een schrijver- en vonker echolood. COMMISSIE DELTAZAKEN HOORT OESTERKWEKERS De vaste commissie voor Deltazaken uit de Tweede Kamer Is voornemens be sprekingen te voeren met organisaties, die betrokken zijn bij de Zeeuwse oes- terteolt. Deze besprekingen houden verband met het wetsontwerp „tegemoetkoming in de schade van oesterkwekers", inge diend op grond van de Deltawet, welk wetsontwerp by de commissie Delta zaken in behandeling is. De commissie verwacht initiatieven voor besprekin gen van de zjjdo van de organisaties. De gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap heeft zich in een schrijven gericht tot de hoofdafdeling akkerbouw van het landbouwschap, met het dringende verzoek te willen bevor deren dat er van overheidszijde maat regelen worden getroffen tot het uit dn markt nemen van een flink quantum aardappelen, nu bij een beursnotering van 8 a 9 cent per kg zelfs de kostprijs niet kan worden gehaald. Volgens dit schrijven zou de aardappel in het kader van de overheidsmaat regelen als een vrij produkt kunnen wor den beschouwd, indien de overheid in het verleden niet had ingegrepen in een voor de telers gunstige situatie, met name in het voorjaar van 1962 toen de prijzen middels het instellen van maxi mumprijzen en exportbelemmeringen werden afgeremd. Nu er naar schatting enkel in Zeeland nog 130 a 140.000 ton aardappelen aan wezig zijn, en de export praktisch stil ligt, wordt het alleszins redelijk geacht dat de overheid maatregelen treft welke kunnen leiden tot een voor de teler lo nende prijs. Autobotsing op rijksweg onder s-H.-H.-kinderen Zaterdagmiddag onstond op de rijksweg Goes-Middelburg in 's Heer-Hendriks kinderen een botsing tussen twee per sonenauto's. De heer D. W. L. uit 's-Heer-Arendskerke reed, komende uit 's-Heer-Hendrikskinderen, de rijksweg op. Juist toen hij op deze weg was ge komen week hij uit naar rechts, om een uit de richting Goes komende auto, be stuurd door de heer O. uit Kattendijke, te laten passeren. Deze trachtte de heer L. rechts te passeren over een ïiitrij- strook. Het gevolg was een botsing waarbij beide wagens beschadigd wer den. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Honderd jaar h.b.s. in Middelburg In 1965 zal de Middelburgse H.B.S. hon derd jaar bestaan. Verschillende oud- leeriingen en de huidige directeur der H.B.S. drs. E. Kuiper hebben besloten dit feit op een passende wijze te herden ken. Er heeft zich een comité gevormd om een en ander voor te bereiden. wassen met Sébo s h a m p VERWACHT... BEWOLKT. Bewolkt met aanvankelijk op enkele plaatsen wat. regen, later ook hier of daar een opklaring. Overwegend matige noordwestelijke wind. Iets minder zacht dan gisteren. ZON EN MAAN 12 februari Zon op 08.03 onder 17,46 Maan op 07.53 onder 16.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2