LEZERS SCHRIJVEN Overheid wil consument niet aan zijn lot overlaten Potlood 400 jaar oud Na vergeefs beroep: maatregelen NIEUWS UIT DE KERKEN Mr. K. H. Gaarlandt commissaris in provincie Drente 562ste STAATSLOTERIJ 3e kias T1S 7S8 ?51 ?91 79? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 11 FEBRUARI 19^ Activiteit op prijzenfront T angzaam maar toch wel ze ker komt de overheid voor de consument in het geweer. De publieke opinie reageert zó on gunstig op de vele prijsverho gingen. dat men niet meer durft te volstaan met kalmerende be richten dat de prijsstijgingen niet de perken te buiten gaan. (Door onze economische medewerker) Het gehele arsenaal van maatrege len, dat tot nu toe bekend is gemaakt en dat eind vorige week is aangevuld met een reeks van fiscale en mone taire maatregelen, wil de inflatie de wind uit de zeilen nemen. En uitein delijk dus ook de prijsverhoging in toegelaten banen leiden. Wij willen het echter thans niet hebben over al die fiscale en mone taire maatregelen maar louter over het prijsbeleid met zijn maatregelen die niet langs een omweg maar rechtuit-rechtaan de prijzen moeten beïnvloeden. Er is zo langzamerhand heel wat gegroeid maar het gevaar zit er in dat wij door al die bomen het prij- zenbos niet meer zien. De basis voor het prijsbeleid van de overheid zit in een drietal regels: externe kostenregel: de prijzen mogen worden verhoogd bij prijsstij ging van grond- en hulpstoffen mits voorafgaande kostendalingen ook zijn doorberekend; - doorberekeningsregel: loonsverho-s gingen mogen, behalve bij een moei lijke rentabiliteit, niet worden door berekend; geldmargeregel: bij stijging van de inkoopprijzen mag het absolute bedrag van de marge niet worden verhoogd. Toegepaste prijsverhogingen moe ten voorts worden aangemeld om te kunnen beoordelen of de regels zijn toegepast. Prijsbinding Deze minister worstelde echter ooit nog met een ander probleem, dat van de verticale prijsbinding. Het is een vraagstuk waar lang over gestudeerd is en waarover de Commissie Econo mische Mededinging zelfs een groot rapport heeft uitgebracht. Maar eens werd men het niet. De minister heeft evenwel de knoop doorgehakt. Het is alle huismoeders bekend dal een merkartikel in alle winkels tegen dezelfde prijs wordt verkocht. De le veranciers (fabrikanten of impor teurs) schrijven de prijs voor, die de winkelier in rekening moet bren gen. Dit kan door een groep leve ranciers gezamenlijk worden gedaan (collectieve regeling) of door één le verancier (individuele regeling). De winkeliers moeten de voorge schreven prijzen aanhouden op straf fe van boete en in sommige gevallen zelfs van uilsluiting van levering. Niet alleen de winkeliers verplichten zich tot navolging maar bij een collectieve regeling ook de leve ranciers. Het gevolg is dus dat een winkelier en dat steekt vooral de supermar kets niet zijn prijs kan verlagei als hij dat zelf wil. De minister wil het collectieve stel sel doorbreken (ook in Engeland is hiertoe een voorstel ingediend). Elke fabrikant moet vrij zijn om te doen wat hem goed dunkt. Hiervoor is thans een Algemene Maatregel van Bestuur op komst. De minister gaat nog een stap verder. Ook de individuele regelingen kunnen te ver gaan. Binnenkort wordt dan ook de onverbindendverklaring van en kele individuele verticale prijsregelin gen verwacht. Gefluisterd wordt dat in de eerste plaats de cosmetische en elektrotechnische artikelen onder het mes zullen komen. Misschien is op het ogenblik dat onze lezers dit lezen, al zo. Tot zover het arsenaal van wape nen waarmee de overheid de prijzen in het gareel wil houden, Zal dat luk ken'' Het is met de beste wil van de wereld niet te zeggen. De minister heeft men 1001 ondernemers, met 1001 produkten en 1001 argumenten te ma ken. Wel te zeggen is dat de over heid van goeden wille is en dat zij de consument niet aan zijn lot wil overlaten. Maar die overheid weet ook dat een ondernemer recht op x labiliteit heeft, om zichzelfs wille maar ook om der wille van de werk- gelegenheid. Soepelheid beloofd In november van vorig jaar maakte de minister van economische zaken bekend, dat hij in verband met de forse loonsverhoging wat water in zijn prïjswijn wilde doen. De eerste loonsverhoging van 5 pet. die op 1 januari zou ingaan, mocht in de prij zen worden doorberekend. De tweede verhoging van 5 pet. mocht in prin cipe niet worden doorberekend. Maar bedrijfstakken die het moeilijk zou den krijgen, zouden soepel worden behandeld. De middenstand mocht, de procentuele marge toepassen, waar door het geldmargebedrag kon stij gen. De minister drong er op aan elkaar geen prijsstijging aan te praten. Voorts deed hij een ernstig beroep op de ondernemers zich aan de re gels van het spel te houden. Het was een vergeefs beroep; me nigeen hield zich niet aan de regels en de ene prijsstijging volgde de an dere in snel tempo op. Geen wonder dat een aantal prijzenbeschikkingen het levenslicht zag. Wij zullen ze op sommen, omdat wij er zeker van zijn dat menige beschikking alweer ver geten is. Zij nagelen de prijzen vast op een in de beschikking genoemde datum. Zij slaan op: brood - huisbrandkolen - metselbakstenen - witwasserijen - melk en melkprodukten - bejaarden oorden - dekens - handbreigaren - tandtechnische werkstukken - dak pannen - rijwielstallingen - onder houd kantoormachines - vloerbedek king - lakens, slopen, tafellinnen - frisdranken - patates frites - kleine eetwaren - glazenwasserswerkzaam heden. De beschikkingen voor houten meubelen en celstofluiers zijn weer ingetrokken. Andere waren niet no dig omdat betrokkenen bijtijds in bonden. Het nadeel van een algemene prij- zenbeschikking is dat zij alleen op een gehele bedrijfstak of een sector kan worden toegepast en niet op één enkele, over de schreef gaande on derneming. Vandaar- dat de minister] van Economische Zaken een wetsvoor stel heeft ingediend, waardoor hij ook één of enkele ondernemingen wegens prijsopdrijving kan aanpakken. Prof. Van Selms uit het ambt ontzet De in Nederland geboren professor A. van Selms heeft het ambt van predikant van de Nederduits Hervormde Kerk ver loren, zo staat in het officiële Zuïdafri- kaanse kerkblad de „Hervormer". Pro fessor van Selms verklaarde echter in een interview, dat zondag door een krant in Johauesbutg wera gepubliceerd dat hij daar niet officieel van in kennis was gesteld. Hij betwistte overigens de- wettigheid van een eventuele maatregel van dien aard. De Hervormer schreef, dat professor Van Selms zijn ambt had verloren, om dat hij niet langer colleges wilde geven in bijbelse archeologie aan de theologi sche faculteit van de universiteit van Pretoria. Professor Van Selms nam dat besluit in mei 1962 uit protest tegen het ontslag, dat professor Albert Geyser werd gegeven wegens beweerde ketterij. Hij was een belangrijke getuige toen het beroep van professor Geyeser tegen voornoemde uitspraak werd behandeld. Professor Geyser werd, naar bekend, in het gelijk gesteld. Secretaris Wereldraad preekt in Moskou De secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, de Nederlander dr. W. A. Visser 't Hooft, heeft zondagmorgen gepreekt in de kerk van Petrus en Pau- lus In Moskou. Hij is in Rusland voor een vergadering van de Wereldraad, de eerste die ooit in Rusland gehouden wordt. Dr. Visser 't Hooft sprak aan het eind van de Russisch-orthodoxe dienst over de belangrijke plaats van de Russisch-. Orthodoxe Kerk in de Wereldraad, over de noodzaak van onderling begrip voor de christelijke eenheid en over het ver langen om de oorlog van de aarde te bannen. In de middag werden dr. Visser en de andere leden van het dagelijks be stuur van de Wereldraad ontvangen door de 86-jarige patriarch Alexius van Moskou en vervolgens waren zij te gast op een officiële receptie in het Sowjet- skaja hotel, die werd bijgewoond door verscheidene Russische functionarissen die met kerkelijke zaken te maken heb ben. Nieuwe Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad De bisschop van Grahamstown in de Zuidafrikaanse Kaapprovincie, Robert Selby Taylor, is tot Anglicaans aartsbis schop van Kaapstad gekozen als opvol ger van dr. Joost de Blank. Bijna 150 geestelijken en 70 leken uit ge heel Zuid-Afrika en van St.-Helena zijn de afgelopen drie dagen in de St.-Geor ges kathedraal te Kaapstad bijeen ge weest om de nieuwe aartsbisschop te kie zen. Dr. Joost de Blank is, naar bekend, kortgeleden naar Engeland teruggekeerd om gezondheidsredenen. De nieuwe aartsbisschop ging in 1935 als zielszox-ger uit Engeland naar Noord- Rhodesië en werd daar in 1941 bisschop. Tien jaar later werd hij bisschop van Pretoria en in 1959 bisschop van Gra hamstown. De nieuwe aartsbisschop heeft in 1959 op een synode in Pretoria gezegd, dat, tenzij de tegenwoordige oor zaken van de rassenhaat in Zuid-Afrika weggenomen konden woi-den, het land door haat ten onder zou gaan zoals nazi- Duitsland vernietigd was. Kerkelijke mutaties NED. HERVORMDE KJERK Beroepen te Goedereede G. Voordijk, kandidaat te Oud-Beijerland; beroepen ie Pijnakker J. G. N. Cupedo te Sluis kil; aangenomen naar Maarsen L. Vroegindewey te Kampeveen; bedankt voor Amsterdam Jeruzalemkerkge- meente a) (toez.) D. Noordmans te Vlaardtngen. Beroepen te Leksmond en te Masten broek: G. Voordijk, kandidaat te Oud- Beyeiland. Te Garijp: M. van der Leun te Kolderveen. Te Polsbroek en Vlist: E. M. Bakker, kandidaat te Randwijk. Toez. v. beroep: Beverwijk L. W. Blok, Ellewoutsdijk. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Tweetal te Enschede (vac. J. Kok) G. Meijer te Heemse en C. J. Smelik te BunschotenSpakenburg. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Westzaan M. Vlietstra te IJmuiden. GER. KERKEN Beroepen te Den Haag-West: H. J. Zwarts, leg.-pred. aldaar. Te Wieringer- werf: A. C. van Beek te Ottoland. GER. GEMEENTEN Beroepen te Middelharnis: H. Ligten- berg te Oude-Mirdum. Te Kampen: L. Rijksen te Rotterdam-West. Te Nw.- Beierland: A. Hofman te Zeist. Bedankt voor Amersfoort en Borssele: P. Blok te Dirksland. Voor Aagtekerke: H. Ligtenberg te Oude-Mirdum. Aangeno men naar Tricht: H. van Gilst te Lisse, die bedankte voor Scherpenisse. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Harlingen: D. J. Zijl3tra te Eindhoven. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Benoemd als predikant voor de binnen landse zending: A. H. van Gent te Kampen. Uit de tijd van Shakespeare Tijdens de wedstrijd LeeuwardenEn- schedese Boys heeft Abe Lenstra zon dag afscheid genomen van het Friese publiek. De voorzitter van de Friese voetbalbond A. v. d. Werf decoreerde Abe met een speldje als lid van verdien ste. Parijs centrum van Cubaanse handel met Europa Uit de Franse hoofdstad is gemeld dat Parijs het centrum van Cubaanse han del met Europa aan het worden is. Binnenkort zal de Cubaanse handelsmis sie in Parijs de aanschaf van 20 tot 30 locomotieven in Frankrijk bekendmaken en men verwacht dat Cuba's aankopen in Frankrijk, die in Engeland en Spanje „verre" zullen overtreffen. Hoewel Amerika de druk op zijn bond genoten om geen handel met 'Cuba te drijven za.l verhogen, gaat de Gaulle er van uit dat Cuba geen communistische, sateliet is en dat handel van Cuba met het westen dit land onafhankelijker zal maken van liet communistische blok. Men verwacht in Parijs dat de uitbrei ding van de Franse handelsbetrekkingen met Cuba, het Franse aanzien bij vele Zuidamerikaanse landen zal verho gen. Het bezoek van de Franse president volgende maand aan Mexico en andere Latijns-Amerikaanse landen wordt in Frankrijk als de „belangrijkste gebeur tenis van het jaar" beschouwd. Bij K B. van 7 februari is mr. K. H. Gaarlandt met ingang van 1 maart be noemd tot commissaris der koningin in de provincie Drente, onder gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Eramen. De heer Gaarlandt is gehuwd en heeft twee studerende kinde ren. Hij volgt mr. J. Cramer op. Karei 'Hendrik Gaarlandt werd op 11 september 1909 in Hilversum geboren. Hij bezocht de gymnasia te Gorkum en in Gouda. Van 1928 tot 1933 studeerde hij rechten aan de rijksuniversiteit in Leiden. Hij vestigde zich als advocaat en procureur in Gouda. In 1938 werd mr. Gaarlandt burgemees ter van Gasselte. Hij bleef dit. met een onderbreking tijdens de oorlogsjaren, tot 1946. In juni van dat jaar werd hij be noemd tot burgemeester van Emmen. In april vorig jaar werd hij benoemd tot kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. Mr. Gaarlandt is voorts onder meer voorzitter van de burgemeesterskring in zuidoost Drente enlid van de vereni gingsraad van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. VATICAANSE FLATER TEGENOVER HET HUIS VAN ORANJE POSITIEVE VERDRAAGZAAMHEID Aan het commentaar in verband met de overgang van prinses Irene naar de Rooms-Katholieke Kerk is door een ho ge Vaticaanse zegsman toegevoegd dat hij, zonder oneerbiedig te willen zijn te genover de Nederlandse koninklijke fa milie, er op wilde wijzen dat in de afge lopen eeuwen „dit een van de meest strenge regerende vorstenhuizen is ge weest met betrekking tot de handhaving van hun eigen protestants geloof". Dat het Vatieaan zo slecht op de hoogte zou zijn met de historische feiten is nauwelijks aan te nemen. In ieder geval wordt door deze verkeerde voorlichting de eer van het Huis van Oranje aange tast. Om slechts enkele feiten uit de afgelo pen eeuwen te releveren: Na de Spaan se Furie werd, op inspiratie van Willem van Oi'anje, door protestanten en rooms- katholieken de „Pacificatie van Gent" (1576) aanvaard, waarbij voor allen vrijheid van geloofsovertuiging en open bare eredienst werd gegarandeerd. Door het „Eeuwig Edict" wilde Don JUan, de opvolger van Alva, opnieuw de vervolging tegen de protestanten ontke tenen, waarop door Willem van Oranje aan de Staten zijn „Religievrede" werd voorgelegd, als klaar en duidelijk mani fest van positieve verdraagzaamheid jegens allen (1578). Na zijn intocht in Naarden liet de Spaanse veldheer Rome ro de notabelen (grotendeels katholie ken) bijeenkomen in de Gasthuiskerk „om de eed aan de koning te hernieu wen". In werkelijkheid werden ze afge slacht, waarna de kerk in vlammen op ging en praktisch de hele stad werd uit gemoord. Lumey van der Marek, aanvoerder der watergeuzen, liet na zijn intocht te Go- rinchem een aantal rooms-katholieke geestelijken ombrengen (de zogenaamde „Gorkumse martelaren") als persoonlij ke wraakoefening voor de terechtstel ling van de graven Egmont en Hoorne. Willem van Oranje, die geen geweldda den tegen andersdenkenden duldde, liet hem arresteren en opsluiten, in Fort Rammekens. Lumey wist te ontsnappen, vluchtte naar Luik, werd opnieuw rooms-lcatholiek en keerde zich tegen de prins Philips II verklaarde Oranje vogelvrij: een beloning van 25.000 'gouden kronen voor wie hem vermoordt of uitlevert, dood of levend. Daarenboven voor de dader vergeving van al zijn misdaden, hoe groot ook, en verheffing van zijn familie in de Spaanse adelstand Ondanks alle gruwelen van Habsburgse zijde was de situatie zó. dat de apostoli sche vicaris Rovenius aan de paus in 1617 kon schrijven dat zelfs in Leiden, de „academiestad der ketters", de rooms-katholieken zich vrijelijk bewegen en er in groot aantal vertoeven Zo was het in heel de Republiek. Prins Maurlts liet te Grave de kerk der Maltezers restaureren en voorzien van een hoofd venster waarin zijn wapen voorkomt. De kloosterorden leidden een onbedx-eigd be staan en het bestuur van een aantal ge meenten was rooms-lcatholiek. Maar in het nog door de Habsburgers bezet ge houden gebied dor NedexTanden was er voor de protestanten geen levensmoge lijkheid. Herhaaldelijk ontving de gezant, van de Republiek der Verenigde Neder- landen de opdracht om zich te wenden tot de overheid in de Oostenrijkse Ne derlanden, ten einde voor de schaars overgebleven protestanten een dragelij ker lot te bepleiten, met vérwijzing naar de verdraagzaamheid tegenover rooms- katholieken in zijn eigen land. Hoe streng de Oostenrijkse Habsbur gers, in navolging van de Spaanse, vast hielden aan de handhaving van hun ei gen rooms-katholiek geloof, blijkt uil de notulen van de Geheime Raad van 18 april 1733: „Het mankeert de Staten- Generaal nooit aan een voorwendsel, en zij eisen dat wat aan de rooms-katholie- ken onder hun heerschappij is toege staan óók moet worden vergund aan de aanhangers van de zogenaamde gere formeerde religie onder de heerschappij van Zijne Keizerlijke en Katholieke Majesteit, waarbij zij uit het oog verlie zen dat de godsdienstvrijheid een fun damentele wet ls van hun republiek, ter wijl daarentegen de katholieke, aposto lische en rooms religie, met uitsluiting van elke andere, die der Nederlanden is". Verder commentaar dunkt ons overbo dig, maar niet overbodig dunkt ons een openlijke correctie door de hoge Vati caanse zegsman van de insinuatie aan het adres van het Nederlandse vorsten huis. Is hij daartoe niet bereid, dan moet er wel een dik vraagteken gezet worden achter de mededeling, dat hij niet on eerbiedig wil zijn tegenover de Neder landse koninklijke familie, en blijft het Vatieaan gecompromitteerd in deze du bieuze houding tegenover het Huis van Oranje. Vlissingen, 8 februari 1964 Ds. Y. van der Schoot. Vier verdachten - twee doodslagen Wanneer dinsdag 25 februari de officier van justitie bij cle Haagse rechtbank de dagvaardingen tegen vier verdachten die dan terecht moeten staan in verband met plegen van twee doodslagen, een zware mishandeling en totaal acht in- braken in haar geheel moet. voorlezen zal daarmee bijna een uur gemoeid zijn! Het betreft hier een inbraak, gepleegd in de nacht van 2425 januari 1963 in de suikervverkfabriek Peco aan de Scha penlaan, waar de 39-jarige monteur G P. v. d, Lugt uit Delft met een koevoet werd doodgeslagen, Voorts de inbraak in de woning van de 58-jarige weduwe A. C. van Capelle-Lugtigheid aan de Hugo Vei-riesfstraat 87/a, die in de nacht van 3031 januari werd ver moord, waarna 4200 werd gestolen. Voorts een inbraak in een fabriek aan cle Denneweg in de nacht van 1112 ja nuari, waar de nachtwaker P. A. c. Oberg werd neergeslagen en zwaar ge! wond. Van hem werd 36 gestolen. Verdachten zijn de 20-jarige losarbeider J. J. H. H„ de 26-jarige te Marowijne in Suriname geboren caféhouder H. E, L., die bij de vorige verdachte inwoonde, de 21-jarige elektricien W. H. van R„ zon der vaste woonplaats, en de 26-jarige in Paramaribo geboren musicus I:I. C. s„ die van het gezamenlijk plegen van deze inbraken met geweldpleging worden verdacht. Bovendien is hun nog een aantal an dere inbraken tenlaste gelegd. Gestolen jacht van Duitser lag op de Amstel Op de Amstel in Amsterdam heeft de rijkspolitie te water de 37-jarige café houder J. H. van V. en de 20-,jarige las ser J. C. B. uit Amsterdam aangehou den, die aan het varen waren op het zeewaardige zeiljacht „Rigolit", dat ei gendom is van een Duitse koopman uit Neurenberg. Deze had by de rijkspolitie aangifte gedaan van verduistering van zijn jacht door een Duitse schipper. Het jacht dat de Neurenbergse koopman tweedehands had gekocht (waarde cir ca 5000 gulden lag in het Westerdok in Amsterdam. Uit Duitsland had de eige naar een schipper over laten komen om het jacht op te knappen en te bewaken. De verduistering zou volgens de eige naar in september van het vorig jaar zijn gepleegd. Bij het onderzoek door de recherche der rijkspolitie te water van de twee wegens heling aangehouden, en inmiddels weer vrijgelaten Amsterdammers bleek, dat de lasser B. al een jaar of vijf was on dergedoken voor de militaire dienst plicht. Hij woonde onder de naam van zijn vriendin in de omgeving van het Leldseplein. De jongeman is overgege ven aan de maréchaussee. GEWONDE JONGEMAN IN GROT OPGESLOTEN Artsen zyn er met veel moeite in ge slaagd een gewonde jongeman te herei- ken die op omstreeks 200 meter van de ingang is opgesloten in de J.Ietryd Swal- lett grot bij Swansea (Wales). Men werkt thans plannen uit om de jonge man, de 20-jarige Howard Butler,'uit de grot te halen na het opblazen van rots- gedeelten of het boren van een verticale schacht, zoals enige tijd geleden bij de redding van de mijnwerkers in Lengede is geschied. De artsen hebben Butler, die een gebroken been en gebroken rib ben heeft, inmiddels bloedtransfusies toegediend en pijnstillende middelen ge geven. Macmillan niet meer kandidaat voor Lagerhuis Harold Macmillan. die in oktober als Brits premier aftrad nadat hy eerder een operatie had ondergaan, heeft giste ren op zyn 70ste verjaardag officieel meegedeeld, dat hij by de komende alge mene verkiezingen niet kandidaat zal staan voor het Lagerhuis. Dit betekent dat twee conservatieve ex- premiers het Lagerhuis zullen verlaten. Sir Winston Churchill iiad al eerder meegedeeld dat hy zijn zetel opgeeft. Hij wordt in november 90 jaar. Macmillan kwam in 1924 voor het eerst in het parlement. Maarschalkstaf Van bureaucraat (Van een medewerker) I-Jet meestgebruikte schrijf - werktuig van onze tijd wordt 400 jaar oud. Het geboortejaar van William Shakespeare is te vens het geboortejaar van het potlood, dat eigenlijk grafietstift behoorde te heten. In het 1564 werd namelijk in een steen groeve bij Borrowdale in de En gelse graafschap Cumberland het grafiet ontdekt, chemisch verwant aan diamant en steen kool. Welk een kostbare vondst de del vers gedaan hadden zou al gauw be wezen worden in de alchemistenkeu ken van Borrowdale- Grafiet bleek beter geschikt voor tekenen en schrij ven dan de tot dusverre gebruikte lood- en zilverstiften, waarmee nog Leonardo da Vinei, Dürer, Hans Baldung en andere grote meesters der tekenkunst gewerkt hadden. Daar lood reeds de Grieken en Ro meinen tot schrijfwerktuig gediend had, was het begrip lood zo ingebur- gerd, dat men ook de nieuwe gra fietstift met lood bleef associëren, zo als in ons woord potlood en hel Duitse Bleistift. De groeve in Cumberland bleef meer dan een eeuw de enige plaats ter wereld, waar zuiver grafiet ge wonnen werd. De Engelse kroon ver zekerde zich var. het monopolie door de uitvoer van grafiet slechts in de vorm van teken- en schiijfstiften loe te staan. Wie het waagde grafiet als grondstof naar een vreemd land te brengen kon zeker zijn van een ken nismaking met de scherprechter. In gouden houders De eerste potloden werden overi gens gevat in zilveren of koperen houders, voor zeer rijke klanten zelfs in goud. Later ging men er toe over de grafietstift in hout te vatten, spe ciaal in het kostbare cederhout. Het succes vai. het nieuwe schrijf gerei was zo groot, dat men ook in andere landen naar het. kostbare gra fiet begon te zoeken. Midden in de zeventiende eeuw ontdekte men in Beieren grafiet, dal overigens niet de zuiverheid bezat van het Engelse. Te gelijkertijd vestigden zich de eerste Duitse potloodmakers in Neurenberg Boze tongen beweerden over deze potloodmakers, dat zij hun potloden slechts een Engelse punt gaven en dat de rest gemaakt was uit minder waardige grondstof In Zijn wijsheid nam de Heere, nog onver wachts, tot Zich, Zijn kind, onze lieve moe der, behuwd- groot- en overgrootmoeder, zus ter, schoonzuster en tante WILHELMINA ABRAHAMSE. Sinds 10 september 1956 weduwe van Willem Duvekot, op de leeftijd van bijna 80 jaar. Openb. 19 9. P, Duvekot. L. Duvekot-Geerse. W. Duvekot. J. Duvekot-Joosse. Peter en Lean. F. W. Duvekot. W. F. Duvekot cn verloofde. Wed. A. in 't Anker- Abrahamse. P. Duvekot. Vrouwenpolder, 10 februari 1964. Dorpsüijk 51. Dc begrafenis zal D.V. plaatsvinden op vrijdag 14 februari om 12.15 uur op de alge mene begraafplaats te Vrouwenpolder. Grafiet met klei Stiftvorm Zoals vaak na een ontdekking wer den voor het nieuwe artikel hoge prij zen gevraagd. De Engelse kooplieden verhandelden een kilogram grafiet te gen een prijs die te vergelijken is met 500 gulden in onze tijd. Het tekort aan zuiver grafiet was er de aanleiding toe, het materiaal met andere stoffen te vermengen. De Parijse technicus Norbert Jaques Conté kwam ten slotte in 1795 op de gedachte, fijn grafietpoeder met pot- tebakkersltlei te vermengen en deze substantie voor potloden te gebrui ken. Pas dit procédé maakte het pot lood betaalbaar en dus populair en zo werd het ten slotte de „Maarschalks staf van de Bureaucraat", zoals een lsroniekscb rijver eens heeft gezegd. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, mijn geliefde broeder en onze gelief de oom JOOS VAN OOSTEN wedn. van J. M. Weststrate, In de ouderdom van 87 jaar en 8 maanden. Yerseke, 9 februari 1964. LangevUle 7. De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 12 februari om 1 uur. Heden overleed onver wachts in het gasthuis te Middelburg onze ge liefde zuster en be huwdzuster JOHANNA VAN VLAANDEREN wed. van A. Geldof, in de ouderdom van 71 jaar. F. v. Vlaanderen. C. v. Vlaanderen Tot onze grote droef heid is heden zacht en kalm van ons heenge gaan onze lieve moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder en zuster mevrouw J. C, P. PIETERS, geb. de Marée, in de ouderdom van ruim 78 jaar. Uit aller naam, J. Pieters-v. d. Beek Aardenburg, 10 februari 1964. Burchtstraat 12. Dc teraardebestelling zal plaatshebben op donderdag 13 febr. a,s. des namiddags om 3.00 uur te Aardenburg vanaf Burchtstraat 12. Voor de deelneming, be toond na het overlijden van onze geliefde man, va- der en grootvader, CHRISTIAAN HEKMANUS SCHUTTE, betuigen wij onze oprechte dank. Namens de familie, M. Schutte-Meijer8. Middelburg, Februari 1964. Segeerssingel 24, Op zondag 9 februari is van ons heengegaan onze lieve, dierbare moeder, behuwd-, gi'oot- en overgroot moeder JANNETJE GEENE, weduwe van Jan Hoogerland, op de leeftijd van 86 jaar en 5 maanden. Goes C. Sinke- Hoogerland. M. G. Sinke. Goes: K. Geense. 's-Heer-Arendskerke: A. Hoogerland. L. Hoogerland- Ftipse. M. Hoogerland. M. A. Hoogerland- Maat. Middelburg: M. Griep- Hoogerland. W. Griep. Wissenkerke: C. Hoogerland. Goes J, Hoogerland. A. J. Hoogerland- van de Velde. 's-Heer-Ai'endskerke J. van Schaik- Hoogerland. J. van Schaik. Bunnlk: P. Hoogerland. J. C. Hoogerland- Leunis. Goos: M. Hoogerland. M. F. Hoogerland- De Lange. Sluis J. Hoogexland- Nieuwkoop. M. Buijs- Hoogerland, A. Buijs. Klein- en achter kleinkinderen. s-H.-Hendrikskindcren, 9 februari 1.964. Rijksweg 37. De begrafenis zal plaatsvinden op woens dag 12 februari 1964 om 14 uur op de alge mene begraafplaats te 's-Heer-Hendrikskinde- Ds moeders „Zeer Sterken" van vandaag. Zij gaven hun kinderen de extra veerkracht en energie mee. met de dagelijkse dosis Sanatogen - het uniek zenuwsterkend tonicxim, Sanatogen geeft de zenuwen weer nieuwe en ook extra kracht en weerstandsvermo gen. En naaimate die zenuwen daardoor de bewogenheden van heb leven beter opvangen, gedijt eigenlijk het hele gestel en doorstaat zo de spanningen die op ons afkomen en ons anders met dc Jaren ontijdig slopen... Nu nog gaan heel vele „Zeer Sterken" prettig en gezond door het leven, die de met de paplepel ingekregen leefregel van: „Sanatogen alle-dag", nooit hebben losgelaten. En die, vanzelfsprekend, óók op kinderen en kleinkinderen Toen met de drang naar vitaminevoeding deze meer cn meer in zwang kwam, lag het voor de hand, dat Sanatogen daar op aangepast en vervolmaakt werd. Zo hebt U dus aan Sanatogen een zenuwbouwende voeding, waarbij het overige gestel ook aan vitaminen het zijne krijgt. MMtm iHet /I? Zenuwsterkend T Tonicum VAN DE VELDE UW DRUKKER HOGE PRIJZEN 40ü0013152%5^4£nl'vbfs Wmq5 2:222 6833 7116 9439 15060 J™ ,J. i,, „rt1 'J-'1' °543 'jbS I 6S29 7ö93 7950 9327 9538 9332 13305 16910 19215 19641 l,'d° XE3 266 1:>63 2414 3165 3445 3634 3671 4162 4267 [323 4847 4S7S 490(1 4-U6 5131 5426 6035 6252 6470 6565 6663 6774 6793 6845 6898 7681 740 3160 S 8780 8969 9633 iqll- yZ,! i 'M.Lo21,7-^ 1569 4JÖ79 11863 12371 1.2824 12850 12926 13204 .13363 13385 14241 ."*353 1;>840 15852 16381 17189 17262 [7472 17544 17539 17793 17813 17970 1802O 18-157 186J4 18710 19042 19307 20236 20262 20811 21314 21318 21793 PRIJZEN VAN 00,— 1010 066 071 088 126 132 139 143 149 186 187 246 295 306 307 341 382 389 477 478 504 529 538 551 603 619 664 666 6S3 638 695 801 823 S99 922 932 961 2023 046 074 0S7 099 103 132 145 174 178 217 243 253 254 260 265 275 28S 324 418 437 483 484 497 519 520 523 606 628 677 696 715 740 756 70S S22 828 836 848 856 866 876 882 888 914 943 976 3015 066 083 098 130 137 143 154 18-1 199 209 210 239 257 260 284 332 359 388 452 456 465 512 528 533 534 555 591 614 617 630 649 676 682 728 731 777 788 859 874 S79 932 941 956 4019 025 048 138 150 191 199 204 23<J 250 264 275 283 299 314 391 394 413 438 153 481 492 512 53(1 563 577 669 685 702 711 733 743 756 764 765 819 S27 894 948 965 6030 032 039 053 065 077 085 088 103 147 152 157 165 250 275 329 406 408 410 424 44S 454 468 475 476 491 632 674 630 720 727 733 739 806 852 855 867 S33 898 899 945 982 998 6030 061 065 0S2 100 134 208 21S 240 243 279 284 285 307 341 436 462 466 479 484 499 508 520 537 559 563 618 638 645 659 662 671 701 707 734 777 803 859 860 .869 907 932 937 962 996 7008 018 051 078 153 182 192 269 296 314 326 332 335 366 399 406 444 460 518 563 570 615 632 635 645 680 714 800 806 .835 939 975 976 990 990 8088 128 132 136 149 198 229 231 248 269 363 376 402 447 472 490 498 510 562 563 587 589 644 747 781 791 HOI) 8.33 834 862 895 937 957 962 9003 034 054 068 128 135 136 152 197 225 237 272 308 400 489 519 590 598 617 668 685 696 7S0 793 795 797 808 826 850 856 S76 888 891 915 964 983 989 10014 034 099 105 14S 153 203 207 227 235 239 252 303 313 332 352 356 371 402 40S 409 426 430 434 461 511 533 564 568 587 605 612 635 714 715 733 745 796 859 906 910 971 978 11063 070 115 137 17S 183 188 212 234 242 256 278 320 360 397 407 412 454 -17U 483 500 558 597 608 634 655 686 690 693 707 723 759 780 798 804 807 814 833 338 846 890 920 942 945 964 966 982 12000 12060 071 116 139 182 185 195 198 219 245 2,9 294 420 451 152 464 489 498 52S 531 924 928 934 955 968 559 574 5... 798 828 829 841 S 972 975 9S6 13016 022 027 931 072 104 125 154 163 221 226 r26 260 234 306 393 445 453 490 541 on] .,63 577 5S4 586 5"' m a Mn «<w can 707 722 752 754 768 893 899 906 932 954 M035 043 046 051 053 088 098 .114 151 177 200 220 224 243 264 312 315 412 413 422 425 453 la6 186 512 516 524 528 538 575 081 >89 601 610 615 639 700 708 723 751 983 998 807 814 878 883 906 907 936 925 15008 032 065 089 115 122 173 194 195 202 208 259 275 2S9 304 336 346 365 380 384 eSZ li9 445 167 474 473 323 533 542 562 972 634 647 651 653 658 675 700 708 724 ,730 747 764 "76 783 7S8 800 812 825 890 921 9-19 988 997 1,1046 094 101 129 130 132 152 155 157 207 209 216 266 285 302 334 352 360 361 423 431 439 441 461 464 471 474 501 523 537 622 62a 626 649 662 673 696 700 705 721 733 ,94 804 .852 933 9S0 l10->3 °G7 083 090 102 103 116 157 224 226 233 240 257 284 349 363 378 384 385 415 SJl O/0 609 (,26 630 678 705 713 731 788 804 340 91.1 .921 924 986 992 18015 033 047 072 112 171 218 233 307 308 316 323 329 389 398 423 426 434 471 493 617 733 765 772 787 798 871 889 896 «)1 914 935 956 982 988 997 14044 'M5 056 102 112 119 179 184 220 223 272 281 301 314 317 361 463 474 548 552 oSO 604 611 620 671 682 689 721 744 754 761 766 777 814 816 S37 S67 901 975 989 20020 059 112 154 171 234 246 251 254 283 309 310 322 337 361 37G 378 387 399 429 467 J68 474 475 482 437 488 490 523 531 562 a87 COS ROC it .7 O re -TO/- 810 8 984 21032 051 081 090 111 118 127 132 154 175 206 209 212 230 242 269 308 324 327 345 372 439 441 48« 521 528 533 534 602 608 613 632 633 643 686 748 762 773 800 827 Iedere Zeeuw Leest natuurlijk de P.Z.C. VERHUISD C. GRIEP, arts, naar Valckcslotlaan 113, tel. 5831. Voor praktijk en bood schappen uitsluitend W. GRIEP, arts, Frans den Hollanderlaan 29, telefoon .6405. Voor de veie blijken van medeleven, ontvangen na het zo plotseling overlijden van onze innig geliefde zus ter, behuwdzuster en tante, LEVIN A VAN SPARRENTAK. zeggen wij hartelijk n Uit aller naam, W. van Sparreiu Serooskerke (W.)„ februari 1964. Rijkebuurtweg 11. Door het verbindend wor den der enige uitdelings- Ujst is hel faillissement van Cornelis Dirk Kryger te Krabbendijke geëindigd. De curator. Mr. M. VLAMING Lange Delft 76. I Middelburg, 7 februari 1964.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 12