Aardgas eerst in Tholen Sint-Philipslands raad: meerderheid wil rust! Terneuzen toont een overspannen opvatting van industrialisatie Jan Out: eenheid van zaal en podium nodig Bouw voorlichtingscentrum over Oosterscheldebrug van start Brug in gebruikI MEEVALLER centrum wordt dorpshuis Conferentiedag in Goes van C.B.T.B. m/an t Zeeuwse ALMANAK Bustarieven A.M.Z. maandag omhoog EXAMENS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 FEBRUARI 1904 GEDEPUTEERDE KALAND: ..THOLEN krijgt als eerste streek in Zee land aardgas in huis. Er is alle reden om te verwachten dat het in 1966 zover zal ztfn." Dat verklaarde Gedeputeerde A. J. Kaland donderdagavond in café ..Smerdiek" te Sint-Maartensdijk, waar hij voor de C.H.U.-kiesvereniging de „komst van liet aardgas" behandelde. De Gedeputeerde kon verder meedelen, dat alle gemeenten in Tholen bij de aardgasvoorziening worden betrokken:; hjj zei. dat deze zaak donderdagmiddag) nog in het ..gasinstituut" een advise-; rende stichting was besproken naar] aanleiding van de beslissing dat de Gas unie aan iedere gemeente zal leveren, mits het economisch „nog nader af te bakenen" verantwoord is. De heer Kaland merkte op, dat Tho len wat Zeeland betreft hel eerst aan bod komt, omdat de hoofdgasleidingen in bepaalde fasen worden gelegd en in Bergen op Zoom met nog het stad je Tholen zo'n fase eindigt. Het is zaak om daarop leidingen voor de dorpen aan te sluiten, betoogde de Gedeputeerde. Voor de inleider deze „Zeeuwse aspec ten" aan de orde stelde had hij zijn on geveer dertig man sterk gehoor een alge meen beeld geschetst van de toekomsti ge aardgasvoorziening. Hij stipte ook de prijzen aan: het gas heeft een kostprijs van 2 cent per m3 en zal voor 6 cent per m3 „aan de man worden gebracht". Op zichzelf vond de heer Kaland deze winstmarge hoog, maar hij achtte deze prijs noodzakelijk in ver band met de gehele energievoorziening, die door deze aardgasvondsten geen ge vaar mag- lopen van de minister. „De prijzen mogen concurrerend zijn, maar niet verstorend." betoogde de heer Ka land. Uit de vergadering werd na zjjn betoog nog de mogelijkheid aangeroerd om ge zien de winstmarge ook de onrendabele percelen te „bedenken". De heer Ka land zette uiteen, dat er plannen wor den bekeken om deze percelen finan cieel van het aardgas mee te laten pro fiteren via een lager tarief op het elek-j triciteitsnet. De voorzitter van de| C.H.U.-kiesvereniging in St.-Maartens dijk. de heer A. J. Rijnberg, had de bij eenkomst met een woord van welkom geopend. Op de kop van het Colijnsplaat se havenplateau is het werk aan het voorlichtingscentrum over het werk aan de Oosterscheldebrug begon nen. Momenteel is men bezig met het grondwerk voor dit gebouw, waar Colijnsplaat een dorpshuis aan sal overhouden. De foto geeft een beeld van de werkzaamheden. (Foto P.Z.C.) OP HAVENPLATEAU COLIJNSPLAAT De C.B.T.B. in Zeeland houdt woensdag aanstaande te Goes een eendaagse con ferentie. In de „Prins van Oranje" zul len de deelnemers na het openingswoord van de voorzitter, de heer J. van den Bos, drie referaten kunnen beluisteren. De heer J. Scheele, bedriifsdeskundige op het gebied van de- akkerbouw, be spreekt de ontwikkeling van het akker- bouwbedrrjf, de economische ontwikke lingsaspecten van de groente en fruitteelt worden aan de orde gesteld door dr. W. Sangers van de directie tuinbouw van het ministerie van land bouw en visserij. Het gemengde bedrijf is het laatste onderwerp, dat de bezoe kers behandeld krijgen. Drs. E. Broek huls uit Zwolle, agrarisch sociaal voor lichter van de Overijselse C.B.T.B. zet de ontwikkeling van deze bedrijfstak nader uiteen. De bouw van een voorlichtingscen trum over het werk aan de Oos terscheldebrug, waar Colijns plaat een dorpshuis van zal overhouden, is van start. Nau welijks anderhalve maand, na dat de raad van Kortgene het samenspel over deze zaak tussen de brugmaatschappij en het ge meentebestuur zijn instemming gaf, is het dus al zover. „Het is een plan, dat met zijn financiële basis een goede indruk zal ma ken in Den Haag", zei burge meester A. A. Schuit toen. En dat klopte: nog geen maand la ter was de rijksgoedkeuring bin nen. Nu, drie weken verder, is het „grondwerk" aan het cen trum op de kop van Colijns- plaats havenplateau in volle gang. Zes man personeel van aannemer H. Slotema uit VVissenkerke zorgden er donderdagmorgen voor, dat er beton in de funderingen werd gestort, 's Middags waren er nog enkele bouwvakkers meer bij het werk aan het havenplatean ingeschakeld. Want het is „kort dag" voor de firma, die het voorlichtingscentrum neerzet: zoals bekend moet het er voor 1 mei van dit jaar staan. .Maar de personeelsbezetting bij de bouw van het centrum zal worden opgevoerd tot tien, vijftien man, zo vertelde ons opzichter A. P. Wiele- maker. „En verder hopen we, dat er vlot gewerkt kan worden". Uiter aard speelt dit een belangrijke rol bij de vraag of het voorlichtingscen trum op tijd gereed kan komen. In feite zijn er al verschillende „werk bare dagen" verloren gegaan in de bouwperiode. Want de bouw mocht in afwachting van de vergunning al van start gaan. Het ging echter niet door, omdat de vorst er tussen kwam: „onwerkbaar weer". Voor het \erenigingsleven van Colijns- plaat is de bouw van het \oorlich- tingscentrum Oosterscheldebrug een plotselinge meevaller: wanneer de brug in gebruik zal zijn heeft deze kern van Kortgene er een fleurig, goed geoutileerd dorpshuis aan. En dat. mist Colijnsplaat op het ogen blik. Kan het zaaltje boven de vroe gere kleuterschool er misschien aan spraak op maken? Nee, want dat voldoet aan weinig voorwaarden. Vandaar dat de gemeente en de ver enigingen de kans met beide handen aangrepen, toen de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij de sug gestie van een voorlichtingscentrum dorpshuis lanceerde. Van de totale bouwkosten een bedrag van 110.000 - neemt de maatschappij 'n halve ton voor haar rekening. "In tussen hebben de verenigingen en kerkelijke instanties in Colijnsplaat een werkcomité in het leven geroe pen, dat geregeld bijeenkomt en dan de vorderingen bij de bouw zal be spreken en eventueel aanwrjzigingen zal geven. Het comité is de voorlo per van een stichting, die de exploi tatie van het dorpshuis zal opzet ten. De verenigingen zullen voor dit gebouw een bedrag van 11.000 uit evenementen als bazaars en der gelijke bijeenbrengen. Op deze wijze zal het ministerie vaat maat- Veróverend fris... after shave lotion Exclusief verkrijgbaar bij de kapper! Verschijnselen Wat is nu groter probleem, het roken of het niet roken? De cam pagne werd recentelijk geschraagd, door een televisieuitzending, waar in een fles teer werd getoond, vol doende om nooit meer naar een sigaret te talen en weer afgebro ken door een geïllustreerd week blad, dat ontdekt had, dat vijf van de tien Amerikaanse artsen die het rapport samenstelden, straffe rokers zijn. Niet roken is ongetwijfeld een stuk gezonder maar vlak de onthoudingsverschijnselen ook niet uit. Rokers-onthouders moet men de eerste weken zeer ontzien. Ze vragen bewondering noch com passie, wel begrip, een groot be grip voor hun gewijzigd gedrags patroon, dat varieert van diepe melancholie tot een met excessen gepaard gaande uitbundigheid excessen, die hen, waren zij nog roker, als ernstig vergrijp zouden worden aangerekend. De eerste verschijnselen zijn vrij onschuldig. In Zierikzee betraden twee bevriende mannen een siga- rettenwinkel. Ze wachtten vijf, misschien wel tien minuten op hun beurt en stelden toen verbijs terd vast, dat ze beiden met me neer meekwamen. In een volgend stadium is een Ter- neuzens kantoorbediende, die, als roker, steeds toegewijd koffie en thee heeft gezet voor zijn collega's. Toen men gistermiddag het rede lijke verlangen uitte of hij in plaats van thee koffie wilde maken, be sweek het kantoortje bijna onder de protesten. ,J7u staat m'n water bijna te ko ken!" riep hij schril, gooide het weg en zette nieuw op. Voor koffie. „Ach jongen", troostte zijn chef, „ik ben ook bijna met roken ge stopt. 'k Heb met m'n hand tussen de automaat gezeten." P.J.G.Z. belicht uitwisseling met het buitenland Het provinciaal bestuur van de Platte lands Jongerengemeenschap Zeeland organiseert morgen zaterdag 8 febr. om 14.00 uur in „De Prins van Oranje" te Goes een voorlichtingsmiddag, tenein de haar leden een beter inzicht te geven in de mogelijkheden om voor kortere of langere tijd op een landbouwbedrijf >n het buitenland door te brengen. Tijdens de bijeenkomst zal de heer W. van Westrenen, secretaris van het Cen traal comité voor uitwisseling van jonge boeren en tuinders, spreken over de uit wisseling naar Amerika. De heer G. A Maandag, secretaris van de stichting uit wisseling en studiereizen voor het plat teland, zal de uitwisseling binnen Europa nader toelichten. Tevens zullen enkele jongeren hun eigen ervaringen vertellen. Astra vierde 16e jaarfeest De schoolvereniging „Astra" van het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes hield donderdagavond in de „Prins van Oranje" voor de zestiende maal haar jaarfeest. De avond, die vandaag vrij dag wordt herhaald, was gisteren speciaal bestemd voor genodigden en voor de laagste twee klassen. Astravoorzitster Ruth Vermeer, die de avond opende, kon in haar openings woord dan ook een groot aantal belang stellenden welkom heten. Hieronder be vonden zich o.a. de leden van het cura torium, burgemeester en mevrouw Hu- ber, de inspecteur van het onderwijs en een aantal afgevaardigden van andere schoolbesturen. Het programma ver meldde naast een blijspel „Naar de Ar dennen" een groot aantal cabaretachtige schetsjes, gebracht door Janke Tam- minga, Freek de Jonge, Gernan Schreu- der, Marten Jan van de Guchte en Peter Veling. Het spreekt vanzelf dat school en leraren hierbij wel eens een veeg uit de pan kregen. Ook zaken van al gemeen belang, zoals bijvoorbeeld de reclametelevisie, werden op spitsvondi ge manier over de hekel gehaald. Daar naast was er een bijzonder succesvol optreden van het „Trio van der Rhee", die zelfs een melodietje uit de West Side Story op „West-Side-Story-achtige" wij ze (wisselende lichteffecten) wisten te brengen). Het programma wordt van avond in zijn geheel herhaald voor de leerlingen van de hogere klassen van %t lyceum. Bocht te snel genomen: auto tegen bromfiets De Terneuzenaar C. M. H. voerde don derdagmiddag omstreeks half zes een uiterst vreemde manoeuvre uit, toen hij met zijn personenauto vanuit de richting Zaamslag, de provinciale weg Terneuzen- Axel naderde. Met grote snelheid tracht te hij de bocht naar recht3 te nemen, hetgeen niet helemaal gelukte. Hij slip te. maakte met zijn auto een omwente ling en reed toen achteruit het fietspad op. H. kwam daarbij in botsing met de bromfietser H. de B. uit Zaamslag, die zekerheidshalve gestopt was, omdat hij de zaak niet vertrouwde. Belde voertui gen werden aanzienlijk beschadigd, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Mutatie ambtenaar De heer A. Kodde. 2e ambtenaar ter se cretarie van Kattcndijke is benoemd tot le ambtenaar ter secretarie van de ge meente Geervliet. schappelijk werk het gebouw voor een subsidie die tot 25 procent van de stichtingskosten kan gaan voor dragen. OMVANG In liet toekomstige dorpshuis zullen i ongeveer 30 vierkante me ter, een kleine vergaderzaal, een keu kentje, garderobe, toilet, hal en cen trale verwarming. Kortom de ver enigingen van Colijnsplaat kunnen ziel» er „thuis" voelen. Maar voor het zover is. heeft het ge bouw zijn eerste taak al achter de rug: voorlichtingscentrum. Twee zo merseizoenen zal het de centrale plaats zijn, vanwaar voor toeristen, scholen, technici of andere belang stellenden het zoeklicht wordt gezet op de bouw van Europa's langste brug die over de Oosterschelde. Door middel van tekeningen, maquet tes, foto's en filmpjes misschien en mondelinge voorlichting. En na de uiteenzettingen binnen is er een kans dat de bezoekers het werk „in leven de lijve" kunnen zien: er wordt over gedacht om in aansluiting daarop een boottochtje naar het spectaculaire karwei te maken, waar men het al lemaal met eigen ogen kan volgen... „Het is altijd zo geweest De tarieven voor de. A.M.Z.-autobus- diensten op de Bevelanden zullen met ingang van 10 februari 1964 worden verhoogd. De prijzen van de enkele rei zen zulen 5 a 10 cent stijgen, terwijl de retours en de abonnementen dienover eenkomstig duurder zullen worden. Verder komt er een verandering in de afgifte van abonnementen. De week en maandkaarten voor scholieren (per sonen t/m 18 jaar, die een school be zoeken, blijven gehandhaafd, maar de afgifte van weekkaarten voor andere passagiers zal worden beperkt tot de verkoop van zogenaamde vijfdaagse weekkaarten, die geldig zullen zijn van maandag tot en met vrijdag en waarop men dus op zaterdag niet zal kunnen reizen. Iemand, die ook op zaterdag op een abonnement wenst te reizen, zal zich voortaan van een maandkaart moeten voorzien. Om een idee te geven van de wijziging in de tarieven, hier een opgave voor het traject Goes-Hoedekenskerke, waar bij de oude prijzen tussen haakjes wor den vermeld. Enkele reis 0.60 (0.55), vijfdaagse weekkaart 4,20 (zesdaagse kaart 4,15), maandkaart 18,(16,50), jeugdweekkaart 3,60 (3,30) en jeugd- maandkaart 14,40 (13,20), fetóur 1,— (0,95). Deze tariefsverhoging is noodzakelijk gebleken in verband met de sterke stij ging van de lonen in het autobusdienst- bedrijf, zo deelt de directie van de AM.Z. mee. Portret Prinses Ireneschoo! wellicht naar Oud-Gastel Zal het ingelijste portret van prinses Irene, dat vorige week in de christelijke nationale school te St. Maartensdijk van muur is verwijderd naar de school v.g.l.o. te Oud-Gastel verhuizen? De meisjes uit de hoogste klassen van deze Brabantse onderwijsinstelling heb ben in ieder geval gevraagd of ze het portret tegen een redelijke prijs kunnen overnemen. Ze hebben dat gedaan in een brief aan het bestuur van de school in St. Maartensdijk, die voortaan de naam Juliana van Stolberg zal dragen. Zoals gemeld werd het portret gelijk met de letters op de gevel, die de naam Prin ses Ireneschool vormden, verwijderd. In de hal van de St. Maartensdijkse school hangt thans een portret van het konink lijk paar. Oppositie: „Wat ik mis: zakelijkheid" POGINGEN om in andere gemeenten gangbare metbodes en daarmee ver bonden zakelijkheid ook in het be stuursbeleid van Sint-Philipsland te introduceren lopen daar telkens dood op starre tradities. Ideeë voor veran deringen in de gemeentelijke sfeer slaan er niet aan. Of liever: worden er met een grote meerderheid afge stemd. In de raadsvergaderingen geeft dat aanleiding tot conflicten. Menin gen botsen er hard op elkaar. Er vallen verwijten, scherpe protesten. Over en weer. Tussen de burgemees ter, de beide wethouders en de steun van een gelijkgezinde meerderheid aan de ene kant en de mannen, die een „verfrissing" in het beleid voor staan daartegenover. Soms moet het reglement van orde uit de kast wor den gehaald. En twee maanden gele den zijn er over de gang van zaken rondom de begrotingsbehandeling te Sint-Philipsland zelfs vragen in de Tweede Kamer gesteld. Sint-Philipsland is „in het nieuws" gekomen. En daar houdt het dorp niet van. Het wil met rust gelaten worden. Dat is de wens van de „meer derheid". Die weerspiegelt zich in de verhoudingen van de gemeenteraad. Moderne opvattingen vinden er geen echo. Het geluid ervan sterft weg in een lijnrecht, onveranderlijk ant woord: „Het is hier altijd zus en zo geweest; het moet maar zus en zo blijven." Daarom heeft burgemeester L. J. de Jonge gezegd: „Preadviezen en concept-besluiten bij de raadsagen- da gevoegd? We beginnen er niet aan. Het is tot nu toe altijd goed gegaan. En bovendien is het veel te werk! Notulen in gestencilde vorm naar de raadsleden? Niet nodig. Ze circuleren. Ieder kan ze vasthouden zolang als redelijk is en als hij bepaal de passages wil bewaren, dan schrijft hij die maar over!" De meerderheid in de raad van twee staatkundig ge reformeerde leden en twee man ster ke ongeveer gelijkgezinde fractie van „gemeentebelang" beaamt dat. Van de noviteiten, waarmee de oppositie opdraaft moeten ze niks hebebn. Maar die oppositie, voornamelijk in de per soon van de heer A. A. Rijstenbil (algemene lijst), 20 nu en dan bijge vallen door het enige C.H.U.- en het enige A.R.-raadslid legt zich daar niet bij neer. „Het kan anders, het kan anders" blijft die zeggen. „Wat ik in het hele gemeentelijke beleid mis, dat is zakelijkheid! En dat gaat duizen den guldens kosten." Voorbeelden: er wordt al jaren gepraat over een in dustrieterrein. Gepraat. Maar er ge beurde niks. Nu plotseling blijkt dat er belangstelling is voor vestigingen, speciaal uit de bloembollensector. En wat kunnen we daartegenover stel len? Niets. industrieterrein. Daardoor kunnen er hopeloze moeilijkheden ontstaan", zei hij in de raadsvergadering. Over de sport vertolkt de burge meester de stem van de „meerder heid": we houden er niet van in Sint-Philipsland. En dan is het onver antwoord er geld voor uit te geven. Als een bepaald groepje iets op sport gebied wil doen, moeten zij zeil' maar geld op tafel leggen. Dan zullen we hen niets in de weg leggen. In fi nancieel opzicht staat onze gemeente er gunstig voor. Kijk, dat komt van zuinig beheer!" Burgemeester De Jonge weet, dat het merendeel van de bevolking niets voor sport en der gelijke voelt in Sint-Philipsland. „Iedereen heeft zijn werk, verdient goed en is tevreden. We hebben geen hoge eisen. In Anna Jacobapolder ligt het een beetje anders. Maar als ze dan wat in de richting van de sport willen, moeten ze het zelf maar op knappen. Je kunt alles wel op kos ten van de gemeenschap willen doen..." Stemmen De eerste burger van Sint-Philipsland weet dat elke discussie over dit soort onderwerpen in de raad op een dui delijk „nee" uitloopt. En daarom ha mert hij ze het liefst maar zo vlug mogelijk af. Daarom dringt hij er tel kens op aan om le stemmen: dan is het tenminste gauw duidelijk. „De opvatting van de meerderheid is altijd nog doorslaggevend geweest. Dat geldt ook voor de raad van Sint-Philips land." Er is al eens gefluisterd, dat het col lege van b. en w. van Sint-Philips- land het liefst zo weinig mogelijk raadsvergaderingen houdt. Per jaar zijn er wettelijk zes voorgeschreven. „En die hebben ze in 1963 maar op het nippertje gehaald. Ze hadden nog geluk met de afkondiging van de grondwetswijziging", is dan de com mentaar. De kritiek tegen deze „ten dens" gaat dan verder: „Aan het eind van elke vergadering van de raad is een punt, dat verder voorko mende zaken aankondigt. Dat is de vuilnisbak. Dan wordt de postbak tot de laatst ingekomen brief leegge maakt. Om de datum voor de vol gende raadsvergadering zo lang mo gelijk te kunnen uitstellen." Burge meester De Jonge's antwoord: „Ja de sfeer was vroeger stukken beier in de vergaderingen. Maar ik houd echt geen vergaderingen tegen. Ze kun nen me wel blij maken, maar niet bang." En wat die postbak betreft: „Ik vraag toch steeds of de raad het goed vindt, dat we die stukken be handelen. Ze zijn vaak nog „warm", worden vlak voor de vergadering in gediend. Maar ja, we willen met iedereen rekening houden. We willen de mensen van de verzoeken ter wil le zijn." Sint-Philipsland heeft altijd „ge moedelijke" raadsvergaderingen gekend. Daar was geen „sensa tie aan te beleven, De „meerder heid" heeft beslist dat het zo blij ven moet. „Het is altijd goed ge gaan." En dat zijn voor deze ge meente tegenover elk revolutionair idee de sterkste argumenten. EEN DIRIGENT, die met een orkest werkt liceft te maken met (wat ik zou willen noemen) drie pijlers: gelijktijdigheid, zuiverheid en kleurschakering. Je bent er voortdurend mee bezig, met deze drie elementen: zij omvatten de techniek van de interpretatie en de kern van elk ensemble-spel. En wanneer dan na vele repetities, waarbij men de eisen van deze drie elementen zo goed als maar mogelijk in praktijk heeft gebracht het concert is aangebroken, voegt zich nog weer een nieuw element aan het geheel toe: de in spiratie. DE INSPIRATIE: dat is het in de huid kruipen van de compo nist, het is de wisselwerking van podium met publiek, het is die vreemde en toch zo heerlijke erva ring, dat alles anders gaat be ter, met grotere bewogenheid vaak dan tijdens de repetities. Dan ervaart men het wonder van de her-schepping, het wonder van het samen-musiccren. Dan ook is er dat merkwaardige gevoel van een heid tussen podium en zaal, men is met elkaar verbonden door in ccn wonderlijke ontroering. Jan Out, de dirigent van de ju bilerende Instrumentale, vertelt ons dit. Hij verblijft de afgelopen dagen weer in Middelburg om zich voor te bereiden op de concerten reeks met dit orkest, welke serie vanavond in Middelburg begint. Men kent het programma: de He- briden-ouverture van Mendels sohn. Beethovens derde pianocon cert en Francks symfonie. „Ik heb gezocht - naar een feestelijk pro gramma, dat wil in een geval als dit zeggen dat het muziek-maken een feest voor het orkest moet zijn én voor het publiek". Outs voor keur gaat vooral uit naar Mozart en Havdn, maar óók Franck is een componist, wiens muziek hem na aan het hart ligt. ..Als ik deze prachtige symfonie met een orkest maak, dan moet ik mij verplaatsen in de sfeer van de componist, zijn tijd, zijn voor keur. Ik denk bijvoorbeeld aan het Cavaillé Coll-orgel, waarop Franck als organist speelde, de geheel eigen intonatie van dit instrument, ik probeer me te realiseren dat ondanks alle extase, die in deze symfonie is terug te vinden, deze muziek vooral een serene benade ring vergt: Franck is ook in zijn werk de „père angélique". „Denkt U overigens niet. dat ik me in mijn voorkeur opsluit: in de loop der jaren heb ik ook veel moderne muziek uitgevoerd, Bar- tok, Hindemith, Martinu, Tipett om een paar namen te noemen. Maar „Schönbergianen" vindt U niet op mijn programma's: over het alge meen sta ik er te aarzelend tegen over. En muziek, waar ik niet van ganser harte achter sta, kan ik be ter niet uitvoeren. Dat zou niet eerlijk zijn." Is de inspiratie soms niet héél gevaarlijk, vooral als het om een niet-beroepsorkest gaat? We stel len deze vraag aan Jan Out omdat hij ervaring heeft met grote be roepsensembles, maar ook met nicl-vakmensen. Hij moet er om glimlachen: „Ik ben het met U eens. zij kan gevaarlijk zijn. Men voelt zich dan zo opgenomen in de sfeer van het samen muziek- maken, dat men overmoedig wordt en dat er clan (onnodig) fouten worden gemaakt. Maar het is de taak van een dirigent om op de repetities deze mogelijkheden voortdurend onder de aandacht van de orkestleden te brengen: dat is een onderdeel van de discipline". Hoe zijn de ervaringen van Out met de Instrumentale? „Ik moet *ipr» U zeggen dat ik zelden een groep heb meegemaakt waar de vreugde van het samen muziek-maken zo groot is. Daarom is het goed wer ken met dit orkest: we zoeken sa men naar de schoonheidsontroe ring. dat is het hoogste geluk dat we kunnen bereiken voor onszelf maar ook voor anderen, ons ge luk moeten we in ons spel aan anderen doorgeven. Dat is ook de enige reden waarom we buiten Middelburg optreden: we willen zoveel mogelijk mensen laten mee genieten van de ervaring, die we zelf hebben. Ik vind het werken in Zeeland bijzonder boeiend. Zoals er bijvoorbeeld in het orkest wordt gesjouwd om deze concer tenreeks ook organisatorisch te doen slagen, dat is enorm". Vanavond dus: het eerste concert van de Vereniging voor instrumen tale muziek in de jubileumreeks. „Er moet ccn eenheid zijn tussen podium en zaal" zei Jan Out bjj het begin van dit vraaggesprek. Welnu, daaraan zal het vermoede lijk niet ontbreken: het Middel burgse publiek (en de komende maand dat in andere delen van de provincie) zal zeker b(j dit jubi leumconcert bereid zijn het zijne tot die eenheid van zaal en po dium bij te dragen, zoals reeds zo vaak is geschied in de afgelopen vijfenzeventig jaren. Benoeming provinciaal Inwoner Schoondijke inspecteur kunstbescherming Met ingang van 1 januari 1964 is tot provinciaal inspecteur kunstbescherming in de provincie Zeeland benoemd de heer M. J. J. van Beveren te Middelburg. Sport Met de sport staat het er al even weinig bemoedigend voor. Ieder ar gument om een gymnastieklokaal in Sint-Philipsland te krijgen wordt met stilzwijgen en tegenstemmen weer legd. Zo komen we geen stap ver der" Burgemeester De Jonge zei ons over deze zaken: „Dat industrieterrein is een affaire van de laatste tijd. Net voor het eind van het vorige jaar hebben we drie hectare van de do meinen kunnen bemachtigen. Achter de watertoren. Nu hebben wc nog een lapje nodig voor een uitbaning naar de dijk. Daarovei hebben we al eens gesproken met de eigenaar, de heer Stols. En dan: „Je kunt toch moeilijk geld gaan uitgeven voor in dustrieterrein als cr geep enkele ge gadigde is." Maar op dat punt is wethouder M. Reijngoudt hem in de jongste raads vergadering „afgevallen". ..'t Is zo als de opzichter van gemeentewer ken zegt- we zijn te kort geschoten met de aankoop van grond voor het Burgemeester mr. Reuser van St.-Jansteen: verdronken in haven van Terneuzen In de Oosthaven te Terneuzen is in de nacht van woensdag op donderdag om streeks 12 uur, de 23-jarige D. van der Weide uit Schoondijke verdronken, Het slachtoffer was opvarende van ecu van de bergingsvaartuigen van de N.V. Ber- -;ings- en Transportbedrijf Van den Ak- :er te Vlissingen, die bezig zijn de lading an de op 2 januari Jl. gezonken kust vaarder „Looiersgracht" te lossen. H« vaartuig was gemeerd aan de ponton van provinciale stoombootdiensten. De man was woensdagavond Terneuzen in gegaan en werd eerst donderdagmorgen vermist. Vermoed wordt dat hij bij het aan boord gaan te water is geraakt. Tegen de middag begon men ter plaatse te dreggen waarbij hot stoffelijk over- Reactie op rede van burgemeester mr. H. Rijpstra Ooit de burgemeester van Sint-Jan steen, mr. J. I. M. Reuser, heeft donderdagmiddag in zijn jaarrede gereageerd op de eoncentratiepas- sage uit de nieuwjaarstoespraak van de burgemeester van Terneu zen. „De stelling van mijn overi gens geachte collega, namelijk dat de werknemers bij de Terneuzense industrieën ook in die gemeente zouden moeten wonen, geeft blijk van een volslagen overspannen in dustrialisatie-opvatting", aldus mr. Reuser, Ilij meende, dat juist in een tijd, waarin de beroepsarbeid de mens vaak te veel in beslag neemt en tot psychische span ningen leidt, een leefmilieu op enige afstand van liet werkmilieu dringend noodzakelijk is. „De plattelandsgemeen ten kunnen nog tal van inwoners op vangen, mits voldoende, woningen wor den gebouwd en daarbij een redelijk verzorglngspeil kan worden geboden". Hij dacht daarbij aan onderwijs en cul tuur, volksgezondheid, openbare werken en eventueel verruiming van werkge legenheid. „Maar ook voor inwoners, die elders werken moet het hier goed leven zijn", aldus mr. Reuser. wijl daarnaast particuliere woningen nodig zijn voor hen, die een huis in eigen bezit willen verwerven. Het verzorgingspeil zal moeten worden verbeterd door een aantal voorzie ningen gedragen door overheid en bevolking te zamen in een sfeer van onderling vertrouwen en eensgezind heid. „Als de burgemeester van Terneuzen het slagwoord concentratie gebruikt en daarmee anderen in het hart treft, laat mij dan een hartelijker kernspreuk han teren, namelijk samenwerking", zo ver volgde mr. Reuser. Hij zei er rotsvast van overtuigd te zijn. dat zowel in als tussen gemeenten tal van zaken door samenspraak en samenwerking beter kunnen worden aangepakt en tot stand gebracht. „Mocht er een gemeente zijn, die alleen maar wil nemen, dan nemen wij dat niet", aldus de burgemeester van Sint-Jansteen tot de raad. In het overige gedeelte van zijn jaarrede sprak mr. Reuser de hoop uit, dat in de loop van 1964 kan worden begonnen met de bouw van particuliere woningen in het exploitatieplan „Zuid-West". De ontslui ting der terreinen ïs in het najaar van 1963 aangevangen en vordert gestadig. Voorts constateerde hij, dat zowel in de vlasnijverheid als in de textielsector in het afgelopen jaar een beduidende ople ving is ingetreden. De uitgaande pendel op grote afstand is belangrijk vermin derd, maar die op korte afstand toege- Begroting De raad stelde met 6 tegen 4 stemmen de begroting voor 1904 vast. De gewone dienst sluit met aan inkomsten en uit gaven bedragen van f 1.072.992,21 en Een en ander kan volgens hem wor- èen post onvoorziene uitgaven van den opgevangen door ratlobouw, ter- 41.418,19. De kapitaaldienst heeft aan schot onmiddellijk werd ontdekt en opge haald. Het is overgebracht naar het Ju- lianazickenhuis te Terneuzen. Het slacht- inkomsten 2,463.331,63 en aan ui! ven 2.947.550,29, zodat er een nad saldo is van 484.218,66. De raad besloot medewerking te ver lenen aan het plan van de Stichting Ratiobouw te Rotterdam voor de bouw van 48 woningwetwoningen. Daarvan zullen er 24 worden ge bouwd in het exploitatieplan „Hei kant" en 24 in het exploitatieplan „Zuki-West". Tevens besloot de raad rijksbijdragen aan te vragen in het exploitatietekort. Aan het katholiek instituut voor so ciale opleidingen „Markendaal" te Bre da werd met ingang van 1 januari 1964 een jaarlijkse subsidie van 15 toege kend per schooljaar voor elke uit de gemeente afkomstige leerling of cursist, die een opleiding aan het instituut volgt. Ten benoeve van de sanering van de Geslechtendijk en van de bebouwing langs deze weg werd van de heer C. Pie- ters voor 68.420 een perceel aange kocht, groot 0.05.70 ha, waarop een woonhuis, twee varkenshokken, een schuur en een wagenloods. Aan de eige naren of pachters van zeven in de ge meente gelegen onrendabele percelen werd in de kosten van aansluiting van de N.V. Provinciale Zeeuwse Elektrici teitsmaatschappij uit de gemeentekas 'n bijdrage van 18 verstrekt per ha in gebruik zijnde grond. Ter realisering van het uitbreidingsplan in onderdelen kerndorp Sint-Jansteen, (sportterrein) werd van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg te Sint- Jansteen voor de som van 1 een per ceel grond van 85 are aangekocht. De raad besloot met ingang van 1 septem ber 1964 toe te treden ttft de gemeen schappelijke regeling Bestuursschool Zeeland, onder voorwaarde, dat min stens 2/3 gedeelte van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen eveneens zal toe treden. offer was gehuwd en had één kind. Naar de oorzaak van de verdrinking wordt nog een onderzoek ingesteld. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaatsexamen elektrotechnisch ingenieur, de heer R. J. M. Baert te Koewacht. VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking en aanvanke lijk enkele buien. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Iets hogere mid- dagtemperaturen. ZON EN MAAN 8 februari Zon op 08.10 onder 17-39 Maan op 04.31 onder 12.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2