PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERLOVING PRINSES IRENE ZATERDAGNACHT OFFICIEEL Langdurig beraad op Soestdijk Brief aan koningin en prins Ouders van don Carlos gaven eerste bericht uit THANS VERLOOFD MET DON CARLOS HUGO DE BOURBON-PARMA TROUWT PRINSES IN NOTRE DAME TE PARIJS Verloving Ouders prins Carlos komen vandaag TEKST VAN DE COMMUNIQUÉS Koningin en prins kregen het beiden te kwaad Massale ren dooi de hekken naar bordes van paleis 207e jaargang - no. 34 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde. P. B. den Boer en W. de Paeter Hoofdredactie: W Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 76 cent per week, 9.76 per kw.; franco per post 10.— p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: VlluSncen: Walstraat 58-60, teL 2355 (b.g.g. red. 3508. adv. 3617/3643; Middelburg: Markt 51. 3811 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2376); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b. g g. red. 7853. adv 5213); Oostburg: teL Z»5 Terneuren_Arsenaa.atnal2. 2911. Zlerltaee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. 430. Ingez. med. 3 tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 cL p. regel (min. 130). „Brieven bur. i— -• v'--4" Maandag 10 febr. 1964 Meer oier eerlocing op pag.6 en 7 n dit blad" 25 ct. meer. Giro 359303 P Z.C., Middelburg. (Van onze Haagse redactie) Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, is gisteren besloten dat het huwelijk van prinses Irene de hi? met prins Carlos Hugo de Bour bon zal worden gesloten in Frankrijk en niet in Spanje. De voornaamste reden daarvoor is, dat het niet mogelijk wordt ge acht, dat het Nederlandse ko ninklijk paar de huwelijksplech tigheden zal kunnen bijwonen indien deze in Spanje zouden worden gehouden. Wij wensen vandaag prinses Irene van harte geluk niet haar voorgeno- (Van onze Haagse redacteur) Zondagmorgen 9 februari om acht minuten voor drie heeft het hof de verklaring van prinses Irene bekendgemaakt waarin ook in Nederland de verloving van de prinses met prins Carlos Hugo de Bourbon werd aange kondigd. Dat is bijna een half etmaal na de officiële mondelinge bekend making van de verloving in Spanje door de ouders van de prins. Hier te lande geschiedde het schriftelijk en niet door de ouders van de prinses, zoals dinsdag nog in de bedoeling had gelegen, maar door de prinses zelf. Aan deze wat küle wijze van pu bliceren van de verloving op een wel zeer uitzonderlijk tijdstip was op paleis Soestdijk een beraad van niet minder dan vijf our voorafge gaan tussen prinses Irene, prins Carlos Hugo, koningin en prins en de vier leden van het kernkabinet: minister-president Marijnen en de ministers Biesheuvel, Scholten en Toxopeus. De uitzonderlijke lange duur van dit be raad kon niet anders betekenen dan dat. hoewel de prinses en de prins reeds op het vliegveld van Madrid hadden ge zegd dat zij verloofd waren, de moei lijkheden in Nederland rond deze ver loving nog geenszins uit de weg waren geruimd. Een uur na de bekendmaking van verloving door de prinses wuifde een wat matte minister-president, wiens diepbruine wintersportkleur de tekenen van vermoeidheid niet meer kon ver bergen. vragen naar de reden van het extreem lange overleg tussen regering en verloofden, zo luchtig mogelijk weg. „Men kan toch niet uit het oog verliezen dat dit de eerste keer was dat leden van men huwelijk: het ia gisteren duidelijk geworden dat zij door doze verloving met een Jongeman van Spaans-Franse afkomst bijzonder gelukkig is. Wie zou zich niet verheugen in de vreugde van deze twee Jonge mensen? Hun geluk gaat samen mét een algemene opluch ting in Nederland, omdat er nu e<*n einde is gekomen aan een bijzonder on verkwikkelijke periode: nooit tevoren in de historie van Nederland zijn er zoveel misverstanden geweest tussen vorsten huis en volk. Dat is r.u voorbij: hopelijk herhaalt zïch een dergelijke situa'ie nooit meer Daartoe zullen echter ge- eigende maatregelen nodig zijn. het kabinet de gelegenheid hebben gehad met de prinselijke verloofde kennis te maken", aldus mr. Marijnen, die er aan toevoegde dat het vanzelfsprekend was geweest in een gesprek met de prins meer te horen over hemzelf en zijn plannen. De politie bij paleis Soestdijk kon de koninklijke auto slechts met de allergrootste moeite tegen de opdringende menigte beschermen. „Geen moeilijkheden' Motivering j Het zou onjuist zijn bij de komst van prinses Irenes verloofde alleen maar blijdschap te tonen. Deze jonge man en zijn familie hebben het Neder landse koninklijke iiuis zaterdag tn een dwangpositie geplaatst, daarbij tonend m een wereld te le ven. die de nuchtere Nederlander niet reëel vindt en die hem met verbazing ver vult. De bewuste Spaans-Franse familie heeft het name lijk nodig geoordeeld in een officieel communiqué als eerste de verloving be kend te maken, daarmee handelend als of zij een regerend vorstenhuis was van --- grote mogendheid. Dat nu is geens- het geval: de familie van prinses orden'gesloten Irenes verloofde behoort tot degenen die wel recht laten gelden op de Spaanse troon, maar nochtans niet op deze troon zetelen. Met andere woorden de ouders van de bewuste Jongeman hadden op grond van hun positie als gewone bur gers geen bevoegdheid de verloving van hun zoon met een prinses uit een rege rend vorstenhuis bekend te maken. Dat hadden zij aan de koningin en de prins der Nederlanden moeten overlaten, he lemaal nog afgezien van overwegingen van hoffelijkheid jegens de ouders van Soestdijk. Zij zijn zondag te Parijs hun toekomstige schoondochter. Met aangekomen en zouden daar de nacht deze ontijdige publikatie een officieel doorbrengen, om maandagochtend hun communiqué door iemand die geen reis voort te zetten. enkele officiële functie vervult is Prins Xavier de Bourbon-Parma en !rÜSjfl<,|.h2 L iT uT -f 3 heX'dfUniem.n mSUn 5PBffi vreemde eni.-e, f.zorgd hi) vliegveld Le Bourget bf Patrijs. dat om S* «firolie al te veel zes tien uur op Schiphol zal landen. j u -1S: ,?u erB ,van .P™51 echter niet stoelde op de werkelijkheid. De niet-reële wereld van de familie e 1U.JI,I Bourbon—Parma stond hier tegenover Neig esz]e zeer re;;ie wereld van het regerende Hun huis van Or.mle Dm Indien het prinselijk paar in Frankrijk trouwt, zal evenals in Nederland het burgerlijk huwelijk vooraf moeten gaan aan het huwelijk in de katholieke kerk. In Spanje zou dat niet nodig zijn ge weest. De verwachting is, dat het huwe lijk zal worden gesloten In Parijs en er wordt rekening mee gehouden, dat het kerkelijk huwelijk zal in de Notre Dame. De ouders van prins Carlos Hugo van Bourbon-Parma, prins Xavier en prinses Madeleine, zijn uit Lissabon ond* dyk. 2 Hugo in gezelschap zijn van hun kinde ren, de prinsessen Marie-Franc-"'"" Marie-Therese 30en Marie d- (26) en prins Sixtus Henri dochter prinses Cecilia is reeds in Ne derland. Zij is zaterdagavond met het vliegtuig van prins Bern hard meegeko men uit Madrid. Met grote hardnekkigheid ontkenden de ministers achter de tafel in de Rolzaal op het Binnenhof tüdcns de moeizame pers conferentie welke van vier uur tot half zes in de ochtend werd gehouden, dat tics daarvan, er zich nog moeilijkheden tijdens dit be raad zouden hebben voorgedaan. Het was ook nauwelijks te verwachten dat een van de ministers tijdens de pers conferentie zich ook maar een woord zou laten ontvallen over de kernen van het beraad, dat gegeven het tijdstip waar op resultaat werd bereikt zonder de geringste twijfel moeilijkheden heeft in gehouden. Een van de verklaringen was dat met het opstellen van de verklaring de prinses, de toevoeging daarvan koningin en prins en met de opstel ling van de brief van de minister president aan de Kamer-voorzitters zeker anderhalf uur is heengegaan. En een ander groot deel van de tijd aan het geven van inzicht aan de prins in een aantal achtergronden en gevolgen van de Nederlandse consti tutionele monarchie. v\'ü hebben reden om aan te nemen, dat die verklaring van de premier inder daad het zichtbare deel van de Soestdyk- se ijsberg was. Uit berichten uit door gaans goedingelichte bron valt op te maken, dat een van de wezenlijke moei lijkheden de motivering is geweest welke prins Carlos Hugo de Bourbon de rege ring wilde doen geven omtrent zijn vas te besluit, dat hij ieder beroep dat op hem als prins van zijn buis zal worden gedaan, zal opvolgen met alle consequen- zoals minister-president Zo stonden prinses Irene en haar verloofde prins Carlos Hugo zondagmiddag in het paleis Soestdijk voor de vele camera's, die eindelijk met officiële toestemming op hen werden gericht. Synode steil vragen aan kardinaal Gedragslijn Marijnen het ten slotte in zijn brief de presidenten van de twee Kamers heeft overgebracht. Naar nu hardnek kig verluidt heeft prins Carlos Hugo, aspiraties in de richting van de vacante Spaanse troon geen geheimen hestaan, verre de voorkeur gege ven aan andere formuleringen. Voor het Nederlandse kabinet zou echter een meer aan prins Hugo's wensen tegemoetko mende formulering het totaal onaan vaardbare effect hebben gebad, dat er al te gemakkelijk een erkenning of althans ondersteuning van de Carlistische aan spraken op de Spaanse troon door Ne- n - derland in genen ,o« kunnen worden. P'4"*" in Generale Synode van de Hervormde Kerk heeft een brief ge schreven aan koningin en prins over de overgang van prinses Irene naar de R.-k. Kerk. In deze brief wordt uiting gegeven aan „een gevoel van verbondenheid van de kerk" waartoe koningin en prins be horen Het moderamen van de Synode heeft een schrijven gericht aan kardi naal Alfrink waarin hem een aantal rond deze overgang gerezen vragen zijn voorgelegd. Het is van oordeel, dat er bepaalde aspecten van dit gebeuren zich in wederzijds openheid ontwikkelende verhouding tussen de R.-k. Kerk en Reformatorische Kerken dreigt te wor den verstoord. „Bij alle begrip voor de verontrusting van ons Nederlandse volk vragen wij een ieder zich te onthouden van zulke reacties die een miskenning zouden zijn van de ernst van die vragen die in deze zaak aan de orde zijn en die zouden ingaan tegen het woord en de geest van Christus", aldus het mode- ramen. Het stelt overigens, dat in het licht van het erfgoed van godsdienst en gewetensvrijheid een persoonlijke beslissing als die van prinses Irene dient te worden gerespecteerd, al heeft deze overgang het moderamen en veel refor matorische christenen in Nederland zeer geschokt. Op de vraag of de regering dooi de for mule „als prins van zijn huis" niet al reeds stelling had genomen in de vraag of de Carlistische Bourbon-tak als een „huis" met troon-aanspraken dient te •orden erkend, antwoordde minister president Marijnen gistermorgen met klem, dat op deze wijze niets anders weergegeven dan wat de prins zelf aan de Nederlandse regering heeft medege deeld als richtsnoer voor zijn gedragslijn. Die gedragslijn is aangevoerd als een van de voorname redenen waarom prinses Irene heeft besloten de regering niet te zullen verzoeken haar huwelijk bij wel goed te keuren, niettegenstaande het feit, dat het achterwege blijven van die goed keuring voor haar en haar kinderen het verlies van het recht van troonsopvol ging in Nederland betekent. Politieke activiteit Uit dit antwoord van minister-presi dent Marüncn bleek, dat de regering van het standpunt heeft kennis geno men, maar dal zij zich er op geen en kele wijze mee identificeert. (Zie slot pag. 7 kol. 4) De verloving van prinses Irene is niet door de koningin in eerste instantie aangekondigd door of namens de koningin, maar zater dagavond in een officieel com muniqué van de ouders van prins don Carlos Hugo de Bour bon-Parma. Daarin werd tevens meegedeeld, dat de vader van de don Carlos hem ter gelegen heid van de verloving de titel „Hertog van Madrid" heeft ver leend. De tekst van het communiqué, verstrekt door de heer Antonio Padilla. offi cieel woordvoerder van de Carlisti sche beweging, luidde: Hunne ko ninklijke Hoogheden Don Xavier en Magdalene de Bourbon, graaf en gravin van Molina, hebben het ge noegen de verloving bekend te ma ken van hun zoon Carlos, hertog van Madrid, met prinses Irene der Ne derlanden". Dit communiqué werd door United Press gepubliceerd om- treeks acht uur zaterdagavond. Pas om even voor drie uur 's nachts kwam er een drietal Nederlandse of ficiële berichten. Een aankondiging van de verloving, evenmin door of vanwege de koningin, maar door prinses Irene zelf, voorts een medede ling daaraan toegevoegd van konin gin en prins en ten slotte een brief van de minister-president aan de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer. Deze drie Nederlandse cum- muniqué's luidden als volgt: In de afgelopen weken zijn vele gissin gen gemaakt omtrent mijn toekomst plannen. Ik betreur, dat het mij niet eerder mogelijk is geweest de daar over gerezen onduidelijkheden en de daaruit voortvloeiende spanningen weg te nemen. Van harte hoop ik dat U van mij ernstige redenen van particuliere moed. aard nieraan in de weg stonden. huis van Oranje. Deze werkelijkheid ondergeschikt gemaakt, ten onrechte, aan eén fictie. Wij hebben geen behoefte meer over deze zaak te zeggen: don Hugo Carlos zal zich immers niet met Neder land bezighouden, maar eigen politieke aspiraties nastreven. Deze aspiraties onttrekken zich verder aan ons oordeel- Wel willen wij onze spijt betuigen, dat Srinses Irene ons land zal verlaten: ztj eeft een grote plaats in de harten der Nederlanders, zij is de prinses, die geboren in jaren van grote dreiging de prachtige naam Irene kreeg, vrede. Haar naam is voor velen onzer een symbool geweest in duistere jaren, een symbool dat ons zeer hef was. Zij zal haar man volgen: onvermijdelijk nadert nu het ogenblik van haar vertrek uit ons koninkrijk. Wij wensen haar veel geluk en voorspoed, maar erkennen dat de vreugde over baar geluk gepaard gaat mei eeD groot gevoel van wee- Myn moeder heeft in haar radiorede van 4 februari jl. LI gezegd, dat ik| haar die middag heb medegedeeld,1 dat een verloving, waarop ik mij had verheugd, geen doorgang zou vinden. Gelukkig kan ik l thans zeggen/ dat (le gerezen moeilijkheden geSeel verb,nd de „„„vlos zijn weggenomen. Ik ben bhj I te .1 Vandaag vlaggen op rijksgebouwen H.K.H. - -- - -1 Prinses Irene zal vandaag van alle rijks- kunnen aankondigen nujn verloving „ebouwen de - - - -• ig. Hour- nemen is binnen afzienbare tijd in'het rned«?Kede»'ltJ- huwelijk te treden. Ik zal hier niet blyven wonen. U moet niet denken, dat dit afscheid zal inhouden. Ik heb hier een te gelukkige jeugd ge had in mijn ouderlijk huis en ik heb ook uw liefde zo dikwijls en zo sterk ondervonden, dat ik L' daarvoor niet alleen heel dankbaar hen, maar U de verzekering geef, dat ik graag nog dikwijls in uw midden zal zijn, om dat Nederland nltjjd dezelfde dier bare plaats in mijn hart zal blijven innemen. Staten-Generaal de volgende mede deling doen toekomen. Ik moge Uhoogedelgcstrenge mede delen. dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene het voornemen neeft officieel haar verloving aan te kon digen met Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Don Carlos Hugo de Bour bon. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden hebben mij mede gedeeld, dat zij zich met dit voorne men ten volle hebben verenigd. Koningin en prins Pri™ de Bourbon deelde mij dat hy ieder beroep, dat op hei H.M. de Koningin en Z.K H. de Prins der Nederlanden voegen aan het bo venstaande het volgende toe: prins van zijn huls daan, z.al opvolgen quenties daarvai Wij willen aan wat onze dochter Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene aan U heeft medegedeeld toe- voegen, dat wij ons van ganser harte verheugen in het geluk van haar en haar aanstaande man en dat onze beste wensen hen steeds zullen ver gezellen. Minister Marijnen De minister-president, mr. V. G. M Marijnen, heeft aan de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer der Irene zal zich. na haar huwelijk, met haar echtgenoot jn het buitenland vestigen. De prinses heeft aan de regering doen welen, dat het haar wens is. dat geen wetsvoorstel tot het verle nen van toestemming voor het door haar aan te gane huwelijk bij de Sta ten-Generaal zal worden ingediend- Op grond van voormelde omstandig heden heeft de regering besloten de indiening van een wetsontwerp als vorenbedoeld niet te bevorderen. (Van een onzer verslaggevers.) Unieke gebeurtenissen hebben zich het afgelopen weekeinde af gespeeld rondom paleis Soest dijk. Vele duizenden Nederlan ders zijn daarvan korte of lan gere lijd getuige geweest. Slechts enkele honderden heb ben echter van dichtbij het hoogtepunt bijgewoond, dat za terdagavond viel na aankomst van prinses Irene en haar ver loofde prins Carlos Hugo. Koningin Juliana kon zich slechts met grote moeite beheersen tijdens het spontane huldebetoon, van hen die toen het poliliekordon luidden doorbroken en met de hofauto's mee of dwars over het gazon waren ge rend tot voor het rechter bordes. Daar klonk toen ineens uit volle borst het Wilhelmus. Zelfs prins Bernliard kreeg 't op dat moment te kwaad. Prinses Irene greep ongemerkt de hand van haar moeder en kneep die veel betekenend. Links naast haar stond kennelijk overdonderd door dit massale welkom de slanke Spaans don. Kroonprinses Beatrix en de twee jongste Oranjedochters hiel den intussen opzy de twee donkere meisjes gezelschap die mee waren gekomen nit Madrid: prinses Cecilia, zusier van prins Carlos Hugo en haar vriendin. Voor het witte paleis jniehte een iet wat uitgelaten menigte. Daarheen ook zwaaide het vorstelijk gezelschap alvorens naar binnen te gaan. Pas gistermiddag kregen de vele wach tenden opnieuw de kans een glimp op te vangen van het verloofde paar. Prinses Irene en prins Carlos Hugo wandelden door de tuin tot vlak voor de hekken, daarbij gevolgd door de filmende en fotograferende wereld pers. „Bewaakt" Zaterdagmiddag al stonden de eerste kijkers tegenover het koninklijk pa leis. Het was toen nog niet bekend hoe laat de aankomst zou plaats hebben. Pas tegen de avond kwa men daarover berichten los uit Madrid. De regerings-friendship was daar om half vier vertrokken. Te gen acht uur zou de machine aanko men op het militaire vliegveld Soes- terberg. Alle uitgangen van deze ba sis werden ruim van te voren al ..bewaakt" door ontelbare telelenzen Maar een nog veel grotere „batterij" stond opgesteld naast de inrit voor de oprijlaan van Soestdijk. De me nigte toeschouwers groeide snel aan lot een onafzienbare rij. De politie begon het publiek, en later ook de pers, achter hekken te zetten. De vele wachtenden schoven deze afras tering al gauw tot op de rijweg, waar het verkeer toen moest worden stop gezet. Prins achter het stuur Kort voor half acht arriveerde prin ses Beatrix op Soestdijk. Zij reed haar eigen wagen luid toeterend om niemand te raken naar binnen. Vier hofauto's verlieten even later liet paleis. De koningin en haar drie dochters zaten in de voorste. Een dik half uur later kwamen ze terug. Prins Bernhard zat toen zelf achter het stuur. Hij knipte de binnenver- lichting aan en minderde vaart toen de wagen bij de haag van toesehon- wers kwam. Iedereen kon toen van dïehthy zien. dat achterin het ver loofde paar zat. En op datzelfde moment waren de niet meer te houden. Zy duwden de afrasteringen omver en omsloten juichend en joelend de auto. die niet geen mogelijkheid meer voor- of achteruit kon. Paleiswachten vochten zich door de kluw en naar voren. Ook de drie volg auto's waren inmiddels al omsloten door het geweldige gedrang. Van al le kanten stroomden steeds meer mensen toe. Br ontstond een op deze plaats hoogst ongewone chaos. Prins Bc-rn- hard probeerde langzaam centi meter voor centimeter vooruit te ryden. Van alle kanten flitste het hlitzlicht van fotografen. Toen wer den ook nog twee felle zoeklichten van de televisie-reportagewager op de kluwen gericht, die iedereen ver blindden. Langzaam vorderde inmid dels de hele massa. (Zie slot pag. 7 kot. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1