.ZILVEREN' VERKERK BREDj R K5 BESCHUIT punt uit Rudie Liebrechts had „Het ging (10e) maar een excuus: met Manfred SchneHdorfer olympisch kampioen KASTELEINSZOON UIT PUTTERSHOEK WAS GROOTSTE VERRASSING BIJ OLYMPISCHE SCHAATSWEDSTRIJDEN SCHAATSSUCCES IN INNSBRUCK VERKERK TEGEN K0SITSJKIN Medailleverdeling CEES VERKERK IN ZEELAND 00K BEKEND IETS HOGERE WINST OVER 1963 VOOR DE AMSTERDAMSCHE BANK HOE KRIJGT U EEN WITTE WAS ALS U NIET KOOKT? 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 FEBRUARI 1934 Die stapelbekers zijn er weer! Op ARKS bonnen verkrijgbaar! Na het goud van Sjoukje Dijkstra, het zilver van Cees Verkerk, de 21-jarige kasteleinszoon uit Puttershoek, die het ongeloof lijke presteerde door donderdag in de olympische 1500 meter beslag te leggen op de tweede plaats. Hij was de grootste ver rassing van de olympische schaatswedstrijden. De desillusie, die Rudie Liebrechts de honderden Nederlanders in Innsbruck ook nu weer bereidde, werd ruimschoots gecompen seerd door de geweldige prestatie van de dappere Zuidhollandse strijder, de grote verrassing op deze afstand. De spanning en de onzekerheid, of Verkerks tijd van 2.10.6 inderdaad een zilveren medaille waard was, ontlaadde zich na de laatste rit, waarin Mag- ne Thomassen zich nog een weg probeerde te banen naar het ere podium, in een golf van enthousiasme uit de rijen der Nederlan ders. De vaderlandse driekleur en het oranje verdrongen de Noorse vlag, die de dag tevoren zo had overheerst. Zoals woensdag de Noren feestvierden, zo uitbundig ging het nu toe in het Nederlandse kamp. De glorie van Oslo 1952, toen Wim van der Voort (op de 1500 meter) en Kees Broekman op de 5e en 10 km] zilver wonnen, herleefde hier in Innsbruck. Cees Verkerk is een taaie vechter, die zich nog slechts een .jaar geleden bij de nationale kampioenschappen te Groningen op het eerste plan plaatste. Echter nog maar op vader lands niveau, maar toen al bleek de jolige Cees. wiens opgeruimde ka rakter in de ploeg van onschatbare waarde is, het in zich te hebben, te kunnen uitgroeien tot een „grote". Hij werd opgenomen in de kernploeg, in Noorwegen bleef hij evenwel nog op de achtergrond. Nu. twaalf maan- slechts kampioenen plegen te van gen. Rudie Liebrechts, in wiens scha duw hij tot gisteren nog leefde, werd door hem in een machtig offensief, waarin hg zich van geen enkele re putatie iets aantrok, overmeesterd. Roemloos einde Liebrechts, die de tegenslag had reeds in het eerste paar te moeten starten, onder bovendien ongunstige omstan digheden er stond op dat moment een vrij harde wind nam de neder laag in alle sportiviteit, rende het ijs op en was één der eersten, die zijn ploegmakker een veelzeggende klap op de schouder gaf. Wie aan de top staat, verkeert in een wankele positie. Het is onvermijdelijk: eens komt de dag, dat men van zijn voetstuk tuimelt. Tót hen behoorde woensdag ook Evgeny Grishin. de Russische supersprinter, heerser op de korte afstanden gedurende tien jaar. Miste hij dinsdag reeds zijn (derde) gou den medaille op de 500 meter, waarop hij tot voor kort nog onverslaanbaar was, donderdag kon hij op de 1500 me ter. op welke af sand hfj in 1956 en 1960 olympisch kampioen werd. zich zelfs niet onder de eerste tien plaatsen. Het was een roemloos afscheid van een groot kampioen, die beter had verdiend Maar it's all in the game Het ging niet Voor Liebrechts kwam de klap minder hard aan, al had hij zich van de 1500 J 1 prachtige te voren, toen hij bij de voonvedstrijden te Innsbruck deze afstand won in de schitterende tijd van 2.07.9, meer voor gesteld. „Het ging niet", was zijn sim pele commentaar op zijn 2.12.8, die voorlopig de basis zou andere titelpretendenten. Ongetwijfeld heeft Liebrechts fellere strijd geleverd dan op de 5000 meter, maar hg had toch weer te weinig push- ing-power om door te kunnen drukken, om tot het uiterste te gaan voor een be ter resultaat. In tegenstelling tot Gris hin heeft Liebrechts nog een lange weg voor zich. maar of die ooit eens naar de top zal leiden? Gezien zijn mentale instelling is elk antwoord hii slag in de lucht. Liebrechts mocht Aaness duidelijk heb ben verslagen, pen kwartier later reeds kwam als eerste de Rus Eduard Matu- hierop een Een dubbele Nederlandse prestatie De Nederlandse overwinning In Innsbruck is te danken aan eeD intensieve voorbereiding waarbij mede gebruik werd gemaakt van de Nederlandse Medica-Sport pro- d uk ten. Betere prestaties in de sport worden bereikt met Medtca- Sport produkten, speciaal afge stemd op de behoeften van de sportbeoefenaar en op de eisen die een verantwoorde sportbeoefening stelt. Vraag brochure aan bij Me- dica N.V., 's-Hertogenbosch. laatste jaren enigszins naar het twee de plan verdrongen, kwam Jaervinen nu sterk voor de dag. In de laatste ronde kreeg hij echter een terugslag, waar door zijn inspanningen onvoldoende werden beloond met een tijd van 2.12.4, welke later slechts de achtste plaats zou betekenen. De grote favoriet, de Rus Ants Antsson, de Europese kam pioen 1964 en winnaar van de 1500 me ter te Oslo in 2.09.8, zou de eerste gro te slag toebrengen, zo was de verwach- "ng- Meer reserves En Antsson beschaamde deze ver wachting niet. Ofschoon zijn start nog geen topprestatie in zich ver borg (de eerste 700 meter gingen in 1 minuut 1 seconde, waaronder bij voorbeeld Haugen, Grishin en Jaer vinen een hele seconde bleven), te kende zich toen reeds een scherpe tijd af. Met een ronde van 34 secon den bleef hij op gelijk niveau met Jaervinen, maar op de laatste 400 meter bleek hij aanzienlijk meer re serves te hebben en met zjjn 2.10.3 was hij hoog te paard komen te zit ten. Het duurde lang, eer een grote aanval op Antsson kwam De 19-jarige Noor Willy Haugen omgordde daarvoor het zwaard, als echte Viking. Zijn doel zou hij echter missen, na tot de laatste ron de nog op punten te hebben voorge staan. Bijna een seconde bleef hij ach- r op Antsson. maar wel had hij de eede plaats bereikt. De Fin Jouko Launonen bleef met zijn 2.11.9 zelfs hiervan verwijderd en kon op dat mo ment slechts hopen op brons. Toen Gris hin in de volgende rit zich niet bij de p wist te voegen, sloegen de Noren en innen aan het rekenen. Als enige con currenten bleven nog over Lev Zaitsev, de 28-jarige Rus. die kort geleden te Alma Ata Jaervinens wereldrecord had geëvenaard, en Magne Thomassen, die n de Noorse hoofdstad bij de Europese titelstrijd op de 1500 meter als tweede achter Antsson was geëindigd. Cees had de tweede plaats bereikt. De irinsessen Beatrix en Margriet, die :ort na het rijden van Liebrechts waren weggegaan in de veronderstelling dat zij toch niets interessants te zien zouden krijgen, hadden een groot moment in de Nederlandse sport gemist. De kou was vergeten. Alle Nederlandse vreugdeliederen, die men vergeefs zal zoeken in „Valerius gedenckklanck" werden uit volle borst gezongen. Het repertoire scheen onuitputtelijk. De spanning was gebroken, de Hollandse eer gered. „En we gaan nog niet naar huis Goed debuut Hij ging in de spanning die er na Ver- kerks prachtige prestatie in het Neder landse kamp ontstond zou hij nog worden overtroffen, ja of nee? en in de veugde daarna enigszins verlo ren, maar toch verdient hij aller aan dacht: de negentienjarige Ard Schenk die donderdag voor de eerste maal in een internationaal kampioenschap uitkwam. Wanneer men zich dan in een zo sterk internationaal gezelschap als dertiende plaatst, is dat niet meer dan men van een debutant zou mogen ver wachten. Ard Schenk reed een voortref felijke wedstrijd, waarbij vooral zijn stijl opviel. Nog heeft hij niet de snelheid naar het allerhoogste te reiken, .r zijn tijd van 2.13.4, de beste uit zijn nog jonge schaatsloopbaan, getuigt van klasse. Slechts 0.1 seconde kwam hij achter op Grishin, maar vele routi niers met grote namen bleef hij voor. zoals Nisl Aaness, Guenther Traub, Ivar Nilsson, en André Kouprianoff. Vechtjas Hollandse vechtjas Cees Verkerk. Alle hoop in het Nederlandse kamp was op hem gevestigd. Cees wist waarvoor hij zou knokken Hij vertelde het ons ln het vliegtuig tijdens de terugreis uit Oslo al: „Oslo was leuk, maar in Inns bruck moet je eens kijken. Ik heb daar tegen Rudie Liebrechts gezegd, dat als hij op het ereplatform komt te staan, dan kom ik naast hem" Cees Verkerk mikte op een plaats op het erepodium En daarvoor zou hij alles geven Hij wist wat hij als schaatsenrijder waard was. Minder technisch begaafd misschien dan an deren, bracht hij mee de baan op, ver borgen voor iedereen, een grote dosis vechtlust En deze combinatie van schaatskunde en grimmige wils kracht voerde hem naar de prachtige tijd van 2.10.6, die later want noch Zaitseve, noch Thomassen kon deze ook maar benaderen goed zon zijn voor een zilveren medaille. Op slechts 0.3 seconde miste h(j het goud, dat in handen bleef van d< 25-jarige Estlander Ants Antsson. Wat een lef Vertrokken met de eerste 300 meter in 28 seconden bleef hij op gelijke hoogte met Antsson: 1.01 en 1.35 (tegen Lie brechts, die in zijn rit niet minder dan drie misslagen maakte, 1.02 en 1.36). De laatste ronde zou de beslissing moe ten brengen. Waar anderen op die laat ste 400 meter tot verval van krachten kwamen en zienderogen op de tijd ach terbleven. trok Cees Verkerk door, on versaagd. De Nederlandse harten spron gen op, wat een elan, wat een lef Uit de Nederlandse kelen stegen luide aanmoedigingskreten op. terwijl het ene oog gericht was op Verkerk en het an dere op de elektrische tijdmeting. Een zucht van verlichting en bewondering steeg er op. Viktor Kositsjkin tegen Cees Verkerk be looft één van de grootste duels tc wor den op de vandaag te rgden 10.000 me- om de laatste olympische schaats- titel. Zg starten als tiende paar in de wedstrijd, waarvoor zich 34 rijders heb ben gemeld, onder wie behalve dit twee tal als grote favorieten de Noren Knut Johannesen en Per Ivar Moe, de Rus- Ostasjov en Antsson, de olympische kampioen op de 1500 meter, en misschien Rudie Liebrechts... Zal de tot nu toe der de verwachtingen blijvende Lie brechts, geprikkeld door Verkerks prach tige prestatie, zich wil'en revancheren? Liebrechts rijdt in de vierde rit met als tegenstander de Deen Kurt Stille. De rij wordt geopend door... de Zweedse we reldrecordhouder op deze afstand, John ny Nilsson, in wie zijn landgenoten in middels het geloof hebben verloren. Knut Johannesen rijdt in het zesde paar tegen André Kouprianoff, terwijl de an dere Noorse medaillewinnaars op de 5000 meter, Moe en Maier, pas tegen het ein de van de strijd in de baan komen. De loting leverde het volgende resul taat op: le paar: Jonny Nilsson (Zwe den)Uster (Zwits.); 2e paar: Tsend (Mongolië)Zimmermann (Did.); 3e paar: Malkin (G.B.)—Olin (Canada); 4e paar: Liebrechts (Ned.)Stille (Den.): 5e paar: Launonen (Finl.)—Antsson (Rusl.); 6e paar: Johannessen (Noorw.)—Koupria noff (Fr.); 7e paar: Le Bombard (VS)— De Riva (It.); 8e paar: Ivankai (Hong.) Heiman Strutz (Oost.); 9e paar: Sinbo (Japan)Guenter Traub (Did.); 10e paar; Kositsjkin (Rusl.)Vefkerk (Ned.); lie paar: Hunt (VS)Sandler (Zweden); 12e paar: Aruga (Japan)Kim (N.-Korea); 13e paar: Hittala (Finl.)Bullen (G.B.); 14e paar: Choi (N.-Korea)Moe (Noorw.) 15e paar: Maier (Noorw.)Ostasjov (Rusl.); 16e paar: Ivar Nilsson (Zw.) Jaervinen (Finl.); 17e paar: Kawano (Japan)Juergen Traub (Did.). Uitslag* _en De uitslagen van de 1500 meter luiden: 1. Ant Antsson (Rusland) 2.10.3: 2. Cees Verkerk (Ned.) 2.10.6; 3. Willy Haugen (Noorw.) 2.11.2; 4. Launonen (Finland) 2.11.9; 5. Zaitsev (Rusl) 2.12.1; 6. Ivar Eriksen (Noorw.) en Matusevich (Rusl.) 2.12.2; 8. Jaervinen (Finland) 2.12.4: 9. Thomassen (Noorw.) 2.12.5; 10. Liebrechts (Ned.) 2.12.8; 11. Evgenyi Grishin (Rusl) 2.13.3; 12. Malkin (G.B.) 2.13.4; 13 Ard Schenk (Nederland) 2.13.4; 14. Sung Ryool R1 (Korea) 2.13.9; 15 Richard Hunt (VS) 2.14.4; 16. Nils Aaness (Noorw.) 2.14.6; 17. Gunther Traub (Did) 2.15.3: 18. Oerjan Sandler (Zweden) 2.15.4; 19. ex aequo Jouko Jokinen (Fin) en Ivar Nilsson (Zweden) beiden 2.15.6; 20. Rena- to de Riva (Italië) 2.15.7; 22. André Kou prianoff (Fr.) 2.15.8; 23. Seppo Haeninen (Fin.) 2.16.-; 24. Manne Lavas (Zweden) 2.16.2; 25. Howard Wayne Campbell (VS) 2.16.4; 26. ex aequo Edward Ru dolph (VS) en Herbert Hoefl (Did) 2.16.8; 28. Bo Ollander (Zweden) 2.17.1; 29. Ger hard Zimmerman (Did.) 2.17.3; 30. Kurt Stille (Denem.) 2.17.4; 31. Keiichi Suzuki (Japan) 2.17.5; 32. Oldrich Teply (Tsjech) 2.17.9; 33. Herman Strutz (Oost.) 2.18.-; 34. Satoshi Sibo (Japan) 2.18.5; 35. Elio Locatelli (Italië) 2.19.-; 47. Gerard Ko ning (Canada) 2.24.-. Oostenrijkse hegemonie in Na de nederlagen in de slalom en dt reuzeslalom bij de olympische winter spelen hebben de Oostenrijkse dames donderdag revanche genomen in de af daling. Door Christl Haas, Edith Zimmer mann en Traudl Hecher veroverden zij de gouden, zilveren en bronzen medail les. De Francaise Mariëlle Goitschel i: de nieuwe wereldkampioene in de alpi necombinatie, nadat de slalom, reuzesla lom en de afdaling zijn gehouden. De uitslag, die overigens niet voor een olympische titel tel4 luidt: 1. Mariëlle Goitschell (Fr.) 34.82 pnt; 2. Christl Haas (Oost.) 40.11; 3. Edith Zimmermann (Oost.) 43.13; 4. Jean Saubert (VS) 58.76; 5 Barbi Henneberger (Did.) 70.40. Na afloop van zijn fantastische race op de 1500 meter, die hem de zilve ren medaille opleverde, werd Cees Verkerk uit Puttershoek onmiddel lijk omhelsd door zijn ouders. Het olympische medaille-klassement ziet er na het kunstrijden voor heren als volgt uit: goud zilver brons Rusland 9 8 5 Oostenrijk 3 4 3 Frankrijk 3 4 - Finland 3 2 2 Duitsland 3 3 3 Noorwegen 2 5 4 Amerika 1 1 Zweden 1 1 1 Nederland I 1 - Engeland 1 Italië 1 2 Noord-Korea 1 Canada - - 2 Ook voor de Zeeuwse sport wereld en met name bij de kenners van het amateurwiel- rennen is de „zilveren" kasteleinszoon uit Putters hoek, de 21-jarige Cees Ver kerk, geen onbekende. In het afgelopen wielerseizoen nam hij aan talrijke wedstrijden in Zeeland deel. Hij kwam daarbij onder meer tot een derde plaats in de koers te Westdorpe. Evenals de nu teleurstellende Rudie Liebrechts, heeft deze ver rassing van de olympische winterspelen dus ook talenten als wielrenner. GUNSTIGE ONTWIKKELING ZETTE ZICH VOORT f 26,6 min in 1962. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een onveranderd divi dend van veertien procent. Stijging onkosten kon weer worden gecompenseerd De ontwikkeling en de resultaten van het bedrijf der Amsterdam- sche Bank N.V. in 1963 stemmen, blijkens het jaarverslag, tot tevre denheid. De directie had rekening gehouden met de mogelijkheid van een dalende tendens in de bedrijfswinst voor de naaste toe komst. Met te meer voldoening consta teert zg thans dat de winst, vergeleken bjj 1962, nog enigermate is gestegen, on danks een verder oplopen van de alge mene onkoster In augustus 1963 heeft de balanstelling voor het eerst in de geschiedenis van de Instelling f 3 miljard: overschreden. De verschillende winstbronnen hebben op bevredigende wijze tot de winst bijgedra- fen. De brutoresultaten namen toe met S procent van f 112,5 miljoen tot f 120,2 miljoen. Wederom is het gelukt de wed loop met de steeds stijgende onkosten bij te houden. Onkosten De algemene onkosten vertoonden een aanzienlijke stijging en wel met 9,1 Êrocent van f 55,1 min tot f60,1 min. eze stijging bleef niettemin achter bij de toeneming in 1962, welke f 6.6 min beliep. Verwacht moet echter oortdurende loonstijgingen zijn van zeer grote betekenis. Derhalve stonden rationalisatie en automatisering weer in het middelpunt van do belangstelling. De vrees dat do voortschrijdende automati sering arbeidskrachten overbodig zon maken, is bij de A.B. bepaald niet gewet tigd gebleken. Ook in de toekomst ver wacht de directie een dergelijk effect niet. ;aan wordt met de toepassing ierne elektronische apparatuur. Tot dusver werden deze machines ge huurd. thans wordt de apparatuur ge- kocht. De personeelsbezetting kon op een bevredigend peil worden gehouden (eind 1963 in dienst 5616 personen tegen 5689 een jaar tevoren). In het tweede halfjaar van 1963 heeft de gunstige ontwikkeling zdch in versterkte mate voortgezet. De directie wijst er op dat de groei van het bedrijf, alsmede een wijziging in de verdeling der beschikbare middelen over de actiefposten van de ba lans. hebben bijgedragen tot het gunstige resultaat onder het hoofd interest en wissels. Het hoge niveau van alge mene bedrijvigheid had een gunstige invloed op de post provisie. Toever trouwde gelden gaven een niet onaan zienlijke stijging te zien. prins-heerlijk carnavalsbier komt uit Een belangrijke gebeurtenis was de over eenkomst van samenwerking met enkele vooraanstaande Europese banken. Dit besluit heeft tot achtergrond de krach tige toeneming der economische betrek kingen tussen de Europese landen. Ge geven de Europese ontwikkeling kan men twee wegen inslaan: ofwel het vestigen van filialen in de partnerlanden ofwel het nastreven van een nauwere samenwerking met reeds bestaande bankinstellingen. De directie meent dat de tweede weg de voorkeur verdient. Het ligt in de bedoeling van de samen werkende banken onderwerpen van ge meenschappelijk belang regelmatig te bespreken en op bepaalde terreinen ge zamenlijke activiteiten te ontwikkelen, Hierby wordt vooral gedacht aan finan ciële transacties van bijzondere aard, zoals omvangrijke financieringen met een internationaal karakter. SJOUKJE JUICHTE, WANT: Sjoukje juichte en zy klapte haar han den bijna kapot. Onder de 10.000 opeen gepakte toeschouwers in het olympisch ijsstadion van Innsbruck was zg zonder twgfel een der meest enthousiaste be wonderaars van Manfred Schnelidorfers kür. Het was ook geweldig wat de 20- jarige student uit Miinchen op de witte vloer liet zien in zijn vrye demonstratie, die hem het olympisch goud bracht. Als laatste was hij op het tJs gekomen, na de zeer goede, geestige en hartver- overende kür van de flitsende Ameri kaan Scotty Allen, die zijn vijftiende verjaardag zaterdag aanstaande zal vieren met een bronzen plak. Manfred had het grote voordeel te mogen rijden na Alain Calmat, de Europese kampioen en favoriet ook voor de olympische ti- Ja, daar gaat bet om: een prachtig witte was 1 Alle wassende huisvrouwen streven ernaar. En wie dat resultaat bereikt, heeft het in de eerste plaats te te danken aan eigen ervaring en aan de eigen manier van wassen. Maar behalve daaraan, bovendien aan de keuze van het juiste wasmiddel. Vele huisvrouwen die hun was koken, weten dat OMO hun de beste resultaten geeft. Maar ook huisvrouwen die regel matig bij lagere temperaturen wassen we ten dat juist OMO onder deze omstandig heden zijn weerga niet vindt Hiervan kunnen alle niet-kooksters profiteren Wie dat zijn De huisvrouw die haar was koud opzet en tot een graad of 70 verhit, de huisvrouw die water gebruikt uit geiser of boiler, maar ook de huis vrouw die een sopje maakt vooi haar nylongoed Zo telt. OMO ondei zijn honderdduizenden gebruiksters vele huisvrouwen die, wanneer zij hun was niet koken, geen ander wasmiddel zou den wensen. tel, die op deze avond echter volkomen faalde en maar juist het zilver voor Allen weggriste. Zoals Schnelldorfer verleden jaar tij dens de wereldkampioenschappen ir. Cortina d'Ampezzo zijn kans verspeelde door enkele totaal gemiste sprongen, zo vielen alle olympische illusies van de Parijse Alain nu op het ijs van Inns bruck in stukken toen hij bij zijn eer ste twee dubbelsprongen languit op de baan kwam te liggen. Spierwit ging de Fransman door. Hij herstelde zich in het langzame deel, waarin bovendien zijn grote muzikaliteit weer tot uiting kwam. Ondanks nog twee kleine onzeker- heidjes bij dubbelsprongen werkte Calmat zijn kür verder goed af, maar de titel was niet meer te redden. Als een blok, byna in een zenuw toeval, trekkend en schokkend met het hoofd als een bokser, die punch- drunk is, viel n(j op de bank van de deelnemers neer, terwijl zijn huilende moeder zijn boordje losknoopte Het was een klein drama, dat zich daar aan de overkant van de eretribune afspeelde. (Frankrijk), 22—1876,5; 3. Scott Allen (V.S.), 26—1873,6; 4. Karol Divin (Tsj.- Sl.), 321862,8; 5. Emmericht Danzer (Oost.), 421824,0; 6. Thomas Lltz (V.S.), 77—1764,7; 7. Peter Jonas (Oost.), 791752,0; 8. Nobuo Saoo (Ja pan), 881746,2 (majoriteit); 9. Donald Knight (Canada), 851746,6; 10. Mon- tv Hoyt (V.S.), 81—1755,5; 11. Ralfph Borghard (Did.), 90^1742,2: 12. Sepp Schoenmetzler (Did.), 92—1743,1. REGERING ZOU BEREID ZIJN MAATREGELEN TE NEMEN TEGEN T.V.-EILAND (Van onze radio- en t.v.-redactle). Naar in Den Haag verluidt zou de regering bereid zijn maatregelen te treffen tegen het t.v.-eiland dat de door onbekende geldschieters opgerichte N.V. Reclame Exploi tatie Maatschappij (R.E.M.) in de Noordzee wil plaatsen. Op de mi nisteries van justitie, verkeer en waterstaat, onderwijs, kunsten en wetenschappen en buitenlandse za ken zouden deskundige ambtena ren zich beraden over de aard van de maatregelen. Het voornemen van de regering maat regelen te treffen zou een gevolg zijn van de mededeling van de pacificatie- commissie, dat z(j eerst verder gaat met haar overleg over haar advies over do wyze waarop het tweede televisienet de finitief bezet zou moeten worden, wan neer de regering een duidelijk standpunt ten aanzien van de t.v.-Noordzee heeft Ingenomen. Het is nog niet duidelijk welke maatrege len de regering tegen het t.v -eiland zou kunnen nemen. Er zou bij het parlement het ontwerp van een wet kunnen worden ingediend dat de medewerking, in welke Samenwerking Een Deense grammofoonplatenmaatschap- i en liaar directeuren zijn wegens beledi ging van de componist Johan Svendsen tot 300 kronen (150 gulden) boete veroordeeld, omdat zij een moderne versie van ellens „Venetiaanse Serenade" op de markt had den gebracht. De. plaat acht de rechtbank belediging voor de reputatie en de per soonlijkheid van de componist en in strijd met de belangen van de cultuur. Alle exem plaren van de plaat moeten worden vemie- igd. De uitspraak volgt op de totstand koming van een wet tot bescherming van culturele waarden en auteursrechten. Minister opende R.A.I.-expósitie Compromis over vervoer in E.E.G. is nog niet in zicht Onder grote belangstelling heeft de mi nister van verkeer eu waterstaat, mr. J. van Aartsen, gisterochtend de 47ste RAI-tentoonsteiling van bedrljfsautomo- hielen, de grootste expositie op dit gebied ooit in Nederland gehouden, geopend. De algemeen voorzitter van de RAI, de heer S. Schootstra, die de minister had ingeleid, constateerde dat de binnenland se afzet van bedrijfsautomobielen uit gedrukt in eenheden sedert 1961 een constant beeld te zien heeft gegeven, na melijk 28.000 eenheden per jaar. Hij noemde dit cijfer bevredigend, temeer omdat bij de vrachtwagens een duidelijke verschuiving is waar te nemen naar een heden met een groter draagvermogea „Dat deze verkopen zich op een zo be vredigend niveau blijven bewegen vindt vooral zijn oorzaak in de behoefte bij do middenstands- en ambachlsondernemin- gen naar eigen gemotoriseerd vervoer voor bedrijfsdoeleinden", aldus de heer Schootstra. Hij veronderstelde echter, dat de vraag naar zware bedrijfsvoertuigen met na me van de zijde van liet internationaal beroepsgoederen vervoer nog spreken der zou zijn indien meer zekerheid zou bestaan over hetgeen in E.E.G.-verband te gebeuren staat. Hij zei daarbij in het bijzonder te denken aan de voorstellen van de Europese commissie inzake do verdeling van een communautair contin gent voor het vervoer over de weg voor 1964 en 1965. „Aanvaarding van deze voorstellen zou voor Nederland ten naaste bjj een halvering betekenen van het aandeel, dat Nederland in de loop van de jaren in het beroepsgoederen vervoer heeft weten te veroveren. Een ander punt van onzekerheid is volgens de heer Schootstra de Europese regeling van de maten en gewichten van bedrijfs auto's. Niet te overzien Minister Van Aartsen zei ten aanzien lijkheden om binnen afzienbare tijd tot een compromis te komen, nog niet la overzien zijn. Hij sprak de hoop uit dat de beslissing Inzake de maten en gewich ten genomen zal worden aan de hand van objectieve normen en dat deze niet ongunstig zullen worden beïnvloed door bijkomende politieke overwegingen. Over de vervoerscontingentering zei hij, dat de Nederlandse regering op de bres staat voor de grote belangen die voor Nederland op het spel staan en dat niets zal worden nagelaten om te bewerkstel ligen dat het vervoersbeleid in de E.E.G. zich ontwikkelt in een richting, die voor de Nederlandse vervoerder zijn gerecht vaardigde plaats in het Europese ver voer waarborgt. De minister kondigde aan dat in Bene- lux-verband een regeling wordt voorbe reid om tot onderlinge erkenning van de type-keuring van bedrijfsauto's te gera ken. Wegenbouw TeD aanzien van de achterstand ln wegenbouw zei de minister dat ongetwij feld op grote schaal voorzieningen zul len moeten worden getroffen, maar dat vorm ook, aan buitenterritoriale t.v.-sta- liet thans, mi het verkeer in een z tions verbiedt. Een dergelijke eenvoudl- verwachte mate toeneemt, niet meer mo ge wet heeft echter noch het huidige gelijk is als vroeger voorlopige werken kabinet, noch het kabinct-De Quay wil- uit te voeren. „De werken zullen nu vrij- !en entameren ten aanzien van radio- wel steeds direct in hun uiteindelijke Veronica, hoewel het de tekst vrijwel on- vorm moeten worden tot. stand gebracht gewijzigd kon overnemen van gelijke met het onvermijdelijk gev ,g. dat de ult- wetten welke Zweden en België hebben voering daarvan veel grotere financiële uitgevaardigd. consequenties heeft".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4