SLECHTE SFEER BIJ OVERLEG IN GENÈVE T7,T Van ondernemingsraad meer profijt trekken KLANKBORD Ook aardappeltelers zitten in de zorgen Toch perspectief in de huidige eiersituatie Geest van de koude oorlog terug Felle aanvallen op West-Duitsland en N.A.V.O.- kernmacht Opnieuw invoering risicoclausule in de bouw BUISMAN SPOORWEGTUmL OMERHET KANAAL KOMT ER rluimveelïouaeri] nimum invoerprijs (sluisprijs) die ver-| V00TÜC€l krijgt straks een voorsprong VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 PROVINCIALE Z B B U W 8 B COURANT S William C. Foster, de leider der Amerikaanse afvaardiging naar het ontwapenlngsoverleg te Gene ve, waaraan door zeventien landen wordt deelgenomen, heeft gisteren de Sowjet-Unie ervan beschuldigd de „geest van de koude oorlog" weer leven te hebben ingeblazen. Foster zei dit naar aanleiding van de scherpe aanvallen, die de Sowjet-Unie Polen en Tsjecho-Slowakjje op West- Duitsland hebben gedaan, dal zij be schuldigen van vergroting van zjjn mili taire kracht, ten einde kracht bij te zet ten aan zi|n „eisen tot gebiedsuitbrei ding". De Sowjetrussische delegatielei der Seraion Tsarapkin, die dit had ge- Minister Bogaers van volkshuisvesting en houw nijverheid heeft tijdens de. verga dering van woensdag met de raad van bestuur bouwbedrijf in principe over eenstemming bereikt over het opnieuw invoeren van een risicoclausule in het bouwbedrijf. De organisaties zullen op korte termijn de overeenkomst in eigen kring ter goed keuring voorleggen. Drs. Bogaers stelt er prijs op de risico clausule weer in te voeren ten einde een snelle aanpak in de bouw te bevorde ren. De nu gesloten principiële overeen komst zou in principe gelijk zijn aan de risicoclausule, zoals die voorheen be stond. De risicoclausule die recht geeft om tij dens de bouw optredende verhogingen in de prijs van materialen en lonen in de bouwprijs door te berekenen is sinds de bouwstaking buiten werking gesteld en niet meer in de contracten opgenomen. WEET je al waar je heen vHltf En hoe je er heen wiltf Met je eigen wagentje f Vliegen t Varen t Treinen f Natuurlijk moet er zon zijn. En niet al te gek duur. Je moet mij niet vragen hoe dat kan.... de Van der Poels... maar eventjes honderdvijftig pop per dag met hun trveeèn... en wat daar dan nog bij komt... als-ie tien mille netto per jaar heeft zal het véél zijn... néé... vraag mij niet hoe dat kan... Eenvoudig maar wél proper. En niet zo vertoerist. De Bak kers gaan naar Menton, hoe krijg je 't in je hoofd... ausgerechnet Menton... ik ben daar vorig jaar weggevlucht... honderden Hollan ders... en wat. voor... Naar de Canarische Eilandenf Man... weet wat je begint... wél zon... maar vervélend... Palmas... Teneriffe.. Nixan. na een week verlang je naar Terschelling... Ge loof mij... Cruise met een boot 1 Kan best fijn zijn, mits je het treft met het weer. Als het stormt kujeje lol op. Hebben \oij vorig jaar mee gemaakt. Twee dagen mooi en tien misselijk. En vergis je niet: allemaal diepvries. Hangt trou wens ook af run het gezelschap. De mensen waar ze ons bij aan ta fel hadden gezet... En dat dan iedere dag drie keer... Nou. je be grijpt wel... Of je nou in Bied zit. of in Skolpje of in Cannes of aan het meer van Genève. Ik zeg altijd mooi is moot en het éne mooi is niet minder mooi dan het andere mooi. De Ve- luwe is óók mooi. En Oisterwijk is ook mooi. Voor mooi hoef je geen dagen lang te reizen. Vijf uur in de toeristenklasT Man, weet wat je doet.' Dat is vijf uur met z'ii drieën tegen elkaar ge plakt. Je kunt je nauwelijks be wegen. Ja. als je op de plaatjes van de fol ders afgaat dan schijnt overal de zon en dan is het overal 't beste van 't beste. Maar dat zijn dan ook maar plaatjes. Twee jaar gele den hebben we al die tijd dóór de regen naar het grijze water van dat blauwe meer ran de plaatjes zitten aankijken. Wijf Nee. we hebben nog geen beslissing genomen, maar Mies zei gisteren als we ons dit jaar nou eris niet aan de buren storen, die natuurlijk weer heel ver willen ha len wat. je thuis óólc kunt krijgen en als wij nu eens al dat gedoe met koffers en :o... en als wij nu eens rustig..." zei Mies... en ik eer lijk gezegd. ELIAS zegd, verklaarde ook, dat West-Duits land er naar streeft om. via de voorge stelde multilaterale XAY'O-vloot met kernwapens, de beschikking over deze wapens te verkrijgen. De Amerikaanse afgevaardigde gaf uiting aan zijn „leedwezen en teleurstel ling" over de communistische aanvallen op West-Duitsland. Deze aanvallen richtten zich gisteren op de voorgestelde NAVO-kernmacht. De Russische afgevaardigde Tsarapkin zei. dat deze „onverenigbaar is met elke overeenkomst, waarin de spreiding van kernwapens wordt verboden". Hij en de vertegenwoordigers van Polen en Tsje- cho-Slowakije verwierpen de Amerikaan se verzekeringen, dat de kernwapens van een NAVO-kernmacht slechts kun nen worden gebruikt, wanneer dit door de Verenigde Staten is goedgekeurd. Waarnemers te Genève vragen zich af of het plotseling onverzoenlijker stand punt, dat de communistische staten te Genève tegenover West-Duitsland in nemen, wellicht het gevolg is van de aanwezigheid van een Oostduit se afvaar diging. die onverwachts in het afgelopen weekeinde in Genève is aangekomen voor overleg met de Sowjetrussische vertegenwoordigers. NIEUWE VOORZITTER C.S.W.V. .- Juist functioneren moet gestimuleerd worden (Van onze Haagse redactie) I Vervolgens bracht Ir. Bos ma het sociale beleid in de onderneming naar voren. Naarmate de ontwikkeling van het in- I dividu voortschrijdt en dit individu min der gemakkelijk in een collectiviteit ia nriH^r Ta hrpnvpn ia Het Wereldgebeuren Stammenstrijd Het een* zo trotae volk der Wat octal, de vroegere grootgrondbezitter* en heerser* over Roeanda. zijn lelijk In de i verdrukking gekomen. De berichten uit dit donkere dee! van Afrika melden 1 moordpartijen op grote schaal en het staat wel vast. dat onder de Watoetsl zeer veel slachtoffer* zijn gevallen Deze stammenoorlog was lang geleden al voorzien. Toen de Belgen Roe an da nog bestuurden, waren er al moeilik he den. Na de vrije verkiezingen van 1960 kwam het grote keerpunt in de historie van Roi-anda Anderhalf miljoen Bahoc- toe. die tol dan de slaven waren geweest van de zelfbewuste gemiddeld twee me lange Watoetsl. kwamen aan de onder te brengen, is de aangewezen macht De 250.000 Watoetsl vormden plaats om het contact me* groepen van ondank* hun lengte en geestelijk over- indivtduen tot stand te brengen: de on- .Aicht Mn minderheid, die voor de Ba- STRIJK EVEN DE ZORGEN WEG: PROEF KOFFIE MET Alle bezige huisvrouwen weten ook van gezelligheid, kennen ook dat geheim: Buisman! Een schepje Buisman op een zetsel maakt de koffie nog lekkerder, koffietijd nog verkwikkender. „Hoe langer hoe meer mensen gaan zich onttrekken aan de band van de collecti viteit. Zjj willen zich als individu ont- I vigen plooien, zij ontwikkelen een eigen me ning en zullen minder geneigd zijn om de leiding te volgen, zeker een leiding, die zo ver van hun afstaat als de cen trale organisatie". Dit zei ir. J. Bosnia in zijn rede. waarmede hy gistermorgen in Den Haag het voorzitterschap van het Centraal Sociaal Werkgeversver- j bond overnam van dr. Ir. B. Bölger. derneming. Dit ls de enige plaats waar ai deze individuen te zamen bereikbaar zyn De ondernemer wordt hier de ge legenheid geboden om door het verste ugen van het contact een juist inzicht e verkrijgen in datgene wat er onder de werknemers leeft, zodat hij zijn handelen daarnaar kan bepalen. j HOE U UW KOFFIE OOK ZET. I UET BUISUAN SUAAKT ZE I BETER.fOOK POEDERKOFFIE) SUBSIDIES UIT FRANSE SCHATKIST? Fransen verdringen ons van de markt Niet alleen onze pluimveehouders, maar ook de Nederlandse telers en handelaren in aardappelen zitten in zorgen. Frankrijk is bezig ons te verdringen van de internationale markten. De Fransen, die in de laatste tijd hun aardappelareaal hebben uitgebreid, bie den thans hun aardappelen aan op de in ternationale markten tegen een zodanig lage prys, dat de Nederlandse handel, die deze markten steeds bedienden hiermee niet kan concurreren. Volgens de Neder landse exporteurs brengt Frankrijk zijn aardappelen op de internationale markt tegen dumpingprijzen. Engelse toetreding tot E.E.G. niet langer actueel Premier Sir Alec Douglas-Home heeft gisteren in het lagerhuis verklaard, dat de onderhandelingen over toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap „niet langer een actuele kwestie vormen". In een debat over aangelegenheden be treffende het Britse Gemenebest zei de eerste-minister,.dat Engeland vorig jaar bij de onderhandelingen in Brussel erg zijn best heeft gedaan om de belangen van de Gemenebestlanden in één van de sterkst groeiende wereldmarkten te be schermen. Nu deze onderhandelingen waren mislukt, moest Engeland met zijn partners in het Gemenebest zien, wat bij de volgende gelegenheid de i0. „Kennedy-ronde" kan worden bereikt. Hierbfj moest gestreefd worden naar een z.o groot mogelijke verlaging van de bui tentarieven, aldus Sir Aiec Douglas- Home. De minister van verkeer en water staat, mr. J. van Aartsen, heeft donderdagochtend in Amsterdam de 47e R.A.l.-tentoonstelling van be- drijfsautomobielen geopend. Tijdens ie rondgang ging de bewindsman even op de voorbank van een oude Haagse brandweerauto zitten: de wassenbestuurder kwam daar niet van onder de indruk. Hoewel men geen bewijzen op tafel kan leggen, zijn de Nederlandse exporteurs er van overtuigd, dat deze lage prijzen mogelijk worden gemaakt door subsidies uit de Franse schatkist. Het produktschap voor aardappelen maakt zich zorgen over deze situatie, zij het onder zeker voorbehoud, omdat nog niet valt te zeggen hoe de situatie over twee maanden zal zijri. De Nederlandse aardappeloogst 1963 is iets boven nor maal, zodat aanvankelijk werd verwacht, dat de buitenlandse en binnenlandse af nemers tegen redelijke prijzen zouden kunnen worden voorzien. Er werd alleen gerekend op een klein overschot. Overschot Het was zeker, dat er geen schaarste aan aardappelen zou optreden, zoals enkele jaren terug geval was. Door dat Frankrijk door middel van dum pingprijzen de Nederlandse aardappel verdringt van de wereldmarkten, Ls ons overschot aan aardappelen groot geworden en is de prijs, die de boer voor zijn aardappelen krijgt hoogst onbevredigend. Frankrijk wordt ervan verdacht, dat het reeds In de afgelopen zomer en herfst en ook nu nog verkapte subsidies geeft. Voorts heeft de Franse regering veel geld besteed aan de verbetering van de Franse marktorganisaties. Al met al zyn de Nederlandse handelaren en telers er van overtuigd, dat Frankryk aan concu- rentievervalsing doet. In E.E.G.-verband kan aan deze situatie niets worden veranderd. Er bestaat nog geen E.E.G.-verordening op aardappelen. In de woensdag gehouden vergadering van het landbouwschap is uitvoerig over de slechte situatie van de aardappel afzet gesproken. Het bestuur was in het alge meen van mening, dat het zeer moeilijk is een afdoende oplossing voor dit pro bleem te vinden, maar een regeling acht te men toch hoogst noodzakelijk, ook al omdat men overheidsingrijpen ten aan zien van de prijs zoveel mogelijk wilde voorkomen. Onderzoek naar de woningbehoefte De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. P. C. YV. M. Bo gaers, heeft in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van der Peijl (c.-h.u.) medegedeeld dat het niet mogelijk zal zijn bij de samenstelling van het bouwprogramma 1965 rekening te houden met. de uitkomsten van het onderzoek naar de woningbehoeften, dat door een speciaal hiertoe Ingestelde werkgroep zal worden uitgevoerd. In een dezer dagen uitgebracht interim advies wijst de werkgroep er onder meer op, dat de resultaten van het voorgeno men onderzoek niet in de eerste plaats zullen moeten dienen als vervanging van de reeds beschikbare gegevens, doch als een noodzakelijke aanvulling daarop. Het onderzoek dat in de regeringsver klaring van 31 juli 1963 werd aangekon digd, zal van geheel andere aard moe ten zijn dan de in het verleden gehouden algemene tellingen omdat in het bijzon der zal moeten worden nagegaan in hoe verre de gehanteerde normen aanslui ten aan de wensen van de bewoners, ter wijl bovendien meer gegevens ten aan zien van de differentiatie in de woning behoefte beschikbaar dienen te komen. De werkgroep acht het ook gewenst ge gevens te verzamelen die een verificatie mogelijk maken van de jaarlijkse ramin gen van de woningbehoefte, die tot nu toe in de eerste plaats gebaseerd waren op veronderstellingen ten aanzien van de voortzetting van de trend die werd afgeleid uit algemene tellingen, die met vrij grote tussenpozen worden gehouden. Het onderzoek zal regelmatig bijvoor beeld om de twee jaar moeten worden Studie De voorzitter van de hoofdafdeling ak kerbouw, de heer Muntinga, verklaarde zich bereid nog eens studie te maken van het probleem. Een oplossing zou naar zijn mening eventueel kunnen worden ge vonden met behulp van het fonds van het produktschap aardappelen, vooi marktordenende doeleinden. Uit dil fonds zou eventueel steun kunnen wor den verleend aan de telers. Voor een ga rantieregeling voelde de heer Muntinga niet veel. Ir. Bosnia was er van overtuigd, dat het overleg hoe langer hoe meer naar de lagere regionen zal worden ver- Elaatst. Daarom diende volgens hem ct beleid van het verbond nog meer gericht te worden op deze verplaat sing. Deze ontwikkeling zal het be leid van het C.S.W.V. In de naaste toekomst moeten bepalen. In de eer ste plaats zal de coördinatie dienen te worden uitgebouwd In een twee richtingsverkeer. Inzicht De aangesloten verenigingen zullen een duidelijk inzicht moeten verkrijgen in datgene wat op centraal niveau is be sproken en vervolgens zal het nodig zijn, dat het centrale verbond een juist inzicht krijgt in datgene wat er ten aanzien van verlangens en wensen bij de leden leeft. herhaald, hetgeen zowel wetenschappe lijk als organisatorisch een uitvoerige voorbereiding vergt. Hierdoor alleen al is het niet mogelijk dat de resultaten vóór medio 1964 beschikbaar zullen zijn. Bovendien vormen de veranderingen op het gebied van de lonen en prijzen, die zich thans voltrekken een bijzondere complicatie bij de verzameling van de voor het onderzoek benodigde gege vens. De werkgroep adviseerde ten slotte de In het kader van het onderzoek in te stel len enquête uit te stellen tot het tweede halfjaar van 1964. hoetoe moest buigen, ergernis over het si van de vroegere meesters barstte los. In de afgelegen gebieden deden zich ernsti ge Incidenten voor. En ook In de hoofd stad kwam de overgang niet zonrler pro blemen tot stand. De Belgen hadden in dertijd de YVatoetsi bepaalde voorrechten verleend. Zij hadden de reeds zeer lang bestaande machtsverhoudingen gehand haafd. de Watoetsl de baas laten spelen over de Bahoetoe. zodat zij zelf zo ge makkelijk mogelijk konden regeren. De politieke bewustwording van de Afri kaanse volken deed echter ook zijn In vloed gelden In Roeanda en de Bahoetoe hadden plotseling geen vrede meer met de ondergeschikte rol. die hen door het Ook ging de nieuwe voorzitter van het bestuur en de Watoetsl was toebedeeld. C.S.W.V. in op de betekenis van het De grote uitbarsting kwam in 1962. woord: medezeggenschap. Ir. Bosma P.oeanda werd In juli van dat jaar onaf- meende. dat het C.S.W.V. positief dient hankelljk en duizenden YVatoetsi zochten te staan tegenover een streven naar igoed heenkomen over d<- grenzen zoveel mogelijk mede-weten en mede- van hun land. Het aantal vluchtelingen 1 o-oflrlat nn Vilfn* QO AAO Ondernemingsraad In dit verband wees ir. Bosma op de ondernemingsraad, waarvan de mees te werkgevers nog niet het volle pro fijt weten te trekken. In de toekomst zal het C-S.W.V. moeten trachten het juiste werken met de ondernemings raden te stimuleren. spreken en het delegeren van bevoegd- i werd geschat op hijna 90 0O0. -J- rwumpn rl Moven s.miif.' 1 LANDBOUWSCHAP WIL LIEVER EEN WOONPLAATSBELASTING g van het gemeentelijk belastinggebied liever zoeken In de richting van een woon plaatsbelasting dan in de richting van een belasting op onroerend goed, zoals de regering voorstaat. Het geeft van deze opvatting blyk in een adres aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp „voorlopige voorziening inzake verrui ming van het gemeentelijk belastingge bied". In de woensdag gehouden bestuursver gadering van het schap, waar de tekst van de Drief werd vastgesteld, maakten twee werknemersbestuursleden, de beide heren Van der Ploeg, bezwaar tegen de huns inziens te grote nadruk, die in dit schrijven op de woonplaatsbelasting is telegd. In het dagelijks bestuur ook aarvan zijn beide heren Jid was af gesproken dat de desbetreffende passa ge wat zou worden afgezwakt. De tekst van de brief werd ondanks hun bezwa ren conform het concept vastgesteld. Een ziekenhula In de Zwitserse plaats Lu gano ia vier sterk radioactieve naalden kwijt. Men vermoedt dat de naalden, die in een kleine spons waren verpakt, via de wateraf voer in het meer van Lugano terecht zijn gekomen. Het publiek ls gewaarschuwd de naalden niet aan te raken. Diplomatieke ontvangsten in Bern zullen niet meer door leden van de Zwitserse rege ring worden bezocht, vanwege hun drukke werkzaamheden, uitgezonderd recepties bij definitief vertrek uit het land van leiders van diplomatieke missies. heden tot op het laagste niveau van de onderneming, waar de verantwoordelijk heid van de betreffende bevoegdheid nog kan worden gedragen. Bij de wensen betreffende hervormin gen en structuurveranderingen, die het bedrijfsleven raken, zoals P.B.O., -wijzi ging vennootschapsvorm, winstdeling, investeringsloon enz. moet volgens ir. Bosma een duidelijk standpunt tijdig worden ingenomen. Aan het begin van zijn rede gaf ir. Bosma een verklaring. ,-aarom het C.S.W.V. bij de recente jebeurtenissen op het gebied van de loonpolitiek niet geijverd heeft om de Degenen die bleven, omdat zij belani noema. nun renenengroi-pcii «;r<x:iuci« schappelijk leven werden geleidelijk uit hun posities verdreven door de knechten van weleer, de Bahoetoe. En waar dat niet goedschiks ging. werd geweld ge bruikt. onrustbarende vormen aangenomen. Gevluchte Watoetsl. verontwaardigd over het lot van hun achtergebleven stamgenoten, stichtten knokploegen en voerden 's nachts tegenacties uit. ..In- yenzi". kakkerlakken, worden zij ge noemd- Hun rebellengroepen groeiden te leggen in handen van het colle ge van rijksbemiddelaars. Er op wijzend, dat een aantal c.a.o.'s omvattende circa 400.000 werknemers reeds zijn goedgekeurd, zou volgens lr. Bosma een verandering van procedure en een te strak beleid op dit moment spanningen hebben opgeroepen, waar door het middel wel eens erger dan de kwaal zou kunnen zijn. Hij deed een dringend beroep op de werkgevers om begrip te tonen voor eventuele „mati gingsprocedures" van de Stichting van den Arbeid, indien onverhoopt een ak koord op te hoog niveau tot stand zou zijn gekomen. „BREUK FRANKRIJK - NATIONALISTISCH CHINA ONVERMIJDELIJK" Frankrijk zal de diplomatieke betrek kingen met nationalistiseh-China spoe dig verbreken zo de Chinese nationalis ten dat niet eerder doen, zo is uit ver antwoordelijke bron in de Franse hoofd stad vernomen. De zegslieden verklaarden dat de breuk „onvermijdelijk" was en „in de nabije toekomst" een feit zou zijn vermoe delijk spoedig nadat Frankrijk een zaak gelastigde naar Peking zal hebben ge zonden. Verwacht wordt dat Claude Chayet, een 44-jarige beroepsdiplomaat die tot voor kort consul-generaal in Oran, Algerije was, tot zaakgelastigde in Peking zal worden benoemd. Hij bevindt zich nu In Parijs in afwachting van orders van de Franse regering. Gunstige uitspraak van Franse en Engelse regeringen: Ruim 52 km Tunnel wordt ruim 52 kilometer lang De Franse en Engelse regerin gen hebben zich uitgesproken ten gunste van een plan voor een spoorwegtunnel onder het Ka naal, zo is in een communiqué van het Franse ministerie van openbare werken en vervoer gis teren bekendgemaakt. De Engelse minister van vervoer. Er- nest Marplas, heeft naar uit Londen werd gemeld in het lagerhuis beves tigd, dat de regeringen van Frank rijk en Engeland besloten hebben de Te venvezelijken De Franse minister zegt in zijn com muniqué, dat „als gevolg van gemeen schappelijk uitgevoerde onderzoekin gen de Franse en Britse regeringen van mening zijn, dat de aanleg van een spoorwegtunnel onder het Kanaal uit technisch oogpunt gezien te ver wezenlijken is, en dat dit project in economisch opzicht een voor beide landen nuttige Investering is"'. Daar aan wordt nog toegevoegd, dat „de beide regeringen zich daarom ten gunste van dit project uitspreken en besloten hebben van nu af aan ge meenschappelijk de vraagstukken van zuiver juridische en financiële aard te onderzoeken, die de verwezenlij king van het plan met zich brengt". Volgens de plannen zal de tunnel 52,45 km lang worden, waarvan 36.4 km onder zee en zal de totale lengte van station tot station 69,45 km wor den, waarvan 17 km in de openlucht. Er zullen twee evenwijdige tunnel- kanalen komen, een voor elke ver- keersrichting, die 30 meter van elkan der verwijderd zuilen liggen. Daartus sen in komt een dienstgang van 3,30 meter doorsnee. Aan de Franse kant zullen de twee tunnelkanalen op een kilometer onderlinge afstand ten westen van Calais aan de oppervlakte komen en aan de Engelse kant zal de tunnel in de open lucht komen ach ter Folkestone. r spoor- enkele gevallen werden de Bahoetoe door deze guerrilla's verslagen en ln de verdediging gedrongen. De YY'atoetsi drongen zelfs door tot op enkele kilome ters afstand van de hoofdstad Kigala. Het gevolg was dat de Bahoetoe alles op alles zetten en ln een bloedige veldslag de Watoetsl over de grens terugdrongen. In het binnenland werden ..vergeldings acties" ondernomen tegen de blijvers en de regering, die het hele leger naar de grenzen had gedirigeerd, verklaarde machteloos te staan tegenover deze moordpartijen. In enkele maanden tijd zouden 25.000 Watoetsl door hun tegenstanders zijn omgebracht. Rivieren voerden de licha men van honderden gedode Watoetsl mee. Bahoetoe hakten de gevangenge nomen Watoetsl de onderarmen af en stuurden hun slachtoffers vervolgens het oerwoud ln, waar zij natuurlijk om kwamen. De gruwelilke mishandelingen en verminkingen wekken thans ook de verontwaardiging op van de buitenwe reld. VN.-secretaris-generaal Thant heeft met spoed een waarnemer naar Roeanda gezonden om na te gaan in hoeverre de volkerenorganisatie er een probleem bij heeft gekregen. Hoewel de Bahoetoe zich allesbehalve netjes hebben gedragen, staan zij for meel in hun recht, wanneer zij zich te weer stellen tegen de rebellerende en grensoverschrijdende Watoetsivluchte- llngen. Thants bemoeienis geldt daarom officieel alleen het vluchtelingenpro bleem en zijn vertegenwoordiger Max Dorsinvllle ls op zijn reis naar Roeanda eerst naar Oesoemboera. de hoofdstad van het buurland Boeroendi gegaan. Vermoedelijk heeft hij aangedrongen op controle over de Watoetsi-vluchtelingen. Boeroendi is echter op de hand van de Watoetsi en de premier van dit land, Pierre Ngendanaoenwe heeft de rege ring in Kigala fel aangevallen en de maatregelen tegen de Watoetsl moord en slachtpartijen genoemd. Hij heeft voorts een beroep gedaan op de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid om een eind te maken aan de „politieke massamoord" in Roeanda. Ngendandoen- we is van mening, dat de hele affaire niets met stammentwisten uitstaande heeft, maar een ernstige politieke zaak Doordat de Watoetsi vanuit de omrin gende landen opereren, zijn deze staten bij het conflict betrokken, waardoor de basis is gelegd voor een nieuw pro bleem. dat de Afrikanen waarschijnlijk zelf niet aankunnen en dat de V.N. veel last kan bezorgen. Een concierge en ze* schoonmaakster* van een school in de Britse stad Middles brough hebben gezamenlijk ruim een mil joen gulden ln de voetbalpool gewonnen. De conciërge, die zjjn baantje van honderd gulden per week niet wil opgeven, moet nu de lokalen zelf schoonhouden Zijn werksters hebben er de dweil bij neergelegd en nieuw personeel is ook daar moeilijk te krijgen. Een Zwitserse divislecommandant heeft om ontslag als zodanig gevraagd uit protest tegen het verlenen van inreisvisa door Zwit serland aan het koor van het Rode Leger. De betrokken officier. Hans Binder, is kolo nel de hoogste rang in het Zwitserse leger. Vrees voor blijvend verlies Duitse markt ongegrond D7 7 J king getreden. Die regeling eist een mi-l Snelle uitbreiding en verbetering van het Duitse pluimveebedrijf, een verlaat broedseizoen in het be gin van 19f>3 en een a f weer nraatre- gel van de E.E.G. vormen waar schijnlijk gezamenlijk de oorzaak van de huidige eierpaniek. Van 1958*59 tot 1962-'63 steeg de Duit. se eierproduktie met 32 pet. In die jaren nam aanvankelijk ook het verbruik nog toe, maar na 1960-'61 trad een VTij snelle daling in. Terwijl Duitsland vorig jaar dus minder eieren nodig had. verschoof de produktie in enkele Europese landen met een min der hoog ontwikkelde pluimveehouderij zich meer naar het eind van het jaar als nawerking van de strenge winter 1962 '63. Het gevolg was een snel stijgend aanbod, hetgeen onvermijdelijk tol gevoelige prijsdaling aanleiding gaf. E.E.G.-regeling Nu was in januari vorig jaar een E E G - regeling bij invoer van eieren uit landen, die niet lot de E E G behoren, in wer king getreden. Die regeling eist een mi nimum invoerprijs (sluisprijs) die ver hoogd wordt met de vrachtkosten tot aan de grens en met enkele opheffingen. Niettemin bleven deze eieren dan nog wat goedkoper dan de Nederlandse en toen hierdoor een wanverhouding ont stond besloot de E.E.G. om met ingang van 20 januari jl. een extra heffing te leggen van 30 pfennig per kilogram op eieren niet afkomstig uit E.E.G.-landen. Doch de heffing bleek geen uitwerking te hebben. De „derde landen" namen eenvoudig de heffing voor hun eigen re kening en bleven zeer goedkoop aanbie den. Pakhuizen vol Duitse importeurs die deze heffing hadden zien aankomen hadden reeds voor 20 januari een flinke voorraad eieren ingeslagen. Ook was de pro duktie in Duitsland zelf inmiddels met tien pet gestegen, zodat veel meer Duitse eieren beschikbaar kwamen. Dit maakte een catastrofale daling van de prijzen onvermijdelijk, temeer toen de verbruikers niet reageerden op de prijsdaling. Het heeft er alle schijn van dat de Duitse consument eenvoudig verzadigd is. De Duitse markt heeft haar prijsgevoeligheid verloren. Dat ziet er dus voor Nederland niet zo best uit. want men zou moeten vrezen dat wij nu in een toenemend tempo het grote Duitse afzetgebied gaan verliezen, zoals wij tien ïaar geleden de Engelse markt zijn kwijl geraakt. Zo is dus de situatie op het ogenblik, maar men behoeft toch niet te vrezen dat onze pluimveehouderij geen uitkomst meer heeft. Ten eerste Z3l de Duitse markt enige tyd nodig hebben om de extra invoer van begin januari te absor beren. Intussen zal de Europese commis sie maatregelen moeten treffen tot hand having van de sluisprijs, waardoor de heffing op invoer nit derde landen effec tief wordt. Onder die omstandigheden zQllen Nederland en België een voo sprong krijgen op de Duitse markt bov Denemarken en Polen. Voorts dient men te bedenken dat Duits land toch altijd nog ongeveer een kwart van zijn eierbehoefte moet invoeren, zo dat hoogstens een tijdelijke stopzetting van de invoer overwogen kan worden. Anderzijds is het waarschijnlijk dat een ontwikkeling als de huidige, in Neder land, tot een inkrimping van de pluim veestapel zal leiden doordat velen, die slechts kippen houden als bijverdienste, er mee zullen ophouden. Een verdere marktsanerende invloed is te verwach ten van een toeneming van het verbruik in Nederland, want in ons land is men nog wel prijsgevoelig. Het meest waarschijnlijk is dan ook dat de Duitse regering maatregelen zal gaan toepassen tot regeling van de invoer, voor zover deze in over eenstemming te brengen zijn met de E.E G.-verordeningen. De Duitse rege ring kan dal doen op grond van het E.E.G.-verdrag dat recht geeft maat regelen te nemen tegen „marktversto ringen", d.w.z. tegen catastrofale prijsdalingen. Dit kan betekenen, dat ook voor de han del binnen de EEG-landen een sluisprijs zal worden toegepast, waardoor het bin nenlands prijspeil in Duitsland op 't ge wenste niveau gebracht zal kunnen wor den. In dat ges-al worden de niet- E.E.G.-landen het kind van de rekening. Maar aangezien men Denemarken niet geheel uit de markt wil drukken, zal dit land stellig een invoercontingent kun nen behouden. Verreweg het leeuwen deel van de Duitse invoer zal niettemin nlt Nederland blijken komen, dat ook op het ogenblik nog 63 van die Invoer levert. Geleidelijk herstel Wij verwachten dan ook dat een geleide lijk herstel zal optreden, naarmate de E.E.G.-regelingen langer en beter zullen gaan functioneren. Intussen zal men goed doen op grote schaal over te gaan tot het industrieel verwerken van eieren (tot eipoeder, of eigeelpoeder), waarmee overschotten uit de markt genomen kun nen worden. Tot nu toe laat de kwaliteit daarvan, ook wat het Nederlandse pro- dukt betreft, naar het schijnt nog al wat te wensen over, terwijl voor een kwali- teitsprodukt een behoorlijk afzetgebied is te vinden. Als het getij verloopt, dient men de bakens te verzetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3